» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
148 / 322
»»

feryz ::

Zakaj pa da ne gledati Video na tubi? Eni so res samomorilski, drugi pa povsem ok in uporabni.
Res pa je, da moraš imeti nekaj med ušesi, da znaš to posortirati. Kdor trdi, da so apriori vsi nasveti neumni in nevarni, ima tam bolj malo.

Drugače je sosed preračunaval SE v samogradnji. 11 kW naj bi ga prišla malo čez 6 jurjev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

BigWhale ::

feryz je izjavil:

Zakaj pa da ne gledati Video na tubi? Eni so res samomorilski, drugi pa povsem ok in uporabni.
Res pa je, da moraš imeti nekaj med ušesi, da znaš to posortirati. Kdor trdi, da so apriori vsi nasveti neumni in nevarni, ima tam bolj malo.


Po mojem si moras se enkrat prebrat kar sem napisal. :) Ker tega nisem niti priblizno trdil, a si mal zmisljujes?

BigWhale je izjavil:

Nikar gledat prevec YT videov o hranilnikih v samogradnji. To kar nekateri delajo je totalna katastrofa, so brez znanja o osnovah elektrotehnike, pozarne varnosti in varnosti na sploh. Teh reci jaz niti v sanjah ne bi dajal v hiso, se v vrtno uto raje ne.

Ce ze kaj, potem bi zadevo zakopal na vrtu v 1m globoko luknjo in bi ven peljal samo kable. :>


V tisem videu od jehugarcie, o baterijskih packih od scooterjev, tip lepo pokaze, da v resnici ne ve cisto tocno kaj dela in da mu niso jasne osnove elektrotehnike. 5V Arduino priklopi na BMS od 10 baterijskih packov, ki delajo na 3.3V in razlozi, da ker so paralelno vezani, je 5V ok.

V enem drugem videu je en avstralec/novozelandec testiral neke varovalke za posamezne celice in na konc videa je bil zakljucek: 'kaj smo se naucili iz tega? ne vem tocno ampak nekaj smo se sigurno'.

Nekateri, ki pocnejo te stvari so resnicno katastrofa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

Wrop ::

To je cena 125$/kWh. Paziti je še treba, da se kaka podgana ne spotakne za kak kabel, ki gre iz arduina, ker v najboljšem primeru se samo baterija ugasne v roku 5 sekund. V črnem scenariju pa še kaj zagori in na koncu se lahko morda še obrišeš pod nosom za kako zavarovalnino.
Baterijski shranjevalniki toliko stanejo z razlogim. Ja tudi zaslužijo na kupcu, ampak tako je pri vsaki stvari.

hruske ::

Al pa če greš in kupiš LFP.
Rad imam tole državico. <3

c3p0 ::

Wrop je izjavil:


Hitro kupit 1000 kosov. Aja, ne gre. Ne pošiljajo izven USA. 40 kosov NCR18650BD na pack. Katere posamično stanejo vsaj 2,5 € na kos, če kupiš veliko količino. Že samo 40 komadov te stane najmanj 100 €, brez vezja in ohišja, ampak cel pack dobiš pa za 57 $. Nekaj se se sešteje. Sploh za masovno uporabo.
Fajn za tiste, ki imajo tako veliko garažo, da jim lahko take stvari ležijo po tleh. Za maso, ki hočejo imeti "celovito" rešitev z garancijo vred, verjetno to ni ravno sprejemljivo.


Ne se obešat na ta video. To je bil samo primer po 5s iskanja. Si delajo baterije tudi iz vanilla 16850 celic, novih ali od kod pobranih: prenosniki, scooterji, avtomobili... Varnostni pristopi so tudi precej različni in včasih prav scary.

Je pa tudi razlika, če živiš v brunarici, ali imaš na voljo negorljiv prostor. Če zagori iz kakega drugega vzroka, te pa ne reši nobena zaščitna elektronika.

BigWhale ::

V povprecni hisi ni negorljivih prostorov. Vse DIY resitve so lahko zlo nevarne, ker je quality control vprasljiv.

blackmumba ::

Zdravo,

glede sončnih elektraren sem čisto zelen - šele par dni se informiram o tem, prebral sem kar nekaj strani te teme. Glede na to da imamo lokacijo idealno, sonce od jutra do večera in streha obrnjena na jug, mislim da je to must have.

Toplotne črpalke nimamo, avta na elektriko tudi (še)ne. Oboje imam v planu nekoč v prihodnosti, takrat bi panele razširil.. Trenutno iščem rešitev za pokrivanje tekoče porabe. Porabe imamo cca 7000kwh / leto. V neki informativni ponudbi sem dobil predlog za 6,376 kWp. Čakam še ponudbe od 4 drugih ponudnikov (petrol, geni...)

Moja vprašanja predvsem za tiste ki ste pred kratkim šli v to investicijo:

- pri katerem ponudniku se trenutno splača naročiti rešitev na ključ?
- eko skladi baje upoštevajo subvencijo 180€/kW, je to to ali se da dobiti še kaj drugega, npr. brezobrestni kredit
- nekateri uporavljajo s svojo elektriko na način, da imajo letni obračun (višek pridobljene elektrike iz poletja porabijo pozimi), nekateri višek sproti prosto prodajajo na trgu... Kakšna imate mnenja o tem?
- ali so kakšne "cake" na kaj je treba še posebej pazljiv?

Hvala :)

hruske ::

Vsaj Petrol in Gen-i ti ponujata (mogoče še kdo) 7-letni brezobrestni kredit - plačuješ nekih ~140EUR/mesec za 11kWp in s tem odplačuješ elektrarno, po 7 letih ostane samo še omrežnina.

Če hočeš pokrivat tekočo porabo, potem je verjetno najboljša opcija samooskrba, torej to da se ti celoletna proizvodnja izravnava s celoletno porabo.
Rad imam tole državico. <3

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hruske ()

a_borlak ::

Samooskrbna varianta, pa če misliš kmalu v nakup EVja, si poizkusi izračunat, koliko bi za njega porabil elektrike. Bolje malo več, kot malo manj, ker paneli niso tako dragi, delo kasneje te zna priti dražje.

BigWhale ::

Jaz sem vzel 11kW, ceprav bi verjetno z 9kW prisel skozi.

blazkj ::

Da unovčim vso to bogatijo iz kripto norije...

Na hitro, kdo v Slo je najcenejši? Kdo ima najboljši price/performace, kdo ponudi zraven še vzrdževanje/čiščenje in podobne bonbončke? Pred leti mi je Gen-i dal za 6kw ponudbo 8k, kar je glede na zgornje cene norost.

blazkj ::

Popravljam ponudba je bila skoraj 10k eur za 6kw (sem pogledal še enkrat). Obstaja v EU kaj podobnega

https://www.gogreensolar.com/products/7...

BigWhale ::

blazkj je izjavil:

Popravljam ponudba je bila skoraj 10k eur za 6kw (sem pogledal še enkrat). Obstaja v EU kaj podobnega

https://www.gogreensolar.com/products/7...


Moj predracun pri Gen-i za 11kW je bil 13.500 EUR z njihovim sedem letnim financiranjem. 28 panelov, 14 optimizatorjev, razsmernik, alu konstrkucija, in ves drobni material.

Ce vzames brez financiranja bo se kaksna se ceneje.

Beli_Zajcek ::

Moj predračun za 5,04 kW elektrarno je bil 5.053,10 €.

Sestava:
- 14 modulov Canadian Solar 360W,
- 14 optimizatorjev P401 SolarEdge in
- Solar Edge SE6K razsmernik.

Cena je po odbiti subvenciji. Mislim, da je zelo ugodna, ker se pri tako majhnih močeh ogromno pozna cena optimizatorjev in pa razsmernika. Ponudnik ZSES.

cepinc ::

Idk solarne celice so dokaj neefektiven nacin pridobivanja energije, glede na to koliko energije mora biti vlozene za izdelavo in montazo. Definitivno ne bodo resile energetske in okoljske krize v kateri smo se znasli. Bodo pa pomagale pri diversifikaciji energijskih virov medtem ko se bo potreba po energiji eksponeno vecala.

fopi ::

Mene je najceneje prišla JB energija. Ce te zanima ti lahko dam kontakt na zs.

11,7kW za cca 9k eur.

Drugace pa ti priporočam, da jih par poklices na ogled in vidis kaj ti najbolj pase. Ko sem jaz delal so bli predlogi raznih firm svetlobna leta narazen.

Pa pazi kdo ti racuna ze sam ogled.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fopi ()

blackmumba ::

Ali kdo prodaja višek pridelane elektrike? Pri "samooskrbi" višek ostaja v omrežju.

V praksi, rad bi postavil 11kw elektrarno, kljub trenutno 30% manjši porabi, ker planiram v prihodnosti porabo povečati. Do takrat bi pa rad prodajal razliko in s tem skrajšal čas povrnitve stroškov.

Kakšno imate mnenje o sunContract? Obstaja še kaj drugega? Za px3 shemo verjetno ne izpoljnjujem pogojev ker je 11kw elektrarna premajhna.

Hvala

fopi ::

Kolikor vem so suncontract edini, ki to ponujajo. Ker to delajo na svoje stroske, drugace to ne gre. Verjetno pa poracunajo kje drugje. Ker morate biti vsi pri njih.

BigWhale ::

News from the front.

Elektro Maribor potrebuje cca pet mesecev za izdajo vseh dovoljenj. Bojda zaradi povecanega povprasevanja.

ToniT ::

Elektro Maribor je bil zmeraj zelo počasen pri dovoljenjih. Ko sem jaz dobil vsa dovoljenja v dveh mesecih, so me vprašali, če imam veze v Elektru.

c3p0 ::

Par let nazaj je bilo to 2 tedna.

ivanuscha ::

Je kakšna bistvena razlika med paneli ki jih vgrajujeta Petrol(Luxor) in pa Gen-i (Bisol) - izkoristek, degradiranje itd.? Bisol ima nove panele za katere garantirajo 100% izkoristek po 25 letih. Petrol in gen-i gledam predvsem zaradi ugodnega 7 letnega financiranja, ob enem mislim vgraditi še t. črpalko in zamenjati peč na kurilno olje.

GEN-I Nina ::

Živjo, ivanuscha!

Proizvajalci panelov imajo v svojem prodajnem programu več vrst panelov, ki se razlikujejo po lastnostih, kupci pa lahko izbirate med njimi. Največkrat cena odraža kakovost, zato se v GEN-I Sonce tudi z možnostjo ugodnega obročnega odplačevanja trudimo zagotoviti najboljšo kakovost panelov za sprejemljivo ceno. Pri odločanju za lastno sončno elektrarno pa je poleg kakovost in življenjske dobe panelov bistveno še, kdo vam bo v 30 letih življenjske dobe elektrarne zagotavljal vzdrževanje, morebitno pomoč ob težavah in svetovanje ob vaši spremembi energetskih navad oz. dodatnih željah ter kdo vam v celoti spelje postopek izgradnje sončne elektrarne – od načrta do priklopa. Lep pozdrav, Nina, GEN-I

showsover ::

Tole je samo zanimivost za mimogrede, Seznam PV elektrarn ...

APPluk ::

Beli_Zajcek je izjavil:

Moj predračun za 5,04 kW elektrarno je bil 5.053,10 €.

Sestava:
- 14 modulov Canadian Solar 360W,
- 14 optimizatorjev P401 SolarEdge in
- Solar Edge SE6K razsmernik.

Cena je po odbiti subvenciji. Mislim, da je zelo ugodna, ker se pri tako majhnih močeh ogromno pozna cena optimizatorjev in pa razsmernika. Ponudnik ZSES.

Pa je v to ponudbo zajeto vse torej od načrtovanje do priklopa?
Ima kdo kakšne izkušnje z ZSES in njihovo izvedbo, samimi moduli Canadian Solar,...?
Pa koliko sem opazil ponovno priklapljajo sončne elektrarne in tistim, ki bodo priklopljeni do 2023 obljubljajo poračun 1x letno, ve kdo kako je s tem?

Beli_Zajcek ::

APPluk je izjavil:


Pa je v to ponudbo zajeto vse torej od načrtovanje do priklopa?
Ima kdo kakšne izkušnje z ZSES in njihovo izvedbo, samimi moduli Canadian Solar,...?
Pa koliko sem opazil ponovno priklapljajo sončne elektrarne in tistim, ki bodo priklopljeni do 2023 obljubljajo poračun 1x letno, ve kdo kako je s tem?


Cena je na ključ. Z ZSES sicer nimam izkušenj, so pa mislim da, eni večjih igralcev. Lani so postavili tudi eno 999 Kw elektrarno sem opazil v enem izmed borzen poročil. Moduli Canadian Solar so sicer made in China, ampak so Tier 1 firma in so kvalitetni.

c3p0 ::

Meni so delali ZSES, montirali so Hrvati, električar lokalec poštemal in zvezal, šefe 2x prišel malo pogledat. Razsmernik SolarEdge se je v prvem letu pokvaril, parkrat so ga "popravili" remote, delalo po par tednov, na koncu pa zamenjali. Zdaj dela že 2 leti bp.

Oldi ::

Golob je v oddaji Na tretjem omenil, da samooskrbne ugodnosti trajajo 30 let, kolikor je življenska doba sistema. Pred leti sem bral zakon in nisem zasledil omejitev. Če dobiš dovoljenje za 10, je po moje omejitev samo to, da ne greš čez 10kW. Kje piše, da čez 30 let ne smeš vsega skupaj zamenjati in zadevo predati dedičem.
https://www.rtvslo.si/4d/arhiv/17478480...

fikus_ ::

Koliko časa trajajo "ugodnosti" je napisano v pogodbi, tako da je 30 let kar na pamet. Dvomim, da ima kdo toliko.

Spock83 ::

Tudi GENi bo nekoč omogočal prodajanje/šenkanje/prenos viška. To jim je v interesu. Zdaj kako bodo zakoni spisani pa je drugo.

Oldi ::

Sem šel brat "ponudbo" Genija na netu in nikjer ne omenjajo čas trajanja ugodnosti kot je brezplačno hranjenje viškov. Itak je to stvar zakona oziroma vseh nas, ki to plačujemo, da imajo eni profit. Geni ali Petrol samo račune pišeta.

Oldi ::

Povzeto po https://www.zps.si/clear-2-0/9207-odloc...
Po zaključku življenjske dobe je treba elektrarno odstraniti, odslužene module pa ustrezno reciklirati. Pri podjetju Gen-I ta strošek nosi kupec, po telefonu so nam povedali, da je trenutno 2500 evrov, a se bo v 30 letih zagotovo spremenil, predvidoma znižal. Brezplačen odvoz nudijo pri Petrolu in pri podjetju Prosigma.

Ne glede na to, kdo vam bo postavil elektrarno, lahko elektriko za samooskrbo kupujete pri katerem koli dobavitelju, ki ponuja paket samooskrbe. Elektrika se obračunava po enotni tarifi, na koncu obračunskega obdobja (koledarskega leta) pa plačate morebitno razliko med prejeto in oddano energijo. Poleg neto količine elektrike, omrežnine in prispevkov boste morali plačati tudi mesečno nadomestilo za izravnavo odstopanj med prejeto in oddano energijo. Cene elektrike pri samooskrbi in zneske nadomestil preverite v razpredelnici.

Mesečno nadomestilo za samooskrbo je od 1 do 1,7EUR.

Od kod je prišlo teh 30 let in nesmiselna zahteva po odstranitvi elektrarne? V zakonu in uredbah tega ne najdem. Kaj če so bili paneli par let nazaj zamenjani, razsmernik skoraj nov???

Zanimivo je to vse skup, za hranjenje viškov in pisanje položnic plačaš dobavitelju 1EUR/mesec. Kdo tu v bistvu krije stroške "akumulacije" bolje rečeno razliko med poceni poletnimi viški in dragimi zimskimi manjki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Oldi ()

telexdell ::

Oldi je izjavil:


Zanimivo je to vse skup, za hranjenje viškov in pisanje položnic plačaš dobavitelju 1EUR/mesec. Kdo tu v bistvu krije stroške "akumulacije" bolje rečeno razliko med poceni poletnimi viški in dragimi zimskimi manjki.

Si povsem navaden državljan, kateri nimaš nobene naprave za samooskrbo niti se kako drugače baviš s proizvodnjo in prodajo električne energije. Kakšno ceno elektrike plačuješ poceni on kakšno ceno pozimi? Kdo ti krije razliko med poceni elektriko poleti in drago pozimi?
Odgovor je povsem enostaven- pišeš neumnosti!
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Oldi ::

Dokler ni bilo sončnic, je bila cena štroma poleti in pozimi enaka. Ogrevali smo se s termoakumulacijskimi pečmi, da TE in HE ponoči ni bilo treba ustavljati. Danes to za nas ureja trg s promptnimi cenami v Avstraliji od -660 do 9200€/MWh.

fikus_ ::

V SLO sončnice še niso problem (okrog 1,5% proizvedene elektrike), nemce pa že bolj glava boli (SE+VE okrog 20%)

hruske ::

V Sloveniji tudi nikoli ne bi bile sončne elektrarne problem, če se odločimo zgradit kako ČHE ali tri.
Rad imam tole državico. <3

fikus_ ::

Če pa še ene ne moremo zgraditi! Npr. CHE Kozjak

Oldi ::

Imamo ČHE Avče, niso pa priklopljene prek ustrezno zmogljivega daljnovoda, zato ima večje izgube.
Sončnice so po vaseh že problem, saj so že kmetje in privatniki pred leti, z velikimi strehami, zafilali zmogljivosti omrežja.

telexdell ::

Oldi je izjavil:

Dokler ni bilo sončnic, je bila cena štroma poleti in pozimi enaka. Ogrevali smo se s termoakumulacijskimi pečmi, da TE in HE ponoči ni bilo treba ustavljati. Danes to za nas ureja trg s promptnimi cenami v Avstraliji od -660 do 9200€/MWh.

Kaj se dogaja na trgu je problem trgovcev z elektriko. Mene zanima, komu preplačujem poceni elektriko poleti in kdo mi subvencionira drago elektriko pozimi? Pri Petrolu v 4 zimskih mesecih, ko je zaradi ogrevanja s TČ moja poraba občutno višja, kot je poleti me kWh elektrike pride celo manj, zaradi unovčitve točk zvestobe. Pa tudi drugi trgovci nudijo najmanj konstanto ceno elektrike preko celega leta, če že ne objavijo kakšno akcijo preko zime.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Oldi ::

mertseger ::

Oldi je izjavil:

Imamo ČHE Avče, niso pa priklopljene prek ustrezno zmogljivega daljnovoda, zato ima večje izgube.
Sončnice so po vaseh že problem, saj so že kmetje in privatniki pred leti, z velikimi strehami, zafilali zmogljivosti omrežja.


Dvosistemski DV je sicer več kod volj za Avče. Največji problem Primorske je ker je samo en 110 kV daljnovod ki jo povezuje s slovenijo pa še to enosistemski. In ja če ne bi bilo problemov v Renčah že 15 let bi bilo precej bolje. Izgub na ta račun pa mislim da so imeli že toliko da bi s tem denarjem tudi cele Renče odkupili.

telexdell ::

Oldi je izjavil:

Da vas malo razdražim ;)
https://damijan.org/2021/07/03/kdo-pote...

Ko sem prišel do tretje točke, kjer priključno moč enači z oddano močjo sem nehal brati. Za plačano priključno moč moč mora nekje delovati rotirajoča rezerva, kar stane. Za oddano moč pa se lahko ta rotirajoča rezerva zmanjša, kar pomeni prihranek. Pa moč SE katera se v sistemu samooskrbe se lahko postavi znaša največ 80% priključne moči.
Članek na nivoju zagovornikov ploščate zemlje. Tudi tisti zagovorniki najdejo kup neumnosti, da potrjujejo svoje blodnje.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

fikus_ ::

Malo si se preveč zataknil v 3. točko. Je dokaj blizu, kot je napisal.
Sicer pa Damijan ve, da se za dobrim konjem dviga prah (daš nekaj provokacij in se govori/piše o tem), za njega tega ne bom trdil.

Beli_Zajcek ::

V tem članku tudi ni izračunano koliko bomo prihranili na račun tega, da ne bomo rabili plačevati kazni zaradi neizpolnjevanja ciljev gradnje proizvodnih naprav el. energije iz obnovljivih virov. EU je pač zapovedala in malčki kot je Slovenija nimajo nikakršne možnosti to spreminjati. Lahko zgolj izbiramo med plačevanjem kazni zaradi neizpolnjevanja ciljev, ali pa gradimo proizvodnje naprave el. energije iz obnovljivih virov. Seveda se pri nasprotnikih na gornje dejstvo priročno pozablja.

m0LN4r ::

Ok recimo, da ste po 148 straneh dosegli konsenz, da so solarne elektrarne prava stvar, do neke mere.

Imam vprasanje glede njihovih postavitev, ali se trgovinam ala lidl, hofer, eurospin, skratka tistim, ki imajo ogromne asfaltirane parkplace, brez dreves in niti najmanjse sence, ne splaca pokriti teh parkirisc s celicami?
Pac zgoraj celice, spodaj lepo avti in stranke v senci oz. pod streho do neke mere? Pa saj bi se jim to obrestovalo ali ne? Kot pa da sonce cele dneve pripeka na asfalt.

Druga stvar, vidim, da se veliko povrsine, recimo travnikov pokrije na nacin, da so celice direkt na tleh, pac in s tem postane povrsina prakticno neuporabna za paso zivali, pa se placujemo za kosnjo okoli celic, da ne zarastejo. Zakaj se to tako dela?

Tu okoli mene so celice postavljene na travniku ca. 1,5m visoko na tankih jeklenih stebrih, spodaj pa spijo krave in se pasejo v senci, pa kolk sem opazil ni treba nic kosit okoli tega.

Tretjic zelo veliko jih je postavljenih oz. lahko bi rekel skoraj povsod ob avtocesti na juzni strani nasipa, to mislim na kilometre soncnih celic, kabli so pa lepo speljani ob AC. Win-Win.
Kako dalec smo mi pri tem?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

hruske ::

m0LN4r je izjavil:

Ok recimo, da ste po 148 straneh dosegli konsenz, da so solarne elektrarne prava stvar, do neke mere.

Imam vprasanje glede njihovih postavitev, ali se trgovinam ala lidl, hofer, eurospin, skratka tistim, ki imajo ogromne asfaltirane parkplace, brez dreves in niti najmanjse sence, ne splaca pokriti teh parkirisc s celicami?
Pac zgoraj celice, spodaj lepo avti in stranke v senci oz. pod streho do neke mere? Pa saj bi se jim to obrestovalo ali ne? Kot pa da sonce cele dneve pripeka na asfalt.


Jaz bi bil tega zelo vesel. Verjetno bi bili tega veseli tudi kaki tatovi. :)
Idealno bi bilo potem, če bi pod temi celicami bile na voljo še polnilnice.
Sicer ima vsaj Hofer na strehi marsikatere prodajalne že nameščene celice.

m0LN4r je izjavil:


Druga stvar, vidim, da se veliko povrsine, recimo travnikov pokrije na nacin, da so celice direkt na tleh, pac in s tem postane povrsina prakticno neuporabna za paso zivali, pa se placujemo za kosnjo okoli celic, da ne zarastejo. Zakaj se to tako dela?

Tu okoli mene so celice postavljene na travniku ca. 1,5m visoko na tankih jeklenih stebrih, spodaj pa spijo krave in se pasejo v senci, pa kolk sem opazil ni treba nic kosit okoli tega.


Ne bi vedel, ampak verjetno rabiš malo manj železa, da ker ne rabiš celic spravljat na višino. IMO slaba odločitev - če že postavljaš stvar, postavi jo vsaj dobro.

(Je pa seveda tudi odvisno od lokacije, npr. na SE Prapretno ni pričakovat, da se bojo na zatravljenem odlagališču pepela pasle krave.)

m0LN4r je izjavil:


Tretjic zelo veliko jih je postavljenih oz. lahko bi rekel skoraj povsod ob avtocesti na juzni strani nasipa, to mislim na kilometre soncnih celic, kabli so pa lepo speljani ob AC. Win-Win.
Kako dalec smo mi pri tem?


Nimam pojma, bi bilo smiselno vprašat DARS. V Celjski kotlini imamo avtocesto ki gre v smeri vzhod-zahod na dolžini 30km.
Rad imam tole državico. <3

Lonsarg ::

Marsikaj se lahko naredi. Vseeno pa bolse lokacije kot na strehah ni, tako s stalisca potrate prostora kot s stalisca decentralizacije. Tako da v bistvu ni sploh razloga da bi dovoljevali soncne elektrarne drugje kot na strehah, ker ze s strehami komot dosezemo dovolj visok %.

J.McLane ::

Tele za drobiž velike SE so dražje na kWp, to je dejstvo, ki bo ostalo za vedno. Večjo kot dobiš površino in lažja kot je inštalacija (na tleh, na obstoječi strehi) bolj rentabilna bo SE.

Ko paneli postanejo neverjetno poceni, postane glavni strošek sama inštalacija. Če Lidl/Hofer/Eurospin želi pokriti parkirišče smo že blizu temu, da je podporna konstrukcija dražja od samih celic na njej.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Okapi ::

m0LN4r je izjavil:


Druga stvar, vidim, da se veliko povrsine, recimo travnikov pokrije na nacin, da so celice direkt na tleh, pac in s tem postane povrsina prakticno neuporabna za paso zivali, pa se placujemo za kosnjo okoli celic, da ne zarastejo. Zakaj se to tako dela?
V senci trava ne raste. Pod celicami bi ne raslo skoraj nič, kakšna praprot, mahovi in gobe.

J.McLane ::

To ni čisto res, saj ti ni treba narediti 100% senco, lahko senčiš samo 1/3 (senca se premika), potem je pa odvisno od lokacije. Ponavadi imaš sončne celice tam kjer je veliko sonca, tam je ponavadi problem da je preveč sonca in premalo vode, v takih pogojih ti sončne celice kvečjemu blagodejno vplivajo na pridelek.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci
««
148 / 322
»»