» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
299 / 331
»»

nejc_nejc ::

Saj za baterijo se ne boš sam odločil temveč te bodo indirektno prisilili.

ziggy42 ::

Baterijo lahko uporabis za rezanje viskov in si v bolj soncnih mesecih leta zmanjsas dogovorjeno moc. Pri nas imamo tudi vse na elektriko razen avta in je dnevna poraba tam do 40kwh, baterija 15kwh pa trenutno zdrzi tam do 22h-24h ponoci, odvisno koliko laufajo klime. Hibridna elektrarna 12kwh omejena na 10kwh brez moznosti oddaje.

Smo se pa na njihovo zavracanje vloge za oddajanje pritozili. Namrec pravijo, da bi to povisalo napretost na vodu nad 253V kar je en velik bullshit, konstantne meritve na inverterju in gridu kazejo, da tudi sredi soncnega dneva, ko sosedove soncne delajo do 80% nazivne moci, voltaza nikoli ne preseze 240V. A oni sploh kaj zmerijo al samo zavrnejo kar tako kot se jim zapase? Bol kot sem buljil v meritve manj korelacije je bilo med delom dneva z najvecjimi odjemi, oddajo in mesanico obojega. Razen ponoci, takrat je slo parkrat do 243V. So lani menjali trafo in zgleda deluje kot se sika. Pa itak a nimajo teli novi inverterji delovanje nastimano tako, da zmanjsujejo oddajo ko se grid bliza 253V in se ob presezku sam odklopi?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ziggy42 ()

nekikr ::

Baterijo lahko uporabis za rezanje viskov in si v bolj soncnih mesecih leta zmanjsas dogovorjeno moc.

Šparat je treba pa naj stane kar hoče. Par jurjev za baterijo, da potem pozimi viške porežeš in hopa, 5€ v žep spotoma. Če živiš 500 let in se baterija vmes ne pokvari si dosegel vrh slovenskega šparanja. Samo pomislimo tudi na okolje, sigurno je ena velika baterija v vsakem domu (pa še dve v avtomobilu) super stvar.

ziggy42 ::

Ne da rezez pozimi ampak bolj od pozne pomladi do zgodnje jeseni. Mi bi recimo lahko zmanjsali dogovorjeno iz 5.2kwh na vsaj 2.5 ali manj, pa potem izracunaj koliko prisparas. No ampak to niti nima take veze, zdaj bos itak rabil baterijo ker bo tako zahtevano, pri nas pa je bil dodaten problem v nezanesljivosti javne napeljave ker zadeva crkne pogosto in obicajno temu primerno tudi traja da se zadeva porihta.

nejc_nejc ::

ziggy42 je izjavil:

Ne da rezez pozimi ampak bolj od pozne pomladi do zgodnje jeseni. Mi bi recimo lahko zmanjsali dogovorjeno iz 5.2kwh na vsaj 2.5 ali manj, pa potem izracunaj koliko prisparas. No ampak to niti nima take veze, zdaj bos itak rabil baterijo ker bo tako zahtevano, pri nas pa je bil dodaten problem v nezanesljivosti javne napeljave ker zadeva crkne pogosto in obicajno temu primerno tudi traja da se zadeva porihta.


aja, je že direktna komanda....

bbbbbb2015 ::

nekikr je izjavil:

Baterijo lahko uporabis za rezanje viskov in si v bolj soncnih mesecih leta zmanjsas dogovorjeno moc.

Šparat je treba pa naj stane kar hoče. Par jurjev za baterijo, da potem pozimi viške porežeš in hopa, 5€ v žep spotoma. Če živiš 500 let in se baterija vmes ne pokvari si dosegel vrh slovenskega šparanja. Samo pomislimo tudi na okolje, sigurno je ena velika baterija v vsakem domu (pa še dve v avtomobilu) super stvar.


Ni problem v šparanju. Problem je v obvladovanju rizikov. Imaš kakšno špico in ti nabijejo 500€ dodatnih stroškov. Ali več. Na mesec.

Ti elektrikarjem zaupaš?

nekikr ::

Samo ne govori, meni se to konstantno dogaja. Žena po pomoti vžge naš unobtanium enrichment device, ki kuri 400KW in takoj položnica od Geni za prekoračitev. Ne vem kako naj ji dopovem, da naj jo da v eco mode, da bo samo 200kw kurila...

Ne da rezez pozimi ampak bolj od pozne pomladi do zgodnje jeseni. Mi bi recimo lahko zmanjsali dogovorjeno iz 5.2kwh na vsaj 2.5 ali manj, pa potem izracunaj koliko prisparas.

Daj ti izračunaj. Pa še to upoštevaj, da baterija ne bo večna. Res hud prihranek. Če enkrat na mesec ne greš na kavo oz. jo skuhaš doma si 5x na boljšem.

feryz ::

Drugo leto bomo dali baterije.
Ponoči bo v paketu štrom zastonj, odkupna cena podnevi pa 20 centov.
Flikneš par 100 kW baterijo v klet in greš v penzijo.

johnnyyy ::

GregiB je izjavil:

@johnnyyy se popolnoma strinjam, vendar dokler velja net metering je investicija v baterijo popolnoma zgrešena in butasta IMHO. Oz, naj se popravim... je dobra le znotraj okvirjev Mato-nomije.
Čez poletje bi namreč pokril tisto malo energije, ki jo čez noč porabim za ogrevanje sanitarne vode, kar je dejansko vse skupaj en pljunek, baterija pa bi bila de facto polna skoraj ves čas... medtem, ko bi bila pozimi baterija praktično neuporabna, saj bi samooskrbo, kot sem že napisal, podajlšal le za kakšno uro na dan, sicer bi bila baterija praktično ves čas prazna.

Je pa ni. Kot sem že prej rekel je vse odvisno od situacije. Eni imajo netmetering, drugi ga ne bodo imeli, eni imajo boljšo kakovost z oskrbo električne energije drugi ne. Na koncu ti takšne malenkosti odtehtajo.

ziggy42 ::


Daj ti izračunaj. Pa še to upoštevaj, da baterija ne bo večna. Res hud prihranek. Če enkrat na mesec ne greš na kavo oz. jo skuhaš doma si 5x na boljšem.

Sem ti ze povedal zakaj, kaj in kako ampak eni bi se raje kregali. Ne gre samo za sparanje pri viskih, to je samo dodaten plus. Ampak ja, ce imas netmetering je zadeva brez veze. Ce pa ga nimas??
Glede na podatke bomo mi naredili okoli 150-200 ciklov na leto, zivljenska doba naj bi bila tako krepko cez 10 let z ROI 80%. Bomo s tem prisli na cisto ali ne, kdo ve, se je pa vseeno splacalo za nas specificen primer.
A se ni nekaj govorilo, da bo subvencija za soncno zahtevala vgradnjo baterije dolocene velikosti?

Also, ima se kdo podoben primer kot sem ga opisal zgoraj z zavracanjem vloge o oddajanju elektrike?

GregiB ::

ziggy42 je izjavil:

A se ni nekaj govorilo, da bo subvencija za soncno zahtevala vgradnjo baterije dolocene velikosti?

Ta zadnja subvencija je bila 50€ za vsak kWp brez baterije in 500€ za vsak kWp z baterijo... Po neki logiki bi dobil tretjino do polovico baterije povrnjeno...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

feryz ::

Wow, vgradiš 15 kW panelov in dobiš zraven še gratis 50 kWh baterijo? Lepo.
Skupni strošek bi tako bil okrog 10 jurjev. Plus pamet za baterijo.
Seveda v lastni režiji. Drugače je krat 3 vse skupaj.

BigWhale ::

Ze davno smo ugotovili, da z elektriko ne mores biti samozadosten, ce si odklopljen od omrezja. Zato ker nimas dovolj velike baterije, ce pa imas dovolj veliko baterijo, pa nimas dovolj povrsine za panele, ki bi ti to baterijo napolnili v zglednem casu.

Jaz s 150kWh baterijo ne pridem skozi, ce je en teden dnevna proizvodnja pod 10-15kWh. Ze trikrat po tri dni slabe proizvodnje s kaksnim soncnim dnem vmes, je problem.

mihi666 ::

Jaz sem sestavljal solarne luči imele so 12V 135ah accu sem mislil da so prevelike. No potem pa en teden ni bilo sonca in itak so padle. Luči so bile led. Prodali so ji tudi v Dubaj tam je bil pa problem pesek na panelih.

Gregor P ::

Saj ste že napisali, da bo največja pridobitev pametno omrežje oz. boljša infrastruktura, da bo vse to lepo poglihala (in bi morala potem tudi poceniti - po začetnih dragih investicijah). Res ni logike, da bi zdaj vsi stremeli k totalni samozadostnosti, saj ne živimo vendar v apokaliptičnem svetu.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

miko22 ::

DamijanD ::

Mogoče bi še šlo brez ogrevanja in kuhanja na elektriko...

krucymucy ::

mihi666 je izjavil:

Pozimi je problem ko je več dni slabih. Lastniki solarnih elektraren povejte koliko ste pridelali 6 do 9 januar...

Skoraj nic, 15kWh.

Daniel ::

11,56 kW. Mizerija. Nemogoče pokriti z baterijo.

Be0nc ::

BigWhale je izjavil:

Ze davno smo ugotovili, da z elektriko ne mores biti samozadosten, ce si odklopljen od omrezja. Zato ker nimas dovolj velike baterije, ce pa imas dovolj veliko baterijo, pa nimas dovolj povrsine za panele, ki bi ti to baterijo napolnili v zglednem casu.

Jaz s 150kWh baterijo ne pridem skozi, ce je en teden dnevna proizvodnja pod 10-15kWh. Ze trikrat po tri dni slabe proizvodnje s kaksnim soncnim dnem vmes, je problem.


Nekateri to moznost imamo. Poraba skupaj s TC 800kwh dec in jan, kar pomeni max 100kwh teden. Baterija 60-80kwh bi bila lahko že dovolj. Izvedljivo takoj ko nekdo začne prodajat reciklirane EV za ta namen.

Elektrarno bi lahko zaradi specifik postavil tudi 500kwh, vem da večina te opcije nima. Sklepam da bi bila 50kwh dovolj za baterijo 80kwh dovolj tudi v worst case januarskih tednih. Razen, če bi mel res dva popolnoma meglena in oblačna tedna zapored kar pa se mi zdi malo verjetno

Drugo je koliko se to splača. Zaenkrat absolutno ne

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Be0nc ()

Utk ::

Ja itak. Če imaš 100 kwh elektrarno in 500 kwh baterijo se da. Bravo.

Be0nc ::

Slabo bereš, ponovno.

Pišem o 50kwh elektrarni in 80kwh bateriji. To bo realnost, če boš hotel biti ssamozadosten. Vprašanje samo, če se bo kdaj splačalo.

Nemci v povprečju plačujejo x2 naših novih cen elektrike. Cena proizvodnje elektrike v njihovi državi pa je še dvakrat višja zaradi vseh vlaganj v zeleni prehod.

Pri 0,8 eur za kwh smo pa že blizu tega, da se taka samooskrba počasi splača. Seveda zgolj DIY varianta brez premium bulshita (aka teslinih stenskih baterij)

Seveda morajo še prej ukinit vse oblike netmeteringa, da bi kdorkoli resno začel razmišljat o takih opcijah

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Be0nc ()

Utk ::

Zakaj bi to delal? Imel bi 5x preveliko elektrarno, za koga kurca? A ne bi imel recimo 3x prevelike in 2/3 elektrike prodal in s tem plačal zimsko elektriko, omrežnino, itd, pa baterije sploh rabil ne bi.

Ali pa generator na dizel. Tudi to bi bilo bistveno ceneje.

Mi smo v najslabšem mesecu porabili 2,5 mega, naredila je pa najmanj 250 kwh. Se pravi bi rabil najmanj 10x predimenzionirano, pa še zmeraj ogromno baterijo. Tako da ne, če ima nekdo zdaj 10kw elektrarno, mu 50 kw ne bi bila dovolj. 100 bi rabil, najmanj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Be0nc ::

Govorim zase in svojo porabo. Itak da nima smisla, zato se tega nihče ne gre.

Generatorji pa tudi niso ESG in te bo v prihodnosti hitro obiskal kakšen "ESS" policaj.

Utk ::

Vseeno je kako imaš porabo, razmerja so enaka. Če si jaz zelo izoliram, bo poraba pol manjša, ampak potem bo že trenutna elektrarna 2x predimenzionirana, in bom še zmeraj rabil vsaj 10x večjo kot bi jo, če se ne bi šel tega heca.

deco16 ::

Celice so po 75€ na kWh.
https://eu.nkon.nl/rechargeable/lifepo4...

Rabiš sam tolk kolkr max porabiš na dan. Če ni zadost polna zapališ agregat. Cene že gredo v to smer da se bo agregat hmal splačal. Ker se to dogaja večinoma pozimi lahk iz agregata dobiš tudi uporabno toploto. Vse se da.

Če meniš da rabiš za 1 teden, pač vzemi za en teden. Baterije so poceni, prodajajo vam jih drago.

Od 6 do 9 januarja je tudi lepo pihala burja, vetrnica mi je neki naredila. Sam povem, da bo kdo še kakšno idejo dobil ;)

Utk ::

Rabiš sam tolk kolkr max porabiš na dan

Po kateri logiki? Če ti danes ni uspelo naredit dovolj elektrike, kako veš da ti bo jutri?

Recimo da december zvoziš, imaš pa 1.1. čisto prazno baterijo. Kako boš cel januar offline?
Že 1.1. boš na mrzlem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

johnnyyy ::

deco16 je izjavil:

Celice so po 75€ na kWh.
https://eu.nkon.nl/rechargeable/lifepo4...

Uf, tole je precej poceni. Sem malce študiral, da bi si ob gradnji potegnil kakšne dodatne cevi za zalogovnik toplote. Torej nekaj baterij in zalogovnik za toploto, da nisem na mrzlem če kakšen dan zmanjka in da lahko nekaj toplega pojem.

Pa ko gledam tele cene... Recimo 3000l zalogovnik stane cca 3k5€. In delta 60°C, 3m³ vode ima dobrih 200kWh toplotne energije. Za ta denar dobiš dobrih 45kWh baterij in pri COP 4 je to 180kWh toplotne energije. Ni slabo.

DamijanD ::

s to razliko, da takrat, ko boš to najbolj rabil bo COP daleč od 4

Invictus ::

To, kar se gredo zdaj z elektriko, je čista manipulacija.

Plačujemo omrežnino, oni jamrajo da ni denarja za nove kable in transformatorje. Kaj pa je pol fora omrežnine?

Glede na stanje civilizacije, bi bila lahko elektrika v EU zastonj. Javnega denarja za cel elektro sistem je dovolj, sam ne, so morali ustanoviti borzo elektrike, kaj se dogaja na borzi pa vemo.

Na koncu bomo šli vsi na olje, drva, ipd, ker bo to neka lokalna samozadostnost...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

johnnyyy ::

DamijanD je izjavil:

s to razliko, da takrat, ko boš to najbolj rabil bo COP daleč od 4

Odvisno. Deli primorske in Obala nimata dnevnih temperatur pod 0°C tako da lahko tam to realno dosežeš. Če pa si v neki alpski dolini, ki je hladna, pa si lahko umisliš TČ voda-voda, pa takšnega COP spet ni težko doseči.

Mene bolj preseneča to, da smo trenutno na neki točki preloma, ko se dejansko splača tehnologija, za katero bi pred 10 leti trdil, da je definitivno ne boš dočakal.

Utk ::

Ja...treba se bo počasi odločit med dizel kogeneracijo ali 50 kw elektrarno. Ne vem če je eno ali drugo ravno pametna opcija, ampak tu smo.

telexdell ::

Utk je izjavil:

Ja...treba se bo počasi odločit med dizel kogeneracijo ali 50 kw elektrarno. Ne vem če je eno ali drugo ravno pametna opcija, ampak tu smo.

Ta debata se mi zdi podobna ko debatirajo malinovci, katerim poganja prvi puh pod nosom kaj bodo delali bejbi. Ko pa bekba gre mimo njih in jih ošvrkne s pogledom jih pa zadane ustna kap. Namesto da pišete po forumih, kaj bi bilo, če bo to in ono... naredite korak naprej in nam poročajte iz lastnih izkušenj, kako vam uspeva off grid. Le z govorjenjem ste pa videti malce bebavi.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Utk ::

Jaz pravim, da je bebavo it off grid in sploh razmišljat o tem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

BigWhale ::

telexdell je izjavil:

Ta debata se mi zdi podobna ko debatirajo malinovci, katerim poganja prvi puh pod nosom kaj bodo delali bejbi. Ko pa bekba gre mimo njih in jih ošvrkne s pogledom jih pa zadane ustna kap. Namesto da pišete po forumih, kaj bi bilo, če bo to in ono... naredite korak naprej in nam poročajte iz lastnih izkušenj, kako vam uspeva off grid. Le z govorjenjem ste pa videti malce bebavi.


A ti ze mas svojo SE? :>

wcpapir ::

Na BBC World mislim da je oddaja v divjini z Benom Foglom, v tej oddaji so skoraj vsi popolnoma samozadostni z elektriko oziroma jo uporabljajo toliko koliko je imajo ali pa si pac pomagajo z dizelskimi agregati. Tako zelo nemogoče ni, ampak ne z našim načinom življenja razvajenih zahodnjakov. Brez drastičnega prilagajanja in odpovedovanja pa pač ne moreš biti samozadosten.

Včeraj je bil prvi dan, ko smo letos pridelali toliko kot smo ta dan potrebovali 27kWh.

Gregor P ::

Ampak večina nas najbrž ne živi v divjini?
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Utk ::

Ja, pa niti v podnebju, kjer ne pade temperatura pod 20, kjer hrana ne raste na drevesu čist dobesedno, itd.

mihi666 ::

Pomoje samozadosten ne moreš biti niti z baterijo. Sem delal 10 let v tem in na koncu sem izkusil ko imaš slab teden si v piz...

Mato989 ::

mihi666 je izjavil:

Pomoje samozadosten ne moreš biti niti z baterijo. Sem delal 10 let v tem in na koncu sem izkusil ko imaš slab teden si v piz...


Ziher si lahko samo vprašaje koliko stane.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

johnnyyy ::

mihi666 je izjavil:

Pomoje samozadosten ne moreš biti niti z baterijo. Sem delal 10 let v tem in na koncu sem izkusil ko imaš slab teden si v piz...

Tako na oko bi rekel, da je meja nekje 50kWp in 100kWh baterij pri pasivni gradnji in da lokacija ni senčna. In če bi imel takšno postavitev, bi se splačalo biti povezan na omrežje z vidika, da lahko vsaj poleti prodajaš viške...

BigWhale ::

johnnyyy je izjavil:

mihi666 je izjavil:

Pomoje samozadosten ne moreš biti niti z baterijo. Sem delal 10 let v tem in na koncu sem izkusil ko imaš slab teden si v piz...

Tako na oko bi rekel, da je meja nekje 50kWp in 100kWh baterij pri pasivni gradnji in da lokacija ni senčna. In če bi imel takšno postavitev, bi se splačalo biti povezan na omrežje z vidika, da lahko vsaj poleti prodajaš viške...


Taksen setup nima nobenega smisla, ker za 50kWp bos potreboval kakih 120 panelov in za to rabis 300 kvadratov povrsine. :>

Plus cena za 100kWh baterijo je tudi astronomska.

feryz ::

Kakor vzameš.
Mož na sosednjem forumu ima ponudbo za 60 kWh baterij za 10 jurjev. Tukaj ni popolnoma nič astronomskega.
Poznam norce, ki so za ta denar dobili 7 kW SE in so še srečni zraven.

deco16 ::

Utk je izjavil:


Po kateri logiki? Če ti danes ni uspelo naredit dovolj elektrike, kako veš da ti bo jutri?

Recimo da december zvoziš, imaš pa 1.1. čisto prazno baterijo. Kako boš cel januar offline?
Že 1.1. boš na mrzlem.


Čist simpl, zjutraj ob 7 pač moraš met polno baterijo. Če je sončna lepo delala prejšni dan jo ni treba nič dofilat, če pa ni jo pač čez noč dofilaš. Pri off-grid z agregatom, on-grid z omrežjem. Pri off grid ni nujno da dela agregat ko spiš, pač če je glasen naj dela ko te ni doma al zvečer al neki.

Logika je, samo uporabljat jo moraš ;)
Torej gre z baterijo veliko za 1 dan porabe al ne?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: deco16 ()

ReRMh ::

saj takšni manevri so že bili večkrat omenjeni v tej temi - baterijo polniš ponoči blok 3 pozimi, podnevi porabiš ali vsaj zgladiš špice v bloku 1 (povečini čas med 16 in 22) med delovnim tednom... seveda gre, ene 50kWh bi znalo bit dovolj...

telexdell ::

ReRMh je izjavil:

saj takšni manevri so že bili večkrat omenjeni v tej temi - baterijo polniš ponoči blok 3 pozimi, podnevi porabiš ali vsaj zgladiš špice v bloku 1 (povečini čas med 16 in 22) med delovnim tednom... seveda gre, ene 50kWh bi znalo bit dovolj...

Za rezanje konic je dovolj baterija 3..5 kWh, saj jo lahko polniš vedno, ko je obremenitev hiše nižja od regulirane največje moči. Za rabo nizke tarife skozi ves dan je pa kapaciteta baterije odvisna od največje dnevne porabe v visoki tarifi. Nekdo, kateri se ogreva na polena bo imel mogoče dovolj 10 kW baterij. Drugi, kateri se ogreva s TČ v kakšni starejši slabše izolirani hiše in polni kak EV pa mu bo baterija s 100 kWh prešvoh. Pol je pa treba dati na eno stran razliko v ceni energije med VT in MT in na drugo ceno baterije. Vse skupaj pa preračunati na predvidene cikle baterije.
Tisti kateri imajo SE brez možnosti oddaje v omrežje in že imajo baterijo se to lahko gredo v dneh ko ni toliko sonca, za nas ostale se pa še lep čas ne bo splačalo.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

ReRMh ::

ja, recimo, da imaš prav, kaj jaz vem. še bolj lepo pa bi bilo, če bi se 100 kWh baterijam občutno znižala - cena :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ReRMh ()

feryz ::

Saj se je. Dovolj znižala.
Ampak ne za net metraše. Za te se ne bo nikoli dovolj.
Za novo shemo ali celo off grid, pa je že dovolj nizka.

ReRMh ::

ja, samo življenje obstaja tudi po poplačilu net meternice in to je precej bližje, glede na trenutne cene energije, kot sem dolgo pričakoval! če se ne bojiš, da se ti bodo bavarski konji malo naprašili, lahko prideš pomagat montirat, kakšno do diamantov, ne samo oglja, zažgano pleskavico bomo že dali na mizo, itak mora tamlad malo prevzeti iniciativo, kaj bom jaz, stari ded, ves čas roko držal nad vsem.

feryz ::

Sem ravnokar eno, v petek začel, v soboto odnehal. Dali so mi dve rakije in malo čaja. Več ne rabim.
Rabim pa malo predaha zdaj, sem se svinjsko premrazil na strehi.
««
299 / 331
»»