» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
138 / 312
»»

fikus_ ::

Spet pišeš nekaj na pamet! TEŠ je delan za neko optimalno moč, kjer je izkoristek največji, za to je prilagojeno ostalo postrojenje. Vsakršno odstopanje pomeni manjši izkoristek celotne verige! Resda pokuriš manj lignita, ampak fiksni stroški ostajajo, saj npr, ne pošljejo 10% zaposlenih za eno uro domov, ko je pa poraba spet večja, pa morajo priti nazaj.

Pri optimalni moči je cena elektrike na pragu TEŠ6 najnižja, pri vsakem odstopanju višja!

Glede napetosti, spet iščeš luknje. Vzemi multimeter in pomeri fazno napetost! Lahko da boš izmeril npr. 225V (če si bogu za hrbtom) ali celo 245V blizu trafo postaje. Ali bolje ne, bom še jaz kriv za posledice nestrokovnega merjenja.

telexdell ::

fikus_ je izjavil:

Spet pišeš nekaj na pamet! TEŠ je delan za neko optimalno moč, kjer je izkoristek največji, za to je prilagojeno ostalo postrojenje. Vsakršno odstopanje pomeni manjši izkoristek celotne verige! Resda pokuriš manj lignita, ampak fiksni stroški ostajajo, saj npr, ne pošljejo 10% zaposlenih za eno uro domov, ko je pa poraba spet večja, pa morajo priti nazaj.

Pri optimalni moči je cena elektrike na pragu TEŠ6 najnižja, pri vsakem odstopanju višja!

Glede napetosti, spet iščeš luknje. Vzemi multimeter in pomeri fazno napetost! Lahko da boš izmeril npr. 225V (če si bogu za hrbtom) ali celo 245V blizu trafo postaje. Ali bolje ne, bom še jaz kriv za posledice nestrokovnega merjenja.


Obstaja standardna napetost in dovoljena odstopanja standardne napetosti. Ti pa si ustrelil kozla, ko si napisal, da je standardna napetost 240V V. Da o tisti neumnosti, kako si izračunal moč pri 25 A varovalki niti ne zgubljam besed. Slo tech je resen forum, zato se raje ogibaj stvari, o katerih nimaš dovolj znanja.

Drugače pa- katerega dela od mojega zapisa, da TEŠ ponoči daje manj energije v omrežje kot opoldne, ko mimogrede obratujejo vse SE nisi razumel?
Malo sarkazma:
Torej TE deluje ne optimalno ponoči, ko ne delujejo SE in ji potemtakem ravno SE omogočajo boljši izkoristek:):)

Magic1 je izjavil:

Ne štekaš, trenutno plačujemo ogromno za tisti mali delež elektrike, ki pride iz obnovljivih virov. Nihče ne trdi, da v tako manjšinskem obsegu, dela zgago v omrežju. Problem je, ker bi v povečanem obsegu naredilo štalo. Če dodaš še, da je zadeva draga, ti je lahko hitro jasno, da pretirano velike perpektive po velikem delužu elektrike iz SE ni.

Kot sem zapisal- bi bila štala, ko bo, če bo... Kaj zanima tebe ali mene, koliko stane izgradnja SE na lastni strehi, če nisva plačnika? Kdor ima računico si jo postavi, kdor je nima si jo pač ne. Za TEŠ6 me ni pa nihče nič vprašal, plačeval pa ga bom verjetno do smrti. Da pa se v omrežju ne bo delala štala pa imamo SODO, kateri skrbi za omrežje in izdaja dovoljenja za priklop. Ko bo dosežena kritična masa OVE virov bo dovoljenja prenehal izdajati. Tako je tvoj strah- kaj bo, če bo, ko bo povsem odveč.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

Wrop ::

TEŠ6 mora proizvesti toliko in toliko elektrike, da je rentabilen. Tudi NEK mora proizvesti določeno el. energijo, da pridejo z lastno ceno na 26 €/MWh. Če bi delal samo 50 % časa, bi bila lastna cena vsaj 2x večja, da bi bil na nuli.
Elektriko iz SE pa morajo operaterji nujno prevzeti, pri tem pa morajo, če je elektrike preveč, zmanjšati proizvodjo iz ostalih virov. To neproizvedeno elektriko, pa je potrebno kasneje tako ali drugače prinesti notri. Pa naj bo z višjo ceno, ki ti jo prodajalec zapakira v višjo povprečno ceno ali pa z drugimi prijemi, kot skorajšnji davek za prednosto dispečiranje v višini 3 € ali pa raznimi dokapitalizaciji. Ne bo me pa čudilo, če bodo v netmetering dali še razmerje daš:dobiš npr. daš 1 kWh, dobiš 0,8 kWh.

telexdell ::

@Wrop
A ti to po dejanskem stanju ali bo-ko bo-če bo?

JEK je bila narejena, da deluje v "pasu"- petek in svetek z neko konstantno močjo. Sprememba moči je počasna zato se praktično ne izvaja. Torej govoriti kaj bi bilo, če bi bilo ni ravno produktivno. TEŠ pa je bil narejen za hitre spremembe obremenitve, saj bi naj imel nalogo sistemskega regulatorje. Je pa cena pasovna energija precej nižja od običajne ali vršne energije.

Če gledaš diagram ELES-a potem je od 5.ure zjutraj do 12 ure opoldne naraslo delovanje TEŠ iz 501 MW na 743 MW. Proizvodnja HE je narasla iz 242 MW na 736 MW. JE pa itak deluje v pasu 691 MW. Zunaj pa sije sonce, da se obeta rekordna proizvodnja iz SE. Torej, moč katerega vira se je moral zmanjšati zaradi tega, ker sonce močno sije?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Magic1 ::

Seveda me zanima, kaj sosed postavlja, če bomo za vsak 1% elektrike iz SE plačeval dodatnih 10% pri položnici. Saj zdaj se je to poboljšalo, ko ni več subvencij na nove (sej zato se tudi kljub super zapravljivem ekonomskem obdobju, ne dela pretirano veliko novih SE).
Kot sem rekel, do kakšnih 5% iz SE problemov ne bo (itak uvozimo več od tega) in tudi vpliv na ceno bo zgolj na omrežnem delu. Ni pa to neka dolgoročna rešitev, če govorimo le o 5% deležu proizvodnje.
Samo kot si sam rekel, se investicija v SE večini preko netmarketinga ne izplača, zakaj bodo potem ljudje to delali? Veliko jih ravno ne bo, samo zato ker je cool, sploh ko bo spet kriza.
Magic

fikus_ ::

Pri napetosti imaš prav 230V. Dodajam toleranco +/-10%

Računana moč je pa čisto OK! Ti si računal DC tok in ponujal to za AC, na kar sem te opozoril, sedaj si pa užaljen!

Sicer pa, ko boš imel svojo SE in pisal na osnovi dejstev, boš relevanten sogovornik na to temo. Dokler pa pobiraš info z interneta pa ne.

J.McLane ::

Fikus, iz tvojih linkov se ne znajdem, odgovori mi že na to preprosto vprašanje, če na vsaki fazi dam gor porabnika 5 kW ali mi bo 3x25A pancerke zabrisalo ven ali ne?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

telexdell ::

Magic1 je izjavil:


Samo kot si sam rekel, se investicija v SE večini preko netmarketinga ne izplača, zakaj bodo potem ljudje to delali? Veliko jih ravno ne bo, samo zato ker je cool, sploh ko bo spet kriza.

Kdaj sem rekel, da se investicija v SE po sistemu neto meritev ne izplača???? Danes imajo paneli garancijo 15+ (tudi že 35) let. Garancija inverterja in optimizatorjev moči je do 25 let. Kvalitetna pod konstrukcija je skoraj večna. Kabli pa tudi zlahka zdržijo 20+let tudi zunaj. Če vse skupaj zavaruješ pred požarom in lomom stekla potem 15 let nimaš skoraj nobenih stroškov, saj ti vse krije garancija in zavarovanje. Vračilna doba pa je okrog 10 let, če bo cena elektrike ves čas takšna, kot danes. V obdobju od 15...25 let bo mogoče crknil (ali pa ne) kakšen panel- strošek 100 in nekaj €. Po 25. letih pa lahko vse odstraniš in nabaviš komplet novo opremo (pač kot menjaš avto ali Tv ali...). Pa zopet prvih 15 let nimaš praktično nobenih stroškov...

Vidim pa sam največjo prednost pri tistih kateri so pohiteli v tem, da imajo dovoljenje za priklop. Ko bo število SE naraslo na neko kritično maso na neki TP se dovoljenja ne bo več dalo dobiti, brez investicij v infrastrukturo omrežja. Stvar bo podobna, kot je pri internetu. Vsi bi radi imeli optiko a žal marsikdo nima niti spodobne bakrene povezave, da bi lahko spremljal IPTV.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

J.McLane ::

Elektrika se bo do novega leta pri vseh ponudnikih podražila, končni znesek na moji položnici bo za ca. 10% večji.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Master_Yoda ::

Kaj se bo dejansko podrazilo, elektrika ali vsi prispevki za vzdrzevanje, etc. ? Ker kolikor gledam na poloznico od tega meseca je od 42, ki jih moram placati elektrika stala 11 eur. Da se pozna 10% na poloznici se mora elektrika sama kar konkretno podraziti...

gruntfürmich ::

telexdell je izjavil:

Torej, moč katerega vira se je moral zmanjšati zaradi tega, ker sonce močno sije?

ker se iz panelov prioritetno rine v omrežje, se bo zmanjšalo tisto kar je najlažje; verjetno daljinske hidro, in bodo polnile bazene...
pa saj to sam nabolje veš, zavajaš pa 100/uro...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

telexdell ::

gruntfürmich je izjavil:

telexdell je izjavil:

Torej, moč katerega vira se je moral zmanjšati zaradi tega, ker sonce močno sije?

ker se iz panelov prioritetno rine v omrežje, se bo zmanjšalo tisto kar je najlažje; verjetno daljinske hidro, in bodo polnile bazene...
pa saj to sam nabolje veš, zavajaš pa 100/uro...

Kaj se bodo? Citiral se podatke iz portala ELES, kot so bili objavljeni ob 12. uri danes. Torej nič šele bo ampak tako že je.

In kaj konkretno zavajam? Če veš da zavajam mi citiraj tisto mojo navedbo in poleg prilepi povezavo, ki bo tvojo ugotovitev podprla. Jaz sem npr. prilepil link do portala ELES-a, kjer lahko preveriš ali zavajam ali ne.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

telexdell ::

Master_Yoda je izjavil:

Kaj se bo dejansko podrazilo, elektrika ali vsi prispevki za vzdrzevanje, etc. ? Ker kolikor gledam na poloznico od tega meseca je od 42, ki jih moram placati elektrika stala 11 eur. Da se pozna 10% na poloznici se mora elektrika sama kar konkretno podraziti...

Zaradi razmer na trgu se že draži postavka elektrika. Pri nekaterih dobaviteljih že septembra pri drugih kasneje. Elektrika se namreč kupuje po terminskih pogodbah in se cena spremeni, ko veljavna pogodba poteče in se sklene nova.
Ostali prispevki pa se itak dražijo vsako leto. Ker je sedaj nekaj let cena elektrike padala se nam je zdelo, da cene mirujejo. Sedaj ko bo vse zraslo, se pa zna zgoditi, da bodo naslednji kompletni računi za 2..5% višji.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

fikus_ ::

JMclane: "če na vsaki fazi dam gor porabnika 5 kW ali mi bo 3x25A pancerke zabrisalo ven ali ne?
"

Varovalke bodo zdržale.

telexdell ::

fikus_ je izjavil:

JMclane: "če na vsaki fazi dam gor porabnika 5 kW ali mi bo 3x25A pancerke zabrisalo ven ali ne?
"

Varovalke bodo zdržale.

Kok sedaj? Če pogledamo tvoj zapis:
Kako pa SODO oz. ostali ponudniki računajo priključno moč ne vem.
Imam 3 x 25 A varovalke in obračunano priključno moč 10 kW.
Če računam P = 1,71 * 240 V * 25 A = 10392,3 W = 10 kW . To je izračunana moč ene faze.

Imaš 3x25 A varovalke torej imaš tri fazni tok. Sam si naračunal 10 kW moči ene faze. Če imaš 3 faze potem imaš skupno moč 31 kW. Zaračunajo ti jo pa 10 kW? Mar ni to subvencija.
Če pa si se na koncu malce narobe izrazil in je priključna moč 10 kW, torej toliko kot plačuješ potem ne štima zadnji odgovor. 3x5kW je namreč 15 kW, kar je več od 10 kW in ti bodo varovalke pregorele.
Torej kaj tore: imaš subvencionirano priključno moč ali varovalke ne bodo zdržale 3x5 kW obremenitve?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

fikus_ ::

Dobro beri! Še enkrat: "Kako pa SODO oz. ostali ponudniki računajo priključno moč ne vem."

Sicer pa poglej svoj račun za elektriko (če jo plačuješ).

J.McLane ::

fikus_ je izjavil:

JMclane: "če na vsaki fazi dam gor porabnika 5 kW ali mi bo 3x25A pancerke zabrisalo ven ali ne?
"

Varovalke bodo zdržale.


Torej iz omrežja cuzam 15 kW kljub temu, da plačujem priključno moč 10 kW, mislim da je bil to point Telexa, ki ga ni nihče razumel.

Master_Yoda je izjavil:

Kaj se bo dejansko podrazilo, elektrika ali vsi prispevki za vzdrzevanje, etc. ? Ker kolikor gledam na poloznico od tega meseca je od 42, ki jih moram placati elektrika stala 11 eur. Da se pozna 10% na poloznici se mora elektrika sama kar konkretno podraziti...


na 11 eur dodaj še DDV, podražitev bo ca 30%, toliko je podražil GEN-i, ki je bil do sedaj s svojimi akcijami najcenejši.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: J.McLane ()

telexdell ::

fikus_ je izjavil:

Dobro beri! Še enkrat: "Kako pa SODO oz. ostali ponudniki računajo priključno moč ne vem."

Sicer pa poglej svoj račun za elektriko (če jo plačuješ).

Pa nisem zraven meša SODO ampak sem dal le tvoj izračun in tvoje zagotovilo. Ti si naračunal 10 kW (ali po fazi ali skupaj?) In ti si rekel, da varovalke zdržijo, če daš na vsako fazo 5 kW.

Pol pa jaz zavajam???
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

fikus_ ::

Očitno imaš probleme z bralnim razumevanjem! Še enkrat in počasi preberi moj post, ki ga komentiraš!

telexdell ::

fikus_ je izjavil:

Očitno imaš probleme z bralnim razumevanjem! Še enkrat in počasi preberi moj post, ki ga komentiraš!

Brez skrbi, razumem kaj si napisal. A tisto kar si napisal nima veze s tistim, kar te sprašujem. Računal si priključno moč za 3x25 A varovalke in naračunal tam 10 kW, kar bi naj ustrezalo cifri na računu. V enem od naslednjih postov pa si zatrdil, da bi varovalke zdržale, če bi na vsako obesil 5 kW. 3x5 pa je še vedno 15 in ne 10. Te cifre pa nimaš na računu. Sprašujem te za pojasnilo nasprotujočih trditev v roku nekaj ur, ti pa mi mečeš ven SODO in naj gledam svoj račun, poleg pa še očitaš bralno nepismenost???


Ker sem dobra duša ti povem, kje si se zmotil v izračunu. Zmoto, da pri nas ni nazivna napetost 240 V ampak 230 V si že priznal. Formula pa bi se moral pravilno glasiti: P=1,73*Uf*1,73*If, ko vstaviš cifre: P= 1,73*230*1.73*25=17,25 kW.
Ker pa je 1,73*1.73=3 lahko formulo zapišeš tudi P=3*230*25=17,25 kW. To pa je tista formula, preko katere si mi dejal, da nimam pojma o trifazni moči.

PS- drugič raje dvakrat premisli, preden nekomu nekaj očitaš. Če pa že in naletiš na celo vrsto dokazov, da tvoji očitki ne pijejo vode ne vztrajaj v dokazovanju zgrešenega. Videz navzven je tak, kot da bi hotel delati bedaka iz sebe.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

fikus_ ::

Še enkrat preberi! Računal sem 1f in to tudi napisal!

telexdell ::

fikus_ je izjavil:

Še enkrat preberi! Računal sem 1f in to tudi napisal!

Pri eni fazi pač ni korena iz 3 ampak je zgolj produkt napetosti in toka: 230*25=5,75 kW.

PS- saj bo počasi. Pred naslednjim odgovorom si pa za spremembo poglej formule na povezavah, katere si prilepil.:):)
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

GizmoX ::

Informativna Petrolova ponudba za postavitev 7kWp sončne elektrarne:

25x Luxor EcoLine P60/275 (145€/kos.de, 25x 275Wp ~ 7kWp) paneli
1x SolarEdge SE7K-ER-01 (1.400€/kos.si, DC 9,5kW --> AC 7kW) razsmernik
25x SolarEdge PowerOptimizer P300 (60€/kos.si, max 60/300W) optimizatorji
25x K2 CrossHook 4S (10€/kos.de) strešni nosilci
1x ZMXI320 CQU 1L1D3.21 S4 (250€/kos.si) števec
+ ogled + projekt + AC/DC omarica + montaža + priklop + 7 letno zavarovanje in servis ...
= 11.000€ (še brez subvencije).
(seštete cene iz internetnih štacun (v oklepajih) nanesejo 6.300€)

PVGIS5 je naračunal 7.000kWh letno na moji strehi.

Manjkajo še snegolovi, snegobrani, prehod iz enofaznega na trofaznega, ipd., ampak za neko oceno stroškov zadostuje.
Zaračunavanje preko letnih neto meritev (plačam razliko elektrike, če jo porabim preveč; podarim razliko elektrike, če jo porabim premalo)

Kakšna se vam zdi ponudba? Kakšni nasveti?

Še dodatno vprašanje: slej ko prej k hiši pride električni avto, z njim pa 3kW (3,7kW?) polnilna postaja. Ali to kaj vpliva na trenutno inštalacijo sončne elektrarne, ali se to pač priključi zraven, ko pride avto?
udirač => uni. dipl. inž. rač.

VaeVictis ::

GizmoX koliko kvadrature strehe to pokrije?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: VaeVictis ()

GizmoX ::

VaeVictis je izjavil:

GizmoX koliko kvadrature strehe to pokrije?
Napisali so 48,13 m2. Paneli so sicer 1,64m × 0,99m = 40,7 m2; potem pa še nosilci in fuge ...
udirač => uni. dipl. inž. rač.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GizmoX ()

telexdell ::

Ali imaš na strehi SE ali ne na izvedbo polnilne postaje za električni avto to ne vpliva.

A moraš preiti iz ene faze na 3? Če imaš sedaj 1x35 A je to 8 kW priključne moči, kar je dovolj za 7 kWp SE. Če pa moraš spremeniti potem pa ne pozabi na stroške prevezav notranjega razdelilnikov, enakomerno razporeditev porabnikov po fazah, morebitnega novega kabla med števcem in notranjim razdelilnikom...
Zakaj bi na delu strehe, kjer bo SE montirana snegobrane? Sneg mora čim prej s strehe, da bodo paneli delali elektriko. Je pa to lahko problem, če pod streho poteka frekventna pot ali je kakšno parkirišče. Pol pač rabiš snegobrane in večji del zime ne bo proizvodnje na tistih panelih, s katerih ne bo zdrsnil sneg (npr. spodnja vrsta).

Poskusi dobiti ponudbo še od koga drugega, da boš dobil občutek. Drugače pa ima Petrol cena okrog 1.500 €/kWp (brez subvencije), ker nudi poleg zavarovanje in vzdrževanje za 7. let. Kdo drug bi lahko bil v kateri postavki cenejši oz. ti ne bi bilo treba plačati celotnega paketa, če ga ne potrebuješ.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

GizmoX ::

telexdell je izjavil:

...
Hja, sem na 50A varovalki, kar bi še šlo z eno fazo, ampak razmišljam še o nakupu toplotne črpalke.
Hvala za info, se moram pozanimat pri elektro o možnostih.

Snegobrani s sončno elektrarno so pa res neumnost, priznam :)

Bom dobil še kakšno ponudbo, bo res najbolje za orientacijo.

Kakšen smisel ima zavarovanje v prvih (7) letih? So s sončno elektrarno kakšne tipične napake/poškodbe/problemi? Ali je to bolj v primeru toče ipd.?
udirač => uni. dipl. inž. rač.

Magic1 ::

Neurje, ki bi ti eventuelno lahko potrgalo celice, toča in kraja.
Magic

Spock83 ::

Kaj pa to? https://medium.com/@sonce.energija/ener...

Višek energije ne podarjaš ampak lahko uporabljaš npr. pozimi, prodaš ali podariš.

7982884e ::

Evo, Japoncem je 7 let po Fukusimi le uspelo najti primer, ko je nek delavec umrl za rakom - pljucnim, ki so mu ga diagnosticirali 2016.

En problem: njegov primer verjetno nima nobene veze s Fukusimo. Da sevanje poveca moznost obolenja za rakom, mora biti doza precej vecja, kot so doze, ki so jim bili delavci izpostavljeni:

https://www.forbes.com/sites/jamesconca...

V prisilni evakuaciji Fukusime je umrlo 1000 ljudi, posredno in neposredno, tudi zato ker so 7 let ziveli - in se zivijo - kot begunci, ceprav je obmocje ze zdavnaj vec kot varno za zivljenje.

korenje3 ::

Če imate milijone lahko postavite vetrno elektrarno. Investicija se povrne v 6 letih, če so razmere ugodne.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

LuiIII ::

Ja v Nemčiji bi jo morda lahko postavil in bi se verjetno res splačala, če bi bila na ugodni lokaciji. V koliko letih je pa vprašanje.

Gavran ::

telexdell je izjavil:

Tako sploh ni nujno, da bo npr. TEŠ6 imel dobiček, če bo ob 12. popoldne na sočni dan v soboto delal na polno. Če pa bi obratoval z npr. 70% močjo, pa bi ga imel.



... če pa bi ga namesto zmanjšanja proizvodnje (ob znani prodajni ceni elektrike) čisto ustavili, pa bi imeli denarja kot švicarji...
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

a_borlak ::

Pri domači sončni elektrarni (se pravi samooskrbne variante) se dela obračun enkrat letno, vsaj pri Geniju. Koliko pridelaš, koliko porabiš, najbolje je, če imaš pozitivno nulo in temu nekako tudi prilagodiš količino panelov oz. končno moč. Seveda je odvisno še od same lege, števila sončnih dni, itd, zato je pametno pogledati položnice za dve leti nazaj in izračunati letno porabo. Tako mimogrede, naša toplotna črpalka je imela sredi zime cca 500kWh mesečno (december, januar, februar, ostale mesece krepko manj).

telexdell ::

Gavran je izjavil:


... če pa bi ga namesto zmanjšanja proizvodnje (ob znani prodajni ceni elektrike) čisto ustavili, pa bi imeli denarja kot švicarji...




Naše ocene kažejo, da bo za prehod z lignita na zemeljski plin potrebna cena izpustov med 30 in 35 evrov za tono.

vir finance


Očitno bomo TEŠ6 zaprli mnogo prej kot leta 2047, če že pri ceni kuponov tam 20€ dela s tolikšno izgubo.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

telexdell ::

Cene izgradnje so tam 50% previsoke. Samogradnja je pod 1000 €/kWp, izgradnja na ključ pa okrog 1500€/kWp oz. 1300 €/kWp z odbito subvencijo.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

fikus_ ::

Mpritr oglašuje internetno stran!

WaterBoy ::

telexdell je izjavil:

Gavran je izjavil:


... če pa bi ga namesto zmanjšanja proizvodnje (ob znani prodajni ceni elektrike) čisto ustavili, pa bi imeli denarja kot švicarji...




Naše ocene kažejo, da bo za prehod z lignita na zemeljski plin potrebna cena izpustov med 30 in 35 evrov za tono.

vir finance


Očitno bomo TEŠ6 zaprli mnogo prej kot leta 2047, če že pri ceni kuponov tam 20€ dela s tolikšno izgubo.

Seveda ja :)

vahid ::

Party is over for dirt-cheap solar panels, says China executive

https://www.reuters.com/article/us-davo...

vostok_1 ::

Eh shit.

Ampak ja...počasi se bomo vsi zavedli kaj pomeni ko dežele, ki smo uporabljali kot skoraj suženjsko silo, ne želijo več delati za mezdo.

Vse se bo počasi podražalo.

Nekateri sicer še upajo, da bodo Afriko izkoristli, ampak žal Afričani niso Kitajci. No...razen če šteješ to, da je Kitajska pokupila pol afrike.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

vahid ::

Zgodba je enaka kot VEDNO - izdelek, das ven napol zastonj. Ko se ljudje nahookajo nanj (naj samo spomnim na nemce in obsesijo s solarno energijo, ali pa google in "zastonj" email, storage,...), dvignes ceno, prodas podatke, izkoriscas naivneze. Nic novega. In enako zabiti uporabniki, ki se vedno ne razumejo.

Nikec3 ::

Ne vem če je to prava tema, a vendar:
https://manager.finance.si/8949335/Gore...

Gre za zadevo moči 13MW, kar sploh ni malo glede na to, da se je Tesla nevem kako hvalila z Avstralsko zadevo, ki ima 100MW.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

All ::

En mal sirsi pogled na soncnice.

Gavran ::

So končno ugotovili tisto, kar nekateri trdimo že ves čas, da so paneli in ventilatorji brez shranjevanja vredni bikovega d.reka.
In še važna podrobnost - Kalifornija je nekje toliko južno kot Alžirija, mi pa smo bližje New Yorku...
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

vostok_1 ::

Trdimo že dolgo časa.

Ob trenutnih cenah fosilnih goriv je vodikova ekonomija trd investicijski oreh, ampak prednost puščavskih delov blizu ekvatorja je ogoromna, kar se tiče toplotnega toka. Podnevi pekoče, ponoči ledeno. Idealni pogoji za toplotne stroje, zgolj preštudirat treba zadevo.
Če tej deli ne bi zgodovinsko imeli razmeroma manj kvaliteten človeški kapital, bi tam lahko bila nova energijska meka.
Ampak to je začaran krog. Ker se nonstop tepejo med seboj, nihče noče tam investirat, ker nihče noče tam investirat, se tepejo med seboj. Vicious cycle.

Izrael je recimo prekinu ta cikel. Prinesel je kvaliteten človeški kapital v puščavo in tam naredil oazo.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

Cange ::

Kaj pa dalnovod California - ~Verginija, kaže 3 ure razlike, dalnovod vs baterija. Dalnovod na zahod bi lahko pa kitajce poklical ker znajo delat otoke.

ziga1990 ::

jaz se pa nebi strinjal da so solarne elektrarne prava stvar niti niso ravno eko. Nuklearka je najbolj ekološki način proizvodnje elektrike če pogledaš vse kot celoto
Ryzen 1700, 16gb RAM, GTX1070, NH-D15, Bequiet Darkbase pro 900

Nikec3 ::

Gavran je izjavil:

So končno ugotovili tisto, kar nekateri trdimo že ves čas, da so paneli in ventilatorji brez shranjevanja vredni bikovega d.reka.
In še važna podrobnost - Kalifornija je nekje toliko južno kot Alžirija, mi pa smo bližje New Yorku...

Ena stvar temu videu sicer manjka. Če naredimo dobre povezave za prenašanje energije, bodo te opravljale podobno nalogo kot baterije. Baterija ti energijo shrani za kasnejšo uporabo, omrežje ti energijo prenese iz območji kjer je preveč energije na območja kjer je energije premalo.

Če imaš samo solarne elektrarne je neenakomernost proizvodnje med dnevi in letnimi časi velika. Ko enkrat dodaš veter, hidroelektrarne, geotermalno energijo, črpalne elektrarne, baterije, močno omrežje, prilagajanje porabe pri končnih uporabnikih,... si neenakomernost konkretno zmanjšal. Mislim, da je to pot za prihodnost.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

Gavran ::

Ko bos poskusil umestiti konkreten daljnovod v prostor, bos videl, kje si... Pa cela Evropa je v enem ali dveh casovnih prostorih, cele ZDA malo vec,...
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

Nikec3 ::

Gavran je izjavil:

Ko bos poskusil umestiti konkreten daljnovod v prostor, bos videl, kje si... Pa cela Evropa je v enem ali dveh casovnih prostorih, cele ZDA malo vec,...

Okej, sonce malo težje "prenašaš", veter in energijo iz črpalnih hidroelektrarn pa komot. Nekje v Evropi vedno piha. Sej ne pravim, da bo enostavno tole, ampak je edina opcija.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"
««
138 / 312
»»