» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
213 / 348
»»

krucymucy ::

laguna1 je izjavil:

@ales85 to je ta stran https://mojelektro.si/login

Super, hvala.
Edino ne morem pogledati, ker zeli serijsko stevilko stevca poleg stevilke merilnega mesta in nisem doma.
Se vidi stevilko skozi okno omarice?

ales85 ::

krucymucy je izjavil:

laguna1 je izjavil:

@ales85 to je ta stran https://mojelektro.si/login

Super, hvala.
Edino ne morem pogledati, ker zeli serijsko stevilko stevca poleg stevilke merilnega mesta in nisem doma.
Se vidi stevilko skozi okno omarice?

Tudi pri prijavi s certifikatom ali tega nisi poizkusil? Jaz sem se prijavil s certifikatom pa je bilo ze vse notri.

krucymucy ::

Nisem lastnik prikljucka. V bistvu niti ne zivim doma.

letmein ::

Lahko kdo usmeri do kakšnega slovenskega ponudnika, ki ti proda kit SE / komponente katere potem sam zmontiraš oz. po možnosti nudi kakšno podporo? Mogoče tudi Poljska ( robo za rekuperacijo sem dobil precej ceneje tam)?
Glede samogradnje bi IDZ za soglasje za priklop že zrisal za Elektro. Nekoga zunanjega bi moral potem dobit za izvedbo meritve za priklop oz. verjetno še za kako zadevo, ki so jo na novo naumili v zadnjem času..

fikus_ ::

Vprašaj feryz -a, on je kupil komponente in zmontiral.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

l0g1t3ch ::

wcpapir je izjavil:

Ta spletna stran meni gresi vsaj 25%, v bistvu je neuporabna.


V plus ali minus?
Si sigurno vnesel prav podatke?
Pa izgube zmanjšaj na 5%,/privzeto je 15%.

Vsekakor zanimivo, si prvi ki ga poznam da tako sfali na letni ravni.

hbgqzR ::

Ste videli to sledilno pošastnost lepoto? Ima kdo tukaj in izplen v primerjavi s statičnimi se menda izplača?? Pa investicija?? :-)

Reklamo za firmo bomo menda preživeli?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

stara mama ::

Ja fino...
Panele našravfaš na steno, tam gor mirujejo in proizvajajo (ne vedno optimalno, pa vseeno) in pozabiš na njih za 10+ let.
Tole pa skoz delajo neki motorji, premikanje, vrjetno tud kako mazanje, ležaji, ...
Tud robustno mi ne zgleda neki (močni veter, padavine, ..)

Premisli mal :)

fikus_ ::

Zgleda super, pokazali so samo detajl pritrditve panela v centru, glavnina se pa ne vidi, to je beton v zemlji.
Finančno se to ne splača ali pa je zelo na meji.

Kot je napisal stara mama, enostavno in dokaj učinkovito. Verjamem, da je trdnostno ok, tepe pa cena.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

BigWhale ::

hbgqzR je izjavil:

Ste videli to sledilno pošastnost lepoto? Ima kdo tukaj in izplen v primerjavi s statičnimi se menda izplača?? Pa investicija?? :-)


Ce namesto tega sledilnega sistema dodas pet panelov, ki jih orientiras na vzhod in pet na zahod, je koncni izplen energije verjetno vecji in za to porabis manj denarja. V primeru, da imas prostor.

To, da imas panele zmontirane fiksno in pozabis na njih, je vredno precej denarja.

stara mama ::

BigWhale je izjavil:


To, da imas panele zmontirane fiksno in pozabis na njih, je vredno precej denarja.

Točn to.
Za ceno tiste konstrukcije dobiš dodatne panele, z dodatnim bonusom da ti odpade cel strošek vzdrževanja.

J.McLane ::

Saj so napisali da sledilni sistem vrne 1.550 kWh/kWp, neka normalna fiksna postavitev pa vrne tam 1.100 kWh/kWp, se pravi da od sebe ~40% več.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

wcpapir ::

Opažam, da sem prejšnji mesec imel tam ob 12 približno 30kWh, zadnje dni pa teh 30 pri sončnem vremenu dosežem kasneje... je s tem kaj narobe ? Vidim pa da zvečer malce dlje vleče na nizki voltaži, tako da na koncu dneva je tu-tu.

feryz ::

Avgusta je boljše kot julija, čeprav je že krajši dan.
Julija je bilo prevroče.

Peak je okrog 13 15. Če je sončno. Se pravi 12 15 po soncu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

hbgqzR ::

Ja, precej drag špas je to z rotiranji in se glede na izkupiček navadno ne izplača. Izgleda pa futuristično :-) Žal pa pri nas samih nič od tega, ker omejitve!

krucymucy ::

feryz je izjavil:

Avgusta je boljše kot julija, čeprav je že krajši dan.
Julija je bilo prevroče.

Peak je okrog 13 15. Če je sončno. Se pravi 12 15 po soncu.

Pri meni ni. Julija je vec pridelalo na lep dan brez oblakov.

wcpapir ::

feryz je izjavil:

Avgusta je boljše kot julija, čeprav je že krajši dan.
Julija je bilo prevroče.

Peak je okrog 13 15. Če je sončno. Se pravi 12 15 po soncu.

Meni pa dela na ekstremno vroč dan enako kot na tisti ki ima dopoldan ko je zelo obisjana cca samo 24 stopinj. Teh rezov zaradi vročine ne opazim. Avgust bo zagotovo slabši na našem koncu štajerske.

Je pa res da imam postavitev takšno da se glavnina naredi do 13,14 ure. Kar se je izkazalo zaenkrat za genialno, k nam pridejo oblaki ponavadi v popoldanskem času na nebo.

BigWhale ::

wcpapir je izjavil:

Avgust bo zagotovo slabši na našem koncu štajerske.


Jaz imam trenutno 1.02MWh pridelane energije, lani je blo 1.63MWh avgusta. Se zna zgoditi, da bo manj kot lani, ja.

krucymucy ::

koliko kWp imas?

Jaz imam do danes 1.12MWh. 12kWp. Notranjska.

BigWhale ::

11kW

Utk ::

Jaz je lani nisem imel celo leto, ampak letos se mi je zdelo pozimi ful sončno, je bilo lani še tolk bolj? Ker poleti najbrž ne more bit strašne razlike.

DamijanD ::

Je kdo v zadnjem času dobil montažo s strani GenIja? Samo zanima me koliko časa je približno trajalo od takrat, ko so bili vsi birokratski pogoji izpolnjeni (torej vsa soglasja in vse), pa do montaže?

UkrFTW! ::

DamijanD je izjavil:

Je kdo v zadnjem času dobil montažo s strani GenIja? Samo zanima me koliko časa je približno trajalo od takrat, ko so bili vsi birokratski pogoji izpolnjeni (torej vsa soglasja in vse), pa do montaže?

November - konec julija. Manjka še menjava števca in priklop razsmernika v internet.

DamijanD ::

Čak novembra si dobil soglasje od Elektra (ki je na neki način zadnji korak) in šele julija so ti montirali?

dussan ::

Ali še vedno lahko menjaš dobavitelja elektrike, če imaš SE za samooskrbo? Imajo kakšne posebne cenike za take stranke? "Poračun" pride na koncu leta, vmes pa samo plačuješ omrežnino?

Matevz96 ::

Edino kar moraš paziti je da poračun v primeru menjave ne pride na koncu leta ampak takrat ko se prestaviš. Realno gledano imaš torej v letu samo dve možnosti za menjavo dobavitelja. Ali konec leta ali začetek poletja ko ti letna proizvodnja ravno dohiti letno porabo.
#hooldthedoor

Daniel ::

No, meni so prejšnji teden panele vrgli na streho, ptiči že veselo serjejo po njih, za razsmernik pa pojma nimajo kdaj pride, čeprav so pred montažo zatrjevali, da imajo vse, tako, da sem sedaj očitno na čakanju v nedogled, da dobijo ta SE25K.

ales85 ::

Daniel je izjavil:

No, meni so prejšnji teden panele vrgli na streho, ptiči že veselo serjejo po njih, za razsmernik pa pojma nimajo kdaj pride, čeprav so pred montažo zatrjevali, da imajo vse, tako, da sem sedaj očitno na čakanju v nedogled, da dobijo ta SE25K.

Bodi tecen. Pisi/klici vsak teden ali se pogosteje.
Meni je bil "obljubljen" rok namestitve za marec. Nato sem tecnaril redno, dokler se niso izjasnili s terminom za montazo. Sem pa vsaj dobil vse naenkrat in nisem rabil posebej cakati na razsmernik ali kaj drugega.

Daniel ::

Sama montaža niti ni toliko problematična kot dejstvo, da zavajajo, da imajo vse, potem pa kar naenkrat nimajo, in ne vejo kdaj dobijo in podobne fore. Je pa splošno znano, da razsmernikov ni na zalogi nikjer, vsaj teh večjih ne.

UkrFTW! ::

DamijanD je izjavil:

Čak novembra si dobil soglasje od Elektra (ki je na neki način zadnji korak) in šele julija so ti montirali?

Ne, geni je 1. prišel na ogled in nato pripravil ponudbo itd. soglasje je bilo nekje vmes, dokaj hitro.

DamijanD ::

Ja saj ampak mene zanima predvsem čas od takrat, ko je zelena luč za postavitev, do takrat ko je zadeva delujoča - predvsem zaradi pomanjkanja materiala. Nam je bilo (konec julija) rečeno septembra/oktobra - konkretnega datuma pa še ne morajo dati. V mailu so pa napisali, da so imeli težave z dobavo materiala. In zdaj samo ne vem ali so zdaj samo v zaostanku in material zdaj je, ali pa so v zaostanku, ki se še povečuje, ker materiala še vedno ni.

hbgqzR ::

Mi smo čakali na Geni sonce kot kreteni, skoraj leto od pogodbe do aktivacije! I shit you NOT! Bi šli k drugem dobavitelju, če bi vedeli, da so takšni počasneti, pa tudi prodati ne znajo vsega v smiselnem kompletu, v bistvu se roba sama prodaja, oni imajo samo birokracijo prek, če sploh, poberejo pa smetano/provizijo.

Ste že ugotovili, če ima tudi mojelektro.si javen api vzpostavljen?

DamijanD ::

Kaj misliš s tem javen API? vem, da obstaja komponenta za mojelektro za homeassistanta s katero lahko dobiš podatke - samo je malo lame, ker dobivaš za nazaj...

wcpapir ::

Tretji večji dež od montaže 6.6, tretjič teče v bajto. Spet kontaktiral monterje...ampak zdaj pa imam dovolj malarije na svoje stroške.

Pred montažo se nam to ni nikoli dogajalo.

hbgqzR ::

Hvala, super - glede HA!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

dussan ::

DamijanD je izjavil:

Kaj misliš s tem javen API? vem, da obstaja komponenta za mojelektro za homeassistanta s katero lahko dobiš podatke - samo je malo lame, ker dobivaš za nazaj...


Lahko kakšen link? Meni so iz mojelektro odogovorili, da ni nobenega api oziroma avtomatiziranega dostopa do podatkov.

DamijanD ::

ales85 ::

DamijanD je izjavil:

https://github.com/saso5/homeassistant-...

https://github.com/DamijanD/HomeAssista...

Lahko kaksen screenshot, kaj se zbira in primer prikaza?

DamijanD ::

hbgqzR je izjavil:

Mi smo čakali na Geni sonce kot kreteni, skoraj leto od pogodbe do aktivacije! I shit you NOT! Bi šli k drugem dobavitelju, če bi vedeli, da so takšni počasneti, pa tudi prodati ne znajo vsega v smiselnem kompletu, v bistvu se roba sama prodaja, oni imajo samo birokracijo prek, če sploh, poberejo pa smetano/provizijo.

Sam to moraš imeti kar nesrečo, ker poznam vsaj enega, ki je imel montažo letos poleti - po približno 2-3 mescih od elektro soglasja.

ales85: nimam več, ker mi ni bilo všeč oz. ok - zaradi zamika. Lažje/bolje si je omisliti en števec in iz njega direktno pridobivati podatke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DamijanD ()

dussan ::

DamijanD je izjavil:


ales85: nimam več, ker mi ni bilo všeč oz. ok - zaradi zamika. Lažje/bolje si je omisliti en števec in iz njega direktno pridobivati podatke.

Kakšen števec pa imaš? Od solaredge ali kakšnega drugega?

DamijanD ::

nobenega še :-) Drugače kolega ima shelly 3em

hruske ::

dussan je izjavil:

DamijanD je izjavil:

Kaj misliš s tem javen API? vem, da obstaja komponenta za mojelektro za homeassistanta s katero lahko dobiš podatke - samo je malo lame, ker dobivaš za nazaj...


Lahko kakšen link? Meni so iz mojelektro odogovorili, da ni nobenega api oziroma avtomatiziranega dostopa do podatkov.


API zagotovo je, samo kot navaden človek ne dobiš dostopa.

Podatki so res stari oz. za pretekli dan. Tudi distributerji dobivajo podatke za nazaj, tako da pogled je približno enak ...

Kolikor sem gledal, tale komponenta za HA oz. HA sam ne podpira možnosti, da bi plugin imel podatke iz preteklosti, kar je malo nerodno v tem primeru.
Rad imam tole državico. <3

GizmoX ::

krucymucy je izjavil:

Nisem lastnik prikljucka. V bistvu niti ne zivim doma.
Potem ne bo šlo. Sem imel isti problem.
Reci lastniku priključka, da se prijavi v portal, ter tam ustvari zate pooblastilo. Potem se ti normalno prijaviš in dobiš podatke.
udirač => uni. dipl. inž. rač.

Likalnik ::

mi lahko kdo pove zakaj razlika pri količini energije med life time in this year oziroma this month....this year in this month prikazujeta enako številko....life time pa nekoliko več...zakaj? , če je bilo priklopljeno vse istočasno....oziroma ali je ta razlika od takrat, ko so ob montaži jo tudi preizkusili...takrat se spomnim, da je nekaj časa (ne dolgo) bila prižgana elektrarna...predno so jo ustavili in smo čakali na elektro....ali je zato razlika?

feryz ::

Kolikšna razlika pa je?

Sicer je elektrarno strogo prepovedano prej prižigati. Kazni so res velike, če se spravijo nate. Ampak inštalaterji se kar igrajo s tem. Dokler ne bo enkrat enega udarilo po buči.

Likalnik ::

ja tudi jaz sem slišal, da so kazni velike....in ni bilo prižgano pred elektro pregledom...oziroma bilo je toliko, da so naredili test...potem so ugasnili....

razlika je: year/month 1,15MWH....life time 1,16MWH

l0g1t3ch ::

Likalnik je izjavil:

mi lahko kdo pove zakaj razlika pri količini energije med life time in this year oziroma this month....this year in this month prikazujeta enako številko....life time pa nekoliko več...zakaj? , če je bilo priklopljeno vse istočasno....oziroma ali je ta razlika od takrat, ko so ob montaži jo tudi preizkusili...takrat se spomnim, da je nekaj časa (ne dolgo) bila prižgana elektrarna...predno so jo ustavili in smo čakali na elektro....ali je zato razlika?


Si pravilno pogruntal.
Meni je že monter sam omenil to. Se pa čez čas ne vidi več zarad zaokrožitvene napake. Pa tudi odvisno koliko kwh si pridelal v tistem času, pri meni je bilo vsega par kWh.

Likalnik ::

aha, ok hvala za potrditev....načeloma me ne moti...samo, da vem razlog.
hvala

PrimoZ_ ::

Tudi pri meni so to naredili in striže podatek. Je pa če pomisliš kako poteka vse skupaj skrajno glupo.

Monter zmeče SE na streho, zveže elektriko in naredi testni zagon, ki ga ne bi smel.
Pride elektro zamenja števec, popiše zadeve in da žegen.
Pride Monter in naredi uradni zagon + registracijo razsmernika v solaredge.

Tisti prvi zagon je očitno kar neka stvar navade, dejmo mal prklopit da vidmo če bo kej pokadilo ali zacvrčalo ?

Likalnik ::

Pri meni ni bilo čisto tako...

monter zmeče SE na streho, zveže elektriko in naredi testni zagon (katerega ne bi smel).....pride elektro, zamenja števec in zadeva začne obratovati....že sam elektro delavec je vklopil elektrarno.....do mene ni prišel noben monter več...očitno je registracijo in vse ostalo naredil že ob testnem zagonu.
««
213 / 348
»»