» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
179 / 319
»»

Dimnik ::

V čem je fora, najprej sem imel za 10,4k elektrarno en optimizer na panel in 12,5 razsmernik, smo dodali 4 panele in zvišali elektrarno na 12k, sedaj je en optimizer na 2 panela in 16 razsmernik, a nebi bil dovolj enak razsmernik 12,5?

BigWhale ::

MadMax je izjavil:

Glede zahteve koliko optimizatorjev mora biti aktivnih je čisto simpl: dokler jih ni dovolj, nimaš dovolj visoke DC za pripravo AC.
Kar pa zadeva 1 ali 2 panela na optimizator, pa ni vse tako črnobelo, ni 1na1 absolutno bolje...


Oh dear ... :D Po mojem je tocno to tisti kar si Telexdell narobe razlaga in tolmaci. Minimalno stevilo optimizerjev je navedeno zato, ker rabis dovolj visoko napetost. Ne ve pa, da se optimizer ne ugasa kr tko na klik. :>

SolarEdge power optimizerji imajo minimalno vhodno napetost od nekih 5V in max 60V (eni celo vec) in dokler ti bo en panel dal ven 5V bo optimizer deloval.

BigWhale ::

telexdell je izjavil:

BigWhale je izjavil:



To, da izracunas je tvoja naloga, ker zaenkrat samo nakladas. Ce bodo na ene panelu ostanki snega, potem ne bodo cakali VSI ostali paneli. Cakal bo en sam, tisti, ki bo v paru z onim zasnezenim. Torej, vrzi na plano stevilke zakaj bi se splacalo kupit za jurja optimizerjev in koliko casa bo trajalo, da se tega jurja poplaca.

Realne stevilke proizvodnje, z enim optimizerjem na dva panela so pa: 1.19MWh v oktobru, 537kWh v novembru, 583kWh v decembru in se 780kWh v januarju do sedaj. Sneg je bil decembra.

To o tokovih, vecjih izgubah in nevarnostjo pozara si pa potegnil iz riti. :)

Panel deluje tam nekje na 40 V (pa ne sedaj decimalk). Pri 500 Wp to pomeni tok 12 A. Pri dveh panelih je to 24 A. Po Joulovem zakonu je sproščena energija enaka kvadratu toka. Torej izgube ne bodo 2x večje ampak 4x večje. Podobno je s sproščeno toploto ob kratkem stiku... Pa lahko vlečeš ali tiščiš v rit (svojo ali drugo) kakor želiš.


A si namerno preskocil del kjer sem ti povedal, da izracunas to na prakticnem primeru? Ker spet samo nakladas. Izgube so lahko tudi 100x vecje ampak pri nekaj desetinkah euro centa, kolikor predstavlja ta izguba, se zaradi teh 100x ne bomo sekirali, mar ne?

Se enkrat, naredi en paper napkin izracun kako hitro pride ROI za teh 1000 EUR razlike v ceni. Dajmo.

jabe ::

A lahko ne... Kako on računa, mene kar malo boli gledat.

strel ::

driver_x je izjavil:

Tak prenos je mogoč pri nekaterih distributerjih. Malo poguglaj.


Možno je pri nekaterih dobaviteljih... Te akcije se dogajajo ravno sedaj po letnih obračunih. Pri ECE lahko 70% viška preneseš na drugo mm, če si pri njih delal SE, sicer imajo neke bone, ki se lahko vnovčijo pri njih.

hruske ::

pegasus je izjavil:

Distribuirana baterija ... to je prihodnost. Že kdo dela na tem pri nas?


Ja, NGEN (Damian Merlak in Roman Bernard) ti to menda zna prodat, ampak ne vem če se grejo povrnitev stroškov, da bil plačan na kilovat znotraj dogodka, tako kot tule razlaga Matt. Tako zanič imajo napisano, da ne znam razumet, zakaj bi se ti to splačalo.
Rad imam tole državico. <3

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hruske ()

Likalnik ::

Mogoče kakšno mnenje glede Bisol panelov? SLO proizvod...kakšne imate izkušnje z njimi...sem zasledil na spletu, da so se že kar prakrat preimenovali...so se dogajale stvari cca 10 let nazaj, da so ljudje kupili njihove panele...katere so kasneje imeli okvaro in jih Bisol ni hotel popraviti zamenjati pod garancijo ker jih oni niso prodali...ampak jih je podjetje pred njim katero je šlo pa v stečaj...Bisol d.o.o., => Surovina Bisol d.o.o. => Genko d.o.o. => Genko v stečaju.

kakšne imate vi izkušnje....oziroma katere panele izbrati...Canadian Solar naj bi bili uredu...kaj pa Bauer itd?

fikus_ ::

Poznana mi je info izpred nekaj let, da je Bisol kupoval komponente pri Kitajcih, testiral celice in potem sestavljal celice podobne kakovosti, tako da so pri panelih iz boljših celic dosegali višjo proizvodnjo elektrike. Na kratko komponente made in china sestavljene v EU.
Sedaj ne poznam stanja.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

jabe ::

jabe je izjavil:



Bisol ne dostavi, kar obljubi, reklamacij ne upošteva (od dneva montaže dalje), poišči kako stran nazaj. Proizvodnja posameznih panelov odstopa tudi za 25%, ampak recimo, da je tle fer črto potegniti, ko preteče vsaj eno leto. Da bom lahko kaj reklamirala, uveljavljala garancijo, si več ne domisljam. Odgovori so bili v smislu, počakaj par let, da te neha motiti. Ne bom si preveč glave več razbijala okoli tega, kakor bo, pač bo. Če bi šla v tole z neko 30letno investicijo v glavi, pa da bi se še kreditirala pa skupaj praskala, bi bila pa najbrž kar malo v skrbeh. Tako gre pa v folder malih zajebov pa se ne mislim več kaj dosti s tem ubadati.


Da ne pišem se enkrat vsega... Tole je post izpred dobrega tedna. Montirana začetek novembra lani.

Probaj, mrbit bo pa pri tebi vse drugače.

Likalnik ::

ok, hvala za to informacijo...škoda, da so taki...uglavnem čisto sem zbegan in res ne vem kaj naj vzamem...vsak svoje hvali, ponuja....jutri pride predstavnik za Bauer...pa da vidimo

Likalnik ::

jabe je izjavil:

jabe je izjavil:



Bisol ne dostavi, kar obljubi, reklamacij ne upošteva (od dneva montaže dalje), poišči kako stran nazaj. Proizvodnja posameznih panelov odstopa tudi za 25%, ampak recimo, da je tle fer črto potegniti, ko preteče vsaj eno leto. Da bom lahko kaj reklamirala, uveljavljala garancijo, si več ne domisljam. Odgovori so bili v smislu, počakaj par let, da te neha motiti. Ne bom si preveč glave več razbijala okoli tega, kakor bo, pač bo. Če bi šla v tole z neko 30letno investicijo v glavi, pa da bi se še kreditirala pa skupaj praskala, bi bila pa najbrž kar malo v skrbeh. Tako gre pa v folder malih zajebov pa se ne mislim več kaj dosti s tem ubadati.


Da ne pišem se enkrat vsega... Tole je post izpred dobrega tedna. Montirana začetek novembra lani.

Probaj, mrbit bo pa pri tebi vse drugače.


Kdo pa je bil monter....pri meni je bil na ogledu podjetje iz Kranja Svarun...gospod in gospa sta bila v redu...samo Bisol kot tak mi ni všeč glede na prebrano

jabe ::

Sol Navitas...
Sem hotela all black panele in samo bisolovi so bili na voljo. Par velikih firm je odpadlo ko knof, ker so rekli, da jih nimajo. Sem pa dejansko verjela, da ne bom nič na slabšem, samo pač malo več bo treba plačati.

Tatankas ::

Glede netmeteringa, ki se ukinja...

Ostane letni poračun porabe za SE zgrajene do uveljavitve ali bodo tudi obstoječe SE mesečno poračunavane? Se pravi če postavim SE zdaj se mi bo po uveljavitvi nove zakonodaje obračunavalo na letni ali mesečni ravni?

jabe ::

Lahko ostanejo na letnem netmeteringu, kot je sedaj, za čas delovanja SE. Zato pa je tak naval...

Od 2024 se pa lahko novi priklopijo samo na nov režim. Stari se tudi lahko prestavijo na nov režim, če hočejo, ampak če bi pa potem radi šli nazaj na starega, pa ne bo šlo več.

feryz ::

jabe je izjavil:

Sem hotela all black panele in samo bisolovi so bili na voljo. Par velikih firm je odpadlo ko knof, ker so rekli, da jih nimajo. Sem pa dejansko verjela, da ne bom nič na slabšem, samo pač malo več bo treba plačati.
Če te kaj tolaži, v tokratni pošiljki so bili ravno black paneli najcenejši. Žal so pošli v manj kot eni uri. Pa ne zato, ker so bili black.

Likalnik ::

ja ravno zato je tak naval...da se ujame še letni obračun...+ tega je tudi zato, da si izboriš pri elektro soglasje, da daš lahko sploh SE na streho...tudi ta mesta se zelo hitro polnijo.

@Jade glede garancije in reklamacije....razmišljam potem bi bilo mogoče še najboljše vzeti SE pri večjih playerjih kot je Petrol, Geni...ker, ko gre kaj narobe lažje njih za j**** vlečeš kot kakšne manjše podjetnike kateri zaprejo firmo in je zgodba zaključena.

Kakorkoli....časa je še dve leti, da se odločimo....soglasje je pa potrebno čim prej pridobiti.

jutri pride predstavnik za Bauer (nek S.P.jovec iz MS)...drug teden še Petrol...potem pa se bo potrebno odločiti kdo bo poslal soglasje

feryz ::

Mama mia, za soglasje sam pošlji.
Potem pa v miru izbiraj.

Likalnik ::

ma ja sem misli že poslati...pa potem vsak reče, da bodo oni...na koncu bi imel že vse rešeno če bi poslal sam

a ni bil nekje v tej temi link do vloge?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

jabe ::

Sol Navitas pa Planet solar sta ena izmed večjih. Montirata oziroma sta dolgo let, če slucajno ne vec za geni in Petrol. Garažnih bendov tudi jaz nisem hotela, niti niso bili nekaj konkurenčni. Jih je pa zdaj toliko kot gob po dezju. Odzivni sicer so, ampak čim bisol prst pokaže, da ne bo uveljavljal garancije, ti tudi Petrol ne bo pomagal. Že videno, ko se montirajo TČjke preko njih.

Fery: dražji so bili po moje predvsem na račun firme ne barve... Katere se pa zdaj dobi oziroma se jih je?

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

feryz ::

Trina 370W. Okvir je črn, folija je pa res bela.
Cena je bila pa 115 evrov. Jej.
1000 kosov je izginilo v momentu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

Likalnik ::

@feryz glede soglasja še to...če grem preko izvajalca v soglasje in če se mi naredi, da elektro zavrne...ponavadi izvajalec bolj podreza v elektro in hoče določene odgovore zakaj so zavrnili na podlagi česa...pač imajo več izkušenj in vedo kaj jim nazaj povedati/napisati...recimo, če bodo meni zavrnili bom tiho, ker se na te zadeve ne spoznam...zato nekako hočem preko izvajalca do soglasja..

ali se motim in naj probam sam oddati vlogo?

to je ta vloga

https://www.elektro-gorenjska.si/resour...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

feryz ::

Po želji. Samo da ne bo tako, kot praviš.
Da ne boste predolgo čakali eni, drugi ali tretji.

jabe ::

feryz je izjavil:

Trina 370W. Okvir je črn, folija je pa res bela.
Cena je bila pa 115 evrov. Jej.
1000 kosov je izginilo v momentu.


Ja, ta varianta je bila pa tudi takrat na voljo. Teh je dost... Allblack pač ne.

Elektro Gorenjska sproti vloge folga. Če delaš sam, ok tudi vlogo daš sam, če dela izvajalec , pa najprej pač tega izbereš in se on potem s papirji daje. Zakaj bi se ti? Cenejši ne bo nič na ta račun.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

Likalnik ::

Ne gre za to ali bo cenejše (vem,da ne bo) gre za to, da dobim soglasje in si izborim mesto...ker se zna zgoditi glede na naval, da bo elektro rekel, da se na moje območju ne da več montirati SE...da je že vse polno.

Glede na to, da je pa izvajalcev, ko dreka (po domače povedano) vsak svoje hvali...moram pa malo pregledati vse skupaj in se v miru odločiti...

Dimnik ::

Jaz sem vzel pri gen i, itak so eni izmed večjih, bi se dalo dobit cenej, ampak vprašanje, kako bi bilo s kakimi garancijami itd. Čakamo na soglasje pri el maribor, kar se bomo načakali, hudič pa je, da so papirji že vsi zriktani, nakoncu pa nebodo dali soglasja in je vso urejanje papirjev bilo brezvegno....

Bostjan_321 ::

Eno vprašanje, kako imate ozemljene SE ?
Do sedaj sem mislil da je to ozemljeno preko hišne ozemljitve, ampak sedaj sem dobi ponudbo v kateri je eksplicitno navedena ločena ozemljitev. Torej vodnik iz konstrukcije do tal in sonda.

Likalnik ::

Bostjan_321 je izjavil:

Eno vprašanje, kako imate ozemljene SE ?
Do sedaj sem mislil da je to ozemljeno preko hišne ozemljitve, ampak sedaj sem dobi ponudbo v kateri je eksplicitno navedena ločena ozemljitev. Torej vodnik iz konstrukcije do tal in sonda.


to je še ena taka stvar katero ti vsak, ko pride na ogled drugače pove....

včeraj je bil na ogledu majster in rekel, da strelovoda ne rabim...glede ozemljitve se pa priklopi na obstoječo....sondo je celo spljuval

zadnjič je bil eden, ki pojma ni imel glede tega....

še prejšnič je en rekel, da se priklopijo na obstoječo omarico in tam priklopijo ozemljitev...uglavnem vsak drugače pove.

na koncu še sam ne vem ali jaz preveč kompliciram al kaj...pri meni je starejša hiša...in pojma nimam ali je položen valjanec in kje...hiša kot taka določeno ozemljitev ima...in pravijo majstri da je to dovolj...da ostalo že oni naredijo.

Petrol pride v sredo (prvi tak večji) pa da vidimo kaj oni pravijo glede ozemljitve.

vsi pa pravijo, da moraš imeti SE zavarovano in, da je to to

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

feryz ::

Čisto tako, potiho, vsaj pol nima nobene ozemljitve.
Kao, bomo kasneje, ta kasneje se kasneje spremeni v nikoli.

fikus_ ::

Za ozemljitev je merodajna meritev. Če obstoječa ustreza, potem se uporabi ta, sicer je potrebno dodelat/naredit novo ozemljitev.
Strelovod je izbira lastnika hiše/investitorja, ni nikjer predpisano, ali mora biti ali ne, razen za javne stavbe.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Bostjan_321 ::

Jaz imam TN-S sistem, torej ozemljitev preko trafo postaje pa hiša sploh ni stara.
Mojster je najprej spraševal koliko valjanca je položenega okoli hiše in ko sem rekel da tega ni da je ozemljena preko trafo saj je TN-S, me je samo začudeno gledal.

Meni gre na živce ta nejasnost. Elektrika je fizika in to dokaj ekzatna, ali je ali ni treba bi moralo biti nekaj z jasnim odgovorom.
Če ne drugega se reče, da se pomeri.
Ampak očitno so na delu samo še "mojstri" in nihče več pojma nima kaj zares dela.

Zgodovina sprememb…

telexdell ::

Bostjan_321 je izjavil:

Jaz imam TN-S sistem, torej ozemljitev preko trafo postaje pa hiša sploh ni stara.
Mojster je najprej spraševal koliko valjanca je položenega okoli hiše in ko sem rekel da tega ni da je ozemljena preko trafo saj je TN-S, me je samo začudeno gledal.

Meni gre na živce ta nejasnost. Elektrika je fizika in to dokaj ekzatna, ali je ali ni treba bi moralo biti nekaj z jasnim odgovorom.
Če ne drugega se reče, da se pomeri.
Ampak očitno so na delu samo še "mojstri" in nihče več pojma nima kaj zares dela.

TN-S kjer S pomeni separate. Torej sta nevtralni in zaščitni vodnik ločena. Med trafom in tvojim priključnim mestom pa je sistem TN-C, kjer sta nevtralni in zaščitni vodnik združena. Torek, če imaš res TN-S sistem, potem se iz tega ne da sklepati, da si ozemljen preko trafa.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

telexdell ::

Likalnik je izjavil:

Bostjan_321 je izjavil:

Eno vprašanje, kako imate ozemljene SE ?
Do sedaj sem mislil da je to ozemljeno preko hišne ozemljitve, ampak sedaj sem dobi ponudbo v kateri je eksplicitno navedena ločena ozemljitev. Torej vodnik iz konstrukcije do tal in sonda.


to je še ena taka stvar katero ti vsak, ko pride na ogled drugače pove....

včeraj je bil na ogledu majster in rekel, da strelovoda ne rabim...glede ozemljitve se pa priklopi na obstoječo....sondo je celo spljuval

zadnjič je bil eden, ki pojma ni imel glede tega....

še prejšnič je en rekel, da se priklopijo na obstoječo omarico in tam priklopijo ozemljitev...uglavnem vsak drugače pove.

na koncu še sam ne vem ali jaz preveč kompliciram al kaj...pri meni je starejša hiša...in pojma nimam ali je položen valjanec in kje...hiša kot taka določeno ozemljitev ima...in pravijo majstri da je to dovolj...da ostalo že oni naredijo.

Petrol pride v sredo (prvi tak večji) pa da vidimo kaj oni pravijo glede ozemljitve.

vsi pa pravijo, da moraš imeti SE zavarovano in, da je to to

Obstajajo delovna, zaščitna in strelovodna ozemljila. Delovno ozemljilo je npr. ozemljitev zvezdišča transformatorja ali zvezdišča generatorja . Zaščitno ozemljilo pa je tisto, katero ščiti pred nevarno napetostjo dotika- to je pritrjeno na ohišje trafa ali ohišje generatorja. Ker je SE v bistvu generator bi moral imeti tako zaščitno kot obratovalno ozemljitev. Nimaš pa pri SE zvezdišča, kamor bi dal obratovalno ozemljitev. Kot generator pa bi to morala imeti zato nekateri zahtevajo ločeno ozemljilo in ga nato priključijo kot zaščitno. Je pa to obravnavano v dveh različnih sklopih predpisov in nekateri mogoče slabo poznajo oba, zato ne zahteva dodatne ozemljitve.
Sam menim, da boljša ozemljitev objekta (v večini) primerov ne škodi. Imam pa pomisleke, če se nosilna konstrukcija SE priključi na ozemljitev hiše, saj to pomeni, da bo v primeru nastanka prenapetosti na strehi ves tok stekel skozi instalacijo hiše in ne po najkrajši poti v zemljo.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Bostjan_321 ::

telexdell je izjavil:

Bostjan_321 je izjavil:

Jaz imam TN-S sistem, torej ozemljitev preko trafo postaje pa hiša sploh ni stara.
Mojster je najprej spraševal koliko valjanca je položenega okoli hiše in ko sem rekel da tega ni da je ozemljena preko trafo saj je TN-S, me je samo začudeno gledal.

Meni gre na živce ta nejasnost. Elektrika je fizika in to dokaj ekzatna, ali je ali ni treba bi moralo biti nekaj z jasnim odgovorom.
Če ne drugega se reče, da se pomeri.
Ampak očitno so na delu samo še "mojstri" in nihče več pojma nima kaj zares dela.

TN-S kjer S pomeni separate. Torej sta nevtralni in zaščitni vodnik ločena. Med trafom in tvojim priključnim mestom pa je sistem TN-C, kjer sta nevtralni in zaščitni vodnik združena. Torek, če imaš res TN-S sistem, potem se iz tega ne da sklepati, da si ozemljen preko trafa.


Imaš prav, mislil sem TN-C-S. Prehitri prsti.
Ampak poanta ostaja, da monterji so povsem brez izkušenj in te na polno prepričuje da mora biti vse okoli hiše valjanec, da samo jaz nevem da ga imam.

Problem pr elektriki je, da večinoma kar nekako dela tudi če si popolni analfabet. Resni problemi pa nastanejo v primeru napak in robnih pogojev.
Tam se pokaže razlika med dobro narejenim pa tistim, kar je dal nekdo skupaj ker baje ve...

Zgodovina sprememb…

l0g1t3ch ::

Pravi problem je ugotoviti kdo bo dobro naredil in kdo samo dobro govori. Žal je to loterija.

Likalnik ::

tako je...to je največja težava...komu verjeti...pa na gre samo za SE...praktično pri celotni gradnji...ali so to stene, kopalnica....na koncu je važno, da ne plačaš na začetku 100% avans....ker če si plačal ves znesek in, da si imel smolo pri izbiri izvajalca....potem si pečen

mertseger ::

Po izgradnji Se je treba tako ali tako opraviti meritve električnih instalacij kot izredni pregled zaradi poseganja v objekt. Piše v pravilniku in to naj pooblaščeni izvajalec tudi opravi.
In ja pol jih ne ve kaj delajo pa čeprav imajo papir za to.

Bostjan_321 ::

mertseger je izjavil:

Po izgradnji Se je treba tako ali tako opraviti meritve električnih instalacij kot izredni pregled zaradi poseganja v objekt. Piše v pravilniku in to naj pooblaščeni izvajalec tudi opravi.
In ja pol jih ne ve kaj delajo pa čeprav imajo papir za to.


Meritve instalacij že.
Ampak pri meni se je šlo, da naj bi bila ozemljena tudi konstrukcija panelov. Da naj bi iz strehe napeljal kabel in ga priklopil na valjanec kjer je ostala ozemljitev, oz. potem ko smo prišli do tega da valjanca ni, da bi se položil namenski valjanec samo za to.

Nisem električar ampak bi rekel da, inverter je ozemljen s tem ko se poveže na hišno omarico, potem preko tega so verjetno ozemljeni tudi opzimizatorji in sami paneli ?
Paneli pa so galvansko ločeni od nosilcev ? Če je vse prav s panelom na njegovem okvirju, pa čeprav kovinskem nima biti napetosti.
Zakaj potem ozemljiti konstrukcijo ? Če bi prišlo do preboja na panelu ali optimizatorju ?

telexdell ::

Bostjan_321 je izjavil:

mertseger je izjavil:

Po izgradnji Se je treba tako ali tako opraviti meritve električnih instalacij kot izredni pregled zaradi poseganja v objekt. Piše v pravilniku in to naj pooblaščeni izvajalec tudi opravi.
In ja pol jih ne ve kaj delajo pa čeprav imajo papir za to.


Meritve instalacij že.
Ampak pri meni se je šlo, da naj bi bila ozemljena tudi konstrukcija panelov. Da naj bi iz strehe napeljal kabel in ga priklopil na valjanec kjer je ostala ozemljitev, oz. potem ko smo prišli do tega da valjanca ni, da bi se položil namenski valjanec samo za to.

Nisem električar ampak bi rekel da, inverter je ozemljen s tem ko se poveže na hišno omarico, potem preko tega so verjetno ozemljeni tudi opzimizatorji in sami paneli ?
Paneli pa so galvansko ločeni od nosilcev ? Če je vse prav s panelom na njegovem okvirju, pa čeprav kovinskem nima biti napetosti.
Zakaj potem ozemljiti konstrukcijo ? Če bi prišlo do preboja na panelu ali optimizatorju ?

Se vidi, a nisi za elektriko usposobljena oseba. Lahko si " kapo de mol" v svoji okolici...
Stvari v elektrotehniki so tako kompleksne, da jih najbolje ne razumejo niti inženirji. Tu pa nekdo razlaga o galvanski ločitvi panelov od panelov ( ali okvir+ alu nosilec= galvanska ločitev?)- Ne bom več!
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Bostjan_321 ::

Kakšen odgovor je pa to ? Povedal nisi nič samo pameten hočeš izpasti. Raje bodi tiho v takih primerih.

Tu sprašujem v osnovi zato, ker monterji SE trdijo vsak po svoje.

mertseger ::

telexdell je izjavil:

Bostjan_321 je izjavil:

mertseger je izjavil:

Po izgradnji Se je treba tako ali tako opraviti meritve električnih instalacij kot izredni pregled zaradi poseganja v objekt. Piše v pravilniku in to naj pooblaščeni izvajalec tudi opravi.
In ja pol jih ne ve kaj delajo pa čeprav imajo papir za to.


Meritve instalacij že.
Ampak pri meni se je šlo, da naj bi bila ozemljena tudi konstrukcija panelov. Da naj bi iz strehe napeljal kabel in ga priklopil na valjanec kjer je ostala ozemljitev, oz. potem ko smo prišli do tega da valjanca ni, da bi se položil namenski valjanec samo za to.

Nisem električar ampak bi rekel da, inverter je ozemljen s tem ko se poveže na hišno omarico, potem preko tega so verjetno ozemljeni tudi opzimizatorji in sami paneli ?
Paneli pa so galvansko ločeni od nosilcev ? Če je vse prav s panelom na njegovem okvirju, pa čeprav kovinskem nima biti napetosti.
Zakaj potem ozemljiti konstrukcijo ? Če bi prišlo do preboja na panelu ali optimizatorju ?

Se vidi, a nisi za elektriko usposobljena oseba. Lahko si " kapo de mol" v svoji okolici...
Stvari v elektrotehniki so tako kompleksne, da jih najbolje ne razumejo niti inženirji. Tu pa nekdo razlaga o galvanski ločitvi panelov od panelov ( ali okvir+ alu nosilec= galvanska ločitev?)- Ne bom več!


Teletetx jaz sem za elektrotehniko toliko usposobljen kot ti ne boš nikoli pa če začneš danes študirat do konca življenja.

Vsi izpostavljeni prevodni deli v instalaciji morajo biti ozemljeni zaradi zagotavljanja varnosti pa ji važno ali so na strehi ali pa kleti. Galvansko se jih veže da ni potencialnih razlik.

Sicer pa da ne bo preveč pametovanja ima tehniško smernico Tsg 002 pa naj si pogleda če rabi. Pa še tsg 003 če rabi za strelovode.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mertseger ()

telexdell ::

mertseger je izjavil:



Teletetx jaz sem za elektrotehniko toliko usposobljen kot ti ne boš nikoli pa če začneš danes študirat do konca življenja.

Vsi izpostavljeni prevodni deli v instalaciji morajo biti ozemljeni zaradi zagotavljanja varnosti pa ji važno ali so na strehi ali pa kleti. Galvansko se jih veže da ni potencialnih razlik.

Sicer pa da ne bo preveč pametovanja ima tehniško smernico Tsg 002 pa naj si pogleda če rabi. Pa še tsg 003 če rabi za strelovode.

Dobro zate. Pa kljub takšni izobrazbi napišeš nekaj, kar praktično ni izvedljivo. Npr. kovinski kavelj na katerega obesiš sliko nimaš ozemljenega. Ali pač?

PS glede strokovnega izrazoslovja- kateri so izpostavljeni deli instalacije, ki se morajo ozemljiti?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

telexdell ::

Bostjan_321 je izjavil:

Kakšen odgovor je pa to ? Povedal nisi nič samo pameten hočeš izpasti. Raje bodi tiho v takih primerih.

Tu sprašujem v osnovi zato, ker monterji SE trdijo vsak po svoje.

Ne razmišljaš prav. Ko se npr. pripravlja k nevihti pride do pojava statične elektrike. Zaradi različnih potencialov lahko pride do iskrenja...(verjetno si to kdaj opazil, ko si stopil iz avta ali kašni sintetični preprogi...). Če pa imaš panel in konstrukcijo ozemljeno pa ni različnih potencialov.
Sam nisem naklonjen temu, da se nosilna konstrukcija panelov poveže z ozemljitvijo hiše tako, da bi morebitne prenapetosti potovale po hišni inštalaciji do ozemljila hiše.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

mertseger ::

telexdell je izjavil:

mertseger je izjavil:



Teletetx jaz sem za elektrotehniko toliko usposobljen kot ti ne boš nikoli pa če začneš danes študirat do konca življenja.

Vsi izpostavljeni prevodni deli v instalaciji morajo biti ozemljeni zaradi zagotavljanja varnosti pa ji važno ali so na strehi ali pa kleti. Galvansko se jih veže da ni potencialnih razlik.

Sicer pa da ne bo preveč pametovanja ima tehniško smernico Tsg 002 pa naj si pogleda če rabi. Pa še tsg 003 če rabi za strelovode.

Dobro zate. Pa kljub takšni izobrazbi napišeš nekaj, kar praktično ni izvedljivo. Npr. kovinski kavelj na katerega obesiš sliko nimaš ozemljenega. Ali pač?

PS glede strokovnega izrazoslovja- kateri so izpostavljeni deli instalacije, ki se morajo ozemljiti?


Kovinski kavelj ne more na noben potencial priti razen če ga v vodnik ne zabiješ v takem primeru bo pa hitro RCD ven letel.
Izpostavljen prevod del je del opreme ki je previden in ni pod napetostjo razen ob okvari. V bistvu ohišja naprav in vse drugo kovinskega. Kar je običajno preko zaščtingega vodnika že tako povezano oziroma bi moralo biti.
Tuji prevodni deli so pa kovinske instalacije, vodovod če je kovinski, centralna., plinska napeljava... Vse to mora biti tudi vezano na skupno ozemljitveno zbiralko.
Edit.
Kot je že sam Boštjan ugotovil e bi prišlo do okvare na optimizatorju ali kablu mora biti okvir ozemlje. Pravilno bi bilo da bi bil povezava narejena na skupno zbiralko kamor je posledično ozemljeni tudi vse ostalo. Ker če bodo delali posebej ozemljitev ker nimaozemljitvenega sistema bo seveda med tema sistemoma potencialna razlika kar ni pravilno. Sicer zaradi okvare verjetno ne tolikšna da bi zaradi tega kdo umrl ampak vseeno ni pravilno če hiša nima ozemljitev.
To bi morali prej izmeriti. Običajno če je vsaj kaj kovinskega če ne drugega vodovod, kovinski seveda, centralna v tleh že to nekaj prinese če ni res slaba podlaga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mertseger ()

Bostjan_321 ::

telexdell je izjavil:

Bostjan_321 je izjavil:

Kakšen odgovor je pa to ? Povedal nisi nič samo pameten hočeš izpasti. Raje bodi tiho v takih primerih.

Tu sprašujem v osnovi zato, ker monterji SE trdijo vsak po svoje.

Ne razmišljaš prav. Ko se npr. pripravlja k nevihti pride do pojava statične elektrike. Zaradi različnih potencialov lahko pride do iskrenja...(verjetno si to kdaj opazil, ko si stopil iz avta ali kašni sintetični preprogi...). Če pa imaš panel in konstrukcijo ozemljeno pa ni različnih potencialov.
Sam nisem naklonjen temu, da se nosilna konstrukcija panelov poveže z ozemljitvijo hiše tako, da bi morebitne prenapetosti potovale po hišni inštalaciji do ozemljila hiše.


Razmišljati bi moral monterji SE.
Jaz sem laik in kaj si bo laik mislil če do njega pride 5 monterjev SE, 4je sploh ne omenijo ozemljitve konstrukcije, 1 pa to navaja kot nujo.
Lahko so bili ostali štirje totalni šalabajzerji, ali pa je ta nategun, ki bi prodal nekaj kar zaes ne rabiš.

Je pa tvoja razlaga smiselna, tudi sam sem začel razmišljat o tem da je ozračje naelektreno pred nevihto, pa tudi veter in suh zrak verjetno lahko naelektri zadevo.
Ampak tega mi ta niti ni predstavil tako, zgolj da pač mora biti, brez zakaj.

l0g1t3ch ::

Jaz SE nimam dodatno ozemljene. Je ozemljeno kar je preko razsmernika, nimam pa nobenega dodatnega vodnika iz podkonstrukcije pa do ozemljitve.

Informacija iz druge roke pa je, da po novem če boš delal ločeno ozemljitev SE, bo obvezen tudi strelovod.

Bostjan_321 je izjavil:

Eno vprašanje, kako imate ozemljene SE ?
Do sedaj sem mislil da je to ozemljeno preko hišne ozemljitve, ampak sedaj sem dobi ponudbo v kateri je eksplicitno navedena ločena ozemljitev. Torej vodnik iz konstrukcije do tal in sonda.


In da če ponujajo ozemljitev preko sonde je ponavadi to blažev žegen, ker ni dovolj globoka in obvezno zahtevaj meritev.

Nisem električar, samo posredujem informacije od nekoga, ki ravno postavlja SE.

PrimoZ_ ::

SolNavitas (jollywood ali LONGi )
Merkur (Canadian solar)
TermoShop (LONGi)

Katerega bi izbrali ?
Cene za 11,4kWp so v rangu par stotakov razlike.

Vsi so itak najbolši :)

Kako mnenje?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

Bostjan_321 ::

Okoli 1000€ na kWp ?

quadro933 ::

Vprašanje,

dobil sem tri ponudbe od iste firme, jinko, qcell, bisol. Jinko 10500 eurov, qcell 13600, bisol 14000 eurov.

Prodajalec mi je razložil, da je razlika v kvaliteti panelov. Razlika je tudi v garanciji. Jinko pač ne bo delal 25 let, in tukaj naj bi bil catch. Življenska doba Jinkota naj bi bila 15 let. Jinko ima garancijo 12 let na panel ter linearno garanciji 25 let na degradacijo oz. izgubo zmogljivosti. Povedal mi je, da je garancija zmogljivosti po ezana z brezhibnostjo panela, kateri pa ni brezhiben, če je izgubil zmogljivost, torej je v bistvu garancija samo 12 let in to je to. Qcell ter Bisol imata 25 let garancije, bisol celo na brezigubno 100 procentno delovanje panela. Tega dejstva seveda noben ne pove, ker so SE trenutno vroča roba.

Je pa tukaj velika razlika v ceni, cca 3000 eurov. Ali je kaj na tem ali je spet samo marketing?

Zgodovina sprememb…

MadMax ::

Bisol na papirju izgleda "oh in sploh", hkrati pa beremo zapise, kako so pri reševanju zapletov v praksi povsem na dnu...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

jabe ::

A to gre za enako velike SE?
««
179 / 319
»»