» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
172 / 312
»»

pol3ni ::

Nisi edini.Lahko si na tej strani prebereš podobne težave

https://evsvet.eu/viewtopic.php?f=32&t=...

Daniel ::

Ne vem zakaj sem bil cel čas prepričan, da se pričnejo SE po novem zakonu priključevati z 31.12.2022. Kot sedaj berem je ta datum pravzaprav 31.12.2023. Mi je kar malo odleglo, glede na to, da na Elektro Maribor rabijo več kot pol leta, da uredijo soglasje (poslali konec septembra 2021). Potemtakem imam časa še kar nekaj, če bo s soglasjem vse OK.

Dimnik ::

Daniel je izjavil:

Ne vem zakaj sem bil cel čas prepričan, da se pričnejo SE po novem zakonu priključevati z 31.12.2022. Kot sedaj berem je ta datum pravzaprav 31.12.2023. Mi je kar malo odleglo, glede na to, da na Elektro Maribor rabijo več kot pol leta, da uredijo soglasje (poslali konec septembra 2021). Potemtakem imam časa še kar nekaj, če bo s soglasjem vse OK.


Baje so se popravili, cca 4 mesce rabijo po novem, moj sosed dobil glih v petek zavrnjeno za 11kw po treh mescih, jaz pa glih v petek prejel od geni pogodbo za 10.4kw za podpisat, ampak kot izgleda ne bo nič iz elektrarne, bom jutri poklical, pa da vidimo kaj bodo predlagali, mogoče probamo pa damo pritožbo na zavrnitev.

telexdell ::

Dimnik je izjavil:



Baje so se popravili, cca 4 mesce rabijo po novem, moj sosed dobil glih v petek zavrnjeno za 11kw po treh mescih, jaz pa glih v petek prejel od geni pogodbo za 10.4kw za podpisat, ampak kot izgleda ne bo nič iz elektrarne, bom jutri poklical, pa da vidimo kaj bodo predlagali, mogoče probamo pa damo pritožbo na zavrnitev.

Želim ti obilo uspeha s pritožbo. Pa vseeno, četudi nekomu uspe s pritožbo pa še nekomu, pa še... enkrat bo prišel trenutek, ko pritožba ne bo uspela.
Na srečo obstaja možnost skupinske samooskrbe. Marsikdo ima starše, sorodnike, prijatelje... kateri so priključeni na drugo trafo postajo. Mogoče imajo ustrezno lokacijo, nimajo pa sredstev ali ne poznajo zadeve ali... pa bi stopili skupaj, se dogovorili o financiranju, delitvi elektrike... Boljše je svojo porabo elektrike, če ne gre 100% pokriti z npr. 30%, kot pa plačevati polno ceno. Še posebno sedaj, ko je podnebnim norcem dokončno ušel vlak in bomo plačevali za energijo kot "žuti".
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

J.McLane ::

Spomladi krst naše največje sončne elektrarne

3 MWp za 2,5 miliona EUR
1 kWp torej pride 833 EUR če se greš "utility scale" (feryz je sicer naredil še ceneje)
2000x večja SE (6 GWp) bi stala 5 milijard EUR, letno bi pa proizvedla 7 TWh - kaotične ob nepravem času - energije

Glede na letno proizvodnjo in vršno moč, bi za "baseload" potrebovela nekaj kar je sposobno požreti 5 Gw moči in to potem distribuirati postopoma čez dneve, mesece, letne čase.

NEK2 naj bi proizvedel 8-12 TWh letno, stal "naj bi" pa enakih 5 milijard EUR ima pa 20-30 EUR/MWh stroškov brez amortizacije.

Torej če se vrnemo ali smo sposobni z 20 EUR/MWh rešiti sistem shranjevanja presežka energije ob nepravem času da smo cenovno nekje na istem?
Ali smo sposobni NEK2 narediti za samo 5 milijard EUR?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

telexdell ::

Če nam kdo naredi 1,4GW JE za 5 G€ potem raje takoj naročimo dve, pa če eno konzerviramo za kašno desetletje. Če pa bo še proizvajala elektriko po 30 €/MW (brez amortizacije) pol pa začnimo s serijsko gradnjo veriga 20...30 JE. Itak, ko bomo gradili peto, se bo prva že amortizirala. Bomo vsi državljani lahko Golobi (beri: bomo drago prodajala poceni energijo in razliko tlačili v naše žepe).
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

mertseger ::

J.McLane je izjavil:

Spomladi krst naše največje sončne elektrarne

3 MWp za 2,5 miliona EUR
1 kWp torej pride 833 EUR če se greš "utility scale" (feryz je sicer naredil še ceneje)
2000x večja SE (6 GWp) bi stala 5 milijard EUR, letno bi pa proizvedla 7 TWh - kaotične ob nepravem času - energije

Glede na letno proizvodnjo in vršno moč, bi za "baseload" potrebovela nekaj kar je sposobno požreti 5 Gw moči in to potem distribuirati postopoma čez dneve, mesece, letne čase.

NEK2 naj bi proizvedel 8-12 TWh letno, stal "naj bi" pa enakih 5 milijard EUR ima pa 20-30 EUR/MWh stroškov brez amortizacije.

Torej če se vrnemo ali smo sposobni z 20 EUR/MWh rešiti sistem shranjevanja presežka energije ob nepravem času da smo cenovno nekje na istem?
Ali smo sposobni NEK2 narediti za samo 5 milijard EUR?


NE, NEK ne bo stal stal pod 10 milijard €, tiste cifre ki se omenjajo so še iz leta 2006, 6 milijard so mokre sanje vsakega investitorja ki pa nimajo veze z realnostjo. In čez 10 let bo cena samo še višja.

J.McLane ::

telexdell je izjavil:

Če nam kdo naredi 1,4GW JE za 5 G€ potem raje takoj naročimo dve, pa če eno konzerviramo za kašno desetletje. Če pa bo še proizvajala elektriko po 30 €/MW (brez amortizacije) pol pa začnimo s serijsko gradnjo veriga 20...30 JE. Itak, ko bomo gradili peto, se bo prva že amortizirala. Bomo vsi državljani lahko Golobi (beri: bomo drago prodajala poceni energijo in razliko tlačili v naše žepe).


V lastno ceno ali proizvodno ceno električne energije iz NEK – v zadnjih letih na ravni 30 evrov za megavatno uro –, ki je konkurenčna, so vključeni stroški jedrskega goriva, stroški porabe materiala in storitev, stroški amortizacije, stroški dela, vodni prispevek, stroški zavarovanja, nadomestilo za omejeno rabo prostora in uporabo stavbnega zemljišča, stroški dela, stroški obresti in ostali odhodki poslovanja.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Daniel ::

Danes dobil odgovor, da lahko vključim MFE do 13,2 kW. Mogoče bo malo majhna glede na mojo mesečno porabo 1600 kWh ampak to je edino kar je trenutno izvedljivo na našem priključku.

stara mama ::

Daniel je izjavil:

Danes dobil odgovor, da lahko vključim MFE do 13,2 kW. Mogoče bo malo majhna glede na mojo mesečno porabo 1600 kWh ampak to je edino kar je trenutno izvedljivo na našem priključku.

Pa če daš gor večji inverter in se pripraviš na morebitno povečanje v prihodnosti?

telexdell ::

J.McLane je izjavil:



V lastno ceno ali proizvodno ceno električne energije iz NEK – v zadnjih letih na ravni 30 evrov za megavatno uro –, ki je konkurenčna, so vključeni stroški jedrskega goriva, stroški porabe materiala in storitev, stroški amortizacije, stroški dela, vodni prispevek, stroški zavarovanja, nadomestilo za omejeno rabo prostora in uporabo stavbnega zemljišča, stroški dela, stroški obresti in ostali odhodki poslovanja.

Stara JEK ja, govorim za novo. Ti imaš v ceni še amortizacijo, jaz sem ti jo celo dal ven:)
Pa, da ti se ne bo zdelo čudno- nova JE bo imela več stopenj varnosti, več varnostnih elementov...Vse to pa je treba vzdrževati, preverjati, menjati, posodabljati...Potrebno je več kadra s specifičnim znanjem in več izobraževanja...
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Daniel ::

Imam nekaj takega v načrtu. Tudi elektrarna bo najbrž večja, tam 15 ali 17 vendar pač z omejitvijo oddajanja na 13,2 kW. Vloga je sicer bila za 19kW ampak pravijo, da je 70mm2 aluminij kabel in taka razdalja preslab in bi bojda prišlo do prevelike napetosti.

telexdell ::

stara mama je izjavil:

Daniel je izjavil:

Danes dobil odgovor, da lahko vključim MFE do 13,2 kW. Mogoče bo malo majhna glede na mojo mesečno porabo 1600 kWh ampak to je edino kar je trenutno izvedljivo na našem priključku.

Pa če daš gor večji inverter in se pripraviš na morebitno povečanje v prihodnosti?

Neumnost! Boljše da gor dva inerterja npr. 8kW in 5kW. Tako bo skupna moč SE 13 kW, kar je v okviru dovoljenja. Na inventarje pa priključi toliko panelov, kot jih prenesejo-10.800 kWp in 6.700 kWp. Torej skupno 17.500 kWp. Če pa montira močnejši razsmernik, pa mu bodo v omarici omejili moč SE na 13,2 kWp, kar je tam 4 kWp manj.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

mertseger ::

telexdell je izjavil:

J.McLane je izjavil:



V lastno ceno ali proizvodno ceno električne energije iz NEK – v zadnjih letih na ravni 30 evrov za megavatno uro –, ki je konkurenčna, so vključeni stroški jedrskega goriva, stroški porabe materiala in storitev, stroški amortizacije, stroški dela, vodni prispevek, stroški zavarovanja, nadomestilo za omejeno rabo prostora in uporabo stavbnega zemljišča, stroški dela, stroški obresti in ostali odhodki poslovanja.

Stara JEK ja, govorim za novo. Ti imaš v ceni še amortizacijo, jaz sem ti jo celo dal ven:)
Pa, da ti se ne bo zdelo čudno- nova JE bo imela več stopenj varnosti, več varnostnih elementov...Vse to pa je treba vzdrževati, preverjati, menjati, posodabljati...Potrebno je več kadra s specifičnim znanjem in več izobraževanja...


Sploh ne, nova bo imela več varnosti ampak s precej maj elementi kot stara in posledično bo tudi vzdrževanja in menjanja več. To je tudi smisel vseh nadgradenj. Samo število varnostnih ventilov naj bi se zmanjšalo za več kot 40%.

telexdell ::

mertseger je izjavil:



Sploh ne, nova bo imela več varnosti ampak s precej maj elementi kot stara in posledično bo tudi vzdrževanja in menjanja več. To je tudi smisel vseh nadgradenj. Samo število varnostnih ventilov naj bi se zmanjšalo za več kot 40%.

Ja super! Če bo toliko manj opreme bo torej tudi gradnja manj draga ali bodo pač manj opreme zaračunali nekajkrat več?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

PrimoZ_ ::

Francozi bodo ravno nabrali nekaj prakse sedaj ko se gradi par EPR-jev tudi v EU. Oz.Finci so stvar že zagnali.
To je dobra možnost, da naslednje zgradijo ontime in onbudget.

JE so bile nekoč cenejše ne toliko zaradi manjše varnosti (pravzaprav je bila stvar še bolj kompleksna kar se tiče raznih napeljav in ventilov) ampak ker se jih je delalo vsaj deloma serijsko.

Zadnje četrt stoletja je pa vsak reaktor butični projekt in vsakič na novo se odkriva toplo vodo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

krucymucy ::

slawc je izjavil:

In kaj je hotel s tem povedati?

Da bi s tem dobili vsaj 8GW instalirane moci.
Ce pa to recimo damo na 1/3 in recimo instaliramo 2,6GW nam ostane do polovice zneska se 1,4 milijarde €.
Za ta denar pa lahko naredimo kako ČHE. Avče je stala 120 milijonov recimo.

PrimoZ_ ::

8GW instalinae moči, ki 3 zimske mesece dela z 1/10 moči glede na poletje.
Torej za zimo postavimoa pa še plinske elektrarne.
pa še kako ČHe, pa kako baterijo ...

ampak potem na koncu to ni več tako ugodna cena.

GizmoX ::

J.McLane je izjavil:

Spomladi krst naše največje sončne elektrarne

3 MWp za 2,5 miliona EUR
1 kWp torej pride 833 EUR če se greš "utility scale" (feryz je sicer naredil še ceneje)
2000x večja SE (6 GWp) bi stala 5 milijard EUR, letno bi pa proizvedla 7 TWh - kaotične ob nepravem času - energije

Glede na letno proizvodnjo in vršno moč, bi za "baseload" potrebovela nekaj kar je sposobno požreti 5 Gw moči in to potem distribuirati postopoma čez dneve, mesece, letne čase.

NEK2 naj bi proizvedel 8-12 TWh letno, stal "naj bi" pa enakih 5 milijard EUR ima pa 20-30 EUR/MWh stroškov brez amortizacije.

Torej če se vrnemo ali smo sposobni z 20 EUR/MWh rešiti sistem shranjevanja presežka energije ob nepravem času da smo cenovno nekje na istem?
Ali smo sposobni NEK2 narediti za samo 5 milijard EUR?

2.500.000€ / 3.300 MWh letno / 30 let = 25 €/MWh za elektriko iz solarne elektrarne - brez amortizacije, verjetno več kot 30 let, itd ... zanimivo.

Čisto na koncu:
Večjo sončno elektrarno v bližini akumulacijskega bazena črpalne hidroelektrarne Avče pa načrtuje tudi njihova družba Soške elektrarne Nova Gorica.
Zraven ogromne baterije postavit ogromno solarno elektrarno - odlično :)

Bi mi radi NEK2 gradili sami za ta denar, ali s sosedo? Če s sosedo - se strošek in razpoložljiva elektrika razpolovi, v redu. Če ne - kam bomo z vso to elektriko? Bomo sosedom prodajali? Po kakšni ceni? Če pojačamo napeljavo, ugasnemo TEŠ in hidro, potem imamo lahko hidro namesto TEŠ-a. Ampak ponoči bomo pa imeli toliko viškov elektrike, da bomo sosedom plačevali, da elektriko vzamejo?

Trenutno iz 350 MW NEK1 dobimo 3 TWh letno, Slovenija porabi 15 TWh letno. NEK1 predstavlja 20%.
Iz 1.000 MW NEK2 bi dobili 9 TWh letno. NEK1+NEK2 predstavlja 80% letne proizvodnje.
Ponoči bi NEK1+2 sama (brez TEŠ-ov, hidrov, ...) pokrivala več kot 100% slovenske potrebe po elektriki.

Ne vem, ali narobe razmišljam? Ali bomo viške prodajali zelenim Nemcem in sosedom Hrvatom?
udirač => uni. dipl. inž. rač.

sloxl8 ::

Ja, no. Avče so 185MW, Kozjak bi bil 440MW. Bi jih morali še nekaj postaviti, da bi "nadomestili" JEK2 in (JEK1).

Likalnik ::

Kateri paneli naj bi bili boljši Longi solar ali QCells?

ponudnik je Termoshop....prva ponudba je bila z QCells paneli druga pa sedaj s Longi solar...ker kao so QCells nedobavljivi.

kolikor pa gledam primerjavo po YT naj bi bili pa QCells boljši....kaj vi mislite

krucymucy ::

GizmoX je izjavil:


Čisto na koncu:
Večjo sončno elektrarno v bližini akumulacijskega bazena črpalne hidroelektrarne Avče pa načrtuje tudi njihova družba Soške elektrarne Nova Gorica.
Zraven ogromne baterije postavit ogromno solarno elektrarno - odlično :)

In pa lokacija kjer je akumulacijsko jezero je odlicna, ker je na 600m visine in s tem velikokrat na soncu medtem ko je v dolini megla.

Daniel ::

telexdell je izjavil:

stara mama je izjavil:

Daniel je izjavil:

Danes dobil odgovor, da lahko vključim MFE do 13,2 kW. Mogoče bo malo majhna glede na mojo mesečno porabo 1600 kWh ampak to je edino kar je trenutno izvedljivo na našem priključku.

Pa če daš gor večji inverter in se pripraviš na morebitno povečanje v prihodnosti?

Neumnost! Boljše da gor dva inerterja npr. 8kW in 5kW. Tako bo skupna moč SE 13 kW, kar je v okviru dovoljenja. Na inventarje pa priključi toliko panelov, kot jih prenesejo-10.800 kWp in 6.700 kWp. Torej skupno 17.500 kWp. Če pa montira močnejši razsmernik, pa mu bodo v omarici omejili moč SE na 13,2 kWp, kar je tam 4 kWp manj.


Mislim, da bomo šli v varianto z Energy metrom, ki bo omejeval moč proti omrežju na 13,2, elektrarna in razsmernik pa bo večja.

fikus_ ::

To je sicer smiselno, ampak malo skalkuliraj, ali se ti splača.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Utk ::

Načeloma se. Elektrarna bo večino časa delala s 30% več, razen ko bo na maksimumu. Sploh če ni čisto idealna lega, to itak ni pogosto.

Daniel ::

fikus_ je izjavil:

To je sicer smiselno, ampak malo skalkuliraj, ali se ti splača.


Več bo znano prihodnji teden. V vsakem primeru moram vzeti kar bom lahko dobil, ker bojda zaradi slabih kablov in prevelikega dviga napetosti ni izvedljiva močnejša priključna moč elektrarne. Glede na porabo mi bo pokrilo večino porabljene elektrike. Zraven tega je še lepa južna lega in tako lani kot letos nismo imeli praktično nič snega.

Bostjan_321 ::

Poleg gen-i in Petrol, koga bi še priporočali za izgradnjo se?
Lokacija okolica lj, proti gorenjski.

l0g1t3ch ::

Jaz sem kar gen-i.
Malo dražji ampak brez komplikacij.

Žal je v tejle temi toliko solate, da se konkretne informacije zgubijo :/

janma1 ::

Zadruga sončnih elektrarn Slovenije,zelo zadovoljen.canadiansolar panel, solaredge inverter vse uredili, nobenega doplačila in najcenejši.

Bostjan_321 ::

Hvala obema.

pol3ni ::

Katere panele priporočate

Jolywood JW-HD120N 380 W

Longi solar lr4 60hph 380m

BigWhale ::

telexdell je izjavil:

stara mama je izjavil:

Daniel je izjavil:

Danes dobil odgovor, da lahko vključim MFE do 13,2 kW. Mogoče bo malo majhna glede na mojo mesečno porabo 1600 kWh ampak to je edino kar je trenutno izvedljivo na našem priključku.

Pa če daš gor večji inverter in se pripraviš na morebitno povečanje v prihodnosti?

Neumnost! Boljše da gor dva inerterja npr. 8kW in 5kW. Tako bo skupna moč SE 13 kW, kar je v okviru dovoljenja. Na inventarje pa priključi toliko panelov, kot jih prenesejo-10.800 kWp in 6.700 kWp. Torej skupno 17.500 kWp. Če pa montira močnejši razsmernik, pa mu bodo v omarici omejili moč SE na 13,2 kWp, kar je tam 4 kWp manj.


Dva inverterja? Cemu? Da bi delas mal vec izgub in da bolj zakompliciras vezave? Jaz, ce bi imel vec prostora, bi dal na streho se vec panelov in mocnejsi inverter. Ce si omejen v omarici je vse kar se zgodi 'groznega' to, da prej dosezes peak moc. Imas za 20kW panelov, omejen si na 13kW, kar pomeni, da bos imel cez dan recimo dve uri 13kW output namesto samo obicajne pol ure, ko da elektrarna najvec od sebe. Skupni output je se vedno vecji kot sicer. Omejitev velja za najvecjo oddano moc, ne za skupno oddano moc.

Daniel ::

Najbrž bomo tako naredili 19 kw panelov, 20 kw razsmernik, energy meter in omejitev na 13,2 oddajne. S takim sistemom bi morda na letni ravni celo pokrili 1670 kwh mesečne porabe, ker bi pač čez dan dlje oddajali s polno močjo. Edino subvencije ne dobiš nazaj toliko, ker je vezana na oddajno moč.

driver_x ::

BigWhale je izjavil:

Dva inverterja? Cemu? Da bi delas mal vec izgub in da bolj zakompliciras vezave? Jaz, ce bi imel vec prostora, bi dal na streho se vec panelov in mocnejsi inverter. Ce si omejen v omarici je vse kar se zgodi 'groznega' to, da prej dosezes peak moc. Imas za 20kW panelov, omejen si na 13kW, kar pomeni, da bos imel cez dan recimo dve uri 13kW output namesto samo obicajne pol ure, ko da elektrarna najvec od sebe. Skupni output je se vedno vecji kot sicer. Omejitev velja za najvecjo oddano moc, ne za skupno oddano moc.


Solaredge omogoča tudi omejevanje oddajanja v omrežje in ne omejevanja celotnega inverterja. Tako lahko s SE proizvajaš več kakor 13kW, če razliko nad 13kW sam porabiš. Moraš pa v elektro marico namestiti dodatno opremo in jo povezati z inverterjem.

telexdell ::

BigWhale je izjavil:

[s

Dva inverterja? Cemu? Da bi delas mal vec izgub in da bolj zakompliciras vezave? Jaz, ce bi imel vec prostora, bi dal na streho se vec panelov in mocnejsi inverter. Ce si omejen v omarici je vse kar se zgodi 'groznega' to, da prej dosezes peak moc. Imas za 20kW panelov, omejen si na 13kW, kar pomeni, da bos imel cez dan recimo dve uri 13kW output namesto samo obicajne pol ure, ko da elektrarna najvec od sebe. Skupni output je se vedno vecji kot sicer. Omejitev velja za najvecjo oddano moc, ne za skupno oddano moc.

Tvoje razmišljanje bi držalo, če bi bil net metring omejen z omejevalnikom v omarici pristojnega elektro podjetja. Tako pa je omejen s tem, da nazivna moč elektrarne ne sme presegati 80% moči glavnih varovalk. Za SE pa se nazivna moč SE določi kot moč razsmernika ali kot vsota moči panelov- kaj je manjše. Če imaš razsmernik 10 kW in panele 12 kWp potem je moč SE 10 kW. Če pa je razsmernik 16 kW in panelov 1 kWp (karikiram!) potem je moč SE 1 kW. To ti potem pristojno elektro podjetje zapiše v soglasje. Če je moč razsmernika večja od vsote moči panelov ti pa v merilno omarico namesti še omejilnik moči, kateri ti ob prekoračitve vrže ven še elektriko v hiši.
Če je moč razsmernika večja kot vsota moči panelov in ti enkrat v bodočnosti odpove panel moči npr. 300 Wp, in ga nadomestiš z panelom npr. 350 Wp kršiš soglasje o priključitvi podobno, kot da bi v prvem primeru 10 kW razsmernik po okvari nadomestil z 11 kW. Če pa kršiš soglasje, pa ti lahko elektrarno odklopijo od omrežja.
V primeru, pa da je moč elektrarne definirana z močjo razsmernika (10 kW) pa lahko za njim namečeš panelov, kolikor ti srce poželi oz. razmernik prenese. Ravno zato sem predlagal dva razsmernika.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

All ::

Distributer vgradi stevec z odklopnikom.
Ce oddana moc preseze moc v soglasju stevec odklopi.
Nekateri inverterji omogocajo omejitev moci na prevzemnem mestu.
Inverter mora naceloma biti mocnejsi od soglasja, saj ste zavezani k proizvodnji/potrosnji jalove moci.

Daniel ::

Ne bo popolnoma držalo. Na SolarEdge razsmernik se dodatno namesti še energy meter, ki se nastavi na največjo dovoljeno moč iz soglasja. Ta potem meri koliko imaš lastne porabe, in koliko proizvaja elektrarna in če imaš lastne porabe 4 kw energy meter preko inverterja dvigne skupno oddajno moč elektrarne na npr. 17,2 kw, če imaš npr.dovoljen priklop 13,2 kw. Torej lahko brez problema namestiš tudi 20kw razsmernik in omejiš oddajno moč, ker zaradi lastne porabe ne presegaš oddajne moči. Če pa moč omejiš direkt na razsmerniku pa zmeraj oddajaš iz razsmernika samo 13.2 in če imaš lastne porabe 4 kw potem dejansko v omrežje oddajaš samo 9,2 kw.

Tako mi je bilo pojasnjeno. Je pa energy meter dodatnih 450 eur.

https://www.solaredge.com/products/mete...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

driver_x ::

Daniel je izjavil:

Ne bo popolnoma držalo. Na SolarEdge razsmernik se dodatno namesti še energy meter, ki se nastavi na največjo dovoljeno moč iz soglasja. Ta potem meri koliko imaš lastne porabe, in koliko proizvaja elektrarna in če imaš lastne porabe 4 kw energy meter preko inverterja dvigne skupno oddajno moč elektrarne na npr. 17,2 kw, če imaš npr.dovoljen priklop 13,2 kw. Torej lahko brez problema namestiš tudi 20kw razsmernik in omejiš oddajno moč, ker zaradi lastne porabe ne presegaš oddajne moči. Če pa moč omejiš direkt na razsmerniku pa zmeraj oddajaš iz razsmernika samo 13.2 in če imaš lastne porabe 4 kw potem dejansko v omrežje oddajaš samo 9,2 kw.

Tako mi je bilo pojasnjeno. Je pa energy meter dodatnih 450 eur.

https://www.solaredge.com/products/mete...


Tako je. Jaz se za energy meter trenutno nisem odločil (imam pa od inverterja do omarice napeljan ustrezni kabel), bom najprej preveril, koliko in kolikokrat moč reže inverter. Če se bo izkazalo, da se to dogaja pogosto, bom razmislil o prilagoditvi avtomatizacije nekaterih sistemov v hiši, npr. ogrevanju tople vode.

telexdell ::

All je izjavil:

Distributer vgradi stevec z odklopnikom.
Ce oddana moc preseze moc v soglasju stevec odklopi.
Nekateri inverterji omogocajo omejitev moci na prevzemnem mestu.
Inverter mora naceloma biti mocnejsi od soglasja, saj ste zavezani k proizvodnji/potrosnji jalove moci.

Imaš svojo SE? Kako proizvajaš jalovo moč?
Kako je definirana moč SE sem napisal zgoraj. Je pa res, da je v soglasju inverter npr. Solar Edge 10 naveden kot 10 kVA, čeprav je v katalogih proizvajalca naveden kot 10 kW. Torej je dejansko močnejši:)
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

telexdell ::

telexdell je izjavil:

All je izjavil:

Distributer vgradi stevec z odklopnikom.
Ce oddana moc preseze moc v soglasju stevec odklopi.
Nekateri inverterji omogocajo omejitev moci na prevzemnem mestu.
Inverter mora naceloma biti mocnejsi od soglasja, saj ste zavezani k proizvodnji/potrosnji jalove moci.

Imaš svojo SE? Kako proizvajaš jalovo moč?
Kako je definirana moč SE sem napisal zgoraj. Je pa res, da je v soglasju inverter npr. Solar Edge 10 naveden kot 10 kVA, čeprav je v katalogih proizvajalca naveden kot 10 kW. Torej je dejansko močnejši:)

PS vsi novejši števci omogočajo omejevanje moči in daljinski odklop. Ne uporabljajo pa tega vsa pristojna elektro podjetja. Kolikor vem, se to v Ljubljanski regiji uporablja, pri nas na Koroškem pa ne. Če števc omejuje tudi moč vidimo po tem, da imamo na merilni omarici gumb (tipko) s katerim lahko elektriko zopet vklopimo. Pri nas pač moraš poklicati dežurnega in te oskubi za neka 10€, ko ti pregori NV varovalka.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

BigWhale ::

telexdell je izjavil:

V primeru, pa da je moč elektrarne definirana z močjo razsmernika (10 kW) pa lahko za njim namečeš panelov, kolikor ti srce poželi oz. razmernik prenese. Ravno zato sem predlagal dva razsmernika.


Nic ga ne raznese. Zato so na panelih optimizatorji. S pomocjo stevca porabe/proizvodnje vedno ves koliko energije oddajas v omrezje in ce bi je oddajal prevec potem inverter omeji output in kar ne das v omrezje oziroma ne porabis, potem 'skuris' na optimizatorjih. Tako kot se to nardi, ce das elektrarno v 'off mode' Panele cist odklopi in kar je viska energije, gre v luft na optimizatorjih.

Takole zgleda, ce imas stevec:



Zato imas lahko komot za 20kW panelov in 25kW inverter, ki ga omejis na 10kW. Ko bos dosegel peak, bo inverter omejil oddajno moc. Posledicno lahko vec casa oddajas s polno mocjo, ko paneli se ne delajo 100%.

jabe ::

Radi firbca, kaj imaš nažgano, da rabiš 10,9kW

Daniel ::

telexdell je izjavil:

telexdell je izjavil:

All je izjavil:

Distributer vgradi stevec z odklopnikom.
Ce oddana moc preseze moc v soglasju stevec odklopi.
Nekateri inverterji omogocajo omejitev moci na prevzemnem mestu.
Inverter mora naceloma biti mocnejsi od soglasja, saj ste zavezani k proizvodnji/potrosnji jalove moci.

Imaš svojo SE? Kako proizvajaš jalovo moč?
Kako je definirana moč SE sem napisal zgoraj. Je pa res, da je v soglasju inverter npr. Solar Edge 10 naveden kot 10 kVA, čeprav je v katalogih proizvajalca naveden kot 10 kW. Torej je dejansko močnejši:)

PS vsi novejši števci omogočajo omejevanje moči in daljinski odklop. Ne uporabljajo pa tega vsa pristojna elektro podjetja. Kolikor vem, se to v Ljubljanski regiji uporablja, pri nas na Koroškem pa ne. Če števc omejuje tudi moč vidimo po tem, da imamo na merilni omarici gumb (tipko) s katerim lahko elektriko zopet vklopimo. Pri nas pač moraš poklicati dežurnega in te oskubi za neka 10€, ko ti pregori NV varovalka.


Zanimivo, nisem vedel, da nekateri ne omejujejo na števcih. Ravno ta novi števec z odklopnikom meni greni življenje že kar nekaj časa. Pancarke 3x25 so brez težav šle tam do 28A, sedaj pa, ko dela pralni avtomat v molzišču s 13 kw grelci, se vklopi morda še vodovod in skrinje ter 1 ali 2 plošči na štedilniku pa je konec zgodbe. Menda nam je v zadnjem letu števec odklopil vsaj ene 20+ krat. Moramo na 24 kw odjem.

feryz ::

To je zato, ker se uporabniki strinjamo s poslabšanjem storitve s strani elektra.
Karakteristike varovalk so znane. In ni važno s čim jih elektro zamenja, bi moralo stanje ostati enako. Ampak ni in uporabniki smo lepo tiho.

barakus ::

Kateri so trenutno best p/p paneli? Mogoče kakšna ta bifacial varianta?

slawc ::

Daniel je izjavil:


Zanimivo, nisem vedel, da nekateri ne omejujejo na števcih. Ravno ta novi števec z odklopnikom meni greni življenje že kar nekaj časa. Pancarke 3x25 so brez težav šle tam do 28A, sedaj pa, ko dela pralni avtomat v molzišču s 13 kw grelci, se vklopi morda še vodovod in skrinje ter 1 ali 2 plošči na štedilniku pa je konec zgodbe. Menda nam je v zadnjem letu števec odklopil vsaj ene 20+ krat. Moramo na 24 kw odjem.


3x25 A*230 V = 17250 W

Na položnici pa piše obračunska moč npr. 10 kW, kar je precej manj.

Zahteve za odklop so podane v

https://www.sodo.si/storage/app/uploads...

poglavje 2.13.3 Če bo povprečna presegla obračunsko, bo števec odklopil. Primer izračuna je tudi podan. Prav tako je tudi podan za oddano moč.
LP, Slawc

Utk ::

Najboljši so tisti, ki jih dobiš zmontirane letos do poletja, že ti so dost redki. Ena sezona več bo naredila več razlike kot malo boljši ali slabši.

telexdell ::

slawc je izjavil:


3x25 A*230 V = 17250 W

Na položnici pa piše obračunska moč npr. 10 kW, kar je precej manj.

Zahteve za odklop so podane v

https://www.sodo.si/storage/app/uploads...

poglavje 2.13.3 Če bo povprečna presegla obračunsko, bo števec odklopil. Primer izračuna je tudi podan. Prav tako je tudi podan za oddano moč.

Obstajata dva pojma- priključna moč in obračunska moč. Za gospodarstvo je obračunska moč enaka priključni moči. Za gospodinjstva pa ob priklopu plačaš priključno moč (17 kW) pol pa vsak mesec plačuješ obračunsko moč (10 kW). Obračunska moč je čisto dogovorna kategorija in bi lahko bila tudi 5 kW ali ... Je pa zanimivo, da elektro podjetja jamrajo, kako narašča obremenitev omrežja, saj je nekoč posamezno gospodinjstvo vleklo le 1 kW, in seveda plačevalo 10 kW.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

telexdell ::

BigWhale je izjavil:

telexdell je izjavil:

V primeru, pa da je moč elektrarne definirana z močjo razsmernika (10 kW) pa lahko za njim namečeš panelov, kolikor ti srce poželi oz. razmernik prenese. Ravno zato sem predlagal dva razsmernika.


Nic ga ne raznese. Zato so na panelih optimizatorji. S pomocjo stevca porabe/proizvodnje vedno ves koliko energije oddajas v omrezje in ce bi je oddajal prevec potem inverter omeji output in kar ne das v omrezje oziroma ne porabis, potem 'skuris' na optimizatorjih. Tako kot se to nardi, ce das elektrarno v 'off mode' Panele cist odklopi in kar je viska energije, gre v luft na optimizatorjih.

Takole zgleda, ce imas stevec:



Zato imas lahko komot za 20kW panelov in 25kW inverter, ki ga omejis na 10kW. Ko bos dosegel peak, bo inverter omejil oddajno moc. Posledicno lahko vec casa oddajas s polno mocjo, ko paneli se ne delajo 100%.

Če pogledaš v navodila za inverter v njih piše, kolikšen je lahko največji tok na enosmerni strani in kakšna je lahko največja moč priključenih panelov. In to ni neomejeno.
Seveda lahko omejiš oddano moč inverterja v razponu od 0...100%, če to seveda želiš. Vendar to v ničemer ne vpliva na nazivno moč SE (kot sem jo opisal prej) ali pa na omejevalnik toka/moči v merilni omarici.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

ytodf ::

kako grejo 'izgube' glede na obrnjenost pve, če ni senc in snega ipd, nagib pa ostaja enak...
izgube na vsake 45o proč od juga ali pa pridobitve k jugu?
nekako po stop(i)njah, 0o, 45o, 90o, 135o, 180o, 225o, 270o, 315o?
verjetno bi bilo boljše po 22,5o?
««
172 / 312
»»