» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
200 / 348
»»

TESKAn ::

Panel je ko baterija, ma nek potencial za oddat, samo da je ta odvisen od tega, kolk sonce gor sije in ne od kemije. Se pravi ne 'proizvaja' energije v smislu da ta more nekam it (kot ko npr. prižgeš poleno), ampak ima 'potencial' proizvodnje energije, kolk tega potenciala izkoristiš je pa odvisno od tega, kaj gor priklopiš.
In če bi ~400W energije, ki jo ustvari panel pretvarjal v toploto na optimizatorju, ti ta optimizator ne bo preživel prav dolgo.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

dunda ::

TESKAn - pohvale za plastično ponazoritev. Lepo pojasnjeno.
https://www.kacnje.eu

Srakopir ::

TESKAn je izjavil:

Panel je ko baterija, ma nek potencial za oddat, samo da je ta odvisen od tega, kolk sonce gor sije in ne od kemije. Se pravi ne 'proizvaja' energije v smislu da ta more nekam it (kot ko npr. prižgeš poleno), ampak ima 'potencial' proizvodnje energije, kolk tega potenciala izkoristiš je pa odvisno od tega, kaj gor priklopiš.
In če bi ~400W energije, ki jo ustvari panel pretvarjal v toploto na optimizatorju, ti ta optimizator ne bo preživel prav dolgo.


Mi je jasno. Torej je potrebno optimizirati moč SE / namestiti SE + baterijo (kar močno poviša investicijo). V tem primeru je potemtakem vseeno ali je obračun po net-meteringu ali pa mesečno (po novi uredbi).

nejc_nejc ::

Utk je izjavil:

Ja, tu je samo vprašanje kolk zaupanja je v to stikalo vseh, ki vejo zanj.

To pomeni za 100%, vzporedna sistema in je.
To bo verjetno, na to kar berem o stevilu zavrnjenih vlog, v nekem obdobju, edina resitev.
Mal dodatnega kravzljanja mozga za optimum SE v "sekundarcu" pri odvisnosti od priklopljenih porabnikov.:|

sbawe64 ::

2020 is new 1984
Corona World order

J.McLane ::

Utk je izjavil:

nejc_nejc je izjavil:

Utk je izjavil:

In kaj bi ti ročno preklapljal stalno? Za kak vikend bi najbrž blo, samo zakaj se bi trudil.


Dobr na avtomatko, ko je tadrag strom, oziroma recimo bojler direkt....

Torej mas dva sistema, pa se dalinjsko ti ne obracunavajo porabe za posamezne vecje odjemalce...kar slej ko prej bo.

Če je automatika, bi jaz reku, da že rabiš neko soglasje. Ne moreš ti prikopit na črno elektrarne prek neke necertificirane avtomatike, ki bo izklopila (pa bo res?) zmeraj ko bo elektrarna delala, oz dokler bo kaj v baterijah. In kaj če ti lahk dobiš iz svojga sistrma 1kw, rabiš pa 2?
Če bi bilo to fizično preklopljivo, da niti teoretično ne moreš imet zvezan dovod in svoj sistem, ajde, morda, pa še to vprašanje.


Kje je meja? Recimo v avtodomu si zmontiram takle inverter/polnilec:
https://www.ective.de/ECTIVE-SSI-20-200...

Shema priklopa je taka:


Torej v osnovi je to princip UPSa, samo da so gor poleg baterije obešene še solarne celice. Ali potem takega avtodoma ne smem priklopit na nobeno vtičnico, ki nima soglasja???? Ker tole je poplnoma enaka shema kot od kakšnega "hišnega" Growatt hibridnega razsmernika, na katerega priklopi kitajske LFP celice.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Utk ::

Če ta reč tolče 230V nazaj, če v kampu zmanjka elektrike, potem tega sigurno ne smeš priklopit. Oz lahko nekoga ubiješ.
Če ne in je vse skup certificirano, potem pa lahk.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

J.McLane ::

Pa kdo je kje govoril o grid-tie inverterju s kitajskimi baterijami?

Moj predlog je bil:
- požegnan grid-tie inverter na soglasju recimo 4 kW, inverter daš 10 kW z limiterjem oddajanja (to je regularno vse po zakonu z odobreno opremo)
- na svojo stran napeljave dodaš hibridni razmernik (ala Growatt) in nanj priključiš samo baterije (opcisjko tudi kakšno odvečno solarno celico) - sistem deluje kot UPS, polne baterije ko se mu "zahoče" in oddaja elektriko v hišo takrat ko je elektrika draga ali pa ko je omrežje down.

Problem take vezave je edino to, da takrat ko je izpad omrežja, tudi iz tvoje solarne ne bo nič, ker se grid-tie inverter izklopi. Torej imaš elektriko dokler imaš kaj v bateriji.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: J.McLane ()

Utk ::

Ja gor je nekdo pisal, da bi imel panele in baterijo, DIY, po potrebi pa priklapljal na omrežje.

wcpapir ::

SE je na strehi, okoli priklopa kup nejasnosti.

Elektro pravi, da zaradi njih se priklop lahko zgodi jutri, Termoshop pravi da traja se en mesec papirologije. Papirologije med kom? Papirologije kakšne?

Elektro pravi da jih mora izvajalec samo s papiri v roki pozvat za skupen termin, meritve in priklopijo. Urca dela s prevozi vred.

DarwiN ::

Najprej še potrebuješ pogodbo za samooskrbo z dobaviteljem (Geni, Petrol, ipd).. Jaz oziroma moj SE izvajalec je Geniju poslal zahtevek po mailu in so preprosto zaspali. Šele ko sem jim pisal 3-4 teden kasneje, mi je ženska od Genija poslala pogodbo, pravzaprav takoj naslednji dan.

Potem dobiš položnico od Elektra za priklop (cirka 60EUR).. To sem tudi še isti dan plačal, ampak se spet ni nič zgodilo 2 tedna. Dokler nismo poklicali po telefonu.

Skratka, en velik lol, nazadnje sem imel SE na strehi skoraj cela 2 meseca, preden so jo zagnali. Če bi tečnaril, je verjetno izvedljivo v 14 dneh. :)

edit: Začni tečnarit, ker junija običajno SE proizvede največ.. Če zamudiš junij in večji del julija, ti zna na koncu leta štroma "zmanjkat" in boš plačal.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

feryz ::

Dokler ti ne pošljejo pogodbe, nimaš kam tečnariti. V Ljubljani nihče ne dviguje telefonov.
Moja tudi sveti na strehi že od osmega aprila.
Problem je, ker se mi jebe. Če jo bodo kdaj priklopili, torej obrnili gumb v elektro omarici, naj jo, drugače naj tam gor sveti brez veze. Adrenalin z izgradnjo je pošel, pozabljena zgodba.

wcpapir ::

Govorimo o pogodbi o samooskrbi, ki sem jo podpisal in poslal na Geni?

To sem imel reseno ze tri mesece pred montazo.

Takrat sem dobil email:

Pozdravljeni,

izvod obojestransko podpisane Pogodbe o dobavi električne energije in samooskrbi gospodinjskega odjemalca z električno energijo št. XXXXXX bomo posredovali pristojnemu distribucijskemu operaterju, Elektro Maribor, d.d., kjer uredite morebitno manjkajočo dokumentacijo. Z njimi se dogovorite tudi glede datuma priklopa na samooskrbo.


Geni je danes poslal elektru papirje o dokoncani izgradnji, ce prav razumem lahko v teoriji jutri elektro priklopi?

miko22 ::

Imam SE 6kWp z 20 paneli. Kaj to pomeni, da bi moral dnevno en panel ob najvišji moči pridelati 300 kWh?
Kak se to računa?

jabe ::

ne to pomeni, da trenutno v idelanih pogodojih en panel dela z močjo 300W. če bo celo uro tako bo naredil pa v tej uri 300Wh, oziroma 0,3kWh. in če bi cel dan takole nabijalo, ker se je luna pozabila zbuditi, bi pridelal pa 24*0,3=7,2kWh. to je en panel.

v resnici kaki dan aprila ali maja za par minut dela s 300W.

MadMax ::

Ne ravno v "idealnih", temveč v nazivnih, standardiziranih. Da se primerja japke z japkami.
V idealnih namreč paneli lahko proizvedejo kar nekaj nad nazivnim.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

DarwiN ::

Mislite, da bi šlo SE panele čistit z robotskim sesalnikom za okna? Recimo kaj takšnega. Ga posadiš na prvi panel in daljinsko upravljaš. Najbrž bi se zataknilo pri prehodu iz enega panela na drugega, kaj? Tistih ~1-2 cm lufta med paneli in morebitna majhna višinska razlika.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Ecoo ::

DarwiN je izjavil:

Mislite, da bi šlo SE panele čistit z robotskim sesalnikom za okna? Recimo kaj takšnega. Ga posadiš na prvi panel in daljinsko upravljaš. Najbrž bi se zataknilo pri prehodu iz enega panela na drugega, kaj? Tistih ~1-2 cm lufta med paneli in morebitna majhna višinska razlika.

Sosed z dronom reši drugi problem.

PrimoZ_ ::

Koliko sploh izgubiš če ne čistiš panelov?

Prah bi rekel da gre z močnejšimi nalivi.
Pa da ti ravno ne pada listje na streho.

DarwiN ::

Si predstavljam, da če 2-3 leta ne čistiš, se nabere kakšna sfinjarija, ptičji dreki ipd, in posledično izkoristek pade za kakšnih ~10%.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Ecoo ::

Strateško postavljena packa lahko onesposobi dve vrsti modulov na posameznem panelu, višja kot je napetost na panelu večja bo izguba. Srake nagajivke nas pošljejo v temo :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ecoo ()

MadMax ::

Manjši nagibi so seveda malce bolj dovzetni za svinjarijo, recimo pa da od 30° naprej nima preveč smisla se sekirat.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

wcpapir ::

wcpapir je izjavil:

Govorimo o pogodbi o samooskrbi, ki sem jo podpisal in poslal na Geni?

To sem imel reseno ze tri mesece pred montazo.

Takrat sem dobil email:

Pozdravljeni,

izvod obojestransko podpisane Pogodbe o dobavi električne energije in samooskrbi gospodinjskega odjemalca z električno energijo št. XXXXXX bomo posredovali pristojnemu distribucijskemu operaterju, Elektro Maribor, d.d., kjer uredite morebitno manjkajočo dokumentacijo. Z njimi se dogovorite tudi glede datuma priklopa na samooskrbo.


Geni je danes poslal elektru papirje o dokoncani izgradnji, ce prav razumem lahko v teoriji jutri elektro priklopi?

Toerija ni sla skozi danes niso imeli prostega termina za vklop razen popoldan ko sem imel obveznosti. Pridejo v pon. zjutraj.

Hitro gre vse skupaj zaenkrat

Srakopir ::

miko22 je izjavil:

Imam SE 6kWp z 20 paneli. Kaj to pomeni, da bi moral dnevno en panel ob najvišji moči pridelati 300 kWh?
Kak se to računa?


Koliko na mesec ti pridela poleti?

Usmerjenost SE?

jabe ::

MadMax je izjavil:

Ne ravno v "idealnih", temveč v nazivnih, standardiziranih. Da se primerja japke z japkami.
V idealnih namreč paneli lahko proizvedejo kar nekaj nad nazivnim.


Ja, je res... Vsaj na na zacetku, potem pa z leti izgubljajo. Tako se pac tudi garancija lovi. Panelu se doloci manjso nazivno moc od dejanske in potem cez 20 let ali koliko res izgubi samo tok pa tom procentov, ceprav v resnici vec.

krucymucy ::

miko22 je izjavil:

Imam SE 6kWp z 20 paneli. Kaj to pomeni, da bi moral dnevno en panel ob najvišji moči pridelati 300 kWh?
Kak se to računa?

Wh ne kWh.
Tam nekje bi moralo na lep dan ce je dobra lega.
Jaz dobim na 12kWp nekih 80-90kWh na lep dan.

miko22 ::

Streho imam na vzhod/zahod, zato imam 10 celic na eni strani in 10 na drugi. Žal ni šlo drugače.
Dnevno pridelam tam okoli 25-30kWh odvisno od vremena. Danes bo ziher 30.
Letno pa pridelam, ravno toliko, da mi gre skozi. Letos sem doplačal 50€?, lani 20€. Pa se tudi ogrevam(Tč).
Nimam se kaj za pritoževat.

blazkj ::

Koliko pridelaš letno s 6 kwp V-Z? Je katera stran močnejša?

miko22 ::

letno pridelam 5MW.
Nobena stran ni močnejša. Mogoče za odtenek bolj vzhod.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: miko22 ()

wcpapir ::

To imaš neko malo pridelavo, je že kdo sploh slišal da bi komu 6kwp SE delala samo 5MW?

Zdaj sem za foro zvrcnil zlahtnika ki ima 6tko pa dela 8,5MW letno. Obrnjena samo na vzhod, strma streha. Longi paneli 380W.

miko22 ::

Jah, kaj naj, tak pač je. Ni idealna pozicija.

feryz ::

wcpapir je izjavil:

To imaš neko malo pridelavo, je že kdo sploh slišal da bi komu 6kwp SE delala samo 5MW?

Zdaj sem za foro zvrcnil zlahtnika ki ima 6tko pa dela 8,5MW letno. Obrnjena samo na vzhod, strma streha. Longi paneli 380W.
Če bi znal brati, bi prebral, da polovica elektrarne dela dopoldne, polovica pa popoldne. Potem je popolnoma jasno, zakaj tako.

wcpapir ::

Potem bi bilo bolje da cela dela dopoldne?

Ker tule v nasi okolici jih imamo cel kup ki imajo strehe zelo rahel naklon, velike dovolj in so jih montirali enako pol na V pol na Z...ko sem govoril z lastniki so se cudili da hocem imet vse na V.

Jaz sem pac gledal po solar edge strani kaj se bolj obnese pametne razlage pa nevem.

BigWhale ::

Postavitev vzhod-zahod je iz vidika obsevanja in izkoristka prostora, dejansko najboljsa postavitev. Saj imas sonce na elektrarni takoj po soncnem vzhodu in prakticno do zahoda. Hkrati imas pa tudi vec povrsine za panele.

Je pa drazja za postavitev (in je vprasanje ali se ekonomsko splaca).

wcpapir ::

Zakaj dražje če imaš isto št panelov jih postaviš kako hočeš za isto ceno.

Ali jih daš 20 na V ali 10 na V 10 na Z je vse isto.

Vsaj pri nas je bilo tako, ko so prišli krovci so rekli povej kako bi imel in mi izrisali 6 variant ki sem jih izbiral.

MadMax ::

Če lokacija ni "obremenjena" z jutranjo meglo, je boljša izbira vzhod (če pa ni dovolj velika streha pa vsaj večji del na V).
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

feryz ::

Očitno postavitev vzhod zahod ni tako idealna, če dobi iz 6 kW elektrarne 5 MWh.
Le na sloteku vedo drugače.

V mojem selu pravi možakar, da bo tožil izvajalca. Baje mu je zagotovil, da to drži in postavil tako. Zdaj je pa švoh pridelek.

wcpapir ::

Meni se zdi pol V pol Z na štajerskem neumna izbira.

Večino časa so oblaki popoldan na nebu, megle nimamo in ni šanse da dela V in Z enako.

jabe ::

Itak je jug boljsi kot vzhod-zahod. Tle je zdaj argument, da enaka streha lahko da vec pri usmeritvi v-z ker lahko obe povrsini strehe popolonoma pokrijes. Sicer je za preveriti, ker tudi streha na S nekaj da, konc koncov...

Ampak nekako se ne projektira SE na tak nacin, ker panelov ne talajo. In se gleda na nacin ko en panel cimvec od sebe da, zato da jih je treba cimmanj.

To receno, v resnici bolj malo izbiramo. Nekako je kar doloceno kako mora hisa biti usmerjena in s kako streho. Pa pac isces optimum cimmanj panelov v dani situaciji. V-Z naj bi bila enakovredna, ampak recimo pri nas ni, ker je dopoldne megla. Sicer je to bilj ocitno v mesecih, ko je bera tak ali tak mala, ampak vseeno. Drugi imajo pa kake druge ovire. Stavbe, drevesa ipd... Ali pa oblaki popoldne, kakorkoli.

Se najslabse je odnesejo tisti, ki so imeli bolj proste roke pri gradnji oziroma nje prohektiranjw, pa so naredili enokapnico s streho usmerjeno na sever. Kot veleva moderna in price/performance nizkoenergijska gradnja.

toplakd ::

Za mogoče malenkost lažjo orientacijo:
Screenshot povzet iz ene nemške strani (google translate)

 Slika

Slika

wcpapir ::

Ok zdaj sem sel na streho merit naklon.

42 stopinj naklona
Smer neba je 132°SE

Skozi sem mislil da sem direkt na vzhod. Kje tocneje preverit razen preko telefona orientacijo?

MadMax ::

Piso, guglmaps, ..., ?
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

wcpapir ::

Ja 132° JV bo prav in 42° naklon panelov.

Zanimivo v kaki zmoti sem živel.

Zanima me se ena stvar mogoče ne bo wifija tam kjer je razsmernik. Na telefonu imam črtico do dve signala. Je težko potem spremljanje porabe spravit skupaj če delam to kasneje?

Je wifi ali kabel edina možnost ali se lahko kako odčitava iz sistema?

MadMax ::

Brez povezave v svet ne boš kaj dosti videl... No, še vedno ti ostane ročno odčitavanje števca.
Solaredge ima zunanjo anteno na dobrega pol metra kabla, se da ulovit švohnejši signal...
Sicer pa pri taki investiciji ne bi smel bit problem potegnit kabel ali bliže razsmerniku dodat en poceni router kot AP.
Nenazadnje, hoferjevo LTE škatlo za 45eur...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

miko22 ::

Očitno, glede na tabelo je meni 80% donosa kar prav.

l0g1t3ch ::

miko22 je izjavil:

Očitno, glede na tabelo je meni 80% donosa kar prav.


80% donosa od maximuma.

Kar jaz poznam lastnikov SE, je za V ali Z lego proizvodnja približno 1:1 z instalirano močjo.

6kWp ti da dobrih 6MW letno.

Pri J legi, bi ti pa dalo okoli 7,5MW.

Tvojih 5MW je slabo.
Mogoče še kako senčenje od kakih frcad, dimnikov, dreves?

PrimoZ_ ::

Moja SE obrnjena skoraj točno na V, je v maju dala od sebe 1,78MW.

Tale kalkulator: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/e...
Za moj primer naračuna 1,65MW za mesec maj.

Gre pa za 12,92kWp SE, lokacija gorenjska.

BigWhale ::

feryz je izjavil:

Očitno postavitev vzhod zahod ni tako idealna, če dobi iz 6 kW elektrarne 5 MWh.
Le na sloteku vedo drugače.


Ne, slo-tech pravi nekaj povsem drugega, ampak slo-tech tud ne zna brati.

Ce imas celo streho pokrito s paneli, obe strani, potem je V-Z lega optimalnejsa kot S-J lega. Hkrati je pa V-Z lega proizvede vec kot samo J lega, ker imas toliko vec panelov, ceprav niso cisto izkorisceni.

Torej, ce imas denar in V-Z lego, potem pokrijes celo streho. Ne kupis 20 panelov, ki jih das po deset na vsako stran ampak kupis 40 panelov.

l0g1t3ch ::

Ampak realno imamo omejene budgete in s tem v mislih je še vedno boljša J lega, če je pač na voljo.

Če pa ni, potem pa tudi V ali Z ni toliko slabša.

BigWhale ::

PrimoZ_ je izjavil:

Moja SE obrnjena skoraj točno na V, je v maju dala od sebe 1,78MW.

Tale kalkulator: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/e...
Za moj primer naračuna 1,65MW za mesec maj.

Gre pa za 12,92kWp SE, lokacija gorenjska.


Jaz imam juzno lego, 7 stopinj odklona na zahod, 11kWp, na stajerskem in je blo v maju 1.66MWh proizvedenih.
««
200 / 348
»»