» »

Krmiljenje...

Krmiljenje...

povzek ::

Pozdravljeni!

Za fax sem se lotil naslenjega projekta, pa me zanima, če mi zna kdo pomagati, oziroma svetovati:
Imam cilinder katerega moram s tremi različnimi časi spraviti pod tri različne tlake. Primer:
- 30s ... 1bar
- 20s ... 2bar
- 45s ... 3bar.
Se pravi začnem s tlakom 1bar, po 30s se tlak dvigne na 2bar, po 20s na 3bar, kjer ostane 45s, nato se sistem ustavi.
Izpeljano mora biti čim bolj enostavno ter z majhnimi stroški, ter naj ne bi zavzelo preveč prostora - kompaktno.
Sam sem takoj prišel na idejo o krmilniku, a te niso ravno poceni...

Za kakršnokoli pomoč se vam že vnaprej zahvaljujem,
Matevž

Smurf ::

Zgleda, da gre za pocasno regulacijo tako, da ne rabis nic posebnega, mikrokontroler z vhodom/izhodom bi pomoje moral zadostovati.

Na kateri faks pa hodis? Na FE si v prvem letniku lahko dobil SARM za drobiz (ne vem a je bil 50€?).

gendale ::

še ceneje dobiš kakega arduina, ki bi znal počet isto

edin mogoče boš moral met kak rele med mikrokontrolerjem in ventilom, odvisno kolk toka rabi ventil
seznam zanč moderatorjev in razlogov da so zanč
http://pastebin.com/QiWny5dV
gor je mavrik apple uporabniček (mali možgani in mali penis)

beeone ::

Kot je že gendale rekel, je arduino res najcenejša in najbolj preprosta varianta. To se lahko reši z minimalno kode in ni treba biti noben strokovnjak. Kar se pa cene tiče pa tako: arduino je na kitajskem pod 15€, merilec tlaka bi prav prišel, če maš to speljano iz enega tanka oziroma kakršnegakoli izvora višjega tlaka, ti senzorji se pa vrtijo okoli 10-20€ mislim da, potem pa samo še soleoidni ventil, ki je pa se za krmiljenje cilindrov dobi pod 10€ iz ebay-a+ en fet za krmiljenje ventila in seveda izvor napajanja. Vse skupaj sigurno prideš krepko pod 50€.
Da se ceneje, če znaš programirat pic-e, sam narest vezje in imaš mogoče kak ventil na zalogi...

povzek ::

Aja, vidim da sem nekaj še pozabil omeniti. In sicer ideja je, da bi tako čase, kot tlake spreminjal ročno, brez uporabe krmilnika. Se pravi s časovnikom (časovniki) ter regulacijskim ventilom (ventili). Razmišljal sem že o uporabi proporcionalnega regulacijskega ventila, a so cene visokeee, tako da to odpade...

Drugače pa res hvala za odgovore, tale arduino si pa moram pogledati za kakšen drug projekt!:)

beeone ::

Saj ravno to je čar mikrokrmilnika (kar arduino tudi je), da lahko dejansko vse spreminjaš. Z konfiguracijo, ki sem jo zgoraj omenil (krmilnik+merilec tlaka+vhodni in izhodni solenoidni ventil). Tvoje "ročno" spreminjanje se pri arduinotu naredi z manj kot 10 vrsticami več kode (ki naj še enkrat omenim, je zelo enostavna) in potenciometrom ter tipko (ki staneta recimo skoraj nič €, tipka pa služi kot izbira programa in nadomesti 5 potenciometrov... ). Da pa boš vedel koliko je tlak in časi, si lahko narediš še ekranček in si prikazuješ vse skupaj :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Polnjenje kolesarskih pnevmatik na Petrolovih avtomatskih tlačilkah

Oddelek: Šport
1812664 (11929) jype
»

Projekt: "Šankomat" in fog mašina

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
193829 (2830) SaXsIm
»

Vodovod v vikendu

Oddelek: Loža
165987 (5574) Pyr0Beast
»

Hlajenje cisterne za vino

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
197574 (6977) drejdrej
»

[Automobilizem] Audi z dizlom zmagal v 6 od 8 dirk ALMS (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8511346 (9808) Stepni Volk

Več podobnih tem