» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
314 / 330
»»

Invictus ::

V Evropi je zelo težko postati samozadosten, preveč poseljena in preveč regulacij.

Elektriko še lahko nekako narediš samozadostno, tam nekje za 50k EUR s paneli, baterijami in generatorjem, voda je že vprašanje, če jo sploh imaš na parceli, tista deževnica ni najbolj čista, odplake lahko tudi spucaš doma v večprekatni greznici. Tisti suhi del pa pač 1x na leto vržeš na najbolj oddaljen del svoje parcele kjer pognojiš travnik/gozd...

Biti samozadosten pač ni poceni, če pa hočeš dodaten energent za ogrevanje in delanje elektrike, pa težko govoriš o samozadostnosti, sploh če moraš kupit dizel/bencin za generator...

Treba je pač premisliti do katerega nivoja samozadostnosti pač želiš iti... In od česa bi bil rad neodvisen...

Finančne računice pa tudi ob 5x podražitvah vseh zadev pač ni. Gre samo za utvaro prihranka, ki ne upošteva investicije.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Fluido ()

Utk ::

Tam imaš dneve ko 5 dni zapored v povprečju ne prebiješ dnevne porabe 30kWh, potem pa pridejo dnevi ko praktično 2 tedna porabljaš 60kWh/dan v povprečju. To neki ne štima. Saj lahko rečeš, da ti toplotna različno dela, a je razlika v porabah tako velika, da bi moral zmrzovati (če bajta ni izolirana in ko ni sonca) ali pa imeti savno (če je bajta dobro izolirana in je sonce) - če ne kuriš še kaj drugega.

Pa še proizvodnja ob dobrih dnevih je izjemno blizu porabe, kar pomeni, da moraš imeti nekaj kar se izjemno prilagaja in lahko kuri viške praktično v nedogled.


Ko je sonce je akcija, se kuha, sarme, golaže, ni da ni. Ko ni sonca, se to za silo pogreje in cel teden je. Se grem stavit, da se ne dost motim. Tistih 150 kil mesa iz akcije se ne skuha samo od sebe...

In on bi to nam rad prodal pod "se da". Kurac se da. Če morem to delat, potem raje takoj fuknem dol panele.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Fluido ::

Invictus je izjavil:

V Evropi je zelo težko postati samozadosten, preveč poseljena in preveč regulacij.

Elektriko še lahko nekako narediš samozadostno, tam nekje za 50k EUR s paneli, baterijami in generatorjem, voda je že vprašanje, če jo sploh imaš na parceli, tista deževnica ni najbolj čista, odplake lahko tudi spucaš doma v večprekatni greznici. Tisti suhi del pa pač 1x na leto vržeš na najbolj oddaljen del svoje parcele kjer pognojiš travnik/gozd...

Biti samozadosten pač ni poceni, če pa hočeš dodaten energent za ogrevanje in delanje elektrike, pa težko govoriš o samozadostnosti, sploh če moraš kupit dizel/bencin za generator...

Treba je pač premisliti do katerega nivoja samozadostnosti pač želiš iti... In od česa bi bil rad neodvisen...

Finančne računice pa tudi ob 5x podražitvah vseh zadev pač ni. Gre samo za utvaro prihranka, ki ne upošteva investicije.


Si v veliki zmoti. Finančna računica še kako JE! Letno s sončno elektrarno prihranimo 3000 EUR, vračilna doba je 7 let. In ne, nismo dali 50kEUR, ampak samo 21kEUR po subvenciji. Generatorja nimamo.

Utk je izjavil:

Tam imaš dneve ko 5 dni zapored v povprečju ne prebiješ dnevne porabe 30kWh, potem pa pridejo dnevi ko praktično 2 tedna porabljaš 60kWh/dan v povprečju. To neki ne štima. Saj lahko rečeš, da ti toplotna različno dela, a je razlika v porabah tako velika, da bi moral zmrzovati (če bajta ni izolirana in ko ni sonca) ali pa imeti savno (če je bajta dobro izolirana in je sonce) - če ne kuriš še kaj drugega.

Pa še proizvodnja ob dobrih dnevih je izjemno blizu porabe, kar pomeni, da moraš imeti nekaj kar se izjemno prilagaja in lahko kuri viške praktično v nedogled.


Ko je sonce je akcija, se kuha, sarme, golaže, ni da ni. Ko ni sonca, se to za silo pogreje in cel teden je. Se grem stavit, da se ne dost motim. Tistih 150 kil mesa iz akcije se ne skuha samo od sebe...

In on bi to nam rad prodal pod "se da". Kurac se da. Če morem to delat, potem raje takoj fuknem dol panele.


Motiš se zelo. Kakih 150 kg mesa? Če je 50 % akcija na meso se pač kupi 30 kg mesa in se ga da v skrinjo, kaj je to nenavadnega? Očitno imaš preveč dnarja, če očitno meso raje kupuješ po dvakratni ceni.

In on bi to nam rad prodal pod "se da". Kurac se da. Če morem to delat, potem raje takoj fuknem dol panele.

Seveda se da, brez težav in brez nekega truda. Konec koncev pa se da ugašanje in prižiganje toplotne črpalke in bojlerja za vodo glede na vreme tudi avtomatizirati. Če boš pa ne boš preveč oziral na to kdaj pereš, potem boš pa pač procent samooskrbe imel nekoliko nižji, recimo 75 %, namesto naših 85 %, kar samo pomeni da bo vračilna doba nemesto naših 7 let pač 8 let (pri enaki kofiguraciji in porabi elektrike). Kar je odlično, ker življenjska doba elektrarne je tudi 50 let.

johnnyyy je izjavil:

Fluido je izjavil:

Graf proizvodnje in porabe po dnevih za marec 2024:

Ko gledam tvoje grafe mi ni točno jasno, kaj delaš, da imaš takšna nihanja porabe. Saj razumem da bi lahko pralni stroj, pomivalc, sušilc itd. lavfal v sončnih dnevih, a to porabi nekaj kWh energije - skupaj.

Tam imaš dneve ko 5 dni zapored v povprečju ne prebiješ dnevne porabe 30kWh, potem pa pridejo dnevi ko praktično 2 tedna porabljaš 60kWh/dan v povprečju. To neki ne štima. Saj lahko rečeš, da ti toplotna različno dela, a je razlika v porabah tako velika, da bi moral zmrzovati (če bajta ni izolirana in ko ni sonca) ali pa imeti savno (če je bajta dobro izolirana in je sonce) - če ne kuriš še kaj drugega.

Pa še proizvodnja ob dobrih dnevih je izjemno blizu porabe, kar pomeni, da moraš imeti nekaj kar se izjemno prilagaja in lahko kuri viške praktično v nedogled.


Vse štima, poraba je takšna kakor je (graf ti lepo kaže kakšna je), sem že opisal da se v naprej tudi pogreje toplo vodo (500 litrski bojler), do določene mere tudi ogrevanje hiše z TČ, potem pa še vsi gospodinjski aparati (ne vedno). Proizvodnja je izjemno blizu porabe zaradi baterije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

johnnyyy ::

Utk je izjavil:

Ko je sonce je akcija, se kuha, sarme, golaže, ni da ni. Ko ni sonca, se to za silo pogreje in cel teden je. Se grem stavit, da se ne dost motim. Tistih 150 kil mesa iz akcije se ne skuha samo od sebe...

Da 10l vode segreješ za 90°C potrebuješ 1kWh energije, pa recimo da ni 100% izkoristka in da neki časa vre in predpostavimo da rabiš 2kWh, še zmeraj nam precej zmanjka do diference - 30kWh. Da v gospodinjstvu v dnevu skuriš 60kWh energije, moraš že nekaj konkretno početi in to nista samo 2 golaža in ena sarma.

Utk je izjavil:

In on bi to nam rad prodal pod "se da". Kurac se da. Če morem to delat, potem raje takoj fuknem dol panele.

Kaj se da in kaj ne je odvisno od kupa stvari. Jaz imam neko željo, da bi si nekaj takšnega uredil, a ko sem vrgel skupaj cifre, sem ugotovil da pranje in kuhanje ni tak problem - problem je pozimi ogrevanje. In da bi to kar se le da zmanjšal sem šel graditi pasivno hišo. Glede na to da rabim po GD in za pridobitev UD obvezen priklop na javno elektriko, se mi rinjenje na glavo v offgrid ne splača.

Fluido ::

Lonsarg je izjavil:

Rešitev z prilagajanjem prižiganja naprav/strojev me pa res, res ne zanimajo, smo fasal otroka in imamo 40 strojev na mesec, kako prilagajanje neki, smo v 21. stoletju.

Je pa res načeloma tako, da pri hibridni SE veliko stroška nanesejo inverter/postavitev/baterije, tak da x2 predimenzioniranje pomeni 1.5x strošek izgradnje na oko.

Bo pa blo zanimivo videt kam bo šel razvoj "sand storage" ki zmore toploto shraniti za več mesecev, ker potem bi najbž 25% predimenzioniranje že bilo dovolj za 100% samooskrbo. Zaenkrat so predrage, morda čez 10-20 let več ne bodo.


Prilagajanje gretja sanitarne tople vode in ugašanje TČ ko sonce zaide, ter avtomatski prižig naslednji dan se da brez težav avtomatizirati, tako da to ni težava. Pač bi nastavil range temperatur stanovanja (recimo 21 do 23 stopinj celzija), vse ostalo pa bi ti prilagajala avtomatika čim bolj optimalno glede na vreme. Predimenzioniranje sončne elektrarne ni 2 kratno, ampak je samo 0,25 kratno (25 %). Če se pa ne boš oziral kdaj pereš cunje, potem boš pa pač procent samooskrbe imel nekoliko nižji, recimo 75 %, namesto naših 85 %, kar samo pomeni da bo vračilna doba namesto naših 7 let pač 8 let, ar je odlično.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Utk ::

Da v gospodinjstvu v dnevu skuriš 60kWh energije, moraš že nekaj konkretno početi in to nista samo 2 golaža in ena sarma.

Ja to je res, ampak kaj delajo takrat ne bo ta tip nikoli priznal, oz. kaj delajo takrat ko ni take porabe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Fluido ::

Utk je izjavil:

Da v gospodinjstvu v dnevu skuriš 60kWh energije, moraš že nekaj konkretno početi in to nista samo 2 golaža in ena sarma.

Ja to je res, ampak kaj delajo takrat ne bo ta tip nikoli priznal, oz. kaj delajo takrat ko ni take porabe.


Sem ti že povedal, nič posebnega, segreje se toplo vodo za nekaj dni v naprej, skuha se kosilo (to se ga anyway ne glede na vreme), segreje se bajto malo več, včasih se tudi kaj speče (recimo zdele v času velikonočnih praznikov se je 2x spekla potica) in tako dalje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Utk ::

Ja sej sej. Ko je sonce se živi, ko ni sonca, se je ostanke, tušira s hladno vodo, za računalnikom sedi v pulovarjih itd. Sej nam je jasno, ni treba razlagat, nismo od včeraj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Fluido ::

GregiB je izjavil:

Utk je izjavil:

In za kaj...da boš v celem letu prišparal par 100 evrov. Sej jaz rad kje kaj prišparam, ampak vse ima svojo mejo. In vi ste daleč čez njo.

This... ko berem umotvore nekaterih specialcev tu se mi zdi, da jim je SE postal pravokrvni hobi, če ne že kar side hustle. Ne znam si predstavljat, da večkrat dnevno spremljam vremensko napoved, gledam ćez okno v luft in laufam po hiši vklapljat/izklapljat mašinerijo. Moja boljša polovica je pač navajena prat garderobo, ko se nabere oz. ko je potrebno, ne pa, ko sončna freza na polno...


Prišparal 100 EUR? Kake 100 EUR? S sončno elektrarno letno prišparamo 3000 EUR!! Ne, nič ni čez mejo. Sem pa tja se pogleda proizvodnjo elektrarne in se TČ ugasne ko sonce zaide, si tako nesposoben da ti je problem na gumb za izklop pritisniti, ter zjutraj za prižig? Da en gumb pritisneš ti ne vzame skor nič časa. Da pogledaš vremensko napoved rabiš lih 15 sekund, to je tebi preveč?! Očitno si pač nesposoben potemtakem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Fluido ::

Utk je izjavil:

ps: UTK, prej si trdil da se porabe ne da prilagajat proizvodnji, kar je neumnost. Seveda se da, kar ti dokazuje graf proizvodnje zgoraj na sliki, kjer imaš porabe razčlenjene po dnevih. Ko je proizvodnja večja je tudi poraba večja in obratno. Če ni veliko proizvodnje je lahko poraba samo 20 kWh, če pa je energije veliko pa lahko tudi 80 kWh na dan.

Mislim da si s tem ravno moj point dokazal. Če bi hotel tako delat, bi moral delat celga hudiča, da bi šlo čez. Jaz sem pač naivno mislil, da se pogovarjamo o normalnih ljudeh, ne pa o ljudeh, ki grejo kupit 150 kil mesa, ker je v akciji. Če moraš izvajat take stvari, da imaš potem 85% samooskrbo, za vsakega vsaj napol normalnega to pomeni, da se 85% pač ne da dosečt. Jaz svoji dragi pač ne bom najedal, če bo pomivalc laufal preko sončnega zahoda. Kaj šele da zdaj pa 3 dni ne bo prala cunj, ker ni sonca. Ti pa kar izvoli. Če jo imaš...
In za kaj...da boš v celem letu prišparal par 100 evrov. Sej jaz rad kje kaj prišparam, ampak vse ima svojo mejo. In vi ste daleč čez njo.


Ne, nobenega tvojega pointa nisem dokazal. Ti si trdil da bo celoletna samooskrba pri 2x predimezionirani elektrarni komaj 50 %, kaj je največji kretenizem možen! Samooskrba bo 85 %, pri samo 0,25 krat predimezionirani elektrarni (torej faktor predimezioniranja je 8x manjši od tega kar si ti flancal). Ja, pogovarjamo se o normalnih ljudeh, ki jim ni problem si vzet 10 sekund za pritisk gumba na TČ. Kake 100 €. Sem že GregiBu povedal, pa še tebi bom, da s sončno elektrarno letno prišparamo 3000 €!! Pa tudi če se pa ne boš oziral kdaj pereš cunje, potem boš pa pač procent samooskrbe imel nekoliko nižji, recimo 75 %, namesto naših 85 %, kar samo pomeni da bo vračilna doba namesto naših 7 let pač 8 let, kar je odlično.

Utk je izjavil:

Ja sej sej. Ko je sonce se živi, ko ni sonca, se je ostanke, tušira s hladno vodo, za računalnikom sedi v pulovarjih itd. Sej nam je jasno, ni treba razlagat, nismo od včeraj.


Spet kretenizmi. Naj ti resnica ne bo na poti pri širjenju tvojih laži. Skuhano je vsak dan, živi se vsak dan, ne glede na vreme, tušira se zmeraj z toplo vodo, ne sedi se v puloverjih, nisi od včeraj, si samo intelektualno nepošten (lažnjiv, ker ti ego ne da, da bi priznal svojo zmoto).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Utk ::

Ja, vse je isto, samo da včasih porabite 30 kwh več, po cel teden, kot prejšni teden. To lahko prodajaš komu, ki nima pojma o tem.

Fluido ::

Utk je izjavil:

Pri meni je podobno. Pač nimaš šans. Moral bi radikalno izolirat vse, ampak težko bi iz 750 zmanjšal na 400, še zmeraj bi zmanjkalo 300 kwh. Če bi imel 2x predimenzionirano elektrarno, bi naredil 220, pa še zmeraj bi rabil vsaj 100 kwh baterijo - pa še to samo če bi bila proizvodnja in poraba idealno porazdeljena (da vsak dan naredi in porabiš enako elektrike, ker če 5 dni ne narediš nič, potem pa 5 dni malo več, boš prvih 5 dni hitro brez), kar pa itak ni, tako da realno...ni šanse.


Bedarije tipa UTK na kubik.

Utk je izjavil:

Zakaj bi to delal? Imel bi 5x preveliko elektrarno, za koga kurca? A ne bi imel recimo 3x prevelike in 2/3 elektrike prodal in s tem plačal zimsko elektriko, omrežnino, itd, pa baterije sploh rabil ne bi.

Ali pa generator na dizel. Tudi to bi bilo bistveno ceneje.

Mi smo v najslabšem mesecu porabili 2,5 mega, naredila je pa najmanj 250 kwh. Se pravi bi rabil najmanj 10x predimenzionirano, pa še zmeraj ogromno baterijo. Tako da ne, če ima nekdo zdaj 10kw elektrarno, mu 50 kw ne bi bila dovolj. 100 bi rabil, najmanj.


Spet.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

johnnyyy ::

Fluido je izjavil:

Vse štima, poraba je takšna kakor je (graf ti lepo kaže kakšna je), sem že opisal da se v naprej tudi pogreje toplo vodo (500 litrski bojler), do določene mere tudi ogrevanje hiše z TČ, potem pa še vsi gospodinjski aparati (ne vedno). Proizvodnja je izjemno blizu porabe zaradi baterije.

Sem ga dobro pogledal :D, ampak vseeno mi ne štima. Če greješ vodo delta 50°C (kar je izjemno veliko pomeni da bi morala biti 30-40°C ko vključiš) 500l, pomeni cca 30kWh električne energije, če bi to grel s TČ (COP 3) pomeni 10kWh el energije. Ja lahko ogrevaš objekt malce bolj ko je sonce, ampak pri COP 4-5 in 20kWh, boš v bajto vsak dan dal 80-100kWh toplote. Da s tem ohranjaš določeno temperaturo, ki je 2°C nad "normalo", moraš imeti konkretno izgub. A to pomeni, da ko sonca ni, da bi moral imeti precej večjo porabo iz omrežja ... razen če imaš še nek neomenjen 3tji vir ogrevanja.

Ne me narobe razumet, se mi takšne stvari dopadejo in imam željo v prihodnosti iti na podoben način, a kolikor sem do sedaj raziskoval in računal se nekaj 10kWh energije lahko shrani preko kuhanja/pranja/segrevanja vode itd. Ko imaš 14dni po 60kWh praktično in uporabno ne moreš nekam shranjevati, razen če lavfaš gretje, klime (gretje), kuhaš in vsa okna in vrata odpreš da tista energija nekam gre.

Utk ::

Kaj spet, to je pač res. Če imaš v mesecu 2,5 mega porabe, naredila je pa 10x manj, čeprav se čez leto izide z nulo, pomeni, da bi rabil 10x predimenzionirano, če bi ne vem kaj vse izoliral pa še zmeraj 3x ali pa 5x, pa še to bi šlo čez samo z ogromno baterijo. Ne moreš tu premagat enostavne matematike. Razen če si inženirček...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Fluido ::

Utk je izjavil:

Če imaš poleti 80, 90% samooskrbe, to ne more bit letno povprečje. 4,5 mesecev še višje porabe bo samooskrbe morda 30%, še za to se bo treba kar potrudit. 2x predimenzionirana elektrarna in za še eno normalno elektrarno baterij, je kar visoka cena za MORDA 50% letne porabe elektrike.

Sicer pa kmal pride tud električni avto z vehicle to home tehnologijo. Torej 80 kWh baterij kot zalogovnik. Plus 25 kWh staticonarnih baterij. To bo za kar nekaj dni, tud če bo kakšen dan proizvodnja samo 20 kWh.

Ko boš spraznil teh 100 kwh baterij, kar bo v parih dneh, jih še cel mesec ne bo uspelo napolnit, ker bo sproti poraba. Tist avto bo odveč.


Evo, spet kretenizmi tipa UTK.

Utk ::

To še zmeraj vse drži. Nič se ni matematika niti fizika spremenila od jeseni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Fluido ::

UTK je trdil:
4,5 mesecev še višje porabe bo samooskrbe morda 30%, še za to se bo treba kar potrudit

Resnica: 73 % samooskrbe čez zimo:

Samooskrba za februar: 77,5 %!
Samooskrba za marec: 87,37 %!



Utk je trdil:
2x predimenzionirana elektrarna in za še eno normalno elektrarno baterij, je kar visoka cena za MORDA 50% letne porabe elektrike.

Kakšne morda 50 %, si ti na glavo padu? To je spet popolna laž, že čez zimo je bila samooskrba 73 %, marca že 87,37 %, na letni ravni bo brez težav 85 %.

Utk je izjavil:

To še zmeraj vse drži. Nič se ni matematika niti fizika spremenila od jeseni.


Ne, prav nič ne drži, podatki črno na belem jasno kažejo da se motiš da se bolj ne bi mogu, matematika je na moji strani!

Utk je izjavil:

Ja, vse je isto, samo da včasih porabite 30 kwh več, po cel teden, kot prejšni teden. To lahko prodajaš komu, ki nima pojma o tem.


Podatki so jasni, več kot očitno je da si ti tisti, ki tu nimaš pojma. ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Utk ::

Podatki kažejo, da pač porabite tolk kot sonce naredi, ne pa tolk kot bi nekdo želel porabit. To je isto kot da bi revež reku, da on več kot minimalca ne rabi. Seveda ne, če ga nima.

Fluido ::

Utk je izjavil:

Kaj spet, to je pač res. Če imaš v mesecu 2,5 mega porabe, naredila je pa 10x manj, čeprav se čez leto izide z nulo, pomeni, da bi rabil 10x predimenzionirano, če bi ne vem kaj vse izoliral pa še zmeraj 3x ali pa 5x, pa še to bi šlo čez samo z ogromno baterijo. Ne moreš tu premagat enostavne matematike. Razen če si inženirček...


Očitno je da nimaš pojma. Graf spodaj.


Utk je izjavil:

Podatki kažejo, da pač porabite tolk kot sonce naredi, ne pa tolk kot bi nekdo želel porabit. To je isto kot da bi revež reku, da on več kot minimalca ne rabi. Seveda ne, če ga nima.

Ni res, porabimo toliko kot želimo porabit. Januarja malo več, ker je bilo pač bolj hladno, pa je kljub temu bila samooskrba januarja cca 60 %. Februarja že 77,5 %. Marca že 87,37 %!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Utk ::

Uboga punca, ki bo v vašo hišo prišla...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Fluido ::

Utk je izjavil:

Uboga punca, ki bo v vašo hišo prišla...


Ti kar bodi fovš in kar nabijaj bedarije, če boš tako lažje spal, se mi kar smiliš. Priznaj da si se motil in se opraviči, pa je to to. Ampak ne, ti se boš seveda delal da si nezmotljiv, knede.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

D3m ::

A si sploh kaj več napisal o specifiki porabe?

Koliko članska družina, izolacija, porabniki.....ipd.

Ker berem samo špekuliranje.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: D3m ()

Lonsarg ::

@Fluido, saj vse lepo in prav, ampak tvoj graf je bolj podoben podjetju ki ima neke hude mašine in jih vklaplja/izklaplja kot pa domačemu uporabniku. Skratka tvoj primer je neuporaben za diskusijo, karkoli že delaš. Morda zgolj "mečeš stran" toploto od TČ ko pregrevaš vodo kadar je preveč sonca (toplota iz vode pač pobegne prej ko slej) in si v resnici 100% predimenzioniran.

Namreč če ti 25kWh na dan zadošča 7 dni zapored, potem ni šans da ko kuriš 50kW na dan ne bi takrat stran metal energije nekam. Da ne omenjam tega da če ti pozimi zadošča 25Kw na dan da ti poleti najbrž zadošča 15kW na dan, torej koliko šele poleti stran mečeš, če že pozimi stran mešeš. Konkretno predimenzioniran si.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Utk ::

Normalno da je dvakrat predimenzioniran, sej je sam reku, da imajo poleti praktično isto porabo kot pozimi. Pa že itak poleti naredi elektrarna vsaj 2x več kot pozimi, tako da je popolnoma logično, da se poleti 3/4 elektrike meče stran. Lahko fantazira potem o nekih zmrzovalnih skrinjah, klimah in ne vem kaj, ampak niti s tem se ne izide. Ne moreš poleti trošit 3-4 megavate na mesec kot jih njihova elektrarna naredi, pozimi pa 1.
In iz teh grafov vsaj jaz ne vidim kolk elektrike je šlo v nič pozimi. V omrežje ne gre, v baterije ne more neomejeno, kam gre ko nima kam it in koliko je te...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

ReRMh ::

Utk je izjavil:

bi revež

Me je kdo klical? Jaz fluidota podpiram v eksperimentu in kar preberem na to temo, všeč mi je tudi projekcija rentabilnosti. Po mojem imajo kakšno delavnico ali kmetijo glede na impliciran inventar in porabo. Ampak menda na malo večji kvadraturi nepopolno izolirane hiše res ni problem porabit 10MWh letno, če so člani-ce bolj zmrzrljive vrste. Meni osebno je pravo vprašanje, kako uspeva porabo prilagajati pozimi, poleti trošiti ni problem, niti če kakšno mlako greješ.

Utk ::

Nič ni omenjal niti delavnice niti kmetije. Ja, seveda ni problem trošiti poleti, problem je koristno trošiti poleti. Da tistemu dejansko lahko rečeš, da si nekaj prišparal. Ker če ne je to potem isto kot če greš v Ljubljani za hec tečt za taxijem, da lahko potem rečeš, da si prišparal 30 evrov...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Dionis ::

Pozdravljeni,

Prosil bi še mnenje glede mojega primera, ker sem trenutno pri zaključni fazi izbire ponudnika za sončno elektrarno. Pri nas bo še net-metering obračun, ker smo še lani oddali soglasje in so nam ga letos odobrili. Torej priključna moč oddaje v distribucijki sistem imamo 13,6kW.
Letna poraba pri nas je bilo v letu 2023 19,523kWh, v letu 2022 pa 19609 kWh. Zdaj da bi pokrili letno proizvodnjo bi potrebovali 19-20kW veliko sončno elektrarno (če velja podatek da 1kW panelov proizvede cca 1.000-1.100kW letno).
Ker je streha pri nas precej razgibana bo en del šlo na južno stran. Če se ne motim bo tam cca 20-30% panelov, neki na jugozahod in nekam malega na vzhod (tako sem se pogovarjal tudi s ponudniki).
Zdaj če jaz prav razumem lahko v omrežje oddajamo največ 13,6kW. Torej poleti porabimo cca 500-600kWh in če to upoštevam pri proizvodnji, ki je poleti tako najvišja bi na oko rekel, da bi potrebovali za nekje 16-17kW panelov, ker pač izkoristek ni 100% zaradi lege, vreme in ostalih dejavnikov. Pa trenutno še ni električnih avtomobilov, kar v naslednjih letih predvidevam da bo vsaj eden od dveh.

A se splača predimenzionirati na recimo 20kWp ali je še vedno bolj smiselno iti na nekje 16-17kWp?

Je še kaj takega na kar rabim biti pozoren?

Tisto aplikacijo za spremljanje proizvodnje in porabe bi želel tudi sam imeti, ker lahko opaziš da stvar ne deluje optimalno (ne vem ali imajo tudi tako da se vidi, če se pokvari kateri optimizator na primer).
Kar se tiče teh servisov, se naj bi tako delali po potrebi (tako da te letne naročnine skoraj ne bi plačeval. Od začetka je pa tudi garancija na delo oz. na komponente več let).

Glede opreme me ne skrbi. Večina ima poznane proizvajalce.

Če potrebujete še kakšen podatek, da lahko celostno odgovorite sem na voljo in se že v naprej lepo zahvaljujem za pomoč.

Utk ::

Če ni idealno postavljena streha in že zdaj trošite 20 mega, bi jaz šel na vsaj 20 mega panelov. Res, da bo omejitev 13,6 kdaj presežena, ampak 20 kw panelov ali 16, ni taka razlika v ceni, poraba se bo pa kvečjemu povečala čez leta, ne zmanjšala, razen če je v planu še kaka izolacija, ampak tudi to bo kak EV izničil.

ReRMh ::

Utk je izjavil:

Nič ni omenjal niti delavnice niti kmetije. Ja, seveda ni problem trošiti poleti, problem je koristno trošiti poleti. Da tistemu dejansko lahko rečeš, da si nekaj prišparal. Ker če ne je to potem isto kot če greš v Ljubljani za hec tečt za taxijem, da lahko potem rečeš, da si prišparal 30 evrov...

Sem enkrat predlagal, da odpre (samo ob sončnem vremenu) ev polnišče, pa sem bil kregan, kaj sanjam, ker tam grejo ev zelo redko mimo tudi poleti... Obstajajo pa kakšne neuradne rešitve, uporabne za ožjo soseščino, smo tudi razmišljali o tem... Jaz sicer nimam ideje, kako bi reševal neuporabljene viške poleti, ko bi se vse napolnilo - verjetno bi res kak pravi ali napihljiv bazen ogreval, to je najbolj enostavno.

johnnyyy ::

ReRMh je izjavil:

Jaz sicer nimam ideje, kako bi reševal neuporabljene viške poleti, ko bi se vse napolnilo - verjetno bi res kak pravi ali napihljiv bazen ogreval, to je najbolj enostavno.

Jaz sem zase študiral, da bi si predimenzioniral TČ in zgradil bazen (da bi z eno TČ segreval hišo/bazen in sanitarno vodo), ter da bi ga pozimi grel - če je 14dni lepega vremena. Za poleti pa da bi si kupil liofilizator pa da bi sušil sadje (sadovnjak že imam) - itak bi sadje potem prodajal.

nejc_nejc ::

D3m je izjavil:

A si sploh kaj več napisal o specifiki porabe?

Koliko članska družina, izolacija, porabniki.....ipd.

Ker berem samo špekuliranje.

Še sedaj ni nič povedal o potroških na m2/a....

Utk ::

Če pozimi trošijo 1 mega, poleti ne bi "smeli" več kot 700 kwh nikakor. Na leto je to potem recimo 10 mega, največ 11. Za to je dovolj neka 9 kw elektrarna. Oni imajo pa 16, ali 18, kolk je že reku.
In potem bo reku da imajo 25% predimenzionirano...po njegovi "matematiki". Ok, če sred poletja žgeš nek 6 kw grelec samo zato, da boš lahko reku da nisi stran vrgel elektrike...ampak to je normalno samo v njegovem svetu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

ReRMh ::

johnnyyy je izjavil:

ReRMh je izjavil:

Jaz sicer nimam ideje, kako bi reševal neuporabljene viške poleti, ko bi se vse napolnilo - verjetno bi res kak pravi ali napihljiv bazen ogreval, to je najbolj enostavno.

Jaz sem zase študiral, da bi si predimenzioniral TČ in zgradil bazen (da bi z eno TČ segreval hišo/bazen in sanitarno vodo), ter da bi ga pozimi grel - če je 14dni lepega vremena. Za poleti pa da bi si kupil liofilizator pa da bi sušil sadje (sadovnjak že imam) - itak bi sadje potem prodajal.

vsa čast... mi imamo samo gospodinjski namizni sušilnik in kakšen air fryer ali dva... če teh pet drevesc kaj rodi in če ravno obiski pridejo, se mogoče kdo loti tega, sicer pa ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ReRMh ()

D3m ::

Utk je izjavil:

Če pozimi trošijo 1 mega, poleti ne bi "smeli" več kot 700 kwh nikakor. Na leto je to potem recimo 10 mega, največ 11. Za to je dovolj neka 9 kw elektrarna. Oni imajo pa 16, ali 18, kolk je že reku.
In potem bo reku da imajo 25% predimenzionirano...po njegovi "matematiki". Ok, če sred poletja žgeš nek 6 kw grelec samo zato, da boš lahko reku da nisi stran vrgel elektrike...ampak to je normalno samo v njegovem svetu.


To ni logično.

Torej ima veliko izgubo in jo daje naprej v omrežje/državi za, kar ne dobi nič.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Utk ::

Ne, ne da jo državi, ker ne sme oddajat v omrežje.

D3m ::

Aha.....torej gre pač.....V NIČ.
|HP EliteBook|R5 6650U|

stara mama ::

S čim vi čistite elektrarne?
Katero čistilo se najbolj obnese?

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Tisto od Alaha, ali pa ARSO-ta, odvisno v kaj verjameš.

mertseger ::

J.McLane je izjavil:

Nam na sončen aprilski dan uspe nekje 50% porabiti direkt iz sončne, brez prilagajanja. To pomeni da bi moral nekih 15 kWh dobiti iz baterije, pa bi bil na 100%, ampak to velja samo za sončen dan. Na deževen ponedeljek bi od nekje moral dobiti 25 kWh (15% je bilo direkt iz sonca), še prej je bila nedelja, 25% direkt iz sonca...

Še 50% več panelov (za katere nimam prostora) in ene 30 kWh baterija, pa bi bil res morda tam kjer @Fluido.

Sicer pa narerditi off-grid hišo iz nule res ni tak bav bav, samo nek drug energent moraš imeti še za backup, avto plug-in hibrid, peč na biomaso, kuhalnik kombinirano plin/indukcija...


Moja lastna pokritost letos do 1. aprila je 22,4%. Še en zanimiv izračun, če bi se hotel popolnoma pokriti z elektriko iz lastne sončne elektrarne od 1.1 naprej bi rabil 2,1 MWh zaloge iz lanskega leta.

 Poraba 2024

Poraba 2024

Zgodovina sprememb…

nekikr ::

stara mama je izjavil:

S čim vi čistite elektrarne?
Katero čistilo se najbolj obnese?

Pri meni se je pozimi super obnesel sneg. Priporočam pa tudi dež, je spral ves saharski pesek dol.

Če živiš na gorenjskem koncu potem pa vseeno priporočam bolj resen pristop, dobiš namenska čistila, splezaš gor in pucaš. Vsak vat se pozna!

Fluido ::

D3m je izjavil:

A si sploh kaj več napisal o specifiki porabe?

Koliko članska družina, izolacija, porabniki.....ipd.

Ker berem samo špekuliranje.


Vse sem že napisal, pobrskaj za nazaj. 5 članska stanovanjska hiša, seznam porabnikov sem že napisal.

nejc_nejc ::

Fluido je izjavil:

D3m je izjavil:

A si sploh kaj več napisal o specifiki porabe?

Koliko članska družina, izolacija, porabniki.....ipd.

Ker berem samo špekuliranje.


Vse sem že napisal, pobrskaj za nazaj. 5 članska stanovanjska hiša, seznam porabnikov sem že napisal.


potrebno energijo za ogrevanje na m2/a ????

Fluido ::

Lonsarg je izjavil:

@Fluido, saj vse lepo in prav, ampak tvoj graf je bolj podoben podjetju ki ima neke hude mašine in jih vklaplja/izklaplja kot pa domačemu uporabniku. Skratka tvoj primer je neuporaben za diskusijo, karkoli že delaš. Morda zgolj "mečeš stran" toploto od TČ ko pregrevaš vodo kadar je preveč sonca (toplota iz vode pač pobegne prej ko slej) in si v resnici 100% predimenzioniran.

Namreč če ti 25kWh na dan zadošča 7 dni zapored, potem ni šans da ko kuriš 50kW na dan ne bi takrat stran metal energije nekam. Da ne omenjam tega da če ti pozimi zadošča 25Kw na dan da ti poleti najbrž zadošča 15kW na dan, torej koliko šele poleti stran mečeš, če že pozimi stran mešeš. Konkretno predimenzioniran si.


Fluido, saj vse lepo in prav, ampak tvoj graf je bolj podoben podjetju ki ima neke hude mašine in jih vklaplja/izklaplja kot pa domačemu uporabniku. Skratka tvoj primer je neuporaben za diskusijo, karkoli že delaš.

Seveda je uporaben za diskusijo, gre za navadno 5 člansko stanovanjsko hišo, sem že povedal.

Morda zgolj "mečeš stran" toploto od TČ ko pregrevaš vodo kadar je preveč sonca (toplota iz vode pač pobegne prej ko slej) in si v resnici 100% predimenzioniran.

Ne, ni tako. Sem že povedal da je bila lani in predlani ko še NISMO imeli sončne elektrarne glede na položnice celotna letna poraba 16.000 kWh. Letos bo še hlajenje, torej bo cca 18.000 kWh. Panelov je 18,6 kW, po najbolj optimističnem scenariju 1 kW panelov letno proizvede 1200 kWh. Torej 18,6*1200= 22.320 kWh. Torej faktor predimezioniranja je 22.320/18.000=1,24 = 24 % predimezioniranja (torej daleč od tvojih 100 %). Nič se stran ne meče, ker se poraba nič ni povišala glede na leta ko sončne elektrarne še ni bilo.

Utk je izjavil:

Normalno da je dvakrat predimenzioniran, sej je sam reku, da imajo poleti praktično isto porabo kot pozimi. Pa že itak poleti naredi elektrarna vsaj 2x več kot pozimi, tako da je popolnoma logično, da se poleti 3/4 elektrike meče stran. Lahko fantazira potem o nekih zmrzovalnih skrinjah, klimah in ne vem kaj, ampak niti s tem se ne izide. Ne moreš poleti trošit 3-4 megavate na mesec kot jih njihova elektrarna naredi, pozimi pa 1.
In iz teh grafov vsaj jaz ne vidim kolk elektrike je šlo v nič pozimi. V omrežje ne gre, v baterije ne more neomejeno, kam gre ko nima kam it in koliko je te...


Predizmenzioniranje je cca za četrtino, ne pa dvakratno. Pozimi ni šlo skoraj nikoli nič stran.

Utk je izjavil:

Nič ni omenjal niti delavnice niti kmetije. Ja, seveda ni problem trošiti poleti, problem je koristno trošiti poleti. Da tistemu dejansko lahko rečeš, da si nekaj prišparal. Ker če ne je to potem isto kot če greš v Ljubljani za hec tečt za taxijem, da lahko potem rečeš, da si prišparal 30 evrov...


Ni nobene delavnice ali kmetije. Predimezioniranje je izračunano glede na predlansko letno porabo elektrike, ko sončne elektrarne še ni bilo, prav nič se ne troši za brezveze tako kot špekuliraš zgoraj. Poraba je ista letos kot je bila pa vsa leta prej, nič se ne troši za brezveze.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

nejc_nejc ::

kaj a boš izpljunil te kWh ali ne

Utk ::

Letos bo še hlajenje, torej bo cca 18.000 kWh.

Lejte ga pajaca. Zgoraj je prilepil sliko, v treh zimskih mesecih so porabili 3000 kwh, se pravi 1000 na mesec, v naslednjih 9 "toplih" mesecih bojo porabili 1650 kwh na mesec...
In potem reče, da se ni treba prilagajat in da 18,6 kw elektrarna ni za 2x predimenzionirana. Mi smo pa vsi včeraj po župi priplavali...

Fluido ::

ReRMh je izjavil:

Utk je izjavil:

Nič ni omenjal niti delavnice niti kmetije. Ja, seveda ni problem trošiti poleti, problem je koristno trošiti poleti. Da tistemu dejansko lahko rečeš, da si nekaj prišparal. Ker če ne je to potem isto kot če greš v Ljubljani za hec tečt za taxijem, da lahko potem rečeš, da si prišparal 30 evrov...

Sem enkrat predlagal, da odpre (samo ob sončnem vremenu) ev polnišče, pa sem bil kregan, kaj sanjam, ker tam grejo ev zelo redko mimo tudi poleti... Obstajajo pa kakšne neuradne rešitve, uporabne za ožjo soseščino, smo tudi razmišljali o tem... Jaz sicer nimam ideje, kako bi reševal neuporabljene viške poleti, ko bi se vse napolnilo - verjetno bi res kak pravi ali napihljiv bazen ogreval, to je najbolj enostavno.


Ne vem kako bi potencilni kupci spejeli dejstvo da lahko filajo z 5 kW samo takrat ko je sonce, drugače pa polnilnica ni odprta. Dvomim da bi bilo kaj dosti obiska, sploh ker lokacija ni v Ljubljani.

nejc_nejc ::

nejc_nejc je izjavil:

kaj a boš izpljunil te kWh ali ne


nč ne bo, ga enote hebejo, m2/a

Fluido ::

nejc_nejc je izjavil:

D3m je izjavil:

A si sploh kaj več napisal o specifiki porabe?

Koliko članska družina, izolacija, porabniki.....ipd.

Ker berem samo špekuliranje.

Še sedaj ni nič povedal o potroških na m2/a....


Hiša je 250 m2 stanovanjske površine, skupaj z garažo in teraso slabih 300 m2. Iz navedenih podatkov letne porabe v prejšnjih postih ti ne bo problem zračunat porabo na kvadratni meter (in ne, nalašč ti jo ne bom jaz poračunal, ker tega ne boš cenil. Edini način da boš zadevo cenil je ta, da do številk prideš sam).

nejc_nejc je izjavil:

nejc_nejc je izjavil:

kaj a boš izpljunil te kWh ali ne


nč ne bo, ga enote hebejo, m2/a


Me ne, morda tebe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

nejc_nejc ::

v kateri klasi je objekt?

Fluido ::

Utk je izjavil:

Če pozimi trošijo 1 mega, poleti ne bi "smeli" več kot 700 kwh nikakor. Na leto je to potem recimo 10 mega, največ 11. Za to je dovolj neka 9 kw elektrarna. Oni imajo pa 16, ali 18, kolk je že reku.
In potem bo reku da imajo 25% predimenzionirano...po njegovi "matematiki". Ok, če sred poletja žgeš nek 6 kw grelec samo zato, da boš lahko reku da nisi stran vrgel elektrike...ampak to je normalno samo v njegovem svetu.


Poleti je bila mesečna poraba krepko čez 1000 kWh glede na vse leta do sedaj. Ne, ne žgeš nobenega grelca. Poraba po mesecih je letos enaka kot vsa leto do sedaj, ko sončne elektrarne še ni bilo. Kake 11 MWh?! Letna poraba je 16 MWh, brez hlajenja, sem ti že povedal. Računaj še slabe 2 MWh za hlajenje in si na 18 MWh letno. 18,6 kW panelov pa v idealnih pogojih lahko proizvede 22,3 MWh na leto. Stran gre samo par MWh.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()
««
314 / 330
»»