» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
313 / 329
»»

Utk ::

Po moje so trgovci z elektriko čist veseli FV, ker imajo toliko več elektrike za prodajat Italijanom.
Bolj so problem zaposleni na omrežju, ki dobivajo plačo ne glede na delo, in normalno, da hočejo čim manj dela. Pa tudi morajo se pokazat vsake toliko časa kako je njihovo (ne)delo pomembno...

SambaShare ::

J.McLane je izjavil:

Mislim to je pa res novica, ko pa voda teče mimo turbin HE pa ni nikjer nobene novice, itak da ko prideš do neke točke ne boš mogel vsega v omrežje porint, so f*** what?


Nič, samo investitorji naj se tega zavedajo. Postavljanje HE vseeno ni v takem porastu kakor SE.

feryz ::

Očitno že ni dovolj velik porast, če bodo uzakonili zakonsko obvezo za še več tega.

johnnyyy ::

starfotr je izjavil:

Ljudje, ki imajo PV se pač ne zavedajo kakšne protokole vse je treba spoštovat pri elektro omrežju. In da je to, da se jim (še) ni treba ukvarjat z nobenimi viški ali pomanjkanji v omrežju blagoslov za njih. No, se morajo pa drugi s tem toliko bolj ukvarjat in delat take in drugačne akrobacije.

Večina protokolov in zakonodaje, ki se spoštuje je zastarelih in je posledica stare tehnologije. Da so napetosti ozko predpisane je posledica "luči" in "asinhroncev", kjer napetost vpliva na "tok skozi žarilno nitko" in na "navor". Da pa je frekvenca ozko predpisana pa je najbolj povezana z slipom asinhronskih motorjev. To izvira iz časov ko so ure uporabljale frekvenco omrežja, da so bile točne, da luči niso prehitro pregorevale (zaradi neobremenjenosti omrežja).

Danes so se časi tako spremenili, da v gospodinjstvu ali industriji praktično nimaš naprav, ki bi bile zelo odvisne od nihanja frekvence ali napetosti.

starfotr ::

Oh, danes so naprave še bolj občutljive na nihanja itd.

In v omrežju je toliko svinjarije v obliki harmonikov itd., da nikoli v preteklosti ni bilo takega stanja. In te motnje predstavljajo kar probleme. In še nikoli se ni posvečalo toliko denarja in pozornosti v kakovost električne energije.

Karen ::

Zadnjič sem razmišljal: solarne delajo enosmerno napetost, to se potem z razsmerniki pretvarja v izmenično (pa so izgube). A mislite da bo Tesla počasi iz groba vstal (beri se bodo na trgu pojavile (v veliki količini) hišne naprave, ki delajo na enosmerno napetost, za direktno napajanje)?

starfotr ::

Veliko naprav za svoje delovanje potrebuje enosmerno napetost. In imajo na svojem vhodu najprej usmernik. V teoriji je to idealno. Ampak.

Glede na to, da se ljudem ne da potegnit mrežnega kabla za internet, dvomim da se jim bo dalo potegnit dvojno inštalacijo, torej dodatno enosmerno. In enosmerna napetost ima ogromne težave s padci napetosti, obloki pri izklopu itd. Mnogo težav in stroškov. Je bolje požret izgube za večkratne pretvorbe.

DamijanD ::

Je pa res, da imaš že data centre, ki so narejeni z DCjem - ampak to je "specializirana uporaba"

J.McLane ::

Če bi delal iz nule off grid bajto, potem bi bilo to sigurno smiselno, ker če gledaš porabo hiše, ko so vklopljene razne elektronske naprave je poraba vsega skupaj kvečjemu ene 500W. Se pravi luči, TV, računalnik. Kar bi bilo možno dobiti na trgu je kvečjemu kakšna 12v zadeva iz sveta avtodomarstva. Potem bi pa imel sončno z baterijo in iz baterije DC za te majhne porabnike, ko bi pa vklopil pečico, indukcijo bi pa aktivral inverter.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

bbbbbb2015 ::

Karen je izjavil:

Zadnjič sem razmišljal: solarne delajo enosmerno napetost, to se potem z razsmerniki pretvarja v izmenično (pa so izgube). A mislite da bo Tesla počasi iz groba vstal (beri se bodo na trgu pojavile (v veliki količini) hišne naprave, ki delajo na enosmerno napetost, za direktno napajanje)?


Verjetno se bo to v neki fazi tudi res zgodilo. Vendar je do tja še zelo daleč.

Verjetno se bo to zgodilo tako, da bo posebna vtičnica, ki bo imela v sebi transformator. Je pa sicer tako, da redko katera naprava na DC, mislim bolj komplicirana, lahko kar sprejme neko napetost, večinoma potrebujejo voltažne regulatorje. Bi pa lahko bil, seveda voltažni regulator na strani vtičnice. Samo je problem, ker voltaža relativno hitro pada z razdaljo in zato so regulatorji tipično tik ob samem porabniku.

Recimo lep primer so napajalniki, ki bi morali dajati ven 12V, 5V in 3,3V. Dovoljen padec napetosti ob obremenitvi na polno je 4% (vsaj tako je pisalo v standardu). GPUji (ki imajo svoje voltažne regulatorje) so eni nehali delati, recimo tipično pri šitkojn miniranju, če se je voltaža "posedla" za 2,5%. Dobri PSUji se voltaža posede manj kot 1% ob obremenitvi na polno.

Veliki data centri pa imajo res busbare z DC napetostjo, vendar to same serverske škatle ne reši pred regulacijo voltaže. Nimajo klasičnih napajalnikov, imajo pa voltažne regulatorje.

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

DC napeljava v gospodinjstvih sicer zveni lepo, ampak naprave, ki porabijo vecino elektrike, verjetno ne bodo se tako hitro na DC zaradi kupa drugih problemov.

V teoriji bi lahko sel USB-PD standard, ki bi ga uporabljal za razsvetljavo in ostale manjse porabnike. Bela tehnika bo pa ostala na 230V se precej casa.

johnnyyy ::

Karen je izjavil:

Zadnjič sem razmišljal: solarne delajo enosmerno napetost, to se potem z razsmerniki pretvarja v izmenično (pa so izgube). A mislite da bo Tesla počasi iz groba vstal (beri se bodo na trgu pojavile (v veliki količini) hišne naprave, ki delajo na enosmerno napetost, za direktno napajanje)?

Res je da dajejo PV enosmerno napetost, a potrebno se je zavedati, da je njihova moč "odvisna od sonca". In če hočeš imeti dober izkoristek in odvečno energijo oddajat/shranjevat, obvezno potrebuješ nek booster (solarni regulator/razsmernik), ki ti bo optimalno obremenil celice in pumpal energijo v omrežje/akumulator. In kakor rabiš to, je čisto vseeno ali iz tega dobiš enosmerno ali izmenično napetost.

Tudi če imaš naprave z enosmerno napetostjo se zelo redko priklapljajo direktno, saj lahko motnje vplivajo na delovanje. In tako imaš tudi v večini naprav, neke konverterje, ki ti zagotovijo da core naprave dobijo gladko napetost. Kar spet pomeni, da nisi toliko odvisen kakšno je omrežje oz. z enosmerno napetostjo kaj veliko ne pridobiš.

Računalniki so pri tem malce izjema, saj se smatra "računalnik" kot naprava skupaj z napajalnikom. In če sestavljaš računalnike bi moral končno napravo tudi certificirati, tudi če imajo vse komponente CE.

Potrebno se je zavedati, da se je elektronika v zadnjih destetletjih precej razvila in da je danes precej lažje narediti neke aktivne napajalnike, kot 50 let nazaj, ko so s trafoji in selenskimi usmerniki iz sinusa naredili trapez.

starfotr ::

bbbbbb2015 ::

starfotr je izjavil:

https://www.rtvslo.si/gospodarstvo/alek...


Pusti ga klinca. Takim, kot je ta, smo mi rekli "plačanec", ko sem jaz bil še zaposlen na firmi, kjer je bil pretežni lastnik država.
Izrekel je nekaj debelih neresnic (=laži).

Trdi, da bo cena iz NEK 2 višja od tržne. Aka nuklearka bo delala izgubo. Kolikšna bo cena, še ne vemo, ko bomo pa vedeli, pa lahko izračunamo lastno ceno elektrike.

Javno lobira (se izreka) za plinske elektrarne, ki so sicer med najdražjimi investicijami, kar se je opravičevalo s tem, da je plinska vedno na standby, to pa stane. Hkrati pa priznava, da že zdaj ni backupa za NEK v Sloveniji. Prej se bo s plinsko elektrarno zgodilo, da bo nerentabilna, zaradi cene plina, co2 kuponov in visoke amortizacije.

Nonšalntno bi nas rad navlekel na ruski plin, ki bo "poceni". To bi ga Sova morala preiskovati, bedaka. Niti v Nemčiji nimajo upanja, da bo še kdaj plin poceni, kot je bil. Slovenija, mimogrede, nima dobrih plinskih povezav. Vsaj direktnih ne.

Grozno.

Utk ::

Lastna cena JEK s katero pokrijejo vse stroške, amortizacije, vse, je 45 evrov. Mi je plačujemo po 180. Zakaj bi potem MI dali 10 milijard? Naj da tist, ki kasira to razliko.

BHawk ::

A se komu solar edge nima prave ure? Kaze eno nazaj čeprav graf ima pravo uro.

feryz ::

Nimam pojma za druge, moja je že zjutraj kazala prav. In še vedno kaže prav.

GregiB ::

Mogoče butasto vprašanje, ampak... lohk tale puščavski pesek kej vpliva na proizvodnjo SE? Sem gledal an avtu, imam vetrobransko praktično čist rjavo...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

wcpapir ::

Seveda vpliva. Ampak danes popoldan ga je dež kar dobro opral sem gledal.

pero50 ::

Pride komu sončna že na nazivno moč danes? Namreč pride mi tam do 85%, pa sem mislil, da so tole danes idealni pogoji, čeprav se je an zahodu začelo že malo oblačiti :)

J.McLane ::

Sonce bo najvišje ob 13h, ker smo ravno prestavili uro.

Verjetno odvisno tudi od naklona in orientiranosti strehe, sonce sveti na najvišji točki sije pod kotom 49°, torej bi moral imeti celice pod kotom 41° za optimum.

Pri meni je dokaj položna streha in zdajle dosega nekje do 90%, so pa ves čas oblaki, tako da 15 min graf (povprečje) kaže malo manj.

Malo bolj spremljam, ker so jo zagnali ravno v petek :D
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: J.McLane ()

borisk ::

pri nas pride zaenkrat do 86% nazivne (130/150) je pa 20° naklon, se pravi še ni pravi čas, po kakšni plohi sredi dneva v maju bi znalo boljše.

sirotka ::

Za zelo kratek čas prilezlo do 93%, nato se je začelo oblačiti.

joez7 ::

pero50 je izjavil:

Pride komu sončna že na nazivno moč danes? Namreč pride mi tam do 85%, pa sem mislil, da so tole danes idealni pogoji, čeprav se je an zahodu začelo že malo oblačiti :)


Men do 100% (razsmernik 10kW, paneli 10,12kW) produkcion 10,6kW export 9,8kW (limitiran)

Je pa samo po 5min, večidel med 8 in 9,7kW, čisto dovolj. Orietacija skoraj popolnoma jug, naklon 30°x

DamijanD ::

A je tale razlika med string in inverter zaradi izkoristka inverterja ali kaj drugega. Ker glede na porabo limitirat ne bi smel (mislim, da imam nastavljeno na 13,3 oddajanje)

Fluido ::

Samosokrbna sončna elektrarna brez oddaje v omrežje (netmeteringa), samooskrba za marec kljub obilici slabega vremena že blizu 90 %. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Fluido ::

Samooskrba čez zimo (januar, februar, marec) pa je kljub ogrevanju z toplotno črpalko kar 73 %!

ReRMh ::

kako to šteješ, 90% samooskrbno v mesecu marcu? pa mi smo imeli več izvoza kot uvoza v marcu... to je brez razčlembe po dnevih...

Fluido ::

Šteje program avtomatsko, kot razmerje med pridelano energijo in vso porabljeno energijo. Ti imaš netmetering, kar je popolnoma druga zadeva. Kot omenjeno v omrežje ne oddajamo (ni netmeteringa), proizvodnja v nobenem trenutku ne more biti večja kot je odjem (poraba + filanje baterije).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

ReRMh ::

good point, ja... ti imaš končno kapaciteto shranjevanja... wow... fluido, saj vem, da si večini zoprn, meni si pa faca. samo jaz sem star pokvarjenc in ziher ne bi hotel na kakšno južino (saj bi se jaz zakreditiral prej) z menoj na javen prostor?

Fluido ::

Morda tudi enkrat ko bo kej časa (ZS).

Fluido ::

ps: UTK, prej si trdil da se porabe ne da prilagajat proizvodnji, kar je neumnost. Seveda se da, kar ti dokazuje graf proizvodnje zgoraj na sliki, kjer imaš porabe razčlenjene po dnevih. Ko je proizvodnja večja je tudi poraba večja in obratno. Če ni veliko proizvodnje je lahko poraba samo 20 kWh, če pa je energije veliko pa lahko tudi 80 kWh na dan.

Nadalje, trdil si da bo samooskrba na letnem nivoju z 2x predimezionirano elektrarno največ 50 %, če sploh, kar je spet popolna neumnost. Samooskrba je bila že čez zimo ko je BISTVENO manj sonca 73 %, na letni bo nekje 85 %, elektrarna pa je komaj kaj predimenzionirana (za 25 % cca).

Graf proizvodnje in porabe po dnevih za marec 2024:

Graf proizvodnje in porabe po dnevih za februar 2024:

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

nejc_nejc ::

Seveda se da prilagoditi (na luno so prišlii), kaj pa to za seboj potegne.....

Fluido ::

nejc_nejc je izjavil:

Seveda se da prilagoditi (na luno so prišlii), kaj pa to za seboj potegne.....


Morda za koga presenetljivo, ampak presenetljivo malo actually, tako malo da kvaliteta življenja ostane na isti ravni. Pač maš 500 litrski bojler za vodo za tuširat se in ga segrevaš samo na sončne dneve (razen izjemoma), ker je kapaciteta bojlerja zadostna je topla voda vedno na voljo. Potem toplotno črpalko ugasneš ko sonce zaide, hiša pa še vedno ostane topla do naslednjega dneva zaradi akumulacije toplote v zidovih hiše ipd. Če je danes sončno in veš da bo glede na napoved naslednji dan oblačno, potem hišo segreješ kakšno stopinjo več in ti zato naslednji dan ni treba gret toliko..skratka trikov, ki jih lahko izkoristiš v svoj prid je še veliko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

nejc_nejc ::

Ja še kaj o teh stroškiih povej.....
Banalen primer, povečanje garderobe...

Fluido ::

Skratka izkorišča se tale princip, opisan v spodnjem posnetku (razlika je le v tem da je na posnetku primer hlajenja poleti, ampak zadeva deluje tudi pri segrevanju pozimi). To idejo sem mel jaz že leta pred nastankom tega posnetka, sem jo omenil tudi tule na forumu, pa so jo nekateri nejeverni tomaži spljuvali, češ da ne bo delovala. Ideja clearly deluje, sprobano v praksi. ;)



nejc_nejc je izjavil:

Ja še kaj o teh stroškiih povej.....
Banalen primer, povečanje garderobe...


Ni bilo povečanja garderobe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

ReRMh ::

forum ni pravi naslov za ideje. forum je pravi naslov za popljuvan bit. pravi naslov za ideje je uip.

nejc_nejc ::

O dodatnih stroških za "lahkotne" kombinacije, pa nič.

Noben nikogar ne pluva, samo rad pijem čisto vino, nic drugega.

Za garderobo sem mislil cunje ne prostora......

Fluido ::

Ni nobenih dodatnih stroškov, sem ti že povedal da ni bilo kupljenih nobenih dodatnih cunj. Ti pa čisto vino? To mora bit nek čuden smisel za humor (neslana šala).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

nejc_nejc ::

Torej pralnič ter susilc laufata na polno neglede kako sonce sije....

Fluido ::

nejc_nejc je izjavil:

Torej pralnič ter susilc laufata na polno neglede kako sonce sije....


Si ti morda eden izmed čudakov, katerega garderoba premore samo ene gate, ene štumfe, eno majico in ene hlače? :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

nejc_nejc ::

Tocno veš kaj govorim. Pomnoži s 4 ali 5.
Tudi ce vse srajce tedensko voziš v čistilnico ti brez pojačane garderobe ne znese.

Fluido ::

Seveda vem kaj govoriš, govoriš neumnosti. Znese znese, seveda znese, za en teden različnih cunj ima skoraj vsak, obdobja z več kot 1 teden popolnoma brez sonca pa so precej redka (če se pa pojavijo pač izjemoma opereš anyway). Nič se ne vozi v čistilnico, vse se opere doma.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Lonsarg ::

Rešitev z prilagajanjem prižiganja naprav/strojev me pa res, res ne zanimajo, smo fasal otroka in imamo 40 strojev na mesec, kako prilagajanje neki, smo v 21. stoletju.

Je pa res načeloma tako, da pri hibridni SE veliko stroška nanesejo inverter/postavitev/baterije, tak da x2 predimenzioniranje pomeni 1.5x strošek izgradnje na oko.

Bo pa blo zanimivo videt kam bo šel razvoj "sand storage" ki zmore toploto shraniti za več mesecev, ker potem bi najbž 25% predimenzioniranje že bilo dovolj za 100% samooskrbo. Zaenkrat so predrage, morda čez 10-20 let več ne bodo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

nejc_nejc ::

Fluido je izjavil:

Seveda vem kaj govoriš, govoriš neumnosti. Znese znese, seveda znese, za en teden različnih cunj ima skoraj vsak, obdobja z več kot 1 teden popolnoma brez sonca pa so precej redka (če se pa pojavijo pač izjemoma opereš anyway). Nič se ne vozi v čistilnico, vse se opere doma.

No nič ne ves, kaj govorim.

johnnyyy ::

Lonsarg je izjavil:

Rešitev z prilagajanjem prižiganja naprav/strojev me pa res, res ne zanimajo, smo fasal otroka in imamo 40 strojev na mesec, kako prilagajanje neki, smo v 21. stoletju.

Zame je bilo pri otrocih vedno dobrodošlo, da sem imel tetric, cunj in ostalega v "prekomernih količinah". Če je česar manjkalo se je vsak pozabljen prižig stroja konkretno poznal.

Lonsarg je izjavil:

Bo pa blo zanimivo videt kam bo šel razvoj "sand storage" ki zmore toploto shraniti za več mesecev, ker potem bi najbž 25% predimenzioniranje že bilo dovolj za 100% samooskrbo. Zaenkrat so predrage, morda čez 10-20 let več ne bodo.

Koliko se splača predimenzionirati oz. koliko se sploh splača iti v te investicije je precej odvisno tudi od porabe. Več kot porabiš bolj se ti splača. Sicer ne verjamem, da se bodo "sand storage" pri nas kdaj splačali. Danes se delajo "skoraj nič energetske stavbe", ki imajo letno porabo energije za ogrevanje pod 10kWh/m²a, kar pomeni da rabiš za 200m², pri COP 4 na leto 500kWh električne energije. Za tako malo porabo, so precej boljše baterije in malce in 2 panela več, ki ti ob jasnem zimskem dnevu napolnita baterije.

Iz tega vidika bi rekel, da bi bilo dobro sestavit neko "optimizacijsko formulo", ki ti poda razmerje med izolacijo stavbe, baterijami in solarnimi moduli.

Utk ::

ps: UTK, prej si trdil da se porabe ne da prilagajat proizvodnji, kar je neumnost. Seveda se da, kar ti dokazuje graf proizvodnje zgoraj na sliki, kjer imaš porabe razčlenjene po dnevih. Ko je proizvodnja večja je tudi poraba večja in obratno. Če ni veliko proizvodnje je lahko poraba samo 20 kWh, če pa je energije veliko pa lahko tudi 80 kWh na dan.

Mislim da si s tem ravno moj point dokazal. Če bi hotel tako delat, bi moral delat celga hudiča, da bi šlo čez. Jaz sem pač naivno mislil, da se pogovarjamo o normalnih ljudeh, ne pa o ljudeh, ki grejo kupit 150 kil mesa, ker je v akciji. Če moraš izvajat take stvari, da imaš potem 85% samooskrbo, za vsakega vsaj napol normalnega to pomeni, da se 85% pač ne da dosečt. Jaz svoji dragi pač ne bom najedal, če bo pomivalc laufal preko sončnega zahoda. Kaj šele da zdaj pa 3 dni ne bo prala cunj, ker ni sonca. Ti pa kar izvoli. Če jo imaš...
In za kaj...da boš v celem letu prišparal par 100 evrov. Sej jaz rad kje kaj prišparam, ampak vse ima svojo mejo. In vi ste daleč čez njo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

GregiB ::

Utk je izjavil:

In za kaj...da boš v celem letu prišparal par 100 evrov. Sej jaz rad kje kaj prišparam, ampak vse ima svojo mejo. In vi ste daleč čez njo.

This... ko berem umotvore nekaterih specialcev tu se mi zdi, da jim je SE postal pravokrvni hobi, če ne že kar side hustle. Ne znam si predstavljat, da večkrat dnevno spremljam vremensko napoved, gledam ćez okno v luft in laufam po hiši vklapljat/izklapljat mašinerijo. Moja boljša polovica je pač navajena prat garderobo, ko se nabere oz. ko je potrebno, ne pa, ko sončna freza na polno...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

J.McLane ::

Nam na sončen aprilski dan uspe nekje 50% porabiti direkt iz sončne, brez prilagajanja. To pomeni da bi moral nekih 15 kWh dobiti iz baterije, pa bi bil na 100%, ampak to velja samo za sončen dan. Na deževen ponedeljek bi od nekje moral dobiti 25 kWh (15% je bilo direkt iz sonca), še prej je bila nedelja, 25% direkt iz sonca...

Še 50% več panelov (za katere nimam prostora) in ene 30 kWh baterija, pa bi bil res morda tam kjer @Fluido.

Sicer pa narerditi off-grid hišo iz nule res ni tak bav bav, samo nek drug energent moraš imeti še za backup, avto plug-in hibrid, peč na biomaso, kuhalnik kombinirano plin/indukcija...
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

johnnyyy ::

Fluido je izjavil:

Graf proizvodnje in porabe po dnevih za marec 2024:

Ko gledam tvoje grafe mi ni točno jasno, kaj delaš, da imaš takšna nihanja porabe. Saj razumem da bi lahko pralni stroj, pomivalc, sušilc itd. lavfal v sončnih dnevih, a to porabi nekaj kWh energije - skupaj.

Tam imaš dneve ko 5 dni zapored v povprečju ne prebiješ dnevne porabe 30kWh, potem pa pridejo dnevi ko praktično 2 tedna porabljaš 60kWh/dan v povprečju. To neki ne štima. Saj lahko rečeš, da ti toplotna različno dela, a je razlika v porabah tako velika, da bi moral zmrzovati (če bajta ni izolirana in ko ni sonca) ali pa imeti savno (če je bajta dobro izolirana in je sonce) - če ne kuriš še kaj drugega.

Pa še proizvodnja ob dobrih dnevih je izjemno blizu porabe, kar pomeni, da moraš imeti nekaj kar se izjemno prilagaja in lahko kuri viške praktično v nedogled.
««
313 / 329
»»