» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
137 / 312
»»

LuiIII ::

Če bi namesto zgrešene investicije v TEŠ6, investirali v NEK2, bi prišli veliko ceneje skozi kot če se tega lotimo danes. Seveda smo morali podpreti saleški lobi in njihov usran lignit. Saj ne da se okoli NEK ne dogaja polno korupcije, samo je zadeva, ob zgraditvi skladišča srednje radioaktivnih odpadkov, čistejša in dalj uporabna.

vostok_1 ::

Diehard zagovorniki panelov gledajo res zgolj na teoretične performanse.
V praksi pa so vedno razpršene zadeve manj stabilne, čeprav bolj redundantne. Super za primer vojne, bolj slabo pa v peacetime.

Kot rečeno, polovica slovenije bo morala pozimi brisat panele vsako jutro oz. na par dni. drugače bo sosed spet se hladno tuširal, v železarni jesenice pa se bo talina solidificirala v loncu.
O veternicah pa smo že govorili, imam dovolj kapacitete v sloveniji, da poganjamo en kalorifer v dnevni.

Skratka, not gonna happen.

Če že želimo fantazijske scenarije, navijam za lokalne, prenosne torijske reaktorje. Redundanca in stabilnost.
Realno pa seveda JEK2, najmodernejše generacije, po možnosit breeder.

Če šaltamo na torij, imamo zaloge varne in blizu. V skandinaviji imaš polno tega.

Odpreti moramo vseevropski fund za razvoj novih jedrskih reaktorjev, in tam zaposliti Muska za max 1 leto.
Standardizirati komponente in začeti novo industrijo.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

gruntfürmich ::

telexdell je izjavil:

Kakšen tvoj denar? Si postavil lastno vetrnico ali sončno elektrarno, da si dal svoj denar? Če pa misliš na subvencije... koliko misliš je šlo našega denarja v TEŠ in koliko ga še bo šlo, do dokončnega zaprtja TE in premogovnika?

Očisti že mogoče bolj kot domači dimnik je pa količina dima nekaj milijonkrat večja, kot iz domačega dimnika. Pa iz domačega puha tej pa tej iz onega pa 24/7.
Pol pa ko SO2 iz zraka spraviš v kalcit tako, da dobiš sadro imaš pa poleg pepela še gore odpaskov v obliki sadre. Ker se ni vso žveplo vezalo v sulfate imaš še toliko in toliko sulfitov. Ti pa so strupeni in topni v vodi. In zopet si proti nečemu kar vidiš in zagovarjaš večje sranje, katerega ne vidiš s prostimi očmi.

točno moj denar bolj poganja panele in veternice kot TEŠ. ko bo investitor veternic/panelov ne-računal na mojo subvencijo v takšni in drugačni obliki prisile, takrat pa bom pozdravil te odločitve.

in če smo že pri kvazi eko izpuhih, je izpuh iz TEŠ veliko bolj prečiščen kot domača kurišča. ampak ok, to ni tema debate.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

vostok_1 ::

Smo že govorili, da je izpust termoelektrarn dokaj čist. Nismo neke cifre o 90% za emisije podali?
Seveda pa ga ni čez breeder reactorje.

Radioaktivnih odpadkov dobiš za par zabojev. Spustiš 1km pod zemljo, zaliješ z betonom in zasuješ. Za naslednjih 100.000 let si dober.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

jb_j ::

A imajo že podatke, kdaj se določena investicija v elektrarne povrne. (z vsemi stroški vzdrževanja+goriva+remonti+skladiščenje odpadkov)
že cel dan čakam in še vedno brez konkretnih podatkov.
Sedaj sem zasledil le dva približna podatka za vetrno in sončno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jb_j ()

vostok_1 ::

Beri za nazaj to temo, se je že omenjalo reči.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

SimplyMiha ::

Ta tema je kot vir podatkov neuporabna, ker ti podatki niso niti najmanj organizirani. Le kdo bo šel skozi vseh 137 strani v iskanju odgovora na vprašanje?

Zgodovina sprememb…

vostok_1 ::

Potem je res boljše, da se pozanima drugje.
Dvomim, da se komu da znova in znova postat iste podatke.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Spajky ::

vostok_1 je izjavil:

...Če že želimo fantazijske scenarije, navijam za lokalne, prenosne torijske reaktorje. Redundanca in stabilnost.
... Če šaltamo na torij, imamo zaloge varne in blizu. V skandinaviji imaš polno tega ...
thorium-salt-reactor-experiments-resume-40-years
http://revolution-green.com/thorium-sal...
... in na koncu nam bodo nekoč Kitajci zgradili takšno elektrarno in prevzeli nuk.smeti iz Krškega in jih uporabili za "svojo obogatitev" pri S.Korejcih ... ;) ... pol bo pa novi zun.minister tam odprl še Slo veleposlaništvo v PjongYang-u, kamor bo šel na otvoritev-izlet poln Falcon "zaslužnih" za 2 tedna :)) ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

telexdell ::

gruntfürmich je izjavil:


točno moj denar bolj poganja panele in veternice kot TEŠ. ko bo investitor veternic/panelov ne-računal na mojo subvencijo v takšni in drugačni obliki prisile, takrat pa bom pozdravil te odločitve.

in če smo že pri kvazi eko izpuhih, je izpuh iz TEŠ veliko bolj prečiščen kot domača kurišča. ampak ok, to ni tema debate.

Spet eden izgubljen v preteklosti.Obstal je pri tistih subvencijah v preteklosti in misli, da je še danes tako. Si pri seksu enako "napreden"- enkrat vprašal, ga je zavrnil(a) pa si zato še danes devičnik?:D:)

Če te nekaj ubije stokrat in potem to prečistiš 99% te še vedno ubije- sicer le enkrat a metev si isto kot pri 100x vrednostih.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

gruntfürmich ::

telexdell je izjavil:

Spet eden izgubljen v preteklosti.Obstal je pri tistih subvencijah v preteklosti in misli, da je še danes tako.
torej so danes motivi postavitve panelov drugi kot da se ti investicija povrne? slučajno da prispevaš k čistejšem okolju ali da bi rad imel izključno lastno elektriko? ker nič od tega mi ni kolega rekel ko razmišlja o postavitvi elektrarne na streho...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

telexdell ::

Če bo kolega postavil SE ti zaradi tega ne boš plačal nič več ali nič manj elektrike, kot če jo ne postavi. Kako jo bo potem gradil za tvoj denar? Mu boš kot kolega denar posodil, on ti ga pa ne bo vrnil? Imaš v načrtu kakšen drug vir dajanja svojega denarja za kolegovo SE?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

BigWhale ::

Ce so solarne elektrarne subvencionirane in ce se elektrika iz solarnih elektrarn odkupuje po neki ne-trzni ceni, potem al nekdo drug placa za to al pa nekdo dela z izgubo. Zdej, a se to pozna na mojem racunu za elektriko, je pa vprasanje. Nek prispevek za obnovljive vire placujemo vsi, mar ne?

Magic1 ::

Seveda ga vsi plačujemo in je kar zajeten del položnice. Pri 10kW priklučku je to 7€ na mesec. Sama poraba elektrike me je prišla 16€ prejšnji mesec. Torej 16€ elektrika, 16€ omrežje, 7€ OVE, še par malenkosti plus DDV na vse in imaš položnico za 55€.
Magic

telexdell ::

BigWhale je izjavil:

Ce so solarne elektrarne subvencionirane in ce se elektrika iz solarnih elektrarn odkupuje po neki ne-trzni ceni, potem al nekdo drug placa za to al pa nekdo dela z izgubo. Zdej, a se to pozna na mojem racunu za elektriko, je pa vprasanje. Nek prispevek za obnovljive vire placujemo vsi, mar ne?

Če bi če ne bilo bi na stranišču peli namesto čepeli.
V subvencijski shemi do leta 2013 je bila določena odkupna cena elektrike neodvisno od tržnih razmer. Ker pa so cene komponent za SE precej padle tega od takrat ni več. Če postaviš SE lahko dobiš enkratno subvencijo v višini 180€/kVA. Podobno kot dobiš subvencijo za nakup toplotne črpalke ali izolacijo hiše ali uporabo deževnice ali nakup električnega avta ali...

Pri varovalkah npr. 3x20A plačuješ obračunsko moč 7 kW. Dejanska moč pa je 3x230x20=13,8 kW. Torej imaš subvencionirano 50% dejanske priključne moči. Cena 7 kW priključne moči je 6,64€ in prispevka OVE 6,31 €. Torej vsota obeh postavk pomeni manj, kot bi plačevali le priključno moč, če ne bi bila subvencionirana.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

c3p0 ::

Mislim, da nekaterim še vedno ni jasno, kaj je to samooskrba.

fikus_ ::

Telexdell, si fan SE ter trolaš v tej smeri in večkrat pišeš stvari, ki ne držijo!

Zadnji post, napaka v izračunu električne moči (enosmerni ni enako izmenični tok)! Preberi si osnove in ponovi vajo!

Mo%C4%8D @ Wikipedia

gruntfürmich ::

telexdell je izjavil:

V subvencijski shemi do leta 2013 je bila določena odkupna cena elektrike neodvisno od tržnih razmer. Ker pa so cene komponent za SE precej padle tega od takrat ni več.

torej je odkupna cena enaka kot od nuklearke?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

telexdell ::

fikus_ je izjavil:

Telexdell, si fan SE ter trolaš v tej smeri in večkrat pišeš stvari, ki ne držijo!

Zadnji post, napaka v izračunu električne moči (enosmerni ni enako izmenični tok)! Preberi si osnove in ponovi vajo!

Mo%C4%8D @ Wikipedia

In koliko je torej priključna moč pri varovalkah 3x20A? Lahko napišeš postopek izračuna, da ne bom živel v nevednosti?

Pa, lahko bi pomagal ostalim forumašem in bi stvari katere ne držijo popravil, namesto da skrivaš svoje znanje kot kača noge.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

telexdell ::

gruntfürmich je izjavil:

telexdell je izjavil:

V subvencijski shemi do leta 2013 je bila določena odkupna cena elektrike neodvisno od tržnih razmer. Ker pa so cene komponent za SE precej padle tega od takrat ni več.

torej je odkupna cena enaka kot od nuklearke?

Če gledaš diagram odvzema JEK deluje v pasu 24/7 dela s praktično enako močjo. Tržne cene pasovne energije pa so precej nižje od cen običajne ali celo vršne energije. Od leta 2013 dalje se SE, katere bi prodajale energijo praktično ne gradi več. Sprejetje novele o samooskrbi (2015) je znova povečala interes za gradnjo SE. Po tej shemi pa se energija ne prodaja ampak se jo zgolj kupuje, če jo lastnik SE za samooskrbo premalo. Kupuje pa se po ceni, katero ima določen trgovec, s katerim ima lastnik SE za samooskrbo sklenjeno pogodbo. Torej, po tržni ceni.
Obstaja pa še varianta, da se elektrika prodaja na trgu preko Borzena. Tam pa so občasno razpisi na katerega se lahko za subvencijo prijavi vsak majhen proizvajalec elektrike (voda, veter, sonce, toplota...). Po posebni metodologiji se izračuna lastna cena proizvedene energije, katera se potem subvencionira. Je pa ta cena za vsako malo elektrarno drugačna in je ukrep dejansko enak kot pri TEŠ 6- vsi pokrivamo izgubo, katero bi imel proizvajalec elektrike, če bi elektriko prodajal po borznih cenah. Za vsak razpis so na razpolago so zgolj omejena sredstva. Ko jih zmanjka je treba počakati na nov razpis.
Seveda pa se je treba (preden kdo skoči do plafona) spomniti besed našega velikega elektrotehnika Vidmarja- "Najdražja je nerojena kWh elektrike"
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

BigWhale ::

telexdell je izjavil:

BigWhale je izjavil:

Ce so solarne elektrarne subvencionirane in ce se elektrika iz solarnih elektrarn odkupuje po neki ne-trzni ceni, potem al nekdo drug placa za to al pa nekdo dela z izgubo. Zdej, a se to pozna na mojem racunu za elektriko, je pa vprasanje. Nek prispevek za obnovljive vire placujemo vsi, mar ne?

Če bi če ne bilo bi na stranišču peli namesto čepeli.
V subvencijski shemi do leta 2013 je bila določena odkupna cena elektrike neodvisno od tržnih razmer. Ker pa so cene komponent za SE precej padle tega od takrat ni več. Če postaviš SE lahko dobiš enkratno subvencijo v višini 180€/kVA. Podobno kot dobiš subvencijo za nakup toplotne črpalke ali izolacijo hiše ali uporabo deževnice ali nakup električnega avta ali...

Pri varovalkah npr. 3x20A plačuješ obračunsko moč 7 kW. Dejanska moč pa je 3x230x20=13,8 kW. Torej imaš subvencionirano 50% dejanske priključne moči. Cena 7 kW priključne moči je 6,64€ in prispevka OVE 6,31 €. Torej vsota obeh postavk pomeni manj, kot bi plačevali le priključno moč, če ne bi bila subvencionirana.


Torej, nekdo placa tisto enkratno subvencijo, mar ne? Drugi odstavek je pa whataboutism+derailment in je popolnoma nepomemben za debato o tem ali je elektrika, ki jo elektro podjetje odkupuje od lastnikov solarnih elektrarn subvencionirana ali ne.

Zakaj ne odgovoris na zastavljeno vprasanje? :)

telexdell ::

BigWhale je izjavil:


Torej, nekdo placa tisto enkratno subvencijo, mar ne? Drugi odstavek je pa whataboutism+derailment in je popolnoma nepomemben za debato o tem ali je elektrika, ki jo elektro podjetje odkupuje od lastnikov solarnih elektrarn subvencionirana ali ne.

Zakaj ne odgovoris na zastavljeno vprasanje? :)

Po sistemu samooskrbe se elektrika ne prodaja. Ker ni denarnega toka tudi ni subvencij. Ne tebe, ne mene, ne koga drugega ne stane nič, če si neki Janez postavi SE v sistemu samooskrbe.
Drugi del pa je namenjen temu, da ko vidiš prispevek za OVE skočiš do plafona. Ko pa ti obračunajo le polovico priključne moči pa se skriješ v mišjo luknjo. Pač čista hipokrizija, kjer gledaš na stvari zgolj v luči neposrednih lastnih koristi (subvencija za moč). Posrednih koristi nočeš/nisi sposoben zaznati (manjša odvisnost od uvoza, delovna mesta v fotovoltaiki, učinki na omrežje...). O domnevni škodi pa na dolgo in široko johtaš in stokaš (prispevek OVE, enkratna subvencija, katero posredno pobere izvajalec del in ne lastnik SE).

Bi se počutil bolje, če bi odpravili postavko OVE in bi ti zaračunali takšno moč, kot jo imaš? Misliš, da bi tako plačal več ali manj?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

fikus_ ::

Človek, pa ti še vedno ne razumeš, kaj ti hočemo povedat! Ali pa nočeš razumet! Sedaj je tako, kot pišeš. Plačujemo pa subvencije za pretekle SE, ki so v sistemu odkupa in plačila elektrike po subvencionirani ceni!

Pa ne obračaj besed in preusmerjaj pozornosti! In ne mešaj v to obračunske moči! Govori se o postavki na računu za OVE, kjer je vključena subvencija za SE!

https://www.sodo.si/pogosta-vprasanja/o...

telexdell ::

fikus_ je izjavil:

Človek, pa ti še vedno ne razumeš, kaj ti hočemo povedat! Ali pa nočeš razumet! Sedaj je tako, kot pišeš. Plačujemo pa subvencije za pretekle SE, ki so v sistemu odkupa in plačila elektrike po subvencionirani ceni!

Pa ne obračaj besed in preusmerjaj pozornosti! In ne mešaj v to obračunske moči! Govori se o postavki na računu za OVE, kjer je vključena subvencija za SE!

https://www.sodo.si/pogosta-vprasanja/o...

Govora je o SE katere se gradijo sedaj in se bodo gradile jutri in kako te vplivajo na tvoj ali moj denar. Tisto, kar se je zavozilo v preteklosti je pa itak že zavoženo in bomo pač plačali svojo nesposobnost. Govoriti, da pa gre tvoj/moj denar za SE katero bo postavil neki Francelj je pa najmanj zavajanje, če že ne neumnost.

Drugače pa- kako se izračuna moč pri 3x20 A varovalkah? Znaš izračunati ali pa je s tvojim znanjem kot s kačjimi nogami- ni skrito>:D
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

fikus_ ::

Nekaj guglanja samo za tebe:
http://eele.fe.uni-lj.si/wiki/index.php...

Magic1 ::

Mogoče bo pa telexdell razložil, kako se pri netmarketingu elektrike plača omrežnina. Vsi plačujemo skoraj isti znesek, kot je cena elektrike, še za omrežnino. Pri temu netmarketingu je to gladko subvenionirano in je gratis.
Magic

jb_j ::

Neki sm vidu, da neka elektro podjetja sama postavijo panele. (sicer dobiš le majhen delež, najbrž je odvisno od površine)
A tisto tut država subvencionira?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jb_j ()

telexdell ::

fikus_ je izjavil:

Nekaj guglanja samo za tebe:
http://eele.fe.uni-lj.si/wiki/index.php...

Pa ne formule. Te na spletu najde tudi največji idiot. Daj rezultat kot odgovor na vprašanje "Kolikšna je priključna moč pri varovalkah 3x20A?"
Ker postopka očitno ne znaš napisati veš pa, da jaz nimam pojma napiši enostavno

P=ab,cd kW.

PS namesto a, b,c in d vpiši cifre arabskih številk, katere si dobil z izračunom.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

telexdell ::

Magic1 je izjavil:

Mogoče bo pa telexdell razložil, kako se pri netmarketingu elektrike plača omrežnina. Vsi plačujemo skoraj isti znesek, kot je cena elektrike, še za omrežnino. Pri temu netmarketingu je to gladko subvenionirano in je gratis.

In koliko imaš zaradi tega ti večji račun, če Francelj postavi SE po sistemu neto meritev in ne plačuje omrežnine?

PS- drugače smo pa glede omrežnine že debatirali, a nekateri pač ne morete iz svoje zgodovinske pozabe. Elektrarne po sistemu neto meritev so tako majhne, da se elektrika porabi pri najbližjih sosedih, kateri za elektriko plačajo isto, kot da bi se prenesla od TEŠ ali JEK. Torej z vsemi omrežninami, trošarinami....
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

gruntfürmich ::

jb_j je izjavil:

Neki sm vidu, da neka elektro podjetja sama postavijo panele. (sicer dobiš le majhen delež, najbrž je odvisno od površine)
A tisto tut država subvencionira?

NOBEDEN na tem svetu, ki je v omrežju, ne postavi panele brez naših subvencij, pa če tex tako okoli in okrog razlaga.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

telexdell ::

gruntfürmich je izjavil:

[
NOBEDEN na tem svetu, ki je v omrežju, ne postavi panele brez naših subvencij, pa če tex tako okoli in okrog razlaga.

Kdaj sem rekel, da za postavitev majhnih elektrarn ni subvencij? So! In prav je tako.
Vseskozi pa trdim, da če si danes Francelj postavi SE ne tebe in ne mene to ne stane nič. Tisto kar plačujemo, bomo plačevali še naprej. Če postavka OVE ne bo več potrebna jo bodo pač preimenovali v kakšno NPŽ (nekaj privat žepu) in bomo plačevali naprej.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

gruntfürmich ::

telexdell je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

NOBEDEN na tem svetu, ki je v omrežju, ne postavi panele brez naših subvencij, pa če tex tako okoli in okrog razlaga.
Kdaj sem rekel, da za postavitev majhnih elektrarn ni subvencij? So! In prav je tako.
Vseskozi pa trdim, da če si danes Francelj postavi SE ne tebe in ne mene to ne stane nič. Tisto kar plačujemo, bomo plačevali še naprej. Če postavka OVE ne bo več potrebna jo bodo pač preimenovali v kakšno NPŽ (nekaj privat žepu) in bomo plačevali naprej.
to so buče za naivne. če je sistem pokvarjen še ne pomeni da je vseeno da nekaj plačujemo ali ne.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

telexdell ::

gruntfürmich je izjavil:

to so buče za naivne. če je sistem pokvarjen še ne pomeni da je vseeno da nekaj plačujemo ali ne.

Poglej, za takšne kot si ti in tebi podobne obstaja (fikus, Magic1...) idealna rešitev. Izkoristi naš denar za subvencije in si postavi malo elektrarno, tisto kar sedaj plačuješ za elektriko nameni za 5 letni kredit in si nabavi baterije. Pol se pa le še odklopiš od omrežja, pa ne boš plačeval za noben OVE, nobeno priključno moč, nobene omrežnine... skratka nič od nič. Pa še sekiral se ne boš za nekaj, na kar nimaš vpliva.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

fikus_ ::

Telexdell, ne mi podtikat izjav! Poznam sistem, po katerem so se dobivale subvencije in sedanjega.
Sedanji sistem je za samooskrbo, kjer ni mogoče drugace in za ljubitelje SE.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

Magic1 ::

Pa kaj še telexdell, jaz znam računat z razliko od tebe. Če nimaš idealno postavljeno SE nekje na obali, potem itak tudi sam tolčeš minus, poleg kurjenja vseh brezplačnih storitev, ki ti jih država nudi na račun ostalih.
Največji problem je pa itak to, da je največja poraba elektrike pozimi, ko je proizvodnja SE na minimumu. Vsi zagovorniki prdlagujete, da naj pozimi kurimo v individualnih kuriščih. Mi rabimo več poceni elektrike pozimi, ne poleti. Normalno sodobno gospodinjstvo porabi vsaj 2x več elektrike pozimi, kot poleti.
Magic

gendale2018 ::

LuiIII je izjavil:

Če bi namesto zgrešene investicije v TEŠ6, investirali v NEK2, bi prišli veliko ceneje skozi kot če se tega lotimo danes. Seveda smo morali podpreti saleški lobi in njihov usran lignit. Saj ne da se okoli NEK ne dogaja polno korupcije, samo je zadeva, ob zgraditvi skladišča srednje radioaktivnih odpadkov, čistejša in dalj uporabna.

ja, nek2 bi mogu bit že praktično končan, razmišljalo bi se pa že o nek3

ampak sanja svinja k...
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

BigWhale ::

telexdell je izjavil:


Drugi del pa je namenjen temu, da ko vidiš prispevek za OVE skočiš do plafona. Ko pa ti obračunajo le polovico priključne moči pa se skriješ v mišjo luknjo.


Kje obracunajo samo polovico moci?

https://www.sodo.si/_files/5330/Cenik_o...

Na trofaznem prikljucku z 20A varovalkami ti obracunajo 14kW. Najmanjsa prikljucna moc je 11kW za trofazni prikljucek. In 3x20A za 7kW prikljucek sploh ne obstaja. 7kW lahko dobis samo na enofaznem prikljucku z 32A varovalko. Zaracunajo ti 7kW, dobil si pa 7360W. V bistvu dobis se mal gratisa. :>

Ti si pa trdil tole:

telexdell je izjavil:


Pri varovalkah npr. 3x20A plačuješ obračunsko moč 7 kW. Dejanska moč pa je 3x230x20=13,8 kW. Torej imaš subvencionirano 50% dejanske priključne moči. Cena 7 kW priključne moči je 6,64€ in prispevka OVE 6,31 €. Torej vsota obeh postavk pomeni manj, kot bi plačevali le priključno moč, če ne bi bila subvencionirana.

telexdell ::

BigWhale je izjavil:



Kje obracunajo samo polovico moci?

https://www.sodo.si/_files/5330/Cenik_o...

Na trofaznem prikljucku z 20A varovalkami ti obracunajo 14kW. Najmanjsa prikljucna moc je 11kW za trofazni prikljucek. In 3x20A za 7kW prikljucek sploh ne obstaja. 7kW lahko dobis samo na enofaznem prikljucku z 32A varovalko. Zaracunajo ti 7kW, dobil si pa 7360W. V bistvu dobis se mal gratisa. :>

Ti si pa trdil tole:

telexdell je izjavil:


Pri varovalkah npr. 3x20A plačuješ obračunsko moč 7 kW. Dejanska moč pa je 3x230x20=13,8 kW. Torej imaš subvencionirano 50% dejanske priključne moči. Cena 7 kW priključne moči je 6,64€ in prispevka OVE 6,31 €. Torej vsota obeh postavk pomeni manj, kot bi plačevali le priključno moč, če ne bi bila subvencionirana.

Ti to resno? A za 3x20 A plačuješ 607,19 €/mesec obračunske moči?

@fikus
Poglej si tabelo, katera je na povezavi, katero je pripel BigWhale. Očitno tudi na SODO ne znajo izračunati moč v 3f sistemu. Jih boš moral poslati v dodatno šolo. Pa kakšen link iz Wikipedije jim pošlji, kot jih lepiš tu po forumu.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

fikus_ ::

Telexdell: "Dejanska moč pa je 3x230x20=13,8 kW"

Tukaj sem ti pokazal, da narobe računaš! Poleg tega je nazivna napetost SLO električnega omrežja 240 V.

Prav je P = 1,71 * U * I (1,71 = SQRT 3) za 3f sistem in porabnik priklopljen na fazo in nulo, kar so ponavadi v gospodinjstvih.
Tako, da veva, kdo je kandidat za dodatno šolanje!

Kako pa SODO oz. ostali ponudniki računajo priključno moč ne vem.
Imam 3 x 25 A varovalke in obračunano priključno moč 10 kW.
Če računam P = 1,71 * 240 V * 25 A = 10392,3 W = 10 kW . To je izračunana moč ene faze.

telexdell ::

Magic1 je izjavil:

Pa kaj še telexdell, jaz znam računat z razliko od tebe. Če nimaš idealno postavljeno SE nekje na obali, potem itak tudi sam tolčeš minus, poleg kurjenja vseh brezplačnih storitev, ki ti jih država nudi na račun ostalih.
Največji problem je pa itak to, da je največja poraba elektrike pozimi, ko je proizvodnja SE na minimumu. Vsi zagovorniki prdlagujete, da naj pozimi kurimo v individualnih kuriščih. Mi rabimo več poceni elektrike pozimi, ne poleti. Normalno sodobno gospodinjstvo porabi vsaj 2x več elektrike pozimi, kot poleti.

In koliko manj poceni elektrike pozimi bi potrebovali, če ne bi imeli niti ene same samcate SE? Jap, očitno zares znaš računati.

Prej ko ti bo jasno, da vsaka kWh proizvedena iz obnovljivih virov pomeni manj skurjenega premoga v določenem obdobju in posledično možnost daljšega obratovanja TEŠ, dokler zaloge lignita ne bodo dokončno izčrpane manj težko ti bo v življenju.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

telexdell ::

fikus_ je izjavil:

Telexdell: "Dejanska moč pa je 3x230x20=13,8 kW"

Tukaj sem ti pokazal, da narobe računaš! Poleg tega je nazivna napetost SLO električnega omrežja 240 V.

Prav je P = 1,71 * U * I (1,71 = SQRT 3) za 3f sistem in porabnik priklopljen na fazo in nulo, kar so ponavadi v gospodinjstvih.
Tako, da veva, kdo je kandidat za dodatno šolanje!

Kako pa SODO oz. ostali ponudniki računajo priključno moč ne vem.
Imam 3 x 25 A varovalke in obračunano priključno moč 10 kW.
Če računam P = 1,71 * 240 V * 25 A = 10392,3 W = 10 kW . To je izračunana moč ene faze.


Ti to resno ali se zgolj šališ z nami?

PS-Da ne boš več pisal neumnosti ti pomagam:
standardizirana napetost je 400 V medfazno. Proti zemlji je medfazna napetost nižja za 3 koren iz tri torej: Uf=400/1,73=230,9V in obratno Umf= 1,73*Uf

Moč v tri faznem sistemu pa je zares produkt korena iz tri, medfazne napetosti in linijskega toka: torej P=1,73*Umf*If
Če ostanemo pri varovalkah 3x20 A potem je linijski tok v eni fazi 20 A. Medfazna napetost pa je 400V. Torej: 1,73*400*20=13,86 kW.

Ker pa velja, da je fazna napetost za koren iz 3 nižja od medfazne velja 1,73*(1,73*230)*20. Koren iz tri na kvadrat pa ti da 3. Tako velja: P=3*Uf*If=3*230*20=13,8 kW
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

J.McLane ::

fikus, še malo razlage prosim, če si jaz tole prav predstavljam.

Ali tvoj izračun velja za 3f porabnika?
Kaj pa če imam lepo porazdeljene gopodinjske 1f porabnike, torej da vsako fazo posebej obremenim s 5 kW, ali mi bo 3x25A varovalke ven pometalo?
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

gruntfürmich ::

telexdell je izjavil:

Poglej, za takšne kot si ti in tebi podobne obstaja (fikus, Magic1...) idealna rešitev. Izkoristi naš denar za subvencije in si postavi malo elektrarno, tisto kar sedaj plačuješ za elektriko nameni za 5 letni kredit in si nabavi baterije. Pol se pa le še odklopiš od omrežja, pa ne boš plačeval za noben OVE, nobeno priključno moč, nobene omrežnine... skratka nič od nič. Pa še sekiral se ne boš za nekaj, na kar nimaš vpliva.

1.nisem pristaš izkoriščanja skupnega denarja, zato ta 'rešitev' zame odpade
2.trdiš da bom z nakupol panelov in kasneje baterij ter frekvenčnega pretvornika (polne cene) ceneje prišel skozi z elektriko?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

telexdell ::

gruntfürmich je izjavil:


1.nisem pristaš izkoriščanja skupnega denarja, zato ta 'rešitev' zame odpade
2.trdiš da bom z nakupol panelov in kasneje baterij ceneje prišel skozi z elektriko?


1. pa saj ne bi izkoriščal skupnega denarja. Le iz skupnega denarja bi vzel nazaj del denarja, katerega si prispeval v skupni žakelj.>:D
2. Le od kje ti to, da trdim kaj takšnega? Bolje ti bo v tem, da tvoj denar ne bo šel za namene, katerim (kot je videti) nasprotuješ.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

gruntfürmich ::

nisem trdil da trdiš, samo uprašam...

telexdell je izjavil:

1. pa saj ne bi izkoriščal skupnega denarja. Le iz skupnega denarja bi vzel nazaj del denarja, katerega si prispeval v skupni žakelj.
tako si ti to opravičuješ ko razmetavaš skupni denar?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Magic1 ::

telexdell je izjavil:

Magic1 je izjavil:

Pa kaj še telexdell, jaz znam računat z razliko od tebe. Če nimaš idealno postavljeno SE nekje na obali, potem itak tudi sam tolčeš minus, poleg kurjenja vseh brezplačnih storitev, ki ti jih država nudi na račun ostalih.
Največji problem je pa itak to, da je največja poraba elektrike pozimi, ko je proizvodnja SE na minimumu. Vsi zagovorniki prdlagujete, da naj pozimi kurimo v individualnih kuriščih. Mi rabimo več poceni elektrike pozimi, ne poleti. Normalno sodobno gospodinjstvo porabi vsaj 2x več elektrike pozimi, kot poleti.

In koliko manj poceni elektrike pozimi bi potrebovali, če ne bi imeli niti ene same samcate SE? Jap, očitno zares znaš računati.

Prej ko ti bo jasno, da vsaka kWh proizvedena iz obnovljivih virov pomeni manj skurjenega premoga v določenem obdobju in posledično možnost daljšega obratovanja TEŠ, dokler zaloge lignita ne bodo dokončno izčrpane manj težko ti bo v življenju.

Več virov, ki mirujeje je enako dražji celotni sistem in seveda dražja elektrika. To da bo Teš delal par let dlje zaradi tega, ker bo čez sončne dni delal v prazno, me ne impresionera. Bolj me jezi, da zadeva mora konstantno obratovat in kurit premog, samo zato ker je drug sistem tako nekonsistenten.
Zakaj ti nimaš doma, še eno vetrnico, par panelov, generator na hrčka, generator na BS, da izkoristiš vse možne vire? A se ne splača?

telexdell je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:


1.nisem pristaš izkoriščanja skupnega denarja, zato ta 'rešitev' zame odpade
2.trdiš da bom z nakupol panelov in kasneje baterij ceneje prišel skozi z elektriko?


1. pa saj ne bi izkoriščal skupnega denarja. Le iz skupnega denarja bi vzel nazaj del denarja, katerega si prispeval v skupni žakelj.>:D
2. Le od kje ti to, da trdim kaj takšnega? Bolje ti bo v tem, da tvoj denar ne bo šel za namene, katerim (kot je videti) nasprotuješ.


Torej veš, da te bo prišlo dražje in izkoriščal boš sistem (vlekel ven kar si že nekoč plačal, posledično še bolj podražal za ostale).
Magic

fikus_ ::

Telex ti kar priklopu en mikser ali TV na medfazno napetost in boš videl, kaj bo prišlo ven!

Sicer pa preusmerjanje teme s tvojih kiksov ti gre dobro od rok, celo gugl je tvoj prijatelj in kar ti ustreza se kar hitro učiš.



JMclane: nekaj na temo računanja el. moči:
http://eele.fe.uni-lj.si/wiki/index.php...

Glej še podpoglavja.

V hiši/stanovanju imaš ponavadi 1f porabnike (nazivna napetost 240 V), zelo redko 3f (nazivna napetost 400 V), obstajajo tudi 2f porabniki.

telexdell ::

Magic1 je izjavil:


Več virov, ki mirujeje je enako dražji celotni sistem in seveda dražja elektrika. To da bo Teš delal par let dlje zaradi tega, ker bo čez sončne dni delal v prazno, me ne impresionera. Bolj me jezi, da zadeva mora konstantno obratovat in kurit premog, samo zato ker je drug sistem tako nekonsistenten.
Zakaj ti nimaš doma, še eno vetrnico, par panelov, generator na hrčka, generator na BS, da izkoristiš vse možne vire? A se ne splača?


Razlika je, kaj se prilagaja. Če bi v sončnem vremenu moral izključiti sočne panele potem je škoda. Če pa v sončnem vremenu dobiš elektriko iz SE in zmanjšaš moč TEŠ6 pa prihraniš in je to koristno. Stroški vsakega industrijskega obrata sestavljajo fiksni in variablni stroški. Fiksni stroški so v vsakem primeru (npr. plače, anuitete, davki, amortizacija...) variabilni pa le takrat, ko obrat obratuje (premog, odžveplalna naprava, transport pepela...). Tako sploh ni nujno, da bo npr. TEŠ6 imel dobiček, če bo ob 12. popoldne na sočni dan v soboto delal na polno. Če pa bi obratoval z npr. 70% močjo, pa bi ga imel.

Drugače pa smo o tem že veliko debatirali a nekaterim je očitno spomin zlate ribice nikoli dosegljiv ideal. Če pogledaš diagram Elesa potem vidiš, da se obremenitev TEŠ začne večati okrog 6. ure zjutraj in potem raste do nekje 13. ure. Pol pa začne postopoma padati. Hkrati se tudi močno poveča delovanje hidro elektrarn. In to kljub temu, da dajo OVE v tem intervalu med 50 in tam 200 MW moči. Tako OVE pri nas ne vplivajo bistveno na delovanje TEŠ in JEK (na to sploh ne) ampak bolj na količine uvožene elektrike.
Pa kaj dejstva, pomembni je zgolj kaj bo, ko bo, če bo.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

telexdell ::

fikus_ je izjavil:

Telex ti kar priklopu en mikser ali TV na medfazno napetost in boš videl, kaj bo prišlo ven!

Sicer pa preusmerjanje teme s tvojih kiksov ti gre dobro od rok, celo gugl je tvoj prijatelj in kar ti ustreza se kar hitro učiš.



JMclane: nekaj na temo računanja el. moči:
http://eele.fe.uni-lj.si/wiki/index.php...

Glej še podpoglavja.

V hiši/stanovanju imaš ponavadi 1f porabnike (nazivna napetost 240 V), zelo redko 3f (nazivna napetost 400 V), obstajajo tudi 2f porabniki.

A ti živiš na Marsu, da imaš standardno napetost 240V na vtičnici? Sedaj pa že nisi več smešen ampak se delaš skrajno neumnega.

PS ko že tako lepiš linke od Wikipedije poglej si to in nehaj pisati neumnosti
ali pa od ELES če Wikipedi ne verjameš
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Magic1 ::

Ne štekaš, trenutno plačujemo ogromno za tisti mali delež elektrike, ki pride iz obnovljivih virov. Nihče ne trdi, da v tako manjšinskem obsegu, dela zgago v omrežju. Problem je, ker bi v povečanem obsegu naredilo štalo. Če dodaš še, da je zadeva draga, ti je lahko hitro jasno, da pretirano velike perpektive po velikem delužu elektrike iz SE ni.
Magic
««
137 / 312
»»