» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
285 / 354
»»

Daniel ::

telexdell je izjavil:

Daniel je izjavil:

Jaz je trošim več kot prej, zadnja dva tedna. Ampak iz omrežja zgolj minimalno. Dodal sem grelce v bojler in sedaj namesto, da kurim drva za toplo vodo le to ogrevam z elektriko med 9:45 in 17:00 uro s 4 kW grelci vezanimi preko kontaktorja. Ponoči je grelec izklopljen. Sicer imam 6 mWh viška ampak ne bom sedaj tega žgal za to, da bom ogreval žlebe in podobne bedarije.

V luči novih tarif omrežnin za moč je takšno ravnanje zrelo za nagrado "Fool of the year". S 1.11.2023 so začeli zbirati podatke o doseženi moči, katera se bo plačevala celo leto 2025. Grelci in kontaktor kateri delujejo preko dneva so v primeru močne oblačnosti in dežja dvignili moč za tam 4 kW. Ker se je to zgodilo v prvem bloku (okrog 10 ure in okrog 17 ure, ko je proizvodnja SE v tem letnem času že itak blizu nule) bo ta večja moč veljala za vseh 5 blokov. Prav zaradi takih "genialcev" bomo vsi plačevali več. V uteho mi je edino to, da bodo oni plačevaše še za svojo genialnost.


Če bi ti prebral še katero od mojih objav, bi videl tudi, da so mi ze tako določili priključno moč 15,1 kW zaradi tam nekje 30 minutne visoke porabe grelcev v mlekarni. In če bom sedaj zaradi tega fool of the year pač bom.

Plačati bom to priključno moč itak moral, zdaj pa, če bom čez dan večinoma iz sončnice še grel vodo in tako porabljal 5 kW namesto da kurim drva nima to na končni račun popolnoma nobenega vpliva.

Seveda pa ne lahko ta dodatni grelec nastavim, da bo delal ponoči in tako popolnoma zmeraj obremenjujem omrežje namesto, da mi troši elektriko direktno iz SE razen takrat ko pač dežuje ali je močno oblačno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

Daniel ::

In tako za info, trenutna proizvodnja je tam nekje 10 kW, torej 5 kw za porabo hiše in bojlerja, ki se je sedaj itak že izklopil (300L), 5 kW pa je še zmeraj šlo do sosedov. Drugo leto, ko nabavim dolgo palico (12+M) z metlo na koncu da jo malo operem bo pa še nekoliko boljša, ker paneli, ki so blizu zračnika hleva že proizvajajo opazno manj (lepljiv prah).

telexdell ::

Preko dneva je omrežje bolj obremenjeno, kot preko noči. Omrežnino za prevzeto energijo iz omrežja ne plačuješ. Torej ti bo strošek za porabljeno elektriko enak ali vodo ogrevaš med 22 in 6 uro ali med 10 in 17 uro. Za omrežje pa je boljše, če jo v nočnem času.
Če so ti grelci za mleko nabili visoko špico potem poskušaj od 1.11 tekočega leta do 28/29.2. naslednjega leta, ko se določa, koliko boš plačeval čez dve leti kaj ukreniti, da konico premakneš vsaj iz bloka 1. Idealno pa bi bilo, da jo tudi iz bloka 2. Mogoče lahko kaj narediš tudi z grelci- če bodo malo manjše moči bodo pač malce dlje ogrevali posodo za mleko. V obdobju me 1.3 in 31.10 pa lahko nabijaš konico koliko se ti zahoče.
Za Fool of the yaer award pa si ob razmišljanju- ker imam konico 15 kW bom pa ravno v obdobju evidence konic dodal še 4 kW vsekakor obetaven kandidat.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Daniel ::

Jaz vem, da je zame strošek enak. Sprašujem te, kakšen je smisel tega, da ogrevam vodo v hiši ponoči, če jo lahko podnevi brez, da potrošim 1W iz obremenjenega omrežja.

Narobe je, da si ti predpostavljaš, da sem butl, ki si ne ve izračunati, da takrat, ko delajo 13 kW grelci in vsa ostala mašinerija ne smem priklapljati še dodatnih 4kW grelcev in na podlagi tega tudi pišeš poste. Vsa situacija, tudi tale z grelci je že bila obrazložena.

Tisti grelci v mlekarni pač morajo biti taki kot so, če želimo učinkovito pranje, brez, da se kje nabirajo mikroorganizmi, zato te 15 kW konice ne bom nikakor zbil. Ko bojo enkrat končno znane cene te omrežnine bo že lažje potegniti kakšne zaključke.

Zraven tega je molža dvakrat dnevno, zjutraj in zvečer in ni popolnoma nobene variante, da jo premaknem na 1 popoldan in ob enih zjutraj, samo za to, da premaknem špico 15 kW iz najbolj obremenjenega bloka elektru na ljubo.

Lahko sicer kupim še en bojler, ga grejem na 90 stopinj s sončnico pa bo končni efekt vprašljiv, ker sistem 10+ minut potem kroži s to isto vodo (40L) v svojem zaprtem krogu in jo dogreva s svojimi ločenimi grelci (13 kW). Mogoče bi zbil špico na 12 kW, lahko pa tudi ne in bi samo imel kup dodatnih stroškov.

Če bo res grozljiva cena priključne moči lahko morda naredim nek kompromis in te sicer pregrešno drage grelce (3x 4,3 kW, pravokotna prirobnica) menjam s kakšnimi manjšimi (isto 380V) narejenimi po meri, recimo 3x2kW, kar bo neizbežno podaljšalo čas segrevanja vode in zelo verjetno tudi ne bojo uspeli dogrevati tistih 40L vode med pranjem v zaprtem krogu na ustrezno temperaturo, kar spet lahko povzroči nove težave.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

starfotr ::

feryz je izjavil:

Saj ti je menda jasno, da on rabi te grelce za to, da si z njimi služi kruh in tebi prideluje hrano?
Nima jih zato, da si po celodnevnem modrovanju po forumu in nažiranju, rit opere s toplo vodo potem, ko ga pritisne srat.
Aha, ni ti jasno, le kako bi ti bilo. Tebe žene foušija in čakaš, da bo sosedu krava crknila. Ampak tvoja bo še bolj.
Nikoli ne bo elektrika tako draga s sončnico, kot brez nje.


Kakšna je razlika v porabi, če elektriko porabi kmet, kovinostrugar ali pa bordel?


Glede na izjave, da elektro distribucija proda vaše elektriko naprej - zmanjšanje vaše elektrarne je pravilen pristop. Da ne bo viškov. Ali pa bolj cigansko - povačanje porabe.

Po glavi mi hodi čas korone in kvas. Nekateri ste si nagrabili kvasa v ekvivalentu solarne elekrarne.

Kot že verjetno veste imamo zaradi nestalnih virov v omrežju povečano porabo hitrih in dragih virov (baterij, plinskih elektrarn itd.) To prilično pozabite, ko je govora k plačilu vašega viška. NEK ima ceno 35 eur/MWh. Premagajte to, če lahko.

Na grelce lahko daš tudi diode in ti eno polperiodo odreže, če bi že rad varčeval.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: starfotr ()

Daniel ::

starfotr je izjavil:

feryz je izjavil:

Saj ti je menda jasno, da on rabi te grelce za to, da si z njimi služi kruh in tebi prideluje hrano?
Nima jih zato, da si po celodnevnem modrovanju po forumu in nažiranju, rit opere s toplo vodo potem, ko ga pritisne srat.
Aha, ni ti jasno, le kako bi ti bilo. Tebe žene foušija in čakaš, da bo sosedu krava crknila. Ampak tvoja bo še bolj.
Nikoli ne bo elektrika tako draga s sončnico, kot brez nje.


Kakšna je razlika v porabi, če elektriko porabi kmet, kovinostrugar ali pa bordel?


Glede na izjave, da elektro distribucija proda vaše elektriko naprej - zmanjšanje vaše elektrarne je pravilen pristop. Da ne bo viškov. Ali pa bolj cigansko - povačanje porabe.

Po glavi mi hodi čas korone in kvas. Nekateri ste si nagrabili kvasa v ekvivalentu solarne elekrarne.

Kot že verjetno veste imamo zaradi nestalnih virov v omrežju povečano porabo hitrih in dragih virov (baterij, plinskih elektrarn itd.) To prilično pozabite, ko je govora k plačilu vašega viška. NEK ima ceno 35 eur/MWh. Premagajte to, če lahko.


NEK je trenutno v okvari, zraven tega so vso elektriko že prodali vnaprej, najbrž v tujino.

Torej elektro distribucija ne proda vseh viškov naprej? Ali kaj želiš povedati? Da je pravilen pristop, da elektro proda vse brezplačno prevzete viške in zaračuna še za prevzeto v temi (kar je plan)? Mogoče še kakšen bombonček zraven, da bo dovolj za plače na SODO, pa da morda celo kaj ostane za vzdrževanje omrežja? Pač vprašam, glede na to, da smo leta plačevali kar krepko omrežnino pa nam kljub temu sedaj vsak vihar podre dele omrežja. Brez elektrike smo zagotovo vsaj 15x na leto, 4x sem že vlačil agregat iz podstrešja, nekateri drogovi so bili letos podprti več kot pol leta, ker sploh niso dobili novih drogov, ti ki pa pridejo pa so take kvalitete, da nekateri pokajo že pri razkladu, nekatere pa veter zlomi na sredini in ne pri zemlji. Lokalni električarji niti nimajo več lastnega kopača, ker je stari šel v odpis, novi pa je 35 km stran in tako smo bili zadnjič soočeni s situacijo ali (bil je državni praznik) najdemo koga, ki bo prišel s kopačem na njivo skopat luknjo za betonski podstavek in izvlekel tovornjake iz njive ali pa bomo noč preživeli v temi (po tem, ko smo že bili 7 ur brez elektrike).

Sicer vsem tem možem na terenu vsaka čast, res se trudijo po najboljših močeh ampak jih omejujejo od zgoraj, oni pa potem na terenu pač čarajo kakor vejo in znajo z materialom in opremo, ki jo priskrbijo tisti višje.

To za diodo sem že slišal, sicer nisem toliko električarja, da bi vedel točno kakšno bi rabil in kako povezati, če so grelci vezani mislim, da v zvezdo, bi moral malo preveriti in raziskati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

nekikr ::

SambaShare je izjavil:

nekikr je izjavil:

Če bi želeli zmanjšati porabo netomeritvencev, potem bi lahko plačali viške po polovični ceni pa ti garantiram, da bi ljudje spet šparali kakor bi se dalo.


Pa je toliko vredna? A naj vam še to subvencioniramo?

Jaz vam predlagam, da ne tulite preveč. Kakršna koli sprememba bo, bo na slabše. Z ekscesi, da se viške kuri v tri krasne, pa še toliko hitreje.


Kaj tule je bilo pretežko za razumeti? Povej, pa bova probala narisati slikanico.
Viške bodo prodali. Se pravi nič ne subvencionirajo ampak lepo prodajo. Lahko bi pa tega prodali še precej več (obenem pa bi ljudje manj porabili), če bi se te viške plačalo po neki ceni, ki omogoča zaslužek elektro preprodajalcem in obenem neko malenkost da tudi proizvajalcu. Ljudje si ga družno mečejo na roke ob omembi "šparanja" oz. misli "da se investicija povrne po 15 letih), pa da ne bi omejili svoje porabe, če bi dobili nekaj fičnikov? Win-win za vse bi bil.

SambaShare ::

nekikr je izjavil:


Viške bodo prodali.


Ali plačali nekomu da jih vzame. Je bilo že dobro napisano. Pojdi dol z samooskrbne elektrarne in prodajaj sam. Ali pa ostani gor in ne glej podarjenemu konju v zobe.

DarwiN ::

nekikr je izjavil:

... če bi dobili nekaj fičnikov? Win-win za vse bi bil.


Ti tvoji fičniki so že aktualni.. Izvoli.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Daniel ::

SambaShare je izjavil:

nekikr je izjavil:


Viške bodo prodali.


Ali plačali nekomu da jih vzame. Je bilo že dobro napisano. Pojdi dol z samooskrbne elektrarne in prodajaj sam. Ali pa ostani gor in ne glej podarjenemu konju v zobe.


Ja, plačal boš, da elektriko vzamejo in jo nato še enkrat prodajo. Kapitalizem v vsem sijaju za nekaj prekladanja papirjev ali pa še to ne, ker je vse elektronsko. Konec leta pa se bo spet delilo.

Nasploh nikogar ne moti, da se viški prodajo, s tem smo bili vsi seznanjeni ob podpisih pogodb.
Trapasti so ti članki, kako sedaj jamrajo, ker ljudje pač proizvedeno elektriko dejansko tudi porabijo (in je zato oni ne morejo prodati).

Sicer te paciente, ki s tem potem grejejo žlebove in dovoze bi bilo treba prizemljiti, ker to je res bedarija, za toplotne črpalke pa je pač razumljivo, da bojo delale, še bolj pa, da ljudje pač kuhajo na elektriko in ne na plin, ki ga morajo še dodatno plačati. Menda jih take osnove ne morejo presenetiti ali?

starfotr ::

Vsa elektrika, ki gre v omrežje se proda. Ne more izpuhtet.

Diode moraš izbrat ustrezne moči glede na grelce. Prav tako jih je treba ustrezno hladit in tudi strokovno zmontirat.

Distribucije imajo slaba omrežja na podeželju. In stalno menjavanje drogov veliko stane. Ena pametnejša distribucija ima veliko večino kablov vklopanih. Oni nimajo težav. Pa še omarico ti zastonj postavijo. Medtem, ko moraš pri ostalih to sam kupit in postavit. Pač imaš nesrečo.

Daniel ::

Ja saj, pri diodah bo potrebna pomoč električarja.

Ironično zadnje neurje ni podrlo NN omrežja ampak odcepe daljnovoda proti trafom. V ponedeljek imamo tudi napovedan izklop, da se na betonski podstavek postavi še en drog, ki je padel a ni potrgal žic, tako, da še kar visi.

V občini so bile neke ideje, ko se je leta nazaj delala kanalizacija, da bi se zraven v zemljo položilo tudi vso NN elektro omrežje. Bili so pogovori o tem a na koncu je bilo rečeno, da elektro nima denarja za tole in so potem pač potegnili samo kanalizacijo in optiko. Sedaj pa pač imamo kar imamo. Omarico sem itak moral kupiti sam, kot tudi kabel 70 mm2 (od viška ne boli glava). Mi imamo vsaj 70 mm2 kabel od trafa, marsikje po drogovih še zmeraj visijo žice, tako, da je vsaj to, če že ne ostalo.

SambaShare ::

Daniel je izjavil:


Trapasti so ti članki, kako sedaj jamrajo, ker ljudje pač proizvedeno elektriko dejansko tudi porabijo (in je zato oni ne morejo prodati).


Na kateri članek se sklicuješ? Še nisem videl, da bi koga motilo, če se porabi sproti. Da se porablja decembra, kar je bilo narejeno junija, pa jasno da gre marsikomu v nos.

Daniel ::

https://n1info.si/poglobljeno/paradoks-...

Kako lahko ljudi zaposlene na elektru preseneti, da se elektrika pridelana junija porabi za toplotno črpalko decembra?

nejc_nejc ::

Bo prišla druga netla in bodi pogoji drugačni..

nekikr ::

SambaShare je izjavil:

nekikr je izjavil:


Viške bodo prodali.


Ali plačali nekomu da jih vzame. Je bilo že dobro napisano. Pojdi dol z samooskrbne elektrarne in prodajaj sam. Ali pa ostani gor in ne glej podarjenemu konju v zobe.

Ne, nikjer ni bilo napisano, da bi ljudje poleti dobili po 100€ na račun, ker je elektrika takrat "zastonj". Lahko pa pokažeš nasprotno. Da je bila enkar na borzi cena negativna ne pomeni prav ničesar, če nihče ni imel od tega nič (razen preprodajalcev, pa še ti ne veliko).

Daniel je izjavil:

https://n1info.si/poglobljeno/paradoks-...

Kako lahko ljudi zaposlene na elektru preseneti, da se elektrika pridelana junija porabi za toplotno črpalko decembra?

Enostavno, saj ti piše.

Izgradnja omrežja je vedno temeljila na predpostavki, da se obremenitev prerazporedi skozi čas – da ne kuhajo vsi istočasno, da ne perejo istočasno itd.

Oni so pač predpostavili, da bomo v tem krasnem novem svetu pod taktirko največjega elektro štručkota in njegove perjadi poklicali soseda in ga vprašali kdaj misli kuhati in če slučajno ve, kdaj bo naslednji sosed rabil toplo vodo. Da se nekako prerazporedi poraba. Mi kreteni neobzirni pa vsi kuhamo kosila v času kosila in se zvečer tuširamo. Ma ne hre to tako!

So pa celo predvideli moj predlog:
Rešitev bi bila sicer po njegovem mnenju relativno preprosta. "Vlada bi morala predpisati obvezen odkup viškov elektrike s strani dobaviteljev, seveda po ustrezno nizki ceni. Na ta način bi motivirala ljudi, da se glede porabe, ko njihove elektrarne ne proizvajajo, čez celo leto obnašajo racionalno."

Torej naj nekaj fičnikov dajo ljudem, pa bodo kljub 15kw elektrarni sedeli na kavču v dveh puloverjih, da bodo le nekaj evrov dobili nazaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nekikr ()

telexdell ::

Ko nekateri omenjate gretje dovozov in žlebov- to se je delalo že v bivši jugi, in se dela tudi danes. Neodvisno od tega ali ima nekdo lastno SE ali ne. Pač- snegobrani na strehi in zračne strehe nujno povzročajo ledene sveče. Te ledene sveče lahko polomijo žlebove ali se odlomijo in poškodujejo/ubijejo kakšnega mimoidočega. Gretje žlebov tudi ne dela celo zimo ampak mogoče 10x/ na zimo po nekaj ur skupaj. Grelne žice so pa moči tam 20..40 W/m. Torej vsega skupaj pod kW in mogoče 30 kWh/leto porabljene elektrike. Koliko bi se jo pa porabilo za izdelavo novih žlebov? Podobno je z ogrevanji dovozov. Kolikokrat na zimo pade sneg? In med sneženjem laufa moč tam 40...80 W/m dovoza. Ko se dovoz enkrat usuši ni potrebe za delovanjem gretja. Tak da- za namene demagogije je pač vse dobrodošlo.
Ni dovolj, da elektriko na borzi kupiš, moraš jo tudi pripeljati domov. In če so cene negativne so verjetno transportne poti preobremenjene in drage kot žefran. Tako tu velja isto- za namene demagogije vse prav pride.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

MadMax ::

starfotr je izjavil:

Na grelce lahko daš tudi diode in ti eno polperiodo odreže, če bi že rad varčeval.

Ne takih bedarij predlagat, vsaj tistim ne, katerim nočeš slabo.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

hruske ::

Gregor P je izjavil:

Paradoks samooskrbe: Ko sončna elektrarna na strehi poveča porabo iz omrežja
Država od leta 2016 spodbuja samooskrbo gospodinjstev s sončnimi elektrarnami. S samooskrbno sončno elektrarno si lahko znižajo račun za elektriko za približno 80 odstotkov. A ne zato, ker bi za toliko zmanjšali porabo elektrike iz omrežja. Dejansko je omrežje zaradi teh samooskrbnih sončnih elektrarn celo bolj obremenjeno. "Naše analize kažejo, da odjemalci, ki imajo samooskrbo, iz omrežja potegnejo več elektrike, kakor so je pred namestitvijo samooskrbne sončne elektrarne, kar je skregano z logiko," nam je povedal dr. Jurij Curk z Elektra Ljubljana.


Tu res ni nič paradoksalnega:

- Ko lahko sam proizvajaš energijo, se boš navadil, da je je na voljo več.
- Če te nič ne stane kdaj energijo uporabljaš, svojih navad ne boš prilagodil.
- Tudi če te energija stane različno ob različnem času, ampak tega ne veš, svojih navad ne boš prilagodil.
- Če si za nekaj že plačal oz. se ti ne ustvari dobropis, pol je cena za to nič in to izkoristiš.
Rad imam tole državico. <3

DamijanD ::

A je drugače v članku kaj omenjeno, da je v času SE booma tudi TČ boom in da verjetno večina višje porabe gre zaradi uvedbe TČ, nekateri imajo še EV?
Verjetno je takih, ki bi na vsak način hoteli viške porabit manjšina, veliko je pa takih, ki so ob SE uvedli tudi kakšne koristne dodatne porabnike (TČ, EV, indukcija,...)

Utk ::

Mi ne trošimo nič več, je pa več zarad TČ in avta. Tudi če bi višek trošili, viški so ranga 5 ali pa 10%, dvomim da to elektro opazi. Če ima kdo več viška, je pa pač slabo planiral, tudi taki dvomim, da potem nalašč trošijo. Se pa zmeraj najde kak idiot, tudi zdaj se bo sigurno javil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Daniel ::

Jaz razen teh grelcev nisem nič večal porabe. Elektrarna je večja zaradi misli na E avto, čeprav kakor se te stvari razvijajo vprašanje, če sploh bo do konca življenjske dobe elektrarne.
Na leto se naredi tam okrog 20.000 km in za te kilometre nikakor nisem pripravljen plačati 40.000+ eur za avto s 450 km dometa in baterijo, ki gre včasih malo po svoje. Sploh glede na to, da sem za prejšnji avto plačal 20.000 eur, ker kaj več kot premika iz točke A do B ne rabim je 40.000+ absolutno preveč, še zmeraj pa bi rad recimo v 10 urah prevozil nekih 800 km.

Drugače pa je statistika trenutno taka:

Prejem iz omrežja:

10,4 mWh

Oddaja v omrežje
16,5 mWh.

nekikr ::

Najbolje bi bilo, da bi se ogrevali na drva in kuhali na plin ter vozili na nafto. Potem bi bila elektro podjetja zadovoljna. Vse ostalo bodo pa po novem penali. Krasni prehod v brezogljično družbo :)

krucymucy ::

DamijanD je izjavil:

A je drugače v članku kaj omenjeno, da je v času SE booma tudi TČ boom in da verjetno večina višje porabe gre zaradi uvedbe TČ, nekateri imajo še EV?
Verjetno je takih, ki bi na vsak način hoteli viške porabit manjšina, veliko je pa takih, ki so ob SE uvedli tudi kakšne koristne dodatne porabnike (TČ, EV, indukcija,...)

Da, je omenjeno.

Jasno, poraba elektrike se v samooskrbnih gospodinjstvih v prvi vrsti poveča zato, ker si številni poleg samooskrbne sončne elektrarne omislijo tudi toplotno črpalko in morda še električni avto.


Vseeno članek napeljuje na to, da se nalašč viške kuri. Takih je malo.
Jaz sem imel lani 5MWh viska, ampak zgolj zato, ker TČ še ni bila v uporabi v prvi polovici leta. Trenutno sem na 3.5MWh, ampak se je grelna sezona šele začela.
Pa tudi računal sem da bi bilo za nekih 15.000km za EV v rezervi, tako da SE ni nič predimenzionirana.

Gregor P ::

Mogoče "nalašč" ni prava beseda, vsaj za večino upam da ne, morda bolj nevede v naivnem upanju, da zdaj pa končno lahko, ker imaš SE in so računali kar tako na pamet počez.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

starfotr ::

Dajmo raje rečt, da niso nič izračunali. Niti čez palec ne.

Ker, če bi vsaj čez palec kaj izračunali, potem ne bi imeli takih viškov.

Utk ::

Če postavljaš SE, se boš pač grel na elektriko, kuhal na elektriko, po možnosti še vozil na elektriko, itd. Marsikdo ima kakšen kamin, ki ga potem vse manj uporablja. Zato je nazadnje pač večja poraba. Je pa manjša poraba česa drugega. Pa sej to je cilj teh vzpodbud, da se čim več dela na elektriko in čim manj na nafto in drva, a ni?

misek ::

starfotr je izjavil:

Na grelce lahko daš tudi diode in ti eno polperiodo odreže, če bi že rad varčeval.
Na enem forumu sem prebral, da to ni priporočljivo. Ne spomnim pa se več kje.

Likalnik ::

jaz sem si nekako okvirno preračunal, da bi 15kwp bila za naše potrebe trenutno zadosti.

cca 5Mwh smo porabili eletkrike pred SE, TČ in EV
potem sem izračunal da bom nekje dodatnih 5Mwh porabil z TČ
če dodam še EV pa nekje dodatno še 5 oziroma 6Mwh....kar pomeni skupaj cca 16Mwh letne porabe.

15kwp močna elektrarna ti pa na leto proizvede lahko nekje od 18 do 19Mwh....kar pomeni, da imam jaz oziroma bom imel viška cca 2 do 3Mwh na leto....s tem, da cca 1 Mwh viškov letno prenesem na drug objekt....tako mi ostane še 1 do 2 Mwh na leto za morebitni drugi EV.

in ja, tako kot ste rekli...potrebno je preračunati oziroma vsaj okvirno oceniti trenutno porabo ter porabo za naslednjih cca 5 let (če boš dodal TČ ali SE ali klimo itd) in kakšno moč nam bo nova SE proizvedla na leto....vedno si vzameš še nekaj rezerve in zato malo močnejšo SE

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

feryz ::

Jaz imam sončnico in kuham na plin in kurim, občasno, toplovodni kamin.
Pač netipičen čudak.

bciciban ::

Gregor P je izjavil:

Paradoks samooskrbe: Ko sončna elektrarna na strehi poveča porabo iz omrežja
Država od leta 2016 spodbuja samooskrbo gospodinjstev s sončnimi elektrarnami. S samooskrbno sončno elektrarno si lahko znižajo račun za elektriko za približno 80 odstotkov. A ne zato, ker bi za toliko zmanjšali porabo elektrike iz omrežja. Dejansko je omrežje zaradi teh samooskrbnih sončnih elektrarn celo bolj obremenjeno. "Naše analize kažejo, da odjemalci, ki imajo samooskrbo, iz omrežja potegnejo več elektrike, kakor so je pred namestitvijo samooskrbne sončne elektrarne, kar je skregano z logiko," nam je povedal dr. Jurij Curk z Elektra Ljubljana.


Elektro cigani, ki pišejo zavajujoče prispevke.

Folk ne kuri elektrike kar tako za brezveze, se pa logično poraba veča, ker prehaja ogrevanje in transport na elektriko.
Kurilno olje je že kar dolgo ven iz mode in svijnsko drago, plin je šel zadnji dve leti nenormalno gor, pelete so tudi navili kot da pri nas ne bi raslo eno drevo, potem pa se folk pač greje na tisto kar ostane in to je elektrika (toplotne črpalke).
Pa tudi glede transporta nas država in družba spodbujata ali kar silita da gremo na EV.

Tipičen vzorec, ki sem ga opazil v svojem okolju je, da mora folk zamenjat ogrevanje ker je bila trenutna peč zrela za menjavo ali je energent ratal predrag in potem se namesti SE + TČ.

feryz ::

V resnici nameščajo toplotne zaradi politike "države".
Porivajo in porivajo, subvencionirajo, prepovedujejo ostalo.
Ko se poveča poraba, pa jokajo.

bciciban ::

starfotr je izjavil:

Dajmo raje rečt, da niso nič izračunali. Niti čez palec ne.

Ker, če bi vsaj čez palec kaj izračunali, potem ne bi imeli takih viškov.


Kaj pa je treba računati? Pogledaš koliko si imel porabe do sedaj na letnem nivoju, za proizvodnjo SE pa obstajajo solidno natačna orodja za oceno koliko boš dobil energije za svojo lego in orientacijo strehe.

Je pa cena kakega dodatnega kWp na strehi tako smešno nizka, da bi bil bedak v kolikor bi dimenzioniral SE na točno tako moč kot jo rabiš v tem momemntu.

feryz je izjavil:

V resnici nameščajo toplotne zaradi politike "države".
Porivajo in porivajo, subvencionirajo, prepovedujejo ostalo.
Ko se poveča poraba, pa jokajo.


Kurilno olje je že kar dolgo ven iz mode in svijnsko drago, plin je šel zadnji dve leti nenormalno gor, pelete so tudi navili kot da pri nas ne bi raslo eno drevo


Točno to sem napisal.
Čeprav pri peletih so kr ponudniki sami navili cene, jim ni rabila nič država diktirat :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bciciban ()

feryz ::

Saj, da ne bo pomote, največji problem elektro mafije je trenutno premajhna poraba in ne prevelika.
Tudi zato bodo, vsaj glede na obljube glavnih elektro mafijcev v državi, dvignili cene.

Gregor P ::

Logično je, da si nas najbrž večina želi zamenjati doma "stare" peči na razna druga goriva na nekaj bolj sodobno manj okoljsko spornega in pa bolj varčnega; vendar stroškovno gledano je še vedno vprašanje, komu se to zares splača, če ni prej poskrbel za primerno izolacijo (v stari hiši) - kar znaša vsaj 30.000 evrov, zgradil SE itd., ker za ogrevanje dveh nadstropij srednje dobro izolirane hiše porabiš sedaj cca. 1500 litrov kurilnega olja na sezono (pomeni cca 1800 evrov, odvisno pač kdaj ga kupiš, kar je mesečni strošek 150 evrov), če bi bila izolacija boljša pa še manj (po mojem lahko zbiješ na 1000 litrov normalne porabe - če bi pa hotel varčevati in bi nekatere sobe ipd. ogreval manj pa še manj).

Torej če si dal recimo za TČ 8000 evrov, in za SE še 15k ter boš moral obe zamenjati čez 15 do 20 let, je v bistvu to že vprašanje za drugo generacijo, kaj se bo njim takrat bolj splačal - ker bodo tudi imeli predvidevam na voljo še boljše in bolj ugodne rešitve. V to potem za boljši izkoristek vračunaš morda še EV itd. in na koncu seveda prideš do dosti večje porabe elektrike (a manj ostalih goriv: olje, plin, bencin etc.).
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

FoxKnox ::

Ni problem premajhna ali prevelika poraba. Problem je neplanirana ali nestalna poraba. S stališča ponudnika je idealna konstantna poraba EE skozi določeno obdobje. V taki situaciji je načrtovanje odjema in nakup energije na trgu pod optimalnomi pogoji in ceni.
Pri SE pa je nemogoče predvidevati, kakšno vreme bo v naslednjem letu in koliko bo proizvodnja SE pokrivala lastne potrebe, kajti omrežje ne shranjuje EE za kasneje.
Največji problem so pa špice porabe in to nepredvidene, saj ob slabem vremenu in mrazu, vse hiše z SE vlečejo potrebno energijo v največji meri iz omrežja .
Temu so predvsem namenjeni različni dnevni in sezonski bloki za obračun omrežnine. Lahko pa pričakujemo še nove delitve pri ceni omrežne energije, saj se stanje in obremenitve omrežja z izjemnim povečanjem SE še naprej vztrajno destabilizira.
Drugače pa ne pričakujem več kot četrtinskega deleža v proizvodnji EE s strani SE, kajti sončnih ur enostavno ni dovolj za učinkovito delovanje EE omrežja. Pa ne začenjajte z omenjanjem hranilnikov, saj je to še ena brca v temo.
Morda pa je na obzorju že nova marketinška niša o kateri že pišejo mediji. Beli vodik in njegova nahajališča. Koliko časa bo trajalo, da se elita, lobiji in konglomerati vržejo na nov vir služenja milijonov ? Potem je samo še korak, beri kuvert z milijoni , do nove okoljske agende .

Utk ::

Največji problem so pa špice porabe in to nepredvidene, saj ob slabem vremenu in mrazu, vse hiše z SE vlečejo potrebno energijo v največji meri iz omrežja .

Tistih 95%, ki nimajo SE, pa ne?

Pri SE pa je nemogoče predvidevati, kakšno vreme bo v naslednjem letu in koliko bo proizvodnja SE pokrivala lastne potrebe, kajti omrežje ne shranjuje EE za kasneje.

Ah te prosim, točno se ve, da avgusta 2024 v nedeljo popoldan bo elektrike kolk boš hotel. Pa ne samo za v nedeljo, za cel mesec.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

bciciban ::

FoxKnox je izjavil:

Ni problem premajhna ali prevelika poraba. Problem je neplanirana ali nestalna poraba. S stališča ponudnika je idealna konstantna poraba EE skozi določeno obdobje. V taki situaciji je načrtovanje odjema in nakup energije na trgu pod optimalnomi pogoji in ceni.
Pri SE pa je nemogoče predvidevati, kakšno vreme bo v naslednjem letu in koliko bo proizvodnja SE pokrivala lastne potrebe, kajti omrežje ne shranjuje EE za kasneje.
Največji problem so pa špice porabe in to nepredvidene, saj ob slabem vremenu in mrazu, vse hiše z SE vlečejo potrebno energijo v največji meri iz omrežja .


Jaz zaradi SE nič več elektrike ne vlečem iz omrežja, ko je slabo vreme. To je neka mentalna gimnastika retardov.

Kvečjemu bi lahko rekel da lastniki SE manj vlečemo iz omrežja ko sije sonce. Preostali čas pa vlečemo iz omrežja toliko kot pač rabimo in SE ni porabnik. Porabniki so TČ, indukcija, EV,... In v vse to nas spodbuja ali kar direktno sili država.

Lahko mi rečeš hvala, ker zaradi moje SE polovico leta čez dan prav nič ne pobiram iz omrežja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bciciban ()

FoxKnox ::

Utk je izjavil:

Največji problem so pa špice porabe in to nepredvidene, saj ob slabem vremenu in mrazu, vse hiše z SE vlečejo potrebno energijo v največji meri iz omrežja .

Tistih 95%, ki nimajo SE, pa ne?

Pri SE pa je nemogoče predvidevati, kakšno vreme bo v naslednjem letu in koliko bo proizvodnja SE pokrivala lastne potrebe, kajti omrežje ne shranjuje EE za kasneje.

Ah te prosim, točno se ve, da avgusta 2024 v nedeljo popoldan bo elektrike kolk boš hotel. Pa ne samo za v nedeljo, za cel mesec.


Ja avgusta 2024 bo popoldan elektrike kolikor boš hotel in ob 21 uri, ko bo tema prav tako, razen da bo iz omrežja.

Utk ::

Nisi odgovoril na vprašanje kako tisti s SE pozimi bolj obremenjujejo omrežje kot tisti brez.
Jaz bi reku, da ga manj. Ker če SE še tako malo naredi, je to pač še zmeraj več kot 0. Sicer je res, da sred zime ob 2h ponoči SE ne dela razlike in mora bit omrežje narejeno za tako obremenitev, ampak to mora bit v vsakem primeru, in ne zarad sončnih elektrarn.

Razumem samo, da omrežje ni narejeno, da bi v nedeljo popoldan avgusta lahko prejemalo elektriko iz vsake strehe, ampak zato pa imamo zavrnitev soglasij in stvar rešena. Da delajo problem iz zime, je pa bedni poskus prekrivanje lastne nesposobnosti. Pozimi mora omrežje to pač prenest, vsako hišo na TČ in še kak avto ali sesalec povrh. Če ne, kaj so potem delali zadnjih 30 let?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

bciciban ::

Prehod ogrevanja na TČ in prometa na EV jih je presenetil kot sneg decembra preseneti DARS.

feryz ::

V resnici problemov s SE sploh ni.
Vsi skupaj le povzemamo agendo preplačanih elektro gobezdačev, ki si morajo nekaj izmisliti, da konstantno višajo cene.
Ali kako naj pridejo do zastonj bajt, dobrih avtov, dobrih plač in tako dalje?
Sicer so zadnjih 50 let kasirali za preplačan drek, prodajali so storitev, ki jo niso bili in jo še vedno niso zmožni udejaniti.
Zdaj, ko jih je to končno dohitelo, si izmišljujejo vse sorte nebuloze, da krivdo prevalijo na kupce.
Dejansko jim nekateri ljudje, tudi na tem forumu, celo verjamejo in mislijo, da so za tako stanje krivi ljudje, ki so vložili svoj denar za izboljšanje skupne elektro infrastrukture.
Namesto da bi spregledali, kdo je dejansko krivec za nastalo stanje.

Kaj če res začnemo vsi kupovati električne avte? Kdo bo potem kriv za taljenje žic, padanje trafotov in podobno?
Spet tisti, ki so na podlagi zelene agende in subvencij, padli na foro in plačali velik denar za ena električna jajca?

Utk ::

Ampak kar en čas so štromarji imeli izi lajf. Varčne žarnice, varčni sesalci, TČ še ni bilo tolk, tistih električnih peči je bilo vse manj. Kaj so delali ta čas...
Zdaj bojo morali pa spet kaj naredit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

bciciban ::

Utk je izjavil:

Ampak kar en čas so štromarji imeli izi lajf. Varčne žarnice, varčni sesalci, TČ še ni bilo tolk, tistih električnih peči je bilo vse manj. Kaj so delali ta čas...
Zdaj bojo morali pa spet kaj naredit.


Zdej si me spomnil.
Včasih je bilo električnih termoakumulacijskih peči ko dreka. To so vsi žgal celo noč na polno, zdej je pa baje problem TČ, ki tudi v najbolj mrzlih dneh vleče po 2 ali 3kW. Seveda pa vsi strašijo z nekimi bajeslovnimi jutri, ko bo cela slovenija imela -20C in bodo vse TČ potegnile hkrati po 10kW.

feryz ::

Moja ne, ker nima grelcev.
Pride pa nekje do 2,8 kW pri minus 21. Na talnem.
Na radiatorjih pa v nebesa.

DamijanD ::

Ampak realno gledano: SE lahko dela (nepredvidene) špice in nihanja v omrežju (v splošnem pogledaš vreme in veš kako bo, ampak teh posameznih manjših oblakov, ki vplivajo na nihanje pa pač ne moreš napovedat). Torej proizvodnja je malo nepredvidljiva.
Po drugi strani se mi pa zdi, da imajo TČ dokaj predvidljivo porabo in tudi dokaj konstantno...

Utk ::

Za proizvodnjo ima elektro omejena soglasja in v skrajnem primeru odklop. Elektrarna je ena na 10 hiš, TČ ima pa lahko vsaka hiša.

bciciban ::

DamijanD je izjavil:

Ampak realno gledano: SE lahko dela (nepredvidene) špice in nihanja v omrežju (v splošnem pogledaš vreme in veš kako bo, ampak teh posameznih manjših oblakov, ki vplivajo na nihanje pa pač ne moreš napovedat). Torej proizvodnja je malo nepredvidljiva.
Po drugi strani se mi pa zdi, da imajo TČ dokaj predvidljivo porabo in tudi dokaj konstantno...


Moja indukcija potegne več štroma kot TČ.
Pa ni kaj prida predvidljivo kdaj točno bom jaz vžgal plato in koliko njih pa na kaki moči.

feryz ::

Računajte da bi političarji radi še po dva EV v vsako bajto.
Upam da so predvideli kable in trafo za to.
Za te hece folk ne rabi soglasja. Kakor tudi za indukcije, TČ in podobno, ne.

pumpahhh ::

Ali je že kdo zaprosil za povečanje soglasja? Primer, enostanovanjska hiša, dajo soglasje za 8kw. Elektrarna se postavi 9.8kw, omejena na 8. Čez eno leto se izdela mansarda, še eno gospodinjstvo, poveča se poraba. Elektrarna omogoča več, vendar je zaprta zaradi soglasja.
««
285 / 354
»»