» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
205 / 348
»»

feryz ::

Kar tistega z ekranom vzemi, če ga še kje dobiš.
So praktično neslišni in hladni.
Novejši kar žarijo in se derejo čez pol bajte.

Likalnik ::

so res glasni?

ker, če bom vzel solaredge bom dobil to standardno kombinacijo Razsmernik SE17K in optimizatorji P850.

bom pa imel montirano v kleti...tako, da ja, če bo fejst brnelo se jih bo slišalo.

tudi, če bi jih na podstrešno dal se jih bo slišalo v stanovanje...ali pa zunaj na fasado...jih bo pa poslušala cela ulica...če je tako kot praviš

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

mihi666 ::

Ni tako hudo. Raje v klet kot na podsrešje. Ponoči itak ne brnijo:)

feryz ::

So taki in so taki.
Par let star Solaredge SE10k, z ekranom, dela z 9 kW, nisem ga še slišal, pa imam dobre uhe.
SE17 kW, dela z 11 kW, že ob sedmih zjutraj se dere, da ni govora, da ga poslušaš.
SE16 kW, dela z 11 kW, malo bolje, vendar vseeno preglasno.

Edini od teh, ki je montiran na podstrehi, je SE10K, gor pride tudi 40 stopinj in je vseeno tiho, neslišen.
Jaz sumim, da so pri ta novih ventilatorji v kurcu, najcenejša kitajska šara.

Bom slišal, kako bo z mojim. Če ne, jih bom menjal.

Zakaj bi ga dal v klet? Tam vseeno človek plac rabi. Pa še ogreva jo brez veze. Poleti hočemo hladno klet.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

mihi666 ::

V kleti mu podaljaš življensko dobo ni toliko prahu itd. Res pa je da ogrevaš klet

MadMax ::

Moj pol leta star se17k (brez displeja) v prostoru pri blizu 30 stopinj in nekih 11kW outputa ne ropota kaj bolj kot star pc, ki mu kak vent čistenmičken ruži.
Marsikatera buđet klima v dnevni pri ventilatorju na 2/3 je podobno glasna.
Ali drugače, bolj poljudno: kalorifer je glasnejši.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

l0g1t3ch ::

Likalnik je izjavil:

so res glasni?

ker, če bom vzel solaredge bom dobil to standardno kombinacijo Razsmernik SE17K in optimizatorji P850.

bom pa imel montirano v kleti...tako, da ja, če bo fejst brnelo se jih bo slišalo.

tudi, če bi jih na podstrešno dal se jih bo slišalo v stanovanje...ali pa zunaj na fasado...jih bo pa poslušala cela ulica...če je tako kot praviš


Se16,ko dela z 12kw se ne sliši ven iz prostora kjer je montiran. Je pa klet in trenutno imam v tistem prostoru 20c.

Na podstrešje pa jih baje ne montirajo več, saj tako mi je rekel majstr, ker je bilo preveč težav s pregrevanjem.

l0g1t3ch ::

feryz je izjavil:


Zakaj bi ga dal v klet? Tam vseeno človek plac rabi. Pa še ogreva jo brez veze. Poleti hočemo hladno klet.


Zakaj ne?
Če imaš normalno hišo s kletjo, je to 70-90m površine pa recimo 4,5... prostorov
Tisti razsmernik že vtakneš nekam.
Pa če en prostor rahlo ogrevas, to ni nek bavbav, sej recimo da nimaš povsod ozimnice.

Vesoljc ::

Lokalni ponudnik ima opremo od proizvajalca AUSTA. Kake izkusnje/mnenja?
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

l0g1t3ch ::

Vesoljc je izjavil:

Lokalni ponudnik ima opremo od proizvajalca AUSTA. Kake izkusnje/mnenja?


ECE montira njihove panele.
Pa tudi dva manjša monterja sta jih ponujala.

Pomoje niso slabši/boljši kot ostali.

Valvoline ::

Pocas bo konec solarnega parazitizma:



Fiksni strosek 50 usd na mesec, konec netmeteringa.

Zgodovina sprememb…

feryz ::

Hočeš reči, da si zamudil in navijaš, da se ukine?

Sicer, da ne boste mislili, da je netmetering bog i batina. Pametni ljudje solarni štrom prodajo za 50 centov, hišnega pa kupujejo za 12 centov.

Utk ::

Valvoline je izjavil:

Pocas bo konec solarnega parazitizma:



Fiksni strosek 50 usd na mesec, konec netmeteringa.

Ja, ker nek filmček na youtube to pravi, se bo netmetering ukinu v Sloveniji. Enkrat se sicer bo, ampak ne za tiste, ki je že imamo. Tako da je treba pravi čas postavit.

Valvoline ::

Sej bos se naprej mel nek netmetering no worries, pa se fiksnih 50 evrckov mesecno za parazitiranje.
:D

ales85 ::

Valvoline je izjavil:

Sej bos se naprej mel nek netmetering no worries, pa se fiksnih 50 evrckov mesecno za parazitiranje.
:D

Ni to ZDA pri nas...

nejc_nejc ::

ales85 je izjavil:

Valvoline je izjavil:

Sej bos se naprej mel nek netmetering no worries, pa se fiksnih 50 evrckov mesecno za parazitiranje.
:D

Ni to ZDA pri nas...

Sem ze parkrat napisal...poloznice mora nekdo izstaviti.
Vsaka kombinacija bo 1:1 ali pušiona. Edino 100% samooskrba.

ales85 ::

nejc_nejc je izjavil:

ales85 je izjavil:

Valvoline je izjavil:

Sej bos se naprej mel nek netmetering no worries, pa se fiksnih 50 evrckov mesecno za parazitiranje.
:D

Ni to ZDA pri nas...

Sem ze parkrat napisal...poloznice mora nekdo izstaviti.
Vsaka kombinacija bo 1:1 ali pušiona. Edino 100% samooskrba.

Ti lahko pises kar ti pase.

nejc_nejc ::

Sedaj, mi pa naštej eno "simbiozo", kjer svohnejsi ni v podrejenem položaju.
Pusti cenovna razmerja ta trenutek.

DarwiN ::

IMHO bodo sprejeli zakon, da vsak ostane na letnem net-meteringu vsaj 10 let od postavitve SE, ali pa recimo kar do 2034 za vse lastnike. Vsekakor nas ne bodo skenslali prej, saj bi ljudje izgubili zaupanje v vse te zelene rešitve, a ne.

Do 2034 se bo pa tako ali tako uveljavil nov sistem z naprednejšimi baterijami in trgovanjem z viški/primanjkljaji. Poleti boš prodajal po nekaj nižji ceni, pozimi kupoval po nekoliko višji ceni, kakopak. Skratka, mi staroselci bomo prisiljeni dokupiti baterije in gremo na mesečni metering.

#kristalna_krogla
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Lonsarg ::

Rešitev z baterijami brez oddajanja v omrežje je samo cirka 20% dražja, masovno se sicer še ne izvaja, ker pač zakaj bi se če je dražja od smooskrbne varjante z netmeteringom.

Skratka za več kot 20% se računica za sončne ne more poslabšati, ker bo folk pač začel baterije dajati in pač ne bo več oddajal v omrežje (še vedno bo pa prejemal). Že z 2023 ko netmetering gre iz letnega v mesečni se bo pomoje računica z baaterijami izenačla s samooskrbno računico in pričakujem da začnejo firme to ponujat.

UkrFTW! ::

Bomo še baterije kupovali oz. DIY?

DarwiN ::

Lonsarg, zakaj ne bi oddajal v omrežje? Poleti SE proizvede ~4x več štroma kot ga povprečno gospodinjstvo potrebuje. Menda ne boš tega viška "spustil v luft"? Meni se zdi smiselno, da ga prodaš. Baterijo pa v bistvu koristiš samo ~14 ur "čez noč" oziroma ob slabem vremenu. Na tak način cirka 8 mesecev v letu nič ne prejemaš iz omrežja in si 100% samooskrben, viške pa prodajaš za $$$$$$.

V "temačnih" 4 mesecih pa imaš lastno rabo, primanjkljaj pa kupuješ po $$$$$$$$$$$$$$$$.. Pozimi bo jasno štrom dražji, saj takrat sončne elektrarne spijo in bo omrežje bolj obremenjeno, a ne.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Lonsarg ::

Brez oddajanja v omrezja je za scenarij ce je racunica za oddajanje v omrezje preslaba oziroma prevec birokratska. Ko so prej eni komentatorji grozili z fiksnimi stroski itd. V scenariju brez oddajanja v omrezje moras soncno elektrarno seveda poddimenzionirati, zato da ne gre elektrika v nic. No ni problem ce en najbolj vroc mesec gre malenkost v nic, samo da ni masovno.

Ampak ja racunica se najbrz nikoli ne bo drasticno spremenila. Zato bo tvoja varjanta, da imas hkrati baterije in hkrati oddajas v omrezje najbrz zmagovalna dolgorocno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

nejc_nejc ::

DarwiN je izjavil:

.....
V "temačnih" 4 mesecih pa imaš lastno rabo, primanjkljaj pa kupuješ po $$$$$$$$$$$$$$$$.. Pozimi bo jasno štrom dražji, saj takrat sončne elektrarne spijo in bo omrežje bolj obremenjeno, a ne.


No sedaj mi pa razlozi kaksno kapaciteto mora zagotovoti, recimo, "drzava", pozimi, da nismo v mrku.
A poleti bodo pa s kapacitetami jajca praskal?

Torej iz omreznega vidika trenutno buca. Samo samooskrba, v pravem pomenu besede, pije vodo.
Je ze gor povedu 20% drazje + razlika m2 celic.

Valvoline ::

Lonsarg je izjavil:

Brez oddajanja v omrezja je za scenarij ce je racunica za oddajanje v omrezje preslaba oziroma prevec birokratska. Ko so prej eni komentatorji grozili z fiksnimi stroski itd. V scenariju brez oddajanja v omrezje moras soncno elektrarno seveda poddimenzionirati, zato da ne gre elektrika v nic. No ni problem ce en najbolj vroc mesec gre malenkost v nic, samo da ni masovno.

Ampak ja racunica se najbrz nikoli ne bo drasticno spremenila. Zato bo tvoja varjanta, da imas hkrati baterije in hkrati oddajas v omrezje najbrz zmagovalna dolgorocno.

Noben tu nic ne grozi, v zda se pripravlja zakon oz je ze v obravnavi. Ce bo sprejet bodo lastniki SE placevali po 8usd mesecno na instaliran kw moci, za 10kw je to ze 80e. Pogles si se enkrat video.

nejc_nejc je izjavil:

DarwiN je izjavil:

.....
V "temačnih" 4 mesecih pa imaš lastno rabo, primanjkljaj pa kupuješ po $$$$$$$$$$$$$$$$.. Pozimi bo jasno štrom dražji, saj takrat sončne elektrarne spijo in bo omrežje bolj obremenjeno, a ne.


No sedaj mi pa razlozi kaksno kapaciteto mora zagotovoti, recimo, "drzava", pozimi, da nismo v mrku.
A poleti bodo pa s kapacitetami jajca praskal?

Torej iz omreznega vidika trenutno buca. Samo samooskrba, v pravem pomenu besede, pije vodo.
Je ze gor povedu 20% drazje + razlika m2 celic.
Jaz bi za wanabee samooskrbe solarne parazite z baterijami uvedel specijalno zimsko tarifo, 10x redne cene za nepotrebno obremenjevanje omrezja pozimi ob najvecjih obremenitvah. kar se bo na koncu tudi dejansko zgodilo. Realni netmetering bi moral bit najmanj 1:5, za vsak porabljen kw iz omrezja da vrnes 5kw noter. Omrezje ni zastojn, pozimi pa je SE mrtev konj, vse to bo treba placat ter nadomestit peak povprasevanje.

Zgodovina sprememb…

pegasus ::

Imamo kak seznam podjetij, ki te dni postavljajo domače pv inštalacije na ključ? Za Bisol vem, verjetno razni petroli, še kdo?

Daniel ::

To je politika v vsem svojem sijaju, najprej spodbujajo instaliranje SE, ker moramo biti zeleni, potem pa na instalirane SE nabijejo davek... Nimaš kaj, država ve v vsakem primeru poskrbeti za odiranje naroda.

Če poleti TEŠ zaradi SE ne bo rabil toliko delati, bo potrebno manj premoga, pri plinskih manj plina itd...

Dobro bi bilo, če bi se že enkrat odločili v katero smer gremo.

Valvoline ::

Nemcija je najboljsi primer za falirano OVE politiko, ob tisoce milijard evrov zapravljenih za EV klump se je strom podrazil za 5x, majo najvisje poloznice na svetu, izpust CO2 se eksponencno povecuje (plinske peak elektrarne) Obremenjujejo celotno evropsko omrezje da *zaponlni* njihov energetski primankljaj zarad zaprtja jedrskih elektraran, kar povzroca dvig cen pri vseh evropskih drzavah, tudi najbolj revnih. Enako velja z plinom. Idiotizem.
Ce bi vse te milijarde vrgli v jedrsko energijo, nove tehnologije itn bi ze zdavnej nemcija (verjetno tudi celotna eu) bili co2 nevtralni, ter se losali odvisnosti od ruskega plina.

Zgodovina sprememb…

hruske ::

DarwiN je izjavil:

IMHO bodo sprejeli zakon, da vsak ostane na letnem net-meteringu vsaj 10 let od postavitve SE, ali pa recimo kar do 2034 za vse lastnike. Vsekakor nas ne bodo skenslali prej, saj bi ljudje izgubili zaupanje v vse te zelene rešitve, a ne.

Do 2034 se bo pa tako ali tako uveljavil nov sistem z naprednejšimi baterijami in trgovanjem z viški/primanjkljaji. Poleti boš prodajal po nekaj nižji ceni, pozimi kupoval po nekoliko višji ceni, kakopak. Skratka, mi staroselci bomo prisiljeni dokupiti baterije in gremo na mesečni metering.

#kristalna_krogla


Ne rabiš neke kristalne krogle, da prebereš ZSROVE.
Rad imam tole državico. <3

Utk ::

Jaz bi za wanabee samooskrbe solarne parazite z baterijami uvedel specijalno zimsko tarifo, 10x redne cene za nepotrebno obremenjevanje omrezja pozimi ob najvecjih obremenitvah. kar se bo na koncu tudi dejansko zgodilo. Realni netmetering bi moral bit najmanj 1:5, za vsak porabljen kw iz omrezja da vrnes 5kw noter. Omrezje ni zastojn, pozimi pa je SE mrtev konj, vse to bo treba placat ter nadomestit peak povprasevanje.

Ma komot. Ampak v tem primeru se bo elektrarna še bolj izplačala, ne manj. Pozimi elektrarna še zmeraj naredi vsaj 1/3 kot poleti, letos mi je januarja naredila 1/2 tolk kot recimo junija, visoka cena elektrike pozimi bo pa za vse, ker pozimi ne trošijo elektrike samo tisti z elektrarno. Tudi v najslabšem mesecu pozimi mi je naredila dovolj za vso porabo razen ogrevanja, razen dva meseca pa še za par 1000 km z električnim avtom.
Poleti bomo pa viške drago prodajali, ker od spomladi do jeseni ob 10h do 18h vse tovarne delajo, in plačujejo drago elektriko.
Baterije v bistvu niso nikomur v interesu dokler je SE relativno malo. Zakaj bi čez dan drago elektriko shranjevali za ponoči ko je poceni. Pa to je epska neumnost. Od poletja do zime je pa tudi ne moreš shranit.
Obračaj kakor hočeš, dražja elektrika bo, bolj se bo elektrarna splačala.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

nejc_nejc ::

Kako se celica obrablja? Ce poleti recimo ne dela in je pokrita.

MadMax ::

Spravljat se na sončničarje je večinoma slovenski nacionalni šport (beri: zavist).

Zakaj se antisončkarji nič ne spravljate nad "elektro" ?
Vsa desetletja vplačevana omrežnina je šla bolj kot ne samo za daljnovode in plače, na NN se ni posodabljalo takorekoč nič, elektrarne smo pa plačevali (in še plačujemo, tudi njih izgube) vsi davkoplačevalci.
Še dobro, da EV ni (še) postal večji bum, sicer bi se vrnili v čase Milke Planinc...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

FoxKnox ::

MadMax je izjavil:

Spravljat se na sončničarje je večinoma slovenski nacionalni šport (beri: zavist).

Zakaj se antisončkarji nič ne spravljate nad "elektro" ?
Vsa desetletja vplačevana omrežnina je šla bolj kot ne samo za daljnovode in plače, na NN se ni posodabljalo takorekoč nič, elektrarne smo pa plačevali (in še plačujemo, tudi njih izgube) vsi davkoplačevalci.
Še dobro, da EV ni (še) postal večji bum, sicer bi se vrnili v čase Milke Planinc...


To niti najmanj ni slovenski nacionalni sport ali zavist, ampak je zdrava kmečka pamet, ko vse skupaj vržeš na kup in množiš, seštevaš, sprocesiraš in ugotoviš, da ni zlato vse kar se sveti, ter ko nekaj zgleda prelepo da bi bilo res, ponavadi res ni.
Btw : Kot sem že enkrat napisal : S tvojo SE služijo vsi samo ti ne

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FoxKnox ()

jabe ::

Jaz to delam ves cas - mecem na kup, racunam, obracam...

Mi lahko zaupas tvojo racunico?

Utk ::

Do leta 2020 se je računalo, zadnje 2 leti je bil nek prehod, letos več nihče nič ne računa, ker je čisto jasno, da se splača, vprašanje je samo še če ti uspe postavit in kdaj.
Če se greješ na elektriko itak ni debate, tudi električni avto bo slej ko prej pri vsaki hiši. Če imaš 45 evrov položnice celo leto vsak mesec, se ti najbrž vseeno splača, normalno pa da ne moreš prišparat 100 evrov na mesec, če jih 45 porabiš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

FoxKnox ::

Utk je izjavil:

Do leta 2020 se je računalo, zadnje 2 leti je bil nek prehod, letos več nihče nič ne računa, ker je čisto jasno, da se splača, vprašanje je samo še če ti uspe postavit in kdaj.
Če se greješ na elektriko itak ni debate, tudi električni avto bo slej ko prej pri vsaki hiši. Če imaš 45 evrov položnice celo leto vsak mesec, se ti najbrž vseeno splača, normalno pa da ne moreš prišparat 100 evrov na mesec, če jih 45 porabiš.


E vidiš računico.Proizvedel si, porabiti ne moreš, zaslužiti pa tudi ne. No, "nekdo" vedno zasluži, ampak to nisi ti.
Da proizvedeš in neporabljeno oddaš zastonj, to je komunizem.
Pa o prihrankih ne moremo govoriti, dokler se investicija ne povrne

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FoxKnox ()

jabe ::

Utk je izjavil:

Do leta 2020 se je računalo, zadnje 2 leti je bil nek prehod, letos več nihče nič ne računa, ker je čisto jasno, da se splača, vprašanje je samo še če ti uspe postavit in kdaj.
Če se greješ na elektriko itak ni debate, tudi električni avto bo slej ko prej pri vsaki hiši. Če imaš 45 evrov položnice celo leto vsak mesec, se ti najbrž vseeno splača, normalno pa da ne moreš prišparat 100 evrov na mesec, če jih 45 porabiš.


to pa ne... računa se vedno. FOMO je zgolj FOMO.

Ampak mene vseeno zanima FoxKnoxova računica. Ker tole je vse nekaj na blef. Eden tuli splača se v vsakem primeru, eden tuli da se v nobenem, ampak na podlagi česa, razen občutka v želodcu? Pač rada bi videla njegov izračun, da se ne splača in na podlagi katerih podatkov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

DamijanD ::

Resno vprašanje:
Koliko HE poleti naredijo manj zaradi sušnega obdobja? A JEK lahko dela celo poletje na 100% - v glavi imam, da so nekoč že bile težave s hlajenjem (vodostaj ali pa temperatura reke, ne spomnim se več točno)?

A imamo drugače kakšne resne načrte s ČHE-ji ? Sploh imamo kje ustrezne pogoje?

J.McLane ::

Utk je izjavil:

Jaz bi za wanabee samooskrbe solarne parazite z baterijami uvedel specijalno zimsko tarifo, 10x redne cene za nepotrebno obremenjevanje omrezja pozimi ob najvecjih obremenitvah. kar se bo na koncu tudi dejansko zgodilo. Realni netmetering bi moral bit najmanj 1:5, za vsak porabljen kw iz omrezja da vrnes 5kw noter. Omrezje ni zastojn, pozimi pa je SE mrtev konj, vse to bo treba placat ter nadomestit peak povprasevanje.

Ma komot. Ampak v tem primeru se bo elektrarna še bolj izplačala, ne manj. Pozimi elektrarna še zmeraj naredi vsaj 1/3 kot poleti, letos mi je januarja naredila 1/2 tolk kot recimo junija, visoka cena elektrike pozimi bo pa za vse, ker pozimi ne trošijo elektrike samo tisti z elektrarno. Tudi v najslabšem mesecu pozimi mi je naredila dovolj za vso porabo razen ogrevanja, razen dva meseca pa še za par 1000 km z električnim avtom.
Poleti bomo pa viške drago prodajali, ker od spomladi do jeseni ob 10h do 18h vse tovarne delajo, in plačujejo drago elektriko.
Baterije v bistvu niso nikomur v interesu dokler je SE relativno malo. Zakaj bi čez dan drago elektriko shranjevali za ponoči ko je poceni. Pa to je epska neumnost. Od poletja do zime je pa tudi ne moreš shranit.
Obračaj kakor hočeš, dražja elektrika bo, bolj se bo elektrarna splačala.


Baterije so kvečjemu za kake 3-4 ure, torej koristno, da dnevno pridelavo elektrike, zamakneš do večera. Zvečer okrog 20h so ponavadi konice v porabi.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Utk ::

jabe je izjavil:

Utk je izjavil:

Do leta 2020 se je računalo, zadnje 2 leti je bil nek prehod, letos več nihče nič ne računa, ker je čisto jasno, da se splača, vprašanje je samo še če ti uspe postavit in kdaj.
Če se greješ na elektriko itak ni debate, tudi električni avto bo slej ko prej pri vsaki hiši. Če imaš 45 evrov položnice celo leto vsak mesec, se ti najbrž vseeno splača, normalno pa da ne moreš prišparat 100 evrov na mesec, če jih 45 porabiš.


to pa ne... računa se vedno. FOMO je zgolj FOMO.

Ampak mene vseeno zanima FoxKnoxova računica. Ker tole je vse nekaj na blef. Eden tuli splača se v vsakem primeru, eden tuli da se v nobenem, ampak na podlagi česa, razen občutka v želodcu? Pač rada bi videla njegov izračun, da se ne splača in na podlagi katerih podatkov.

Ma računa že, ampak ne poznam nikogar, ki bi resno razmišljal o elektrarni zadnje dve leti in reku, da se ne splača. Tako da ne vem kolk je smisla računat. Če naračunaš, da se ne splača, potem si itak najbrž narobe nekaj izračunal. "Ne splača" se samo tistim, ki itak nimajo teh 10 jurjev, ki mislijo, da bojo s temi 10 jurji več naredili v kriptu, pa raznim verskim blaznežem kot je valvoline.

FoxKnox je izjavil:



E vidiš računico.Proizvedel si, porabiti ne moreš, zaslužiti pa tudi ne. No, "nekdo" vedno zasluži, ampak to nisi ti.
Da proizvedeš in neporabljeno oddaš zastonj, to je komunizem.
Pa o prihrankih ne moremo govoriti, dokler se investicija ne povrne

Zakaj ne bi mogel porabiti?
Prihranek je lahk že od začetka, če raztegneš financiranje na 10 let. Mi smo sicer na keš, ampak v tem primeru je samo cenejše, ne dražje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

nejc_nejc ::

nejc_nejc je izjavil:

Kako se celica obrablja? Ce poleti recimo ne dela in je pokrita.


Mene resno zanima koliko podaljsas dobo, recimo s pokrivanjem in izklaplanjem segmentov.

MadMax ::

Pogojno kako desetinko/dve % letno.
Poenostavi si življenje in zaokroži na 0.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

nejc_nejc ::

Ja se mi je tko na pamet zdelo.
Torej pocakat do leto, dve pred penzijo in postavt.
S predpostavko, da bo takrat vecji izkoristek in posledicno manj m2, oziroma enako sedanji kvadraturi ter odklop od monopolistov in gre zima čez. :)

nejc_nejc ::

Jabe

Odvisno koliko na mesec porabiš.
Vrednost postavitve deljeno s trenutno prabo...in dobis leta financiranja.
Najbolj ugoden scenarij...nic ne doplacuješ pozimi, priklop, ki ga placujes nonstop pa ni upostevan in ti podaljsa dobo financiranja.

Kolikor jaz vidim, je trik v "kesflovu" oziroma v velikih mesecnih porabah, ki jih na ta nacin preko sončnih dni rešiš.

Vse ostalo o norih podrazitvah stroma itd. so pa predpostavke, ki pa enako predpostaka, ne bodo sle v galakticne visave, ker potem se bo pa vse ustavilo.

MadMax ::

To pa res ne rabiš bit znanstvenik da ugotoviš...
Večjo kot imaš porabo, bolj se ti splača sončnica.
Prav zato pa so kavčinženirji, ki živijo v blokovskih mamahotelih, tako proti sončnicam.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

nejc_nejc ::

No pa ti "mikroskopsko" vrzi mato gor, pa prosim, brez predpostavk.
No madmax, da vidim limito.

Zgodovina sprememb…

MadMax ::

Veliko pričakuješ od drugih, sam pa nič ne daš.
"No pa ti naredi to...", "no sedaj pa mi razloži...", "sedaj mi pa naštej...", ....
Kaj pravzaprav pričakuješ?
Itak si že vnaprej odločen, da sončnica ni zate. Why bother then....
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

nejc_nejc ::

MadMax je izjavil:

Veliko pričakuješ od drugih, sam pa nič ne daš.
"No pa ti naredi to...", "no sedaj pa mi razloži...", "sedaj mi pa naštej...", ....
Kaj pravzaprav pričakuješ?
Itak si že vnaprej odločen, da sončnica ni zate. Why bother then....


To, da sem ze naprej odlocen da soncnica ni zame ni res in jo tudi nisem nikjer posinfal. Poleg tega resno razmisljam o postavitvi cez leta za case za v penzijo, ko me bo verjetno kesflov jebal. Da se bom, pa sedajle vezal v sistem ter ga v penziji obnavljal, mi pa nekako ne znese oziroma mi ni logicno.

Se nisem videl razlage razen zatrjevanja od ljudi, ki jo že imajo, da bo cez 10..15 let odvisno od velikosti imel elektriko zastojn oziroma placeval min. priklop. Komercijalni izracuni trgovcicev, me ne zanimajo.

No povej mi, kje je limita?

jabe ::

Teh izracunov imam jaz tu gor in se kje kar nekaj. Moja meja je bila, da sem na nuli v 10 letih. Glede na ceno elektrike, ki sem jo v casu izračuna plačevala in ceno SE z vsem kar zraven pride, ce bi bila potrebna se kaka dodatna gradbena dela ( pri nas je to bilo poceni, ker jih ni bilo, ker je bilo ze vse vnaprej pripravljeno od novogradnje). 10 let je doba, ko je tudi se vse v garanciji (dasiravno na njo ni za racunati). Poraba elektrike povprecno 11500-12000kwh/leto. Vse ostalo so špekulacije - kam bo sla cena elektrike, kam bo sel netmetering in za koga. To je pa samo wisful thinking in vsak pobere tisto ven, kar mu utreza za svoje prepricanje.

Par let sem to spremljala in v tocki, ko se je to poklapalo, je sla SE gor. Kaj bo cez 10 let, bomo morali pa pocakati. V teh nekaj letih sem seveda bila potem vse od antisoncni, reveza, zavistneža do sprane bio/eko glave, ki sanja eno vecjih teorij zarite CO2 ipd itn... Nic od nastetega nima veze z nicemer, ker zadeva je res nevredna bilokakih emocij.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

MadMax ::

nejcnejc, si si sam odgovoril: vsak ima svojo računico.
Moja odločitev nikakor ni temeljila na "komercialnih izračunih trgovčičev" temveč temelji na porabah energentov/stroških za kar nekaj let nazaj in na dejstvih da bo poraba hiše rasla, prav tako cene energentov.
Tudi vse podatke sem izbskal iz že napisanega/znanega, nisem iz kavča spraševal in pričakoval od drugih da to delajo zame.
Predpostavke so bile kvečjemu rast zneska zavarovanja, fiksni mesečni strošek in ajd, obstoj letnega netmeteringa za 30 let.
Če sem se z odločitvijo za=bal, si bom za to kriv sam.

Enako velja zate, ki s postavitvijo odlašaš.
Koliko je pa večja verjetnost, da je tvoja odločitev manj pravilna od moje ter da boš ti ob morebitnem spoznanju svoje zmote krivil vse druge le sebe ne, pa...

Daj pa napiši nekaj s svoje strani:
-koliko imaš letno porabo elektrike v kWh?
-obstoječi priključek oz. varovalke (3x20A, 3x25A, 1x32A...)?
-koliko imaš možnost postavitve SE oz. pričakovan letni izplen, če bi danes postavil?
-imaš finančno možnost danes postaviti SE?
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()
««
205 / 348
»»