» »

Pomnilnik DDR3 se draži

Pomnilnik DDR3 se draži

X-Bit Labs - Pri X-Bit Labs poročajo, da se je cena pomnilnika tipa DDR-3, praktično edinega v uporabi v osebnih računalnikih ta trenutek, v vsega dveh tednih povišala za vsaj 15 %. Povišanje cene velja za 4 GB module z delovno frekvenco 1600 MHz, medtem ko se je manjšim, 2 GB modulom cena povišala za kar 25 %. Vzrok za to naj bi se skrival predvsem v kitajskih proizvajalcih mobilnih naprav (tablice, mobiteli), ki namesto namenskega, LPDDR2 oz. LPDDR3 pomnilnika (LP pomeni low power, torej še varčnejše izvedenke) uporabljajo kar običajen DDR3 pomnilnik. Poraba naprave se s tem poviša, avtonomija jasno pade, a pade tudi cena naprave, kar je v tem segmentu trga zelo pomembno. Večji potrebi po pomnilniku navkljub trije preostali proizvajalci pomnilniških čipov ne prilagajajo proizvodnje.

To je vse prej kot prva novica o podražitvah, saj se DDR3 pomnilnik draži že lep čas. Čas najugodnejših nakupov je kot vse kaže mimo, kar tudi nekoliko bolj jasno nakazuje neizbežen prihod pomnilnika DDR4, vsaj če sodimo po preteklih dogodkih. A ravno zaradi vsega treh preostalih proizvajalcev pomnilniških čipov lahko zdaj pričakujemo nekoliko manj nihanja na trgu, saj podjetja ne tekmujejo več med seboj s proizvodnimi kapacitetami in nizkimi cenami, ki so v stečaje spravile vse konkurente. Takšnega mnenja so pri Micronu, kjer so lepo predstavili celotno zgodovino ter povedali, da se imajo za največjega in najpomembnejšega proizvajalca na trgu ta trenutek. Preostala dva sta Samsung in Hynix.

51 komentarjev

«
1
2

Halfdead987 ::

2x4 Corsair Vengeance se je za 14€ na hohu povečala.. iz 38 na 52...

SplitCookie ::

Kere klobase, dvigajo cene ker lahko.
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Unknown_001 ::

Jebiga, to obdobje je za nakupovanje računalnika najbolj neprijazno. Ker čez mesec dni bo vse novo na trgu, pravkar kupljen računalnik pa bo prehitro zastaral.

Halfdead987 ::

Kar seveda ni res. Trenutno obdobje je super. Radeonkam 7xxx ravno pada cena in še jim bo ko pride 8xxx. RAM se da še ujet, ker bo čez nekaj časa 2x toliko.

Unknown_001 ::

Mja, za tiste, ki so na to občutljivi, da more bit vse najnovejše, bi kr moglo bit, drgač pa ti za tvojo trditev dam prov.

Halfdead987 ::

Zdaj kupiš nek poceni i3/i5 če rabiš nujno PC in ko pride hasswell prodaš in kupiš hasswell ter izgubiš mnogo manj kot bi pri i5 3570k in neki dragi z77 plati.

Skyman ::

upam da se do haswela poceni zadeva..Glede DDR4 se ne bo prisla tako kmalu če pride bo vseeno najprej za streznike!

PrimozR ::

Skyman ne bo se, zrasla bo.

DDR4 bo na desktopu morda že z Broadwelom. IIRC bo prvi primer Ivy-E.

EDIT: ah, ne, Haswell-EX bo prvi primer DDR4. Broadwell je tako vprašljiv (ker bo po trenutnih planih izidov prišel pred Haswell-EX).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

HyperGL ::

torej pravite da bodo cene DDR3 (sodimm) šle samo še navzgor? Jaooo... jaz pa sem čakal poletje, da kupim dve palčki po 8gb za prenosnika :S Saj se mi je zdelo da je nekoliko višja cena na strani proizvajalca prejšnji teden, ko sem gledal (prej je blo okoli 90eur, sedaj je 120eur)!

BALAST ::

Nič pametnega nimam za povedat kot to, da je kapitalizem vir zla in že dolgo ne podpira več hitrega napredka.
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

SplitCookie ::

HyperGL je izjavil:

torej pravite da bodo cene DDR3 (sodimm) šle samo še navzgor? Jaooo... jaz pa sem čakal poletje, da kupim dve palčki po 8gb za prenosnika :S Saj se mi je zdelo da je nekoliko višja cena na strani proizvajalca prejšnji teden, ko sem gledal (prej je blo okoli 90eur, sedaj je 120eur)!


Kva za vraga si ti delal ?

8GB je bli 32€ komad...
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Hayabusa ::

Kakor gledam so cene soodimm ramov primerljive z ddr3 in me sedaj zanima kdaj je bil ram tako poceni.
Med 9-12 mesecem 2012 sigurno ne, saj sem takrat tedensko spremljal in so bile cene okoli 35 eur za 4 Gb.

FireSnake ::

Imam 2GB modula po 2GB (ker sem kupil 2x8GB) ... zgleda, da bo treba počakat s prodajo :))

Hec, upam, da mi jih rata spravit v promet.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

SplitCookie ::

Hayabusa je izjavil:

Kakor gledam so cene soodimm ramov primerljive z ddr3 in me sedaj zanima kdaj je bil ram tako poceni.
Med 9-12 mesecem 2012 sigurno ne, saj sem takrat tedensko spremljal in so bile cene okoli 35 eur za 4 Gb.

11.9.2012 8GB DDR3 - 31.75€ Brez ddv (zajebal) - še vedno 38€/8GB
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

kuglvinkl ::

Your focus determines your reallity

Dr_M ::

Na sreco sem kar dobro zalozen z rami.
4x4GB v moji masini, pa se 2x4GB v HTPC, v obeh primerih se kar za nekaj casa vrh glave.:)
A sem jaz edini, ki so se mu trenutne cene zdele noro nizke? Sej ne da bi podpiral podrazitve, ampak kaksnih bajnih zasluzkov z drobizem pa tut ne morjo met proizvajalci.

Half-Saint ::

Matr, se mi je zdel, da so nekam čudne cene zadnje cajte... pa zdej vidm da so res šle gor.
Moj blog: http://onlyageek.blogspot.com

PrimozR ::

Dr_M je izjavil:

Na sreco sem kar dobro zalozen z rami.
4x4GB v moji masini, pa se 2x4GB v HTPC, v obeh primerih se kar za nekaj casa vrh glave.:)
A sem jaz edini, ki so se mu trenutne cene zdele noro nizke? Sej ne da bi podpiral podrazitve, ampak kaksnih bajnih zasluzkov z drobizem pa tut ne morjo met proizvajalci.

So ble ja. Zato sem se pa drl po cleem forumu, da je NUJNO hoardat RAM v nove kište. Ampak itak ni kaj prida zaleglo...

SuperVeloce ::

Za tiste, ki imajo še vedno 4GB ali manj verjetno velja nekaj od: 1. ne rabijo, 2. chipset ne podpira večje količine

carota ::

Pri Hoh.de kupil 2x8GB 1600 MHz CL9 konec decembra za manj kot 60 EUR in mi je zmanjkalo keša, da bi še 2 palčki vzel. 16 GB ought to be enough for everybody. :)

Relanium ::

Mjah, 4 giga na prenosniku še zadostuje za normalno delo, sam zadnje čase dost lavfam virtualizacijo in je takoj poln, bom šel kr na 8GB (in SSD)

SplitCookie ::

@Relanium: Je tako. Sploh če rabiš hitro virtualizacijo, pomeni da moraš imeti ram rezerviran, kar pomeni da ga scuza 4GB za šalo. Pol gre za sistem, pol gre za VM in ga zmanjka
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

krho ::

Odvisno koliko virtualizacije furaš.. 8G je pri meni včasih premalo.. se pa da preživet.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

gruntfürmich ::

SuperVeloce je izjavil:

Za tiste, ki imajo še vedno 4GB ali manj verjetno velja nekaj od: 1. ne rabijo, 2. chipset ne podpira večje količine

uf pismo. ker imamo tako pametne ljudi v sloveniji se nam res ni treba bati za prihodnost...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Relanium ::

krho je izjavil:

Odvisno koliko virtualizacije furaš.. 8G je pri meni včasih premalo.. se pa da preživet.

Ja no, so primeri ko bi imel tud 3 mašine, je pa res da tistim nenujnim dam minimalno resourcev.
Bo 8gb že moglo bit dost, ker mi prenosnik ne podpira več :)

SplitCookie ::

Nenujne se da swappat pa preživiš:)
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

HyperGL ::

SplitCookie je izjavil:

HyperGL je izjavil:

torej pravite da bodo cene DDR3 (sodimm) šle samo še navzgor? Jaooo... jaz pa sem čakal poletje, da kupim dve palčki po 8gb za prenosnika :S Saj se mi je zdelo da je nekoliko višja cena na strani proizvajalca prejšnji teden, ko sem gledal (prej je blo okoli 90eur, sedaj je 120eur)!


Kva za vraga si ti delal ?

8GB je bli 32€ komad...


Bil je že bil... saj sem konec 2011 kupil štiri palčke po 4 gb za 60eur, ampak to je blo za desktop mašino, sedaj pa iščem za prenosnika (mac) in so cene takšne kot so:

LINK DO CENE

Eh... bom pa dal nekaj več, kaj čem... trenutno ni to prioriteta, čeprav je 4gb res premalo!

SuperVeloce ::

gruntfürmich je izjavil:

SuperVeloce je izjavil:

Za tiste, ki imajo še vedno 4GB ali manj verjetno velja nekaj od: 1. ne rabijo, 2. chipset ne podpira večje količine

uf pismo. ker imamo tako pametne ljudi v sloveniji se nam res ni treba bati za prihodnost...

Kaj točno je tvoj problem? Se bojiš za svojo prihodnost? Si mogoče tudi ti bentil po forumu, naj se rami pokupijo, pa te niso poslušali? Užaljen pa to...

gruntfürmich ::

ram se nima za kaj kopičit, ker 90% folka že več kot 5 let lepo shaja tudi z 2gb rama... in po sedanjih trendih bo tako tudi par let v prihodnje.
kot bi mobitel kupoval na rezervo za čez par let...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

SuperVeloce ::

No potem se pa nisma razumela. Ravno zato sem @PIPI napisal, da tisti ki kljub njegovim glasnim predlogom po forumu niso hordali ramov, pač tega enostavno ne potrebujejo. Ostali, ki rabimo, pa že imamo ramov več kot zadosti tudi za bližnjo prihodnost.

PrimozR ::

SuperVeloce je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

SuperVeloce je izjavil:

Za tiste, ki imajo še vedno 4GB ali manj verjetno velja nekaj od: 1. ne rabijo, 2. chipset ne podpira večje količine

uf pismo. ker imamo tako pametne ljudi v sloveniji se nam res ni treba bati za prihodnost...

Kaj točno je tvoj problem? Se bojiš za svojo prihodnost? Si mogoče tudi ti bentil po forumu, naj se rami pokupijo, pa te niso poslušali? Užaljen pa to...

Kdo je pa užaljen?

gruntfürmich je izjavil:

ram se nima za kaj kopičit, ker 90% folka že več kot 5 let lepo shaja tudi z 2gb rama... in po sedanjih trendih bo tako tudi par let v prihodnje.
kot bi mobitel kupoval na rezervo za čez par let...

O.O

A si morda že kdaj uporabljal zadnje čase računalnik z 2 GB RAMa? Jaz sem ga, večkrat. Zadeva ni za preživet.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

Halfdead987 ::

Niso vsi enako zahtevni.

PrimozR ::

Ja to mi je jasno, sam nekaj je bit zahteven, nekaj je pa želeti imeti vsaj delujoč sistem...

sinalko ::

Meni Windows 7 ob zagonu žere 800MB. Imam 2 GB Rama. Nikoli nisem presegel 1.8 GB. Imam pa odprt Firefox z 6 zavihki, Thunderbird, gledam video preko Youtuba, odprt Word, odprt Google Earth, odprt Utorrent,Facebook. Pa mislim da 80 procentov folka ne uporablja nič več programov. Problem bi mogoče bil če bi zagnal kakšno igrico. Samo te bi ostale programe zaprl, pa bi spet šlo skozi. :)

Qrents ::

Presegel nisi zato ker sistem špara, če bi imel več rama bi sistem si vzel več. :)
Turn your pc into piece of ART

Jst ::

Meni na workstationu žre ob bootu skoraj 3Gb. Gor so pa VS IDE, baze (MSSQL, MySQL in postgreSQL) razne pripomočke za delo pri programiranju, ko prižgem že virtualce, mi od 16 GB ostane par GB frej.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

sinalko ::

Qrents je izjavil:

Presegel nisi zato ker sistem špara, če bi imel več rama bi sistem si vzel več. :)


Če špara, špara zelo učinkovito. V nobenem trenutku nisem občutil, da bi sistem blokiral ali pisal po disku, zaradi premalo rama. Pa, da ne bo pomote. Imam tudi računalnik z 8GB rama in res ni razlike v hitrosti med 2 in 8GB, ko govorimo o osnovnih programih, ki jih rabi večina ljudi.

levaky ::

Jah ne vem, jaz opazim razliko med 2 in 4gb rama...

Je pa res, da ramu družbo dela tudi dober SSD... V obeh primerih that is...

Ampak ja, recimo da moj desktop zgleda nekako tako: lightroom, chrome z kakihmi 40 zavihki, thunderbird, ponavadi kakih 10 raziskovalcev, kakih 6 putty-jev, 2-3 worda, kakšen excel,... Jebat ga, ne da se mi vedno zapirat vsega kar odprem:)

Mate

PrimozR ::

sinalko je izjavil:

Meni Windows 7 ob zagonu žere 800MB. Imam 2 GB Rama. Nikoli nisem presegel 1.8 GB. Imam pa odprt Firefox z 6 zavihki, Thunderbird, gledam video preko Youtuba, odprt Word, odprt Google Earth, odprt Utorrent,Facebook. Pa mislim da 80 procentov folka ne uporablja nič več programov. Problem bi mogoče bil če bi zagnal kakšno igrico. Samo te bi ostale programe zaprl, pa bi spet šlo skozi. :)

Super. Zdaj pa daj noter 8 GB RAMa in povej, kako se ta poraba spremeni. Meni na 6 GB ob zagonu Windows požre slaba 2 GB.

sinalko je izjavil:

Qrents je izjavil:

Presegel nisi zato ker sistem špara, če bi imel več rama bi sistem si vzel več. :)


Če špara, špara zelo učinkovito. V nobenem trenutku nisem občutil, da bi sistem blokiral ali pisal po disku, zaradi premalo rama. Pa, da ne bo pomote. Imam tudi računalnik z 8GB rama in res ni razlike v hitrosti med 2 in 8GB, ko govorimo o osnovnih programih, ki jih rabi večina ljudi.

No, kot sem rekel, daj noter 8 GB in POTEM povej, koliko je razlike. Iz lastnih izkušenj ti povem, da je 2 GB neuporabno (imata tak sistem starša pa je obup).

EDIT: aha, lahko primerjaš. Samo svašta lahko rečem, nič drugega... Ne vem no, meni telefon žre skoraj 1 GB RAMa (Android, na razpolago ima 2 GB). Pa govorimo o mobile aplikacijah, kaj šele potem desktop. Je pa res, da je zadeva buttery smooth :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PrimozR ()

FireSnake ::

PrimozR je izjavil:



A si morda že kdaj uporabljal zadnje čase računalnik z 2 GB RAMa? Jaz sem ga, večkrat. Zadeva ni za preživet.


Moj prenosnik. Tudi programirati se da na njem (VS 2010).
Win XP

Ne nabijaj, prosim.

Res je ,da se na 6 jedrnem stacionarcu z SSDjem in 16GB RAMa dela bolje, a vseeno, tudi na prenosniku se da.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Qrents ::

Heloo
Še en link za piočekirat :)
http://www.zdnet.com/blog/hardware/how-...
Turn your pc into piece of ART

r3dkv1c4 ::

Qrents je izjavil:

Heloo
Še en link za piočekirat :)
http://www.zdnet.com/blog/hardware/how-...

ne rabiš to brat če je reku model, da je 2gb dost;)

Invictus ::

RAM je tako poceni, da 8GB ne bi smel biti problem kupit.

Pa imaš mir.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

sinalko ::

"Iz lastnih izkušenj ti povem, da je 2 GB neuporabno (imata tak sistem starša pa je obup)."

Tudi moj 60 letni sosed ima 4GB na prenosniku. Ampak skoraj, da mu je dovolj. Seveda frajer ima en in isti program zagnan 10x. Ne zna zapirat programe, pol pa jih samo pomanjša, pa spet odpre drugega in tako naprej. V Firefoxu 50 zavihkov, za katere sploh ne ve. Eno stran odpre 10x, čeprav jo že ima v prvem zavihku. Takšnim še 16GB ni dovolj.

Na mojem stacionarnem računalniku z 8GB mi Windows 7 Home Premium 64bit ob zagonu vzame natančno 1.04GB rama.

ABX ::

Da, toliko porabijo "čisti" Windows 7.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

sinalko ::

ABX je izjavil:

Da, toliko porabijo "čisti" Windows 7.


Sicer ne vem, kaj to pomenijo "čisti", ampak meni toliko porabijo z vsemi posodobitvami, z vsemi gonilniki in z antivirusnim programom AVG Free.

Jst ::

sinalko: Zakaj bi zapiral aplikacije, če ni treba? OK, to kar ti opisuješ, je svojevrstna uporaba. :) Jaz ne zapiram programov, Opera ima toliko tabov, da samo ikonco vidiš, računalnik gre vedno v spanje. Za reset pa itak poskrbi Microsoft z popravki. :)

Se zgodi, da kakšen program "pobezlja," sploh tisti, ki jih jaz pišem, hehe, ampak W7 je že tako dobro izpiljen, da če ne zapiraš programov in ne ugašaš računalnika, prišparaš veliko časa. Doba W95 je na srečo mimo. Tudi na Entertainment PCju včasih špile minimiziram, sleep, pa potem nadaljujem...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

ABX ::

sinalko je izjavil:

ABX je izjavil:

Da, toliko porabijo "čisti" Windows 7.


Sicer ne vem, kaj to pomenijo "čisti", ampak meni toliko porabijo z vsemi posodobitvami, z vsemi gonilniki in z antivirusnim programom AVG Free.


Da, "čisti.

Isto pri meni ki imam 12GB rama.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

medenko ::

sami ste krivi, imeli ste 8gb pod 40€ in kljub ste čakali, večina....hehe....zdej pa v jok in stok.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Samsungovi osemgigabitni čipi LPDDR4

Oddelek: Novice / Pomnilnik
54488 (637) Mitch
»

Se splača nadgradit Core2 duo T6570 na T9600?

Oddelek: Strojna oprema
332940 (2337) klinker
»

Elpida v škripcih, trg pomnilnika se konsolidira

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
95127 (4442) vidz81
»

Pomanjkanje pomnilnika v 2010

Oddelek: Novice / Pomnilnik
313624 (2520) gruntfürmich
»

Kupiš DDR3, dobiš DDR2 zastonj

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
73702 (2750) Looooooka

Več podobnih tem