» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
349 / 349
»
»»

joez7 ::

Jaz ga mam v omarici, priklopljenega na eni strani proti hišnim podrazdelicem, na drugi strani proti števcu. Razsmernik je priklopljen v omarici, na strani proti števcu.
Možne pa so tudi drugačne vezave.
Sam razsmernik ma meritev samo oddajne moči. Če je sam, maš na njemu nastavljeno moč (-200W) po soglasju.
Če pa maš še Inmeter - maš na inmetru nastavljeno oddajno moč (export)(-200W) po soglasju, ki je lahko manjša kot je moč elektrarne.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

telexdell ::

Da ne bo pomote, zaradi različne terminologije. Poleg razsmernika je običajno razdelilec, v katerem so varovalke, katodni odvodniki... To je razdelilec razsmernika. Ta razdelilec je nato preko 5 žilnega kabla priključen ali v hišni razdelilec ali v merilno priključno omaro (kjer je števec). Če je kabel od omare razsmernika priključen v hišni razdelilec pol se lahko izvede vezava, kot jo je opisal @joez7. Če pa je priključen v omaro, kjer je števec je pa priklop možen le tako, da se tik ob omarico števca prigradi dodatna omarica, v kateri bo Inmeter in v omarico kjer je števec pristojen delavec elektra namesti objemne tokovnike. Bo pa v zadnjem primeru treba za vsako spremembo, motnje... klicati na elektro in plačevati račune. Zato je v tem primeru boljše nabaviti dva merilnika.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

joez7 ::

telexdell je izjavil:

Da ne bo pomote, zaradi različne terminologije. Poleg razsmernika je običajno razdelilec, v katerem so varovalke, katodni odvodniki... To je razdelilec razsmernika. Ta razdelilec je nato preko 5 žilnega kabla priključen ali v hišni razdelilec ali v merilno priključno omaro (kjer je števec). Če je kabel od omare razsmernika priključen v hišni razdelilec pol se lahko izvede vezava, kot jo je opisal @joez7. Če pa je priključen v omaro, kjer je števec je pa priklop možen le tako, da se tik ob omarico števca prigradi dodatna omarica, v kateri bo Inmeter in v omarico kjer je števec pristojen delavec elektra namesti objemne tokovnike. Bo pa v zadnjem primeru treba za vsako spremembo, motnje... klicati na elektro in plačevati račune. Zato je v tem primeru boljše nabaviti dva merilnika.


Obstaja "T" priklop, in "U" priklop. Jaz mam U priklop razdelilca razsmernika (pač sem mel malo več dela, mam pa pripravljeno - če gdaj grem na otočno obratovanje).
V osnovi je dovolj en Inmeter. Lahko se konfigurira, da meri LE porabo hiše, in jo odšteje od produkcije razsmernika - razlika je Export (ta se omejuje), sta na SolarEdge strani razdelala oba primera.
Tudi monter mi je rekel, da majo v praksi obe izvedbi.
Še to moj Inmeter nima klešč, je velikosti FID stikala, za dovodom in odvodom. V skrajnem primeru se lahko vgadi v hišni podrazdelilec. Ma tudi svoj MESH 866MhZ - nekateri razsmernika majo že MESH kartico, drugim jo je potrebno dograditi (~50€) ali vleči UTP kabel do razsmernika.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: joez7 ()

telexdell ::

Za bolj spretne obstaja cenovno ugodna rešitev- Shelly 3M za tam 78 € preko Amazon.de, kakšen nas ali Rapsberry 4 (tam 40€) za namestitev Home assistanta. Brezplačna razširitev za Solar Edge s katero lahko spreminjaš moč oddajanja razsmernika. Poleg pa lahko še narediš obvladovanje 15. min obremenitev hiše, pa obveščanje, arhiviranje podatkov...
Seveda, za običajne ljudi pa ostane Inmeter ali kaj podobnega pa za nekaj stotakov lažja denarnica brez bonbončkov.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

joez7 ::

telexdell je izjavil:

Za bolj spretne obstaja cenovno ugodna rešitev- Shelly 3M za tam 78 € preko Amazon.de, kakšen nas ali Rapsberry 4 (tam 40€) za namestitev Home assistanta. Brezplačna razširitev za Solar Edge s katero lahko spreminjaš moč oddajanja razsmernika. Poleg pa lahko še narediš obvladovanje 15. min obremenitev hiše, pa obveščanje, arhiviranje podatkov...
Seveda, za običajne ljudi pa ostane Inmeter ali kaj podobnega pa za nekaj stotakov lažja denarnica brez bonbončkov.

Ja Inmeter =400€, HA in SoEdge preko modbusa-1502 pa v intervalu 2s, do kolikor hočeš, predlagano je 5 ali 10s. Ampak samo z Inmetrom, lahko obvladaš Production in Export (avtomatsko, enkrat nastaviš in je mir).
To je nujno, če dobiš na primer soglasje za 4kW, SE pa je 10kW.
ZA HA rabiš RPI4, 4GBram (~80), za to ceno je idealen mini ali nano PC - HP HP EliteDesk 800 G1 / ali Lenovo.
Z HA težko aktivno spreminjaš moč oddaje - lag, ti bo prej števec odreagiral.
Preko APIja je osveževanje 15min, za obvladovanje konice malce preveč - rabiš pod 5min.
Z Shelly 3M žal nimam izkušen, bom pobaral kolega, kako je rešil.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

SambaShare ::

Kaj nimajo Solar Edge razsmerniki rs485 vmesnika?

Kupiš RS485 to RJ45 converter (~40EUR), v HA daš modbus skripto z želenimi registri in imaš branje ali nastavljanje poljubnih registrov na x sekund.

Zgodovina sprememb…

joez7 ::

SambaShare je izjavil:

Kaj nimajo Solar Edge razsmerniki rs485 vmesnika?

Kupiš RS485 to RJ45 converter (~40EUR), v HA daš modbus skripto z želenimi registri in imaš branje ali nastavljanje poljubnih registrov na x sekund.


Razsmernik ma že vse vgrajeno, samo po defoltu izklopljen modbus 1502.
Samo nastavit je vse potrebno in oženit, se nevesta nekaj spreneveda , ženin pa štorast...
Se ravno ukvarjam z prepričevanjem, poročam ,ko mi uspe.
Iz prve gre HA in Edge preko APIja.
Še enkrat hvala za napotke Danijel !
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

feryz ::

Seveda lahko preko modbus-a omejuješ razsmernik. To je tudi glavna fora tega vmesnika.
To, ali vidiš produkcijo instantno ali čez 5 minut, je popolnoma vseeno.
Komur se da, ne rabi nobenega metra za 400 evrov za upravljanje razsmernika. Se da urediti za mnogo manj.

Daniel ::

Ni problema. Če se še kje zatakne kar napiši, bomo skušali rešiti.

joez7 ::

Mi deluje branje razsmernika in Inmetra preko Wi-fi ja.
Sem dodal potrebne senzorje v HA. Sedaj pa še samo avtomatizacijo.
Mi je Danijel pomagal, vse zasluge gredo njemu.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

telexdell ::

joez7 je izjavil:

telexdell je izjavil:

Za bolj spretne obstaja cenovno ugodna rešitev- Shelly 3M za tam 78 EUR preko Amazon.de, kakšen nas ali Rapsberry 4 (tam 40EUR) za namestitev Home assistanta. Brezplačna razširitev za Solar Edge s katero lahko spreminjaš moč oddajanja razsmernika. Poleg pa lahko še narediš obvladovanje 15. min obremenitev hiše, pa obveščanje, arhiviranje podatkov...
Seveda, za običajne ljudi pa ostane Inmeter ali kaj podobnega pa za nekaj stotakov lažja denarnica brez bonbončkov.

Ja Inmeter =400EUR, HA in SoEdge preko modbusa-1502 pa v intervalu 2s, do kolikor hočeš, predlagano je 5 ali 10s. Ampak samo z Inmetrom, lahko obvladaš Production in Export (avtomatsko, enkrat nastaviš in je mir).
To je nujno, če dobiš na primer soglasje za 4kW, SE pa je 10kW.
ZA HA rabiš RPI4, 4GBram (~80), za to ceno je idealen mini ali nano PC - HP HP EliteDesk 800 G1 / ali Lenovo.
Z HA težko aktivno spreminjaš moč oddaje - lag, ti bo prej števec odreagiral.
Preko APIja je osveževanje 15min, za obvladovanje konice malce preveč - rabiš pod 5min.
Z Shelly 3M žal nimam izkušen, bom pobaral kolega, kako je rešil.

Obstajata vsaj dve nadgradnji za solaredge katera se povežejo z razsmernikom preko modbusa- enako kot inmeter. Nadgradnjo katero uporabljam jaz (nimam omejitev) mi osvežuje podatke na 5 min. To seveda za nadzor omejitve ni uporabno. Druga nadgradnja pa (po Slo TECH forumu) lahko bere podatke v rangu nekaj sekund. To pa mislim, da je že uporbno tudi za limitrano oddajo.
Pač- zlatarska ponuba monterjev ni edina možna. Vsak pa je šef svoje denarnice (če ni poročen).

PS HE lahko instaliraš na marsikaj. Sam sem dolgo razmišljal kako bi usposil prejšnji laptop ali nameto 2 kupil rapsbery5 ali greem ali orange ali...pol sem pa slučajno vpadel v debato v dockerju... NAS disk z dockerjem mi pa že leta laufa 24/7- prvi je bil Etrajz (kdo ve kaj je to?).
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

DamijanD ::

o kakšnih nadgradnjah za solaredge to govorite?

feryz ::

A ni HA v dockerju precej omejen? Vsaj verzija, ki sem jo imel sam, je bila. Leta nazaj. Zato ga imam rajši v virtualki.

DamijanD ::

HA v dockerju je isti kot na virtualki. Vse kar HA rabi je komunikacija preko mreže in to ima v obeh "načinih". Kar je mogoče v dockerju bolj problematično je recimo, če imaš kakšno USB napravo (zigbee sprejemnik ali kaj podobnega) - pač to je bolj smotano nastavit. Ampak sam SW pa mislim, da je enak.

gort ::

Ko sem jaz eksperimentiral s tem, ni bilo - Core vs HA OS.

joez7 ::

gort je izjavil:

Ko sem jaz eksperimentiral s tem, ni bilo - Core vs HA OS.

No po tem sem delal, X86 mašina, image pa z Baleno na SSD.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

sirotka ::

Jaz imam solarno na pomožnem objektu in ne na hiši. Se pravi gre od tu direktno v elektro omarico, iz elektro omare pa 2 kabla za štrom, en v ta objekt in en v hiši. Na elektro omarico bi dodal nadometno omaro in tu notri inepro, tokovne klešče v elektro omaro pred števec, tako imam kompletno sprotno porabo zabeleženo? Nato dodam še nekaj panelov in se potem nastavi omejitev oddajanja + sprotna poraba. Si prav predstavljam? Nisem doma na tem području.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sirotka ()

feryz ::

Ne, narobe razmišljaš. Dodaj par optimizatorjev, par panelov in pusti vse drugo pri miru.
Lahko pa fukneš dodatno jurja v nepovrat za neke oslarije, zakaj ne?
Navsezadnje človek ne da SE na streho zato, da bo privarčeval, ampak zato da se troši in je zelen.

joez7 ::

Poglej, povej koliko maš soglasje in koliko razsmernik, katera firma razsmernika. Če je moč razsmernika enaka soglasju, lahko lepo dodaš panelov do +30% preko soglasja. Bo omejajoči pač razsmernik. Dobil boš pa trapezno krivuljo namesto gausove. Neizkoriščen del bo mogoče par %. Lahko pa naletiš na omejitev z napetostjo.
Moj razsmernik omeji production, ko doseže ~243V, sem kar nekaj časa tuhtal kaj ga bremza.
Vzam si čas in preigraj variante. Šele pol predeluj. Če boš kupoval InePro, pazi katero varianto - M-bus ali Modbus - odvisno od razsmernika, in gdo ti bo oženil.
https://belmet.si/produkti/inepro-pro38...
Maš pa letno doplačilo ali viške?
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: joez7 ()

telexdell ::

feryz je izjavil:

A ni HA v dockerju precej omejen? Vsaj verzija, ki sem jo imel sam, je bila. Leta nazaj. Zato ga imam rajši v virtualki.

Ne poznam različnih namestitev a preko dockreja sem lahko namestil HACS in s pomočjo njega kar nekaj dodatkov. Deluje mi integracija na SolarEdge na TČ Nibe, na Moj Elektro, vreme ARSO, kamere, pametne vtičnice, Shelly, alarmiranje na telefon... Ni problema programe za YAML ali Jinja...- računa mi 15 min konice s katimi nameravam obvladovati omrežnino za moč in COP TČ (zagotovo ni točen, je pa nek indikator kdaj je boljše in kdaj je slabše delovanje TČ).
Sam (za enkrat) sem preko dockerja dobil še več, kot sem misli, da bo mogoče. Če je drugačna nemstitev boljša je pa to večji + za HA.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

joez7 ::

telexdell je izjavil:

feryz je izjavil:

A ni HA v dockerju precej omejen? Vsaj verzija, ki sem jo imel sam, je bila. Leta nazaj. Zato ga imam rajši v virtualki.

Ne poznam različnih namestitev a preko dockreja sem lahko namestil HACS in s pomočjo njega kar nekaj dodatkov. Deluje mi integracija na SolarEdge na TČ Nibe, na Moj Elektro, vreme ARSO, kamere, pametne vtičnice, Shelly, alarmiranje na telefon... Ni problema programe za YAML ali Jinja...- računa mi 15 min konice s katimi nameravam obvladovati omrežnino za moč in COP TČ (zagotovo ni točen, je pa nek indikator kdaj je boljše in kdaj je slabše delovanje TČ).
Sam (za enkrat) sem preko dockerja dobil še več, kot sem misli, da bo mogoče. Če je drugačna nemstitev boljša je pa to večji + za HA.


Hvala za te info. Na uradni strani ma Docker kar nekaj "x". Bom probal to varianto.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

DamijanD ::

Sem se zdaj spomnil, da sem pred virtualko imel RP3 (tako, da HA na dockerju nisem v praksi nikoli uporabljal). Sem ga pa imel v dockerju (torej to je na nek način default developer namestitev), ko sem eno integracijo nekaj razvijal...
««
349 / 349
»
»»