» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
198 / 348
»»

driver_x ::

l0g1t3ch je izjavil:

feryz je izjavil:

wcpapir je izjavil:

Potem imate SE na strehi 2 meseca preden jo poženete v vaših koncih ?
2 meseca je hitro.
Izvajalec jo je pri žlahti naredil in oddal vlogo 24.2. Še vedno ne laufa. 15 kW.


To je smešno.
Vsi izvajalci s katerimi sem se jaz pogovarjal so rekli, da začnejo delat šele ko imaš soglasje od elektra, da je priklop možen in s kakšno močjo.

Ko sem imel soglasje, so v roku enega tedna zmontirali SE, potem pa je trajalo še nekaj manj kot 2 tedna da je elektro prišel izvedit menjavo števca in priklop izvajalec SE pa zagon.


Odvisno v katerem delu Slovenije se nahajaš. Zadnje čase je tudi prosilcev precej več in temu sledijo tudi čakalne dobe. Brat spada v območje Elektro Primorske in je za soglasje čakal cca. tri mesece, sedaj pa sta od oddaje vloge pretekla že dva. Znanec iz območja Maribora mi je omenjal še precej več čakanja.

Likalnik ::

driver_x je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:

feryz je izjavil:

wcpapir je izjavil:

Potem imate SE na strehi 2 meseca preden jo poženete v vaših koncih ?
2 meseca je hitro.
Izvajalec jo je pri žlahti naredil in oddal vlogo 24.2. Še vedno ne laufa. 15 kW.


To je smešno.
Vsi izvajalci s katerimi sem se jaz pogovarjal so rekli, da začnejo delat šele ko imaš soglasje od elektra, da je priklop možen in s kakšno močjo.

Ko sem imel soglasje, so v roku enega tedna zmontirali SE, potem pa je trajalo še nekaj manj kot 2 tedna da je elektro prišel izvedit menjavo števca in priklop izvajalec SE pa zagon.


Odvisno v katerem delu Slovenije se nahajaš. Zadnje čase je tudi prosilcev precej več in temu sledijo tudi čakalne dobe. Brat spada v območje Elektro Primorske in je za soglasje čakal cca. tri mesece, sedaj pa sta od oddaje vloge pretekla že dva. Znanec iz območja Maribora mi je omenjal še precej več čakanja.



prvo dobiš soglasje od elektra šele potem začneš z montažo SE...ne vidim logike, da bi montiral SE..potem pa ti elektro ne da soglasja...kaj boš pol s SE počel?

jaz imam soglasje že par mescev...pa še ni montaže, ker je manjko razsmernikov.

l0g1t3ch ::

driver_x je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:

feryz je izjavil:

wcpapir je izjavil:

Potem imate SE na strehi 2 meseca preden jo poženete v vaših koncih ?
2 meseca je hitro.
Izvajalec jo je pri žlahti naredil in oddal vlogo 24.2. Še vedno ne laufa. 15 kW.


To je smešno.
Vsi izvajalci s katerimi sem se jaz pogovarjal so rekli, da začnejo delat šele ko imaš soglasje od elektra, da je priklop možen in s kakšno močjo.

Ko sem imel soglasje, so v roku enega tedna zmontirali SE, potem pa je trajalo še nekaj manj kot 2 tedna da je elektro prišel izvedit menjavo števca in priklop izvajalec SE pa zagon.


Odvisno v katerem delu Slovenije se nahajaš. Zadnje čase je tudi prosilcev precej več in temu sledijo tudi čakalne dobe. Brat spada v območje Elektro Primorske in je za soglasje čakal cca. tri mesece, sedaj pa sta od oddaje vloge pretekla že dva. Znanec iz območja Maribora mi je omenjal še precej več čakanja.


Ampak saj to ni važno. Dokler nimaš soglasja, ti ne bodo montirali SE. Ko podpišeš pogodobo sicer hočejo 10 ali 20% da plačaš, ampak karkoli na streho bodo pa dajali šele, ko imaš soglasje v roki. Če ti ga zavrnejo pa pač se pogodba zadere in tisti avans se vrne. Tudi jaz sem čakal skoraj 2 meseca na soglasje od elektra ampak vmes pač nihče ni nič delal.

driver_x ::

Prvič čakaš na soglasje, nato SE montiraš, nato čakaš še na priklop.

l0g1t3ch ::

Ampak te priklope tudi še sedaj v mesecu maju na gorejsnkem opravijo v roku tedna do 10 dni. Zares dolgo se je vedno čakalo samo na soglasje.

Likalnik ::

l0g1t3ch je izjavil:

Ampak te priklope tudi še sedaj v mesecu maju na gorejsnkem opravijo v roku tedna do 10 dni. Zares dolgo se je vedno čakalo samo na soglasje.


pa še to soglasje je bilo hitro...na gorenjskem sem čakal na soglasje manj kot mesec dni...načeloma kar zavira hitro montažo so sedaj deli za samo postavitev....trenutno je najslabše...če bi lansko leto se odločil ali pa naslednje leto bi bila zadeva zelo hitro končana...letos je pa najslabše leto za to delati...iz vseh vidikov...tako cene kot čakalne dobe kot subvencije

Matevz96 ::

l0g1t3ch je izjavil:

hafo123 je izjavil:

Kaj (pri Gen.i) zajema strokovni ogled objekta? Samo izmero strehe?


Isto ko pri vseh :)

- izmera strehe, njenega naklona, orientacija, zračni posnetek z dronom, pogled okolic če ti bo kaj senčilo in koliko, ...
- pregled kam bi montirali razsmernik
- pregled kje bi se napeljali kabli
- še kaka malenkost...


Ti strokovni ogledi so izguba časa če mene vprašaš, južna streha usmernik na poti med omarico in streho nekje. Pogledat kje je kakšno drevo in to je to. Smo imeli enega na ogledu ki se je eno uro sprehajal okrog in letal z dronom da je prišel do enega ugotovitve kot en drug v 10 minutah...
#hooldthedoor

BigWhale ::

l0g1t3ch je izjavil:


Ko sem imel soglasje, so v roku enega tedna zmontirali SE, potem pa je trajalo še nekaj manj kot 2 tedna da je elektro prišel izvedit menjavo števca in priklop izvajalec SE pa zagon.


Tudi pri meni je bilo tako, ko je prislo soglasje, so prej kot v enem tednu vse uredili.

rafunc ::

Kaj potemtakem, se subvencije res ne dobi, če je SE že priklopljena na omrežje. Pri meni naj bi bila izgrajena v roku dveh mesecev?

feryz ::

Po vseh pravilih, vseh dosedanjih subvencij, ne.
Lahko pa spremenijo pravila.

Likalnik ::

mogoče kdo kaj več ve oziroma ima še kakšno informacijo...ravno včeraj mi je kolega pravil , da naj bi se govorilo iz vrst Goloba, da naj bi se na vladi dogovarjali, da bi vrnili 80-90% investicije v SE.
To naj bi investirala država + s posojili z evropskimi sredstvi cca 2,7 miljarde....viške energija katere se bodo pridelali pa naj bi vzela država (return of investment).
težava je, da imamo trenutno pri nas slabe pogoje za sam priklop SE ker infrastruktura še ni v redu...in marsikdo sploh ne more priklopiti SE ker trafo postaja ne dopušča.
to so samo govorice katere se šušljajo v vladi...

dunda ::

Verjetno bi bilo bolje denar investirati v omrežje. Danes se je res težko priključiti ...
https://www.kacnje.eu

Utk ::

Ne rečem, da ta vlada ni sposobna česa tako neumnega, ampak zakaj bi to delali? Če hoče država financirat 90% elektrarne, potem pač naj postavi sama to elektrarno in prodaja elektriko. Zakaj bi MENI država financirala elektrarno, da bom JAZ imel zastonj elektriko? In to v časih, ko je kandidatov za elektrarno 3x več kot monterjev in na voljo robe.
Ampak kot rečeno, čeprav je izredno idiotska ideja, ne rečem, da je nemogoče, da je prišla iz te vlade.

sirotka ::

Kako naj bi pa dodajali nove elektrarne, če je zdaj že več zavrnitev kot odobritev? Kot je že napisano, naj raje pripravijo omrežje na novo stoletje.

Likalnik ::

tudi moj prvi komentar na to je bil, da naj raje uredijo omrežje kot pa, da financirjajo SE.

DarwiN ::

Vprašanje, če bodo sploh še odprli subvencije pred 2024. Namen subvencije je dati spodbudo za investicijo, ampak vzpodbuda je zadnja stvar, ki jo ljudje danes potrebujejo, ko je vendar tak naval, da se za ogled čaka do 6 mesecev, razsmernikov je zmanjkalo in na strehe montirajo samo nosilce, ker tudi panelov primanjkuje. :SSS In ker bi ljudje radi zadevo rešili pred 2024, se situacija lahko še poslabša.

Medtem pa omrežje ni posodobljeno in je vedno več zavrnitev soglasij. Skratka, zapravljat denar za subvencioniranje se res zdi kot totalna neumnost do leta 2024.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

fikus_ ::

Mislim da bo denar iz EU za subvencioniranje SE, vsaj govora je o tem kot oskrba z elektriko zaradi UA krize. Verjetno še ne letos, drugo leto pa.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Utk ::

fikus_ je izjavil:

Mislim da bo denar iz EU za subvencioniranje SE, vsaj govora je o tem kot oskrba z elektriko zaradi UA krize. Verjetno še ne letos, drugo leto pa.

Ja prav, če bo (čeprav ne vem od kod denar EU, ampak pustimo to), ampak potem naj država naredi elektrarno, še za faktor 3 večjo, ker ne bo treba na 10,000 streh plezat, in bomo imeli vsi cenejšo elektriko, ne samo teh par izbranih.

Razen če bi leva vlada spet hotela razdelit denar samo svojim, kar se mi pa za levo vlado zdi totalno nemogoče in neverjetno in nikoli ne bi na kaj takega pomislil pri njih...
Ker to, da nekomu financiraš 90%, pač ni pošteno, razen če imaš dovolj denarja, omrežja in vsega, da to financiraš VSEM, ki hočejo. Tega pa že zdaj nimamo, pa se financira v 15%, če še tolk.

Sc0ut ::

Jaz tud racunam da bo poplava denarja za SE in hranilnike in vse. Omrezje pa lahko crkne...
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

fikus_ ::

Utk je izjavil:

fikus_ je izjavil:

Mislim da bo denar iz EU za subvencioniranje SE, vsaj govora je o tem kot oskrba z elektriko zaradi UA krize. Verjetno še ne letos, drugo leto pa.

Ja prav, če bo (čeprav ne vem od kod denar EU, ampak pustimo to), ampak potem naj država naredi elektrarno, še za faktor 3 večjo, ker ne bo treba na 10,000 streh plezat, in bomo imeli vsi cenejšo elektriko, ne samo teh par izbranih.

Razen če bi leva vlada spet hotela razdelit denar samo svojim, kar se mi pa za levo vlado zdi totalno nemogoče in neverjetno in nikoli ne bi na kaj takega pomislil pri njih...
Ker to, da nekomu financiraš 90%, pač ni pošteno, razen če imaš dovolj denarja, omrežja in vsega, da to financiraš VSEM, ki hočejo. Tega pa že zdaj nimamo, pa se financira v 15%, če še tolk.


Saj imaš izbiro, vzameš ali pač ne. Je pa drigo vprašanje, kdo bo to financiral, bodo printali denar, . . .
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Utk ::

Če imaš izbiro, ni problem. Problem je, če bi vzel, pa ne moreš, ker je zmanjkalo, tvoj sosed, ki ima veze, za njega pa ni zmanjkalo...
Če vsi dobimo pod enakimi pogoji, kot je bilo zmeraj do letos pri subvencijah, noben problem.

fikus_ ::

To je pa pravilo hitrega ali drugače "en cagavc še niko ni zaubrne dobil".
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Utk ::

Aha, potem bomo spet nazaj pri komunajzarskih forah, "znajdu se je", itd.
Res ne vem zakaj bi financirali 90 procentno 1000 elektrarn, če lahko financiramo 50 procentno 3000 elektrarn.

fikus_ ::

Ne vem kaj te muči?! Omejitev je v omrežju koliko SE se lahko prikluči na en trafo. In če kapacitete zasedejo sosedje, ti pa ne moreš postaviti SE ni težava pri sosedu, ampak tebi, ker se nisi pravočasno odločil.
Koliko bodo pa subvencionirali iz tega EU denarja, se pa še ne ve.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Utk ::

Muči me to, da bi ta denar lahko raje vložili v ta trafo, pa bi si sami postavili 5 elektrarn po ulici, ne samo ene 90% financirane od EU.
Ker zdaj sploh več ni vprašanje ali se SE splača ali ne, samo če jo lahko postaviš. Zdaj subvencionirat elektrarne je neumnost, subvencionirat 50-70-90%, je pa epska neumnost. Sploh če imaš problem v omrežju, ne pa v povpraševanju po SE.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Wrop ::

Golobovi ti ponujajo upanje. Upanje, da boš ti tisti, ki boš lahko postavil SE. To je dovolj. Če hočeš kaj več od upanja, pa boš moral kakšen člen malo podmazati.

nejc_nejc ::

Zakaj govorite skozi o priklopu na omrežje? Kolikor berem gre finančno za lastnika SE, v nepravo smer.

fikus_ ::

Utk je izjavil:

Muči me to, da bi ta denar lahko raje vložili v ta trafo, pa bi si sami postavili 5 elektrarn po ulici, ne samo ene 90% financirane od EU.
Ker zdaj sploh več ni vprašanje ali se SE splača ali ne, samo če jo lahko postaviš. Zdaj subvencionirat elektrarne je neumnost, subvencionirat 50-70-90%, je pa epska neumnost. Sploh če imaš problem v omrežju, ne pa v povpraševanju po SE.


Zakaj bi vlagali v trafo, ki sedaj hendla celo ulico z elektriko, ki jo dobavitelji zaračunavajo porabnikom + omrežnina. Ko bodo lastniki SE plačevali omrežnino za viške elektrike, potem je pa smiselno, da distributer nadgradi omrežje.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Utk ::

Ker je subvencija skupen denar in mora naredit korist čim večim ljudem, ne pa posameznikom. Škoda, da treba to razlagat na nekem forumu, ki bi rad bil kaj boljši kot med.over.net, ampak tako nizko smo pač padli...

fikus_ ::

Subvencija se deli po ključu, ki ga predvidi subvenciodajalec, kar pa ni enako tvoje želje! Prej boš ugotovil, da svet ne deluje po tvojih željah, lažje ti bo (ali pa težje).
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

hruske ::

fikus_ je izjavil:

Utk je izjavil:

Muči me to, da bi ta denar lahko raje vložili v ta trafo, pa bi si sami postavili 5 elektrarn po ulici, ne samo ene 90% financirane od EU.
Ker zdaj sploh več ni vprašanje ali se SE splača ali ne, samo če jo lahko postaviš. Zdaj subvencionirat elektrarne je neumnost, subvencionirat 50-70-90%, je pa epska neumnost. Sploh če imaš problem v omrežju, ne pa v povpraševanju po SE.


Zakaj bi vlagali v trafo, ki sedaj hendla celo ulico z elektriko, ki jo dobavitelji zaračunavajo porabnikom + omrežnina. Ko bodo lastniki SE plačevali omrežnino za viške elektrike, potem je pa smiselno, da distributer nadgradi omrežje.


Problem je, da je potencialna skupna moč elektrarn na strehah stavb precej večja kot pa je moč transformatorja, ki te stavbe oskrbuje. Transformatorji imajo varovala in če nočeš, da se trafo zaradi preobremenitve samoizklopi in pride do mrka, mora biti sposoben požreti vso to energijo.

To je tudi poglavitni razlog zakaj pride do zavrnitev soglasij: skupna moč vezanih elektrarn bi presegla varno območje delovanja transformatorja.

Pot iz tega obstaja na več načinov:

1) nehamo izdajat soglasja za prevelike elektrarne, ki so namenjene "samooskrbi" po net meteringu,

2) začne se dimenzionirat elektrarne za lastno rabo, npr. 3kW do 5kW, kar pomeni, da bo lahko več hiš imelo elektrarno,

3) začne se obračunavat omrežnino za energijo, oddano v omrežje,

4) nadgradnja lokalnega distribucijskega transformatorja,

5) spodbujanje namestitev baterij,

6) spodbujanje namestitve avtomatiziranih aktivnih odjemalcev, npr. smart-grid ready TČ, pametni grelci tople vode, ipd.


Kar pravi Utk ima zato smisel: če se nadgradi in poveča moč lokalnemu transformatorju, bo prostora za več sončnih elektrarn.

Žal pa se mi zdi, da tudi če bi jih subvencionirali, elektro distributerji nimajo dovolj ekip, da bi lahko dovolj hitro menjali transformatorje in ostalo pripadajočo infrastrukturo. Zna bit, da se bo treba nekako dogovarjat s sosedi kdo bo polnil EV oz. kdo bo fural TČ.

Verjetno bo na neki točki lažje in ceneje postavit sončno polnilnico za EV, ki bo od omrežja popolnoma ločena.
Rad imam tole državico. <3

Utk ::

fikus_ je izjavil:

Subvencija se deli po ključu, ki ga predvidi subvenciodajalec, kar pa ni enako tvoje želje! Prej boš ugotovil, da svet ne deluje po tvojih željah, lažje ti bo (ali pa težje).


Aha, pol lahko za vsako kretenijo rečemo, sej je prav tako, svet je pač kretenski.
V resnici tega 80% subvencioniranja seveda ne bo, ampak da se takoj najde osebek, ki gre to zagovarjat, je pa neverjetno...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

fikus_ ::

"če se nadgradi in poveča moč lokalnemu transformatorju, bo prostora za več sončnih elektrarn."

Da, ima smisel, ampak je vprašanje, kdo bo to plačal?!
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

hruske ::

fikus_ je izjavil:

"če se nadgradi in poveča moč lokalnemu transformatorju, bo prostora za več sončnih elektrarn."

Da, ima smisel, ampak je vprašanje, kdo bo to plačal?!


To ni vprašanje. Saj že sedaj vsi plačujemo stvar, ki se ji reče omrežnina, in je namenjena točno v ta namen.

Lahko pa si v temi, če ti je to bolj všeč.
Rad imam tole državico. <3

fikus_ ::

Utk - vedno imn povsod prav , kaj te muči? So ti zavrnili soglasje za SE in iščeš krivce?!
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

hruske ::

fikus_ je izjavil:

Utk - vedno imn povsod prav , kaj te muči? So ti zavrnili soglasje za SE in iščeš krivce?!


Prosim ostani na temi.
Rad imam tole državico. <3

fikus_ ::

hruske je izjavil:

[
To ni vprašanje. Saj že sedaj vsi plačujemo stvar, ki se ji reče omrežnina, in je namenjena točno v ta namen.

Lahko pa si v temi, če ti je to bolj všeč.


Sedaj se omrežnina plačuje za prejeto elektriko za omrežje, ki hendla to, če ga je pa potrebno nadgraditi zaradi SE in oddane elektrike, se pa mora to plačat iz omrežnine oddane elektrike!

Aaaa, to pa vam ne diši?!

Pozabljate da za vsako SE mora biti rezerva in ta rezerva nam vsem nelkastnikom SE dviga ceno elektrike. Sedaj bi špa še radi, da vam nadgradimo omrežje za še dražjo elektriko.
Ta zelena agenda nas je privedla v sedanje stanje, ko se ni vlagalo v zanesljive vire elktrike.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

hruske ::

fikus_ je izjavil:


Sedaj se omrežnina plačuje za prejeto elektriko za omrežje, ki hendla to, če ga je pa potrebno nadgraditi zaradi SE in oddane elektrike, se pa mora to plačat iz omrežnine oddane elektrike!


Ne drži. Distributer ne razlikuje med omrežninami.

Financiranje omrežja je razdeljeno na fiksni del (priključno moč) in variabilni del po porabi (omrežnina), od tega zneska pa en del dobi Eles en del pa SODO, ki potem plačuje najemnino operaterjem distribucijskega omrežja, ki skrbijo za infrastrukturo distribucijskega omrežja.

Vsa ta podjetja pa delajo v skladu s svojimi načrti razvoja omrežja, v teh načrtih pa je v vseh variantah predvidena nadgradnja omrežja, vprašanje je samo kako intenzivno bo ta nadgradnja potekala.

Osnovni problem namreč niso sončne elektrarne, ampak povečan odjem zaradi toplotnih črpalk in električnih avtomobilov. En električni avto s povprečno kilometrino je približno tako kot bi imel še 4 dodatne družinske člane, ena toplotna črpalka pa nekje med 2 in 4 člani, odvisno pač kako dobro je izolirana stavba.

Torej, tudi če ne bi imeli sončnih elektrarn bi operaterji distribucijskega omrežja morali omrežje nadgraditi, in hitrost rasti porabe je višja kot so oni sposobni nadgrajevati omrežje, ker pač obstoječe omrežje ne predvideva, da poraba v 10 letih zraste na 250% do 300% obstoječe. Žal je kablov in transformatorjev enostavno preveč, da bi lahko v doglednem času zamenjali vse.

Sončne elektrarne lahko pomagajo, če se lokalno proizvedena energija lokalno tudi porablja.
Rad imam tole državico. <3

Utk ::

fikus_ je izjavil:

Utk - vedno imn povsod prav , kaj te muči? So ti zavrnili soglasje za SE in iščeš krivce?!

Ne, jaz imam že eno elektrarno, za še eno imam pa soglasje, ampak bom čakal, da ta norost malo popusti. Ne bom se branil 80% subvencije, ampak vseeno mislim, da je to neumnost.
V nasprotju z nekaterimi, ki nimate osnovne logike in gledate samo na tiste 3 evre v žepu, in če jih bo padlo not še 5 ali 8.

Osnovni problem namreč niso sončne elektrarne, ampak povečan odjem zaradi toplotnih črpalk in električnih avtomobilov. En električni avto s povprečno kilometrino je približno tako kot bi imel še 4 dodatne družinske člane, ena toplotna črpalka pa nekje med 2 in 4 člani, odvisno pač kako dobro je izolirana stavba.

Ja, zdaj bojo končno morali dobavit, kar smo od zmeraj plačevali, priključno moč. Sej nekateri to govorimo že 10 let, pa ne vem če se je kaj dost spremenilo v zadnjih 10 letih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

hruske ::

Ja, v osnovi smo imeli enak problem s telekomunikacijskimi podjetji, ki so leta nazaj oglaševala megabitne pakete, dobil si pa kilobite.
Rad imam tole državico. <3

fikus_ ::

Dva, ki ne razumeta, da je omrežje takšno kot je. Vsak porabnik ima inštaliran (varovalke) in plačuje neko obračunsko moč. Omrežje se nadgrajuje po planih, ko postane prešibko za neko območje. Če ni več na voljo več moči na trafotu , ne dobiš soglasja za povečanje varovalk. Do tod mislim, da je jasno.
Debata se je pa začela pri SE in oddajanju elektrike v omrežje. Tam se pa dodeljuje soglasja glede na porabnike na tistem območju. In ko inštalirana moč SE doseže omejitev, pač ne dobiš dovoljenja za SE.

Ja, zadnja leta se precej povečuje poraba el. zaradi TČ in malo zaradi EV (jih je za vzorec), zato se pa govori o "pametnih" omrežjih, obračunavanju krajšega intervala porabe (tako da boš drago plačal porabo ob špicah in imel cenejšo elektriko ob viških) ter "discipliniranje" porabe preko cen. Ampak do tega smo še precej daleč.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

J.McLane ::

Če dajo 80% subvencije na SE, potem se lahko greš tudi brez ommrežja z baterijami, samo za lastno porabo. Ca. 15k € je neka 10kWp 3f z baterijami, če to dobim za 3k € jo takoj postavim.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

mn ::

Dajmo glede teh 80% počakati kaj bo sploh zares ponujeno.

Je malo drugače, če ti država plača 80% elektrarne + samooskrba, ali pa da ti država plača 80% elektrarne, ti pa potem kupuješ elektriko, ki jo proizvede elektrarna na tvoji strehi.

Vsi ste recimo spregledali tale del:

viške energija katere se bodo pridelali pa naj bi vzela država (return of investment).

hruske ::

A ima kdo kak relevanten vir za to izjavo?
Rad imam tole državico. <3

TESKAn ::

mn je izjavil:

Dajmo glede teh 80% počakati kaj bo sploh zares ponujeno.

Je malo drugače, če ti država plača 80% elektrarne + samooskrba, ali pa da ti država plača 80% elektrarne, ti pa potem kupuješ elektriko, ki jo proizvede elektrarna na tvoji strehi.

Vsi ste recimo spregledali tale del:

viške energija katere se bodo pridelali pa naj bi vzela država (return of investment).

Sej kul, za razliko si lahko omisliš baterijo, pobašeš viške, pa še backup maš, če bo melo omrežje probleme. Za 8k, kolkr bi (čez palec) prihranil, bi meu tam 30 kWh baterijo.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

nejc_nejc ::

nejc_nejc je izjavil:

Zakaj govorite skozi o priklopu na omrežje? Kolikor berem gre finančno za lastnika SE, v nepravo smer.


Še sedaj, mi niste odgovorili.

Kolikor razberem iz postov "po zakonu trznice", vse omrezje je v kur... in zadeva razen samooskrbe je nerealna, vkljucno z EV.

dunda ::

Se komu sanja, če lahko na razsmernik SolarEdge SE 10K-ER-01 človek priključi hranilnik? Je treba dodati še kaj ali zadošča povezati Powerwall?
https://www.kacnje.eu

Utk ::

Dva, ki ne razumeta, da je omrežje takšno kot je.

Tako je. To omrežje je Bog naredil 5. dan, takšno je začetka stvarstva in takšno bo do konca časa.

hruske ::

nejc_nejc je izjavil:

nejc_nejc je izjavil:

Zakaj govorite skozi o priklopu na omrežje? Kolikor berem gre finančno za lastnika SE, v nepravo smer.


Še sedaj, mi niste odgovorili.

Kolikor razberem iz postov "po zakonu trznice", vse omrezje je v kur... in zadeva razen samooskrbe je nerealna, vkljucno z EV.


Vsaka proizvodna enota vezana v omrežje mora dobiti soglasje operaterja distribucijskega omrežja. Ker je tvoj razvod nizko napetostnega omrežja vezan na transformator, ki ima omejeno moč, se lahko na tem razvodu postavi omejeno število sončnih panelov. Zato skozi govorimo o priklopu na omrežje.

Ni vse omrežje v kurcu, je pa moč vedno omejena. "Samooskrba" je termin, ki ga uporabljata Energetski zakon in ZSROVE in deluje po principu netiranja porabe, proizvodnjo oddaš v omrežje in črpaš iz omrežja, ko trošiš. Brez delujočega omrežja "samooskrba" po tej definiciji ne deluje.

Lastna poraba oz. "self consumption", kot vidiš v kakem solaredge grafu, pa pomeni porabo na točki in v času proizvodnje, torej da niti ne gre v omrežje. Pravilno dimenzionirana elektrarna (ali pa sistem s hranilnikom energije) bo imela velik delež elektrike za lastno porabo.

Finančno se bo zadeva nekoliko spremenila, ampak kot rečeno, pravilno dimenzionirana sončna elektrarna bo še vedno zmanjšala strošek za elektriko.
Rad imam tole državico. <3

J.McLane ::

Problem če ti odobrijo samo res malo oddajanje (slišim da dajejo soglasja tudi za samo 2 kW) je v tem ker si v shemi neto meritve primoran vzeti eno tarifno merjenje. Torej če imaš odobreno res malo moč, bi bilo dobro imeti hranilnik in ta hranilnik bi lahko izkoriščal tudi ko ni sonca, da bi za lastno porabo porabljal samo NT. Torej paket E3 napredni, ki ima največjo razliko med VT in NT in bi tista 2 kW iz SE oddajal v omrežje 70% v VT.

dunda je izjavil:

Se komu sanja, če lahko na razsmernik SolarEdge SE 10K-ER-01 človek priključi hranilnik? Je treba dodati še kaj ali zadošča povezati Powerwall?


Na ta inverter kolikor vem ne gre, lahko pa hranilnik vedno narediš z ločenim razsmernikom/polnilcem, na svoji strani števca. To je potem porabnik na tvoji strani, samo grid-tie inverter moraš imeti potem da se "dinamično" prilagaja na tvojo porabo in v omrežje vedno oddaja max toliko kot je soglasje.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: J.McLane ()
««
198 / 348
»»