» »

Kaj prvo PHP ali Javascript

Kaj prvo PHP ali Javascript

«
1
2

Tydek ::

Pozdravljeni!

Želim se sedaj naučiti PHP in Javascript. Trenutno ne vem kaj bi se začel učiti oz. kaj naj prvo vzamem. Veliko jih je po forumih predlagalo, da naj gredo prvo JS drugi pa PHP. Kaj vi menite?

Kaj bi se rad naučil :
Sprva bi rad postavil zraven Wordpressa nekakšno registracijo to je moj prvi cilj, ki sem ga zastavil potem bi rad naredil, da bi sprobal za plačljive novice npr, kot nekakšen način, kjer izbiraš med mesečno ceno naročnine in to bi bilo vezano na PayPal.

Prosil bi vas, ker vem, da ste tudi tukaj mojstri kaj mi priporočate.

Hvala in Lep Pozdrav
  • spremenilo: Tydek ()

RockyS ::

PHP. Stran lahko laufa brez JS, brez PHP pa ne.

Tydek ::

Tudi brez PHP-ja lahko stran laufa ...

Arto ::

JS je gotovo bolj zabaven za učenje, kot PHP, že zaradi tega, ker se lahko igraš z JS konzolo.

RockyS ::

Ja, da prikažeš dizajn. Da pa bo stran laufala - torej funkcionirala pa rabiš PHP.

Mavrik ::

RockyS je izjavil:

Ja, da prikažeš dizajn. Da pa bo stran laufala - torej funkcionirala pa rabiš PHP.


Stvari se lepo da narediti z node.JS brez PHPja ;) Saj ni PHP edina stvar tam zuni no.

Drugače pa, avtor, izbira je tvoja: če hočeš res delati na PHP spletnih straneh, boš za dobre rezultate moral poznati oba hkrati, tako da je to predvsem vprašanje vrstnega reda.
The truth is rarely pure and never simple.

Looooooka ::

PHP. Pri javascriptu se bos razvadil in pricakoval, da lahko tudi v php-ju delas tako svobodno. Plus design brez neke obdelave podatkov ni vreden pol ...

blackbfm ::

php in js ne moreš primerjat, eno se odvija nastrežniku drugo na klientu, če hočeš narest neko stvar brez pretiranega matranja moraš itak oboje uporabit

Mavrik ::

blackbfm je izjavil:

php in js ne moreš primerjat, eno se odvija nastrežniku drugo na klientu, če hočeš narest neko stvar brez pretiranega matranja moraš itak oboje uporabit


Kar (kot sem že rekel) ni res. Zakaj govorite z neznanja?
The truth is rarely pure and never simple.

Looooooka ::

Tudi php lahko uporabljas za client side programe(exe...okna the works) ampak tega pac ne bos pocel a ne...ker je nesmiselno :)

Arto ::

Za backend lahko uporabiš bilokaj, ne samo PHP. Pravzaprav ne vem, če bi sploh priporočal PHP za backend. Je pa seveda tudi odvisno od tega, če že znaš kakšen programski jezik.

Looooooka ::

Ker je bilo vprasanje php ali javascript.
Ce bi bilo ? ali javascript bi jaz, iz cisto osebnih razlogov, rekel c# :)

blackbfm ::

če nima nekih osnov potem nima z node.js kaj delat

Pravzaprav ne vem, če bi sploh priporočal PHP za backend.


seveda, 3/4 interneta je na php, ampak ne ne priporočat tega

takoj na django! ..najmanj

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

Lion29 ::

RockyS in blackbfm ... ocitno sta malo zadaj ;)

jaz bi prvo priporocil html in js.... nato pa php... ali pa se raje poglobljeno js, php ni nuja... lahko si samo UI/UX developer
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Arto ::

blackbfm je izjavil:

takoj na django! ..najmanj

Zakaj pa ne? Sploh če že zna kakšno Javo ali C.

Invictus ::

Nauči se navaden C. S tem lahko delaš veliko bolj optimalne programe kot z vsemi skriptnimi jeziki ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Looooooka ::

On hoce delat spletne strani :)

Arto ::

Invictus je izjavil:

Nauči se navaden C. S tem lahko delaš veliko bolj optimalne programe kot z vsemi skriptnimi jeziki ...

Velikokrat velja obratno, razen če res obvladaš C. In za nek običen web je C overkill, razen za res zahtevne aplikacije in specifične primere. Je pa mogoče fino znat vsaj osnove C-ja.

HardFu ::

Ce se hoces naucit kvalitetnega programiranja, potem ti PHP mocno odsvetujem. Pa JS tud.
http://codeable.io

RockyS ::

Lion29 je izjavil:

RockyS in blackbfm ... ocitno sta malo zadaj ;)

jaz bi prvo priporocil html in js.... nato pa php... ali pa se raje poglobljeno js, php ni nuja... lahko si samo UI/UX developer


OP se odloča med JS in PHP. In če začetniku(ki niti ne ve s čim začeti) svetuješ node.JS ne vem, če je pravilno oz. pametno.

Ker debata se je razvila v točno to smer v katero se ne bi smela, zdaj se naj revež odloča med C,C#,node.JS,php, asp.net, delphi...
Zato pa je zadne čase 3/4 takih tem samo za na smetišče.

Mavrik ::

OP se odloča med JS in PHP. In če začetniku(ki niti ne ve s čim začeti) svetuješ node.JS ne vem, če je pravilno oz. pametno.


Ker? Začetnik se bo lepo moral naučiti samo en programski jezik (JS), namesto da ga medejo resno podpovprečni in zelo (z vidika varnosti) slabo napisani tutoriali za PHP.
The truth is rarely pure and never simple.

Lion29 ::

RockyS: kot prvo, nihce mu ni svetoval node.js.... kot drugo... a sploh ves kaj je node.js?


in node.js se je omenil samo zato, ker si ti omenil, da ni strani brez PHPja, ko te je nekdo popravil, si se dodal, da ni funkcionalne strani brez phpja, kar je bedarija...

ce se tip nauci JS (in vse kar spada zraven... torej dobro poznavanje DOMa, eventov, jsona, jquerija) se lahko loti razlicnih JS frameworkov... za backend pa uporabi js prek node.js in ima lahko memcache, mysql, delo s filesistemom, skratka vse kar na serverju pocne tut php ali kateri drugi jezik...

sem mnenja, da je za web developerja JS bolj pomemben kot php, definitivno
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Invictus ::

Moj post o Cju je bil bolj mišljen kot sarkazem. Na poste kako se brez PHPja ne da paga naredit ... Ampak overkill pa definitivno ni ...

Poleg tega je pa za nek osnoven page tudi PHP overkill.

Še avtorju ... Najprej se nauči SQL. Da ne boš pisal butastih querijev za dostop do podatkov v bazi ... Še največji manjko novodobni web developerjev.

Najbolj pogost query je

select * from ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

RockyS ::

Mavrik je izjavil:

OP se odloča med JS in PHP. In če začetniku(ki niti ne ve s čim začeti) svetuješ node.JS ne vem, če je pravilno oz. pametno.


Ker? Začetnik se bo lepo moral naučiti samo en programski jezik (JS), namesto da ga medejo resno podpovprečni in zelo (z vidika varnosti) slabo napisani tutoriali za PHP.


Če bi node.JS imel toliko spisanih tutorialov(seveda v enakem obdobju X let) kot PHP mislim da bi bili kvaliteti podobni.
To me nekako spominja na http://w3fools.com/, zmeraj se je priporočalo w3schools za (pravilne) osnove... pa le ni tak.

@Lion kot pravim, meni se node.JS zdi overkill za začetnika. To pa se verjetno razlikuje od posameznika do posameznika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

HardFu ::

Na sreco node.js nima toliko tutorialov kot php, ker php tutoriali so povecini za en drek.
http://codeable.io

RockyS ::

O kvaliteti tutorialov se ne moremo pogovarjat, ker lahko za vse ostale jezike (ki obstajajo več kot 3 leta) rečeš enako. To je pač stvar razvoja jezika in zgodovine interneta. Seveda je dosti odvisno od vira tutoriala, ker če v 2013 bereš tutorial ki uporablja mysql* pač poiščeš novega.

Lion29 ::

RockyS: node.js ne mores primerjat s PHPjem... to je skupej javascript knjiznic... lahko ga primerjas z zendom ali cakePHPjem ali codeIgniterjem pa se to bolj ne kot ja...

in valda je node.js overkill za zacetnika.. prvo mora znati vanilla javascript, ptoem lahko znanje nadgrajuje...


tako kot je cakePHP overkill za zacetnika, ce ne pozna niti osnov PHPja
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

HardFu ::

z MySQL ni nic narobe. Gre se za to, da je php uporabljan za "gremo neki na hitr spacat ko napol dela". Jezik kot tak niti ni napacen, ampak ga je noob community izrodil v takega.
http://codeable.io

blackbfm ::

A drugje kot v phpju pa je kao nemogoce spisat napol delujoco skripto?

JesusChrist ::

začetnik se mora naučiti logičnega razmišljanja, semantike. potem je vse samo sintaksa, kjer so razlike minimalne in nepomembne (se jih da hitro naučiti/priučiti). Rajši kakšen C/C++/C#/Java kot prvi jezik.
remember, the clock is ticking. run like no tomorrow.

alexa-lol ::

raje začni z Javo... boš ugotovil kaj pomenijo podatkovni tipi, ker pri PHP in JS je to bolj kot ne zmedeno. Ko boš znal Javo se boš hitro navadil na PHP in JS, ki sta zelo zelo podobna.

kr?en ::

JSF 2.0 (se z kaksnim frameworkom ala Primefaces) + JPA za bazo = ftw :P

Invictus ::

blackbfm je izjavil:

A drugje kot v phpju pa je kao nemogoce spisat napol delujoco skripto?

Povsod jo je možno. Sam eni jeziki imajo malo bolj stroga sintaktična pravila, ki napeljujejo k lepemu pisanju kode. Ki je pa spet zelo subjektivna zadeva.

Sam pač prihajam iz C okolja ... In seveda Pascala, ki je bil glede tega zelo strog ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

shadeX ::

Javascript in PHP nista programska jezika, ampak skriptna jezika. Java, C#, to pa sta programska jezika :D .
Sicer tudi sam uporabljam besedo "programiranje" ko se gre za php ali JS. Pač navada. Isti primer je ko nekdo reče da ima firmo, ampak je ubistvu samo S.P.

sam tko :D

Lion29 ::

no, ce si nam ze to obelodanil, nam prosim se obelodani kakasna je razlika med skriptnimi jeziki in programskimi jeziki

thanks
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

alexa-lol ::

programski se skompajlajo v strojno kodo, skriptni se pa nekako on the go izvajajo.

Invictus ::

shadeX je izjavil:

Javascript in PHP nista programska jezika, ampak skriptna jezika. Java, C#, to pa sta programska jezika :D .
Sicer tudi sam uporabljam besedo "programiranje" ko se gre za php ali JS. Pač navada. Isti primer je ko nekdo reče da ima firmo, ampak je ubistvu samo S.P.

sam tko :D

Nekako ti definicija fali. PHP je tudi programski jezik. Kot vsak drug skriptni jezik. pač definicija nooba ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Lion29 ::

alexa-lol je izjavil:

programski se skompajlajo v strojno kodo, skriptni se pa nekako on the go izvajajo.


najbolj bedna definicija ever...


tle se mi zdi kar dobro povzeto

First we need to know what a programming language is. At its minimum, a programming language is something that is read by the computer and instructs it to perform certain operations. Many people would also expect a general purpose programming language to be Turing complete. However there could be situations where a domain-specific language isn't Turing complete but is still a useful programming language for that specific domain. Programming languages can be compiled or interpreted, and they could run on many platforms or just one specific one. Different needs require different programming languages. Clearly PHP is a programming language.
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Yacked2 ::

Jaz sem najprej začel z phpjem (sicer sem od prej že znal c++, vb.net pa tako malo), uporabljal sem ga za programiranje "uporabnih" programov (npp.logično-matematični, besedne igre (papajščina),itd), sedaj pa sem se lotil spletnih strani pa sem najprej malo pogledal html, ter nato javascript, ki sem ga povezoval s phpjem, ki se je izvajal na serverju
Korak naprej ni vedno ustrezen...sploh če si na robu prepada!

dope1337 ::

Če že maš opravka z Wordpressom, potem predvidevam, da .Net framework odpade ...

Osebno pa ne bi dal predosti ne js ne php, ampak bi se na tvojem mestu paralelno učil oba, sej imata zelo lepo sinergijo.

Vkolikor si pa malo podučen v c# in imaš inters naredit neko "overkill" stran - brez kakšnega CMSa, kot so tukaj omenli, bi ti pa zelo priporočal mal pogledat MVC Razor razširitev, saj je po mojem mnenju s strani MSa zelo dobra rešitev z večine perspekiv, problem je le, da je resno časovno potratna (za strežnik in clinet - v primerjavi z drugimi rešitvami) in pa, da ni neki prenosljivo vse skupaj no :D. Sem pa dobil občutek, da neizmerno profitiraš na drugih področjih (skalabilnost, varnost, preglednost, jadada ...).
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

techfreak :) ::

Ni Razor samo template jezik, samo da omogoča vključitev C#/VB? Mislim da nekaj takšnega že imajo vsi web frameworki, pa tudi dvomim da je časovno potratno, ker so takšne zadeve ponavadi prevedene v PHP/Python/C#/itd.

dope1337 ::

Vkolikr jz prav zastopim, je Razor samo neka alternativa MS-ovi rešitvi za View del ModelViewerControler-ja. Maš še alternativi Spark in pa NHaml (v katerih ne vem nič) in pa seveda plain old Web Form. Omenil sem ga predvsem zato, ker (meni osebno) so Web Formi za cajtom, in Razor je zelo dobra alternativa le-tem.

več o tem - > TUKAJ

Da je pa časovno potraten, sem pa imel v mislim predvsem za "preproste" web appse. Ko se stvari zakompleksirajo -> MVC to the rescue.
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dope1337 ()

Tydek ::

Hvala za odgovore. Trenutno še ne vem čisto kam bom šel, a najverjetneje bom šel kar na PHP in potem na JS tako, da oboje bo tako ali tako treba znati. Glede drugih programskih jezikov je pa še čas saj sem še dokaj mlad :D

Hvala!

petzup ::

PHP vsekakor, kaj če gdo nima enejblan JS v browserju kaj ti potem JS hasne? Sej v končni fazi si pa jezika nista tako različne sploh kar se tiče pisanja funkcij in podobnih zadev.

Lion29 ::

@petzup: sej js lahko uporabljas tut na server sajdu ;)

pa Kdo ne gdo ;)
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

petzup ::

Pustimo node.js :), hvala za opombo ;)

Lion29 ::

zakaj pa bi pustili node.js?

ena izmed bolj kuljskih stvari po jqueryju
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

petzup ::

Ker je PHP bol kul :D

Marat ::

Ja če si bo hotu spimpat svojo Wordpress stran, bo moral uporabit PHP. Tko da PHP ti je prva izbira, tudi dosti literature je na to temo. Ko se boš pa bolj spoznal s programiranjem, se boš pa lotil tudi drugih jezikov in frameworkov. Ampak za to je še čas :)

zakaj pa bi pustili node.js?

ena izmed bolj kuljskih stvari po jqueryju


Node.js še niti 1.0 ni. Za začetnika (ki si obenem želi uporabljat Wordpress) je PHP čisto ok.

Daedalus ::

@OP - real men use Perl. Pičkice pa... vse ostalo.

Še avtorju ... Najprej se nauči SQL. Da ne boš pisal butastih querijev za dostop do podatkov v bazi ... Še največji manjko novodobni web developerjev.


He, he, vprašaj kake RoR developerje. Tam je karma 1000+, če zna select spisat>:D
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prehod na RoR

Oddelek: Izdelava spletišč
61330 (1207) MrBrdo
»

Objekt za izbiro jezika v HTML

Oddelek: Izdelava spletišč
263442 (3181) MrBrdo
»

Razlika med JavaScript in php

Oddelek: Izdelava spletišč
254094 (3124) technolog
»

Izšel Rails 3.1

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
358527 (7100) njok
»

Kateri drug programski jezik za HTML/JS programerja?

Oddelek: Programiranje
333492 (2262) LeQuack

Več podobnih tem