» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
255 / 354
»»

celje ::

dunda je izjavil:

dunda je izjavil:

Ja, za kakšno sekundo ali nekaj sekund. Kdaj je presežek še večji. Saj zadeva začne zmanjševati, deluje, ampak odklopnik zelo hitro odklopi. Zadevo sicer povsem razumem.


Evo samo za ponazoritev - prejle sem nekajkrat zajel podatke:

ČAS PROIZVODNJA_(kW) PORABA_V_HIŠI ODDAJA_(DOVOLJENA 4 kW)
10:29:29 5,79 3,68 2,11
10:29:53 5,8 2,4 3,4
10:30:08 5,8 0,21 5,59
10:30:22 5,82 2,77 3,05

In tako stalno skače gor in dol. Seveda je tretji odčitek občutno presegel dovoljeno vrednost. Občasno je proizvodnja še kar nekaj večja in takrat je presežek lahko še večji.
Ko v hiši ne delujejo večji porabniki, potem ni problema. Razsmernik lepo kroti dogajanje tik pod mejo in volk (=elektro števec) je sit in leži v kotu.


ne razumem? tezava je (ti odklopi/ vrze ven) ko v hisi NE delujejo vecji porabniki?

dunda ::

Tako je. Ko je v tistem kritičnem trenutku proizvodnja visoka (ker je bila nekaj sekund prej pač potrebna zaradi porabnikov v hiši), je oddaja previsoka, ko se porabnik (recimo pečica) ugasne. In takrat poraba močno pade, proizvodnja pa je še visoka. In ... hip hip hip, strašni trik ... elektro števec reče "fant, preveč oddajaš". Če bi takrat v hiši deloval večji porabnik, ne bi bilo toliko oddaje. Druga rešitev bi bila recimo polnjenje EV ali pač baterije, če bi bil sistem tako zasnovan.

Ampak to gre samo za nekaj sekund. Problem je nihanje porabe v hiši, kar dvigne proizvodnjo (če so pogoji). Ta pač presega dovoljeno oddajo, ampak ni problema, dokler porabniki porabljajo. Ko pa se v trenutku ugasne velik porabnik, ostaja visoka proizvodnja še nekaj sekund in to je pizdarija.
https://www.kacnje.eu

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dunda ()

celje ::

sem razumel (tvoj prejsni post) da je vse ok, ko v hisi ne delujejo vecji porabniki. ter, da ti takrat ne odklopi.

DamijanD ::

ja prav si razumel. Vprašanje tukaj je koliko hitro naj bi se inverter prilagodil zmanjšani porabi oz. koliko hitro naj bi števec odklopil. Ali bi sistem moral preživeti taka nihanja ali ne.

dunda ::

Tako je. Čakam, da vendarle pridem v stik s kom, ki to točno ve.
https://www.kacnje.eu

eriCartman ::

Ali je pogoj za priklop na net-metering da imaš 3faze v hiši?

6151 ::

ne
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB

eriCartman ::

Sem kontaktiral enega ponudnika, pa napišem da imamo 1x20 priklop, pa je odgovoril, da preden lahko spišejo ponudbo, da moramo spremeniti na 3fazni priklop...

driver_x ::

3f priklop ni nujen, si pa brez njega zelo omejen pri največji moči oddajanja. Tam okoli 3,5kW je omejitev za 1x20A priklop.

eriCartman ::

Imel sem idejo, da bi na vikendu postavil SE na netmetering. Doma imamo SE z omejitvijo 3x20 in nam bo nekako pokrilo ogrevanje + ostalo, ne bi pa bilo dovolj za el. avto. Pa sem si zamislil da bi avto filal preko vikenda na vikendu, ker med tednom pa imam malo kilometrov do službe, vrtec, šola, fasnga...
Koliko bi bila okvirna investicija za tak projekt na ključ?

6151 ::

eriCartman je izjavil:

Sem kontaktiral enega ponudnika, pa napišem da imamo 1x20 priklop, pa je odgovoril, da preden lahko spišejo ponudbo, da moramo spremeniti na 3fazni priklop...


Jaz sem dobil na vikendu 3,7 kW na 1x 25A. Preko glave za vso porabo, ki jo imamo tam čez leto.
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB

sejalecx ::

PrimoZ_ je izjavil:

Vsak dela v lastni režiji tisto kar zna ali pa se mu zdi smiselno.

Jaz SE takoj sestavim sam, če bi bila na tleh, na višini se pa ne počutim najbolje. Posledično men osebno ni bilo problem dat ene plače premiuma za to da so mi naredili na ključ.

Pa tu je še ena velika predpostavka, da poznaš ljudi, ki ti bodo zrihtali material.


Kakšne plače? Ta plača je 4000eur neto očitno, ker danes v Sloveniji vseh 130 reg. izvajalcev računa mikroSE po matematiki:
-fiksen del - neodvisen od velikosti SE (montaža): 4000-6000eur +ddv
-variabilen del - odvisen od velikosti SE: material

Ni treba okrit tople vode za to. Namečeš material v spletni trgovini v košarico in zračunaš. Ocena je zelo konzervativna, ker ne upošteva tega, da imajo še dodatne rabate na količino.

Praktično noben od teh 130ih ti ne bo šel delat samo montaže, vsi delajo samo na ključ. Edino mogoče, če si mu ravno žlahta. Tudi, če imaš sam material in nekomu ponudiš npr. 1,5k za montažo (dan dela za 2-3 osebe) ne bo prišel.

Sem smo prišli predvsem zaradi politike

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sejalecx ()

PrimoZ_ ::

Če malo povzamem, 13kWp, 35° naklon, orientacija skoraj na čisto na V (-85°), lokacija je gorenjska.

maksimumi po mesecih:
- junij 86,0 kWh
- julij 83,4 kWh
- avgust 77,3 kWh
- september 70,1 kWh
- oktober 49,2 kWh
- november 36,1 kWh
- december 22,3 kWh
****************************************
- januar 35,0 kWh
- februar 40,3 kWh
- marec 68,2 kWh

proizvodnja po mesecih:
- junij 2,08 MWh
- julij 2,13 MWh
- avgust 1,74 MWh
- september 1,11 MWh
- oktober 901 kWh
- november 391 kWh
- december 242 kWh
****************************************
- januar 334 kWh
- februar 751 kWh
- marec 955 kWh

V marcu se je konkreno dvignila maksmalna dnevna proizvodnja, praktično za 70%, medtem ko celomesečna je večja za približno 27%.

Skratka marec je bil bolj muhast, je imel par izjemnjih dni, pa hkratu tudi začetnih 12 dni, ko je bila proizvodnja kot januarja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

sejalecx ::

sejalecx je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:

Vsak dela v lastni režiji tisto kar zna ali pa se mu zdi smiselno.

Jaz SE takoj sestavim sam, če bi bila na tleh, na višini se pa ne počutim najbolje. Posledično men osebno ni bilo problem dat ene plače premiuma za to da so mi naredili na ključ.

Pa tu je še ena velika predpostavka, da poznaš ljudi, ki ti bodo zrihtali material.


Kakšne plače? Ta plača je 4000eur neto očitno, ker danes v Sloveniji vseh 130 reg. izvajalcev računa mikroSE po matematiki:
-fiksen del - neodvisen od velikosti SE (montaža): 4000-6000eur +ddv
-variabilen del - odvisen od velikosti SE: material

Ni treba okrit tople vode za to. Namečeš material v spletni trgovini v košarico in zračunaš. Ocena je zelo konzervativna, ker ne upošteva tega, da imajo še dodatne rabate na količino.

Praktično noben od teh 130ih ti ne bo šel delat samo montaže, vsi delajo samo na ključ. Edino mogoče, če si mu ravno žlahta. Tudi, če imaš sam material in nekomu ponudiš npr. 1,5k za montažo (dan dela za 2-3 osebe) ne bo prišel.

Sem smo prišli predvsem zaradi politike


Naredil plastični preiskus. V sloveniji ni človeka/ekipe, ki bi prišel, zmontiral 5kw in pobasal 1,5k eur za montažo.

Premalo za pohlep leta 2023 očitno :)

bciciban ::

4000€ za nekaj kar boš imel 20 let na strehi je 200€ letne amortizacije.

Sicer pa očitno tudi sam ne bi šel tega delat, če iščeš druge ?

feryz ::

sejalecx je izjavil:

Naredil plastični preiskus. V sloveniji ni človeka/ekipe, ki bi prišel, zmontiral 5kw in pobasal 1,5k eur za montažo.

Premalo za pohlep leta 2023 očitno :)

Ne, ni ga, ker mu ni treba. 5 kW je cca 20 delovnih ur, če ni preveč vlačenja kablov in štemanja. Zdaj pa računaj.

Jaz sem jih od novembra 2021 spravil skupaj 13 kosov, razno raznih, od 9 kW navzgor.
In pokasiral ... nula. Sem pa ke kakšen pir in kofe. Vsakemu posebej sem povedal, da tega ne bi nikoli za denar delal. Rajši v dolini sedim in za mizo denar služim. Zgolj iz veselja.
Zdaj jih imam pa resnično dovolj.

J.McLane ::

Tule je dober povzetek kam gremo in kje so izzivi za naprej:



Zanimivo je da Kalifornija pri vseh svojih promicijah zelene energije, ne dosega Teksasa, ki za sončnice in vetrnice ne ponuja nobene subvencije. Se že kaže NIMBY efekt.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

mbc205 ::

Je kdo izmed vas na elektro gorenjska pošiljal vlogo, da izve, koliko bi mu odobrili oddajanja v omrežje?

Kateri obrazec točno je potrebno izpolniti?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mbc205 ()

BigWhale ::

A ze imamo koga, ki ima hibridni inverter in baterijo, ter lahko uporablja elektrarno tudi takrat, ko je izpad na omrezju?

hojnikb ::

afaik ima @TribesMan en takšen sistem.
#brezpodpisa

driver_x ::

A je kdo meril, koliko vam porabijo NAS-i, računalniki, usmerjevalniki in podobne naprave?

MacGyver141 ::

driver_x je izjavil:

A je kdo meril, koliko vam porabijo NAS-i, računalniki, usmerjevalniki in podobne naprave?


190W mi približno žge 3X NAS + mrežna oprema (ONT, modem, router, 24 port switch, 10/2.5gbit 6 port switch, wifi)

Zgodovina sprememb…

driver_x ::

Potem imam pa jaz kar veliko porabo: 250W za en NAS, 3x switch, NUC, router in T-2 oprema.

DamijanD ::


Server:
- nek PC server (web) (SSD ostalega niti ne vem, vsaj 3 leta stara kišta)
- RPi 3
- QNAP z 2 diskoma

DnevnaPC (ko je PC ugasnjen):
- modem (Telekom)
- router (mikrotik)
- switch (24)
- 2x POE (25W vsak) za AP

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DamijanD ()

BigWhale ::

driver_x je izjavil:

A je kdo meril, koliko vam porabijo NAS-i, računalniki, usmerjevalniki in podobne naprave?


Meni konstantno gorijo stirje racunalniki (dva gresta obcasno v sleep), router, switch, ki daje POE kameram in trem wifi antenam. Cela hisa ima 'idle' porabo med 500W in 750W.

mihi666 ::

BigWhale je izjavil:

A ze imamo koga, ki ima hibridni inverter in baterijo, ter lahko uporablja elektrarno tudi takrat, ko je izpad na omrezju?

Jaz imam deluje odlično samo TV in net ne dela ampak odkar imamo že vsi mobilne podatke ni panike.

BigWhale ::

Kateri inverter pa imas in katero baterijo?

bciciban ::

In koliko si dal ?

mihi666 ::

Growatt 5kw in 2x5kw baterije sicer dela ampak če boš kaj montiral vzami kaj drugega. Bilo je pa vse skupaj okoli 8k€ montiral sem vse sam,ker sem bil nekoč monter

Saj bi dal kako sliko ampak...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mihi666 ()

red_baron ::

Je še kdo poleg sun contracta da lahko viške prodajaš/oddajaš?

fizikalec15 ::

mihi666
Zakaj ti Growatt + 10kW baterija nista všeč?

DamijanD ::

Kako sploh zgleda obračun brez net meteringa? Plačaš vso uvoženo energijo a dobiš tudi kaj za vso izvoženo? In po kateri tarifi enotni ali V/M ?
Pa še malo offtopic: A ima ekosklad za vsak razpis svojo čakalno vrsto (in s tem ločeno/vzporedno obravnavo po razpisih) ali je vse skupaj ena čakalna vrsta in zdaj, ko je gužva zaradi SE tudi vsi ostali ful čakajo?

mihi666 ::

Stalno so neki problemi ventilatorji se vžigajo brez razloga to je baje programska napaka. Serviserja ni za dobit. Komaj čakam da bo poletje ker se radi baje pregrevajo.

mihi666 ::

Jaz nočem nič od elektra kar porabim pač plačam nastavitve imam tako da baterije polni samo ponoči. To je samo v primeru slabega vremena

Neon87 ::

Mene pa zanima, ko se toliko izplačajo te sončne elektrarne, koliko se bodo, ko bodo sprejeli, da se ne dela več letni obračun (da se to ko se poleti pridela, porablja pozimi)?
Torej pozimi, ko ne bo sonca in bodo na polno laufale TČ?

Utk ::

Neon87 je izjavil:

Mene pa zanima, ko se toliko izplačajo te sončne elektrarne, koliko se bodo, ko bodo sprejeli, da se ne dela več letni obračun (da se to ko se poleti pridela, porablja pozimi)?
Torej pozimi, ko ne bo sonca in bodo na polno laufale TČ?

Če bi te res zanimalo, bi se pozanimal kako je s tem.

GregiB ::

Včeraj se je na Cekin.si pojavil članek, ki nekako "rine" nujnost nabave hranilnika... Glede na še vedno aktualno net-metering metodo pri nas se meni zdi investicija v hranilnik trenutno popolnoma nesmiselna, nekako računam, da bi ob hitrem razvoju tehnologije in večanju proizvodnjih kapacitet počakal par let in nasto investiral, ko bodo cene le del današnjih... Ali narobe razmišljam?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

fikus_ ::

Sedaj subvencionirajo SE (panele) + hranilnik (Baterije).
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

driver_x ::

GregiB je izjavil:

Včeraj se je na Cekin.si pojavil članek, ki nekako "rine" nujnost nabave hranilnika... Glede na še vedno aktualno net-metering metodo pri nas se meni zdi investicija v hranilnik trenutno popolnoma nesmiselna, nekako računam, da bi ob hitrem razvoju tehnologije in večanju proizvodnjih kapacitet počakal par let in nasto investiral, ko bodo cene le del današnjih... Ali narobe razmišljam?


Z net-meteringom imaš na voljo neomejeno velik hranilnik brezplačno. Hranilnik trenutno pride v poštev edino tam, kjer je motena preskrba z elektriko ali je sploh ni.

hojnikb ::

baterije so smiselne samo in izkjučno takrat, ko netmeteringa ni (ali je pa doba manjša od pol leta) ali pa potrebuješ UPS zarad slabe elektrike. Vse ostal je pesek v oči, ki nima smisla.
Seveda tisti, ki si ne zna zračunat, ga mogoče še nahecajo....
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

GregiB ::

fikus_ je izjavil:

Sedaj subvencionirajo SE (panele) + hranilnik (Baterije).


Drži... 50€ na kWh brez hranilnika in 500€ na kWh s hranilnikom... se še PMSM vedno ne izide, ali pač?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

deco16 ::

Ne, ker so baterije še vedno zelo drage za uraden nakup.

Sam sem plačal sicer 110€ na kWh ampak tudi z subvencijo ne prideš tolk blizu.

WaterBoy ::

Gor v članku od cekina je primer n-genovega hranilnika, kateri ga potem ti plačaš in daš v prostor upravlja pa ga n-gen :)

Oni potem služiju z njemu ga polnejo in praznejo po potrebi. Tebi pa dajo majhen kos te pogače

hojnikb ::

Sam sem plačal sicer 110€ na kWh ampak tudi z subvencijo ne prideš tolk blizu.


Kakšen setup oz. celice imaš to, da je tako poceni? Kolker gledam najbolj ugodne celice z nkon.nl se začnejo tam pr ~160€/kWh...
#brezpodpisa

bbbbbb2015 ::

Pozdravljeni!

Razmišljam, da bi dal na streho solarno elektrarno. Pustimo razloge zakaj (v osnovi so postali peleti dragi), če dam toploto črpalko, bo to s ceno tu nekje (ajd malo več po vseh statistikah), s tem, da pa je komfort neprimerno višji.

Gledam tole (OGLASNO!) sporočilo:
https://www.rtvslo.si/oglasna-sporocila...

Je kaj na tem? Odtehtajo BISOLOVI paneli toliko? To je seveda *OGLAS*, da se razumemo. Razumem, kaj je funkcija oglasa. Vprašanje pa je, če je ta kvaliteta res toliko več čez vsa leta rabe?

Utk ::

Pri teh stvareh je garancija zelo konkretna. Tolk pa tolk % po tolk letih. Če je bisol tu bistveno boljši in ne veliko dražji, super, če ne, ne vidim pointa. Zdaj plačat 5 jurjev več da boš čez 30 let naredu 10% več elektrike (namesto da bi takrat zamenjal 5 panelov ko bojo itak najbrž boljši), najbrž ni neka matematika.

hojnikb ::

boljš da v štartu predimezioniraš št. panelov in maš tle noter zajeto degradacijo. Ie daš gor 15kW panelov, soglasje maš za 13. Ko se bo stvar degradirala za ~15%, boš glih tam, k nekdo, k je komi začel. So pa recimo bisolovi obični paneli _bistveno_ cenejsi
#brezpodpisa

SambaShare ::

Pismo ste trdi s to bisolovo "25 letno garancijo".

https://forum.finance.si/?t=217421

SambaShare ::

Sem šel čisto iz firbca pogledati še na AJPES. 20 vpisanih d.o.o jev?

https://www.ajpes.si/fipo/rezultati.asp...

wcpapir ::

fizikalec15 je izjavil:

mihi666
Zakaj ti Growatt + 10kW baterija nista všeč?

Ker vrjetno z 10kW baterijo niti župe ne skuhaš.
««
255 / 354
»»