» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
339 / 348
»»

hojnikb ::

Sam si je kriv, če je kupo zanič EV... Ker e-golf defenitivno je... Price of stupidity..
#brezpodpisa

nejc_nejc ::

Ja JBG, počas zelo počas se priblizujejo klasiki...

Utk ::

Vsakič ko ga vtakne not, prišpara 10, 15 evrov. Za ta denar bi jaz celi ulici vtikal in izstikal, če je njim pretežko...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

feryz ::

joez7 je izjavil:

Kolega na Egolfa. Edino kar ga moti je priklaplanje in odklaplanje kabla za polnjenje, Ma pa SE.
Je izjavil, da bo tisti, ki bo rešil polnjenje - avtomatsko z kontakti ali brezstično, odkril zlato jamo.
To je pa taka glupost, da ni večje. Priklapljanje kabla je daleč, ampak res daleč najmanjši problem.
Govorimo o dveh ali treh sekundah, brez zajebancije. Kot odpiranje vrat pri izstopanju ali vstopanju.

joez7 ::

Ja golfek je že nekaj zvozil v ~5 letih, sam se ne upa več kot 150km daleč. Potegne pa kot sneta sekira.
Ja vtič je na desni strani zadaj, tak, da iz avta okoli. Je rekel, da če ne bi mal SE ni varjante iskat zastonj polnilnice.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

Lonsarg ::

Priklapljanje kabla v luksuzu lastnega parkirnega mesta je precej boljša stvar kot se ustavljat na črpalki.

Če pa nimaš lastnega parkinga z lastno polnilnico pa je j.. ja.

feryz ::

Če ima neumno postavljeno vtičnico ali celo neumno narejen sistem za vtikanje, potem zna biti res zoprno.
Pač še ena stvar več, na katero je treba biti pozoren pri nakupu EV.

Jaz zaprem vrata od avta, z roko primem kabel, z nogo butnem loputo da se odpre in vtaknem kabel.
Sicer pa to počneš le enkrat na dan, tako da je dela še manj.

alekskac ::

joez7 je izjavil:

Ja golfek je že nekaj zvozil v ~5 letih, sam se ne upa več kot 150km daleč. Potegne pa kot sneta sekira.

Gre res dobr, v službi ga imamo. Ene parkrat sem ga dobil za službeno rabo. Domet je kratek, to je edina škoda, drugače se pelje zelo solidno.

nekikr ::

alekskac je izjavil:

shmandi je izjavil:

Fluido je izjavil:


Sej pogoj za namestitev take okenske klime niso takšna okna, ki se zapirajo drsno od zgoraj navzdol, z malo iznajdljivosti jih lahko namestiš tudi na vsa druga okna.

No, ta iznajdljivost me pa res zanima. A tako, da izrežeš luknjo skozi troslojno steklo?

Ne rabiš. Že en čas so klime brez zunanje enote. Na zunanji steni sta dve rešetki, kot pri Lunosih in podobno. Poglej Olimpia Splendid Unico Air


Super. Če uživaš v poslušanju ropotanja klime. To je super ideja in totalno šit izvedba.

feryz ::

Jaz imam to v bloku, na fasadi ni dovoljeno.
Res hudič ropota, ampak druge rešitve ni.

dussan ::

Kaj če bi se prestavili v Katera klima?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dussan ()

Fluido ::

hojnikb je izjavil:

Sam si je kriv, če je kupo zanič EV... Ker e-golf defenitivno je... Price of stupidity..


Daleč od tega da bi bil E-golf zanič, je pač za tiste ki imajo dnevne relacije pod 130 do 140 km (da tudi pozimi prideš z malo rezerve).

alekskac ::

nekikr je izjavil:


Super. Če uživaš v poslušanju ropotanja klime. To je super ideja in totalno šit izvedba.

Hahah. Ker toplotne črpalke se pa čist nič ne sliši, ane?

DamijanD ::

alekskac: mislim, da je point tega, da imaš pri AC (in tudi TČ) glasni del zunaj (torej kompresor), pri tej "notranji" izvedbi imaš pa pač vse notri in posledično je bolj moteče.

alekskac ::

Hrup je moteč v vsakem primeru, bi rekel. Če ne moti ravno uporabnika, lahko moti soseda. Temu se ob uporabi kompresorskih naprav (z ventilatorji povrh) težko čisto izognemo. Model Unico Air 8SF sicer po navedbah proizvajalca pride od 27 dB(A) do 38, ta naprava samo hladi. To je še dokaj ugodno. Model Unico Easy (hladi in greje) je pa precej bolj glasna, od 33 do 44 dB(A). Še vedno raven hrupa z ulice, ki bi ga morda slišal ob odprtem oknu, ker ti je vroče.

cendof ::

Pozdravljeni,

sem lih sredi dopusta in uleti email od Suncontracta, da spreminjajo pogoje s 1.9.2024. Če prav razumem, nameravajo z 1.9.2024 mesečno dodatno obračunavati 36,60 €. Ima kdo kakšno informacijo več o tem? Če z letom 2025 zamenjam dobavitelj el. energije, ali izpadem iz stare netmetering sheme? Se mi raje splača ugasniti in prodati kar je na strehi, je pa že od 2018?

Hvala za informacije.

feryz ::

Nič ne boš izpadel, ker imaš net metering pri elektro.
Vprašanje pa je, kateri dobavitelj te bo vzel. Trenutno nočejo prebežnikov, baje.

Sicer pa bo še vedno ceneje kot direkt štrom plačevati. Razen če tako malo porabiš. Potem je vprašanje, zakaj to sploh imaš na strehi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

Utk ::

Jaz bi zamenjal čim prej, ne bi čakal do novega leta. Da ne bo potem kake frke da izgubiš netmetering. Res da izgubiš višek, ampak septembra lahko še kaj nadoknadiš.

hojnikb ::

ali pa vzames tist pametn stevc in ne placas teh 36e..
#brezpodpisa

cendof ::

hojnikb je izjavil:

ali pa vzames tist pametn stevc in ne placas teh 36e..


Ki pa ga verjetno plačam jaz in nadzor nad elektrarno dam drugemu. Nekako ne. Na leto porabim cca. 7,5 MWh do 8 MWh, viškov sem imel običajno dober 1 MWh.

joez7 ::

Daj vlogo na Gen-I, in poročaj če te vzamejo. Odpade, pa prodaja in prenos proizvodnje na drugo lokacijo.
Pač naredi si kalkulacijo.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

stara mama ::

Je še sploh kaka varianta prenosa viškov?
Ker s tem namenom je bila naša predimenzionirana, da zdaj napaja dve bajti.
Ekologija™ in Trajnost™

Lonsarg ::

Ekonomski model prenosa na drugo lokacijo je z novo regulacijo šel stran. Če ti delaš 8MW in porabiš 7MW po novem delaš izgubo za trgovca kjer imaš elektrarno in za njega ni ekonomsko smiselno da ti 1MW dovoli prenest na drugo lokacijo (8MW elektrike poleti stane manj kot 7MW elektrike pozimi).

SunContract, kot edini ki je te prenose omogočal, to zagato trenutno rešuje z mesečnim pribitkom, ampak v osnovi je pač elektrika proizvedena poleti cenejša od elektrike kupljene pozimi in ker je strošek te razlike po novem na trgovcu (prej pa je bil porazdeljen na vsa gospodinjstva v Sloveniji) si trgovec ne more privoščit šenkat pribitkov da jih preneseš.

Če imaš SE ki napaja dve hiši bo najbrž treba rešit na način da se obe hiši na isti elektro priključek zveže. Vem za kolega ki je točno to naredil, ni pa to trivialno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Utk ::

Še zmeraj je varianta samooskrbne skupnosti. Samo da potem plačuje omrežnino vsak zase kolk razumem. Če imaš tolk viška, da res pokrije 2 hiši, potem se najbrž splača. Da bi samo par 100 evrov prenesel drugam pa najbrž ne.
Ne vem pa kako je s tem v praksi...

cendof ::

Zakaj ravno GenI? A Petrol, Energija Plus nista vredu? Bom posredoval vsem trem.

joez7 je izjavil:

Daj vlogo na Gen-I, in poročaj če te vzamejo. Odpade, pa prodaja in prenos proizvodnje na drugo lokacijo.
Pač naredi si kalkulacijo.

stara mama ::

Lonsarg je izjavil:


Če imaš SE ki napaja dve hiši bo najbrž treba rešit na način da se obe hiši na isti elektro priključek zveže. Vem za kolega ki je točno to naredil, ni pa to trivialno.

Mal težko, med njima je dobrih 20km

Da postavim številke v perspektivo:
Proizvodnja ~24MWh,
Hiša 1 na lokaciji: 13-14MWh
Hiša 2: ~10MWh
Ekologija™ in Trajnost™

Utk ::

Pozanimaj se o samooskrbni skupnosti. Načeloma se to da povezat, ni pa ravno isto kot letni netmetering na enem priključku. Pride malo dražje, ampak v tem primeru se bi morda splačalo.

gort ::

še komu utripata modra in zelena ledica in output javlja 0kW? Wake-up/ Grid Monitoring

cendof ::

Sem oddal vlogo, telefonsko malce potisnil naprej in jo tudi podpisal. Torej Gen-I ne zavrača.

joez7 je izjavil:

Daj vlogo na Gen-I, in poročaj če te vzamejo. Odpade, pa prodaja in prenos proizvodnje na drugo lokacijo.
Pač naredi si kalkulacijo.

joez7 ::

cendof je izjavil:

Zakaj ravno GenI? A Petrol, Energija Plus nista vredu? Bom posredoval vsem trem.

joez7 je izjavil:

Daj vlogo na Gen-I, in poročaj če te vzamejo. Odpade, pa prodaja in prenos proizvodnje na drugo lokacijo.
Pač naredi si kalkulacijo.


Seveda lahko daš vlogo kamor želiš, Gen sem ti dal samo kot kost.

cendof je izjavil:

Sem oddal vlogo, telefonsko malce potisnil naprej in jo tudi podpisal. Torej Gen-I ne zavrača.

joez7 je izjavil:

Daj vlogo na Gen-I, in poročaj če te vzamejo. Odpade, pa prodaja in prenos proizvodnje na drugo lokacijo.
Pač naredi si kalkulacijo.


Hvala za povratno informacijo, bo še komu koristilo.
Samo za info - ti je ostal netmetering ali si moral iti na novo shemo?

gort je izjavil:

še komu utripata modra in zelena ledica in output javlja 0kW? Wake-up/ Grid Monitoring


Poskusi ugasnit na varovalkah, počakaj minuto, zaklopi in počakaj 2 minuti - bi moralo delovat.
Verjetno je bil kratkotrajni izpad napetosti.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: joez7 ()

gort ::

joez7 je izjavil:

Poskusi ugasnit na varovalkah, počakaj minuto, zaklopi in počakaj 2 minuti - bi moralo delovat.
Verjetno je bil kratkotrajni izpad napetosti.

Grem res poskusit :D

gort ::

Ja zdaj pa to 'piska': Power optimizers not paired S_OK

Edino, kar je, nisem izklopil za 2 minuti ampak 30 sekund - ne smem preveč eksperimentirati, da kak valjar ne prileti...

joez7 ::

gort je izjavil:

Ja zdaj pa to 'piska': Power optimizers not paired S_OK

Edino, kar je, nisem izklopil za 2 minuti ampak 30 sekund - ne smem preveč eksperimentirati, da kak valjar ne prileti...


Včasih traja tudi 5min da se poparčkajo.
Lahko probaš prestaviti stikalo v P , kako dolgo ga moraš držati - je v navodilih.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

gort ::

Sem stopil v kontakt z dobaviteljem, ker tako kot gori/utripa zdaj, je še za Božične praznike preveč kičasto... Recimo...

cendof ::

joez7 je izjavil:

Daj vlogo na Gen-I, in poročaj če te vzamejo. Odpade, pa prodaja in prenos proizvodnje na drugo lokacijo.
Pač naredi si kalkulacijo.


Seveda lahko daš vlogo kamor želiš, Gen sem ti dal samo kot kost.

cendof je izjavil:

Sem oddal vlogo, telefonsko malce potisnil naprej in jo tudi podpisal. Torej Gen-I ne zavrača.

joez7 je izjavil:

Daj vlogo na Gen-I, in poročaj če te vzamejo. Odpade, pa prodaja in prenos proizvodnje na drugo lokacijo.
Pač naredi si kalkulacijo.


Hvala za povratno informacijo, bo še komu koristilo.
Samo za info - ti je ostal netmetering ali si moral iti na novo shemo?


Ostajam na stari shemi. So mi tudi potrdili, ker imam tako soglasje za priklop SE.

Izsek iz pogodbe?
Prodajalec bo praviloma enkrat letno na podlagi obračunskih podatkov DO o izmerjenem dejanskem odjemu (prevzemu) električne energije iz omrežja in izmerjeni oddaji proizvedene električne energije v omrežje v obračunskem obdobju izdelal Obračun za obdobje od predhodnega odčitka na način, kot je določen v nadaljevanju.

thundercat ::

feryz je izjavil:


Vprašanje pa je, kateri dobavitelj te bo vzel. Trenutno nočejo prebežnikov, baje.


To ni res. Dobavitelj te mora vzeti. Sem poslal v prejšnjem tednu 4 maile in 3 dobil naslednji dan takoj ponudbe.

cendof je izjavil:

Pozdravljeni,

sem lih sredi dopusta in uleti email od Suncontracta, da spreminjajo pogoje s 1.9.2024. Če prav razumem, nameravajo z 1.9.2024 mesečno dodatno obračunavati 36,60 €. Ima kdo kakšno informacijo več o tem? Če z letom 2025 zamenjam dobavitelj el. energije, ali izpadem iz stare netmetering sheme? Se mi raje splača ugasniti in prodati kar je na strehi, je pa že od 2018?

Hvala za informacije.


Še ena težava je, poleg vseh katere so ti napisali. SunContract ti bo poleg tega, da bo uvedel 36 EUR na mesec, dovolil prenose le še 50-100% viškov. Kar pomeni da bodo sami presodili glede na razmere, ali ti določen procent viškov enostavno odrežejo.

Po mojem mnenju niso več rentabilni.
Thundercat

Zgodovina sprememb…

joez7 ::

cendof je izjavil:

Spremljam temo in bi prosil za popravek, če se motim. Kakor jaz razumem je nov način obračunavanja obračunske moči povsem neodvisen od tega, če imaš ali nimaš SE. Zakaj jo potem sploh upotevati v čas amortizacije, ker jo tako ali tako plačuješ. Omrežnina pa je druga zgodba, kar mi pa malce manjka informacij v vsej tej "zmedi". Hvala za popravke in izobraževanje.


V starem sistemi na računu si mel Obračunsko moč in omrežnino po porabi.
V novem sistemu, pa je bistveno povečanje Obračunske moči in bistveno zmanjšanje omrežnine po porabi.
Uporabniki brez SE bodo nekje na istem, Uporabniki SE pa bodo približno 3x več plačevali - se pravi iz 8€ na 22€ povprečno/mesec. Pač je treba pogledat cenike SODO.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

deco16 ::

Vsi bodo plačevali VEČ fiksni del omrežnine. Pol se pa še lahk poveča če prekoračiš minimalne kW na časovno tarifo.

Brez SE bo manj omrežnina po kWh.

mertseger ::

joez7 je izjavil:

cendof je izjavil:

Spremljam temo in bi prosil za popravek, če se motim. Kakor jaz razumem je nov način obračunavanja obračunske moči povsem neodvisen od tega, če imaš ali nimaš SE. Zakaj jo potem sploh upotevati v čas amortizacije, ker jo tako ali tako plačuješ. Omrežnina pa je druga zgodba, kar mi pa malce manjka informacij v vsej tej "zmedi". Hvala za popravke in izobraževanje.


V starem sistemi na računu si mel Obračunsko moč in omrežnino po porabi.
V novem sistemu, pa je bistveno povečanje Obračunske moči in bistveno zmanjšanje omrežnine po porabi.
Uporabniki brez SE bodo nekje na istem, Uporabniki SE pa bodo približno 3x več plačevali - se pravi iz 8€ na 22€ povprečno/mesec. Pač je treba pogledat cenike SODO.



Zakaj bi uporabniki SE plačevali 3x več? če imata tisti brez SE in tisti z enako obračunsko moč?

Utk ::

3x več kot zdaj, ne 3x več kot tisti brez.

bbbbbb2015 ::

Da bo znano vsem:

Elektro nam je menjal števec (v bistvu tri števce) na poslovni stavbi, tam sicer elektrarne nimamo. Nakar nas je GEN-I preklopil na plačevanje pavšala. Na to smo se pritožili, oz. dali reklamacijo, ker imamo plačevanje po porabi že od leta 2010.

Nakar so mi dali mobitel od kekca, ki to pobiranje podatkov nadzoruje in je pvoedal da ima Iskra generalni problem z odčitavanjem na daljavo. In ne dela. Menda od centrale dobivajo nove komunikatorje za inštalacijo v trafo postaje, vendar to bolj kaplja po kapljicah.

V Sloveniji pa se sanja o odbiranju podatkov na 15 minut. 1x na mesec ne zmorejo, ne pa na 15 mimut.

deco16 ::

Fantje to je tisti davek na prazne nepremičnine ;)

Ker pač položnice od štroma bodo šle gor...

shmandi ::

Mogočene 3x. Čisto odvisno od primera...
Zato, ker se je do sedaj omrežnina plačevala po porabi, po novem bo pa po dogovorjeni moči po ČB. In lastniki SE imajo porabo blizu 0 kWh na letni ravni.

deco16 ::

Narobe.

Omrežnina se je in bo plačevala po dogovorjeni moči 7kw, 10kw je blo prej statično, zdej bo pa drugače.

Poraba se bo pa še vedno plačevala, sam SE majo ponavadi 0kWh.

cendof ::

Če kdo rabi študirat novosti pri SC.

Link na webinar

joez7 ::

cendof je izjavil:

Če kdo rabi študirat novosti pri SC.

Link na webinar


No ta prispevek si je potrebno pogledat do konca.

Pač plačaš 400EUR (enkraten znesek) in imaš omejen samo export - v globalu ne zgubiš popolnoma nič.
Bi pa blo še zdefinirat, če že maš montiran Inmeter - tu je potrebna samo še komunikacija - in verjetno minimalna cena. Bi kdo ki je pri SunContractu to vprašal?
Če pač maš viške, ti jih plačajo, drugi operaterji pa brezplačno prevzamejo.
PAziti je treba, s spremembo izgubite netmetering, in padete v novo shemo. 35min posnetka.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: joez7 ()

cendof ::

Če sem prav razumel, pri novih paketih ni več kavcije in se le-ta sprosti v SNC žetone, ki pa jih lahko porabiš pri nakupu modula za upravljanje.

Spremeni se tudi za prejemnike, ker ne bo več zastonj (tudi prenos nase), cena bo sicer nižja, 100% pa nikoli več...sicer oglašujejo, pa verjamem, da nikoli več.

Iz stare sheme pa padeš samo pri paketu Nova samooskrba 2024.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: cendof ()

joez7 ::

cendof je izjavil:

Če sem prav razumel, pri novih paketih ni več kavcije in se le-ta sprosti v SNC žetone, ki pa jih lahko porabiš pri nakupu modula za upravljanje.

Iz stare sheme pa padeš samo pri paketu Nova samooskrba 2024.


Je mal zvito razloženo, kak jaz to gledam padeš ven ( če greš na reguliran del).
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: joez7 ()

Utk ::

Stvar je veliko preveč komplicirana...tudi če zdaj drži vodo in je neka matematika, kje piše, da bo čez pol leta še zmeraj. Samo ena postavka se samo malo spremeni in pade vse. Pogodbe, ki bi trajala 10 let s točno takimi pogoji kot so, ti pa nihče ne bo dal.
Nekdo, ki je na letnem netmeteringu, bolje da se letos pobere drugam.
Nekdo, ki ni, pa pač lahko poskusi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

jabe ::

No ja, kot receno v sosednji temi, meni gre bivsi fix del za 1EUR/mesec dol. Iz 18,4 na 17,4EUR. Imam SE na letnem netmeteringu, tako da je to vse kar plačujem. Ni ne vem kaj, ampak vsekakor ni 3x drazje.

Kdo je na letnem netmeteringu, bi tudi jaz rekla, naj poka od SC čimprej. Sicer govorice (beri prebrala nekje na forumu), ampak geni naj bi jih zavračal... Ne vem, ce je kaj na tem in ce to sploh lahko, ampak najbolj nespekulativno bi bilo iti k enemu velikemu, ne glede na to, a obljubljajo kaj za viske ali ne. Viski stanejo manj, kot alternativa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()
««
339 / 348
»»