» »

Izšel Firefox 19 z vgrajeno podporo za PDF

Izšel Firefox 19 z vgrajeno podporo za PDF

Mozilla.org - Šest tednov je naokoli in Mozilla je izdala novo verzijo svojega brskalnika Firefox. V inačici 19, ki je kot običajno na voljo za Windows, Mac, Linux in Android, je glavna novost vgrajeni prikazovalnik dokumentov PDF. Doslej je bilo treba za prebiranje dokumentov PDV v brskalniku imeti nameščen Adobov vtičnik (Reader ali Acrobat), kar ni bilo najbolj prikladno. Po eni strani smo s tem dobili novo potencialno ranljivost, saj je moral biti tudi vtičnik zakrpan in brez lukenj, po drugi strani pa je bilo upravljanje s tako stranjo drugačno (recimo za tisk je treba klikniti drug gumb, iskanje je potekalo znotraj vtičnika in ne brskalnika itd.). Prvi je s tem napravil konec Chrome, sedaj pa se priključuje še Firefox, ki bo že sam razumel PDF-je. Za to poskrbi JavaScript knjižica PDF.js, ki pretvarja PDF v HTML5 in ga prikaže. Ker uporablja standardne API-je za HTML5, je neodvisna od platforme.

V mobilni verziji za Android sta novosti dodana podpora za teme in kitajščina ter manjše zahteve, saj odslej zadostuje že procesor s frekvenco 600 MHz. Druge izboljšave so še hitrejši zagon, spet malo dodelana podpora standardu HTML5 in precej odpravljenih hroščev. Nekaj jih kljub temu ostaja, med katerimi bo gotovo najbolj moteče počasno premikanje (scrolling) po Gmailu. Firefox 19 najdete na uradni stran.

59 komentarjev

«
1
2

RejZoR ::

Kar je men najbolj pomembno se FF 19 ponaša s hitrejšim zagonom, čakam pa še na FF 20 kjer bo krepko pospešeno delo s celotnim vmesnikom. Sem uporabljal Auroro nekaj časa in se zelo pozna. Tko da komaj čakam.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

smash ::

kdaj bo ff tako hiter kot chrome? temu naj se posvetijo

FireSnake ::

RejZoR je izjavil:

Kar je men najbolj pomembno se FF 19 ponaša s hitrejšim zagonom


Tega nikoli nisem razumel.

"Večje" programe komot čakamo komot 30 sekund, pri brskalniku je pa problem, ali je to 1 sekunda, ali 3.

Mene to nikoli ni motlo ... odkar imam pa SSD pa sploh.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

jerry2 ::

A niso obljubljali da bo privatno brskanje poslej na ravni zavihka, ne pa preklop vseh tabov v privatni način?
tom & jerry

Tr0n ::

smash je izjavil:

kdaj bo ff tako hiter kot chrome? temu naj se posvetijo

Heh, to ne bo nikoli, edino ce naredijo rewrite.

marvin42 ::

Doslej je bilo treba za prebiranje dokumentov PDV v brskalniku imeti nameščen Adobov vtičnik (Reader ali Acrobat)


Zavajanje! Jaz tega nimam, pa lahko prebiram pdf dokumente v brskalniku.
Mostly Harmless

rsroki ::

Firefox ni Chrome..niti to ne želi biti, tak da o hitrosti nima smisla natolcevat...FF razvijajo v drugi smeri kot Chrome (saj tudi morajo glede na to da FF podpira finančno Google)..to je isto kot bi primerjal avte v VW koncernu..pa se npr. namanj kvarijo Škode..hehe8-)
rsroki

Tr0n ::

marvin42 je izjavil:

Doslej je bilo treba za prebiranje dokumentov PDV v brskalniku imeti nameščen Adobov vtičnik (Reader ali Acrobat)


Zavajanje! Jaz tega nimam, pa lahko prebiram pdf dokumente v brskalniku.

V Chromu ja. :)

...:TOMI:... ::

A bo to pretvarjanje PDF v HTML5 dobro ali bo za zahtevnejše dokumente še vedno potreben adobe reader? Nekako se mi zdi, da bo združljiost na ravni open/libre office in ms office, oziroma na ravni google-ovega "prikaži kot html".
Tomi

cleanac ::

V 18-ki so rekli, da so pohitrili JS, ampak jaz razlike nisem opazil (HTML5). Poleg tega še vedno ni podpore za WebAudio API glede na to, da Audio element v HTML5 deluje porazno. Tu se naj po konkurenci malo zgledujejo. Za "moje" končne uporabnike trenutno neuporaben browser.

marvin42 ::

Tr0n je izjavil:

marvin42 je izjavil:

Doslej je bilo treba za prebiranje dokumentov PDV v brskalniku imeti nameščen Adobov vtičnik (Reader ali Acrobat)


Zavajanje! Jaz tega nimam, pa lahko prebiram pdf dokumente v brskalniku.

V Chromu ja. :)


V Firefoxu. Hotel sem samo opozoriti na dejstvo, da obstaja še kaj drugega kot Adobe.
Mostly Harmless

RejZoR ::

FireSnake je izjavil:

RejZoR je izjavil:

Kar je men najbolj pomembno se FF 19 ponaša s hitrejšim zagonom


Tega nikoli nisem razumel.

"Večje" programe komot čakamo komot 30 sekund, pri brskalniku je pa problem, ali je to 1 sekunda, ali 3.

Mene to nikoli ni motlo ... odkar imam pa SSD pa sploh.


Velike programe ne zaganjaš vsake 30 sekund. Vsaj sam browser pogosto zapiram in ga ne puščam laufat po več dni skupaj. Moč navade, mal pa tud dela. SSD po prvem zagonu itaq nima več nobene veze ker se praktično cel program cacha v spomin ampak hitrejši zagon in vse naredi program bolj odziven nasplošno.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Tr0n ::

marvin42 je izjavil:


V Firefoxu. Hotel sem samo opozoriti na dejstvo, da obstaja še kaj drugega kot Adobe.

Glede na to, da je zadeva sedaj v browserjih, ne rabis nic drugega kot browser. :)

Mesar ::

RejZoR je izjavil:

FireSnake je izjavil:

RejZoR je izjavil:

Kar je men najbolj pomembno se FF 19 ponaša s hitrejšim zagonom


Tega nikoli nisem razumel.

"Večje" programe komot čakamo komot 30 sekund, pri brskalniku je pa problem, ali je to 1 sekunda, ali 3.

Mene to nikoli ni motlo ... odkar imam pa SSD pa sploh.


Velike programe ne zaganjaš vsake 30 sekund. Vsaj sam browser pogosto zapiram in ga ne puščam laufat po več dni skupaj. Moč navade, mal pa tud dela. SSD po prvem zagonu itaq nima več nobene veze ker se praktično cel program cacha v spomin ampak hitrejši zagon in vse naredi program bolj odziven nasplošno.


Pol pa pejd na krom, kdo pa pravi, da moreš trpet na FF? Jaz pa FF odprem in ga imam odprtega par dni skupaj...
Your turn to burn!

Bakunin ::

en miljavzent trikov je za pohitritev firefoxa, chroma in thunderbirda.
ce nimas ssd si lahko pomagas z ramdiskom.... ali pa tweakas user.js.

chrome JE hiter, ampak tam me moti ravno to, da ne morem kaj dosti vplivati na delovanje...

KoKi ::

Tr0n je izjavil:

marvin42 je izjavil:


V Firefoxu. Hotel sem samo opozoriti na dejstvo, da obstaja še kaj drugega kot Adobe.

Glede na to, da je zadeva sedaj v browserjih, ne rabis nic drugega kot browser. :)

Tudi pred tem nisi potreboval nič drugega. Jaz že kar nekaj časa uporabljam PDF Viewer. Sedaj so ga samo vgradili v brskalnik.
# hackable

Tr0n ::

Pred tem si rabil samo Chrome. :)

RejZoR ::

Mesar je izjavil:

RejZoR je izjavil:

FireSnake je izjavil:

RejZoR je izjavil:

Kar je men najbolj pomembno se FF 19 ponaša s hitrejšim zagonom


Tega nikoli nisem razumel.

"Večje" programe komot čakamo komot 30 sekund, pri brskalniku je pa problem, ali je to 1 sekunda, ali 3.

Mene to nikoli ni motlo ... odkar imam pa SSD pa sploh.


Velike programe ne zaganjaš vsake 30 sekund. Vsaj sam browser pogosto zapiram in ga ne puščam laufat po več dni skupaj. Moč navade, mal pa tud dela. SSD po prvem zagonu itaq nima več nobene veze ker se praktično cel program cacha v spomin ampak hitrejši zagon in vse naredi program bolj odziven nasplošno.


Pol pa pejd na krom, kdo pa pravi, da moreš trpet na FF? Jaz pa FF odprem in ga imam odprtega par dni skupaj...


AdBlock je v Chromu inferioren, spell checker je gnil in buggast, uradni Google Mail Checker je bugast za popizdit, mouse gestures so bugaste, prijavljanje v WOT je tečno ker sinhronizacija vedno faila če ne počakaš pol minute ko se pojavi obrazec za sync. To so samos tvari, ki se jih spomnim v 10 sekundah.
Sem že večkrat šel na Chrome pa sem se nakoncu vedno vrnil na Firefox, ker ima stvari enostavno bolje delujoče. Ko pride FF 20 pa bo še preostali del zrihtan. To da v Peacekeeperju doseže pol manj točk me sploh ne moti, ker je pomembno še kaj drugega kot samo surov performance v benchmarkih.

Me pa zanima kam bo zavila Opera, ko enkrat presedlajo na WebKit... Sedaj je sicer ok ampak jo pesti trop bedastih majhnih problemov, podobno kot Chrome... in nakoncu se vedno vrnem na Firefoxa...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Tr0n ::

AdBlock Plus v Chrome je cisto cool. :) Ostalo pa ne nucas.

RejZoR ::

To ti misliš. Zame pa so mous gestures nujne, isto GMail checker in RSS feed checker. Pa Ghostery (ki ima v FF spet daleč največ opcij), pa Youtube Auto HD. Brez teh extensionov si enostavno ne znam predstavljat browsanja...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

techfreak :) ::

- AdBlock in Ghostery odpravi reklame in tracking zadeve
- pri spell checkerju še nisem naletel na težave
- WOT sicer ne vem kaj je, če si pa mislil Chrome sinhronizacijo zavihtkov/gesel/priljubljenih/... pa še nisem naletel na težave in je odlična zadeva

- tu maš Auto HD za Youtube za Chrome: https://chrome.google.com/webstore/deta... čeprav kolikor vem že sam YT omogoča da avtomatsko predvaja HD verzijo

Tr0n ::

Kaj te takega delas, da rabis mouse geastures? :)

RejZoR ::

Pomikanje po straneh naprej in nazaj recimo?

Spell checker pa je glup, ker ga imam sicer izklopljenega, ga pa včasih zalaufam na straneh kjer pišem v drugih jezikih. In Firefox ga vedno lepo aktivira na zahtevo in že obstoječ napisan text lepo sprejme in preveri. V Chromu pa v 90% primerov že napisanega texta ne jebe sploh čeprav vem da so v textu napake in tistih besed enostavno noče podčrtat...

Tisto preklapljanje v HD preko samega YT pa je butasto do konca. Sploh pa ne rabim 1080p na laptopu kar ti YT sam nabije če je opcija. S temi extensioni pa si lepo nastavim, da je 720p vedno maksimum na laptopu, na desktopu pa 1080p.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Tr0n ::

RejZoR je izjavil:

Pomikanje po straneh naprej in nazaj recimo?

Mouse4 in mouse5, premmikanje med tabi ctrl+tab. Izi pizi. :)

smash ::

FireSnake je izjavil:

RejZoR je izjavil:

Kar je men najbolj pomembno se FF 19 ponaša s hitrejšim zagonom


Tega nikoli nisem razumel.

"Večje" programe komot čakamo komot 30 sekund, pri brskalniku je pa problem, ali je to 1 sekunda, ali 3.

Mene to nikoli ni motlo ... odkar imam pa SSD pa sploh.


v bistvu je zagon pri meni ena od najbolj pomembnih zadev pri izbiri brskalnika....ker ga po uporabi vedno ugasnem in ga tako ob vsaki uporabi ponovno prižigam, nikoli mi namreč ne visi odprt

chrome zagon je tako naprimer instanten, FF pa traja 2-3 sekunde, kar je zame neuporabno

toliko o različnosti uporabnikov

FF uporabljam izključno zaradi firebug plugina

bojsi ::

Implementacija PDF viewerja je tudi malce drugačna kot pri ostalih - Exciting Stuff: Firefox 19′s Built-in PDF Viewer.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bojsi ()

MrStein ::

RejZoR je izjavil:


Spell checker pa je glup, ker ga imam sicer izklopljenega, ga pa včasih zalaufam na straneh kjer pišem v drugih jezikih. In Firefox ga vedno lepo aktivira na zahtevo in že obstoječ napisan text lepo sprejme in preveri. V Chromu pa v 90% primerov že napisanega texta ne jebe sploh čeprav vem da so v textu napake in tistih besed enostavno noče podčrtat...

Jap, bug 21225

Soroden je bug 84802, da imaš med spell checker jeziki vedno English (Australian) (zraven US English), tako da imaš dve angleščini.

Pa da favicon-e ne prikaže pravilne...

Je pa res, da za vsako muho Chrome obstaja komarec Firefox-a.

Aja, še komu zamrzne po update na v19? Imam vsa okna "(not responding)", potem ko se je na novo zagnal (sem kliknil "Restart to update" v About dialogu). Windows 7.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

bbf ::

za mouse gesture inaš StrokeIt, za pdf pa Foxit. basta!

RejZoR ::

Integraciji v browser se izogibam če je le možno. Foxita sem črtal, tko da za v browserju je PDF zdej pokrit, za lokalno pa imam SumatraPDF portable, tko da za sistem izgleda kot da PDF readerja sploh nima. PDF.js pa itaq laufa v sandboxu browserja, ker je del slednjega.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

destiny ::

Problem vgrajenega PDf viewerja v Chromu je da pri tiskanju ne zna poslat joba na pravi paper source glede na originalno velikost izpisa. Npr jest mam v spodnjem trayu naložen A4 papir, vzadej pa nalepke za pošiljanje paketov preko GLS-ja. Z Adobovim vtičnikom mi nalepko, ki jo zgenerira GLS-jeva spletna aplikacija zna avtomatično stiskat na zadnji tray. V Chromu mi jo natisne na A4 papir če vsakič ročno ne izberem kam naj se tiska in kakšna mora bit dimenzija. Upam da so v FF to malo bolj dodelali, da so featurji na nivoju Adobovega vtičnika.

Pluser ::

Ste čudaški chrome,firefox vsi brskalniki bi mogli se združit in bi vsi razvijali enega .Bilo bi veliko bolje kot pa sedaj.

Tr0n ::

Saj pa rabis samo Chrome. :)

joebanana ::

smash je izjavil:


v bistvu je zagon pri meni ena od najbolj pomembnih zadev pri izbiri brskalnika....ker ga po uporabi vedno ugasnem in ga tako ob vsaki uporabi ponovno prižigam, nikoli mi namreč ne visi odprt

chrome zagon je tako naprimer instanten, FF pa traja 2-3 sekunde, kar je zame neuporabno

toliko o različnosti uporabnikov

FF uporabljam izključno zaradi firebug plugina


Sam sem dolgo uporabljal firebug, sem sedaj prešaltal na developer toolse pa se mi zdijo boljši, predvsem preglednejši. Seveda odvisno od okusa.

arjan_t ::

jerry2 je izjavil:

A niso obljubljali da bo privatno brskanje poslej na ravni zavihka, ne pa preklop vseh tabov v privatni način?


ne, privatno na ravni okna, in če ni omogočeno še zdaj bo v eni od naslednjih verzij

cleanac je izjavil:

V 18-ki so rekli, da so pohitrili JS, ampak jaz razlike nisem opazil (HTML5). Poleg tega še vedno ni podpore za WebAudio API glede na to, da Audio element v HTML5 deluje porazno. Tu se naj po konkurenci malo zgledujejo. Za "moje" končne uporabnike trenutno neuporaben browser.


omenjaš hitrost JS in HTML5, dovolj da se vidi da ne veš o čem govoriš.
prva podpora za WebAudio je bila ravno včearj mergana v nightly.

Tr0n je izjavil:


Heh, to ne bo nikoli, edino ce naredijo rewrite.


bo skoraj to

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: arjan_t ()

arjan_t ::

Pluser je izjavil:

Ste čudaški chrome,firefox vsi brskalniki bi mogli se združit in bi vsi razvijali enega .Bilo bi veliko bolje kot pa sedaj.


vedno se je izkazalo da brez konkurence je inovacija na visokem nivoju

smash ::

joebanana je izjavil:

smash je izjavil:


v bistvu je zagon pri meni ena od najbolj pomembnih zadev pri izbiri brskalnika....ker ga po uporabi vedno ugasnem in ga tako ob vsaki uporabi ponovno prižigam, nikoli mi namreč ne visi odprt

chrome zagon je tako naprimer instanten, FF pa traja 2-3 sekunde, kar je zame neuporabno

toliko o različnosti uporabnikov

FF uporabljam izključno zaradi firebug plugina


Sam sem dolgo uporabljal firebug, sem sedaj prešaltal na developer toolse pa se mi zdijo boljši, predvsem preglednejši. Seveda odvisno od okusa.


katere developer toolse? imajo kaj več oz manj?

LightBit ::

Kmalu bodo browserji delal vse in jih bodo kar v jedro lahko vgradil.
Operacijski sistemi bodo kmalu na nivoju DOS-a.

boolsheat ::

Tr0n je izjavil:

RejZoR je izjavil:

Pomikanje po straneh naprej in nazaj recimo?

Mouse4 in mouse5, premmikanje med tabi ctrl+tab. Izi pizi. :)


Mouse gestures so nuja in v Chromu smrdijo in je kot tak neuporaben browser.

DesniKlik-pomik dol -> Close tab
DesniKlik-pomik gor -> Undo close tab
DesniKlik-pomik levo -> pomik en tab v levo
DesniKlik-pomik desno -> pomik en tab v desno
DesniKlik-ScrolNavzgor -> Open link in new tab (namesto middle mouse gumba, ki ga je pri vseh miškah težko pritisniti)

Aja še rocker gestures:
levi klik + desni klik -> Forward
desni klik + levi klik -> Back

Pluser je izjavil:

Ste čudaški chrome,firefox vsi brskalniki bi mogli se združit in bi vsi razvijali enega .Bilo bi veliko bolje kot pa sedaj.


Itak, super. Da, ko Rusi in Kitajci najdejo 1 bug so nastežaj odprti vsi računalnki... Genialno razmišljaš.

Zgodovina sprememb…

Tr0n ::

Gestures are for noobs. :)

boolsheat ::

Ravno obratno je... Gestures so power user feature. Tisti, ki jih ne uporabljajo so na nivoju tajnic.

alexz ::

jerry2 je izjavil:

A niso obljubljali da bo privatno brskanje poslej na ravni zavihka, ne pa preklop vseh tabov v privatni način?

v verziji 20 imaš to http://www.mozilla.org/en-US/firefox/20...

čeprav piše aurora je verzija 20 sedaj beta

rkobarov ::

ko ze mislim da sm freak, me komentarji na st prepricajo v obratno :D
Ryzen 5800x AIO280 32gb 16c3200 3080ti Msi b550 tomahawk Samsung 970 1Tb M27q

slitkx ::

Pa dajte se skulirat no. :)
A boste kmalu orgazmirali še ob merjenju nanosekund zagona?

eVro ::

boolsheat je izjavil:

DesniKlik-ScrolNavzgor -> Open link in new tab
levi klik + desni klik -> Forward
desni klik + levi klik -> Back


Tile trije gesturesi so neuporabni, čisto preveč klikanja. Forward in back imaš lahko na koleščku, ki ima možnost levo/desno (dosti Logitechovih miši ima to). Open link in new tab je pa hitreje desni klik na link in izbira te funkcije kot pa tole lomljenje prstov. Če že, bi dal tule recimo desni klik + levi klik = open link in new tab, da ni treba niti premikati miške na funkcijo v meniju.

MrStein ::

eVro je izjavil:


Open link in new tab je pa hitreje desni klik na link in izbira te funkcije kot pa tole lomljenje prstov.

En sam klik na srednji gumb.

Aja, vi to iščete najbolj komplicirano rešitev? 8-O


;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Tr0n ::

eVro je izjavil:

boolsheat je izjavil:

DesniKlik-ScrolNavzgor -> Open link in new tab
levi klik + desni klik -> Forward
desni klik + levi klik -> Back


Tile trije gesturesi so neuporabni, čisto preveč klikanja. Forward in back imaš lahko na koleščku, ki ima možnost levo/desno (dosti Logitechovih miši ima to). Open link in new tab je pa hitreje desni klik na link in izbira te funkcije kot pa tole lomljenje prstov.

Saj, zato pa pravim da so gestures za noobe. :)

boolsheat ::

eVro je izjavil:

boolsheat je izjavil:

DesniKlik-ScrolNavzgor -> Open link in new tab
levi klik + desni klik -> Forward
desni klik + levi klik -> Back


Tile trije gesturesi so neuporabni, Äisto preveÄ klikanja. Forward in back imaĹĄ lahko na koleĹĄÄku, ki ima moĹžnost levo/desno (dosti Logitechovih miĹĄi ima to). Open link in new tab je pa hitreje desni klik na link in izbira te funkcije kot pa tole lomljenje prstov. Äe Ĺže, bi dal tule recimo desni klik + levi klik = open link in new tab, da ni treba niti premikati miĹĄke na funkcijo v meniju.


Imam logitech m705 (prej sem imel m305)in ob klikanju middle gumba za nov tab hitro narediš miss click in klikneš levo ali desno, pač klikanje po middle gumbu je lomljenje prstov zame.. Oz. na prejšnji miški je middle gumb odpovedal.Tak sistem je pa proof možnih napak in sploh ni lomljenje prstov. Moraš probat, je pa seveda osebna preferenca to, pač nastaviš si kakor ti paše. Dejstvo pa je, da si z gesturami svetlobna leta hitrejši pri browsanju... Tron ti si pa tajnica.

Zgodovina sprememb…

blackbfm ::

Firefox že teče, vendar ne komunicira s sistemom. Za odprtje novega okna morate zapreti proces Firefox ali pa ponovno zagnati svoj sistem.


tole še vedno ni porihtan

ne rečem 5 let nazaj, ampak da se danes še vedno to dogaja, šit od šita res

4kik4 ::

Meni ff dela hitreje od chroma, v vseh pogledih, v chromu mi je edino bolj všeč njihov "firebug"
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Oracle opušča Java Plugin

Oddelek: Novice / Brskalniki
4121071 (18374) andromedar
»

Firefox bo nehal podpirati vtičnike NPAPI razen Flasha

Oddelek: Novice / Brskalniki
2925401 (22687) Qushaak
»

Izšel Firefox 19 z vgrajeno podporo za PDF (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
5922390 (18699) Jackass
»

Nativno branje PDF-dokumentov v brskalniku s pdf.js

Oddelek: Novice / Brskalniki
176922 (5403) madmitch
»

Izbira Theore problematična za Mozillo? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
7723589 (21641) Icematxyz

Več podobnih tem