» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
336 / 348
»»

polozweii ::

GEL akumulator ki se je po par letih čakanja na polici izpraznil do 11.5V (minimalno dovoljena napetost) se je s polnilcem napolnil do 13V (v procentih je pisalo okoli 70% ali nekaj podobnega)
Ker sem na spletu prebral da se Gel akumulatorji polnijo do 14.1V sem ga še priklopil in zdaj kaže 13.12V.

https://www.vectorsinc.com/blogs/vector...

Na linku pa piše da se Gel akumulator napolni do 13V. Bi moral tak akumulator iz 13.12V izpraznit do 13V?
Zanima me še če je za Gel akumulator (akumulator je na čakanju v kletnih prostorih) dobro da se ga pred občasnim polnjenjem (na vsake pol leta) s porabnikom najprej izprazni (do 11.5V?) in zatem napolni?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: polozweii ()

polozweii ::

...If your Gel-Cell battery is within the 12.85 to 12.95 range, it is 100% charged.

polozweii ::

Je to normalno da se je z avtomobilsko žarnico 12V 55W ki je bila povezana samo kakšno minuto napetost znižala na ustaljenih 12.82V.

joez7 ::

polozweii je izjavil:

...If your Gel-Cell battery is within the 12.85 to 12.95 range, it is 100% charged.

Tu nekje.
Važna je polnilna krivulja. IUU. Prvo predpisan tok (za 100ah=5A), glede na kapaciteto, do 13.2V, nato pa preklop v vzdrževanje 12.7V.
Hvaležen je, če ga občasno prazniš in ponovno napolniš. Gel je tudi zelo občutljiv na praznilne toke - če ni posebna izvedba ni primeren za zagone. Standardno je mišljen za 10A ob 100Ah. Tudi prazniti ga ne smeš pod 20% (11V).
Sedaj se skoraj ne uporabljajo več. So bolj smiselni in trpežni LiFePo4.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

hojnikb ::

Na dva vprašanja o polnilcu ti mene sprašuješ zakaj za polnjenje ne bi uporabljal solarnega sistema. Res misliš da je nekdo, ki išče informacijo o ustreznem polnilcu za skladiščen GEL akumulator, bebec ki ne ve čemu je namenjen akumulator?


Ja... Če nisi električar, potem ne delaj električnih zadev. Pika.

polozweii je izjavil:

GEL akumulator ki se je po par letih čakanja na polici izpraznil do 11.5V (minimalno dovoljena napetost) se je s polnilcem napolnil do 13V (v procentih je pisalo okoli 70% ali nekaj podobnega)
Ker sem na spletu prebral da se Gel akumulatorji polnijo do 14.1V sem ga še priklopil in zdaj kaže 13.12V.

https://www.vectorsinc.com/blogs/vector...

Na linku pa piše da se Gel akumulator napolni do 13V. Bi moral tak akumulator iz 13.12V izpraznit do 13V?
Zanima me še če je za Gel akumulator (akumulator je na čakanju v kletnih prostorih) dobro da se ga pred občasnim polnjenjem (na vsake pol leta) s porabnikom najprej izprazni (do 11.5V?) in zatem napolni?


Če je par let stal na polici, obstaja precej velika verjetnost da je zanič ali pa je zaradi sulfacije kapaciteta precej degradirala.

In še vedno nisi napisal, zakaj boš te akumulatorje uporabljal... In če ne poveš usecase-a, ti tudi tezko damo kake pametne nasvete... Ker odgovor v stilu "lahko kupim to in to gumo?" je precej brezpredmeten, če niti feln nimaš...
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

polozweii ::

joez7 je izjavil:



Važna je polnilna krivulja. IUU. Prvo predpisan tok (za 100ah=5A), glede na kapaciteto, do 13.2V, nato pa preklop v vzdrževanje 12.7V.
Hvaležen je, če ga občasno prazniš in ponovno napolniš. Gel je tudi zelo občutljiv na praznilne toke - če ni posebna izvedba ni primeren za zagone. Standardno je mišljen za 10A ob 100Ah. Tudi prazniti ga ne smeš pod 20% (11V).
Sedaj se skoraj ne uporabljajo več. So bolj smiselni in trpežni LiFePo4.


Glede na napisano sem naredil napako ko sem ga odklopil pri 13.2V ko se še ni vklopil vzdrževalni proces po katerem bi napetost padla na 12.7V.

Do kolk voltov naj izpraznim akumulator preden ga do konca napolnim in za pol leta pospravim na polico?
Po občutku kolk časa bi morala bit po vašem priklopljena 12V 55W avtomobilska žarnica da bi napetost iz 12.7V padla na želeno napetost?

joez7 ::

Nič nisi naredil narobe. Ko je poln, ga mirne duše izklopiš. Vzdrževalna napetost je varna napetost, na kateri je aku lahko v nedogled in ima takrat okoli 90% kapacitete.
Lahko ga sprazniš nekje do 11V, vendar moraš biti zraven, zadnjega pol volta pade zelo hitro. Če pozabiš na njem žarnico, ga lahko globoko sprazniš in nepopravljivo pokvariš.
Kol časa, je odvisno od kapacitete akuja, nisi nič navedel Ah tvojega. Če je dober boš dobil okoli 50% Ah iz njega. Pač si sam izračunaj, žarnica ti vleče 4A, se pravi 100Ah aku bo prazen v nekje 10 do 20h.
Drugače pa si falil temo. Tvoja vprašanja sodijo v polnjenje Akujev.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

MadMax ::

Da bi se pa datasheet pogledal pa ne gre?
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

joez7 ::

polozweii nekaj takega

https://www.bolha.com/solarna-tehnika/1...

pa pravilno ga nastavi :)
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

hojnikb ::

Vseh problemov bi se resu, če bi te akkuje prodal (magari po kilah) in bi kupo LFP. Ti so danes ze zapakirani cenejsi od ciklicnga svinca. Pa nimas nobenih problemov z vzdrzevanjem...

Sam eni rajse rinejo z glavo v zemljo...

Do kolk voltov naj izpraznim akumulator preden ga do konca napolnim in za pol leta pospravim na polico?


Se enkrat te vprasamo... zakaj bi to počel?
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

ales85 ::

Ali je že kdo dobil email od Sonce/SunContract o spremembah katere uvajajo? Pišejo o tem, da so prisiljeni zaračunati 30 EUR brez DDV na mesec (dodatno) za obstoječe stranke ali pa, da se stranke vključijo v novo pogodbo samooskrba, kjer morajo stranke kupiti sistem, ki SunContract omogoča daljinsko upravljanje z elektrarno (omejitev ali celo začasen izklop), seveda na lastne stroške.

Zanima me, če se je česa takšnega lotil tudi kateri drugi ponudnik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ales85 ()

Utk ::

Do konc leta bejžte iz suncontracta, ker pravega netmeteringa se oni zgleda nočejo it.

mertseger ::

ales85 je izjavil:

Ali je že kdo dobil email od Sonce/SunContract o spremembah katere uvajajo? Pišejo o tem, da so prisiljeni zaračunati 30 EUR brez DDV na mesec (dodatno) za obstoječe stranke ali pa, da se stranke vključijo v novo pogodbo samooskrba, kjer morajo stranke kupiti sistem, ki SunContract omogoča daljinsko upravljanje z elektrarno (omejitev ali celo začasen izklop), seveda na lastne stroške.

Zanima me, če se je česa takšnega lotil tudi kateri drugi ponudnik.


To bodo prej ali slej uvedli vsi ponudniki, razlog je v tem da ne bo noben pripravljen plačevati negativnih cen za tvojo energijo. V preteklosti je bilo tega malo in so tistih nekaj dni reskirali na ostali dobiček, sedaj se pa to redno tedensko dogaja in seveda so izgube ogromne. Večji ponudniki kot so Geni, Petrol imajo še druge storitve in seveda imajo tu malo več rezerve kot ti ki jim je primarna samo sončna. Več kot bo sončnih slabše bo. Na koncu se bodo sončne pač ob lepih sončih dneh izklapljale. Kar se sicer pri tistih velikih proizvajalcih dogaja že sedaj.
Projekti pa ravno zaradi tega stojijo, ker se ekonomika ne izide več.

Utk ::

Ostali imajo par % strank z elektrarnami in lahko to pokrijejo, kolk njihove elektrarne naredijo, lahko tudi porabijo, in brez skrbi da tudi zaračunajo. Suncontract ima za stranke praktično samo elektrarne in takrat z elektriko nimajo kaj, jo morajo podarjat.

starfotr ::

Fluido je izjavil:

nejc_nejc je izjavil:

starfotr je izjavil:

nejc_nejc je izjavil:

Gledam tour na tv, pa na strehah nic panelov?


Francozi so pametni in imajo jedrske elektrarne.


DA.


NE. Francija je 57 od 58-tih jedrskih reaktorjev zgradila PRED letom 2000, takrat ko je bila jedrska energija še cenovno konkurenčna, dandanes predstavlja najdražji vir energije.


Toliko stanejo obnovljivi viri. Na premog.
https://x.com/Cizelj/status/18181532620...

Fluido ::

starfotr je izjavil:

Fluido je izjavil:

nejc_nejc je izjavil:

starfotr je izjavil:

nejc_nejc je izjavil:

Gledam tour na tv, pa na strehah nic panelov?


Francozi so pametni in imajo jedrske elektrarne.


DA.


NE. Francija je 57 od 58-tih jedrskih reaktorjev zgradila PRED letom 2000, takrat ko je bila jedrska energija še cenovno konkurenčna, dandanes predstavlja najdražji vir energije.


Toliko stanejo obnovljivi viri. Na premog.
https://x.com/Cizelj/status/18181532620...


Dandanes (torej v letu 2024) so obnovljivi viri kot so sonce, voda in veter najcenejši vir energije. Leta 2004 temu pač ni bilo tako, zato so nemci zadevo izdatno subvencionirali. Ali je bila ta njihova odločitev o izdatnem subvencioniranju 20 let nazaj pravilna ali je pač odvisno s katerega stališča gledaš, dejstvo pa je, da je ravno subvencioniranje povzročilo nagel padec cen obnovljivih virov energije. Premoga je samo cca četrtino in delež je v močnem upadanju.


Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

telexdell ::

Ne razumem folka, zakaj je toliko proti obnovljivim virom? Ali elektrike proizvedena iz obnovljivih virov kaj drugače kaže programe na TV al manj napolni mobilni telefon? Mogoče so zaradi elektronov iz obnovljivih virov manj uspešni na kakšni računalniški igri? Mene skrbi le, če bom imel na razpolago elektriko v vsakem trenutku, ko jo bom potreboval in pa, da bo cena energije takšna, da si jo bom lahko privoščil. Če pa pride do mene elektrika iz TEŠ ali iz JEK ali z HE Zlatoličje ali iz SE na sosedovi strehi ali...mi pa dol visi.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

mertseger ::

telexdell je izjavil:

Ne razumem folka, zakaj je toliko proti obnovljivim virom? Ali elektrike proizvedena iz obnovljivih virov kaj drugaÄe kaĹže programe na TV al manj napolni mobilni telefon? MogoÄe so zaradi elektronov iz obnovljivih virov manj uspeĹĄni na kakĹĄni raÄunalniĹĄki igri? Mene skrbi le, Äe bom imel na razpolago elektriko v vsakem trenutku, ko jo bom potreboval in pa, da bo cena energije takĹĄna, da si jo bom lahko privoĹĄÄil. Äe pa pride do mene elektrika iz TEĹ  ali iz JEK ali z HE ZlatoliÄje ali iz SE na sosedovi strehi ali...mi pa dol visi.


Folk ni proti obnovljivimi, ampak proti takšni strategiji kot se v Sloveniji pelje, kjer bi najraje imeli samo sončne pa nekaj ostalega kar imamo. To kar tebe skrbi tudi vse ostale ki vemo kako sistem in proizvodnja delujejo. Naša politika in zeleni hocejo 3600 MW sončnih sedaj jih imamo 1400 pa že imamo težave z negativnimi cenami in vsem kar zraven spada.

Ampak nekaterim pač ne potegne da solarne delajo samo kadar je sonce pa ali rabiš energijo takrat ali pa ne. In očitno po toliko straneh pisanja jim ne bo nikoli jasno.

floyd1 ::

Ne razumem folka, zakaj je toliko proti obnovljivim virom?

Dajmo se že enkrat zresnit, no. Nihče ni proti obnovljivim virom. Hidroelektrarne so čisto OK, pri sončnih pa ima pač marsikdo pomislike (čisto upravičeno) glede trenutne naše (in seveda EU) politike na to temo.

floyd1 ::

Bom pojasnil kar na enem primeru, tega pa se poslužuje veliko lastnikov SE. In nori bi bili, če ne bi delali v tej smeri.

Cel sistem je nastavljen tako, da namesto da bi se viški energije iz SE odkupovali po nekih fer cenah, raje naterajo "netmeteringarje" na "kreativne" rešitve, kaj narediti, da ne bodo podarjali svojih viškov.

Kolega npr. pozimi greje še 20m2 celo popolnoma neizolirano (enojno steklo, les) vrtno uto, ki jo v hladnem zimskih mesecih uporablja mogoče ravno 5x (je pa notri voda in zmrzniti seveda ne sme). To je že četrta klima pri bajti, pred SE je imel eno v mansardi, grelo se je na plin, po SE so prišli še savna, jacuzzi na terasi... Ogromno te porabe seveda pade na zimske mesece, ko pridela precej manj štroma kot poleti. Kar se mene tiče, je za to situacijo kriva država, ki namesto, da bi reševala probleme, raje dela nove.

jabe ::

Nobeden nobenga ne tera! Tboj kolega je pac kreten. Štekam TČ pa EV, s tem si niža stroske ne drugih virih energentov, ampak budale bintudi kalorifer na tretoar decembra dale, da ne bi kaj, tako one, šenkale. Prvič budala, ker je preveliko financiral (in taki se najbolj bunijo, kako drzava ne gospodari dobro) in drugič, ko misli, da popravlja prvo budalaštino z drugo.

floyd1 ::

Veliko je takih. Od "SE booma" leto dni nazaj samo poslušam, kaj vse folk goni po novem na elektriko. Sodelavec npr. ogrevan dovoz za hišo (hebat ga, ni treba kidat), "sosedi" na začetku ulice toplotno za bazen in dodatna klima na bajti, znanec od lani 24/7 razvlažuje klet z dvema razvlažilcema, čeprav je to samo klet kot klet ("kotlovnica" in skladišče za kramo), ima pa veliko "viška"... Nori bi bili, če nebi, tako so pač podpisali in po svoje delajo celo racionalno. Samo čakal sem, kdaj bo nekdo glede tega zategnil ročno in ni trajalo dolgo. Zdaj pa bomo to budalaštino spet vsi plačevali. In država (in seveda EU) še vedno ne ve, kaj sploh hoče, svojo budalaštino rešuje z novimi idiotizmi. Žalostno.

kriptobog ::

Folk je pac neumen. Postavijo predimenzionirano elektrarno in potem gonijo vse na max na storm, samo da ne bi podairli viskov. Ce bi gradili elektrarne primerne svoji porabi bi viskov imeli zanamerljivo malo. Fora SE je, da pokrijes svojo porabo, ne pa da tekmujes kdo bo imel vec viskov in kdo jh bo uspel porabit.

Mato989 ::

Problem je da net metering sploh obstaja... to bi bilo treba za vse za nazaj tudi ukinit... in uvest odkup viškov po nekih smiselnih cenah (poleti mikro minimalne ali 0) pozimi pa pač plačajte štrom.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

kriptobog ::

Mato989 je izjavil:

Problem je da net metering sploh obstaja... to bi bilo treba za vse za nazaj tudi ukinit... in uvest odkup viškov po nekih smiselnih cenah (poleti mikro minimalne ali 0) pozimi pa pač plačajte štrom.


Ah mato privoščljiv kot vedno. Če bi ti imel SE bi pa navijal za net metering.
V roku nekaj let bo net metering itak zgodovina. Odkupovali in kupovali bomo po tržni ceni, zato se splača iti še v nakup baterije zdaj ko ti subvencija pokrije celo baterijo pa še ostane nekaj. Potem bo tudi več podjetij šlo v ngenov model poslovanja in na koncu boš še vedno v veliki prednosti s SE, kot pa brez. Vseeno ali navijaš za ukinitev ali ne, s SE boš še vedno na boljšem.

Mato989 ::

kriptobog je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Problem je da net metering sploh obstaja... to bi bilo treba za vse za nazaj tudi ukinit... in uvest odkup viškov po nekih smiselnih cenah (poleti mikro minimalne ali 0) pozimi pa pač plačajte štrom.


Ah mato privoščljiv kot vedno. Če bi ti imel SE bi pa navijal za net metering.
V roku nekaj let bo net metering itak zgodovina. Odkupovali in kupovali bomo po tržni ceni, zato se splača iti še v nakup baterije zdaj ko ti subvencija pokrije celo baterijo pa še ostane nekaj. Potem bo tudi več podjetij šlo v ngenov model poslovanja in na koncu boš še vedno v veliki prednosti s SE, kot pa brez. Vseeno ali navijaš za ukinitev ali ne, s SE boš še vedno na boljšem.


Seveda, SE je dobra zadeva to ni dvoma... net metering pa pač ni, pa ne glede na to če ga imam jaz ali nimam... ker dela same probleme na večjih razsežnostih.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

DamijanD ::

kriptobog je izjavil:

Folk je pac neumen. Postavijo predimenzionirano elektrarno in potem gonijo vse na max na storm, samo da ne bi podairli viskov. Ce bi gradili elektrarne primerne svoji porabi bi viskov imeli zanamerljivo malo. Fora SE je, da pokrijes svojo porabo, ne pa da tekmujes kdo bo imel vec viskov in kdo jh bo uspel porabit.

Na srečo nismo vsi taki in mislim/upam, da jih večina ni.

primoz4p ::

Fluido je izjavil:

starfotr je izjavil:

Fluido je izjavil:

nejc_nejc je izjavil:

starfotr je izjavil:

nejc_nejc je izjavil:

Gledam tour na tv, pa na strehah nic panelov?


Francozi so pametni in imajo jedrske elektrarne.


DA.


NE. Francija je 57 od 58-tih jedrskih reaktorjev zgradila PRED letom 2000, takrat ko je bila jedrska energija še cenovno konkurenčna, dandanes predstavlja najdražji vir energije.


Toliko stanejo obnovljivi viri. Na premog.
https://x.com/Cizelj/status/18181532620...


Dandanes (torej v letu 2024) so obnovljivi viri kot so sonce, voda in veter najcenejši vir energije. Leta 2004 temu pač ni bilo tako, zato so nemci zadevo izdatno subvencionirali. Ali je bila ta njihova odločitev o izdatnem subvencioniranju 20 let nazaj pravilna ali je pač odvisno s katerega stališča gledaš, dejstvo pa je, da je ravno subvencioniranje povzročilo nagel padec cen obnovljivih virov energije. Premoga je samo cca četrtino in delež je v močnem upadanju.



Prvi graf (cena po virih) je iz ZDA
https://www.lazard.com/media/xemfey0k/l...

Ostali grafi so iz Nemčije

Toda zakaj ima Francija veliko cenejšo elektriko kot Nemčija


https://ec.europa.eu/eurostat/statistic...

mertseger ::

Mato989 je izjavil:

Problem je da net metering sploh obstaja... to bi bilo treba za vse za nazaj tudi ukinit... in uvest odkup viškov po nekih smiselnih cenah (poleti mikro minimalne ali 0) pozimi pa pač plačajte štrom.


Namen netmeteringa je bil ravno to da ljudje gradijo solarne namesto da država vlaga denar. Če ga ne bi bilo danes ne bi imeli niti nekaj 100 MW instaliranih ne pa za dve leti nuklearki.

ales85 ::

mertseger je izjavil:

ales85 je izjavil:

Ali je že kdo dobil email od Sonce/SunContract o spremembah katere uvajajo? Pišejo o tem, da so prisiljeni zaračunati 30 EUR brez DDV na mesec (dodatno) za obstoječe stranke ali pa, da se stranke vključijo v novo pogodbo samooskrba, kjer morajo stranke kupiti sistem, ki SunContract omogoča daljinsko upravljanje z elektrarno (omejitev ali celo začasen izklop), seveda na lastne stroške.

Zanima me, če se je česa takšnega lotil tudi kateri drugi ponudnik.


To bodo prej ali slej uvedli vsi ponudniki, razlog je v tem da ne bo noben pripravljen plačevati negativnih cen za tvojo energijo.

Na to sem pomislil, pa me vseeno zanima, če se je kateri drugi ponudnik že kaj oglasil.

mertseger je izjavil:


Na koncu se bodo sončne pač ob lepih sončih dneh izklapljale. Kar se sicer pri tistih velikih proizvajalcih dogaja že sedaj.

To misliš pri tistih, "res velikih", sončnih elektrarnah, ki niso t.i. "gospodinjske"?

kriptobog ::

Mato989 je izjavil:

kriptobog je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Problem je da net metering sploh obstaja... to bi bilo treba za vse za nazaj tudi ukinit... in uvest odkup viškov po nekih smiselnih cenah (poleti mikro minimalne ali 0) pozimi pa pač plačajte štrom.


Ah mato privoščljiv kot vedno. Če bi ti imel SE bi pa navijal za net metering.
V roku nekaj let bo net metering itak zgodovina. Odkupovali in kupovali bomo po tržni ceni, zato se splača iti še v nakup baterije zdaj ko ti subvencija pokrije celo baterijo pa še ostane nekaj. Potem bo tudi več podjetij šlo v ngenov model poslovanja in na koncu boš še vedno v veliki prednosti s SE, kot pa brez. Vseeno ali navijaš za ukinitev ali ne, s SE boš še vedno na boljšem.


Seveda, SE je dobra zadeva to ni dvoma... net metering pa pač ni, pa ne glede na to če ga imam jaz ali nimam... ker dela same probleme na večjih razsežnostih.


Ne dela nobenih problemov. Probleme imas samo ti v glavi.

bciciban ::

floyd1 je izjavil:

Veliko je takih. Od "SE booma" leto dni nazaj samo poslušam, kaj vse folk goni po novem na elektriko. Sodelavec npr. ogrevan dovoz za hišo (hebat ga, ni treba kidat), "sosedi" na začetku ulice toplotno za bazen in dodatna klima na bajti, znanec od lani 24/7 razvlažuje klet z dvema razvlažilcema, čeprav je to samo klet kot klet ("kotlovnica" in skladišče za kramo), ima pa veliko "viška"... Nori bi bili, če nebi, tako so pač podpisali in po svoje delajo celo racionalno. Samo čakal sem, kdaj bo nekdo glede tega zategnil ročno in ni trajalo dolgo. Zdaj pa bomo to budalaštino spet vsi plačevali. In država (in seveda EU) še vedno ne ve, kaj sploh hoče, svojo budalaštino rešuje z novimi idiotizmi. Žalostno.


Ko nekdo omeni ogrevanje dovoza vemo da 99% naklada.
Ker ogrevanje dovoza ni trivialno. Treba je vse ven zmetat, dat ogrevanje in nazaj asfalt/tlakovce.

Tak da nehaj nam prodajat bikov kakec.

Mato989 je izjavil:

Problem je da net metering sploh obstaja... to bi bilo treba za vse za nazaj tudi ukinit... in uvest odkup viškov po nekih smiselnih cenah (poleti mikro minimalne ali 0) pozimi pa pač plačajte štrom.


O glej ga fovšljivca :))

DamijanD je izjavil:

kriptobog je izjavil:

Folk je pac neumen. Postavijo predimenzionirano elektrarno in potem gonijo vse na max na storm, samo da ne bi podairli viskov. Ce bi gradili elektrarne primerne svoji porabi bi viskov imeli zanamerljivo malo. Fora SE je, da pokrijes svojo porabo, ne pa da tekmujes kdo bo imel vec viskov in kdo jh bo uspel porabit.

Na srečo nismo vsi taki in mislim/upam, da jih večina ni.


Večina nas ni.
Jaz poznam cel kup ljudi ki nas je šlo na SE.
Večina ma precejšne viške in računajo da bodo nekoč (naslednjih 3 do 5 let) kupili EV.
Pa ene dva sta postavila SE, hkrati z prehodom na TČ.
Da bi ogrevali dovoze in podobne fantazije pa jih ne poznam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bciciban ()

starfotr ::

Me prav zanima kako bi se netmeteringarji počutili, če bi vse šlo 1:1.

Na primer če bi njihovo parcelo ali nepremičnino v LJ lepo enačili s ceno gozda nekje na Goričkem. Pač kvadratni meter je enak kvadratnemu metru. Po sistemu KWh je enaka KWh. Taka bizarnost je netmetering.

bciciban ::

starfotr je izjavil:

Me prav zanima kako bi se netmeteringarji počutili, če bi vse šlo 1:1.

Na primer če bi njihovo parcelo ali nepremičnino v LJ lepo enačili s ceno gozda nekje na Goričkem. Pač kvadratni meter je enak kvadratnemu metru. Po sistemu KWh je enaka KWh. Taka bizarnost je netmetering.


Še en fovšljivec :)

darkolord ::

starfotr je izjavil:

Me prav zanima kako bi se netmeteringarji počutili, če bi vse šlo 1:1.

Na primer če bi njihovo parcelo ali nepremičnino v LJ lepo enačili s ceno gozda nekje na Goričkem. Pač kvadratni meter je enak kvadratnemu metru. Po sistemu KWh je enaka KWh. Taka bizarnost je netmetering.
A ko plačuješ, je pa OK, da je cena skozi enaka?

feryz ::

Net metering je slab. 1:1 ni za na k... ni.
Zmagovalci so iz prejšnjega razpisa. Proizvajaš in vse prodaš za 35+ c/kWh (najbolj iznajdljivi dosegajo tudi 50 c/kWh), kar zase rabiš kupiš za cca. 15 c/kWh.
Večjo kot so postavili, več jim pada v mošnjiček. Sicer samo za 15 let, ampak tudi to je nekaj, se nabere enega denarja.

Invictus ::

To je res, sam nekako je računica taka, da so po 15 letih z proizvodnjo elektrike ravno pokrili investicijo...

Plus, zdaj ne bodo mogli iti na letni netmetering...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

mertseger ::

ales85 je izjavil:

mertseger je izjavil:

ales85 je izjavil:

Ali je že kdo dobil email od Sonce/SunContract o spremembah katere uvajajo? Pišejo o tem, da so prisiljeni zaračunati 30 EUR brez DDV na mesec (dodatno) za obstoječe stranke ali pa, da se stranke vključijo v novo pogodbo samooskrba, kjer morajo stranke kupiti sistem, ki SunContract omogoča daljinsko upravljanje z elektrarno (omejitev ali celo začasen izklop), seveda na lastne stroške.

Zanima me, če se je česa takšnega lotil tudi kateri drugi ponudnik.


To bodo prej ali slej uvedli vsi ponudniki, razlog je v tem da ne bo noben pripravljen plačevati negativnih cen za tvojo energijo.

Na to sem pomislil, pa me vseeno zanima, če se je kateri drugi ponudnik že kaj oglasil.

mertseger je izjavil:


Na koncu se bodo sončne pač ob lepih sončih dneh izklapljale. Kar se sicer pri tistih velikih proizvajalcih dogaja že sedaj.

To misliš pri tistih, "res velikih", sončnih elektrarnah, ki niso t.i. "gospodinjske"?


Ne k bo tega še več se bo izklaplajo vse, to kar danes suncontract zahteva če bi šl tako naprej z inštalacijo sončnih bodo tudi drugi začeli. Ker nihče ne bo plačeval izgub. Ali baterijski hranilniki (ampak to pomeni 40 tisoč inverjetjev zamenjat+ nov hranilnik) ali pa izklapljanje oziroma bolj verjetno omejevanje moči glede na potrebe.

MadMax ::

Invictus je izjavil:

To je res, sam nekako je računica taka, da so po 15 letih z proizvodnjo elektrike ravno pokrili investicijo...

Plus, zdaj ne bodo mogli iti na letni netmetering...

Menim, da jih je večina pokrila investicijo že v cca 10 letih prek subvencionirane proizvodnje.
Sploh tisti, ki imajo sončnice na industrijskih objektih (lastna raba): "zastonj" zase porabljena, višek prodan, subvencioniran pa vsak kWh proizvedene, ne glede ali je lastno porabljen ali prodan.
Za netmetering jim je zdaj že prav vseeno.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

feryz ::

Invictus je izjavil:

To je res, sam nekako je računica taka, da so po 15 letih z proizvodnjo elektrike ravno pokrili investicijo...

Plus, zdaj ne bodo mogli iti na letni netmetering...
Kakor se je kdo znašel. Investicija se je, ponavadi, pokrila po desetih letih, če si menjal še streho zraven, 12 do 13 let.
Kdor pa je že takrat malo migal sam, je prišel nekje na polovico, se pravi 7,5 let.

floyd1 ::

Ko nekdo omeni ogrevanje dovoza vemo da 99% naklada.
Ker ogrevanje dovoza ni trivialno. Treba je vse ven zmetat, dat ogrevanje in nazaj asfalt/tlakovce.

Da bi ogrevali dovoze in podobne fantazije pa jih ne poznam.


Uh še en "vseveden". Pa že prvič sem te razumel, tisto drugič pa pove marsikaj o tebi... V svoji ihti seveda sploh ne pomisliš na povsem logične razlage, zakaj bi nekdo šel to delat. In nihče si verjetno ne bo šel dovoza raztrgat samo zaradi gretja, jaooo ;((

Vidim, da nekateri slabo poznate človeško naravo. Ko sta si sodelavec in sodelavka omislila sončnici (za svojo porabo precej predimenzionirani, skratka max, kar sta še dobila dovoljenja), smo pol leta poslušali, kaj vse še lahko gor obesita in bo "zastonj". Da se ne bi preveč šenkavalo.

Večina nas ni.
Jaz poznam cel kup ljudi ki nas je šlo na SE.

Kako veš, da ste v večini? Fantaziraš? Samo vprašam... In še enkrat, nič nimam proti "netmetrašom", ki so samo vzeli, kar so dobili ponujeno. Država je naredila sranje...

Me prav zanima kako bi se netmeteringarji počutili, če bi vse šlo 1:1.

Oni pa res niso nič krivi. Država, politika... je pa druga zgodba.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

Lonsarg ::

Kot sem ze rekel subvencije bi morale bit maks v visini DDVja, da je drzava na nuli in ne na zgubi. To kar so se sli s starim netmetering in kar se gredo sedaj z 40% subvencijo ce gres v baterijsko izvedbo pa je fail, to pomeni da je drzava dejansko na izgubi.

In ja to se mi ne zdi ok, pravilno je da se promovira, ampak ce je drzava na izgubi je pa to ekonomsko gledano fail. Fora je da te subvencije itak pokasirajo monterji z hudimi marzami, brez subvencij bi pac bili prisiljeni marze znizat da bi se folk odlocil.

Za netmetering je drzava sicer zelo sneaky, ker so breme po novem dali na trgovce, zato tudi bo suncontract propadu, ker nimajo rezerve to breme prevzet. Se vedno socer drzava casti omreznino pozimi starim net-metering uporabnikom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

feryz ::

Država ni nikoli na izgubi. Pa čeprav non stop pufe jemlje.
Davki se seštevajo in navezujejo eden na drugega. Probaj izračunati za eno SE, pa boš videl, da izgube ni.

bciciban ::

floyd1 je izjavil:

Ko nekdo omeni ogrevanje dovoza vemo da 99% naklada.
Ker ogrevanje dovoza ni trivialno. Treba je vse ven zmetat, dat ogrevanje in nazaj asfalt/tlakovce.

Da bi ogrevali dovoze in podobne fantazije pa jih ne poznam.


Uh še en "vseveden". Pa že prvič sem te razumel, tisto drugič pa pove marsikaj o tebi... V svoji ihti seveda sploh ne pomisliš na povsem logične razlage, zakaj bi nekdo šel to delat. In nihče si verjetno ne bo šel dovoza raztrgat samo zaradi gretja, jaooo ;((

Vidim, da nekateri slabo poznate človeško naravo. Ko sta si sodelavec in sodelavka omislila sončnici (za svojo porabo precej predimenzionirani, skratka max, kar sta še dobila dovoljenja), smo pol leta poslušali, kaj vse še lahko gor obesita in bo "zastonj". Da se ne bi preveč šenkavalo.

Večina nas ni.
Jaz poznam cel kup ljudi ki nas je šlo na SE.

Kako veš, da ste v večini? Fantaziraš? Samo vprašam... In še enkrat, nič nimam proti "netmetrašom", ki so samo vzeli, kar so dobili ponujeno. Država je naredila sranje...

Me prav zanima kako bi se netmeteringarji počutili, če bi vse šlo 1:1.

Oni pa res niso nič krivi. Država, politika... je pa druga zgodba.


Iz tvojih primerov je očitno da se bedaki družite z bedaki. Drugega ne vem.

Kot rečeno jaz izven forumskih šank debat ne poznam nikogar ki bi kuril elektriko samo za to da jo ne bo šenkal.
Kar je folk predimenzioniral je to delal z mislijo na EV, ki bo nekoč.

MadMax ::

bciciban je izjavil:

Kar je folk predimenzioniral je to delal z mislijo na EV, ki bo nekoč.

Pa nekateri (redki) z mislijo na upad izkoristka SE po 10+ letih, s tem da poraba ne bo nižja (kljub vsem AAA+++++ napravam poraba gospodinjstev še vedno raste).
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

floyd1 ::

Kot sem ze rekel subvencije bi morale bit maks v visini DDVja, da je drzava na nuli in ne na zgubi. To kar so se sli s starim netmetering in kar se gredo sedaj z 40% subvencijo ce gres v baterijsko izvedbo pa je fail, to pomeni da je drzava dejansko na izgubi.

Ampak to z baterijami je vsaj nekako logično, netmetering pa... ob konstantnem jamranju, kako slabo in obremenjeno omrežje imamo, nikoli ni bil. Ali so res mislili, da bo folk najprej kupil sončnico in potem šparal pri porabi?

Iz tvojih primerov je očitno da se bedaki družite z bedaki. Drugega ne vem.

Bedaki se res tu in tam najdejo na vsakem forumu, to je res. Jp, nič ne veš.

Grinmir3 ::

floyd1 je izjavil:

Kot sem ze rekel subvencije bi morale bit maks v visini DDVja, da je drzava na nuli in ne na zgubi. To kar so se sli s starim netmetering in kar se gredo sedaj z 40% subvencijo ce gres v baterijsko izvedbo pa je fail, to pomeni da je drzava dejansko na izgubi.

Ampak to z baterijami je vsaj nekako logično, netmetering pa... ob konstantnem jamranju, kako slabo in obremenjeno omrežje imamo, nikoli ni bil. Ali so res mislili, da bo folk najprej kupil sončnico in potem šparal pri porabi?

Iz tvojih primerov je očitno da se bedaki družite z bedaki. Drugega ne vem.

Bedaki se res tu in tam najdejo na vsakem forumu, to je res. Jp, nič ne veš.


Jamrat je treba, če ne mislijo da ti je prelepo.
Pa z jamranjem opravičiš podražitve.

To je glaven razlog da se jamra.

Fluido ::

Prvi graf (cena po virih) je iz ZDA

Tudi cene v Evropi so zelo podobne. Veter po 50 EUR na MWh, solarna po 67 EUR na MWh. Aleksander Mervar, šef ELESA in predsednik energetske zbornice pa pravi da cena iz nove jedrske elektrarne niti v najlepših sanjah ne bi bila pod 125 EUR na MWh, po vsej verjetnosti pa 200 EUR na MWh.


Citiram:
"Hinckley Point C je z dvema 1600-megavatnima blokoma trenutno največja jedrska elektrarna v gradnji v Evropi. Trenutna objavljena odkupna cena elektrike, sklenjena med britansko vlado in investitorjem EDF, je kar 150 evrov na megavatno uro. Tudi iz JEK-a 2 ne pričakujem, da bi bila lahko bistveno nižja, tudi v najlepših sanjah stroškovna cena elektrike ne bo nižja od 125 evrov na megavatno uro.

Nisem "ptica zloslutnica", a že leta in leta skušam samo na podlagi empiričnih raziskav in dokazov razlagati situacijo, saj je pošteno, da ljudje vedo, za kaj gre. In če kdo misli, da bo cena iz JEK-a 2 nižja, kot je cena elektrike na borzi ... Ne verjamem.

Problem je tudi, da smo majhna država. V Evropi imamo štiri velike energetske sisteme: nemškega, francoskega, italijanskega in angleškega. Francozi imajo 56 jedrskih elektrarn. Če zgradijo novo nuklearko in je stroškovna cena elektrike iz novega obrata zelo visoka, jo preostale delujoče stare nuklearne elektrarne absorbirajo in je ponder precej nižji. Če pa mi v svoj sistem vključimo elektrarno, ki nam bo proizvedla najmanj 50 odstotkov vse elektrike, ga ni resursa, ki bi ti to pokril, česar nekateri ne razumejo. Sam sem po izobrazbi ekonomist, ne elektroinženir, zato vedno gledam ne le tehnično, ampak tudi ekonomsko plat."

Gospodarska zbornica Slovenije močno podpira projekt JEK-a 2, medtem ko vi opozarjate, da energetsko intenzivna industrija ne bo sposobna odkupovati elektrike po njegovi ceni.

Bom poskusil odgovoriti, ne da bi bil nesramen. Gospodarska zbornica je, če se spomnite, zelo podpirala tudi šesti blok Termoelektrarne Šoštanj. Zelo rad bi videl, katero podjetje bi danes kupovalo elektriko po ceni 200 evrov na megavatno uro ... Umeščeni smo na območje, ki je uvozno zelo odvisno, od elektrike so torej uvozno odvisne tudi Madžarska, Italija, Avstrija in Hrvaška, hkrati smo v območju z najvišjimi cenami. Časi za železarstvo ali proizvodnjo aluminija, na primer v Talumu, katerega lastniki smo bili do pred enega leta v Elesu, niso rožnati. Če bi imeli na primer JEK 2 že skoraj zgrajen in bi proizvodnjo zagnali s 1. januarjem 2025 ter bi jih vprašali, ali bodo kupovali elektriko po ceni 125 evrov na megavatno uro ... Ne morejo. To so pač dejstva.

Vir:
Aleksander Mervar: Elektrika iz JEK-a 2 zagotovo ne bo poceni
https://www.rtvslo.si/gospodarstvo/alek...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Fluido ::

Toda zakaj ima Francija veliko cenejšo elektriko kot Nemčija

Razlog je večplasten:

1. Francija je 57 od 58 jedrskih reaktorjev zgradila pred več kot 20 leti, takrat ko je bila cena jedrske energije še konkurenčna (jedrski reaktorji so bili poceni), sedaj je jedrska energija najdražji vir energije. Recimo poglejmo konkretno. Edini jedrski reaktor v Franciji zgrajen po letu 2000 je bil Flamanville 3, cena katerega je poskočila kar za kar 6 krat, zgrajen pa je bil z 12 letno zamudo!! Cena je poskočila iz 3,3 milijarde evrov na 19,1 milijarde evrov!

2. Nemčija je solarno energijo izdatno subvencionirala še v času pred 2012, ko je bil to še eden izmed dražjih ali celo najdražjih virov (sedaj v letu 2024 je najcenejši). Dogovorjene odkupne cene so bile sklenjene z 20 letnimi pogodbami, kar pomeni da bo nekdo ki je elektrarno postavil leta 2012, subvencionirano odkupno ceno dobival do 2032. Danes subvencioniranih odkupnih cen ni več, pa vendar je treba plačevati tiste za nazaj.

3. Nemčija ima več davkov na elektriko (politična odločitev), sama proizvodnja cena niti ni tako visoka.

Why do German households pay high electricity prices if renewables are cheap?
https://www.engineeringnews.co.za/artic...

Grinmir3 ::

Jaz imam na strehi SE.
Maksimalni dnevni izplen je 90kWh.

Torej bi teoretično na leto mogel narediti 32.85MWh,a glej ga zlomka naredim jih 14MWh, kar je 42% teoretične proizvodnje.

Ko najbolj rabim elektriko, SE dela malo ali nič.

Medtem ko JE dela po 18 mesecev skupaj na 100%.

Torej da bi bilo fer primerjat je treba SE predimenzionirant za skoraj 2.5x
In dodati shranjevalna kapacitete da prebrodim noči in zime.
Potem pa zares vidim koliko stane SE in koliko JE.
««
336 / 348
»»