» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
173 / 322
»»

slawc ::

telexdell je izjavil:

slawc je izjavil:


3x25 A*230 V = 17250 W

Na položnici pa piše obračunska moč npr. 10 kW, kar je precej manj.

Zahteve za odklop so podane v

https://www.sodo.si/storage/app/uploads...

poglavje 2.13.3 Če bo povprečna presegla obračunsko, bo števec odklopil. Primer izračuna je tudi podan. Prav tako je tudi podan za oddano moč.

Obstajata dva pojma- priključna moč in obračunska moč. Za gospodarstvo je obračunska moč enaka priključni moči. Za gospodinjstva pa ob priklopu plačaš priključno moč (17 kW) pol pa vsak mesec plačuješ obračunsko moč (10 kW). Obračunska moč je čisto dogovorna kategorija in bi lahko bila tudi 5 kW ali ... Je pa zanimivo, da elektro podjetja jamrajo, kako narašča obremenitev omrežja, saj je nekoč posamezno gospodinjstvo vleklo le 1 kW, in seveda plačevalo 10 kW.


Podal sem razlago zakaj in kako števec odklopi, čeprav so varovalke naštimane na večjo moč. Če je komu v interesu, naj si pomeri profile porabe/oddaje in skladno s tem poda zahtevo po novi in bolj smiselni meji (se jo da lepo nastaviti kar daljinsko).

S 5kW moraš biti marsikje kar previden. V pečici imaš kakšno stvar, pereš/sušiš perilo, vklopiš sesalec in tema.

Hja... zanimivo, kaj čmo. Povprečna dejanska poraba in potreba po višji vršni moči se je dvigala hitreje kot pa je to omrežje dopuščalo (oz. dopušča). Očitno bo potrebno zmanjšati amortizacijsko dobo, povečati investicije in porabiti denar za dejansko obnovitev omrežja. Pri veliki razpršenosti solark bo to kar težka naloga.
LP, Slawc

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slawc ()

All ::

telexdell je izjavil:

All je izjavil:

Distributer vgradi stevec z odklopnikom.
Ce oddana moc preseze moc v soglasju stevec odklopi.
Nekateri inverterji omogocajo omejitev moci na prevzemnem mestu.
Inverter mora naceloma biti mocnejsi od soglasja, saj ste zavezani k proizvodnji/potrosnji jalove moci.

Imaš svojo SE? Kako proizvajaš jalovo moč?
Kako je definirana moč SE sem napisal zgoraj. Je pa res, da je v soglasju inverter npr. Solar Edge 10 naveden kot 10 kVA, čeprav je v katalogih proizvajalca naveden kot 10 kW. Torej je dejansko močnejši:)


Mam svojo se.
Jalovo moc proizvaja/trosi inverter, odvisno od omrezne napetosti.
SODO to zahteva v soglasju, vendar se nihce ne spotika prevec ob to.
Ce ti na inverterju pise 10kW je to tocno 10 kVA pri cosfi 1 pa nic vec.

ytodf ::

All je izjavil:

Jalovo moc proizvaja/trosi inverter, odvisno od omrezne napetosti.

Bi se dalo to jalovo moč kako legalno porabiti (s smiselnimi stroški)?

All ::

ytodf je izjavil:

All je izjavil:

Jalovo moc proizvaja/trosi inverter, odvisno od omrezne napetosti.

Bi se dalo to jalovo moč kako legalno porabiti (s smiselnimi stroški)?


Ne rece se zastonj jalova 😉

Namen jalove je regulacija napetosti.

ytodf ::

All je izjavil:

Ne rece se zastonj jalova 😉

Namen jalove je regulacija napetosti.

Sem mislil v kontekstu, da imaš omejeno oddajanje energije kot je bilo pisanje gori, da bi bilo 30% energije 'zavrnjene', 'omejene', 'regulirane'... Vprašam, ker ne poznam.

All ::

Taka so pravila za samooskrbo.
Naceloma pa lahko postavis se za prodajo neomejene moci.

ytodf ::

Razumem.... In tole prodajanje neomejene moči ima verjetno neke dodatne pogoje?

Zavrnjene energije se načeloma ne da porabiti kako drugače - ne vem, da priklopiš vso živo tehniko gor na silo?

All ::

ytodf je izjavil:

Razumem.... In tole prodajanje neomejene moči ima verjetno neke dodatne pogoje?

Zavrnjene energije se načeloma ne da porabiti kako drugače - ne vem, da priklopiš vso živo tehniko gor na silo?


Seveda so svoji pogoji.
Lahko viske shranjujes v akumulatorje.
Point pa je da imas letno bilanco na nicli

ytodf ::

eh, pozabi, da sem sploh vprašal in da iščem neke praktične nasvete za trenuten čas in za sprejemljive stroške...

telexdell ::

slawc je izjavil:


Podal sem razlago zakaj in kako števec odklopi, čeprav so varovalke naštimane na večjo moč. Če je komu v interesu, naj si pomeri profile porabe/oddaje in skladno s tem poda zahtevo po novi in bolj smiselni meji (se jo da lepo nastaviti kar daljinsko).

S 5kW moraš biti marsikje kar previden. V pečici imaš kakšno stvar, pereš/sušiš perilo, vklopiš sesalec in tema.

Hja... zanimivo, kaj čmo. Povprečna dejanska poraba in potreba po višji vršni moči se je dvigala hitreje kot pa je to omrežje dopuščalo (oz. dopušča). Očitno bo potrebno zmanjšati amortizacijsko dobo, povečati investicije in porabiti denar za dejansko obnovitev omrežja. Pri veliki razpršenosti solark bo to kar težka naloga.

Čeprav plačuješ 1 ali 5 ali 10 kW si pri 3x25 A glavne varovalke moral zakupiti 17 kW. In za toliko lahko obremeniš svojo instalacija, brez da ti deluje zaščita, saj tudi avtomatski izklop preko števca ti mora omogočiti enak način dela kot NV varovalke.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

MadMax ::

Saj na 17kW je nastavljen števec.
Vseeno pa števec reagira hitreje.
Sam sem 3x20A varovalke zlorabljal tudi na prek 35A, za krajši čas seveda.
S priklopom SE bo to kljub povečanju na 3x25A to verjetno oreh, ki bo lomil zobe...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

jabe ::

ytodf je izjavil:

kako grejo 'izgube' glede na obrnjenost pve, če ni senc in snega ipd, nagib pa ostaja enak...
izgube na vsake 45o proč od juga ali pa pridobitve k jugu?
nekako po stop(i)njah, 0o, 45o, 90o, 135o, 180o, 225o, 270o, 315o?
verjetno bi bilo boljše po 22,5o?


Tle v vasi ima eden SE obrnjeno čisto na jug jaz pa 69 stopinj proti zahodu (azimut 249). Žal ne vem, kaki nagib strehe ima on, ampak tle smo vsi nekako na 37-40. Razlike je v januarju 12% trenutno. Žal za druge mesece nimam primerjave, nimava ne jaz ne on prav dolgo tega...

telexdell ::

MadMax je izjavil:

Saj na 17kW je nastavljen števec.
Vseeno pa števec reagira hitreje.
Sam sem 3x20A varovalke zlorabljal tudi na prek 35A, za krajši čas seveda.
S priklopom SE bo to kljub povečanju na 3x25A to verjetno oreh, ki bo lomil zobe...

NV varovalka ti bo 1 uro zdržala do 1,6x toka. Torej 20 A varovalka ti najmanj 1 uro zdrži 31,99A. Avtomatske varovalke v omaricah ti bo 1 uro zdržala do 1,1x toka. Torej 10 A varovalka do 11 A. Kako pa je nastavljena krivulja v števcu pa žal ne vem. Mi je pa pred časom pristojni štromar dejal, da pri nas zato nimamo odklopov preko števcev, ker mora krivulja itak biti nastavljena enako kot pri NV varovalki. Nisem pa tega šel preverjat, ker me pač (še) ne prizadene.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Daniel ::

Števci Elektra Maribor so nastavljeni po tem protokolu:

Odklopnik električno energijo odklopi, ko je:
o presežen nazivni tok glavne varovalke za več kot 40 % za več kot 90 sekund,
o presežena povprečna četrt-urna moč za več kot 10 % od dovoljene,
ki je določena z glavno varovalko.

In lahko ti povem, da zadeva 100% vztrajno odklaplja. Sicer ne vem kateri parameter presegam, vem pa, da se je nemogoče dogovoriti, da bi te parametre nastavili malenkost višje. Moram na 24kW odjem.

slawc ::

Če lahko, se sprehodi po naboru registrov števca -> zelena tipka, pritisneš da se pojavi std_data, držiš malce, da prideš v notranji meni, potem pa lahko pritiskanje tipke vrti tebi dostopne podatke), številka registra, ki te zanima je 1.6.0 (ponavadi je kar prvi, sledi tudi časovna značka). To je maksimalna zahtevana moč. Med drugimi imaš tudi trenutno meritev toka po fazah. Mogoče boš ujel, da je kakšna faza preveč obremenjena.

Tisto o preseženi povprečni moči je na njihovi strani površno napisano. Bolje je napisano v linku, ki sem ga podal par odgovorov nazaj. Verjetno ti dodatna razlaga ne bo pomagala, mogoče samo za bolj jasno predstavo.

Aja, odklopna funkcija števca je namenjena zgolj omejevanju moči. Ne nadomešča varovalke kot varovalnega elementa - to sem večkrat že zasledil.

Ker je tema o solarkah, omejitev gre tudi v omrežje in ne samo za odvzem (nisem zasledil, da bi kdo omenil).
LP, Slawc

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slawc ()

Daniel ::

Imam dostop do števca ja, nimamo ga še v omarici. Bom preveril. Najbrž ne morem kaj zašuštrat na njem.

slawc ::

Ne, ne boš. To sprehajanje po menijih je namenjeno uporabniku.
LP, Slawc

Daniel ::

1.6.0 je nastavljen na 16.59 kW. Ni to malce nizko za 17 kW odjem?

telexdell ::

Sem malce preletel poglavje o izklopu števca. Zakupljeno moč moraš najmanj 40% presegati za 90 sek. Lahko jo ta čas tudi 100% presegaš (če si narobe razlagam, naj me kdo popravi). Ta čas je relativno dolg, saj se prehodni pojavi ob vklopih elektromotorjev končajo mnogo prej. Tudi grelec v indukciji ali električni pečici se običajno izključi prej. V minuti in pol tudi izključiš fen ali sesalec ali...Torej moraš res imeti za običajno gospodinjstvo precej nekonvencionalne aparate. Bi rekel, da že skoraj nekaj kar meji na mali poslovni odjem.
Večji problem bo verjetno predpostavljala 15 min omejitev moči. Še zlasti, ko se bo polnil EV...
No ja, upam da na našem koncu še dolgo ostane, kot je. Nič vam ne zavidam te moderne tehnologije:8)>:D
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Daniel ::

13 kW grelcev v pralnem avtomatu, ki so vklopljeni približno 20 minut, mogoče 30 minut na dan 2x po 15 minut recimo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

slawc ::

Ta register ti pove kakšno maksimalno moč si imel v nekem trenutku, za tem pride še timestamp, boš videl kdaj. To je dejansko izmerjena zadnja maksimalna moč in ne nastavitev. Registra, ki ti pove, koliko imaš nastavljeno žal ni na spisku. To lahko preveriš le s klicem elektra, da preverijo (preberejo števec), da je meja prav nastavljena.

Očitno je v trenutku 13 kW grelcev skupaj še s kakšnim porabnikom preseglo mejo.
LP, Slawc

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slawc ()

Daniel ::

Razumem. Morda bi bilo dobro vedeti tudi, na koliko časa se ta podatek resetira, če kje piše. Je kar problem ja, niso samo grelci, je še cela hiša zraven s skrinjami, vodovod itd... Plate na štedilniku v tistem času niti ne upamo kaj dosti prižigati.

telexdell ::

Kaj pa portal Moj Elektro? Tam lahko vidiš 15 min. povprečno moč vse od montaže novega števca.

PS interval 15 min starta ob 00:00, naslednji ob 00:15, naslednji ob 00:30...Vsak interval starta iz nule. Register maksimalne obremenitve pa se resetira vsakega prvega v mesecu.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

slawc ::

Če je elektro dosleden pri branju vseh podatkov in ti to omogoča (ponavadi je to dodatna storitev, ki se zaračuna), bi lahko profil videl. Profili so 15min in osvežujejo mesečno.
Če kakšen podatek manjka, pomeni, da ga niso prebrali ali niso omogočili prikaza. V števcu pa mora biti.

Še enkrat je tu link za vse, ki jih zanima kaj in kako števec meri, razlaga kod, izračuni ...

https://www.sodo.si/storage/app/uploads...

P.S.
Žal ne vem kako ima elektro Maribor.
LP, Slawc

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slawc ()

MadMax ::

Pri daljinskem odčitavanju imaš takojšen podatek o 15-minutnem povprečju (moj elektro, E-Lj moja mreža,...), ki pa ti ne pomeni veliko v primeru odklopov.
Števec namreč za odklop ne gleda 0:15:30:45:60..., ampak 15 minut drseče vsako minuto.
Poleg tega lahko na eni fazi presežeš unih 1.4x90 sekund, pa s tem sploh ne presežeš 15-minutnega povprečja.
Kaj pa ti operater posreduje v primeru zahteve po detajlnem zapisu, pa ne vem...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Daniel ::

Zgleda, da ti podatki niso povsem točni, ker nam je števec nazadnje odklopil 11.1 ali morda 12.1, če pa gledaš meni, pa je podatek 16.59 kw iz dne 2.1.22 ob 9.30. Niti ne gre skupaj, ker podatek ne presega naročene odjemne moči.

Drugače pa sem sedaj na prvi fazi imel nekaj čez 26A odjema, ostale so manj. Bom videl, kako bo jutri, ko bo še štedilnik vklopljen. To 15 minutno povprečje imam vklopljeno ampak je za iskanje preobremenitve popolnoma neuporabno, ker kot praviš števec računa tekočo (drsečo) 15 minutno porabo.

slawc je izjavil:

Če je elektro dosleden pri branju vseh podatkov in ti to omogoča (ponavadi je to dodatna storitev, ki se zaračuna), bi lahko profil videl. Profili so 15min in osvežujejo mesečno.
Če kakšen podatek manjka, pomeni, da ga niso prebrali ali niso omogočili prikaza. V števcu pa mora biti.

Še enkrat je tu link za vse, ki jih zanima kaj in kako števec meri, razlaga kod, izračuni ...

https://www.sodo.si/storage/app/uploads...

P.S.
Žal ne vem kako ima elektro Maribor.


Človek bi skorajda rabil povzetek tega linka, ker je dokument popolnoma specificiran :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

Bostjan_321 ::

feryz je izjavil:

3 minute za elektro soglasje, takisto za vlogo za priključitev in eko sklad.
V bajti moramo samo še prevleči tista dva kabla in obesiti suniboja.
Potem pride štromar za kakšno urco, da doda varovalke in spelje kabel v omarico.

Štromarja obvezno rabiš, zaradi dokumentacije in da preko njega kupiš material. Drugače pušneš pri ddv.

Danes sem oddal vlogo še za dve elektrarne.

Včeraj nam je res vzelo še uro in pol, da smo zmetali še ostalo gor. In to je to.


Imaš linke na te obrazce ?
Katere panesle ste dajali gor ?

BigWhale ::

jabe je izjavil:

Radi firbca, kaj imaš nažgano, da rabiš 10,9kW


Polnjenje avta, pralni stroj, susilec, pecica in stedilnik. Plus vse ostalo, ampak tega je za manj kot 10% :)

telexdell je izjavil:

Če pogledaš v navodila za inverter v njih piše, kolikšen je lahko največji tok na enosmerni strani in kakšna je lahko največja moč priključenih panelov. In to ni neomejeno.
Seveda lahko omejiš oddano moč inverterja v razponu od 0...100%, če to seveda želiš. Vendar to v ničemer ne vpliva na nazivno moč SE (kot sem jo opisal prej) ali pa na omejevalnik toka/moči v merilni omarici.


Saj ni nihce rekel, da je moc panelov, ki so prikljuceni lahko neomejena. In tud nihce ni rekel, da kakorkoli zelimo vplivati na nazivno moc elektrarne. Sploh ne vem za kaj te stvari omenjas zdaj?

Govora je bilo o tem, da imas lahko 20kW panelov in 10kW inverter in zaradi tega lahko v omrezje dalj casa pumpas polno moc oziroma imas v povprecju manjsi odjem iz omrezja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

matkar ::

Pozdravljeni, že dlje časa spremljam to temo, kjer sem našel precej koristnih informacij. Se odločam za samogradnjo SE.

Kolikor opažam, se v Slo večinoma montirajo Solaredge optimizatorji/rezsmerniki. Obstaja kje kakšna statistika o zanesljivosti delovanja pri nas oziroma lahko kak inštalater SE poda svoje mnenje? Na netu sem zasledil, da je v primerjavi z nekaterimi drugimi podjetji stopnja okvar bistveno višja (vir: https://www.mcelectrical.com.au/solared... ).
Ali je res, da so poleg Huawei razsmernikov edini, ki se lahko po aprilu 2021 vgrajujejo pri nas, ali je mogoče tudi kateri drug proizvajalec razsmernikov pridobil ustrezne certifikate po teh naših novih zahtevah?
Kako pogosti so Huawei rezsmerniki pri nas?

telexdell ::

BigWhale je izjavil:



Govora je bilo o tem, da imas lahko 20kW panelov in 10kW inverter in zaradi tega lahko v omrezje dalj casa pumpas polno moc oziroma imas v povprecju manjsi odjem iz omrezja.

Že najmanj dve leti skušam dopovedati ravno to kar si zapisal in da je močnejši razsmernik, kot je vsota molči panelov slaba odločitev. Ko pa se poleg močnejšega razsmernika vežeta še dva panela na en optimizer pa slaba odločitev postane še slabša.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Bostjan_321 ::

telexdell je izjavil:

BigWhale je izjavil:



Govora je bilo o tem, da imas lahko 20kW panelov in 10kW inverter in zaradi tega lahko v omrezje dalj casa pumpas polno moc oziroma imas v povprecju manjsi odjem iz omrezja.

Že najmanj dve leti skušam dopovedati ravno to kar si zapisal in da je močnejši razsmernik, kot je vsota molči panelov slaba odločitev. Ko pa se poleg močnejšega razsmernika vežeta še dva panela na en optimizer pa slaba odločitev postane še slabša.


Zakaj?
Sedajle mi vsi ponudniki dajejo 17kW razsmernike v ponudbo in za 13kW panelov.

feryz ::

Dajo ti v ponudbo sedemnajstko, ker drugih nimajo.
Naročiš en kontejner tega in ponucaš za vse navzdol. Zakaj bi ugibal katerega boš rabil? Razlike je par evrov.
Oz. povedano drugače, ob naročilu enega kontejnerja enakih razsmernikov, bo ceneje po kosu, kot da drobiš naročilo. In te pride desetka več kot sedemnajstka.

Daniel ::

telexdell je izjavil:

BigWhale je izjavil:



Govora je bilo o tem, da imas lahko 20kW panelov in 10kW inverter in zaradi tega lahko v omrezje dalj casa pumpas polno moc oziroma imas v povprecju manjsi odjem iz omrezja.

Že najmanj dve leti skušam dopovedati ravno to kar si zapisal in da je močnejši razsmernik, kot je vsota molči panelov slaba odločitev. Ko pa se poleg močnejšega razsmernika vežeta še dva panela na en optimizer pa slaba odločitev postane še slabša.


20kW panelov na 10kW razsmerniku bo zmeraj imelo samo 10 kW izhoda iz SE in ne boš v omrežje poslal nič več, kvečjemu manj. V tem primeru bi lahko dal tudi 50kW panelov na 10 kW razsmernik, pa bo izhod iz njega, torej kar boš lahko rabil in pošiljal v omrežje še zmeraj samo 10kW. Če boš imel lastne porabe 5 kW boš kljub 20 ali 50 kW panelov v omrežje takrat pošiljal samo 5 kW.

BigWhale ::

telexdell je izjavil:


Že najmanj dve leti skušam dopovedati ravno to kar si zapisal in da je močnejši razsmernik, kot je vsota molči panelov slaba odločitev. Ko pa se poleg močnejšega razsmernika vežeta še dva panela na en optimizer pa slaba odločitev postane še slabša.


Ampak cemu je to slaba odlocitev? V omrezje ne mores oddajati vec kot X kW, zakaj bi bilo slabo, da ta X kW ne maksimiziras? Ce imas recimo prostor na strehi.

telexdell ::

Daniel je izjavil:



20kW panelov na 10kW razsmerniku bo zmeraj imelo samo 10 kW izhoda iz SE in ne boš v omrežje poslal nič več, kvečjemu manj. V tem primeru bi lahko dal tudi 50kW panelov na 10 kW razsmernik, pa bo izhod iz njega, torej kar boš lahko rabil in pošiljal v omrežje še zmeraj samo 10kW. Če boš imel lastne porabe 5 kW boš kljub 20 ali 50 kW panelov v omrežje takrat pošiljal samo 5 kW.

Če pogledaš dnevni diagram proizvodnje neke SE vidiš, da se npr. ob 5 uri začne od 0 in potem narašča do nekje opoldneva, ko doseže maks moč mogoče 80% nazivne moči in nato pada proti 0 ki jo doseže tam okrog 20. ure. Dejansko 10 kVA razsmernik s 10 kWp priključenimi paneli 100% moč mogoče razvije nekajkrat na leto. Pa še to le za kratek čas (mogoče pol ure). Ves ostali čas deluje na manjši moči. Če pa imaš naj priključenih večjo moč panelov, pa bo lahko 100% moč razvil večkrat letno, pa tudi trajala bo lahko dlje (tudi nekaj ur). Pa ne le to- tudi v ostalem času, ko razsmernik ne bo razvil 100% moči se bo v omrežje oddajalo več energije. Pač % toliko, kot je večja moč panelov, glede na razsmernik.

BigWhale je izjavil:

telexdell je izjavil:


Že najmanj dve leti skušam dopovedati ravno to kar si zapisal in da je močnejši razsmernik, kot je vsota molči panelov slaba odločitev. Ko pa se poleg močnejšega razsmernika vežeta še dva panela na en optimizer pa slaba odločitev postane še slabša.


Ampak cemu je to slaba odlocitev? V omrezje ne mores oddajati vec kot X kW, zakaj bi bilo slabo, da ta X kW ne maksimiziras? Ce imas recimo prostor na strehi.

Če daš močnejši razsmernik, kot je moč panelov ti na števcu omejijo oddano moč v omrežje. Če nočeš, da ti bo elektro izklapljal SE potem moraš omejiti oddano moč na razsmerniku pod nastavljeno v merilni omari. Kakšen smisel torej ima 20 kVA močan razmernik, če ga potem omejiš na 50% in da od sebe 10 kVA?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

Bostjan_321 ::

feryz je izjavil:

Dajo ti v ponudbo sedemnajstko, ker drugih nimajo.
Naročiš en kontejner tega in ponucaš za vse navzdol. Zakaj bi ugibal katerega boš rabil? Razlike je par evrov.
Oz. povedano drugače, ob naročilu enega kontejnerja enakih razsmernikov, bo ceneje po kosu, kot da drobiš naročilo. In te pride desetka več kot sedemnajstka.


To mi je jasno.
Zanimalo me je zakaj bi bilo slabše.

Mi lahko odgovoriš še na tisto kar sem te spraševal glede tvoje samogradnje?

telexdell ::

Obstaja pa še en dejavni, če se na en optimizer vežeta dva panela. Če se pogleda v navodila je na koncu dokumenta tabela, kjer je navedena minimalna dolžina stringa. Ta ja pri 3f izvedbi 14 optimizerjev ali 27 panelov. Za SE 11 kW potrebujemo tam 28 panelov moči 390W. Torej, če bo na več kot 1 panelu sneg celotna SE ne bo delovala. Pri izvedbi en panel- en optimizer pa je minimalna dolžina stringa 16. Torej je v prejšnjem primeru lahko 12 panelov pod snegom, pa bo SE še vedno delovala.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Bostjan_321 ::

telexdell je izjavil:

Daniel je izjavil:



20kW panelov na 10kW razsmerniku bo zmeraj imelo samo 10 kW izhoda iz SE in ne boš v omrežje poslal nič več, kvečjemu manj. V tem primeru bi lahko dal tudi 50kW panelov na 10 kW razsmernik, pa bo izhod iz njega, torej kar boš lahko rabil in pošiljal v omrežje še zmeraj samo 10kW. Če boš imel lastne porabe 5 kW boš kljub 20 ali 50 kW panelov v omrežje takrat pošiljal samo 5 kW.

Če pogledaš dnevni diagram proizvodnje neke SE vidiš, da se npr. ob 5 uri začne od 0 in potem narašča do nekje opoldneva, ko doseže maks moč mogoče 80% nazivne moči in nato pada proti 0 ki jo doseže tam okrog 20. ure. Dejansko 10 kVA razsmernik s 10 kWp priključenimi paneli 100% moč mogoče razvije nekajkrat na leto. Pa še to le za kratek čas (mogoče pol ure). Ves ostali čas deluje na manjši moči. Če pa imaš naj priključenih večjo moč panelov, pa bo lahko 100% moč razvil večkrat letno, pa tudi trajala bo lahko dlje (tudi nekaj ur). Pa ne le to- tudi v ostalem času, ko razsmernik ne bo razvil 100% moči se bo v omrežje oddajalo več energije. Pač % toliko, kot je večja moč panelov, glede na razsmernik.


To je jasno.
Ampak če te pride 17kw razsmernik enako kot 10kw, ker so pač trenutno dobesedno na voljo samo 17kw.

Ali je še vedno kaka slabost ?

TheBlueOne ::

Mi smo pravkar v fazi pridobivanja ponudb, pa me zanima kako je s snegobrani? Kaj ce je na strehi dovolj panelov sneg enostavno pada iz strehe?

PrimoZ_ ::

Jah načeloma nočeš da ti sneg enostavno pade s strehe, ker lahko komu na glavo.

TheBlueOne ::

Ja seveda. :) Ampak kako se resuje ta problem?

PrimoZ_ ::

Meni je ostalo dovolj strehe da bodo snegobrani na koncu panelov. Mislim da druge opcije niti ni.

TheBlueOne ::

Hm, tu nastane problem, da ti verjetno drzijo sneg na panelih? Pri nas imamo na strehi ze nekaj mesecev najmanj 30cm snega in me zanima kako bo to vplivalo na proizvodnjo.

stara mama ::

Načeloma hočeš, da ti sneg hitro zdrsne dol, da lahko začneš proizvajat elektriko, po drugi strani pa nočeš da komu pade na glavo :)
Odvisno od situacije in naklona strehe, nekateri jih na nekritičnih mestih (zadnje strani bajt, itd.) ne dajo. Pretehtaj tveganje in koristi od proizvodnje tisti čas.
Dokler je tudi samo malo snega gor, panel ne deluje nič.

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

telexdell je izjavil:


Če daš močnejši razsmernik, kot je moč panelov ti na števcu omejijo oddano moč v omrežje. Če nočeš, da ti bo elektro izklapljal SE potem moraš omejiti oddano moč na razsmerniku pod nastavljeno v merilni omari. Kakšen smisel torej ima 20 kVA močan razmernik, če ga potem omejiš na 50% in da od sebe 10 kVA?


Elektrarna ti proizvaja teh 10kW samo sredi dneva, ko je sonce najvisje. Ce imas panelov za 20kW imas pa na razsmerniku izhod 10kW dalj casa. V prvem primeru je graf proizvodnje klasicen gauss, v drugem je pa odrezan vrh, ker prej dosezes maximum.

Utk ::

TheBlueOne je izjavil:

Hm, tu nastane problem, da ti verjetno drzijo sneg na panelih? Pri nas imamo na strehi ze nekaj mesecev najmanj 30cm snega in me zanima kako bo to vplivalo na proizvodnjo.

To se boš mogel pa sam odločit kaj ti je bolj pomembno. Pri nas imamo snegobrane, samo zadnjo vrsto, ker tudi če je 10 centi snega, to čez en dan gre dol in so paneli čisti. Če imate celo zimo polno streho snega, najbrž tudi pogosto sneži, potem pozimi pač ne bo neke proizvodnje. S snegobrani ali brez.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

TheBlueOne ::

stara mama je izjavil:

Načeloma hočeš, da ti sneg hitro zdrsne dol, da lahko začneš proizvajat elektriko, po drugi strani pa nočeš da komu pade na glavo :)
Odvisno od situacije in naklona strehe, nekateri jih na nekritičnih mestih (zadnje strani bajt, itd.) ne dajo. Pretehtaj tveganje in koristi od proizvodnje tisti čas.
Dokler je tudi samo malo snega gor, panel ne deluje nič.


Kaj potem kidate sneg iz streh? Imamo pa kar velik naklon, menda 40 stopinj, ker je kjer smo dosti snega. Zadnji mesec ga ni pobralo niti iz vej dreves, ga je pa kdaj bilo tudi kaksne pol metra svezega. Pac ze dlje imamo noc in dan od nekje -15 do maksimalno +3.

Kaj se v teh pogojih sploh izplaca tak projekt?

PrimoZ_ ::

TheBlueOne je izjavil:

Hm, tu nastane problem, da ti verjetno drzijo sneg na panelih? Pri nas imamo na strehi ze nekaj mesecev najmanj 30cm snega in me zanima kako bo to vplivalo na proizvodnjo.


Sneg bo zastajal na panelih.
Ampak z enim optimizatorjem na panel imaš lahko 2 stringa, spodnje vrste na svojem in zgornje na svojem. Takoj ko pade sneg je proizvodnja pač 0. Potem pa se sneh počasi tali in leze dol in ko zgornji vrsti prideta na čisto ti pač polovica panelov dela, spodnja polovica pa ne. Ni idealno je pa bolje kot nič

Ampak sosed je kljub snegobranom imel snega na SE mogoče 2 tedna to zimo ko je zapadel decembra.

telexdell ::

BigWhale je izjavil:

telexdell je izjavil:


Če daš močnejši razsmernik, kot je moč panelov ti na števcu omejijo oddano moč v omrežje. Če nočeš, da ti bo elektro izklapljal SE potem moraš omejiti oddano moč na razsmerniku pod nastavljeno v merilni omari. Kakšen smisel torej ima 20 kVA močan razmernik, če ga potem omejiš na 50% in da od sebe 10 kVA?


Elektrarna ti proizvaja teh 10kW samo sredi dneva, ko je sonce najvisje. Ce imas panelov za 20kW imas pa na razsmerniku izhod 10kW dalj casa. V prvem primeru je graf proizvodnje klasicen gauss, v drugem je pa odrezan vrh, ker prej dosezes maximum.

Ne vem česa ne razumeš?
Če imaš razsmernik 10 kW in panelov za 20 kW (karikiram) to je OK!
Če imaš razsmernik 20 kW (karikiram) in panelov za 10 kW to ni OK!
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Bostjan_321 ::

telexdell je izjavil:

BigWhale je izjavil:

telexdell je izjavil:


Če daš močnejši razsmernik, kot je moč panelov ti na števcu omejijo oddano moč v omrežje. Če nočeš, da ti bo elektro izklapljal SE potem moraš omejiti oddano moč na razsmerniku pod nastavljeno v merilni omari. Kakšen smisel torej ima 20 kVA močan razmernik, če ga potem omejiš na 50% in da od sebe 10 kVA?


Elektrarna ti proizvaja teh 10kW samo sredi dneva, ko je sonce najvisje. Ce imas panelov za 20kW imas pa na razsmerniku izhod 10kW dalj casa. V prvem primeru je graf proizvodnje klasicen gauss, v drugem je pa odrezan vrh, ker prej dosezes maximum.

Ne vem česa ne razumeš?
Če imaš razsmernik 10 kW in panelov za 20 kW (karikiram) to je OK!
Če imaš razsmernik 20 kW (karikiram) in panelov za 10 kW to ni OK!


Kot da bi spraševal steno.

Bostjan_321 je izjavil:

telexdell je izjavil:

Daniel je izjavil:



20kW panelov na 10kW razsmerniku bo zmeraj imelo samo 10 kW izhoda iz SE in ne boš v omrežje poslal nič več, kvečjemu manj. V tem primeru bi lahko dal tudi 50kW panelov na 10 kW razsmernik, pa bo izhod iz njega, torej kar boš lahko rabil in pošiljal v omrežje še zmeraj samo 10kW. Če boš imel lastne porabe 5 kW boš kljub 20 ali 50 kW panelov v omrežje takrat pošiljal samo 5 kW.

Če pogledaš dnevni diagram proizvodnje neke SE vidiš, da se npr. ob 5 uri začne od 0 in potem narašča do nekje opoldneva, ko doseže maks moč mogoče 80% nazivne moči in nato pada proti 0 ki jo doseže tam okrog 20. ure. Dejansko 10 kVA razsmernik s 10 kWp priključenimi paneli 100% moč mogoče razvije nekajkrat na leto. Pa še to le za kratek čas (mogoče pol ure). Ves ostali čas deluje na manjši moči. Če pa imaš naj priključenih večjo moč panelov, pa bo lahko 100% moč razvil večkrat letno, pa tudi trajala bo lahko dlje (tudi nekaj ur). Pa ne le to- tudi v ostalem času, ko razsmernik ne bo razvil 100% moči se bo v omrežje oddajalo več energije. Pač % toliko, kot je večja moč panelov, glede na razsmernik.


To je jasno.
Ampak če te pride 17kw razsmernik enako kot 10kw, ker so pač trenutno dobesedno na voljo samo 17kw.

Ali je še vedno kaka slabost ?
««
173 / 322
»»