» »

Večkrat prekoračena maksimalna količina CO v stanovanju

Večkrat prekoračena maksimalna količina CO v stanovanju

«
1
2

Sergio ::

Pozdrav vsem,

Živim v starejšem bloku v Ljubljani. V bloku je 56 stanovanj. Namesto da bi imeli podjetje, ki bi upravljalo z blokom, smo leta 1997 izvolili stanovalko bloka, registrirali Skupnost Lastnikov ter njo postavili za zastopnika. To je funkcioniralo še kar v redu, a se je zadnje čase začelo zapletati pri precej osnovnih zadevah. Ta je le ena od mnogih.

Težava je, da imamo v bloku zastarelo plinsko napeljavo. Napeljava je podometna, kar (če so moje informacije prave, popravite me če se motim) je v Sloveniji prepovedano že od leta 1990. Napeljava bi morala biti popolnoma nadometna z rumenimi varjenimi cevmi, ali je pa enostavno ne bi smelo biti oziroma bi morala biti izpraznjena.

Pred slabima dvema letoma se je zgodilo, da se je v kopalnici dekle onesvestilo. V Kliničnem Centru so ugotovili blago zastrupitev s CO. Na večkratno opozarjanje lastnika stanovanja na situacijo se ni zgodilo popolnoma nič -- edini odgovor upravnice je bilo, naj "pogosteje zračimo stanovanja" in naj "v vrata od kopalnice vgradimo režo za prezračevanje".

Pred dobrim tednom se je incident ponovil, tokrat hvalabogu brez posledic. Tukaj je dopis stanovalke (odrezani so osebni podatki):



Odgovor upravnice:



Vprašanje, ki ga zastavljam, je sledeče:

Na katero službo se moram obrniti, da bi lahko v čim krajšem roku dosegel izklop plina, oziroma dosegel, da bi lahko upravnico neka instanca dovolj močno udarila po prstih in ji dala določen rok za ureditev stanja (torej, ali izklop plina, ali pa ureditev nadometne inštalacije)?

Hvala
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

mailer ::

Predvidevam, da se večina stanovalcev ogreva na plin. Zadevo je sicer potrebno urediti v najkrajšem možnem času a sredi zime nebi rad zaprl plina. Če je ogrevanje urejeno drugače še vedno lahko izvajalec dela vzporedno napeljavo, ko je nova končana pa staro izprazni. Če ne gre drugače začni zbirat podpise za obnovo plinske napeljave. Odprite javni razpis, se pozanimajte koliko je približno material(meter bakrenih cevi) in počakajte mesec dva.

dstr17_ ::

A ima vsak svojo peč ali je skupna kurilnica?

Hayabusa ::

Kako imaš urejeno prezračevanje na kritičnih mestih ?

Kako imajo urejeno drugi sotrpini ?

http://www.stoservis.si/zastrupitve-z-o...


co detektor
http://www.tevel.si/Portals/0/Dokumenti...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Hayabusa ()

Sergio ::

@domen_: Skupna plinska napeljava za ogrevanje vode, ki gre podometno po sanitarni vertikali, prezračevanje gre isto po sanitarni vertikali, ampak je dotrajano, preluknjano, zabasano, you name it.

@Hayabusa: Naša vertikala nima te težave s prezračevanjem, jaz tudi nimam plina v stanovanju, tako da nisem neposredno prizadet. Drugi sotrpini (v isti vertikali kot stanovalka) se pa tuširajo z odprtimi vrati kopalnice in prezračujejo ter si nameščajo CO detektorje. Preventiva je že v redu, ampak meni se to zdi popolnoma nesprejemljivo, še posebej ker je CO smrtonosen plin. Če slučajno (bog ne daj) pride do smrtnega primera, kdo bo odgovarjal? Stanovalec, ker ni "pazil", ali upravnica, ki navkljub večkratnemu prigovarjanju ni naredila nič?
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

fosil ::

Nadometna napeljava plina tukaj ne bo nič rešila.
Problem je v izgorevanju plina, tam nastaja monoksid.
Očitno prezračevanje, oziroma dimnik ni v redu. To bi bilo treba sanirat.
S kuhanjem se itak porabi tako malo plina da to ne bi smel bit problem.
Kako pa imate ogrevanje? Skupno centralno ali kako?
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

...:TOMI:... ::

Očitno je gospa nepismena, saj ne ve koliko je 300 cm.

Ne želite si raznih firm, kot so SPL, saj vidite kake probleme imajo in še veliko €€€ jim je potrebno dati.

Podometna ali nadometna napeljava, po moje ni tu problem, problem je v starih, dotrajanih, nekontroliranih, nevzdrževanih in nenastavljenih plinskih napravah. Slabo izgorevanje proizvaja CO. Predlagam vgradnjo rekuperatorjev v stanovanja in dogovorite se z eno drugo firmo za izredni pregled stanja plinskih naprav in obvezno sanacijo dimnikov in zračnikov. Lahko tudi na novo napeljete nadometno plinsko inštalacijo.

Nekaj evrov več odtehta miren spanec oziroma tuširanje.
Tomi

Sergio ::

Tomi, hvala za informacije. Tezava je v tem, da je upravnica izjemno nekooperativna, tako da jo bomo morali skorajdane prisiliti v to. Ali obstaja inspekcijska sluzba, ki je pristojna za te zadeve, na katero bi se lahko obrnil, in ki bi lahko pospesila ta proces?

fosil: Ogrevanje stanovanja je daljinsko (toplarna). S plinom le ogrevamo vodo.
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

fosil ::

Če se ne motim mora bit pri kurjenju plina, dimnik oblečen v rostfrei.
Sicer pa, ali sploh imate dimnik, ali kar samo zračnik?
Tako je!

...:TOMI:... ::

Vprašati bi moral na kako stanovanjsko zadrugo, kako to rešujejo, nimam pojma, katere če sploh katere inšpekcije so zadolžene za to.

Varstvo potrošnikov mogoče?

Mogoče ne bi bilo napačno, če bi vsi toplo vodo ogrevali s kombiniranimi grelniki na elektriko in toplo vodo (voda, ki greje tudi radiatorje), vendar potem bi morali vgraditi tudi merilnik porabljene energije za bojler (ne vem kako imate to rešeno, če imate merilnike na radiatorjih ali ne)...

Plin za kuhanje ni nevaren, vsaj nisem še slišal za primer, da bi nekdo imel problem zaradi štedilnika.
Tomi

Mehmed ::

Na problem s plinom odgovorajati z naredi vec lukenj v vrata je malce bolano.
Najhitreje premaknes zadeve ce kontaktiras kake svetovce na kanalu a ipd. Bojo naredili svoj v bloku dobesedno vre prispevek, CO je itak na udaru zadnje case.

Brane22 ::

Zakakaj točno je plin tak problem ?

A to pomeni, da ima folk plinske bojlerje v kopalnici al kaj ?

Če gre za slednje, v čem je tak problem naredit ustrezne meritve tako gorilnikov kot dimnika ?

mam feeling da bi si lahko pomagal že čisto laično s spuščanjem obarvanega dima v spodnji kopalnici problematične linije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

SplitCookie ::

Tukaj ni problem napeljave niti upravitelja bloka ampak debilnih stanovalcev ki nočejo prevzeti odgovornosti za slabo delovanje plinskih naprav nase.

To da je v nekem stanovanju CO pomeni da nekje pušča dimnik ali pa je še kaj hujšega narobe.

Skrajni primer debilizma.


To nadometne ali podometne plinske cevi. Zadeva nima veze.

Da se te ta okvara ne tiče pa se hudo motiš. Strupeni plini lahko prehajajo v druga stanovanja - na kratko, med spanjem te zagifta.

Lahko noč pa dobro spi.
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Sergio ::

Tukaj ni problem napeljave niti upravitelja bloka ampak debilnih stanovalcev ki nočejo prevzeti odgovornosti za slabo delovanje plinskih naprav nase.


Rabim kooperativnost upravnice. V njeno sodelovanje jo moram prisiliti, če ne koordinirana akcija ne bo mogoča.


To da je v nekem stanovanju CO pomeni da nekje pušča dimnik ali pa je še kaj hujšega narobe.
Skrajni primer debilizma.


Jasno.


To nadometne ali podometne plinske cevi. Zadeva nima veze.


OK, to mi je sedaj postalo jasno.


Da se te ta okvara ne tiče pa se hudo motiš. Strupeni plini lahko prehajajo v druga stanovanja - na kratko, med spanjem te zagifta.


Točno zaradi tega iščem nekoga, ki bi lahko našo upravnico prisilil v kooperativnost. Sam sem tukaj nemočen.
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

TESKAn ::

Če ste jo stanovalci izvolili, potem jo verjetno lahko tudi odstranite/zamenjate?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

grizl ::

Upravnica najbrž nima doživljenskega mandata oz. je le ta določen z nekim statutom. Torej, tako kot ste jo izvolili jo še odstavite. Skliči sestanek sveta stanovalcev bloka oz. če tega nimate zbor stanovalcev bloka pa se tam pomenite kako naprej.
Najbrž se zdi težava s CO-jem problem še komu v bloku, ali pa si edini, ki "ima odprte oči".

Sergio ::

@TESKAn, @grizl: Nazadnje ni šlo. Najbrž bi z izkušnjami, ki jih imam sedaj, šlo. Zamenjava upravnice mi pa, ironično, ne reši veliko stvari. Še vedno bom ostal z vsemi težavami, da ne govorim o podedovanih problemih. Trenutno mi dosti bolj diši, da jo v nekaj prisilim. Ženska pa na žalost pali samo na avtoriteto, ki ima po možnosti značko in mandat, da kaj ukaže. V dikciji njenega odgovora pa najbrž tudi vidite že kar neverjetno ignoranco do dejstev. Z njo se je težko pogovarjati.
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

Tear_DR0P ::

kdaj pa ste nazadnje opravili pregled in meritve peči v vaši kopalnici?
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Sergio ::

@Tear_DR0P: Jaz nimam plina v stanovanju, vodo ogrevam z električnim bojlerjem. Za sosede ne vem.
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

marvin42 ::

sem se moral nasmejat: "rešetka 300 cm x 200 cm" :)
Mostly Harmless

stb ::

Veliko stanovalcev je verjetno v zadnjih letih zamenjalo okna (s plastičnimi, ki bolj tesnijo) in vhodna vrata (s protivlomnimi), zato ni dotoka svežega zraka v stanovanja, zato tudi zračenje kopalnice (reža v vratih) ne naredi veliko, razen tega, da zniža koncentracijo CO v kopalnici, jo dvigne drugje in morda pripelje nekaj svežega zraka iz drugih prostorov (priprta oz slabo zatesnjena okna).

Pri izgorevanju s premalo kisika nastane monoksid, ki se kopiči pri tleh (zato naj bi bila luknja v vratih kopalnice čim bliže tlem).

Potem pa je ključen še podtlak v stanovanjih. Ta nastane zaradi vleka skozi dimnike, nape in druge vertikalne zračnike. Z izklopom sesalnih ventilatorjev ste zadevo malo izboljšali, ne pa povsem odpravili, ker vseeno ostane naravni vlek toplega zraka (iz ogrevanih stanovanj) gor. Ta podtlak povzroči, da dimni plini (s CO) ne gredo v celoti v dimnik, ampak se širi po stanovanju. Kolikor ga pa že gre v dimnik pa se tam kopiči (ker v dimniku ni dovolj pretoka) in pronica v ostala stanovanja (tudi če nimajo bojlerja, a luknja do dimnika ni neprodušno zatesnjena).

dstr17_ ::

Glede na to, da so problem bojlerji je najhitrejša rešitev ta, da stanovalci s plinskimi bojlerji te zamenjajo z električnimi. Niso dragi (100-200eur), pa morda bi se celo z rezervnim skladom dalo pomagati.

Sergio ::

http://www.slovenskenovice.si/crni-scen...

So it begins. Preberite si izjave.
Tako grem jaz, tako gre vsak, kdor čuti cilj v daljavi:
če usoda ustavi mu korak,
on se ji zoperstavi.

SplitCookie ::


Rabim kooperativnost upravnice. V njeno sodelovanje jo moram prisiliti, če ne koordinirana akcija ne bo mogoča.

Za ?

Eden od 'vaših' ima defekten bojler/nekaj na plin. Iščite dalje.

Upravnice ne mešajte notri če se da zadeve rešiti drugače.



Točno zaradi tega iščem nekoga, ki bi lahko našo upravnico prisilil v kooperativnost. Sam sem tukaj nemočen.

Kako nemočen ?

Zacementiraj si zračnike oz. vse luknje (tudi tiste za toplovodno napeljavo), kjer bi lahko zadeva prihajala v prostore.

Če si pa vsaj malo kreativen, pa meri nivo CO in pojdi gledat plinske števce, kateri se vrti/je trenutno v uporabi, je pa tudi čisto možno da se je 'krivec' malo potuhnil.

Popiši števce, poglej lastnike, naredi si seznam kateri folk ima plinsko napeljavo, zadevo razdelaj po vertikalah in boš precej kmalu našel krivca.

Dimni plini gredo lahko v primeru slabe lopute tudi nazaj v prostor - tega se verjetno pri servisiranju plinske peči ne meri.

Enako pri napah lahko gredo vonjave iz drugih stanovanj v sosednje prostore.

Osnovna rešitev bi bila samo montaža ventilatorja dimnih plinov na dimnike, vendar je to zelo slaba rešitev in če ne drugega, samo začasna.

Verjetno pa, glede na to, da se kupuje ja najcenejše ogrevalne naprave, počen plinski bojler ni tako nemogoča stvar. Efekti so enaki, puščanje med delovanjem in tudi ko ne deluje. Voda pri tem ne rabi puščati
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

jype ::

Sergio> Ženska pa na žalost pali samo na avtoriteto, ki ima po možnosti značko in mandat, da kaj ukaže.

Če ti pomaga se lahko jaz preoblečem v inšpektorja za istraživanje ruda i gubljenje vremena in ji pridem povedat, kakšne so kazni, če ne naredi tistega, kar bi ti rad.

St235 ::

Drugače imamo za te zadeve stanovansjki inšpektorat
http://www.ipep.gov.si/si/delovna_podro...

Šimpanz ::

Isti problem imamo tudi pri nas. Problem je v plinskih grelcih za vodo, ki pobirajo kisik iz prostora in vanj vračako ogljikov monoksid. Stara stanovanja niso bila predvidena za plinske grelce, zato kopalnice nimajo dovolj močnega prezračevanja. Moji soseda v 2 nadstropju se je že skoraj dol padla ko se je kopala. Je pa res vedno zapirala vrata kopalnice tako da se je monoksid nabiral tudi ko ni bila notri. Serviser za plinske naprave je svetoval nabavo el. grelca ali nabavo plinskega grelca z zaprtim dovodom in odvodom zraka v zračnik (tako bi grelec jemal kisik iz zračnika, ter vračal monoksid nazaj v zračnik), aja pa vrtanje lukenj v vrata. Jaz sem v tik pod streho pa nimam nobenih težav, ker pre pretok zraka skozi zračnike zelo močen. Tudi senzor za ogljikov monoksid nič ne javlja.

...:TOMI:... ::

Nekdo je omenjal nova okna in zatesnitev... Zato sem par postov nazaj predlagal rekuperator. Vse dosedanje zračnike pa zabetonirat neprodušno, saj bo(do) rekuperator(-ji) poskrbel(li) za ustrezno prezrčevanje. Če imaš rekuperacijo tudi nape ne rabiš oziroma je celo nepriporočljiva. Cena je 400€/kos.
Tomi

SplitCookie ::

Rekuperatorji so ena večjih marketinških bedarij.

Sploh tisti cevni.
Pač ne delajo in to je nekak tudi vse
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Daedalus ::

Tezava je v tem, da je upravnica izjemno nekooperativna, tako da jo bomo morali skorajdane prisiliti v to.


Jaz bi si omislil kakega odvetnika in začel raziskovati morebitno kazensko odgovornost upravnice. Pol pa bi ji (če bi kaj našel) zadevo serviral pod nos skupaj s spisano kazensko ovadbo.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Invictus ::

Plinska napeljava nima nobene veze s CO. Ima pa veze stara, nevzdrževana peč. Namreč CO nastaja pri slabem izgorevanju plina.

Tako da je razlog za CO najprej treba iskati okoli peči.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

jelly ::

pozdravljeni forumaši.

sem stanovalka te stolpnice, prav tista ki je izobesila izvirno obvestilo sosedom.

jaz menim da zazidava zračnikov ne more biti dolgoročna rešitev. Že to da smo mi blindirali dimnik smo direktno izpostavili sosedo eno nadstropje nižje, da bo monoksid udarjal njej v stanovanje (tako je tudi dimnikar rekel). Jaz sem jo dvakrat opozorila na to, enkrat pred zazidavo dimnika in enkrat takoj po zazidavi in ji rekla naj si nujno kupi detektor. Jutri bom šla preverit če je moje opozorilo vzela resno a se bojim da je apatija sostanovalcev tako velika, da večina hodi mimo oglasne deske in si misli "ah kaj se pa spet grejo" in "ah saj to je pa samo pri njih".

Dolgoročna rešitev bo možna le prek pristojnih inštitucij (najbrž bodo že znali načrt sanacije izdelati?) in kot je Daedalus omenil, kazenskega pregona. Vsa milejša sredstva so bila do slej že iztrošena.

Jaz sem tukaj "le najemnica" in mi je popolnoma jasno, da bo gospa predsednica mi zagrenila tukaj življenje in me skušala "izselit". Upam da bom imela dovolj moči in dovolj podpore s strani sostanovalcev, da jo odstavimo in damo stolpnici novo možnost za preporod.

Mehmed ::

Plin ne sodi v stanovanje. Delati vecje luknje ali pa nabavljati detektorje je lahko preventiva, ni pa nobena resitev. Kdor temu pravi resitev je debil in ga tretiraj temu primerno.
Obvestilo si dala, kam prijavit so ti povedali, naj darwin pa pravosodje uredita ostalo.

fosil ::

Verjetno je v ozadju denar, sanacija stane, marsikdo pa ne želi, ali pa si težko privošči to plačat.
Tako je!

SplitCookie ::

jaz menim da zazidava zračnikov ne more biti dolgoročna rešitev.

Lej. Jebiga. Poskrbi vsaj zase v takem primeru, če že za druge ne moreš.

Realna rešitev je samo v popolni odstranitvi vseh teh trapastih plinskih naprav v bloku, priključitev na toplovod ali pa skupna centralna toplotnapostaja.

Do takrat pa bo folk omedleval in umiral zaradi zastrupitve s plinom.

Pač pri plinu se ne moreš hecat kot se to lahko pri drvih, saj plini nimajo nekega posebnega vonja, zaradi nižjih temperatur, pa tudi vlek ni takšen kot bi moral biti.


Sicer pa tudi blindiranje zračnikov ni popolna rešitev - preverjaj vsake toliko, koliko je tako blindiranje dejansko efektivno - pojavijo se razpoke etc.
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Invictus ::

@Sergio

Upravnica je samo upravnica. Ni lastnica stanovanj in nima zakonske podlage za kakršnokoli prisilo. Ona lahko predlaga, ampak če so lastniki stanovanj proti, potem ne more narediti nič. Zakonsko. Tako da ste sami stanovalci največkrat vir vseh problemov v lastniških večstanovanjskih zgradbah.

Vem iz lastnih izkušenj. Namesto da bi imeli zgradbo kjer živim že 3 leta obdano z izolacijo, je večlina solastnikov glasovala proti ... In je bilo zadeve konec.

Če bi koga morali tožiti preko odvetnikov, so to sami lastniki stanovanj.

Seveda je pa imeti plin samo za ogrevanje sanitarne vode čisti idiotizem. Električno bojler je veliko varnejša zadeva.

Daedalus je izjavil:


Jaz bi si omislil kakega odvetnika in začel raziskovati morebitno kazensko odgovornost upravnice. Pol pa bi ji (če bi kaj našel) zadevo serviral pod nos skupaj s spisano kazensko ovadbo.

To kar si napisal, je čisti idiotizem. Vic je v tem da so vsi lastniki stanovanj odgovorni za to. Tako da lahko država napiše kazensko ovadbo proti vsem lastnikom stanovanj zaradi nespoštovanj standardov.

Sicer pa lahko zamenjajo upravnico.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

dragana ::

Bom nekaj pripomnil, kar s samo rešitvijo problema nima direktne veze. Molekulska masa CO je približno enaka N2 (12+16=14+14) in manjša od O2 (16+16), zato se CO najbrž ne nabira pri tleh, ampak ga je kvečjemu več pri stropu, v nasprotju s CO2, ki je težji od zraka(14+16+16).

Ziga Dolhar ::

Invictus je izjavil:

@Sergio

Upravnica je samo upravnica. Ni lastnica stanovanj in nima zakonske podlage za kakršnokoli prisilo. Ona lahko predlaga, ampak če so lastniki stanovanj proti, potem ne more narediti nič. Zakonsko. Tako da ste sami stanovalci največkrat vir vseh problemov v lastniških večstanovanjskih zgradbah.


Problem je, če ta upravnica lastnikom stanovanj posreduje napačne (da ne napišem lažne) informacije, zaradi katerih nekateri lastniki glasujejo tako, da vse (tudi drugače glasujoče) lastnike stanovanj postavijo v prekršek.

In, ker taka zadeva ne spada med "nujne" posle, preostali lastniki ne morejo zahtevati odločitve sodišča.
https://dolhar.si/

JohanP ::

Glede razloga bi se bilo lažje pogovarjati, če bi naskicirali pozicijo kopalnice, lego in število zračnikov ter najpomembneje lego in število dimnikov.
Bolj kot zračnik jaz glede na napisano sumim da nekje pušča dimnik. Razlog je lahko razpoka v etažnem dimniku, neustrezen zidan dimnik, kjer plin lahko prehaja skozi fuge, ali pa je kak monter plinskega bojlerja moderen ultrakondenzacijski bojler priklopil na sosedov zračnik, ker mu je tako bolj ustrezalo.

Gavran ::

NE IGRAJTE SE Z MONOKSIDOM ALI PA BO NEKDO ODGOVOREN ZA SMRT!

http://www.podsvojostreho.net/forum/vie...
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

jelly ::

Danes je iz oglasne deske izginilo moje opozorilo, da monoksid prihaja po zračnih kanalih in naj si vsi kupijo CO detektorje. Ostal je le še odgovor predsednice UO na moj dopis, ki opozarja le da naj to (za dodatno varnost) storijo tisti ki imajo plinska trošila.

Pravtako je že dvakrat izginilo, ko sem na oglasno desko zalepila članek iz Slovenskih Novic.

Chuck Norris skratka tej ženski ne seže do gležnjev. Ona je nadmočna ;) vem neumno se s tega hecat ampak .... .ahhhhh .... no comment

Daedalus ::

To kar si napisal, je čisti idiotizem. Vic je v tem da so vsi lastniki stanovanj odgovorni za to. Tako da lahko država napiše kazensko ovadbo proti vsem lastnikom stanovanj zaradi nespoštovanj standardov.


Ja, tudi tak bi verjetno šlo. Če se nekdo ne drži predpisov in s tem ogroža okolico, je lahko kazensko odgovoren za tako ravnanje. Jaz bi to ostalim stanovalcem lepo na dolgo in široko razložil. In začel prijavljati zadeve na Policijo vsakič, ko bi mi detektor CO piskal. Ni hudič, da to folka ne bi spametovalo.

Rajši vidim, da me 34 bloka gleda postrani, kot pa da sem mrtev. Zdaj pa si naj vsak pri sebi poračuna.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

toms ::

Plinska peč, ki pravilno deluje, proizvaja zanemarljivo male količine CO, ki jih skupaj z ostalimi produkti gorenja pošilja v dimnik.

Najpogostejši razlog, da plinska peč proizvaja prevelike količine CO, je pomanjkanje svežega zraka in s tem kisika. Razlog je lahko tudi umazan (sajast) gorilnik, ki slabi pretok svežega zraka k točki gorenja.

Dodatno problem lahko poslabšajo kondenzacijski plinske peči, ki za doseganje višjih izkoristkov nižajo temperaturo dimnih plinov in posledično potrebujejo ventilator za odvajanje dimnih plinov. Pravtako poslabšajo stanje nape, sanitarni ventilatorji, ker rinejo zrak iz prostora.

Edina rešitev je urediti dovoljšen dotok svežega zraka pri vsakem stanovanju posebej. Tudi pri tistih, ki nimajo plinskih peči. Se kdaj zbudite zjutraj z glavobolom. Razlog je lahko to, da ste ponoči z dihanjem pretvorili toliko O2 v C02, da vpliva na vaše zdravje. Tudi ventilatorji in nape ne delajo učinkovito, če ni od kod potegniti svež zrak, ki mora nadomestiti izvrženega.

Detektorje CO montirajte v višini glave, ker je CO lažji od zraka in se najprej začne nabirati pod stropom.

Invictus ::

Sam eno čisto butasto vprašanje ...

Ali imate dimnike plinskih peči speljane v zračnike? ne bi bilo to prvič da se zračniki uporabljajo za dimnike.

Seveda je pa ukinitev plinskih grelcev najboljša rešitev. Zamenjava z boljerji. Pogreb je veliko dražji kot investicija v električni bojler in plačevanje malo dražjega ogrevanja vode ...

Ziga Dolhar je izjavil:


Problem je, če ta upravnica lastnikom stanovanj posreduje napačne (da ne napišem lažne) informacije, zaradi katerih nekateri lastniki glasujejo tako, da vse (tudi drugače glasujoče) lastnike stanovanj postavijo v prekršek.

In, ker taka zadeva ne spada med "nujne" posle, preostali lastniki ne morejo zahtevati odločitve sodišča.

Upravnik je odgovoren za spoštovanje standardov. Ampak če ljudje nočejo plačati investicije, potem tudi upravnik ne more nič. Rabi več kot 50% glasov da lahko naredi karkoli.

Vic je v tem da se bo kazen enakomerno porazdelila med vse lastnike stanovanj. Potem bo pa jok in stok.

Če pa niso zadovoljni z upravnikom, naj ga pa zamenjajo. Saj ga lahko. Ni problem to naredit. Lahko jim celo jaz dam kak kontakt.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Mehmed ::

Invictus je izjavil:


Vic je v tem da se bo kazen enakomerno porazdelila med vse lastnike stanovanj. Potem bo pa jok in stok.


Ne vem kok je to res, ce bo kdo umrl.

St235 ::

Glede na slike bi rekel, da gre bloke na linhartovi.

Te kopalnice imajo 4 vertikale. Dve sta namenjeni diknikom (liha soda nadstropja) dve pa zračenju (liha/soda nadstropja). Problem se pojavi, ker ljudje na cev za zračenje montirajo ventilator, da boljše odstranjuje vonjave. Ker imajo potem zaprta vrata kopalnice, je edini prosor od kjer lahko pride zrak v kopalnico dimnik.

Svoje seveda dodajo tudi slabo vzdrževani plinski bojlerji.

Menjava oziroma prehod na toplovod za ogrevanje tople vode, je bolj kot ne utopična rešitev, ker bi blo treba razbit vse kopalnice v bloku. Trenutno je namreč v vsakem stanovanju samo ena vertikala za vodo.

Realna rešitev potem pač ostane električni bojler. In precej ljudi, ki je koplanice renoviralo je to tudi storilo.

jype ::

Mehmed> Ne vem kok je to res, ce bo kdo umrl.

Ja no vsaj vsak k ma zmrzovalnik loh ponud mal prostora.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

jelly ::

St235 je izjavil:


Realna rešitev potem pač ostane električni bojler. In precej ljudi, ki je koplanice renoviralo je to tudi storilo.

Ja meni se zdi to tudi realna rešitev da monoksid zagotovo ne bi več po zračnikih se potikal. Ampak kar mene tudi skrbi je kako sploh monoksid pride v zračnik?? Zračnik naj bi v stanovanje prinesel svež zrak, a ga očitno prinese iz stanovanja soseda. Tudi če ni prisoten monoksid je to "nezdrav" zrak in znano je, da slab zrak pravtako na dolgi rok povzroča bolezni ali vsaj slabo počutje. Možna je najbrž tudi druga razlaga, da dimnik pušča in v zračnik prihajajo nevarne emisije.

St235 je izjavil:


Svoje seveda dodajo tudi slabo vzdrževani plinski bojlerji.
storilo.

problem je da tudi dobro vzdrževan bojler pri pomanjkanju kisika tvori pri izgorevanju ogljikov monoksid. In kisika primankuje ker nam ga sesajo cel dan s turbo ventilatorji ven. Pri tem smo seveda v najvišjem nadstropju najbolj deležni izsesavanja in najmanj deležni svežega zraka iz kleti.

Vprašanje za guruje (tukaj na tem forumu jih je kar nekaj podkovanih sem opazila
Zanimivo da sem danes zaslišala delovanje ventilatorja in jasno preverila, če ga je kdo prižgal pa ni, veter ga je premikal in po dolgem času (odkar sem ugasnila ventilator) se zopet zavohala hrano od sosedov ker mi je pihalo v stanovanje čez napo. Kakšna fizika se dogaja, da meni sosedova hrana smrdi kadar se ventilator vrti?? Ma kdo kakšno idejo?

toms je izjavil:



Edina rešitev je urediti dovoljšen dotok svežega zraka pri vsakem stanovanju posebej. Tudi pri tistih, ki nimajo plinskih peči. Se kdaj zbudite zjutraj z glavobolom. Razlog je lahko to, da ste ponoči z dihanjem pretvorili toliko O2 v C02, da vpliva na vaše zdravje. Tudi ventilatorji in nape ne delajo učinkovito, če ni od kod potegniti svež zrak, ki mora nadomestiti izvrženega.


toms Imaš kakšne ideje kako bi se lahko zrak pripeljal v stanovanje neodvisno od zračnikov v kopalnici?


Jaz malo sumim da je nekaj tudi narobe s samim stanovanjem in njegovo pozicijo glede na pretok zraka iz stopnišča (na sredini stopnišča je ogromna 14 nadstropna luknja kjer se zrak dviguje in doseže kar nekaj hitrosti ter se zadane direktno v naša vrata in notri pritiska). Ne vem točno kako vprašati ampak dejstvo da VEDNO ko pozimi odprem vrata ful piha čez mene v stanovanje. Če slučajno imam kako okno odprto je zelo močen prepih čez stanovanje. Čez vsaka poro in špranjo v vhodnih vratih piha v stanovanje, tudi sedaj ko "ne dela" glavni ventilator. Ima kdo kako idejo glede tega ? Pogosto tudi zelo kmalu po tem ko stanovanje prezračim že zaznam "postan" vonj. Zakaj bi bilo tako?

St235 ::

Ja meni se zdi to tudi realna rešitev da monoksid zagotovo ne bi več po zračnikih se potikal. Ampak kar mene tudi skrbi je kako sploh monoksid pride v zračnik?? Zračnik naj bi v stanovanje prinesel svež zrak, a ga očitno prinese iz stanovanja soseda. Tudi če ni prisoten monoksid je to "nezdrav" zrak in znano je, da slab zrak pravtako na dolgi rok povzroča bolezni ali vsaj slabo počutje. Možna je najbrž tudi druga razlaga, da dimnik pušča in v zračnik prihajajo nevarne emisije.


kot sem ti že omenil. Bloki na linhartovi imajo 4 vertikale. 2 so zračniki, 2 so dimniki. Če ti v tisti pali kopalnici na montiraš ventilator na zračnik, ki sesa zrak iz prostora je logično, da potem iz dimnika potegne pline. Drugače pa mi na kraj pameti na pade, da bi v takšnem stanovanju kateregakoli od notranjih vodov uporabil za dovod zraka. Tudi tiste vertikale, ki so načeloma zračniki so namenjene odvajanju zraka, ne dovajanju. Drugače monoksid v sam zračnik ne pride, razen če je kdo tako predelal kopalnico, da je bojler priklopil na dugo vertikalo.

toms Imaš kakšne ideje kako bi se lahko zrak pripeljal v stanovanje neodvisno od zračnikov v kopalnici?

nekateri to naredimo z zahtevnim manevrom, ki se mu reče zračenje stanovanja. Ne vem za druge amapak jaz vsako jutro ko ustanem za 2-3 minute odprem okna in enako naredim popoldan. Pa je to popolnoma neodvisno od stanovanja v katerem živim.

problem je da tudi dobro vzdrževan bojler pri pomanjkanju kisika tvori pri izgorevanju ogljikov monoksid. In kisika primankuje ker nam ga sesajo cel dan s turbo ventilatorji ven. Pri tem smo seveda v najvišjem nadstropju najbolj deležni izsesavanja in najmanj deležni svežega zraka iz kleti.


oglikov monoksid je posledica nepopolnega izgorevnaja. Svež zrak je okoli in okoli stanovanja. Jaz v našem bloku nobenega od notranjih vodov ne uporabljam za dotok zraka.

Zanimivo da sem danes zaslišala delovanje ventilatorja in jasno preverila, če ga je kdo prižgal pa ni, veter ga je premikal in po dolgem času (odkar sem ugasnila ventilator) se zopet zavohala hrano od sosedov ker mi je pihalo v stanovanje čez napo. Kakšna fizika se dogaja, da meni sosedova hrana smrdi kadar se ventilator vrti?? Ma kdo kakšno idejo?


Napa bi morala izusesavat zrak iz stanovanja. Če tvoja vleče zrak v stanovanje in s tem vonjave je ventilator narobe obrnjen. Problem vonjav rešiš z loputi, ki pač zapre zračnik kadar ventilator ne dela.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

jelly ::

Lakotnik meni je monoksid alarm piskal z 340ppM 15 minut po tem ko sem temeljito (vsaj 10 min s prepihom) prezračila celotno stanovanje. To jaz gvorim da je nekaj zelo narobe s tem stanovanjem. v 15min se podtlak ni mogel ustvarit !!!

kako bi preverila če ima napa lopute, lahk fotkam pa postam če kej pomaga ??
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Crknila mi je plinska peč (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7413019 (1935) mason6
»

Katera plinska kondenzacijska peč?

Oddelek: Loža
4410796 (6993) Arzen28
»

Nizka stopnja kisika v prostoru

Oddelek: Loža
404114 (2359) poweroff
»

Ogrevanje na zemeljski plin v stanovanju

Oddelek: Loža
192881 (2293) Unknown_001
»

do 1. januarja 2017 vgraditi javljalnik ogljikovega monoksida

Oddelek: Loža
4321102 (13104) kixs

Več podobnih tem