» »

Zbogom, Presto

Zbogom, Presto

Opera software - Norveški razvijalec spletnega brskalnika Opera je napovedal, da bodo zamenjali pogon za svoj brskalnik. Vse od davnega leta 2003 je Opera spletne strani izrisovala z lastnim zaprtokodnim pogonom Presto, ki ga ni uporabljal noben drug brskalnik. Presto je majhen, poskočen, nepožrešen in predvsem združljiv, saj so ga od samega začetka pisali z združljivostjo s standardi v mislih. A vseeno se bo Opera sedaj od njega poslovila in ga zamenjala za WebKit ter V8.

WebKit je naš stari znanec, saj ga uporabljata Googlov Chrome in Applov Safari, najdemo pa ga tudi v manj pogostih brskalnikih, kot so integrirani v iOS, BlackBerry OS, Tizen, webOS itn. Kljub temu je poteza Opere prelomna, saj v moderni dobi nihče izmed razvijalcev brskalnikov ni zamenjal kar celega pogona. Toda v Operi pravijo, da je poteza premišljena in pravilna. Ugotovili so, da čeprav bi moral biti internet odprt, standardiziran in združljiv, je vseeno cela vrsta strani, ki se standardov ne držijo v celoti. Opera je bila vedno prva med tistimi, ki so standardom strogo sledili, zato je imela mnogokrat težave, ko so pisci strani malo po domače optimizirali za Chrome, Firefox in Internet Explorer. V Operi pravijo, da so morali zato ves čas popravljati za drugimi, kar jim je jemalo dragocen čas, ki bi ga lahko inženirji koristneje popravili. Na očitke o monopolizaciji interneta pa odvračajo, da Opera s svojim tržnim deležem ne more odločilno vplivati, ali bo na koncu prevladal en pogon (trenutno vodi WebKit) ali jih bo več.

60 komentarjev

«
1
2

RejZoR ::

Osebno bi to najraje videl tud pri Firefoxu. Jedro naj bo enako za vse browserje, tko da bo tud razvijalcem lažje, razvijalci pa se bojo lažje posvečali funkcionalnosti namesto da se zajebavajo s samim enginom.
Firefox mi je funkcionalno med najboljšimi ampak samo jedro pa je dost crappy.

Opera 12 po drugi strani mi je prav fajn in tud težav praktično nima s stranmi, tko da je odločitev sedaj mal čudna. Ampak če se jim tko zdi prav, zakaj pa ne.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

keitai ::

Meni dela probleme z parimi elementi na kar nekaj straneh (na forumih mi določeni elementi "lebdijo" na sredi strani ter sledijo. Par menujev ne dela, etc. Tako da pozdravljam njihovo odločitev. Je edini browser, ki ga lahko uporabljam, pri vseh ostalih mi par elementov manjka ali so slabše izvedeni kot pri operi. Tako, da sedaj popravljajo edino "napako", ki jo je njihov browser (zame) imel.

RejZoR ::

Me pa zanima če bo potem baza extensionov za Chrome postala združljiva z Opero ali bojo vse ostalo gradili povsem drugače okoli samega jedra. Ker bi bilo res kul če bi se dalo extensione uporabljat v obeh.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

LightBit ::

Škoda, Presto je dober.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LightBit ()

RockyS ::

keitai je izjavil:

Meni dela probleme z parimi elementi na kar nekaj straneh (na forumih mi določeni elementi "lebdijo" na sredi strani ter sledijo. Par menujev ne dela, etc. Tako da pozdravljam njihovo odločitev. Je edini browser, ki ga lahko uporabljam, pri vseh ostalih mi par elementov manjka ali so slabše izvedeni kot pri operi. Tako, da sedaj popravljajo edino "napako", ki jo je njihov browser (zame) imel.



Na *tech forumu se moraš ob takih primerih vprašati ali je to krivda browserja ali programerjev spletne strane. V 99% bo krivo slednje(po mojih izkušnjah).

boolsheat ::

Slabo je tole... Morali bi odpret kodo in bi lahko obdržali svoj engine, recimo Mozilla je manjša firma kot Opera pa lahko vozi svoj engine tudi po zaslugi odprtosti.

Zakaj je monopol WebKita slab? Veliko je stvari a glavni problem je v tem, da ena varnostna luknja v WebKitu odpre ne en browser ampak vse browserje, ki ga uporabljajo. Če bi se stvari pridružila še Mozilla in MS varnostni luknji sploh ne moreš ubežati... Ravno tisti engine, ki ima monopol je seveda najbolj podvržen iskanju lukenj...

Ista težava se odpira, ki je že bila z IE6.

http://www.glazman.org/weblog/dotclear/...

jlpktnst ::

Jah tako je to, če bi meli 10% ali večji user-base bi lahko fural svoj engine, tako pa razumem zakaj nima smisla.

Je pa res škoda ker je bila opera edini uporabni brskalnik na malo švohnejših pcjih... ah jebiga.

Plus dodatni problem je še prihod html5, če se bo resno razvijalo full-fledged aplikacije za html5 bi bil enostavno hud hud problem imet svoj engine.Vsaka malenkost bi kompletno sesula združljivost. Že zdej teh par aplikacij za html5 itak ne dela na operi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jlpktnst ()

Lion29 ::

se IE da presaltajo, pa bom super happy :Dah najbolje, da presaltajo kar vse
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

neres ::

Bomo videli koliko funkcij bojo uspeli prenesti na "Chromium-Opero".
Pri trenutnih brskalnikih osnovanih na Chromiumu še vedno pogrešam določene funkcije, tako da ima Opera možnost ponuditi nekaj več.

boolsheat ::

Lion29 je izjavil:

se IE da presaltajo, pa bom super happy :Dah najbolje, da presaltajo kar vse


To bi blo zelo slabo... Sem zgoraj napisal zakaj.

Sicer pa Gecko je še vedno najjači... :D

Lion29 ::

neres je izjavil:

Bomo videli koliko funkcij bojo uspeli prenesti na "Chromium-Opero".
Pri trenutnih brskalnikih osnovanih na Chromiumu še vedno pogrešam določene funkcije, tako da ima Opera možnost ponuditi nekaj več.


kaj imajo funkcionalnosti brskalnika veze z rendering engine-om?

Zakaj je monopol WebKita slab? Veliko je stvari a glavni problem je v tem, da ena varnostna luknja v WebKitu odpre ne en browser ampak vse browserje, ki ga uporabljajo. Če bi se stvari pridružila še Mozilla in MS varnostni luknji sploh ne moreš ubežati... Ravno tisti engine, ki ima monopol je seveda najbolj podvržen iskanju lukenj...


ma dej ne seri... kaj ima rendering engine veze z monopolom?

ce se pojavi varnostna luknja v enginu, je vsem firmam v interesu, da cimprej pokrpajo... kar pomeni hitrejse krpanje lukenj..
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lion29 ()

carota ::

Lion29 je izjavil:

se IE da presaltajo, pa bom super happy :Dah najbolje, da presaltajo kar vse

IE pa bi lahko šel tudi na Gecko in forcal update vsem starim verzijam. Just dreamin'. :)

hojnikb ::

a bojo na mobilni verziji potem tut menjal pogon ?
#brezpodpisa

keitai ::

RockyS je izjavil:

Na *tech forumu se moraš ob takih primerih vprašati ali je to krivda browserja ali programerjev spletne strane. V 99% bo krivo slednje(po mojih izkušnjah).


Sej zato je pa napaka v "".

@hojnik: Da.

hojnikb ::

Nooooo.
Opera just lost me..
#brezpodpisa

Phantomeye ::

hojnikb je izjavil:

Nooooo.
Opera just lost me..



lol, ker gre opera na webkit, boš zdaj v znak protesta šel na chrome/safari? :D

Zgodovina sprememb…

Ganon ::

hojnikb je izjavil:

a bojo na mobilni verziji potem tut menjal pogon ?


Da.

http://my.opera.com/ODIN/blog/300-milli...

Grumf ::

Smrdi mi po še eni managerski optimizaciji, da bi dosegli svoj letni bonus na račun
kvalitete izdelka...

Moram pa priznati, da mi Opera ni nikoli potegnila, imeli so nekaj super idej, kot
npr. izklop nalaganja slik, vse na njej je bilo super ampak nekako se nisem udobno
počutil za njo, še sam ne vem zakaj...
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

keitai ::

Osebne preference pač. Osebno imam problem, da se ne morem navaditi na noben drug brskalnik.

Lion29 ::

keitai je izjavil:

Osebne preference pač. Osebno imam problem, da se ne morem navaditi na noben drug brskalnik.



pa eni ste res funckionalno nepismeni ali kaj?

brksalnik bo ostal isti, le rendering engine se bo menjal
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

hojnikb ::

Phantomeye je izjavil:

hojnikb je izjavil:

Nooooo.
Opera just lost me..



lol, ker gre opera na webkit, boš zdaj v znak protesta šel na chrome/safari? :D

da. Opera Mobile je bla vsaj men na androidu (oz sj je še) kul ravno zarad tega, ker ima (oz je imela) svoj pogon.
#brezpodpisa

vorantz ::

zakaj že?

neres ::

Lion29 je izjavil:

neres je izjavil:

Bomo videli koliko funkcij bojo uspeli prenesti na "Chromium-Opero".
Pri trenutnih brskalnikih osnovanih na Chromiumu še vedno pogrešam določene funkcije, tako da ima Opera možnost ponuditi nekaj več.


kaj imajo funkcionalnosti brskalnika veze z rendering engine-om?

Dragonfly-ja recimo ne bo več. (Bo pa bržkone nekaj podobnega.)
Extensioni bojo morali bit prilagojeni.
Niso to ravno lego kocke, kolikor jaz razumem.
Preberi še to: http://gigaom.com/2013/02/13/why-is-ope...

hojnikb ::

vorantz je izjavil:

zakaj že?

inštaliraj google chrome pa opero mobile na 1ghz telefon pa ti bo jasn.
#brezpodpisa

keitai ::

Lion29 je izjavil:

pa eni ste res funckionalno nepismeni ali kaj?

brksalnik bo ostal isti, le rendering engine se bo menjal


Nekateri pa dejansko nepismeni oz kontekstualno nepismeni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: keitai ()

RejZoR ::

Men je Chrome na telefonu totalno gnil ker se ob zaprtju dejansko ne zapre ampak samo pomanjša in požre celo baterijo v parih urah popolne neuporabe. CPU kar veselo nabija v tri krasne. Katastrofa. Opera in Firefox sta na mobilni platformi 1A, ke rimata Exit knof in ga dejansko zapreš. Če pa nočeš pa še vedno lahko ostane v ozadju (in isto papca baterijo kot Chrome).
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

blackbfm ::

webkit je zakon, dela tip top tako na pc kot na tel, brez kakršnihkoli modifikacij in css js whatever hackov

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

jlpktnst ::

Dragonfly je bil res dober... je pa res da ima tud chrome soliden devkit.

filip007 ::

Ne podaljški bodo ostali enaki, ker bodo naredili prevajalnik za njih, saj je v bistvu logično, če bi bili povsod enaki, bi bilo že smešno.

Menjava motorja, na drugo podvozje, to lahko še traja in traja.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Looooooka ::

D r e k.
Se kolcalo se nam bo po konkurenci :)

Lion29 ::

Looooooka je izjavil:

D r e k.
Se kolcalo se nam bo po konkurenci :)



a zdaj je ne bo vec?
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

WarpedGone ::

Seveda bo konkurenca, kdo se bo lepše našminkal, pod šminko bodo vsi enako smrdeli.

No reason to use opera any more.
Zbogom in hvala za vse ribe

Looooooka ::

Manj je bo. Pa se ta bo zgleda na koncu kregala glede sprememb v enemu pogonu.
Google lepo ukine financno podporo Mozilli pa bojo se oni kaj ukinili.
Mam rajsi 5 vrstic css hackov kot pa en engine, ki lahko na koncu s samim releasom forsira hitrejsi/pocasnejsi "sprejem" "standardov".
Plus...kljub manjsi popularnosti je bil Presto lep dokaz, da se da stvari narediti se boljse od webkita. Saj so se sami priznali, da se jim gre za vecji trg...ne pa za boljsi engine :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Looooooka ()

Bistri007 ::

Lion29 je izjavil:

a zdaj je ne bo vec?

Imeli bomo tako konkurenco kot pri izbiri laptopov - imaš lahko kateregakoli, samo da je Intel matična in procesor not.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Looooooka ::

Aja pa ne vem...zadnje case mam probleme samo pri uporabi Chroma. Se internet explorer deluje bolj stabilno.
Sicer dopuscam moznost, da so nesposobni pri Googlu in da ni kriv webkit...ampak vseeno podobnih problemov pri Operi in ostalih nisem opazil.
Ampak OK...verjetno je nakljucje...na 3 masinah :)

Lion29 ::

pizda jaz ne vem no... a to trolate sam da trolate al trolate ker snezi zunaj?

tle se neki bunite a NOBEN od vas uporabnikov opere ni opere uporabljal zaradi pogona ampak zaradi stvari, ki jih opera prinasa ze po defaultu (torej kup novosti, ki so jih izumli od tabsov do dialerja in cel kup drugih stvari UIja) in ne zaradi pogona ... ta bo deloval po novem ravno tako hitro oz. po nekaterih testih hitreje...

torej shut the fuck up
Founder and CTO @ Article-Fatctory.ai

Looooooka ::

Jaz ga nisem nikoli uporabljal zaradi tabov. Govori ZASE.

Barbarian ::

zdej boš rekel da si opero uporabljal izkjučno zaradi pogona presto?

ne ga srat no.


Opera bo ostala zakon tako kot je vedno bila, le manj možnosti bo da se kakšna stran zaradi nesposobnega programerka spletnih strani (čeprav tisto ni ravno programer) prikaže narobe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Barbarian ()

Jst ::

Tečejo mi solze...

Že na Desktopu lahko vsak naredi en test. Odprite 30 tabov, od tega 10 youtube filmčkov. Pustite en dan in poročajte koliko CPU Time je požrla Opera in koliko Chrome. Enako za I/O. (Upam, da imate vsaj 8GB rama, ker ga bo ene 5 porabil Chrome, 2 pa Opera.)

Na mobilni platformi pa sploh ne moreš primerjati Chrome-a...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

blackbfm ::

safari na ios deluje odlično

Bistri007 ::

Jst je izjavil:

Na mobilni platformi pa sploh ne moreš primerjati Chrome-a...

Saj to je point. Zato pa imaš vgrajeni Android browser, ki je isto na webkit.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Looooooka ::

zdej boš rekel da si opero uporabljal izkjučno zaradi pogona presto?

ne ga srat no.

Izkljucno si ti napisal ne jaz. Jaz vem, da problemov, ki sem jih imel z webkit browserji tam ni bilo. In dejansko me briga ali je kriv webkit ali browser, ki ga uporablja.
Zdej lahko skocis na trepalnice in hvalis webkit do onemoglosti. To je pac tvoja odlocitev. Kar se pa tabov in rama tice me pa te statistike ne zanimajo. 30 tabov pac ne morem prebrati. Zame je vecji problem, da doloceni browserji pozrejo 600 mb spomina, ker sta na strani 2 flash video posnetka. To da ponucajo 2 gb, ce nalozis 30 tabov s par 100 kb slikami in flash videposnetki zame ni grozno :). Je pa grozno ce se commited memory ne zniza, ko jih zapres. In opevani chrome(plus njegova "vsak plugin ma svoj process" logika) sta recimo definitivno lepa demonstracija dobre ideje, ki v praksi pac ne deluje.

jlpktnst ::

1. Webkit je opensource tako da imho ni tako strašno. Pa še vedno sta 2 druga pogona in ni videti da bi oni tudi prešli kmalu.

2. HTML5 je imho kar precej kriv za to potezo Opere

3. Če ni standardov pizdite, da ni standardov, ko bodo standardi boste pizdili, da ni konkurence

nUUb ::

Jst je izjavil:

Tečejo mi solze...

Že na Desktopu lahko vsak naredi en test. Odprite 30 tabov, od tega 10 youtube filmčkov. Pustite en dan in poročajte koliko CPU Time je požrla Opera in koliko Chrome. Enako za I/O. (Upam, da imate vsaj 8GB rama, ker ga bo ene 5 porabil Chrome, 2 pa Opera.)

Na mobilni platformi pa sploh ne moreš primerjati Chrome-a...

Sepravi da mi na mojem PC-ju raje ne uporablja RAM-a (6GB), pa da stvari laufajo hitreje, kot da delajo pocasneje in imam vedno 3GB prostega? Logika poceni RAMa-? Me prav zanima koliko IO-ja vec porabi Chrome v primerjavi z Opero in hitrostjo. Nazadnje sem probal Opero 2-3 mesece nazaj in me je minilo nalaganje YT-a (ravno probaval sem razliko med tema browserjema).

Osebno se najbolje spomnim Opere na Symbian-u ter njihov compressed content server.
i7 2600k@4.8GHz - nV 760 - 850 EVO 250GB - 4TB FreeNAS
ASUS 1920x1080@144Hz

Jst ::

Ne, mene čudi up-to-date Chrome, ki ima odprte recimo 10 tabov z youtube posnetki, potem pa čeprav je v ozadju, CPU Time, poraba rama in I/O kar naraščata in naraščata. V Operi narašča CPU Time in I/O, ampak ne TAKO hitro.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Unsttopabull ::

Opera je switchala predvsem zaradi tega ker v mobilni sferi, ker je opera velika so začeli "programerji" programirat mobilne strani z uporabo webkit-only stvari (-webkit prefix) namesto, da bi se držali standarda.

To v začetku ni bil problem, ampak bolj kot je webkit rasel več ljudi je začelo razvijat samo za webkitov rendering engine in se jim ni dalo porabit še enih 5 minut da bi preverili ostale brskalnike. V bistvu je webkit v mobilni sferi postal IE6, saj strani delujejo samo na njem.

Tako je Opera imela odločitev ali gre sama implementirat -webkit prefixe in ostale webkit-only stvari v Presto (očitno so obupali nad prigovarjanjem razvijalcev naj uporabljajo standarde) ali pa gre v na celoti na webkit.

pegasus ::

Kot jaz vidim zadeve, rendering engine nikoli ni bil konkurenčna prednost opere, vsaj ne na desktopu. Vedno me je prepričal operin boljši UI in bombončki, ki jih še danes ostali browserji niti ne dojemajo, kaj šele da bi jih implementirali. Redenring engine nima kaj dosti s tem, razen mogoče pri razmetavanju z viri, kar bomo videli še letos. FYI, odprtih imam 40-120 tabov, uptime opere je skoraj enak uptimeu mašine (reboot 2-3x letno), poraba rama pod 2GB, je pa res, da imam flash disablan. Tako na domači in na službeni mašini.

Jst ::

Unsttopabull: Ampak mi pa je zanimivo, da več spletnih strani lahko bolj normalno uporabljam z Mobile Opero, kot z Android stock browserjem ali mobilnim Chrome...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

darkolord ::

rendering engine nikoli ni bil konkurenčna prednost opere, vsaj ne na desktopu
O ja, pa je bil.

Težava je bila v tem, da je bil takrat tudi precej preveč strikten in se zato strani niso izrisovale tako, kot so razvijalci želeli (to je tako kot v IE6, ki je požrl karkoli si mu vrgel not). Uporabniki ga zaradi tega niso marali (kaj jim pomaga, da je stran izrisana pravilno, če ne deluje, kot deluje drugod), potem pa tudi razvijalci niso zanj nikoli razvijali, kar se nadaljuje še danes...
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Brskaj s posluhom: iz Opere zraste Vivaldi

Oddelek: Novice / Brskalniki
4512273 (9272) lolipop2
»

Firefox 22 prinesel Asm.js, WebRTC

Oddelek: Novice / Brskalniki
155220 (3748) hojnikb
»

Zbogom, Presto (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
6019697 (15358) Jst
»

Google razcepil WebKit v Blink

Oddelek: Novice / Brskalniki
186664 (5255) gendale
»

Apple izdal boljši brskalnik od Opere (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
8513398 (7624) techfreak :)

Več podobnih tem