» »

Osvetlitev domačega studia (video portret)

Osvetlitev domačega studia (video portret)

dunker ::

Lep pozdrav vsem mojstrom fotografije! ;)

Zadnje čase se srečujem s potrebo snemanja kratkih video posnetkov, kjer sem v kadru samo jaz ("portret") in v katerih razlagam določene stvari uporabnikom mojih produktov.

Pri odnosih s strankami v splošnem preferiram osebni pristop, zato tudi te video posnetke snemam kar v domači dnevni sobi, da se ustvari neka bolj pristna vez. Celoten kader izgleda nekako takole: z menoj v ospredju, ter prijetnim okoljem dnevne sobe v ozadju.

Mislim, da je problem več kot očiten — težava se pojavi pri osvetlitvi prostora. Čas za snemanje video posnetkov imam navadno zvečer, po 20. uri, tako da na zunanjo / naravno svetlobo ne morem računati. Priloženi "screenshot" iz videa je bil posnet pri prižganih vseh lučeh v dnevni sobi ter jedilnici, bolje od tega ni šlo.

Kaj mi priporočate za osvetlitev mojega malega domačega "studia"? Obstaja kakšna možnost uporabe reflektorja, ki bi ga usmeril v odsevnik ter s tem enakomerno od spredaj osvetlil sebe ter prostor za menoj z neko "naravno" oziroma dnevno svetlobo? Ali pa s tem razmišljanjem "brcam v temo"?

Hvala vsem vnaprej za odgovore! :D

Anže

Map ::

Za nasvet lahko vprašaš tudi mojstre na forumu slo-foto.net.

bluefish ::

V raznih vlogih folk velikokrat uporablja dve ali tri luči.
Ena luč je pred osebo in malo na levo, druga desno. Priporočljivi so softboxi ali pa neka nevtralna površina za odboj. Opcijsko pa še ena luč zadaj za osebo in malce na stran.

...

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: bluefish ()

dunker ::

union!, storjeno. ;)

bluefish, hvala za nasvet. Kaj točno je "softbox"? Vesel bi bil linkov do kakšne spletne trgovine s posameznimi zadevami, ki jih moram kupit.

Hvala vnaprej za vse nadaljne odgovore! :D

Map ::

Softbox je škatla, ki jo namontiraš na luč, da se svetloba bolj enakomerno razprši.
 Softbox

Softbox


Z malo dela lahko to narediš tudi iz škatle, čez pa prilepiš kak papir. Poguglaj malo za diy softbox.

Priporočam ti pa, da si studio narediš po teh slikah spodaj. Je pa to namenjeno slikanju, ampak mislim, da pri snemanju ne bi smelo biti težav.
http://www.google.si/imgres?imgurl=http...
http://www.google.si/imgres?imgurl=http...

Ko boš odprl link, še tiste slike desno poglej, mogoče ti bo po več videnih slikah še lažje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Map ()

bluefish ::

dunker je izjavil:

Vesel bi bil linkov do kakšne spletne trgovine s posameznimi zadevami, ki jih moram kupit.
Načeloma imajo to skorajda vse fotografske trgovine. Ponavadi najdeš med studijsko opremo. Recimo: http://www.foto-klik.si/softboxi.html

dunker ::

Super, še enkrat hvala! ;)

Z Google Reverse Image Search sem našel tudi vir slike, ki jo je prilepil bluefish, tako da sem z zanimanjem prebral in pogledal še tisto.

Trenutno se mi torej zdi, da bi si moral omislit tri reflektorčke na stojalih, plus 3 softbox škatle. Kako pa je z močjo in "barvo" takšnih žarometov, približno kaj iščem?

bluefish ::

Za začetek morda poskusi z enim reflektorjem in softboxom. Če ne bo dovolj, pa dodaš še en komplet,...

O moči in barvi pa kdo, ki se je s tem konkretneje ukvarjal.
Tako na blef bi rekel, da nekaj kar se le da nevtralnega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

Janac ::

http://www.ebay.com/itm/20-x-27-50x70cm...

Kaj pa to?

Tista navadna žarnica na nitko da preveč rumenkasto svetlobo...

bluefish ::

Načeloma lahko preveč rumeno svetlobo odpraviš z ustrezno nastavitvijo beline ali v postprodukciji. Je pa jasno bolje, če je tega čim manj.

Janac ::

Če prav razumem uporabo green screena-a, v editorju samo zamenjaš to celotno zeleno s drugo barvo, npr. belo? ali pa ozadje spremeniš?

bluefish ::

Ja, nekaj takega.
Pri tem moraš seveda paziti, da človek ne nosi zelenih oblačil ali kaj podobnega.

Uporablja se tudi modro ozadje, včasih so rezultati boljši.

Janac ::

Ja to mi je jasno, čimbolj nenavadne barve. Material pa ni pomemben? Je lahko material "zguban", ampak potem se naredijo sence in nimamo več green screen-a?

Je boljše marela ali softbox? Ali je isto?

Ty.

bluefish ::

Material načeloma ni pomemben, da je le dokaj gladek in brez gub.

Pri marelah (kot odbojnik ali polprosojni zaslon) je v fotografiji lahko problematično "razlitje" svetlobe ob straneh. Za video verjetno vseeno in se izbere cenovno ugodnejšo opcijo.
Sicer pa Google: umbrella vs. softbox.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

Map ::

Poglej še tale posnetek in poišči še več podobnih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Map ()

dunker ::

Še enkrat hvala vsem za odgovore.

Zdaj me predvsem zanima še to, kakšne luči (žaromete, žarnice?) naj uporabim za namen snemanja video portreta.

Kakšen tip luči zagotavlja kvalitetno "dnevno" svetlobo, kakšno moč potrebujem za osvetlitev prostora na sliki v mojem prvem zapisu?

Hvala vnaprej!

energetik ::

Za simulacijo dnevne svetlobe glej za 6500K sijalkami. Zdj najceneje boš prišel skozi s CFL, jih boš moral pa nabaviti kar dosti za ustrezno osvetlitev. Recimo glej za Philips Tornado 30W 6500K, dobiš za 10EUR/komad.

Če ti bo premalo, boš moral poseči po metalhalogenidnih sijalkah, kar pa precej podraži zadevo, poleg tega rabiš dobro narejene odsevnike, sicer se ti hitro lahko kaj vžge.

Lahko pa enostavno uporabiš navadne ali halogenske žarnice in na kameri nastaviš ustrezen White balance.
Recimo ena poceni rešitev bi bila ene 3 komadi 500W halogenski reflektorji (izredno poceni v vsaki tehnični štacuni), in na kameri nastaviš White balance na 2700-3000K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

PARTyZAN ::

6500k je že malenkost prehladna barva. V video produkciji se ponavadi uporablja 5000-6000k. Je pa barvna temperatura dokaj irelevantna, važno je samo, da so vsi viri čim bolj enaki. Ostalo opravi nastavitev beline na kameri/dslrju.

Za začetek bi imel dovolj main light (s softboxom) z odbojnikom za fill. Potem pa lahko dodajaš še fill light in back light, če z rezultati ne bi bil zadovoljen.

Janac ::

Kaj se torej vse potrebuje za tak cheap studio?

Green screen, reflektorji ter softbox, še kaj?

bluefish ::

Green screena ne potrebuješ, če je prostor za tabo kolikor toliko urejen.
Za osnovo omenjeno zadošča.

V samem bistvu se gre na nek način za fotografiranje potreta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

Janac ::

Stativo ter fotkič? 14-42 objektiv za macro verjetno ne bo ane?

Jah urejen, glede na to da hočem povsem belo ozadje to nebo šlo ;)

bluefish ::

Glede ozadja je pač odvisno, za kak video se gre.

Janac ::

Jaz bom samo fotografiral.

bluefish ::

Potem odpri novo temo.

dunker ::

Super, potem ni treba tega meni napisat. :) Janac, ta tema je bila res odprta z namenom debate o snemanju videa v domačem studiu brez green screen.

Zdaj mi je jasna optimalna postavitev virov svetlobe - super.

Jasno mi je tudi, da moram uporabit softbox za main light, potem pa šibkejši vir svetlobe za fill oziroma lahko za fill uporabim tudi odbojnik (ki ga obseva main light, če prav razumem).

Kar se tiče teh zadev - kakšen cenovni okvir lahko pričakujem pri nabavi te opreme? Vesel bi bil kar povezav do slovenskih ali tujih spletnih trgovin, da dobim boljšo predstavo o tem, kakšen reflektor kupit, kakšen softbox, kakšen odbojnik, ...

Seveda se zdaj pojavi tudi vprašanje kamere. Kakšno kamero mi priporočate za ta namen, oziroma bolje rečeno - katero? Vesel bi bil kar linka do spletne trgovine.

Ali potrebujem zunanji mikrofon (npr. tisti "gumb" mikrofon z brezžičnim oddajnikom, kjer sprejemnik priključiš na kamero) ali ne?

Hvala vsem še enkrat! :D

bluefish ::

Kaj za snemanje trenutno uporabljaš? DSLR, kamero,...?

dunker ::

Raje ne povem ... Najprej sem poskusil z digitalno kamero iz leta 2003, ki snema še na MiniDV kasete, ampak me ni navdušila. Nato sem ugotovil, da je bolje, če posnamem kar z Galaxy S2 - snema 720p in rezultat je bil presenetljivo dober, oziroma bolje rečeno "uporaben".

Seveda pa želim z investicijo v osvetlitev ter kamero prit do povsem drugega nivoja.

bluefish ::

Glede na to, da se gre za statično snemanje, bi ti morda celo svetoval nakup DSLR-ja (ob ustrezni osvetlitvi je že kit objektiv dokaj dober) - kup možnih nastavitev, ki jih kamere v podobnem cenovnem razredu ne ponujajo.
Je pa jasno vse odvisno od denarnega vložka.

Vidim pa, da so na Slo-Foto bolj tihe sorte. Poskusi še na forumu e-Fotografija.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izkušnje z vidaXL spletno trgovino

Oddelek: Kaj kupiti
2117321 (3767) Horas
»

Studio osvetlitev za snemanje filmov

Oddelek: Zvok in slika
71189 (899) Arctander
»

Prekratek mrežni kabel

Oddelek: Omrežja in internet
143081 (2508) AnotherMe
»

elektrika včasih dela včasih ne

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
8948 (760) mirator
»

Kateri fotoaparat

Oddelek: Kaj kupiti
141495 (1227) potepuhec

Več podobnih tem