» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
178 / 319
»»

driver_x ::

l0g1t3ch je izjavil:

feryz je izjavil:

Izpolni prek neta, menda nisi zarukan hribec, ki je ostal v prejšnjem tisočletju.
Enotna vloga, dve priloge in kmalu prileti soglasje za priključitev.


Kot jaz vidim je samo pdf ali doc fajl ?
https://www.sodo.si/sl/za-odjemalce/pri...

Pošlješ to na SODO ali na lokalnega upravljalca omrežja ?

Katero točko izpolniti, predvidevam da E ?
A. za izdajo projektnih pogojev ali soglasje h gradnji
B. za izdajo soglasja za priključitev za odjemalca EE
C. za izdajo soglasja k projektu
D. za izdajo pogodbe o priključitvi
E. za izdajo soglasja za priključitev proizvodne naprave EE/naprave za samooskrbo


Različni upravljalci imajo različne možnosti za oddajo tega obrazca. Linkal sem ti prvega, ki sem ga našel. Poglej, kaj ponuja tvoj upravljalec omrežja. Izpolniš pa rubrike, kjer se zahteva E. To potem oddaš svojemu upravljalcu.

Aja, pa poglej katere priloge se še zahtevajo. Jaz sem že malo pozabil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: driver_x ()

l0g1t3ch ::

Eh gorenci majo samo PDF.

Hvala obema, bom zrihtal.

Likalnik ::

Mi lahko prosim pomagate pri naslednjem vprašanju....če imaš dve neprimičnini...na eno montiraš SE...predelaš višek na tej nepremičnini....lahko ta višek preneseš na drugo nepremičnino (vem, da lahko)...pri nas je bil iz GEN-i in mi je rekel, da se da ampak moraš na drugi nepremičnini kupiti še nekaj dodatnih naprav v vrednosti 2000€, da lahko vse to povežeš.

je kaj resnice na tem? ali je ta prenos viška energije iz ene nepremičnine na drugo res povezan s takimi stroški?
vem, da moraš v tem primeru imeti na obeh nepremičninah enega elektro ponudnika

driver_x ::

Tak prenos je mogoč pri nekaterih distributerjih. Malo poguglaj.

ytodf ::

Baje se bo naredila revizija soglasja (mi bi vseeno 11kW, ne pa 7,5kW) ampak ničesar ne želijo obljubiti...
Je pa tudi res skladno s tistim soglasjem od soseda, ki ga je dobil za 11kW...

Držimo pesti... In gledamo Adrift, potem pa še Cast away. Saj je menda jasno, čemu?

J.McLane ::

Projekcija kako se bo različnimi stopnjami CO2 davkov adaptirala proizvodnja elektrike:



Plin bo še dolgo igral močno vlogo, premogu so pa šteti dnevi.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

feryz ::

To je dobesedno bolno. Včeraj dobim ponudbo za solarne panele, dokaj ugodno, zaloga ni problem, preko 1000 kosov.
Danes takoj zjutraj potrdim, kmalu mail nazaj da nimajo več, razprodano.

To je resnično nenormalno.

ytodf ::

To kaj pomaga razjasniti?

feryz ::

V bistvu popolnoma nič.
Ampak ok, če ne bodo po 30 centov na vat, bodo po 31,5. Zaradi tega me ne bo hudič vzel.

ytodf ::

Ja, to pomeni, da pač prvi dan rezerviraš, ko dobiš obvestilo, četudi malo dražje, ali?

Sicer očitno drugi naredijo isto.

Mi pa se bomo morali sprijazniti z 9,5kW. A optimizator na vsak panel je drugače v redu reč?

feryz ::

Zelo dobro, če imaš viška denarja.
Če je streha popolnoma brez ovir, je brez veze.

Včeraj smo malo opazovali delovanje. Ok, dva panela sta crknjena, ostali odstopajo tudi do 20%. Zanimivo.
Od 218 wh do 268 wh. Očitno kvaliteta vsega skupaj zelo niha.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

fikus_ ::

Kaže da sedaj gre v promet vse, kar je na voljo.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

telexdell ::

feryz je izjavil:

Zelo dobro, če imaš viška denarja.
Če je streha popolnoma brez ovir, je brez veze.

Včeraj smo malo opazovali delovanje. Ok, dva panela sta crknjena, ostali odstopajo tudi do 20%. Zanimivo.
Od 218 wh do 268 wh. Očitno kvaliteta vsega skupaj zelo niha.

Se ti ptič userje na en panel in ti oba delata tako, kot si opisal. Če pa bi vsak panel imel svoj optimnizer bi pa samo en slabše delal. Pa čr ima vsak panel svoj optimizer mora biti aktivnih najmanj 16 panelov, da ti se začne s proizvodnjo, če pa sta dva panela na en optimizer pa jih mora biti aktivnih najmanj 27. Tak da- je brez veze, če imaš SE za 30% predimenzionirano. Samo, a za predimenzioniranje pa ne rabiš denarja?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

Daj zdaj pa zracunaj kolk vec denarja bos prihranil, ce bo en drek tri dni na enem panelu in bosta posledicno dva delala malenkost slabse.

telexdell ::

BigWhale je izjavil:

Daj zdaj pa zracunaj kolk vec denarja bos prihranil, ce bo en drek tri dni na enem panelu in bosta posledicno dva delala malenkost slabse.

Če rad računaš pa povej, koliko boš prihranil pri optimizatorjih ko ti bo 27 panelov po 500Wp (oz. 13,5 kWp SE) čakalo na proizvodnjo, ker bodo na enem panelu ostanki snega? Ali pa, koliko staneta dva 490Wp panela, katera boš moral zamenjati, ko ti bo odpovedal eden? Pa- ptič se userje na panel ali dva, oblaki pa mečejo senco na več panelov hkrati. In, če je le en od para osenčen oba panela dasta od sebe toliko, kot najslabši od njiju...
Pa da o 2x večjih tokovih na vodnikih para, s tem večjimi izgubami (Iˇ2*R) in potencialno večjo nevarnost požara sploh ne zgubljam besed.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

pegasus ::

Distribuirana baterija ... to je prihodnost. Že kdo dela na tem pri nas?

Utk ::

telexdell je izjavil:

BigWhale je izjavil:

Daj zdaj pa zracunaj kolk vec denarja bos prihranil, ce bo en drek tri dni na enem panelu in bosta posledicno dva delala malenkost slabse.

Če rad računaš pa povej, koliko boš prihranil pri optimizatorjih ko ti bo 27 panelov po 500Wp (oz. 13,5 kWp SE) čakalo na proizvodnjo, ker bodo na enem panelu ostanki snega? Ali pa, koliko staneta dva 490Wp panela, katera boš moral zamenjati, ko ti bo odpovedal eden? Pa- ptič se userje na panel ali dva, oblaki pa mečejo senco na več panelov hkrati. In, če je le en od para osenčen oba panela dasta od sebe toliko, kot najslabši od njiju...
Pa da o 2x večjih tokovih na vodnikih para, s tem večjimi izgubami (Iˇ2*R) in potencialno večjo nevarnost požara sploh ne zgubljam besed.

Ti mater. Prepričal si me. Samo da jaz predlagam dva optimizatorja na panel. Zakaj se bi ustavili pri enem.

jabe ::

Pa ipak ni vse tako črno belo. Panele imam v dveh vrstah in cel december je bil na njih sneg, ki se je le počasi pomikal dol. Po tej logiki, bi panela, ko je bil zgornji recimo prost snega (ali malo pokrit spodaj), spodnji pa popolnoma pokrit in oba na istem optimizatorju, delati z nic. Pa temu ni bilo tako. Je bilo slabše, seveda kot dva prosta, ampak ne z nič. Medtem ko dva panela iz spodnje vrste, ki bila oba pokrita pa seveda z nič.

Nekaj optimizira tista rec drugače kot z nula/ena.

telexdell ::

Utk je izjavil:


Ti mater. Prepričal si me. Samo da jaz predlagam dva optimizatorja na panel. Zakaj se bi ustavili pri enem.

Lahko se delaš norca iz sebe, ko te to nič ne stane. ;((
Na forum pa prihajajo ljudje, kateri v izgradnjo SE nameravajo dati precej svojega denarja. In če ne dobijo informacij z različnih vidikov je večja verjetnost, da se ne bodo odločili najbolje. Vsak tako lahko prebere različna mnenje, jih tehta, ovrednoti... na koncu pa se bo itak odločil sam.

PS le zakaj, razen nizke cene, še nihče ni izpostavil, zakaj je en optimizer na dva panela tehnično boljša izbira. Sam sem naštel slabosti kar nekaj...
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

ytodf ::

Jaz sprašujem, ker mi imamo zdaj P401 (na vsak panel) namesto P850 (po dva panela), ker nam elektro omejil velikost SE, pa z izvajalci iščemo neke rešitve, workarounde in računamo glede na največjo aktivnost SE, upoštevajoč primarno porabo, azimut in naklon in to (pa nekdo si je tam vzel čas in naredil nek model). Smo bolj usmiljenja vredni in nam to okolica tudi priznava.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ytodf ()

telexdell ::

jabe je izjavil:

Pa ipak ni vse tako črno belo. Panele imam v dveh vrstah in cel december je bil na njih sneg, ki se je le počasi pomikal dol. Po tej logiki, bi panela, ko je bil zgornji recimo prost snega (ali malo pokrit spodaj), spodnji pa popolnoma pokrit in oba na istem optimizatorju, delati z nic. Pa temu ni bilo tako. Je bilo slabše, seveda kot dva prosta, ampak ne z nič. Medtem ko dva panela iz spodnje vrste, ki bila oba pokrita pa seveda z nič.

Nekaj optimizira tista rec drugače kot z nula/ena.

Če se pogledajo tehnična navodila za optimizerje mora biti aktivnih 14 optimizerjev in 27 panelov. Tudi, če je aktivenih npr. le 5 optimizerjev dobiš ven in 11 kWp SE npr. 50 ali 100 W ali... Ni pa to npr. 1 kW ali... Večji problem je to seveda tam, kjer je manjše število močnejših panelov (ali 28 panelov po 490 W ali 56 panelov po 250W)
Sam nimam možnosti opazovati SE z dvema panaloma na optimizer, tako da o tem, če lažejo navodila lahko poveste več tisti, kateri imate takšno situacijo. Sem pa že večkrat v živo videl primer SE s po enim optimizatorjem, kjer dokler ni bilo aktivnih 16 panelov je od 11 kW prihajalo pod 200 W. Ko pa se je prižgal 16. pa je takoj skočilo na 2..3 kW.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Utk ::

jabe je izjavil:

Pa ipak ni vse tako črno belo. Panele imam v dveh vrstah in cel december je bil na njih sneg, ki se je le počasi pomikal dol. Po tej logiki, bi panela, ko je bil zgornji recimo prost snega (ali malo pokrit spodaj), spodnji pa popolnoma pokrit in oba na istem optimizatorju, delati z nic. Pa temu ni bilo tako. Je bilo slabše, seveda kot dva prosta, ampak ne z nič. Medtem ko dva panela iz spodnje vrste, ki bila oba pokrita pa seveda z nič.

Nekaj optimizira tista rec drugače kot z nula/ena.

A ne bi bilo bolj logično imet vodoravna panela na istem optimizatorju? Kar se tiče snega sigurno bolje, za ostalo je pa verjetno vseeno.

telexdell ::

ytodf je izjavil:

Jaz sprašujem, ker mi imamo zdaj P401 (na vsak panel) namesto P850 (po dva panela), ker nam elektro omejil velikost SE, pa z izvajalci iščemo neke rešitve, workarounde in računamo glede na največjo aktivnost SE, upoštevajoč primarno porabo, azimut in naklon in to (pa nekdo si je tam vzel čas in naredil nek model). Smo bolj usmiljenja vredni in nam to okolica tudi priznava.

Če namontiraš tak razsmernik, kot je dovoljena moč SE iz soglasja potem je to moč SE. Kaj pa boš potem dal za razsmernik, kakšne panele in s kakšno močjo pa to potem ne vpliva na mrežo. Seveda pa ne moreš dati 16 kVA razsmernika in mu omejiti moč na npr. 9 kVA ampak moraš dati 9 kVA rasmernik in mu pustiti moč na 100%. Lahko pa na tak razsmernik daš tam, 12 kWp panelov.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Utk ::

telexdell je izjavil:

Utk je izjavil:


Ti mater. Prepričal si me. Samo da jaz predlagam dva optimizatorja na panel. Zakaj se bi ustavili pri enem.

Lahko se delaš norca iz sebe, ko te to nič ne stane. ;((
Na forum pa prihajajo ljudje, kateri v izgradnjo SE nameravajo dati precej svojega denarja. In če ne dobijo informacij z različnih vidikov je večja verjetnost, da se ne bodo odločili najbolje. Vsak tako lahko prebere različna mnenje, jih tehta, ovrednoti... na koncu pa se bo itak odločil sam.

PS le zakaj, razen nizke cene, še nihče ni izpostavil, zakaj je en optimizer na dva panela tehnično boljša izbira. Sam sem naštel slabosti kar nekaj...

Elektrarno za samooskrbo se dimenzionira glede na porabo. Ona mora v enem letu naredit dovolj elektrike, tolk kot je porabiš. Drug parameter je cena. Tista, ki v letu naredi dovolj elektrike in je najcenejša, je najboljša. Komponente so itak vse tu nekje, garancije so podobne. Ali to elekrarna doseže s 50 paneli ali s 25, s 25 ali 50 optimizatorji, ali rabi 70 ali 90 m2 strehe, dokler imaš strehe dovolj, mi prav dol visi. S tem se naj ubada tist, ki to montira. Ker lahko mi da tudi dvakrat tolk optimizatorjev, pa če konc leta ne bo dovolj elektrike, ga bom glih tako za ušesa vleku. Kaj mu bom jaz govoru kolk optimizatorjev naj da gor in katere panele. Če bi imel to vse naštudirano, bi si jih sam zmontiral.
Dejte se raje s čim drugim ukvarjat...to so mikrooptimizacije od katerih ni absolutno nobene koristi.
15 optimizatorjev stane cca jurja. Za ta denar imaš kar nekaj panelov. Ki bojo vedno delali elektriko, ne samo ko je vsak drug panel v senci.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

MadMax ::

Glede zahteve koliko optimizatorjev mora biti aktivnih je čisto simpl: dokler jih ni dovolj, nimaš dovolj visoke DC za pripravo AC.

Kar pa zadeva 1 ali 2 panela na optimizator, pa ni vse tako črnobelo, ni 1na1 absolutno bolje...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

Utk ::

MadMax je izjavil:

Glede zahteve koliko optimizatorjev mora biti aktivnih je čisto simpl: dokler jih ni dovolj, nimaš dovolj visoke DC za pripravo AC.

Ampak to je brez veze. Ali ti na nek zimski dan 3 ure dela 1 kw ali 1,5 ali 0, je čist vseeno, bolj pomembno je, da ti poleti dela čim več čim več ur. Za to pa rabiš panele, ne optimizatorje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

MadMax ::

Dokler imaš vse panele osvetljene in delujoče, načeloma tudi optimizatorjev ne rabiš.
Za 8kWp itak ne boš dajal 2na1 ker ne znese. Da bi pa 18kWp na gladki strehi sestavljal iz 300Wp panelov 1na1 je pa idiotizem.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

telexdell ::

Utk je izjavil:


Elektrarno za samooskrbo se dimenzionira glede na porabo. Ona mora v enem letu naredit dovolj elektrike, tolk kot je porabiš. Drug parameter je cena. Tista, ki v letu naredi dovolj elektrike in je najcenejša, je najboljša. Komponente so itak vse tu nekje, garancije so podobne. Ali to elekrarna doseže s 50 paneli ali s 25, s 25 ali 50 optimizatorji, ali rabi 70 ali 90 m2 strehe, dokler imaš strehe dovolj, mi prav dol visi. S tem se naj ubada tist, ki to montira. Ker lahko mi da tudi dvakrat tolk optimizatorjev, pa če konc leta ne bo dovolj elektrike, ga bom glih tako za ušesa vleku. Kaj mu bom jaz govoru kolk optimizatorjev naj da gor in katere panele. Če bi imel to vse naštudirano, bi si jih sam zmontiral.
Dejte se raje s čim drugim ukvarjat...to so mikrooptimizacije od katerih ni absolutno nobene koristi.

Ko ti dva ponudita npr 11 kWp SE in eden je za 5% cenejši bo laik razmišljal kot ti in izbral cenejšo varianto. Ko je stvar narejena se lahko postavljaš na trepalnice, pa ne boš dosegel nič, saj je bila narejena v skladu s ponudbo, elektro soglasjem in stanjem tehnike (živ dokaz so težave @Jabe). Če gre kaj narobe ti preostane le, da konec leta sam sebe za ušesa.
Problemi se bodo pojavili kasneje. Eni so tisti, katere sem že večkrat naštel. Največji pri močnejšem razsmerniku pa je, da je moč SE definirana kot vsota moči panelov na strehi. In če boš čez nekaj let npr, hotel dodati panel ali dva, ker ti je moč obstoječih padla tega brez novega soglasja ne boš smel naredit. Enako je v primeru, da ti crkne eden od dvojice npr. 380 Wp panelov. Brez novega soglasja ne boš smel namontirati dveh npr. 450 Wp, saj boš spremenil nazivno moč SE.
Res boš s tako izvedbo danes prihranil 5% denarja, mogoče tudi ne boš potreboval sprememb do konca svojih dni, če pa- bo pa teh 5 % zelo veliko stalo.

MadMax je izjavil:

Dokler imaš vse panele osvetljene in delujoče, načeloma tudi optimizatorjev ne rabiš.
Za 8kWp itak ne boš dajal 2na1 ker ne znese. Da bi pa 18kWp na gladki strehi sestavljal iz 300Wp panelov 1na1 je pa idiotizem.

Pogovarjamo se o SE za samooskrbo. Za večino smrtnikov je max. moč 13,5 kWp. Tiste MWp in več SE pa upravljajo strokovnjaki ali vsaj poučene osebe, katere bodo znale ukrepati ob različnih situacijah.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

MadMax ::

telexdell je izjavil:

Pogovarjamo se o SE za samooskrbo. Za večino smrtnikov je max. moč 13,5 kWp. Tiste MWp in več SE pa upravljajo strokovnjaki ali vsaj poučene osebe, katere bodo znale ukrepati ob različnih situacijah.

Imamo tudi gospodinjstva z 3x32 ali 3x35A. Ne bit zaplankan na 13kWp, 18kWp je pa daleč od MWp.
Ne vem kje si izgubil kompas iz samooskrbe...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Utk ::

Največji pri močnejšem razsmerniku pa je, da je moč SE definirana kot vsota moči panelov na strehi. In če boš čez nekaj let npr, hotel dodati panel ali dva, ker ti je moč obstoječih padla tega brez novega soglasja ne boš smel naredit. Enako je v primeru, da ti crkne eden od dvojice npr. 380 Wp panelov. Brez novega soglasja ne boš smel namontirati dveh npr. 450 Wp, saj boš spremenil nazivno moč SE.

Ni res. Jaz imam 3x20 varovalke, se pravi priključna moč 14 kw, panelov je za 12,4 kw, priključna moč proizvodne naprave pa 11,2 kw. Jaz dam lahko gor kolk hočem panelov, dokler je usmernik omejen na 11,2, to nikogar ne briga.

telexdell ::

MadMax je izjavil:

telexdell je izjavil:

Pogovarjamo se o SE za samooskrbo. Za večino smrtnikov je max. moč 13,5 kWp. Tiste MWp in več SE pa upravljajo strokovnjaki ali vsaj poučene osebe, katere bodo znale ukrepati ob različnih situacijah.

Imamo tudi gospodinjstva z 3x32 ali 3x35A. Ne bit zaplankan na 13kWp, 18kWp je pa daleč od MWp.
Ne vem kje si izgubil kompas iz samooskrbe...

So ja! A česa od:
...večina smrtnikov..." nisi razumel?

Ne spomnim se, da bi po forumih debatiral s kom, kateri bi postavil močnejšo SE. Verjamem pa, da to obstaja.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

MadMax ::

Še vedno ne vem, kje in kako si 18kWp vrgel v MWp težkokategornike.
Sem samo dal primer za 8 in 18. kWp.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

telexdell ::

Utk je izjavil:


Ni res. Jaz imam 3x20 varovalke, se pravi priključna moč 14 kw, panelov je za 12,4 kw, priključna moč proizvodne naprave pa 11,2 kw. Jaz dam lahko gor kolk hočem panelov, dokler je usmernik omejen na 11,2, to nikogar ne briga.

Ti imaš omejitev v merilni omarici. Ko boš tam presegel 11 KW oddane moči bo cela hiša v temi.

MadMax je izjavil:

Še vedno ne vem, kje in kako si 18kWp vrgel v MWp težkokategornike.
Sem samo dal primer za 8 in 18. kWp.

Če ti bo kaj lažje- a ni celo do 50 kW MFE?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

MadMax ::

Meni je vseeno, četudi je do 50 mFE. Ni pa mFE avtomatično enako samooskrbna.
Sem službeno zadolžen za 49.2kWp, kaj pa ti?
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

Utk ::

Ti imaš omejitev v merilni omarici. Ko boš tam presegel 11 KW oddane moči bo cela hiša v temi.

Ja, elektro to pravi, monter pravi, da ne bo. Bomo videli kdo ima prav...zaenkrat monter vodi.

MadMax ::

Utk je izjavil:

Ti imaš omejitev v merilni omarici. Ko boš tam presegel 11 KW oddane moči bo cela hiša v temi.

Ja, elektro to pravi, monter pravi, da ne bo. Bomo videli kdo ima prav...zaenkrat monter vodi.

Če uspeš zrihtat da prek dodatnega kontaktorja števec ob prekoračitvi odklopi le elektrarno, si zmagal. "I tata bi, sine...."
Drugače pa res raje prakticirajo brez tega dodatka, takrat pa limiter v števcu odklopi vse.
To seveda zapakirajo v celofan in pospremijo s "prijazno" razlago da v prvem primeru lahko pride do odklopa ki ga ne opaziš in 2 meseca ne proizvajaš :))
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

telexdell ::

MadMax je izjavil:

Meni je vseeno, četudi je do 50 mFE. Ni pa mFE avtomatično enako samooskrbna.
Sem službeno zadolžen za 49.2kWp, kaj pa ti?

Glej tudi naš varnostnik je službeno zadolžen za varnost v podjetju s 800 zaposlenimi in 400 milijoni prometa, pa ni milijonar. Če pa bi mu poleg monitorjev nadzornih kamer območij, katere mora nadzirati iz naslova ekoloških in požarnih tveganj dal še dostop do portala npr. Solar Edge domnevam, da bi z enodnevnim tečajem lahko opazil težave na SE in poklical servisno službo.
Kaj torej si želel s tem povedati? Aje kaj drugače videti en temen panel med samimi svetlo modrimi, če jih je na strehi 30 ali 300? Je kaj teže prebrati moč 40 kW kot pa 9 kW?

MadMax je izjavil:


Če uspeš zrihtat da prek dodatnega kontaktorja števec ob prekoračitvi odklopi le elektrarno, si zmagal. "I tata bi, sine...."
Drugače pa res raje prakticirajo brez tega dodatka, takrat pa limiter v števcu odklopi vse.
To seveda zapakirajo v celofan in pospremijo s "prijazno" razlago da v prvem primeru lahko pride do odklopa ki ga ne opaziš in 2 meseca ne proizvajaš :))

Je pa izgradnja za 5% cenejša- namesto 10 jurjev le 9,5 jurjev

Ene pa je strah, da jim bo zaradi žleda zmanjkalo elektrike, ko bodo na smučanju nekje na Aljaski in jim bo zmrznila voda v TČ, ne pomislijo pa, da se jim lahko isto zgodi, ko bi morali imeti elektrike vrh glave. Celo- več kot proizvajajo, večja je naravnost, da bodo v temi.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

telexdell je izjavil:

BigWhale je izjavil:

Daj zdaj pa zracunaj kolk vec denarja bos prihranil, ce bo en drek tri dni na enem panelu in bosta posledicno dva delala malenkost slabse.

Če rad računaš pa povej, koliko boš prihranil pri optimizatorjih ko ti bo 27 panelov po 500Wp (oz. 13,5 kWp SE) čakalo na proizvodnjo, ker bodo na enem panelu ostanki snega? Ali pa, koliko staneta dva 490Wp panela, katera boš moral zamenjati, ko ti bo odpovedal eden? Pa- ptič se userje na panel ali dva, oblaki pa mečejo senco na več panelov hkrati. In, če je le en od para osenčen oba panela dasta od sebe toliko, kot najslabši od njiju...
Pa da o 2x večjih tokovih na vodnikih para, s tem večjimi izgubami (Iˇ2*R) in potencialno večjo nevarnost požara sploh ne zgubljam besed.


To, da izracunas je tvoja naloga, ker zaenkrat samo nakladas. Ce bodo na ene panelu ostanki snega, potem ne bodo cakali VSI ostali paneli. Cakal bo en sam, tisti, ki bo v paru z onim zasnezenim. Torej, vrzi na plano stevilke zakaj bi se splacalo kupit za jurja optimizerjev in koliko casa bo trajalo, da se tega jurja poplaca.

Realne stevilke proizvodnje, z enim optimizerjem na dva panela so pa: 1.19MWh v oktobru, 537kWh v novembru, 583kWh v decembru in se 780kWh v januarju do sedaj. Sneg je bil decembra.

To o tokovih, vecjih izgubah in nevarnostjo pozara si pa potegnil iz riti. :)

telexdell ::

BigWhale je izjavil:



To, da izracunas je tvoja naloga, ker zaenkrat samo nakladas. Ce bodo na ene panelu ostanki snega, potem ne bodo cakali VSI ostali paneli. Cakal bo en sam, tisti, ki bo v paru z onim zasnezenim. Torej, vrzi na plano stevilke zakaj bi se splacalo kupit za jurja optimizerjev in koliko casa bo trajalo, da se tega jurja poplaca.

Realne stevilke proizvodnje, z enim optimizerjem na dva panela so pa: 1.19MWh v oktobru, 537kWh v novembru, 583kWh v decembru in se 780kWh v januarju do sedaj. Sneg je bil decembra.

To o tokovih, vecjih izgubah in nevarnostjo pozara si pa potegnil iz riti. :)

Panel deluje tam nekje na 40 V (pa ne sedaj decimalk). Pri 500 Wp to pomeni tok 12 A. Pri dveh panelih je to 24 A. Po Joulovem zakonu je sproščena energija enaka kvadratu toka. Torej izgube ne bodo 2x večje ampak 4x večje. Podobno je s sproščeno toploto ob kratkem stiku... Pa lahko vlečeš ali tiščiš v rit (svojo ali drugo) kakor želiš.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

jabe ::

telexdell je izjavil:


Če se pogledajo tehnična navodila za optimizerje mora biti aktivnih 14 optimizerjev in 27 panelov. Tudi, če je aktivenih npr. le 5 optimizerjev dobiš ven in 11 kWp SE npr. 50 ali 100 W ali... Ni pa to npr. 1 kW ali... Večji problem je to seveda tam, kjer je manjše število močnejših panelov (ali 28 panelov po 490 W ali 56 panelov po 250W)
Sam nimam možnosti opazovati SE z dvema panaloma na optimizer, tako da o tem, če lažejo navodila lahko poveste več tisti, kateri imate takšno situacijo. Sem pa že večkrat v živo videl primer SE s po enim optimizatorjem, kjer dokler ni bilo aktivnih 16 panelov je od 11 kW prihajalo pod 200 W. Ko pa se je prižgal 16. pa je takoj skočilo na 2..3 kW.


jaz hruške, ti slive...

panele imam v dveh vrstah na dveh strehah, ki sta pač take, da pride tako, da je nekje tako, da je optimizator vezan na dva panela, kjer je eden v zgornji, drug pa v spodnji vrsti. zgornja vrsta je bila brez snega, spodnja v celoti v snegu. Po tvoji logiki in logiki, ki se jo je tu prodajalo, delata ob panela z močjo šibkejšega, kar pa ni res. zgornji par je dela z x močjo, spodnji par je delal z nič, ker sta bila ač oba panela v celoti pokrita, medtem ko je "mešani par" delal nekje s polovico ali slabo polovico, ne spomnim se več natančno. Torej je par delal z močjo močnejšega, layout na solaredgu pa je pokazal, kot da oba panela delata s polovico... in je v bistvu isti klinac kar se izplena tiče, ali ima vsak panel svoj optimizator in bo potem layout kazal, da eden dela na polno drugi pa z nič, ali imata oba enega in se kaže polovična moč na obeh.

da ogovorim še utkju - ja seveda je bolje zavoljo snega , da so v isti liniji med seboj skupaj vezani, ampak če je pa nepar število v vrsti, bo pač en par mešan. Pri meni sta dva taka, ker strešna okna malo mešajo štrene.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

Utk ::

Ah če je en par tak, ali pa 2, na letnem nivoju to nič ne pomeni.

jabe ::

itak, da ne, ampak telex si ne more pomagati. Tehniko imam evropsko in izraelsko. Se strinjam, obup. Ibnge s solaredgom me še čakajo, optimizatorji baje crkujejo, ko po spisku (jaz naj bi jih pa 2x toliko kupovala, ker je nekaterim v iber težko diagnosticirat težavo, če moraš pregledati 2 namesto 1 panela, ki bi lahko bil težaven). kitajc huawei dela ko iz pravljice, slišim... in že marsikje zamenjujejo z njim, ker se pač enostavno ni več za zajebavati s polizdelki na starem slovesu.

jabe ::

telexdell je izjavil:



Problemi se bodo pojavili kasneje. Eni so tisti, katere sem že večkrat naštel. Največji pri močnejšem razsmerniku pa je, da je moč SE definirana kot vsota moči panelov na strehi. In če boš čez nekaj let npr, hotel dodati panel ali dva, ker ti je moč obstoječih padla tega brez novega soglasja ne boš smel naredit. Enako je v primeru, da ti crkne eden od dvojice npr. 380 Wp panelov. Brez novega soglasja ne boš smel namontirati dveh npr. 450 Wp, saj boš spremenil nazivno moč SE.


Kaj bi pesnik rad povedal?
če menjaš samo en panel 450W namesto 380W, se pa moč ne spremeni, ali kaj. ali misliš da enega po 380 boš še dobil, dveh pa ne.

kaki razsmernik bi ti dal pri 13,5kWp. Eden mi je ponudil 16ko, vsi ostali 17ko. Komplet vsi izvajalci, vključno z geni (ki jim drugače montira moj izvajalec, kolikor vem) so ponudili dva panela / optimizator, ker res ni nobene dodane vrednosti razen dodatnih stroškov, za vsak panel posebej, saj kot vidim je mišljenje, da se dela s toliko kot dela najšibkejši panel, zmotno. Jaz za razliko od tebe sem imela možnost to spremljati, ti pa spet samo na suho pameten.

In preden spet komentiraš izvajalce, tudi najdražji petrol ti bo prst pokazal, če bo proizvajalec rekel, da to ni predmet reklamacije po njegovo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

Utk ::

Problemi se bodo pojavili kasneje. Eni so tisti, katere sem že večkrat naštel. Največji pri močnejšem razsmerniku pa je, da je moč SE definirana kot vsota moči panelov na strehi. In če boš čez nekaj let npr, hotel dodati panel ali dva, ker ti je moč obstoječih padla tega brez novega soglasja ne boš smel naredit. Enako je v primeru, da ti crkne eden od dvojice npr. 380 Wp panelov. Brez novega soglasja ne boš smel namontirati dveh npr. 450 Wp, saj boš spremenil nazivno moč SE.
Res boš s tako izvedbo danes prihranil 5% denarja, mogoče tudi ne boš potreboval sprememb do konca svojih dni, če pa- bo pa teh 5 % zelo veliko stalo.

Še to, zakaj bi tu bil problem "močnejši razsmernik"? Kaj bi bilo drugače, če bi bil manj močan? Meni je sicer inštalirana moč 17 kva, če to komu kaj pomeni, ampak to je samo moč razsmernika, panelov ni tolk. Najbrž imam pa potencialno za tolk soglasje, če bi dvignil varovalke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

l0g1t3ch ::

jabe je izjavil:

itak, da ne, ampak telex si ne more pomagati. Tehniko imam evropsko in izraelsko. Se strinjam, obup. Ibnge s solaredgom me še čakajo, optimizatorji baje crkujejo, ko po spisku (jaz naj bi jih pa 2x toliko kupovala, ker je nekaterim v iber težko diagnosticirat težavo, če moraš pregledati 2 namesto 1 panela, ki bi lahko bil težaven). kitajc huawei dela ko iz pravljice, slišim... in že marsikje zamenjujejo z njim, ker se pač enostavno ni več za zajebavati s polizdelki na starem slovesu.


A veš za kakega ponudnika SE, da že takoj daje huawei optimizatorje ?
Znanec ravno zbira poudbe za SE, na gorenskem, pa so povsod še vedno solaredge razsmerniki in optimizatorji.

jabe ::

Mislim, da mi ga je sonce energija omenjal, da so jih začeli dajati. Ampak za manjše SE od moje. Potem nisem dalje spraševala... Zdaj jih je najbrž že kaj več.

BigWhale ::

jabe je izjavil:

Nekaj optimizira tista rec drugače kot z nula/ena.


Seveda. Optimizator je v bistvu DC-DC pretvornik in skrbi za to, da daje ven vedno enako napetost, ce je del panela posranega potem optimizer poskrbi za to, da bo napetost se vedno dovolj vendar bo zaradi tega tok manjsi. Ce imas na enem optimizerju dva panela potem to pomeni, da bo delal optimizer optimizacijo na oba panela in bo posledicno drugi delal z zmanjsano mocjo (nekaj te moci se bo vrglo v zrak kot toploto).

BigWhale ::

telexdell je izjavil:


Če se pogledajo tehnična navodila za optimizerje mora biti aktivnih 14 optimizerjev in 27 panelov. Tudi, če je aktivenih npr. le 5 optimizerjev dobiš ven in 11 kWp SE npr. 50 ali 100 W ali... Ni pa to npr. 1 kW ali... Večji problem je to seveda tam, kjer je manjše število močnejših panelov (ali 28 panelov po 490 W ali 56 panelov po 250W)


Ti mesas zadeve in si nisi cisto tocno razjasnil enih stvari in se mi zdi, da ne ves tocno kaj so string inverterji, kaj so micro inverterji in kaj so inverterji v kombinaciji s power optimizerji. To kar pravis velja za string inverterje, kjer imas na inverter priklopljenih vec panelov in kjer inverter zahteva minimalen tok, da deluje.

telexdell je izjavil:

Sam nimam možnosti opazovati SE z dvema panaloma na optimizer, tako da o tem, če lažejo navodila lahko poveste več tisti, kateri imate takšno situacijo. Sem pa že večkrat v živo videl primer SE s po enim optimizatorjem, kjer dokler ni bilo aktivnih 16 panelov je od 11 kW prihajalo pod 200 W. Ko pa se je prižgal 16. pa je takoj skočilo na 2..3 kW.


Paneli niso binarni. Jaz lahko v omrezje posiljam 0.1kW ali pa 11kW odvisno od tega koliko svetlobe je. Ravno to je bistvo optimizerjev, da lahko posamezni moduli delajo z neko minimalno mozno osvetlitvijo, tudi ce je del panelov zasnezen. Navodila ne lazejo, samo ti si si po mojem nekaj narobe zapolnil ali pa razlozil.

feryz ::

Panele sem dobil dokaj ugodno, v zadnjem hipu. To gre res kot jabolka. Ne moreš verjeti. Kot bi bil kos po en evro.

Zdaj me čakajo optimizatorji. 60 kosov tega hudiča rabim.

Aluminij in vse ostalo ima pa sosed. Grem tja in naberem.

Potem že lahko zložim strošek ene skupaj. Ali se splača ta ceremonija ali ne.

BigWhale ::

telexdell je izjavil:

Seveda pa ne moreš dati 16 kVA razsmernika in mu omejiti moč na npr. 9 kVA ampak moraš dati 9 kVA rasmernik in mu pustiti moč na 100%. Lahko pa na tak razsmernik daš tam, 12 kWp panelov.


A spet to, al kaj? Komot das lahko mocnejsi razsmernik in mu omejis kaksno moc oddaja v omrezje. Komot. Samo lahko te bo vec stalo. To je pa vse.

telexdell je izjavil:

Ti imaš omejitev v merilni omarici. Ko boš tam presegel 11 KW oddane moči bo cela hiša v temi.


Ne bo je presegel. Inverter skrbi za to, da je ne preseze. Omejitev moci v omarici je narejena bolj za failsafe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()
««
178 / 319
»»