» »

Prenosnik in strela

Prenosnik in strela

jeronimus ::

Pozdravljeni soforumaši.

Od kolega sem dobil Prenosnik HP Pavilion dv6 v katerega je vdarila strela. Prišla je po lan kablu.
Prenosnik je sedaj popolnoma razstavljen in sm si podrobno ogledal kaj je pustila za sabo :)
Plata okrog lan priklopa je ožgana :D Tudi napajalnik je crknu.
Ker se sedaj odločamo ali se splača menjat ali ne, mene predvsem zanimajo vaše izkušnje z popravilom po udaru strela.
Predvsem me zanima ali ste mnenja, da je procesor preživel sledeči udarec :)

2loud4u ::

Nič ne boš izvedel dokler ne poskusiš, če se ti pa splača poskušati, je pa tvoja odločitev. Lahko najprej probaš procesor tudi v drugem laptopu.

lp
c^2=E/m
HP XW6400|2× Xeon E5320 @1.86GHz|16MB L2
Cache|Sapphire HD6850|4GB FB-DIMM|HP 575W

solatko ::

Procesor in rami so preživeli, uničena je matična plošča. Če dobiš iz e-bay-a po ugodni ceni, sa popravlja, sicer ne. Verjetno sta udar preživela tudi trdi disk in DVD enota, displey, tipkovnica in drsna ploščica, zvočniki.
Na plošči so šli kontrolerji in napajalni del, ostalo bi moral stestirat (osciloskop).
Delo krepa človeka

Janac ::

solatko je izjavil:

Procesor in rami so preživeli, uničena je matična plošča. Če dobiš iz e-bay-a po ugodni ceni, sa popravlja, sicer ne. Verjetno sta udar preživela tudi trdi disk in DVD enota, displey, tipkovnica in drsna ploščica, zvočniki.
Na plošči so šli kontrolerji in napajalni del, ostalo bi moral stestirat (osciloskop).


Ti je to povedala kristalna kugla? ;((

2loud4u ::

"Ti je to povedala kristalna kugla?"

Lahko, da se na to spozna, ali pa se samo dela, da se.
c^2=E/m
HP XW6400|2× Xeon E5320 @1.86GHz|16MB L2
Cache|Sapphire HD6850|4GB FB-DIMM|HP 575W

Brias ::

HP Pavilion dv6 so bili ze core2duo, morda ze celo single core centrino, tako da pred razmisljanju o smiselnosti caranja ki se kmalu spremeni v pol delujoco kisto z 100+ eur vlozka, ki ne bi bila vredna niti 100 eur, tudi ce bi bila 100% delujoca ...

se da je kaka baterija na nuli ... poharvestaj ram, disk, proc ...

in prodaj loceno adapter za 20 eur in ostali shell za 20 eur ...


daj tocen config prenosnika ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brias ()

solatko ::

Janac - Strela, oziroma prenapetost, ki je posledica strele, po navadi na računalniku naredi tako sranje, ko pride po LAN kablu. Povedale pa so mi to tarot karte.
Malo se pa tudi spoznam, oziroma sem že kdaj tako stvar videl, popolnoma od blizu.
Delo krepa človeka

jeronimus ::

Procesor je od AMD :)
Plata vem d je šla k je črna :D
Napajalnik je tut šhu.
najbolj je jebeno k procesorja ni nikjer za sprobat mogoče :D
Trenutno je zadeva ocenjena na cca 200€.
Za rame pa niti nevem kuk se splača prodajat, ker že usak nov prenosnik ima 4gb rama ddr3 (kot ta).
Sporočeno mu je dalje ter čakam na odločitev glede popravila/prodaje

SaXsIm ::

Torej pusti pri miru. Sam sem imel podobno "dogodivščino" s strelo pred časom na prejšnjem laptopu. Zagonil sem cca 150 EUR, skuril novo matično ploščo... Zadeva pa še kar ne deluje.
SaXsIm

francek1 ::

Ker je enim težko dat 30 € za zaščito....
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: [D]emon ()

jeronimus ::

SaXsIm je izjavil:

Torej pusti pri miru. Sam sem imel podobno "dogodivščino" s strelo pred časom na prejšnjem laptopu. Zagonil sem cca 150 EUR, skuril novo matično ploščo... Zadeva pa še kar ne deluje.


Verjetno je šla strela po drugi poti ter ti še kej drugega skurila.
po pogovoru s kolegom sem ocenil da procesor je še dober.
Napajalnik dons rastavu in tut ožgan :)
Tko da ako se odloči kolega za menjavo se bo menjala plata, napajalnik ter power jack.
Potem se bo pa vidlo kako bo :)

solatko ::

Imel sem primer, ko je šla strela skozi zaščito preko lan vtičnice. Zaščita je ostala nepoškodovana, plošča pa je bila za v smeti. Od mrežne kartice do chipseta je bilo skurjeno vse - zvočna, usb-ji, vsa pci podnožja, skupaj z grafično in TV kartico v slotih. CPU, RAM-I in DVD ter HDD-ji so lepo preživeli. Tudi napajalniku in vsem ventilatorjem ni bilo nič.

Te zaščite so dokaj solidne, ko pride prenapetost na 220V, ko pa pride po LAN ali telefonskem kablu, pa ne pomagajo prav nič. Ob uveljavljanju garancije, pa toliko komplicirajo, da se ne splača. Edina pozitivna zadeva je bila, da je stranka v roku enega tedna, dobila novo Belkinovo zaščito, katera je šla takoj na Bolho in se uporablja klasično iztikanje vseh kablov priključenih na računalnik.

Samo plošča in grafika, sta bili ob nakupu nekaj čez 500€, oni pa so za 3 leta staro zadevo ponujali vračilo tržne vrednosti tega iz e-bay-a.
Delo krepa človeka

Mare2 ::

Daj poglej, če imaš zavarovano stanovanjsko opremo. Včasih je not zajeta tudi škoda pri indirektnem udaru strele. :)

solatko ::

Mare2 - Indirektni udar strele se pri zavarovanju, zavaruje posebej. Nobena zavarovalnica to ne nudi pri klasičnem zavarovanju nepremičnin. Direktni ja, indirektni (škoda zaradi prenapetosti ali preskoka faze na negativni pol) ne.
Delo krepa človeka

Mare2 ::

solatko, skoraj pri vseh je opcija samo razlika je, ali vzameš le osnovno kritje ali razširjeno. Se s tem ukvarjam. Seveda govorimo o zavarovanju stanovanjske opreme in indirektnem udaru strele. V tistem času naj bi nekje v bližini udarila strela. :)

solatko ::

Jaz pa ti govorim o tem, da zavarovalnica zavaruje, brez opcije električne naprave (posebej TV, računalnik......,), samo direktni udar strele (se mora poznat tudi na napeljavi), saj bi sicer plačevali tudi namerno povzročene kratke stike in podobno. Kaj misliš, da so sociala?
Indirektni udar strele ne pokriva niti razširjeno kritje. (tudi sam sem kar nekaj časa delal na zavarovanju premoženj).
Delo krepa človeka

Mare2 ::

Pogoji: 29. člen – INDIREKTNI UDAR STRELE – STANOVANJSKI APARATI
(1) Zavarovanje krije tudi škodo, ki nastane zaradi indirektnega udara strele na stanovanjskih aparatih (televizor, avdio video oprema, štedilnik, hladilnik, kombiniran hladilnik z zamrzovalnikom, zamrzovalna skrinja, pralni stroj, sušilni stroj, pomivalni stroj, pečica, mikrovalovna pečica, telefon, telefaks, računalnik, monitor, tiskalnik in scaner).
(2) Indirektni udar strele je pojav ob udaru strele in pomeni prenos električne energije po električnih vodih, odvodnikih prenapetosti in podobnih napravah, delovanje električnega toka, ogrevanje vodnikov in podobno.
(3) Zavarovanje ne krije škode na katerikoli programski opremi računalnika, tiskalnika in scanerja.
(4) Predmet zavarovanja so samo aparati, ki niso starejši od 10 let oziroma računalniki, tiskalniki in scaner-ji, ki niso starejši od 5 let.

jeronimus ::

Da obudim temo in kaj se je zgodilo z prenosnikom :)
Po treh obnovljenih platah se komp še vedno ni vžgal. Iz čistega obupa sem ga nesel na uradni servis, kjer so mi eno od dobljenih plat popravili ter komp sedaj dela :)

Brias ::

super ....

povej koncen strosek v EUR

povej kolicino tvojega porabljenega casa

pa povej kaksen cpu je notri ( ni bilo doreceno kateri AMD )

jeronimus ::

Končni strošek se bo še preračunal :)
Ker se bo ena plata vrnila nazaj prodajalcu in bojo upam da € za plato nazaj prišli.
Je pa stalo popravilo plate 100€
Za procesor pa niti nevem kateri je več notri, ker laptop je zdaj sestavljen in dela.
Porabil sem pa cca 1,5h x 3 za vsako menjavo plate :)

STU-III ::

naloži cpu-z, pa boš takoj vedel vse o procesorju ;)

http://www.cpuid.com/downloads/cpu-z/1....
Line secured.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prenapetostna vtičnica

Oddelek: Kaj kupiti
121370 (861) solatko
»

Strela skurila mi vse naprave

Oddelek: Zvok in slika
4910700 (8042) RC37
»

Udar strele - koliko bo krila zavarovalnica ?

Oddelek: Loža
2711581 (4933) ;-)
»

Udar strele

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4212627 (10983) revvs
»

Strela in ADSL

Oddelek: Pomoč in nasveti
162632 (2092) PacificBlue

Več podobnih tem