» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
177 / 320
»»

Daniel ::

driver_x je izjavil:

Daniel je izjavil:

Očitno se bom moral zadovoljiti s 13,2 kW. Kakor se situacija razvija, mislim, da bom celo raje ostal na 3x25 varovalkah in malo prilagodil porabo oz. poiskal še kakšno stvar, ki jo lahko v določenem času dneva izklopim.


Pri 3x25A imaš obračunsko moč 10kW. Če greš na naslednjo stopnjo, 3x32A, se ti obračunska moč poveča na 20kW (mogoče 22, sem pozabil). Obračunska moč je administrativen podatek, ki pa vpliva na tisti del cene elektrike, ki je fiksen in ni vezan na porabo.


Vem, 3x32 je 22 kW, 35 je 24 kW. Saj sem izračunal, 310 EUR letno zraven proti 10 kW obračunske.

feryz ::

Lej, še enkrat, ni njegova krivda, da je tako, kot je. Rešuje svojo kožo. V končni fazi, ena SE več ali manj, tudi ni faktor v enačbi.
To kar so storili in kar še delajo politki, pa je.
Če gledate nacionalni energetski plan, lahko ugotovite, če hudo zaokrožimo, da rabimo okrog 1000 MW.
V planih je zapisano, do bomo to dosegli z 1100 MW jedrskim reaktorjem in postavitvijo slupno 1000 MW sončnih elektrarn. Zanimivo a ne? V šoli smo imeli drugačno matematiko.

Brez veze pišem, se vse sproti briše. Ta tema je namenjena podatkom, koliko je včeraj pridelal veliki kit.
Ni to tema o sončnih elektrarnah.

Utk ::

Pri Gen-I ti takoj povedo koliko te bo prislo se dodatno delo, ce sploh kaj. Mene recimo ni, je bilo vse vracunano v sami ceni. Imel sem dva preboja sten, za na streho so pa izkoristili en zracnik, ki ni bil v uporabi.

Dodatno delo je tudi prestavitev števca, nove omarice itd, če je to potrebno. To plačaš nekaj elektru, nekaj pa tistemu, ki to naredi. Če je tudi to v ceni Gen-i, super, ampak je problem potem v tem, da to gen-iju to plačajo tudi tisti, ki tega ne rabijo. Pa je že za tiste, ki to res rabijo, gen-i dražji, skupaj s tem prestavljanjem.

telexdell ::

Utk je izjavil:

Pri Gen-I ti takoj povedo koliko te bo prislo se dodatno delo, ce sploh kaj. Mene recimo ni, je bilo vse vracunano v sami ceni. Imel sem dva preboja sten, za na streho so pa izkoristili en zracnik, ki ni bil v uporabi.

Dodatno delo je tudi prestavitev števca, nove omarice itd, če je to potrebno. To plačaš nekaj elektru, nekaj pa tistemu, ki to naredi. Če je tudi to v ceni Gen-i, super, ampak je problem potem v tem, da to gen-iju to plačajo tudi tisti, ki tega ne rabijo. Pa je že za tiste, ki to res rabijo, gen-i dražji, skupaj s tem prestavljanjem.

Prestavitev števca in nova omarica nista potrebni za postavitev SE na streho. Je pa merilna omarica, katera ustreza zahtevam SODO potrebna za priklop na elektroenergetsko omrežje. Če si bil na omrežje priključen pred izdajo minimalnih pogojev SODO potem lahko ostaneš še naprej in sicer tako dolgo dokler niso potrebne prve spremembe na priključku. Če torej želiš zamenjati jakost glavnih varovalk ali prestaviti razdelilnik, kjer je števec ali... moraš prestaviti števec in postaviti merilno omarico. Če imaš števec še vedno v hiši je itak najboljše, da ga prestaviš čim prej. Če ga boš moral nekoč prestavljati pod nujno, bo lahko to večji problem, kot zgolj strošek.

PS sam sem prestavil omarico na steber ob mejo parcele, ko sem obnavljal fasado. Toplotni most povzroča izgube toplote. Potencialna plesen, katero bi lahko povzročil toplotni most, bi pomenilo pogostejše barvanje sten in ob višjih stroških še nezadovoljstvo boljše polovice...Ne vem, če se mi bo v npr. 20. letih strošek povrnil, je pa mir v hiši, kar je neprecenljivo.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Bostjan_321 ::

Počasi kapajo ponudbe za izgradnjo SE.
Vsaka naslednja je slabša, beri držja :'(

jabe ::

Malo povej, me zanima, kake so cene trenutno. Že pri meni so šle cene ful gor avgusta napram recimo aprilskim cenam in sem mislila, evo moje sreče, vedno vse zamudim. Ampak zdaj se mi zdi, da sem se vedno dobre ponudbe ujela.

Bostjan_321 ::

Tole sem dobil na začetku

Bostjan_321 je izjavil:

11,4kWp
bisol paneli 11,5k€ - garancija na panele 15 let in linearna garancija na 85% izkoristek v 25 letih
LONGI Solar paneli 10,7k€ - 12 letna garancija na module in 25 letna garancija na linearno zmanjšanje nominalne moči modulov na 85%

Oboji nudijo 12 let garancije na solaredge razsmernik (isti model) in 12 let na optimizatorje (noben ne nevaja katere točno). Eni eksplicitno navajajo 12 let garancije na konstrukcijo, drugi nič (predvidevam da pade pod 3 letno garancijo na celoten sistem).

Oboje po odbiti subvenciji.


Sedaj pa

ECE 12,6k€ za 11,04kWp - OSDA
Merkur 13k€ za 11,25kWp - canadian Solar

feryz ::

Verjetno po subvenciji?

Bostjan_321 ::

Vse po odbiti subvenciji. Verjetno bom ka tiste z LONGI Solar paneli vzel.

feryz ::

Longi so bili zmaga s 450 vatnimi paneli. Ampak najbrž jih več ne bo.

krucymucy ::

14.500 12kWp.
Canadian solar 32 panelov.
16 optimizerjev.
17kW solaredge.
Z montazo in materialom.

Minus 2.160 subvencije.
Placal ta teden avans.

Bostjan_321 ::

kateri ponudnik ?
To se mi zdi kar ugodno pri trenutnih cenah.

sirotka ::

11,04 je mene prišla po subvenciji 10k, pa imam optmizator po panelu.

Bostjan_321 ::

feryz je izjavil:

Longi so bili zmaga s 450 vatnimi paneli. Ampak najbrž jih več ne bo.


Razen par dodatnih optimizatorjev, je še kaka razlika glede na 380W panele ?

sirotka je izjavil:

11,04 je mene prišla po subvenciji 10k, pa imam optmizator po panelu.


Kateri ponudnik ?

Vsekakor zelo ugodna cena, trenutno niso več take :/

Zgodovina sprememb…

sirotka ::

https://www.soncni-sistemi.si/ Če se slučajno zmenite, prosim povejte, da vam je Davor dal kontakt, dajo menda nekaj % :D

jabe ::

Sej to... Trenutno niso več take. Vsak dan gre gor, ko da se jih tala.
Jaz bi vzela une Longi pa naj hitro na streho dajo, preden se spremislijo.

l0g1t3ch ::

Glede na napisano so šle cene od pomladi 2021 za vsaj jurja gor.

jabe ::

Avgusta je meni sol navitas dal ponudbo za Jollywood panele 10800EUR z 13,5kW, kar je točno 800EUR/kWp. Spomladi so ljudje govorili (takrat ko so bile neke ibnge z razsmerniki, pa so se vsi nazaj potegnili) o 700EUR/kWp. Trenutno izgleda, da si lahko vesel, če je pod jurja. Pri današnjih cenah jaz ne vem, če bi silila z SE. 11,4 leta, da se povrne. In ne mi spet, da bo šla elektrika gor. SE so že šle, bistveno bolj kot elektrika. Jaz vsekakor bi počakala letos pri teh cenah, je še drugo leto cajt - pa bi se malo bolj videlo, kam gre po novem cena SE, ko bodo stvari spet bolj na voljo in kam cena elektrike. Tole je zdele en tak velik FOMO.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

l0g1t3ch ::

Čak čak, ti bo pršu inžinir povedat, da je ROI 6 let. Ajde 9 let če izbereš najslabšo opcijo.

telexdell ::

jabe je izjavil:

Avgusta je meni sol navitas dal ponudbo za Jollywood panele 10800EUR z 13,5kW, kar je točno 800EUR/kWp. Spomladi so ljudje govorili (takrat ko so bile neke ibnge z razsmerniki, pa so se vsi nazaj potegnili) o 700EUR/kWp. Trenutno izgleda, da si lahko vesel, če je pod jurja. Pri današnjih cenah jaz ne vem, če bi silila z SE. 11,4 leta, da se povrne. In ne mi spet, da bo šla elektrika gor. SE so že šle, bistveno bolj kot elektrika. Jaz vsekakor bi počakala letos pri teh cenah, je še drugo leto cajt - pa bi se malo bolj videlo, kam gre po novem cena SE, ko bodo stvari spet bolj na voljo in kam cena elektrike. Tole je zdele en tak velik FOMO.

Za izdelavo: panelov, razsmernikov, kablov, ALU podkonstrikcij... potrebujejo energijo. Da pridobijo: Silicij, aluminij, steklo... potrebujejo energijo. Če gre gor energija, potem bo šlo gor vse ostalo, kar potrebuje energijo. In kot kaže je obdobje relativno poceni energije minilo.
Podražitvam v zvezi s SE se lahko povsem enostavno izogneš- pač ne postaviš SE. Ostalim podražitvam- ogrevanju, hlajenju, razsvetljavi, kruhu, pivu, obleki...za pridelavo/predelavo/izdelavo tudi potrebuješ energijo se pač ne bomo mogli izogniti.
Vsekakor pa bo lažje tistim, kateri se bodo čez 6 ali 9 ali 12 ali...let znebili plačila vsaj enega, že jutri mnogo višjega računa. Se mora pa odločiti vsak sam.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

feryz ::

Bostjan_321 je izjavil:

feryz je izjavil:

Longi so bili zmaga s 450 vatnimi paneli. Ampak najbrž jih več ne bo.


Razen par dodatnih optimizatorjev, je še kaka razlika glede na 380W panele ?
Ja, po 135 evrov so bili.

Hmmm, a se panele lahko meša med sabo? Se pravi različne firme in različne moči?
Predvidevam da ja.

l0g1t3ch ::

jabe je izjavil:

Avgusta je meni sol navitas dal ponudbo za Jollywood panele 10800EUR z 13,5kW, kar je točno 800EUR/kWp. Spomladi so ljudje govorili (takrat ko so bile neke ibnge z razsmerniki, pa so se vsi nazaj potegnili) o 700EUR/kWp. Trenutno izgleda, da si lahko vesel, če je pod jurja. Pri današnjih cenah jaz ne vem, če bi silila z SE. 11,4 leta, da se povrne. In ne mi spet, da bo šla elektrika gor. SE so že šle, bistveno bolj kot elektrika. Jaz vsekakor bi počakala letos pri teh cenah, je še drugo leto cajt - pa bi se malo bolj videlo, kam gre po novem cena SE, ko bodo stvari spet bolj na voljo in kam cena elektrike. Tole je zdele en tak velik FOMO.


Cena se gre res precej v nebo, ampak glede na dogajanje to zimo sem zelo prepričan da bo elektrika v kratkem sledila.
Tako da SE bi rekel da se še vedno izplača, sploh pri ogrevanju na tč. In še toliko bolj če je hiša slabše izolirana.

telexdell ::

feryz je izjavil:


Ja, po 135 evrov so bili.

Hmmm, a se panele lahko meša med sabo? Se pravi različne firme in različne moči?
Predvidevam da ja.

Ravno zaradi tega, da en panel ne vpliva na drugega so optimizrji. Če pa imaš dva panela na en optimizer pač morajo paneli biti paroma enaki.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Bostjan_321 ::

Še to sm prej pozabil, ECE rečimo hoče 80€ preden dajo od sebe kaj konkretnega.
Očitno je posla res čez glavo.

mertseger ::

l0g1t3ch je izjavil:

jabe je izjavil:

Avgusta je meni sol navitas dal ponudbo za Jollywood panele 10800EUR z 13,5kW, kar je točno 800EUR/kWp. Spomladi so ljudje govorili (takrat ko so bile neke ibnge z razsmerniki, pa so se vsi nazaj potegnili) o 700EUR/kWp. Trenutno izgleda, da si lahko vesel, če je pod jurja. Pri današnjih cenah jaz ne vem, če bi silila z SE. 11,4 leta, da se povrne. In ne mi spet, da bo šla elektrika gor. SE so že šle, bistveno bolj kot elektrika. Jaz vsekakor bi počakala letos pri teh cenah, je še drugo leto cajt - pa bi se malo bolj videlo, kam gre po novem cena SE, ko bodo stvari spet bolj na voljo in kam cena elektrike. Tole je zdele en tak velik FOMO.


Cena se gre res precej v nebo, ampak glede na dogajanje to zimo sem zelo prepričan da bo elektrika v kratkem sledila.
Tako da SE bi rekel da se še vedno izplača, sploh pri ogrevanju na tč. In še toliko bolj če je hiša slabše izolirana.


Elektrika če ne bo problemov naslednja 2 meseca ne bo šla gor, kar pa ni garancija da se ne bi tole vsako leto ponavljajo.

Bostjan_321 ::

Kaj pa vem.
Po eni strani se dražijo CO2 kuponi, ker draži elektriko iz TE, ki jih je še vedn zelo veliko.
Potem so veliki plani o ugašanju TE in JE, brez pametnih alternativ.

Pa seveda sami porabniki se večajo, vedno več ogrevanja na TČ, električni avti se počasi a zanesljivo širijo.

Če bi imel stavo ali cena elektrike v naslednjih treh letih ostane na istem nivoju ali se podraži za 10 do 20%, izberem drugo opcijo.

barakus ::

Malo sem offtopic ampak ker ste tukaj debatirali in se spoznate me zanima... imam priklop 3x20A in lani so nam menjali nemški števec za nekega iskrinega. Od takrat mi števec bolj pogosto odklaplja elektriko, ali kdo ve zakaj?

Ali bo števec odklopil če v povprečju presežemo 20A na eni od faz za več kot 15 minut ali števec gleda samo skupno moč čez vse faze?

Daniel ::

Števec odklopi, če presežeš priključno moč v tekočih 15 minutah za 10% ali če presežeš priključno moč za 40% v zadnjih 90 sekundah.

Pa še nekaj odličnega branja. V tem primeru od strani 14 naprej.

https://www.sodo.si/storage/app/uploads...

feryz ::

Prejle brskam po bolhi in vidim Solaredge za pol cene. 2 leti star.
Kot bi mignil sem bil čez pol Slovenije in ga skeširal. Jutri se moram pa odločiti, kaj vzeti. Vsaj za tamalo, 9 kW.

Likalnik ::

Bi rabil nasvet kar se tice ozemljitve in strelovoda za SE.

Hisa je letnik 60 in obnovljena v celoti...ne vem pa ali je bil kdaj okoli hise zakopan valjanec...v glavni omarci ozemljitev je...tako, da hisa naceloma ozemljena je...
Zanima me ali za SE rabim delati ozemljitev oziroma polagati valjanec in delati strelovod...kolikor sem bral za samo postavitev SE tega ne rabim je pa zelo priporocljivo...ampak ko pogledam druge hise...katere imajo SE valjanca na strehi ne vidim...v celem novem naselju ima na strehi to samo ena hisa.

Glede strele je pa tako...zivimo v naselju kjer so zraven moje hise tudi bloki, drevesa itd(vec visjih objektov) s samo strelo do sedaj nismo imeli tezav...kar se tice direktnih udarov..tudi indirektnih ne( se pa zavedam, da pri tej uadevi nikoli ne ves)

Uglavnem...ce moram poloziti valjanec, to pomeni, da moram skopati okoli hise pol metra globoko...polozene imam tlakovce, nekaj asfalta, vrt, ograja, terasa...uglavnem veliko nekih ovir...najvecja je pa sosed...hisa je dvojcek in ce hocem zajeti vse 4 vogale hise moram prekopati se njegov del...kar pa sploh ne pride v postev.
Sedaj pa vprasanje...sploh lahko imam SE?
Oziroma, ce ne uredim valjanca in pa strelovoda...kaj to v praksi pomeni? Ce udari strela mi skuri SE panele (so zavarovani...recimo, da to ni tezava) ....lahko ce udari strela povzroci pozar v hisi oziroma se hujsega koga ubije?...ali je sploh varno imete SE brez ustrezne ozemljitve?

telexdell ::

Da razčistiva takoj. V tehniki nič ni 100%. Torej, četudi daš na hišo strelovod te ta ne bo 100% zaščitil.
Ko daš na streho SE v ničemer ne spremeniš glede ogroženosti s strelo. Nisi dvignil hiše, kovinske obrobe, kovinsko streho na dimnikih, žlebove si imel že prej, torej tistih nekaj ALU profilov, na katera je pritajena SE ne poveča omembe vredno ogroženosti pred udarom strele.
Ozemljitev SE in strelovod nimata nobene zveze. Četudi bi za strelovod kopal 1 m globoko okrog hiše bi moral ozemljitev SE izvesti posebej in nato ozemljitev strelovoda, ozemljitev SE in ozemljitev hiše povezati skupaj. Nekateri izvajalci zahtevajo posebno ozemljitev, drugi SE vežejo kar na ozemljitev hiše.
Pa še za konec- če ne bi razmišljal o postavitvi SE te pa ni nič strah, da bi udar strele v hišo zanetil požar ali koga ubil? Pa že 60 let živite v njej!
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Likalnik ::

Telexdell hvala za odgovor in se cisto strinjam s teboj...enako glede zadnjega stavka...ali me sedaj ni strah, ce strela udari v hiso....itak, da me je..pac nikoli ne ves....kar minje pomembno je to, da SE kot taka ne privlaci samih strel in bo stanje oziroma moznost da strela udari v hiso enako z SE na strehi ali brez SE.
Sicer pa pridejo naslednji teden majstri kateri se ukvarjajo z ozemljitvijo in bom videl kaj bodo svetovali...ce obstaja se kaj razen tega da skoplem cel obroc okoli hise...vem se da obstajajo neke sonde katere se zabije v tla.
Bom videl kaj bodo svetovali

telexdell ::

Kar brez skrbi. Ne bo ti treba kopati okrog hiše. Če že bodo hoteli posebno ozemljitev pol boš moral skopati kašnih 5 m, saj je v inverterju zaščita na diferenčni tok (FID) ranga 30 mA.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

samsonite ::

Sam lastnik SE, priklop septembra lani. 12kWp (varovalke 3*20A), lastni števec, paneli Longi solar 375Wp, razsmernik SolarEdge 16k, cena 9.267EUR po odbiti subvenciji (še ni bila izplačana), korekten izvajalec Solnavitas.

Konec novembra lani sta prenehala delovati dva panela, 14 dni po tistem še dva, še vedno čakam na garancijsko reklamacijo. Je pa zanimivo, da sta prva dva panela predvčerajšnjem zopet začela delovati. Mi lahko kdo pojasni kaj je vzrok? Slab kontakt?
Tudi vam "crkujejo" optimizatorji (jaz imam SolarEdge P850)?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: samsonite ()

Djuro ::

CanadianSolar paneli, SolarEdge optimizatorji, res da manjši (P370 če se ne motim), ima pa vsak panel svoj optimizator. Na strehi sedaj tretje leto, nobenih težav.

pol3ni ::

samsonite je izjavil:

Sam lastnik SE, priklop septembra lani. 12kWp (varovalke 3*20A), lastni števec, paneli Longi solar 375Wp, razsmernik SolarEdge 16k, cena 9.267EUR po odbiti subvenciji (še ni bila izplačana), korekten izvajalec Solnavitas.

Konec novembra lani sta prenehala delovati dva panela, 14 dni po tistem še dva, še vedno čakam na garancijsko reklamacijo. Je pa zanimivo, da sta prva dva panela predvčerajšnjem zopet začela delovati. Mi lahko kdo pojasni kaj je vzrok? Slab kontakt?
Tudi vam "crkujejo" optimizatorji (jaz imam SolarEdge P850)?


Tudi sam sem spraševal za druge optimizatorje konkretno znamke Huawei,vendar nisem dobil nobene ponudbe za to opcijo.Nazadnje sem dobil odgovor zakaj vgrajujejo samo SolarEdge

Izogibajo se zato, ker ne znajo z njimi delat, nič novega. V vsaki firmi bo treba projektanta in kakega monterja naučit nastavitev, vendar dokler imajo dovolj naročil se jim ne da. Enako je bilo pri SolarEdgu pred nekaj leti, nikakor niso znali moterji nastavit razsmernikov, metrov pa nekateri ponudniki sploh niso ponujali, ker jim je bila umestitev in nastavitev višja matematika. No, par let in so se naučili, verjetno bo tudi tu podobno trajalo...
"Bistvo, ki ti ga pa noben ponudnik ne pove, da v zadnjem letu in pol na veliko crkujejo SolarEdge optimizatorji (predvsem P850 in P950), medtem, ko pri Huaweiu skorajda ni reklamacij"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pol3ni ()

Daniel ::

bf4ed ::

Če si resen ne rabiš soglasja in priključitve v omrežje. Vzameš hibridni inverter, dve bateriji in večino sam pokuriš, višek v baterijo ali avto če ga imaš. Če pa rabiš dodatno elektriko pa iz omrežja jemlješ. Če ne oddajaš v omrežje ni razloga zakaj nebi postavil.

Ko pa dobiš soglasje pa priklopiš obstoječo v omrežje.

ytodf ::

A lahko elektro omeji na največjo možno moč se in predvsem - čemu, nam so omejili iz 11 na 7,5 kW, ker je stacionarni porast napetosti višji od 3%? Kaj to sploh pomeni, da je omrežje zanič? Sicer nekaj nameravajo posodobiti kablovje tu v nekem doglednem času, samo tole je :-( Seveda bomo vzeli manjšo, če je že potrebno, čeprav smo hoteli vzeti še večjo. A nas to birokrati malo zaj**** in držijo rezervo za koga?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ytodf ()

feryz ::

samsonite je izjavil:

Konec novembra lani sta prenehala delovati dva panela, 14 dni po tistem še dva, še vedno čakam na garancijsko reklamacijo. Je pa zanimivo, da sta prva dva panela predvčerajšnjem zopet začela delovati. Mi lahko kdo pojasni kaj je vzrok? Slab kontakt?
Tudi vam "crkujejo" optimizatorji (jaz imam SolarEdge P850)?
Tudi mojemu burazerju sta crknila dva panela. Ali en optimizator.
Niti en teden nista delala.

l0g1t3ch ::

Če nekdo gradi sedajle SE, ali lahko zaprosi za soglasje sam mimo izvajalcev ?

Pač da že v naprej pridobiš soglasje za recimo 11kWp, potem pa ko se nekdo končno blagovoli da ti sploh pripravi ponudbo in da pol leta kasneje zgradi, da pač imaš ti že soglasje.

Ali je ono soglasje izdano točno za določen projekt, vezan na izvajalca ?
Ker realno gledano je 90% teh SE podobnih kot jajce jacu.

telexdell ::

ytodf je izjavil:

A lahko elektro omeji na največjo možno moč se in predvsem - čemu, nam so omejili iz 11 na 7,5 kW, ker je stacionarni porast napetosti višji od 3%? Kaj to sploh pomeni, da je omrežje zanič? Sicer nekaj nameravajo posodobiti kablovje tu v nekem doglednem času, samo tole je :-( Seveda bomo vzeli manjšo, če je že potrebno, čeprav smo hoteli vzeti še večjo. A nas to birokrati malo zaj**** in držijo rezervo za koga?

Nič ni narobe z omrežjem ampak so to osnove elektrotehnike.
Kakšno moraš imeti napetost na vtičnici je določeno s predpisi (npr. 230V+-10%...torej med 207 in 253V). Električni tok vedno teče iz mesta z višjo napetostjo k mestu z nižjo napetostjo. Če je pri tebi na vtičnici 230 V mora biti v trafu višja napetost (npr. 240 V), da bo tok tekel do tebe. Sedaj pa daj SE na streho. Da bo tok iz SE tekel do trafa mora biti napetost iz SE višja kot je v trafu. Ker je tam 240 V mora Se dajati od sebe npr. 250 V. In ti kar naenkrat nimaš več na vtičnici 230V ampak 250 V. Se pa ta problem pojavlja pri odjemalcih kateri so daleč od trafa in je edina rešitev skrajšanje razdalj= ali nov trafo ali nov kabel, če je obstoječ položen "zavito".
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

driver_x ::

l0g1t3ch je izjavil:

Če nekdo gradi sedajle SE, ali lahko zaprosi za soglasje sam mimo izvajalcev ?


Da, lahko. Izvajalci to naredijo v tvojem imenu, za kar jim daš pisno pooblestilo.

l0g1t3ch je izjavil:

Pač da že v naprej pridobiš soglasje za recimo 11kWp, potem pa ko se nekdo končno blagovoli da ti sploh pripravi ponudbo in da pol leta kasneje zgradi, da pač imaš ti že soglasje.


V soglasju morajo biti enake specifikacije SE, kakor se nato izgradi. Če ti uspe dobiti vse enako, kakor si zapisal v vlogi, potem bi šlo skozi. Je pa problem že v tem, da imajo različnio ponudniki različne panele z različnimi močmi.

l0g1t3ch je izjavil:

Ali je ono soglasje izdano točno za določen projekt, vezan na izvajalca ?
Ker realno gledano je 90% teh SE podobnih kot jajce jacu.


Če se prav spomnim, nisi vezan na izvajalca. Sicer pa si poglej tale obrazec.

ytodf ::

telexdell je izjavil:

Nič ni narobe z omrežjem ampak so to osnove elektrotehnike.

Ja, nimam problema s tem, če to tako prepoznavate, da je osnovna reč, zato vprašam, jaz gledam bolj skozi (ekonomsko) računico. Ampak tale stacionarni prirast je določen računsko, ne empirično/merilno/eksperimentalno? Nekdanji sosed se je hotel priklopiti, se je odselil pa je zagotovo imel soglasje za planiranih 11kW SE (ker je pokazal!), hiša proč 20m, ne vem pa, če je teh 20m oddaljenosti že faktor, za transformator ne vem, kje je - kako se to najde? Edino, kar se je spremenilo res od takrat, je ena nova SE, oddaljena ene 400m. Bo komercialist še poskušal kaj poizvedeti, vplivati, če bo slučajno pomagalo. Če ne, bomo pač požrli teh je* 7,5kW, v rit si naj vtaknejo ostale panele!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ytodf ()

feryz ::

driver_x je izjavil:

V soglasju morajo biti enake specifikacije SE, kakor se nato izgradi. Če ti uspe dobiti vse enako, kakor si zapisal v vlogi, potem bi šlo skozi. Je pa problem že v tem, da imajo različnio ponudniki različne panele z različnimi močmi.
Kar seveda ni res, ker niti izvajalcem ni jasno, kaj bodo prihodnji teden vgradili. Kar pač bo.
V vlogi za priključitev točno navedeš, kaj si vgradil. Takrat je pa že vse na strehi.

l0g1t3ch ::

driver_x je izjavil:

l0g1t3ch je izjavil:

Če nekdo gradi sedajle SE, ali lahko zaprosi za soglasje sam mimo izvajalcev ?


Da, lahko. Izvajalci to naredijo v tvojem imenu, za kar jim daš pisno pooblestilo.

l0g1t3ch je izjavil:

Pač da že v naprej pridobiš soglasje za recimo 11kWp, potem pa ko se nekdo končno blagovoli da ti sploh pripravi ponudbo in da pol leta kasneje zgradi, da pač imaš ti že soglasje.


V soglasju morajo biti enake specifikacije SE, kakor se nato izgradi. Če ti uspe dobiti vse enako, kakor si zapisal v vlogi, potem bi šlo skozi. Je pa problem že v tem, da imajo različnio ponudniki različne panele z različnimi močmi.

l0g1t3ch je izjavil:

Ali je ono soglasje izdano točno za določen projekt, vezan na izvajalca ?
Ker realno gledano je 90% teh SE podobnih kot jajce jacu.


Če se prav spomnim, nisi vezan na izvajalca. Sicer pa si poglej tale obrazec.


Hvala.
V soglasju je verjetno aktualna točka E?

Kar gledam sedajle so povečini 380W paneli pa ni važno kateri proizvajalec. Pa solaredge 16kw razsmernik.

feryz je izjavil:

driver_x je izjavil:

V soglasju morajo biti enake specifikacije SE, kakor se nato izgradi. Če ti uspe dobiti vse enako, kakor si zapisal v vlogi, potem bi šlo skozi. Je pa problem že v tem, da imajo različnio ponudniki različne panele z različnimi močmi.
Kar seveda ni res, ker niti izvajalcem ni jasno, kaj bodo prihodnji teden vgradili. Kar pač bo.
V vlogi za priključitev točno navedeš, kaj si vgradil. Takrat je pa že vse na strehi.


Ti si sam gradil, poveš kako gre izpolnjevanje tega?
Je najprej E točka tm v soglasju?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: l0g1t3ch ()

feryz ::

Izpolni prek neta, menda nisi zarukan hribec, ki je ostal v prejšnjem tisočletju.
Enotna vloga, dve priloge in kmalu prileti soglasje za priključitev.

l0g1t3ch ::

feryz je izjavil:

Izpolni prek neta, menda nisi zarukan hribec, ki je ostal v prejšnjem tisočletju.
Enotna vloga, dve priloge in kmalu prileti soglasje za priključitev.


Kot jaz vidim je samo pdf ali doc fajl ?
https://www.sodo.si/sl/za-odjemalce/pri...

Pošlješ to na SODO ali na lokalnega upravljalca omrežja ?

Katero točko izpolniti, predvidevam da E ?
A. za izdajo projektnih pogojev ali soglasje h gradnji
B. za izdajo soglasja za priključitev za odjemalca EE
C. za izdajo soglasja k projektu
D. za izdajo pogodbe o priključitvi
E. za izdajo soglasja za priključitev proizvodne naprave EE/naprave za samooskrbo

feryz ::

Sodo ni pravi naslov.
Tvoj elektro je, elektro ljubljana, primorska ...

https://www.elektro-ljubljana.si/Moja-M...

l0g1t3ch ::

Vidim da ima elektro LJ lepo urejeno, preverim kako imajo gorenci.

Katero točko izpolniti, predvidevam da E ?
A. za izdajo projektnih pogojev ali soglasje h gradnji
B. za izdajo soglasja za priključitev za odjemalca EE
C. za izdajo soglasja k projektu
D. za izdajo pogodbe o priključitvi
E. za izdajo soglasja za priključitev proizvodne naprave EE/naprave za samooskrbo
««
177 / 320
»»