» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
309 / 354
»»

Utk ::

Tudi savske elektarne recimo. Sej nimam nič proti, naj bojo, ampak realno so zjebali celo Posavje, država je zmetala kupe našega denarja, preuredila ceste, cele vasi in ne vem kaj, zakaj, zato da zdaj tam plačujejo 15 centov za to elektriko, Italijanom se pa prodaja po borzni ceni 8 centov, z dolgoročno pogodbo pa najbrž še ceneje. Pa kaj smo res nori, da nas bojo po TEŠ nategnli še z JEK2?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

nekikr ::

feryz je izjavil:

2 kW za avto?
370 kWh je požrl moj hibrid ta mesec, v 24 dneh, pa zgolj malo pomaga bencinu.
Računam na nekih 5 megavatnih ur. Da bo štrom malo pomagal bencinu.

Tako hud kerlc, da si celo najhudejši med najhudejšimi daleč naokoli, čas zapravljaš pa na cesti kot najbolj bedni trgovski potnik. A ne bi šel raje na eno streho in ujel 90% cene, da se ne bi rabil potem cijaziti po cestah cele dneve?

feryz ::

Saj se ne cijazim cele dneve. Toliko pokuri okrog hiše. Za kam dlje itak štroma takoj zmanjka.

strojix ::

Imel bom 34 panelov in optimizatorjev, se to dela priklop na 1 vejo - string, ali 2 veji?
Če pride do okvare na eni veji, še vedno deluje druga.

krucymucy ::

ce imas 34 optimizatorjev, potem na dva stringa.

strojix ::

Ja, imam jih 34, bom naročil, da napeljejo dva stringa po 17.

krucymucy ::

Ja saj drugace ne gre zaradi napetosti.

joez7 ::

Na en string gre (po info monterja) minimalno 14 panelov in max. 25 ali 26. Mi ni čist jasno kaj naredijo če je 27. ( verjetno grejo na 1x26 ali 2x14=28 - to je info za SolarEdge 3f) 1f ma ponavadi 12 panelov na string.

Daniel ::

Jaz imam na enem stringu 14 in na drugem 13 optimizatorjev. Skupaj 54 panelov.

feryz ::

joez7 je izjavil:

Na en string gre (po info monterja) minimalno 14 panelov in max. 25 ali 26. Mi ni čist jasno kaj naredijo če je 27. ( verjetno grejo na 1x26 ali 2x14=28 - to je info za SolarEdge 3f) 1f ma ponavadi 12 panelov na string.
Tebi pa matematika ne gre od rok, vidim. Mešaš enote.
Paneli niso pomembni, optimizatorji so.
Jaz imam 32 panelov in 22 optimizatorjev.

Drugače nakladate. Max število optimizatorjev je odvisno od tipa optimizatorjev. V stringu 3f razsmernika je komot tudi do 50 optimizatorjev. Če so paneli dovolj majhni oz. švoh.

Constantine ::

Utk je izjavil:

Če bi hotel tam kaj postavit bi moral napolnit celo južno stran, pol pa kolk bi naredilo, bi. Frčada tudi senco meče. Na eno in drugo stran frčade je 210, tu lahko vodoravno daš en panel, ki ima 180, pa do vrha strehe 5 komadov, še 5 na drugo stran, in to je komaj 10. Na frčado dvomim da jih 10 spraviš. 20 panelov bi bilo slabih 9 kw, kar bi bilo dovolj, če bi bli idealno postavljeni, ampak tisti na frčadi ne bojo ravno. Tudi če jih bi gor spravil 10, kar se mi itak zdi nemogoče. 3 bi šli nad frčado, ampak kako jih 7, ali pa 6, spravit na frčado...
Po moje jih spraviš gor 17, to je 7,5 kw.


Če moja laična rit razume prav, je dovolj prostora, da bi pokril svoje potrebe? Da se mi splača še koga poklicat, ki bo malo bolj zagret, da mi jih optimalno razporedi? Zraven je tudi balkonska ograja, ki gleda na jug in bi lahko še na ograjo obesil dva panela.

Hvala za info.

ReRMh ::

pokliči enih par in bodo pogledali preko google maps, niti ne rabijo prit na teren za splošno oceno. 1kWp ti da letno nekje 1,1kWh ven, morda malo več - za hišo (tč, a/c, ind) bo, za ev boš doplačal ali pa si naredil pv nadstrešek - v takšni nevolji nisi edini :D

joez7 ::

feryz je izjavil:

joez7 je izjavil:

Na en string gre (po info monterja) minimalno 14 panelov in max. 25 ali 26. Mi ni čist jasno kaj naredijo če je 27. ( verjetno grejo na 1x26 ali 2x14=28 - to je info za SolarEdge 3f) 1f ma ponavadi 12 panelov na string.
Tebi pa matematika ne gre od rok, vidim. Mešaš enote.
Paneli niso pomembni, optimizatorji so.
Jaz imam 32 panelov in 22 optimizatorjev.

Drugače nakladate. Max število optimizatorjev je odvisno od tipa optimizatorjev. V stringu 3f razsmernika je komot tudi do 50 optimizatorjev. Če so paneli dovolj majhni oz. švoh.


Tu je blo govora o hišni SE (ranga 10kVA 3f) Me prav zanima kater razsmernik prenese 50 opt. na string, to znese 1750 DC, oziroma 2000 DC pri odprtih sponkah. Klasični paneli majo omejitev 1500 DC.

ReRMh je izjavil:

pokliči enih par in bodo pogledali preko google maps, niti ne rabijo prit na teren za splošno oceno. 1kWp ti da letno nekje 1,1kWh ven, morda malo več - za hišo (tč, a/c, ind) bo, za ev boš doplačal ali pa si naredil pv nadstrešek - v takšni nevolji nisi edini :D


Men so tudi naredili ponudbo na osnovi GMAPS. Neke realne cene so 2k€ + 1k€ po kVA instalirane moči na ključ. (vsaj tolk je mene prišlo :) ).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: joez7 ()

Gregor P ::

Število vlog za priklop novih malih sončnih elektrarn je v začetku leta zelo upadlo
Elektrodistributrerji so imeli konec leta 22 tisoč vlog za priklop
Lani se je iztekel zelo ugoden sistem neto meritev za lastnike malih sončnih elektrarn. Potrebno je bilo plačati le razliko med proizvedeno in prevzeto elektriko. Glede na razliko pa tudi omrežnino. Zdaj je treba plačati omrežnino za vso elektriko.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

erikson ::

feryz je izjavil:

2 kW za avto?
370 kWh je požrl moj hibrid ta mesec, v 24 dneh, pa zgolj malo pomaga bencinu.
Računam na nekih 5 megavatnih ur. Da bo štrom malo pomagal bencinu.


Ja za povprečno letno kilometrino, da. 2 kW ti pri obrnjenosti na jug dasta letno 2400 kWh, kar je pri porabi 20 kWh na 100 km dovolj za 12.000 km, kar je povprečna slovenska letna kilometrina. Pa 20 kWh je že velika poraba, Hyundai Ioniq ima povprečno realno letno porabo samo 14,3 kWh, Hyundai Kona pa 15,5 kWh na 100 km.

https://www.spritmonitor.de/en/overview...
https://www.spritmonitor.de/en/overview...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: erikson ()

Neon87 ::

S katerim dobaviteljem bi v tem trenutku vi sklenili pogodbo o samooskrbi (še po lanskem letnem net-meteringu)? Najbolj se nagibam k Energija plus, GEN-i ali Petrol. Rad bi izbral predvsem nekoga za katerega je najmanj možnosti, da bo uvedel "dodatek" kot ga je npr. SunContract.
Prosim za mnenje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Neon87 ()

erikson ::

Constantine je izjavil:

Velikost strehe je
 Slika 1

Slika 1


 Slika 2

Slika 2


 Slika 3

Slika 3



Streha gleda na jug. Stoji pa zraven hiše še nadstrešek za dva avta, ki bi se lahko uporabil, samo pozimi je manj osvetljen.


Properly se mi zadeve res ne da, ampak kolikokor sem se malo špilal glede na realne dimenzije dveh različnih panelov Jollywood bi lahko na sreho spravil 16,1 kW panelov, pod pogojem da bi ti na frčadi štrleli 11 cm preko na vsako stran, na spodnji strani bi ti štrleli čez cca 10 cm čez frčado, plus na desnem koncu strehe bi ti štrleli preko roba stehe za 15 cm. To je maximum, več se res ne da (razen če bi jih pač še na severno stran strehe in se pač sprijaznil da ti bodo proizvajali 33 % manj kot tisti na južni strani). Če nočeš da ti kaj štrli čez rob strehe pa bi pomoje spravil gor nekje okoli želenih 13 kW al pa vsaj tam bliz nekje. Dobi si nekoga za plačilo ki se s temle ukvarja da ti tole ornk zriše.

https://www.secondsol.com/en/anzeige/30...
http://www.jolywood.cn/upload/202308/30...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: erikson ()

Utk ::

Evo spet našega teoretika. Čez sleme in čez kap, pa še malo levo in desno...đizus krajst. Najbolje potem da potegne kak podaljšek trama na vsako stran strehe, samo da bo prostor za panele, bo več koristi, in lepše zgledlo.

Če moja laična rit razume prav, je dovolj prostora, da bi pokril svoje potrebe? Da se mi splača še koga poklicat, ki bo malo bolj zagret, da mi jih optimalno razporedi? Zraven je tudi balkonska ograja, ki gleda na jug in bi lahko še na ograjo obesil dva panela.

Ja šlo bi tistih 7-9 kw najbrž, če bi bli idealno postavljeni bi bilo to dovolj, samo to je res malo panelov in najbrž res ne postavljajo tega radi. Če jim omeniš še kredit ekosklada, jih pa itak ne boš več videl...

erikson ::

Kakšnega teoretika? Zakaj pa ne bi gledali malo čez, to je v praksi možno in izvedljivo, ni pa preveč estetsko. Osredotočil sem se funkcijo pred izgledom. Če ne bi nikjer gledali nič čez (torej vzameš one manjše, ali pa večje daš prečno namesto vzdolžno), potem bi jih spravil gor kake 12 do 13 kW cca.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: erikson ()

mn ::

Koliko, ce sploh kaj, pa bi taksna postavitev povecala verjetnost da ti veter vse skupaj odnese?

Jaz bi najprej zahteval kompetenten odgovor na to vprasanj preden bi karkoli montieral cez rob

WaterBoy ::

Pol pa mal bolj veter zapiha, pa se polomijo zadeve, pa v jok in na drevo se skrivat in jokati kako smo bogi. :)

erikson ::

Evo če ne gledajo nič čez rob nikjer jih spraviš gor 28. 28 x 460 W= 12,88 kW, torej precej blizu teh želenih 13 kW.

Uporabil sem tele panele dimenzij 2,11m x 1,04m, lahko pa da se kakšni drugi še kaj bolje skladajo dimenzijsko z dimenzijami njegove strehe (ali pa kombinacija različnih velikosti panelov lahko pridobi še nekaj melega več). Na frčado jih pride gor 6, dolžina frčade je 4,26m, torej 2 panele prideta po dolžini, širina frčade je pa 3,39m, kar pomeni da trije paneli pridejo po širini. Na levi strani je dolžina 2,2m, panel je dolg 2,11 m, torej to gre skos, na desni strani je dolžina one sekcije 2,11m, torej tle 2 panela spraviš po širini, zadnja sekcija čist na desni je 2,11, tle tud 2 spraviš gor po širini:
https://www.secondsol.com/en/anzeige/30...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: erikson ()

erikson ::

*typo, 2,12m je one sekcija direkt desno od frčade, širina panela pa 1,046, torej tle spraviš 2 po širini. Torej 12,88 kW jih spraviš samo na južno stran strehe (če bi jih dajal še na severno še dosti več, na severni severni strani ti pač delajo za tretjino manj kot na južni), ne pa 7,5 kW kot so prej nekateri trdili. Skratka Constantine kar pogumno, če se zdejšnji izvajalec noče lotit tvoje strehe ga pač zamenjaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: erikson ()

erikson ::

WaterBoy je izjavil:

Pol pa mal bolj veter zapiha, pa se polomijo zadeve, pa v jok in na drevo se skrivat in jokati kako smo bogi. :)


Ne, ravno obratno, to bi se dalo tehnično rešit, tako da tistih 15 cm ki bi gledalo čez rob ne bi imelo destruktivnih učinkov. Ampak kot pravim, 12,88 kW jih spraviš gor že tako da nič ne gledajo čez rob nikjer (če pa gledajo čez eno malenkost pa prek 16 kW). Uporabnik pa glede na svojo navedeno porabo rabi samo cca 8 kW panelov..skratka zadeva gre skos no problem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: erikson ()

Utk ::

Ja, da se jih dovolj gor dat, ampak ne 12 kw. Ne moreš ti na strehi računat na 2 centi precizno, da se bo izteklo.

erikson ::

Da se jih gor dat prek 12 kW brez da kje gledajo čez rob. Če bi se potrudil in šel iskat najbolj dimenzijsko ustrezne panele pa sigurno preko 13 kW, če ne celo 14 kW (kar je meni ne da, ker nisem plačan za to). Ampak tako ali tako je ta razprava odveč, kajti uporabnik glede na svojo porabo vsega skup rabi samo 8 kW panelov, tako da težav res ni..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: erikson ()

stara mama ::

feryz je izjavil:

2 kW za avto?
370 kWh je požrl moj hibrid ta mesec, v 24 dneh, pa zgolj malo pomaga bencinu.
Računam na nekih 5 megavatnih ur. Da bo štrom malo pomagal bencinu.

Po mojih izračunih glede na mojo kilometrino in povprečno porabo električarjev (20kWh/100km) bi zadostovalo 4MWh letno, torej okrog 350kWh mesečno.
Edino z nabavno ceno nikakor ne pride kalkulacija skupaj.

Ti si ekstra specialc in nisi primeren za projekcije na splošno prebivalstvo.

erikson ::

Ti si ekstra specialc in nisi primeren za projekcije na splošno prebivalstvo.

Ja, se spomnim kako se je feryz hvalil da je imel pazi to, povprečno hitrost do nemčije preko 200 km/h. :|

Po mojih izračunih glede na mojo kilometrino in povprečno porabo električarjev (20kWh/100km) bi zadostovalo 4MWh letno, torej okrog 350kWh mesečno.

Torej zate cca dobre 3 kW panelov za avto pri strehi obrnjeni na jug. Povprečna poraba se razlikuje od modela do modela in da dosegaš 20 kWh na 100 km letne povprečne porabe, moraš imet precej požrešen model avta, kot pravim povprečna poraba Hyundai Ioniqa na Spritmonitorju je pod 15 kWh, pri Koni pa dobrih 15. In to je povprečna poraba vseh uporabnikov, kar pomeni če voziš bolj varčno od povprečja (in imaš manj avtoceste) lahko dosežeš še precej manj kot to. Tudi s Teslo se da dosegat povprečno letno porabo dobrih 16 kWh na 100 km in to pri povsem običajni vožnji, brez šparanja:

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: erikson ()

nekikr ::

Ja, se spomnim kako se je feryz hvalil da je imel pazi to, povprečno hitrost do nemčije preko 200 km/h.

Ker je vozil rikverc, sicer bi šlo preko 500.

stara mama ::

erikson je izjavil:


Torej zate cca dobre 3 kW panelov za avto pri strehi obrnjeni na jug. Povprečna poraba se razlikuje od modela do modela in da dosegaš 20 kWh na 100 km letne povprečne porabe, moraš imet precej požrešen model avta,

Vzameš zgornji in spodnji robni pogoj, pa vidiš kje si in kaj rabiš.

tiborrr ::

erikson je izjavil:

WaterBoy je izjavil:

Pol pa mal bolj veter zapiha, pa se polomijo zadeve, pa v jok in na drevo se skrivat in jokati kako smo bogi. :)


Ne, ravno obratno, to bi se dalo tehnično rešit, tako da tistih 15 cm ki bi gledalo čez rob ne bi imelo destruktivnih učinkov. Ampak kot pravim, 12,88 kW jih spraviš gor že tako da nič ne gledajo čez rob nikjer (če pa gledajo čez eno malenkost pa prek 16 kW). Uporabnik pa glede na svojo navedeno porabo rabi samo cca 8 kW panelov..skratka zadeva gre skos no problem.

Ti veš, da mora biti panel najmanj tričetrt metra, raje meter od spodnjega roba strehe, da lahko žleb opravlja svojo funkcijo?
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

Utk ::

To pa res ni problem, našraufaš meter dolge štange na škarnce in žleb prestaviš pod panele...

Oz. ne prestaviš, originalni mora še zmeraj tam bit, še enega postaviš. Nastop v Ambienti ti je zagotovljen...

/s

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

telexdell ::

tiborrr je izjavil:

uTi veš, da mora biti panel najmanj tričetrt metra, raje meter od spodnjega roba strehe, da lahko žleb opravlja svojo funkcijo?

Če mora biti panel odmaknjen 1 m od kapi strehe, zakaj pa potem kap strehe sega do sredine žleba? Bi moral ali skrajšati streho ali prestaviti žleb za vsaj 1 m?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

hojnikb ::

stara mama je izjavil:

feryz je izjavil:

2 kW za avto?
370 kWh je požrl moj hibrid ta mesec, v 24 dneh, pa zgolj malo pomaga bencinu.
Računam na nekih 5 megavatnih ur. Da bo štrom malo pomagal bencinu.

Po mojih izračunih glede na mojo kilometrino in povprečno porabo električarjev (20kWh/100km) bi zadostovalo 4MWh letno, torej okrog 350kWh mesečno.
Edino z nabavno ceno nikakor ne pride kalkulacija skupaj.

Ti si ekstra specialc in nisi primeren za projekcije na splošno prebivalstvo.


sam pozim boš doma čičal pa čakal na sonce :)
#brezpodpisa

stara mama ::

hojnikb je izjavil:


sam pozim boš doma čičal pa čakal na sonce :)

Če dobr vidiš, je zadeva malo predimenzionirana na zgornjo mejo.
To je to, kar lako imamo po letošnjih pravilih :)

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

ja, sam k bo pozim 10% poletnega outputa, ti to nč ne korist.
#brezpodpisa

BigWhale ::

Utk je izjavil:

Kdor rabi te elektrarne si jih naj zgradi za svoj denar. Nobenga dokaza ni da imamo cenejšo elektriko zarad jek1 ali pa teš.


V vsej cloveski zgodovini se ni se NIKOLI zgodilo, da bi nek narod zmanjsal porabo energije iz leta v leto. Ce novih elektrarn ne bomo postavili, potem bomo precej drazjo elektriko bili prisiljeni uvazati. To je dejstvo. Ne solar in ne baterije nas ne bodo resile v naslednjih dveh desetletjih, povsem mozno pa da niti v treh ne. So pa to stvari, ki omogocajo, da elektriko, ki je ne porabimo doma, prodajamo sosedom.

Privat nukleark pa v danasnjem zblojenem turbo kapitalisticnem okolju ne bo sel nihce pri zdravi pameti postavljati, ker ga noben board ne bo podprl, ker gre za prevec dolgorocno investicijo. Veliki energetski projekti so pa vsi stratesko pomembni na drzavnem nivoju in se ROI tezko meri samo skozi direkten dobicek.

feryz ::

Ampak naša obstoječa je privat.
Samo tebi to še ni prišlo.
Naša bo spet, ko jo bo treba razgraditi in častiti pospravljanje radioaktivnega dreka.

Utk ::

BigWhale je izjavil:

Utk je izjavil:

Kdor rabi te elektrarne si jih naj zgradi za svoj denar. Nobenga dokaza ni da imamo cenejšo elektriko zarad jek1 ali pa teš.


V vsej cloveski zgodovini se ni se NIKOLI zgodilo, da bi nek narod zmanjsal porabo energije iz leta v leto. Ce novih elektrarn ne bomo postavili, potem bomo precej drazjo elektriko bili prisiljeni uvazati. To je dejstvo. Ne solar in ne baterije nas ne bodo resile v naslednjih dveh desetletjih, povsem mozno pa da niti v treh ne. So pa to stvari, ki omogocajo, da elektriko, ki je ne porabimo doma, prodajamo sosedom.

Privat nukleark pa v danasnjem zblojenem turbo kapitalisticnem okolju ne bo sel nihce pri zdravi pameti postavljati, ker ga noben board ne bo podprl, ker gre za prevec dolgorocno investicijo. Veliki energetski projekti so pa vsi stratesko pomembni na drzavnem nivoju in se ROI tezko meri samo skozi direkten dobicek.

Se strinjam z vsem. Ampak če je temu tako, potem se treba sprijaznit da elektrika NI navadno tržno blago. Ker "naša" JEK2 bo "naša" samo ko je bo treba zgradit in razgradit. Vmes bo pa to "čisto privat gospodarska dejavnost na katero država ne sme nič vplivat". Ne, tako se tega ne mormo it.
Če je bomo mi zgradili, moramo dobit iz nje cenejšo elektriko, konkretno cenejšo, ne glede na borzno ceno, odvisno samo od cene proizvodnje v novi elektrarni. Ker tisto da bomo potem uvažali "dražjo" elektriko, si vtakni nekam. Nikjer ne piše da bo dražja od naše, in tudi če bo, bo res toliko dražja kot bomo plačali za JEK2?

Konkretne obveze kolk bo zarad tega cenejša elektrika, oz po kaki ceni je bomo imeli. To se da izračunat dost natančno za 10 let vnaprej. Ok, če se podraži gorivo, se bo pač podražila, če se bo podražil plin pa...kake veze ima to?

BigWhale ::

feryz je izjavil:

Ampak naša obstoječa je privat.
Samo tebi to še ni prišlo.


Razlozi, cigava je.

Mato989 ::

BigWhale je izjavil:

feryz je izjavil:

Ampak naša obstoječa je privat.
Samo tebi to še ni prišlo.


Razlozi, cigava je.


Če je naša pa ne dobimo od nje cenejše elektrike kot od trga in borze potem dejansko ni naša četudi je naša... nekaj je pravno drugo pa praktično

Smiselnost igradnje NEK 2 je v tem da imamo od tega državljani nekaj cenejše naslednjih X let ker smo danes investirali milijarde... če to ni mogoče je investicija neumna.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

nekikr ::

Tega ne boš videl. Zdaj plačujemo tržno ceno pa imamo "svojo" elektrarno. Kdor misli, da bo to nekaj dobrega za ljudstvo, je navaden kreten. To je noro hud biznis in mafija bo to tako ali drugače kontrolirala.

BigWhale ::

Mato989 je izjavil:

Smiselnost igradnje NEK 2 je v tem da imamo od tega državljani nekaj cenejše naslednjih X let ker smo danes investirali milijarde... če to ni mogoče je investicija neumna.


Prav nihce ti ne more povedati ali bo zaradi tega v prihodnosti elektrika cenejsa. Cene elektrike ne mores zabetonirati, ne glede na to kdo in ne glede na to kako nekdo gradi elektrarno. Bistvo nuklearke je, da v prihodnosti imas elektriko. Ker, ko bo z elektriko kriza, ti je nihce v tujini ne bo hotel prodati. In to ni vprasanje ali se bo zgodilo, vprasanje je smo kdaj se bo zgodilo.

Od nafte smo ze odvisni tako zelo, da se nam gospodarstvo resno zamaje, ce pride do motenj v dobavi. Zdaj bi pa to poceli se z elektriko? Norost.

nekikr je izjavil:

Tega ne boš videl. Zdaj plačujemo tržno ceno pa imamo "svojo" elektrarno. Kdor misli, da bo to nekaj dobrega za ljudstvo, je navaden kreten. To je noro hud biznis in mafija bo to tako ali drugače kontrolirala.


Kreten je tisti, ki misli, da bo imel 'gratis' elektriko, ce bo drzava postavila elektrarno. A mislis, da k mas enkrat elekrarno, pa ne rabis vec nicesar za to, da ti stvar laufa?

Sploh nobene 'mafije' ne rabis omenjati, samo razmisliti moras kako delujejo stvari.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

Mato989 ::

Prav nihce ti ne more povedati ali bo zaradi tega v prihodnosti elektrika cenejsa. Cene elektrike ne mores zabetonirati, ne glede na to kdo in ne glede na to kako nekdo gradi elektrarno. Bistvo nuklearke je, da v prihodnosti imas elektriko. Ker, ko bo z elektriko kriza, ti je nihce v tujini ne bo hotel prodati. In to ni vprasanje ali se bo zgodilo, vprasanje je smo kdaj se bo zgodilo.


Ne rabi biti cenejša, stane naj pač toliko koliko stane da se pridela v NEK 2 + amortizacija... to bo dovolj če nam to garantirajo in podpišemo bo cela država za ko se to skomunicira.

To da bo pa zdaj davkoplačevalec in cela Država vzela kredite milijard, zato da bo potem Gen I prodajal elektriko po tržni ceni v TUJINO in za Slovence kupoval po borznih cenah nazaj ker ima terminske pogodbe, za to pa ne rabimo NEK 2...

Če je edini razlog za gradnjo NEK 2 da sploh bo elektrika pol je pa res bolje da si folk vsak sam kupuje panele in bo elektrika pa še ceneje bo.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

nekikr ::

Scenarij 1: na trgu kupimo elektriko po ceni 15c/kwh.

Scenarij 2: na trgu kupimo elektriko po ceni 15c/kwh in obenem porabimo 10 milijard za postavitev NEK2.

Kaj je cenejše/boljše? Jaz se strinjam, da potrebujemo nove zmogljivosti, ampak iz izkušenj pa vem tudi kako gre ta stvar. Lahko postavimo 50 NEKov, pa bomo še vedno plačevali enako za kilovat, samo da bomo poleg tega plačevali še 2000€ kredita po glavi na mesec.

Mato989 ::

Kreten je tisti, ki misli, da bo imel 'gratis' elektriko, ce bo drzava postavila elektrarno. A mislis, da k mas enkrat elekrarno, pa ne rabis vec nicesar za to, da ti stvar laufa?


Nihče ne rabi "gratis" elektrike... samo stane naj toliko kot stane da se jo pridela v NEK + amortizacija... ne pa toliko kot na borzi narekujejo ceno.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Utk ::

Če se gre za to, da sploh bo elektrika, potem cena proizvodnje in co2 ni bistven. Naredimo še en blok v Šoštanju in začnemo kopičit sekance. Ko ne bo drugega, bo to v redu. Res da stane milijardo, ampak tudi to je 9 milijard manj kot JEK2. Če rabimo "poceni" elektriko, jo pa naj financira tist, ki bo z njo služil. Če je to državni geni, jo naj kar financira. Lahko izda tudi neke 50 letne obveznice zarad mene z nekim donosom. Ne moremo pa kar podpisat prazen ček.
JE je predrag hec, da je bi imeli za vsak slučaj, če ne bo elektrike. Za to imamo lahko 5 manjših TE, na sekance ali nafto. Če se gremo preperstvo.



Scenarij 1: na trgu kupimo elektriko po ceni 15c/kwh.

Scenarij 2: na trgu kupimo elektriko po ceni 15c/kwh in obenem porabimo 10 milijard za postavitev NEK2.

Ja, samo da nekateri tu mislijo da bomo v scenariju 1 plačevali 15,2 centa na kwh namesto 15. Jaz vzamem teh 15,2...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

tiborrr ::

telexdell je izjavil:

Če mora biti panel odmaknjen 1 m od kapi strehe, zakaj pa potem kap strehe sega do sredine žleba? Bi moral ali skrajšati streho ali prestaviti žleb za vsaj 1 m?

Ker je panel bistveno bolj gladek od katere koli strešne kritine.
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

VIP58 ::

Pri meni so paneli 5 cm odmaknjeni od spodnjega roba strehe, nobenih težav zaradi žleba. Deževnica teče v žleb. Nagib 35 stopinj.
Too much of everything is just enough.

feryz ::

BigWhale je izjavil:

feryz je izjavil:

Ampak naša obstoječa je privat.
Samo tebi to še ni prišlo.


Razlozi, cigava je.
Od tistega, ki jo trenutno upravlja.
In tisti s Slovenijo in Slovenci nimajo popolnoma nobene veze.
Vem, ti raje gledaš zemljiško knjigo in Ajpes.
Jaz pa raje kam drugam.
««
309 / 354
»»