» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
189 / 359
»»

feryz ::

Nihče se ne bo šel igrat in improvizirat. Škoda časa, so že vse izumili.

http://www.blagomix.si/solarni-sistemi/...

Bostjan_321 ::

Likalnik je izjavil:

še nekaj me zanima glede montaže...nekateri SE postavijo na neke nosilce...spet drugi baje, da jo pritrdijo oziroma naslonijo direktno na strešno kritino cegle...kar v praksi pomeni, da lahko cegli počijo pod težo SE.

seveda, ko sem monterju že predhodno omenil, da naj naredi tako, da cegli ne bodo počli oziroma, da SE naj ne nasloni na cegle ampak za to namenjene nastavke....je rekel, da to nič ne poka...in da oni SE naslonijo na cegle.

Sicer ko bo prišlo do montaže bom zahteval, da uporabijo te nosilce...v nasprotnem primeru mi naj pa da pisno garancijo, da bo cegle zamenjal, če bodo slučajno popokali.

kako so jo vam montirali? so uporabili te nosilce?


Še nisem slišal, niti videl da kje ne bi uporabljali nosilcev. Tudi pri vseh ponudba je bila ena od podstavk nosilna podkonstrukcija, pa sem dobil teh ponudb okoli 15.

ToniT je izjavil:

fikus_ je izjavil:

Kako se montirajo nosilci na Gerard, Decro, . . . Ti kritini sta pritrjeni z žeblji s "čelne" strani, tako da je ne moreš dvignit brez da bi odstranil žebelj. Ali na silo dvigujejo plošče med žeblji in vstavljajo nosilce?!
Za nosilce iz zgornjega linka si ne predstavljam, kako se montirajo.


Odstranijo žeblje, dvignejo ploščo, vstavijo nosilec in ga pritrdijo in vrnejo ploščo nazaj. Nato jo ponovno pribijejo s čelne strani.

Simple as that.


Točno tako.
S tem da sem jaz ravno prekrival streho in so to naredili vzporedno, torej nobenega odkrivanja, samo nosilce so dodali.

fikus_ je izjavil:

Kako se montirajo nosilci na Gerard, Decro, . . . Ti kritini sta pritrjeni z žeblji s "čelne" strani, tako da je ne moreš dvignit brez da bi odstranil žebelj. Ali na silo dvigujejo plošče med žeblji in vstavljajo nosilce?!
Za nosilce iz zgornjega linka si ne predstavljam, kako se montirajo.


Treba je odstranit žebelj. Zato večina ponudnikov SE računa dražjo montažo v primeru take kritine.
Jaz sem pa skombiniral postavitev SE s pokrivanjem strehe tako, da tega ni bilo potrebno delat.

Zgodovina sprememb…

feryz ::

Ahhh, ti si ravno streho prekrival?
Se ti ne zdi, da je v tem primeru montaža bistveno drugačna?
Pojdi na streho in skušaj spuliti en kos Gerard-a. Boš videl, kako enostavno je to.

Bostjan_321 ::

feryz je izjavil:

Ahhh, ti si ravno streho prekrival?
Se ti ne zdi, da je v tem primeru montaža bistveno drugačna?
Pojdi na streho in skušaj spuliti en kos Gerard-a. Boš videl, kako enostavno je to.


Ni enostavno, zato pa ti ponudniki SE računajo 10%, kr imajo s tako kritino veliko dela. Jaz sem planiral tako da sem skombiniral oboje.
Ampak se pač da narediti tudi že pri pokriti strehi, samo je zamudneje in dražje. Vrta pa nihče pri zdravi pameti.

fikus_ ::

Ravno to bi rad videl, kako pulijo žeblje ven, na da poškodujejo kritino. Ker glava žeblja se dotika kritine, tako da težko prideš z orodjem pod glavo, potem je pa potrebno še nasloniti, da izpuliš žebelj.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

feryz ::

Je orodje tudi za cveke pulit. Malo posipa odleti, ampak to se ne vidi s tal.

PrimoZ_ ::

Ta posip je bolj kot ne kozmetika, zaščita pleha je spodaj. Iz tega vidika ni problema če mal posipa odleti.

c3p0 ::

c3p0 je izjavil:

Ima kdo pri roki pogodbo Ekosklada za SE subvencijo?

Namreč rad bi eno SE prestavil na drug števec, pa me zanima če se s tem kaj krši pogodba, da ne bo treba vračat subvencije.
SE ostane kjer je, le števec bo drug (nov) in druga, sosednja zgradba bo vezana preko nje.


3 leta traja omejitev, če sam sebi odgovorim.

miko22 ::

Monter mi je povedal, da ne more narediti "obvoza", da bi elektrarna delala, če ni napetosti na razsmernik. Edina rešitev so baterije, ki so original precej drage in ni računice.
Ima kdo kako poceni varijanto baterij, da bi imel elektriko samo mogoče za nujne zadeve kot so žaluzije in kaka kava?

J.McLane ::

Klasičen UPS?

Sicer pa DIY zadeva bi bila taka, grid-tie inverter deluje če deluje omrežje, ko omrežje pade lahko priklopiš gor trifazni generator, ga zalavfaš, elektrarna se vklopi in potem sama poganja ta generator, seveda mora biti sonce.

Na EVSvet forumu imaš več takih in drugačnih idej.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

FoxKnox ::

Danes sem v časniku Dnevnik bral novico o malih sončnih elektrarnah.Govora je bilo o izjemnem povečanju vlog za soglasje za priklop v omrežje in o vse več zavrnitev teh soglasij, predvsem na lokalnem nn omrežju, kjer je že priključenih nekaj takih sistemov.
Vprenesenem pomenu, če živite na vasi in je na vaše šibko lokalno omrežje že priključeno določeno število malih sončnih elektrarn, zaradi dosežene maksimalne kapacitete omrežja ,ne morete imeti svoje male sončne elektrarne vezane v omrežje.Seveda isto velja tudi v mestih, kjer je kritična masa dosežena.
Če se vrnemo kakih 10 let v preteklost, ko so svetovni voditelji v razne okoljske agende vpisovali svoje načrte o elektrifikaciji prometa in procentih samooskrbe z električno energijo, po katerih naj bi do leta, ne vem, recimo 2025 20 % vseh vozil na cesti vozilo na elektriko in bi bil največji procent proizvedene elektrike iz virov sonce, voda, zdaj ugotovimo, da nekdo ni opravil domače naloge.Predstavljajmo si, da bi ljudje v prejšnjem desetljetju temu množično nasedli in kupovali zgolj električna vozila in postavljali svoje sončne elektrarne. Zgodil bi se kolaps energetskega sistema.
Zaradi pomanjkljivega zastarelega omrežja.Nemčija in tudi druge evropske države, vlaga milijarde v posodobitev svojega omrežja, kajti ob zaprtju jedrskih elektrarn in povečanju proizvodnjih zmogljivosti iz obnovljivih virov, se je prva soočila z problemom kapacitete omrežja, ne glede na to oa mora še vedno večino svojih potreb zadovoljiti z električno energijo pridobljeno iz premoga.
Kaj pa pri nas ? Sodo so očitno celo desetletje valili jajca in si vsako leto delili enormne dobičke, namesto, da bi v skladu z raznimi agendami vlagali v ojačanje elektro omrežja, ki bi lahko zdržal občasno povečano količino in moč električne energije.
Kdo je kriv za to ? Neusklajenost države, javnega in privatnega gospodarstva, kjer vsak gleda samo na svojo korist in dobiček, javno dobro mu je pa tuje.( O tem je med drugim zadnjič lepo povedal Ivo Boscarol).Ljudje bi radi nekaj naredili za lepši planet, pa jim politika ne pride nasproti z pogoji za to. Nekdo ima EV in namesto bonitet faše dražjo električno energijo, drug postavi svojo SE in namesto,da bi lastno proizvedeno električno energijo prodal na trgu, mu prepovejo priklop v omrežje.Če pa že dobi soglasje, mora neporabljeno energijo oddati v omrežje in ob ponovnem odjemu zanjo plačati omrežnino. ?????
In potem se najde nekdo, ki pravi " Ni blema, imam powerblox, shraniš danes, koristiš jutri ali ponoči.Čist poceni.Lahko tudi na lizing."
In potem se voziš za manj kot evro na sto kilometrov? Japajade.
Dokler ne bo prvo država in politika poskrbela za pogojein sistem pod katerimi bodo privatni gospodarstveniki realizirali svoje ekološke projekte za samooskrbo, nimamo kaj sanjati o kakršnikoli elektrifikaciji.Čas je pravi, da se vpraša bodoče politike o tem, kaj imajo v planu narediti v naslednjih štirih letih.
Mislim, da je eden celo od foha, tisti skuštrani
Over&out

alkor ::

LP, a

PacificBlue ::

Na Fakulteti za elektrotehniko Univerze v Ljubljani so razvili novo tandemsko sončno celico. Ta premore rekordno, več kot 24-odstotno učinkovitost pretvorbe sončne v električno energijo.

https://www.rtvslo.si/znanost-in-tehnol...

driver_x ::

@FoxKnox, kar si napisal, je v veliki meri posledica političnega kadrovanja (enih in drugih) v podjetja, zadolžena za proizvodnjo in distribucijo električne energije.

feryz ::

Temu je namenjena omrežnina. Ta trenutno zadošča samo za plače. Sicer je vprašanje, zakaj sploh rabijo plače, glede na to da se na omrežju ne dela skušaj nič, razen vzdrževalnih del, ampak to ni tema.
Treba jo bo dvigniti par 100 procentov in bo boljše. Na področju plač. Ostalo bo ostalo enako.

Poanta je drugje. Sodo lahko zavrne SE, ker ljudje rabijo soglasje. Pač ni žic, ni transformatorjev itd.
Za EV pa ljudem niti vprašati ni treba. Ko si bodo navlekli dovolj tega, bodo omrežja cepala kot muhe. Edina sreča je, da to ne bo še kmalu.

deco16 ::

Večji problem bodo vse TČ katere se veselo vgrajujejo, saj so sezonske in ravno nasprotno rabijo kot sonce pridela.

stara mama ::

deco16 je izjavil:

Večji problem bodo vse TČ katere se veselo vgrajujejo, saj so sezonske in ravno nasprotno rabijo kot sonce pridela.

Kar pomeni, da bo ogrevanje (in vožnja) pozimi zelo draga. Če pa bo tega preveč, pa zna marsikdo pozimi ostat na hladnem :)

feryz je izjavil:


Poanta je drugje. Sodo lahko zavrne SE, ker ljudje rabijo soglasje. Pač ni žic, ni transformatorjev itd.

V bistvu niti ne zavračajo dosti, ampak samo dajejo soglasja za smešno male priključne moči, celo 700W sem že slišal.

Zgodovina sprememb…

feryz ::

Ok, besedna telovadba.
Sicer pa boljše zavrniti, kot dovoliti 1 kW razsmernik, da ti serje po omrežju.

Utk ::

Kar pomeni, da bo ogrevanje (in vožnja) pozimi zelo draga.

"Drago" in "poceni" ti nekaj pove samo v primerjavi z alternativo. Bo ogrevanje in vožnja na nafto cenejše? Ne bi reku.

Če pa bo tega preveč, pa zna marsikdo pozimi ostat na hladnem :)

Če bojo štormarji naredili to za kar se jih plačuje, ne.

stara mama ::

Utk je izjavil:


Če pa bo tega preveč, pa zna marsikdo pozimi ostat na hladnem :)

Če bojo štormarji naredili to za kar se jih plačuje, ne.

Bolj ne kot ja, oz. s hudo muko. Na vsako prestopno leto se oglasijo popravit kak padajoči kandelaber v naši okolici (ki ni ravno zgornji fukovci)

Likalnik ::

FoxKnox je izjavil:

Danes sem v časniku Dnevnik bral novico o malih sončnih elektrarnah.Govora je bilo o izjemnem povečanju vlog za soglasje za priklop v omrežje in o vse več zavrnitev teh soglasij, predvsem na lokalnem nn omrežju, kjer je že priključenih nekaj takih sistemov.
Vprenesenem pomenu, če živite na vasi in je na vaše šibko lokalno omrežje že priključeno določeno število malih sončnih elektrarn, zaradi dosežene maksimalne kapacitete omrežja ,ne morete imeti svoje male sončne elektrarne vezane v omrežje.Seveda isto velja tudi v mestih, kjer je kritična masa dosežena.
Če se vrnemo kakih 10 let v preteklost, ko so svetovni voditelji v razne okoljske agende vpisovali svoje načrte o elektrifikaciji prometa in procentih samooskrbe z električno energijo, po katerih naj bi do leta, ne vem, recimo 2025 20 % vseh vozil na cesti vozilo na elektriko in bi bil največji procent proizvedene elektrike iz virov sonce, voda, zdaj ugotovimo, da nekdo ni opravil domače naloge.Predstavljajmo si, da bi ljudje v prejšnjem desetljetju temu množično nasedli in kupovali zgolj električna vozila in postavljali svoje sončne elektrarne. Zgodil bi se kolaps energetskega sistema.
Zaradi pomanjkljivega zastarelega omrežja.Nemčija in tudi druge evropske države, vlaga milijarde v posodobitev svojega omrežja, kajti ob zaprtju jedrskih elektrarn in povečanju proizvodnjih zmogljivosti iz obnovljivih virov, se je prva soočila z problemom kapacitete omrežja, ne glede na to oa mora še vedno večino svojih potreb zadovoljiti z električno energijo pridobljeno iz premoga.
Kaj pa pri nas ? Sodo so očitno celo desetletje valili jajca in si vsako leto delili enormne dobičke, namesto, da bi v skladu z raznimi agendami vlagali v ojačanje elektro omrežja, ki bi lahko zdržal občasno povečano količino in moč električne energije.
Kdo je kriv za to ? Neusklajenost države, javnega in privatnega gospodarstva, kjer vsak gleda samo na svojo korist in dobiček, javno dobro mu je pa tuje.( O tem je med drugim zadnjič lepo povedal Ivo Boscarol).Ljudje bi radi nekaj naredili za lepši planet, pa jim politika ne pride nasproti z pogoji za to. Nekdo ima EV in namesto bonitet faše dražjo električno energijo, drug postavi svojo SE in namesto,da bi lastno proizvedeno električno energijo prodal na trgu, mu prepovejo priklop v omrežje.Če pa že dobi soglasje, mora neporabljeno energijo oddati v omrežje in ob ponovnem odjemu zanjo plačati omrežnino. ?????
In potem se najde nekdo, ki pravi " Ni blema, imam powerblox, shraniš danes, koristiš jutri ali ponoči.Čist poceni.Lahko tudi na lizing."
In potem se voziš za manj kot evro na sto kilometrov? Japajade.
Dokler ne bo prvo država in politika poskrbela za pogojein sistem pod katerimi bodo privatni gospodarstveniki realizirali svoje ekološke projekte za samooskrbo, nimamo kaj sanjati o kakršnikoli elektrifikaciji.Čas je pravi, da se vpraša bodoče politike o tem, kaj imajo v planu narediti v naslednjih štirih letih.
Mislim, da je eden celo od foha, tisti skuštrani
Over&out


Se cisto strinjam z napisanim…tako poden kot je elektro pri nas se ne vem ce sem ga kje videl.

Starsi imajo namen iti na SE, ker je trenutna povezava v ulici se po zraku morajo sami poloziti kabel v tla in prestaviti elektro omarico na cesto…elektro sam tega se nekaj let na njihovem koncu ne bo delal….
Se pravi, ce hoce imeti SE mora se vsaj cca 5k€ placati zato, da si uredi osnovne pogoje za priklop SE…pogoje katere bi moral zagotoviti elektro.
Poleg tega se moras pa ti sam jebati, da poisces razlicne izvajalce…gradbinca za rezanje asfalta in za izkop…elektricarja za priklop kabla…plus vsa soglasja…soglasje komunale, da lahko koples kjer je v blizini voda, soglasje obcine, da lahko rezes njihov asfalt….
Ko pa vprasas elektro, ce lahko to oni vse skupaj naredijo…pa cakas vec kot en mesec za predracun kateri je 20% drazji kot si ga dobil sam od razlicnih izvajalcev.

In sedaj oni bluzijo kako je potrebno biti eko in samooskrben.

Na tem podrocju so ga zelo v temo brcnil…ker omrezje ni posodobljeno

feryz ::

Utk je izjavil:

Če pa bo tega preveč, pa zna marsikdo pozimi ostat na hladnem :)

Če bojo štormarji naredili to za kar se jih plačuje, ne.
Ta izjava itak zmaga.
Kdaj pa bodo štromarji, po tvoje, naredili svoje, če zadnjih 30 let niso?
Ko so jim ob žledu popadali stebri dol, so dali nove, 10x bolj švoh. Ker je žled dokazal, da se močnih ne splača dajati, ker jih bo, tako ali drugače, podrlo.
Dobra logika, a ne?

Utk ::

Morda bi pa res morali it vsi na TČ in električne avte. Ko bo neko naselje stalno padalo dol, bojo pač morali pojačat omrežje. Če 30 let nekaj plačuješ, imaš pravico tudi uporabljat. In potem bojo tudi SE možne.

feryz ::

Saj bodo pojačali, ni problema. Ampak ti je verjetno jasno, kdo bo to plačal.
Bomo še eno temo odprli v zvezi s ceno štroma, kot tisto s ceno goriva. Ali ceno omrežnine.
In bo lahko mato jokal, da naj zaprejo sončničarje in ev-jaše. Ker so mu podražili štrom in ne more kupiti etra.

Utk ::

V vsakem primeru bomo plačali in že plačujemo. Razlika je lahko samo v tem, če bomo sploh kaj dobili za to.

OK.d ::

Bostjan_321 je izjavil:

Likalnik je izjavil:

še nekaj me zanima glede montaže...nekateri SE postavijo na neke nosilce...spet drugi baje, da jo pritrdijo oziroma naslonijo direktno na strešno kritino cegle...kar v praksi pomeni, da lahko cegli počijo pod težo SE.

seveda, ko sem monterju že predhodno omenil, da naj naredi tako, da cegli ne bodo počli oziroma, da SE naj ne nasloni na cegle ampak za to namenjene nastavke....je rekel, da to nič ne poka...in da oni SE naslonijo na cegle.

Sicer ko bo prišlo do montaže bom zahteval, da uporabijo te nosilce...v nasprotnem primeru mi naj pa da pisno garancijo, da bo cegle zamenjal, če bodo slučajno popokali.

kako so jo vam montirali? so uporabili te nosilce?


Še nisem slišal, niti videl da kje ne bi uporabljali nosilcev. Tudi pri vseh ponudba je bila ena od podstavk nosilna podkonstrukcija, pa sem dobil teh ponudb okoli 15.

ToniT je izjavil:

fikus_ je izjavil:

Kako se montirajo nosilci na Gerard, Decro, . . . Ti kritini sta pritrjeni z žeblji s "čelne" strani, tako da je ne moreš dvignit brez da bi odstranil žebelj. Ali na silo dvigujejo plošče med žeblji in vstavljajo nosilce?!
Za nosilce iz zgornjega linka si ne predstavljam, kako se montirajo.


Odstranijo žeblje, dvignejo ploščo, vstavijo nosilec in ga pritrdijo in vrnejo ploščo nazaj. Nato jo ponovno pribijejo s čelne strani.

Simple as that.


Točno tako.
S tem da sem jaz ravno prekrival streho in so to naredili vzporedno, torej nobenega odkrivanja, samo nosilce so dodali.

fikus_ je izjavil:

Kako se montirajo nosilci na Gerard, Decro, . . . Ti kritini sta pritrjeni z žeblji s "čelne" strani, tako da je ne moreš dvignit brez da bi odstranil žebelj. Ali na silo dvigujejo plošče med žeblji in vstavljajo nosilce?!
Za nosilce iz zgornjega linka si ne predstavljam, kako se montirajo.


Treba je odstranit žebelj. Zato večina ponudnikov SE računa dražjo montažo v primeru take kritine.
Jaz sem pa skombiniral postavitev SE s pokrivanjem strehe tako, da tega ni bilo potrebno delat.

Tu pa je računica, ker se je ravno sedaj en košček strešnika odlomil pa bomo dal kar novo kritino preden bomo dali gor SE:)
LPOK.d

OK.d ::

Še slabši pogoji za sončne elektrarne?
Interes gospodinjstev za samooskrbo s sončno elektrarno krepi tudi sprememba pravil, ki po koncu leta 2023 ne bodo več dopuščala sedanjega načina obračunavanja omrežnine in elektrike za samooskrbo.


Število samooskrbnih sončnih elektrarn se je lani glede na leto prej skoraj podvojilo, kažejo neuradni podatki agencije za energijo. Leta 2020 smo imeli v Sloveniji dobrih 8600 samooskrbnih sončnih elektrarn, lani se je njihovo število povečalo na dobrih 14.800. Ob tem velja poudariti, da jih je bilo še leta 2016 pičlih 131. V petih letih se je torej njihovo število več kot postoterilo.

V Združenju slovenske fotovoltaike nad takšno rastjo niso presenečeni. >>Povečanje zanimanja opažamo že leta. Zdaj je ljudi očitno še dodatno zdramilo enormno povišanje računov za elektriko, ki smo mu priča z novim letom. Zaradi višjih cen elektrike se sončna elektrarna seveda še bolj splača, pravi predsednik združenja Primož Tručl.

O dodatnem naraščanju zanimanja za samooskrbno sončno elektrarno v letošnjem letu priča tudi izjemen porast števila vlog na poziv Eko sklada za samooskrbo z električno energijo. Lani so na Eko skladu v celotnem letu prejeli 8000 vlog, letos so jih več kot 8000 prejeli samo do marca. Poziv, ki prijaviteljem prinaša subvencijo za vgradnjo sončne elektrarne, so zaradi porabe razpoložljivih sredstev tako zaprli že po slabih štirih mesecih, novega razpisa pa kljub obljubam infrastrukturnega ministrstva še ni na vidiku.

V času energetske krize smo torej v Sloveniji ostali brez subvencij Eko sklada za samooskrbo. Poleg tega je, kot smo poročali včeraj, naše elektrodistribucijsko omrežje prešibko, da bi preneslo večje število samooskrbnih sončnih elektrarn. >>Globalni megatrendi govorijo o tem, da se energija sonca ceni, torej večina prehaja na obnovljive vire energije. Povečano povpraševanje je bilo torej tudi pri nas, ne glede vojno v Ukrajini, pričakovano. Ne vem, zakaj smo pri nas na tem področju zaspali. To kaže na nepripravljenost in neodgovornost; kaže, da odločevalci ne sledijo trendom in jih ne znajo napovedati, je poudaril strokovni sodelavec okoljske organizacije Focus Tomislav Tkalec.
Nov obračun omrežnine
Na povečano zanimanje gospodinjstev za samooskrbo s sončno energijo je sicer po njegovem vplivalo več dejavnikov. Poleg energetske krize in globalnih trendov prehoda na obnovljive vire tudi sprememba pravil pri samooskrbi iz obnovljivih virov energije. Vlada je namreč prav te dni izdala uredbo o samooskrbi z električno energijo iz obnovljivih virov energije, ki prinaša nov obračun omrežnine in dajatev ter ukinja koncept netiranja prevzetih in oddanih količin v omrežje za naprave, ki vstopijo v sistem samooskrbe v letu 2024.

Kaj se spreminja? V Sloveniji je sistem neto meritev (net metering) v osnovi zastavljen tako, da gospodinjstva in manjša podjetja preko svojih (sončnih) elektrarn pridobivajo elektriko za lastne potrebe, presežke pa oddajajo v omrežje. Kadar sami ne pridelajo dovolj elektrike, elektriko jemljejo iz omrežja. Distributer enkrat na leto napravi obračun porabljene in oddane elektrike in uporabniku zaračuna morebitno večjo porabo od proizvedene energije, medtem ko odvečno energijo dobi zastonj. Za morebitno večjo porabo mora uporabnik plačati tudi omrežnino.

Po decembru 2023 takšna kompenzacija ne bo več mogoča. >>V novi evropski direktivi je vpisano pravilo, da mora biti plačevanje oziroma zaračunavanje omrežnine nediskriminatorno ne glede na to, ali je uporabnik vključen v net metering oziroma samooskrbno shemo. S prenosom te direktive bo torej potrebno omrežnino plačati za vso elektriko, ki jo uporabnik prevzame iz distribucijskega omrežja, je pojasnil Tkalec in dodal, da s končnim besedilom uredbe sicer še ni seznanjen, upa pa, da bo vlada zaradi manj ugodnih pogojev pri plačevanju omrežnine povečala subvencije za investicije v samooskrbo. Nov obračun omrežnine načeloma precej pokvari finančno sliko. Omrežnina je vredna skoraj toliko kot sama električna energija, je opozoril.

Maček v žaklju
Tručl medtem poudarja, da vprašanje višine omrežnine po novem sistemu še vedno ostaja odprto. O tem, kakšne naj bodo omrežninske tarife, kolikor mi je znano, še vedno poteka strokovna razprava. Predvidenih je več tarif glede na različne parametre, je dejal. Dokler omrežninske tarife ne bodo znane, pa po njegovih besedah tudi ni mogoče zanesljivo oceniti, v kolikšni meri se bodo investicije v samooskrbne sončne elektrarne še splačale. Lahko bi rekli, da je situacija zdaj malo zavajajoča. Dokler ljudje ne bodo vedeli, koliko bodo plačevali za omrežnino, zadeva spominja na kupovanje mačka v žaklju, je dejal Tručl in dodal, da pa bodo lahko tisti, ki bodo v sistem vstopili do konca leta 2023, obračunavanje po trenutnem sistemu ohranili tudi po izteku tega obdobja. Prav to je seveda dodaten razlog za trenutno gnečo pri vlogah za subvencije za sončne elektrarne.

Spremembe se po besedah Tručla sicer obetajo tudi pri brezplačnem oddajanju presežkov v omrežje. Trgovec naj bi namreč po novem malemu proizvajalcu za oddan presežek v omrežje plačal. Ker kompenzacije med primanjkljajem in presežkom po novem več ne bo, pa bodo imetniki samooskrbnih sončnih elektrarn motivirani tudi za maksimizacijo lastne porabe. Po decembru 2023 bodo morali vsi mali proizvajalci skrbeti za to, da trošijo čim več svoje energije. To lahko dosežejo recimo z investicijo v sončno elektrarno z baterijskim sistemom, ki jim omogoča, da energijo, ki so jo na primer čez dan pridobili iz sonca, porabljajo zvečer, je dejal Tručl.
Kritični do sprememb čez noč
Ob predčasnem zaključku poziva za samooskrbo pri Eko skladu nekateri opozarjajo tudi na neustrezno obveščanje javnosti. V nehvaležnem položaju so se znašla zlasti tista gospodinjstva, ki so že začela postopek za vgradnjo sončne elektrarne, ker so računala na subvencijo, zdaj pa bodo ostala praznih rok. Postopek pridobivanja subvencije je tak, da je treba že vlogi priložiti soglasje za priključitev sončne elektrarne, sicer vloga ni popolna, je opozoril Primož Tručl. Gospodinjstva, ki so se odločila za takšno investicijo, so torej po njegovih besedah že imela stroške s postopki, ki so pogoj za oddajo popolne vloge, čeprav se za subvencijo sploh ne bodo mogla prijaviti. Glede na izkušnje iz preteklosti so ljudje dejansko lahko računali, da je časa za oddajo vloge še veliko. Prejšnji razpis je trajal okoli 18 mesecev, ta pa je bil zaključen v štirih mesecih. Na to ni mogel računati nihče, je poudaril. Na Eko skladu so pojasnili, da informacijo o zaprtju vedno objavijo hkrati z objavo v Uradnem listu, tokrat pa so jo zaradi prijaznosti do vlagateljev izjemoma objavili dva dni pred zaprtjem, s tem pa se je število prijav v zadnjih dveh dneh še povečalo.
vir:Dnevnik
LPOK.d

FoxKnox ::

OK.d je izjavil:

Še slabši pogoji za sončne elektrarne?
Interes gospodinjstev za samooskrbo s sončno elektrarno krepi tudi sprememba pravil, ki po koncu leta 2023 ne bodo več dopuščala sedanjega načina obračunavanja omrežnine in elektrike za samooskrbo.


Število samooskrbnih sončnih elektrarn se je lani glede na leto prej skoraj podvojilo, kažejo neuradni podatki agencije za energijo. Leta 2020 smo imeli v Sloveniji dobrih 8600 samooskrbnih sončnih elektrarn, lani se je njihovo število povečalo na dobrih 14.800. Ob tem velja poudariti, da jih je bilo še leta 2016 pičlih 131. V petih letih se je torej njihovo število več kot postoterilo.

V Združenju slovenske fotovoltaike nad takšno rastjo niso presenečeni. >>Povečanje zanimanja opažamo že leta. Zdaj je ljudi očitno še dodatno zdramilo enormno povišanje računov za elektriko, ki smo mu priča z novim letom. Zaradi višjih cen elektrike se sončna elektrarna seveda še bolj splača, pravi predsednik združenja Primož Tručl.

O dodatnem naraščanju zanimanja za samooskrbno sončno elektrarno v letošnjem letu priča tudi izjemen porast števila vlog na poziv Eko sklada za samooskrbo z električno energijo. Lani so na Eko skladu v celotnem letu prejeli 8000 vlog, letos so jih več kot 8000 prejeli samo do marca. Poziv, ki prijaviteljem prinaša subvencijo za vgradnjo sončne elektrarne, so zaradi porabe razpoložljivih sredstev tako zaprli že po slabih štirih mesecih, novega razpisa pa kljub obljubam infrastrukturnega ministrstva še ni na vidiku.

V času energetske krize smo torej v Sloveniji ostali brez subvencij Eko sklada za samooskrbo. Poleg tega je, kot smo poročali včeraj, naše elektrodistribucijsko omrežje prešibko, da bi preneslo večje število samooskrbnih sončnih elektrarn. >>Globalni megatrendi govorijo o tem, da se energija sonca ceni, torej večina prehaja na obnovljive vire energije. Povečano povpraševanje je bilo torej tudi pri nas, ne glede vojno v Ukrajini, pričakovano. Ne vem, zakaj smo pri nas na tem področju zaspali. To kaže na nepripravljenost in neodgovornost; kaže, da odločevalci ne sledijo trendom in jih ne znajo napovedati, je poudaril strokovni sodelavec okoljske organizacije Focus Tomislav Tkalec.
Nov obračun omrežnine
Na povečano zanimanje gospodinjstev za samooskrbo s sončno energijo je sicer po njegovem vplivalo več dejavnikov. Poleg energetske krize in globalnih trendov prehoda na obnovljive vire tudi sprememba pravil pri samooskrbi iz obnovljivih virov energije. Vlada je namreč prav te dni izdala uredbo o samooskrbi z električno energijo iz obnovljivih virov energije, ki prinaša nov obračun omrežnine in dajatev ter ukinja koncept netiranja prevzetih in oddanih količin v omrežje za naprave, ki vstopijo v sistem samooskrbe v letu 2024.

Kaj se spreminja? V Sloveniji je sistem neto meritev (net metering) v osnovi zastavljen tako, da gospodinjstva in manjša podjetja preko svojih (sončnih) elektrarn pridobivajo elektriko za lastne potrebe, presežke pa oddajajo v omrežje. Kadar sami ne pridelajo dovolj elektrike, elektriko jemljejo iz omrežja. Distributer enkrat na leto napravi obračun porabljene in oddane elektrike in uporabniku zaračuna morebitno večjo porabo od proizvedene energije, medtem ko odvečno energijo dobi zastonj. Za morebitno večjo porabo mora uporabnik plačati tudi omrežnino.

Po decembru 2023 takšna kompenzacija ne bo več mogoča. >>V novi evropski direktivi je vpisano pravilo, da mora biti plačevanje oziroma zaračunavanje omrežnine nediskriminatorno ne glede na to, ali je uporabnik vključen v net metering oziroma samooskrbno shemo. S prenosom te direktive bo torej potrebno omrežnino plačati za vso elektriko, ki jo uporabnik prevzame iz distribucijskega omrežja, je pojasnil Tkalec in dodal, da s končnim besedilom uredbe sicer še ni seznanjen, upa pa, da bo vlada zaradi manj ugodnih pogojev pri plačevanju omrežnine povečala subvencije za investicije v samooskrbo. Nov obračun omrežnine načeloma precej pokvari finančno sliko. Omrežnina je vredna skoraj toliko kot sama električna energija, je opozoril.

Maček v žaklju
Tručl medtem poudarja, da vprašanje višine omrežnine po novem sistemu še vedno ostaja odprto. O tem, kakšne naj bodo omrežninske tarife, kolikor mi je znano, še vedno poteka strokovna razprava. Predvidenih je več tarif glede na različne parametre, je dejal. Dokler omrežninske tarife ne bodo znane, pa po njegovih besedah tudi ni mogoče zanesljivo oceniti, v kolikšni meri se bodo investicije v samooskrbne sončne elektrarne še splačale. Lahko bi rekli, da je situacija zdaj malo zavajajoča. Dokler ljudje ne bodo vedeli, koliko bodo plačevali za omrežnino, zadeva spominja na kupovanje mačka v žaklju, je dejal Tručl in dodal, da pa bodo lahko tisti, ki bodo v sistem vstopili do konca leta 2023, obračunavanje po trenutnem sistemu ohranili tudi po izteku tega obdobja. Prav to je seveda dodaten razlog za trenutno gnečo pri vlogah za subvencije za sončne elektrarne.

Spremembe se po besedah Tručla sicer obetajo tudi pri brezplačnem oddajanju presežkov v omrežje. Trgovec naj bi namreč po novem malemu proizvajalcu za oddan presežek v omrežje plačal. Ker kompenzacije med primanjkljajem in presežkom po novem več ne bo, pa bodo imetniki samooskrbnih sončnih elektrarn motivirani tudi za maksimizacijo lastne porabe. Po decembru 2023 bodo morali vsi mali proizvajalci skrbeti za to, da trošijo čim več svoje energije. To lahko dosežejo recimo z investicijo v sončno elektrarno z baterijskim sistemom, ki jim omogoča, da energijo, ki so jo na primer čez dan pridobili iz sonca, porabljajo zvečer, je dejal Tručl.
Kritični do sprememb čez noč
Ob predčasnem zaključku poziva za samooskrbo pri Eko skladu nekateri opozarjajo tudi na neustrezno obveščanje javnosti. V nehvaležnem položaju so se znašla zlasti tista gospodinjstva, ki so že začela postopek za vgradnjo sončne elektrarne, ker so računala na subvencijo, zdaj pa bodo ostala praznih rok. Postopek pridobivanja subvencije je tak, da je treba že vlogi priložiti soglasje za priključitev sončne elektrarne, sicer vloga ni popolna, je opozoril Primož Tručl. Gospodinjstva, ki so se odločila za takšno investicijo, so torej po njegovih besedah že imela stroške s postopki, ki so pogoj za oddajo popolne vloge, čeprav se za subvencijo sploh ne bodo mogla prijaviti. Glede na izkušnje iz preteklosti so ljudje dejansko lahko računali, da je časa za oddajo vloge še veliko. Prejšnji razpis je trajal okoli 18 mesecev, ta pa je bil zaključen v štirih mesecih. Na to ni mogel računati nihče, je poudaril. Na Eko skladu so pojasnili, da informacijo o zaprtju vedno objavijo hkrati z objavo v Uradnem listu, tokrat pa so jo zaradi prijaznosti do vlagateljev izjemoma objavili dva dni pred zaprtjem, s tem pa se je število prijav v zadnjih dveh dneh še povečalo.
vir:Dnevnik

To je to.
Potem se lahko samo še postaviš pred ogledalo in opaziš kako ti nenadejano rastejo ušesa in lahko izdaviš samo še I A.

OK.d ::

:))
LPOK.d

Utk ::

Nekateri iščejo rešitve, drugi pa probleme. Prvi imajo zmeraj rešitev, drugi pa probleme.
Če se SE splača, se splača s subvencijo ali brez, poskusiš jo dobit vseeno normalno. Če se splača, greš v to, če ne, ne. Resno, kako komplicirano je to? Kupit avto za 10 jurjev več samo zato, ker je SUV, bla bla, to ni noben problem, nihče se ne vpraša, če se "splača". Dat 10 jurjev za zastonj elektriko in ogrevanje za naslednjih 40 let, to je pa faking huge problem.
Problem je samo tam, kjer ne dobiš soglasja, to je res. Se bi treba pač prej zganit. Ostali, ki bi lahko, pa še čakajo, pa naj čakajo še 100 let...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Likalnik ::

Utk je izjavil:

Nekateri iščejo rešitve, drugi pa probleme. Prvi imajo zmeraj rešitev, drugi pa probleme.
Če se SE splača, se splača s subvencijo ali brez, poskusiš jo dobit vseeno normalno. Če se splača, greš v to, če ne, ne. Resno, kako komplicirano je to? Kupit avto za 10 jurjev več samo zato, ker je SUV, bla bla, to ni noben problem, nihče se ne vpraša, če se "splača". Dat 10 jurjev za zastonj elektriko in ogrevanje za naslednjih 40 let, to je pa faking huge problem.
Problem je samo tam, kjer ne dobiš soglasja, to je res. Se bi treba pač prej zganit. Ostali, ki bi lahko, pa še čakajo, pa naj čakajo še 100 let...


načeloma se strinjam....tudi, če se ne dobi tista 2000€ subvencije se SE dolgoročno izplača...in se ti teh 2000€ lahko hitro pokrije.

Primer: pri nas bodo starši sami (kot sem že napisal par postov višje) financirali priklop in polaganje kabla v tla....če bodo delali v lastni režiji z lokalnimi električarji in gradbinci naj bi bil strošek 2000-3000€....
če tega ne bodo naredili in čakali da elektro to za njih naredi...potem tega stroška nimajo...ampak to pomeni, da bo cena SE v roku parih let samo še zvišale, pogoji bodo slabši...in na koncu vseh teh nekaj let bo potrebno plačevati elektriko.

pod črto...tudi, če imajo stroške s polaganjem kabla...se jim SE izplača....prav tako sem istega mnenja, če se subvencije ne dobi.

soglasje elektra je čisto druga zadeva na katero pač ne moremo vplivati

J.McLane ::

Ni fora v tem kdo se prej zgane, če bi se vsi prej zganili, bi soglasje še vedno dobil točno enak % kot, če se se zganijo kasneje. Torej iz vidika povečevanja deleža elektrike iz SE je to vsekakor slaba slika.

Na koncu bomo tudi enkrat morali prideti do tega da gospodinjstva ne bodo sama reševala energetskega problema na nivoju cele države, posamezne hiše s SE so sicer dobrodošle, ampak večji premik bo treba narediti na Utility scale SE. Nekaj takih projektov se je zgodilo lani (Trbovlje, nasip Drava), upam da jih bo še več, degeneriranih površin imamo kar nekaj za take postavitve, ni treba iti v Alpe in postavljat to na naša prelepa pobočja hribov.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

miko22 ::

Utk je izjavil:

Nekateri iščejo rešitve, drugi pa probleme. Prvi imajo zmeraj rešitev, drugi pa probleme.
Če se SE splača, se splača s subvencijo ali brez, poskusiš jo dobit vseeno normalno. Če se splača, greš v to, če ne, ne. Resno, kako komplicirano je to? Kupit avto za 10 jurjev več samo zato, ker je SUV, bla bla, to ni noben problem, nihče se ne vpraša, če se "splača". Dat 10 jurjev za zastonj elektriko in ogrevanje za naslednjih 40 let, to je pa faking huge problem.
Problem je samo tam, kjer ne dobiš soglasja, to je res. Se bi treba pač prej zganit. Ostali, ki bi lahko, pa še čakajo, pa naj čakajo še 100 let...


dobro si to napisal

Utk ::

Ni fora v tem kdo se prej zgane, če bi se vsi prej zganili, bi soglasje še vedno dobil točno enak % kot, če se se zganijo kasneje. Torej iz vidika povečevanja deleža elektrike iz SE je to vsekakor slaba slika.

Državi je vseeno kje stojijo elektrarne. Bojo stale pač tam, kjer je že zdaj možno. Ko bo zmanjkalo takih mest, bojo šli v investicije. Če bojo. Za posameznika pa ni vseeno ali ima elektrarno on ali sosed.

J.McLane ::

To je res, ampak postavitev SE mora biti dostopna čim več ljudem če želiš exponentno rast SE. Vsako tako omejevanje s soglasji zavira ekspanzijo.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

DarwiN ::

Se pravi je do nadaljnjega najbolj smiselen naslednji pristop. Oddaš vlogo za soglasje, s SE projektom pa počakaš. Ko predvidoma kasneje letos objavijo novo subvencijo, imaš soglasje pripravljeno in greš nemudoma v nakup SE.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

J.McLane ::

Sicer pa če res verjamete v tak Doom & Gloom glede našega omrežja, je pa morda razmišljanje v smeri otočne SE bolj pravo. Pa ne zaradi tega da bi računal kdaj se splača, ampak preprosto zato, da boš imel štrom (pa čeprav bolj malo) ko ga drugi ne bodo. V tem primeru lahko izkoriščaš tudi dvotarifno merjenje in tudi ko ni sonca polniš baterije ponoči z NT.

Po mojem bi se dalo priti na nekje 65% lastne porabe, iz omrežja pa vse v nižji tarifi.

Recimo tole:
https://www.eurodiskont.net/izdelek/tro...
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

jabe ::

40 let?! A vi same sebe farbate ali vse ostale? Saj sta res samo dve besedi, kot 40 dni, in se opleta z njimi, kot se bomo v cajtu zamrznili ta cas. V zadnjih 40 letih smo menjali drzave, par valut in vmes bone, 2 krizi vmes in ne vem kaj se vse, ker celega zavedanja svojega obstoja je za manj kot 40 let. ampak SE na strehi in vse kar se tega tice bo pa nadaljnih 40 let kot v kamen izklesano enako kot danes. Nic ne crkne, tako ni tezav s popravili in kompatibilnimi menjavami, pogoji se ne spreminjajo ipd, itn... Veliko investitorjev bo takrat ze zdavnej pod ruso, ker ljudje pak ne kljubujejo casu, ampak mrbit bo pa SE prva taka zadeva na tem svet, a ne?

In potem alternativa je kaj? Denar na banki, ali se slabse zapraviti za kaj drugega? Potemtakem se strinjam, s SE ni za zgresiti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

Utk ::

In potem alternativa je kaj? Denar na banki, ali se slabse zapraviti za kaj drugega? Potemtakem se strinjam, s SE ni za zgresiti.

S SE imaš čez 10 let še več denarja na banki in več za zapravit za neumnosti. Sej v tem je ves point.
Ja, kaj bo čez 30-40 let je težko rečt. Sigurno nas bo pa pozimi še zmeraj zeblo in še zmeraj bomo potrebovali elektriko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

PrimoZ_ ::

SE, po netmetering shemi se ti povrne v 8 do 10 letih, če ogrevaš na TČ.

Pri trenutnih cenah elektrike, ki zagotovo ne bodo ostale na tem nivoju kakor nam kaže.

l0g1t3ch ::

20kWp; 18,7k€ pred subvencijo.

Ravno dobil en ponudbo tule ko ima kmetijo. Bo postavil tud brez subvencije, ker se mu amortizira pv ~10ih letih po trenutnem strošku elektrike.

jernejl ::

J.McLane je izjavil:

Sicer pa če res verjamete v tak Doom & Gloom glede našega omrežja, je pa morda razmišljanje v smeri otočne SE bolj pravo. Pa ne zaradi tega da bi računal kdaj se splača, ampak preprosto zato, da boš imel štrom (pa čeprav bolj malo) ko ga drugi ne bodo. V tem primeru lahko izkoriščaš tudi dvotarifno merjenje in tudi ko ni sonca polniš baterije ponoči z NT.
Slednje zna biti uporabno predvsem pozimi, ko od sončne elektrarne ni veliko koristi. V času nižje tarife bi polnil baterijo, v času višje pa porabljal shranjeno energijo.
Je pa spet vprašanje, koliko se to splača; baterija ni poceni in ta strošek je treba pokriti z omenjenim režimom delovanja.
Drugo vprašanje pa je, ali so današnji razsmerniki že dovolj pametni, da znajo shranjevati energijo iz omrežja v NT.

Daniel ::

A je je kdo tukaj, ki na Elektro Maribor čaka že od konca Oktobra? Sredi Januarja bi naj šlo v izdelavo soglasja pa do danes še zmeraj nič nimam, informacije pa je nemogoče dobiti, ker se nihče ne odziva.

laguna1 ::

@daniel.... sosed je dal vlogo za soglasje v začetku letošnjega januarja in je dobil v začetku marca, v začetku aprila bo postavljala elektrarno... in ja, je na elektro mariboru.... tako da, ali je sosed koga na elektru "podmazal", ali pa se je s tvojo kaj redno zapletlo....

jabe ::

Utk je izjavil:

In potem alternativa je kaj? Denar na banki, ali se slabse zapraviti za kaj drugega? Potemtakem se strinjam, s SE ni za zgresiti.

S SE imaš čez 10 let še več denarja na banki in več za zapravit za neumnosti. Sej v tem je ves point.
Ja, kaj bo čez 30-40 let je težko rečt. Sigurno nas bo pa pozimi še zmeraj zeblo in še zmeraj bomo potrebovali elektriko.


Ne, po 8-10 letih imam jaz s porabo cca 11kkw na leto in SE za 800€/kwp sele niclo, ce racunam s tem, da mi garancija pokriva morebitne okvare (glede na izkusnje sem bolj pesimisticna glede tega). Danes ni vec take cene niti s subvencijo ne. Kaj sele brez. Pa seveda, to je brez krede. Tak, da trenutno sem jaz kar fejst v minusu s tole svojo SE in upam, da bom suvereno pristopicljala na nulo v prej kot 10 letih in da bo delala brez vecjih stroskov se nadaljnih 5, upam da 10. Pa bo bolje kot banka in precej zanesljivo hkrati, glede na alternativne moznosti, kam denar dati. Zato so pa izkupicki na koncu mali.

SE je ze fajn kot ena izmed mnogo opcij, da ni denar samo na enem mestu, ce pa je in to v SE in se se krede neke silne jemje za to, pa... Potem si je pa treba zgodbice o 40ih letih govoriti. Takrat bodo paneli gor, ker jih bo drago dol dobiti. Firm, ki smo jim zdajle placvali vnaprej, da se bodi ekolosko znebili tega sranja, ne bo več, se enkrat bo pa drago to placevati. Drugega pa od njih ne bo.

Utk ::

Lej, vsi pač nismo bli nategnjeni s talepimi slovenskimi paneli.

jabe ::

Ne, ampak s prvim dnem nisi zacel plusa delati niti s kitajskimi. Resno me zanima, ali pravljici o 40 letih elektro nebes od prvega dne verjames ali jo prodajas?

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

Daniel ::

laguna1 je izjavil:

@daniel.... sosed je dal vlogo za soglasje v začetku letošnjega januarja in je dobil v začetku marca, v začetku aprila bo postavljala elektrarno... in ja, je na elektro mariboru.... tako da, ali je sosed koga na elektru "podmazal", ali pa se je s tvojo kaj redno zapletlo....


Očitno res. Problem je, da dejansko ne moreš nikogar sploh poklicati in vprašati, ker se enostavno ne javljajo na telefone. Tudi z maili smo poskušali, brez efekta. Lahko bi mi vsaj sliko iztegnjenega sredinca poslali nazaj, če že ne kaj drugega.

DarwiN ::

Če prav razumem, je tvoj ponudnik sončne elektrarne vložil vlogo za soglasje sredi januarja? Če je temu tako, potem nimaš kaj skrbet.. V zadnjem času je bila povprečna čakalna doba 3 mesece.
You don't see faith healers working in hospitals
for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DarwiN ()

Daniel ::

Moj ponudnik je vložil vlogo predzadnji dan septembra, ko sem plačal avans. 12.1 so me kontaktirali iz Elektra, če se strinjam z 13,2 kW, ker sem vložil za večjo. 19.1. bi naj bilo dano naprej v izdelavo soglasja. Jutri smo 1.4 in nimam nobenih informacij o stanju vloge, poznam pa tudi sam koga, ki je vložil pozneje in ima že slab mesec soglasje doma. Pojma nimam na koga bi se lahko sploh obrnil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()
««
189 / 359
»»