» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
91 / 322
»»

vostok_1 ::



The thing is real. Thank god. Imet samo li-xyz na razpolago bi bilo pretty depressing.



There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

vostok_1 ::

http://www.windandsun.co.uk/products/Ba...

Well, i'm sold to this technology.

Če imaš plac in predvidljivo porabo, je to idealna baterija za renewable sources. DOD je idealen, SOC še bolj, je varna robustna in maintenance free. Cena sicer ni fenomenalna, ker je itak patentirana zadeva pa še ena fabrika jih samo proizvaja.
IMO te oz. tem podobne so prihodnost grid storage in ne litij.

Za uspešno grid uporabo je predvsem pomembna enostavna zamenjava and it doesn't get any easier than this.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

fpbs ::

vostok_1 je izjavil:

IMO te oz. tem podobne so prihodnost grid storage in ne litij.

Dokler se bodo litijeve baterije uporabljale za pogon EV, se bodo uporabljale tudi kot "Second use" stacionarne. Vse firme, ki bodo izdelovala električna vozila, bodo prisiljena ponuditi razne Powerwalle in podobno, ker baterija, ki je v EV iztrošena na cca 60% je za EV odslužila, še ni za odmet, je pa za stacionarni namen še vedno zelo uporabna.

Nikec3 ::

fpbs je izjavil:

vostok_1 je izjavil:

IMO te oz. tem podobne so prihodnost grid storage in ne litij.

Dokler se bodo litijeve baterije uporabljale za pogon EV, se bodo uporabljale tudi kot "Second use" stacionarne. Vse firme, ki bodo izdelovala električna vozila, bodo prisiljena ponuditi razne Powerwalle in podobno, ker baterija, ki je v EV iztrošena na cca 60% je za EV odslužila, še ni za odmet, je pa za stacionarni namen še vedno zelo uporabna.

Na tak način se realno zniža tudi cena EV-jev.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

fpbs ::

Nikec3 je izjavil:

fpbs je izjavil:

vostok_1 je izjavil:

IMO te oz. tem podobne so prihodnost grid storage in ne litij.

Dokler se bodo litijeve baterije uporabljale za pogon EV, se bodo uporabljale tudi kot "Second use" stacionarne. Vse firme, ki bodo izdelovala električna vozila, bodo prisiljena ponuditi razne Powerwalle in podobno, ker baterija, ki je v EV iztrošena na cca 60% je za EV odslužila, še ni za odmet, je pa za stacionarni namen še vedno zelo uporabna.

Na tak način se realno zniža tudi cena EV-jev.

Zaenkrat žal še ni tako.Sedaj, tisti, ki imajo to možnost baterije prodaja dvakrat.

vostok_1 ::

Nekaj mi ne štima. Degradacija litijskih baterij ni linearna sklepam. Kako lahko garantirajo pol toliko ciklov/let kljub temu?

Ampak kakorkoli že, litij za grobe stacionarne primere mi ne diši več. There are better things out there it seems.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

fpbs ::

Napišejo dvoumno garancijsko izjavo:
Warranty Controversy (Powerwall 1):
The original warranty was 10 years but only under certain conditions. Detailed specifications of cycle life were removed which in summary specified a max of 5.4kWh usable for the first 740 discharge cycles or 2 years and reduced capacity for the remainder of the 10 year warranty. This was replaced with " this Limited Warranty does not cover normal degradation of your Powerwall's energy capacity over time" See updated Warranty certificate for Powerwall 1.

WarpedGone ::

vostok:
Nekaj mi ne štima.

Ne štima ti, ker nasedaš fpbsjevem lažem, badarijam, izmišlotinam in bluzenju.
PowerWall 2 vsebuje nove 2170 celice proizvedene v GF. Totalno nova stvar.
Zbogom in hvala za vse ribe

Pithlit ::

Čist legitimen pomislek. Sploh glede na garancijske pogoje.

Imaš pa prav, ni nujno res.
Life is as complicated as we make it...

fpbs ::

WarpedGone je izjavil:

Ne štima ti, ker nasedaš fpbsjevem lažem, badarijam, izmišlotinam in bluzenju.
PowerWall 2 vsebuje nove 2170 celice proizvedene v GF. Totalno nova stvar.

Warpi, tukaj si prečitaj:

Tesla Powerwall (1 & 2)

The Powerwall 1 is available as a 6.4 kWh unit (previously listed as 7kWh). The 10kWh 'backup only' model was not released due to low sales. The Powerwall 2 just announced will have double the capacity at 13.5kWh usable and more importantly comes with an integrated 5kW DC-AC inverter. The integrated inverter will make an installation much simplier and neater but it will likely still require a separate solar inverter to function with a solar array.

The Powerwall (1 & 2) uses the lithium nickel-manganese-cobalt (NMC) cell chemistry which has been used in electric and hybrid vehicles for some time.

Če ne drži to, kar tukaj zgoraj piše, kam potem dajejo baterije, ki so v EV že odslužile, a so še uporabne za stacionarno uporabo?
Kolikor je meni poznano v GF še niso proizvedli nobene celice, Teče pa proizvodnja Powerwallov.

vostok_1 ::

Da ne govorimo še o drugih potencialnih nevšečnostih ponovne uporabe (grobo) rabljenih baterij.
Ampak ja, z novo fabriko bi upal, da bodo ja ponujali nove baterije.

Sam kot povedano

https://static1.squarespace.com/static/...

Konkurenca ponuja dobro ali boljše.
And look at it this way, you could burn down your house if something goes wrong. Litij je intrinzično nevaren.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

WarpedGone ::

Če ne drži to, kar tukaj zgoraj piše, kam potem dajejo baterije, ki so v EV že odslužile, a so še uporabne za stacionarno uporabo?

To vprašaj LG in Nissan. Sej LG ima neke stacionarne baterije, kaj Nissan naredi s svojim defektnim zadevam iz Leafov ne vem.
Tesla 'odsluženih' baterij še nima, vse so še v avtomobilih z nad 95% nominalne kapacitete.

Kolikor je meni poznano v GF še niso proizvedli nobene celice, Teče pa proizvodnja Powerwallov.

Ti si kakšna referenca?
Produkcija PowerWall2 steče decembra, prve dobave januarja. S celicami proivzedenimi v GF.
Zbogom in hvala za vse ribe

fpbs ::

WarpedGone je izjavil:

Tesla 'odsluženih' baterij še nima, vse so še v avtomobilih z nad 95% nominalne kapacitete.

Kolikor je meni poznano v GF še niso proizvedli nobene celice, Teče pa proizvodnja Powerwallov.

Ti si kakšna referenca?
Produkcija PowerWall2 steče decembra, prve dobave januarja. S celicami proivzedenimi v GF.

Prosim te, da ne pišeš nekaj na pamet, in da svoje izjave dokumetiraš. Kaj pa produkcija Powerwal 1? Kam so šle defektne baterije iz oglasa nekaj strani nazaj, ko se je prodajalec Modela S s prevoženim nekaj čez 100k km hvalil, da so bile baterije pred kratkim zamenjane. Avto se še danes prodaja, že za precej nižjo ceno, prodajalec je pa spoznal, da ni ravno najbolje, da omenja, da je bila baterija zamenjana, zato je to "dobro lastnost vozila" umaknil z oglasa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fpbs ()

WarpedGone ::

Za začetek lahko svoje debilizme začneš 'podkrepljat' sam.
Potem se spravi učit seštevat.
Zbogom in hvala za vse ribe

hammock ::

Ravno razmisljam o opciji da ce nabavim Powerwall 2 (ali karkoli drugega s kapaciteto 10-15 kWh), kaksen solar array bi bilo pametno obesit na streho? Tam 5kWp bi najbrz zadostovalo? To mi je ene 25 kvadratov, kakovostni paneli v tem rangu stanejo okoli 5kEUR. Ni tako hudo, skupaj s Powerwallom in ostalo saro bi prisel na pod 15k. Pa sem samozadosten, kar se stroma tice.

M-XXXX ::

hammock je izjavil:

Ravno razmisljam o opciji da ce nabavim Powerwall 2 (ali karkoli drugega s kapaciteto 10-15 kWh), kaksen solar array bi bilo pametno obesit na streho? Tam 5kWp bi najbrz zadostovalo? To mi je ene 25 kvadratov, kakovostni paneli v tem rangu stanejo okoli 5kEUR. Ni tako hudo, skupaj s Powerwallom in ostalo saro bi prisel na pod 15k. Pa sem samozadosten, kar se stroma tice.

Cool fact.
Ampak totalno neuporabno, ter še bolj stran vržen denar.

Nikec3 ::

In zakaj bi bil samozadosten? Iz istega razloga kot Severna Koreja?
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

Magic1 ::

Ker je cool in nima ideje, kako bi bolje porabil svoj denar.
Magic

Okapi ::

Mogoče je pa prepper?:))

vostok_1 ::

hammock je izjavil:

Ravno razmisljam o opciji da ce nabavim Powerwall 2 (ali karkoli drugega s kapaciteto 10-15 kWh), kaksen solar array bi bilo pametno obesit na streho? Tam 5kWp bi najbrz zadostovalo? To mi je ene 25 kvadratov, kakovostni paneli v tem rangu stanejo okoli 5kEUR. Ni tako hudo, skupaj s Powerwallom in ostalo saro bi prisel na pod 15k. Pa sem samozadosten, kar se stroma tice.


Ne splača se. Še posebej, če si na slabem območju.
Poskus naredit en pilotni test s kako 400W zadevco, just for shit n' giggles. Ampak it v samozadostnost pri nas je mal nesmiselno. Če bi živeli v močno osončenih krajih, maybe.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

hammock ::

M-XXXX je izjavil:

hammock je izjavil:

Ravno razmisljam o opciji da ce nabavim Powerwall 2 (ali karkoli drugega s kapaciteto 10-15 kWh), kaksen solar array bi bilo pametno obesit na streho? Tam 5kWp bi najbrz zadostovalo? To mi je ene 25 kvadratov, kakovostni paneli v tem rangu stanejo okoli 5kEUR. Ni tako hudo, skupaj s Powerwallom in ostalo saro bi prisel na pod 15k. Pa sem samozadosten, kar se stroma tice.

Cool fact.
Ampak totalno neuporabno, ter še bolj stran vržen denar.


Vem da se ne splaca. In ne, nisem prepper :))

Gre se pac za mojo osebno zeljo. Denar ni neka velika ovira, pripravljen sem placati vec za zeleno energijo. Na sreco zasluzim dovolj, da si lahko to privoscim. Odlocil sem se tudi, da bo moj nasleden avto elektricen. Recimo da je to moj prispevek k boljsemu svetu. To je prihodnost. Pa rad mam zabavne gadgete.

Plus gre mi na qrac, da moji evri romajo v Savdsko Arabijo, ker moram kuriti nafto :|

Zivim v SV Sloveniji, sonca je kar precej. Mogoce se bom res poigral z eno pilotno napravo, da vidim koliko dejansko dobim energije na m2 panelov v razlicnih letnih casih in vremenskih pogojih. Glede samozadostnosti pa je tako; poleti po moje ni problem z enim powerwallom, med ostalimi letnimi casi pa zna biti vprasljivo. Povprecna dnevna poraba mojega trenutnega doma je pod 5kWh, je pa res da ne kurim na toplotno crpalko, kar v prihodnosti bom. Po treba se malo cifre obrnit.

Magic1 ::

V Savdsko Arabijo ne gre kaj veliko tvojega denarja, večina tvojega denarja za bencin gre v državno blagajno. Če boš šel na solar in Litij, bo šlo takoj konkreten del denarja na Kitajsko.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

vostok_1 ::

Well in that case, if you have the money. Go for it.

Bi pa se najprej malo pozanimal za klimatografe v tvojem delu slovenije. Na ARSU dobiš podatke za mnogo let nazaj. Naredi si neko povprečje. If there's no sun, there's no point.
dimenzioniraj na zimo (oz. najbolj oblačno sezono) in pol ne bi smel bit problem.
5kWh je dokaj majhna poraba, mislim, da za slo je 10kWh povprečje.
IMO 6 ur svetlobe je nek maksimum na katerega lahko planiraš to be sure. 2kW inštalacijske moči would do it, but make it 3kW just in case. Kitajski moduli te pridejo po maloprodajni ca. 800EUR/kW. x3 = 2400EUR. Je pa to precej oversized zadeva. Če maš res tako majhno porabo 2kW would do it. +500EUR za kontrolerje/inverter. Inštalacija...well, če si kaj tehničnega tipa, can be done by yourself. Drugače bi rekel da je tam kakih 200-300EUR dela.
In ja...baterija. Najdražji del. Izbire je dejansko precej, ampak vse je tam...+3kEUR. Mogoče bi bilo smiselno prvo leto in net metering, torej odprodaja energije. In worst case scenarijo zgubiš te slabe 3kEUR.
Vsekakor bi bilo za vidt ta nov powerwall, ker je večina stvari že integriranih.

Vsekakor pa bi ciljal na sisteme z čim manjšim vzdrževanjem. Kritični sistemi hiše morajo biti plug an play. Vse ostalo ti bo dopizdlo ob prvi oviri.

Personally, vgradnje kompletnega sistema, bi se lotil, če bi mel +2kEUR plače na glavo in malo drugih stroškov oz. ostalo bolj ali manj urejeno.
Velik korak je med off-grid in net metering. V prvem primeru, če si slabo dimenzioniral boš v temi.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

vostok_1 ::

There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

-valvoline- ::

vostok_1 je izjavil:

Well in that case, if you have the money. Go for it.

Bi pa se najprej malo pozanimal za klimatografe v tvojem delu slovenije. Na ARSU dobiš podatke za mnogo let nazaj. Naredi si neko povprečje. If there's no sun, there's no point.
dimenzioniraj na zimo (oz. najbolj oblačno sezono) in pol ne bi smel bit problem.
5kWh je dokaj majhna poraba, mislim, da za slo je 10kWh povprečje.
IMO 6 ur svetlobe je nek maksimum na katerega lahko planiraš to be sure. 2kW inštalacijske moči would do it, but make it 3kW just in case. Kitajski moduli te pridejo po maloprodajni ca. 800EUR/kW. x3 = 2400EUR. Je pa to precej oversized zadeva. Če maš res tako majhno porabo 2kW would do it. +500EUR za kontrolerje/inverter. Inštalacija...well, če si kaj tehničnega tipa, can be done by yourself. Drugače bi rekel da je tam kakih 200-300EUR dela.
In ja...baterija. Najdražji del. Izbire je dejansko precej, ampak vse je tam...+3kEUR. Mogoče bi bilo smiselno prvo leto in net metering, torej odprodaja energije. In worst case scenarijo zgubiš te slabe 3kEUR.
Vsekakor bi bilo za vidt ta nov powerwall, ker je večina stvari že integriranih.

Vsekakor pa bi ciljal na sisteme z čim manjšim vzdrževanjem. Kritični sistemi hiše morajo biti plug an play. Vse ostalo ti bo dopizdlo ob prvi oviri.

Personally, vgradnje kompletnega sistema, bi se lotil, če bi mel +2kEUR plače na glavo in malo drugih stroškov oz. ostalo bolj ali manj urejeno.
Velik korak je med off-grid in net metering. V prvem primeru, če si slabo dimenzioniral boš v temi.

Das zravn se en dizel(na kurilc) alpa lpg generator za backup pa je.
Glede na to da rdecekmerska banda skozi izmislja nove in nove dajatve se splaca razmisljat o off the grid varijanto in jim pokazat sredinec.
BTW a se z odklopom iz el omrezja avtomatsko ukine-prekine rtv prisesek?

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Vostok, a bi lahko nehal pisat v spakadranščini?

vostok_1 ::

-valvoline- je izjavil:

vostok_1 je izjavil:

Well in that case, if you have the money. Go for it.

Bi pa se najprej malo pozanimal za klimatografe v tvojem delu slovenije. Na ARSU dobiš podatke za mnogo let nazaj. Naredi si neko povprečje. If there's no sun, there's no point.
dimenzioniraj na zimo (oz. najbolj oblačno sezono) in pol ne bi smel bit problem.
5kWh je dokaj majhna poraba, mislim, da za slo je 10kWh povprečje.
IMO 6 ur svetlobe je nek maksimum na katerega lahko planiraš to be sure. 2kW inštalacijske moči would do it, but make it 3kW just in case. Kitajski moduli te pridejo po maloprodajni ca. 800EUR/kW. x3 = 2400EUR. Je pa to precej oversized zadeva. Če maš res tako majhno porabo 2kW would do it. +500EUR za kontrolerje/inverter. Inštalacija...well, če si kaj tehničnega tipa, can be done by yourself. Drugače bi rekel da je tam kakih 200-300EUR dela.
In ja...baterija. Najdražji del. Izbire je dejansko precej, ampak vse je tam...+3kEUR. Mogoče bi bilo smiselno prvo leto in net metering, torej odprodaja energije. In worst case scenarijo zgubiš te slabe 3kEUR.
Vsekakor bi bilo za vidt ta nov powerwall, ker je večina stvari že integriranih.

Vsekakor pa bi ciljal na sisteme z čim manjšim vzdrževanjem. Kritični sistemi hiše morajo biti plug an play. Vse ostalo ti bo dopizdlo ob prvi oviri.

Personally, vgradnje kompletnega sistema, bi se lotil, če bi mel +2kEUR plače na glavo in malo drugih stroškov oz. ostalo bolj ali manj urejeno.
Velik korak je med off-grid in net metering. V prvem primeru, če si slabo dimenzioniral boš v temi.

Das zravn se en dizel(na kurilc) alpa lpg generator za backup pa je.
Glede na to da rdecekmerska banda skozi izmislja nove in nove dajatve se splaca razmisljat o off the grid varijanto in jim pokazat sredinec.
BTW a se z odklopom iz omrezja avtomatsko ukine-prekine rtv prisesek?


Bi se počutil totalno poraženo, če bi moral vpalit generator. Pri nas, v tem času ne greš na solarno ker se splača, ampak ker ti je cool in technically res daš manj kamelofilom. Personally mnogo raje dam kitajcu kot tistim tam dol, ki režejo ude in prepovedujejo vožnjo ženskam.

RTV prispevek nehaš plačevat ko prijaviš stalni naslov v jami. In most cases, ne moreš jim ubežat.
Kolikor sem prelistal zakon, so nekatere omejitve tud za off-grid sisteme. Mislim,da mora bit prijavljena nad toliko kW. Nisem 100%.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

-valvoline- ::

Generator bo napram ostalo kramo v sistemu zanemarljiv strosek. Za off the grid je po mojem generator nujen backup, magar samo ce pride do ksne okvare v sistemu al pa se dejansko nikoli ne zalaufa.
Sm pa skoraj ziher da ce nimas el prikljucka ne rabis placevat rtv harac.

Zgodovina sprememb…

vostok_1 ::

Generator je za đabe ja. But still. Če maš denar se ga da tud obidet. Ne vem pa kaj je za hammoca dobra plača. Če je ta podobna cifri, kot jo imajo naši so-forumaši (v tisti temi o plačah). Jz mam v spominu več jurjev neto. Potem je tak sistem bolj popoldanski špas, kot pa neka resna "investicija".
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

hammock ::

vostok_1 je izjavil:

Well in that case, if you have the money. Go for it.

Bi pa se najprej malo pozanimal za klimatografe v tvojem delu slovenije. Na ARSU dobiš podatke za mnogo let nazaj. Naredi si neko povprečje. If there's no sun, there's no point.
dimenzioniraj na zimo (oz. najbolj oblačno sezono) in pol ne bi smel bit problem.
5kWh je dokaj majhna poraba, mislim, da za slo je 10kWh povprečje.
IMO 6 ur svetlobe je nek maksimum na katerega lahko planiraš to be sure. 2kW inštalacijske moči would do it, but make it 3kW just in case. Kitajski moduli te pridejo po maloprodajni ca. 800EUR/kW. x3 = 2400EUR. Je pa to precej oversized zadeva. Če maš res tako majhno porabo 2kW would do it. +500EUR za kontrolerje/inverter. Inštalacija...well, če si kaj tehničnega tipa, can be done by yourself. Drugače bi rekel da je tam kakih 200-300EUR dela.
In ja...baterija. Najdražji del. Izbire je dejansko precej, ampak vse je tam...+3kEUR. Mogoče bi bilo smiselno prvo leto in net metering, torej odprodaja energije. In worst case scenarijo zgubiš te slabe 3kEUR.
Vsekakor bi bilo za vidt ta nov powerwall, ker je večina stvari že integriranih.

Vsekakor pa bi ciljal na sisteme z čim manjšim vzdrževanjem. Kritični sistemi hiše morajo biti plug an play. Vse ostalo ti bo dopizdlo ob prvi oviri.

Personally, vgradnje kompletnega sistema, bi se lotil, če bi mel +2kEUR plače na glavo in malo drugih stroškov oz. ostalo bolj ali manj urejeno.
Velik korak je med off-grid in net metering. V prvem primeru, če si slabo dimenzioniral boš v temi.


Tnx za info. Po moje bi vzel vsaj 3kW sistem, raje vec... Moram se pozanimat koliko toplotna zre, ce hocem gret celo zimo. Verjetno je kar velik porabnik za gretje cele hise. Porabo 5kWh imam trenutno, pa kurim plin, samo vodo grejem na elektriko (ter kuham, perem, poleti hladim). Sva pa dva v gospodinjstvu. Verjetno bom v prihodnje blizje 10kWh na dan.

Mora pa itak vse biti avtomatizirano ja. Plug and play, ko je enkrat postavljen sistem.

Je pa res da so pri nas neke omejitve, in ne mores biti cisto off grid kolikor mi je znano (v kolikor imas moznost priklopa na omrezje). Pa priklopljenost na omrezje me ne moti, bi pa rad cim manj elektrike kupoval od distributerja, raje bi viske prodajal.

hammock ::

-valvoline- je izjavil:

Generator bo napram ostalo kramo v sistemu zanemarljiv strosek. Za off the grid je po mojem generator nujen backup, magar samo ce pride do ksne okvare v sistemu al pa se dejansko nikoli ne zalaufa.
Sm pa skoraj ziher da ce nimas el prikljucka ne rabis placevat rtv harac.

Makes sense. En mali generator za backup ni slaba ideja. Lahko v kriznih casih (npr da en teden snezi skupaj) malo dopolnis baterijo.

-valvoline- ::

Problem pri *priklopljenosti* je ta da te takoj opalijo z fiksnimi banditskimi dajatvami. Pri znesku poloznice za elektriko je zgolj 1/3 zneska dejansko porabljen strom ostalo je vse rdecekmerska lopovscina.
Ce se prav spomnim so fiksni mesecni stroski tm okol 25-30e mesecno tudi ce nisi porabil nc stroma. Bit priklopljen se splaca edino v primeru ce misles *prodajat* strom, drgac pa popoln off the grid in sredinec.

Zgodovina sprememb…

vostok_1 ::

Vsekakor se posvetuj prej s specialistom. Odprodaja se je nekoč splačala, danes ne tolko. Plus poraba je največja zvečer, ko pa ni sonca.
Pri teh zadevah je all about the money and size. Sreča je, da končno prihajajo na trg integrirani sistemi in nove tehnologije.
Sami paneli so poceni (vsaj kitajski, to je), vse ostalo nanese.

Opozarjam, da če ti je cilj eventuelno filat avto in lastnih PV...we're talking about a completely new beast. Samo za primer. Baterija tesle p90d je 90kWh oz. teh 460km. torej 46km, kar je neka razumljiva dnevna obojesmerna fura ti pokuri 9kWh. Torej nimaš več porabe 5kWh ampak 14kWh.
To precej spremeni zgodbo.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

hammock ::

Problem pri *priklopljenosti* je ta da te takoj opalijo z fiksnimi banditskimi dajatvami. Pri znesku poloznice za elektriko je zgolj 1/3 zneska dejansko porabljen strom ostalo je vse rdecekmerska lopovscina.
Ce se prav spomnim so fiksni mesecni stroski tm okol 25-30e mesecno tudi ce nisi porabil nc stroma. Bit priklopljen se splaca edino v primeru ce misles *prodajat* strom, drgac pa popoln off the grid in sredinec.

True, ceprav je velik del teh stroskov (omreznina, eko takse..) vezan na kWh, ce prav razumem poloznico. Priklopnina je pa fiksna, nekaj pod 10e mesecno ce me spomin ne vara.

Vsekakor se posvetuj prej s specialistom. Odprodaja se je nekoč splačala, danes ne tolko. Plus poraba je največja zvečer, ko pa ni sonca.
Pri teh zadevah je all about the money and size. Sreča je, da končno prihajajo na trg integrirani sistemi in nove tehnologije.
Sami paneli so poceni (vsaj kitajski, to je), vse ostalo nanese.

Opozarjam, da če ti je cilj eventuelno filat avto in lastnih PV...we're talking about a completely new beast. Samo za primer. Baterija tesle p90d je 90kWh oz. teh 460km. torej 46km, kar je neka razumljiva dnevna obojesmerna fura ti pokuri 9kWh. Torej nimaš več porabe 5kWh ampak 14kWh.
To precej spremeni zgodbo.


To bo se malo izziv, dnevno delam namrec 130 km, tako da recimo 27kWh. Pa ajde, recimo da bo Model 3 lazji in bolj ekonomicen, mogoce pridem z 20-25kWh skozi. Imam tudi opcijo polniti na sihtu.

Je pa najbrz bolje instalirat malo vec panelov, baterije se dokupi po potrebi. 2x Powerwall 2 bi zadostoval v vsakem primeru, ampak o tem bom razmisljal ko bo Tesla 3 (ali karkoli ze) stal v moji garazi. :)

jernejl ::

Treba je upoštevati še charging efficiency.
https://teslamotorsclub.com/tmc/threads...

vostok_1 ::

@hammock
Vzemi to leto za razmislek, morda si lahko sedaj kupiš kak manjši modul in kakšne logger napravce oz. sestaviš nekaj skupaj če si v tem fohu al če poznaš koga. Pa malo vidiš kaj realno lahko pričakuješ od polnopravnega sistema. Vrži teh 150€ pa se mal poigraj/eksperimentiraj.

@jernejl

absolutno, vse cifre ki mečem vn so zgolj teorija, pa še to half-assed. V resnici se je potrebno kak tened usest in dobro preučit. But still, sam za občutek, da par panelov pač ni dovolj za filat električni avto.
Če tko pogledaš, dejansko se vidi kakšen monstrum so avti glede porabe energije. Ena obična vožnja je lahko dnevna poraba energije za eno gospodinjstvo. Power hungry zadeve.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

jernejl ::

Gre se pac za mojo osebno zeljo. Denar ni neka velika ovira, pripravljen sem placati vec za zeleno energijo. Na sreco zasluzim dovolj, da si lahko to privoscim. Odlocil sem se tudi, da bo moj nasleden avto elektricen. Recimo da je to moj prispevek k boljsemu svetu. To je prihodnost. Pa rad mam zabavne gadgete.

Plus gre mi na qrac, da moji evri romajo v Savdsko Arabijo, ker moram kuriti nafto

Personally mnogo raje dam kitajcu kot tistim tam dol, ki režejo ude in prepovedujejo vožnjo ženskam.

Ja, je bolje in bolj zeleno dati tistim, ki afriške otroke izkoriščajo za delo v rudnikih kobalta.

Electric cars: Running on child labour?
Exposed: Child labour behind smart phone and electric car batteries

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()

vostok_1 ::

Težko boš danes ostal brez krvavih rok. Sicer pa redkih zemljin se malo porabi za solarne sisteme. Predvsem zato ker jih menjavaš mogoče 1x na 15 let. Če pa se ogneš še litijskih baterij pa toliko majn. Največ se porabi za konstantno menjavanje mobitelov, računalnikov, televizij...kjer je tudi pač dosti baterij.

Res je. Ele avto ni rešitev. Rešitev je odlična infrastruktura in kolo ali kolesu podobno sredstvo, na lastni ali pomožni sistem.
Slovenija sploh ne more bit eko, ker je seljačko naseljena. Žal. Smo ravno vidli koliko energije gre za ENO nč kaj posebej dolgo vožnjo. Ki jo veliko ljudi dela, zgolj za recimo it po mleko.

Brez skrbi, Savdijci imajo močno umazane roke. Kitajci pa načeloma vsaj nekaj vrnejo afriki, napram ZDA, ki zaneti samo državljanske vojne.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

Okapi ::

Namesto litijskih baterij moraš uporabljati mežiške.;)

vostok_1 ::

Tam pa tud otroci nastradajo. Slovenski.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

hammock ::

Ja, je bolje in bolj zeleno dati tistim, ki afriške otroke izkoriščajo za delo v rudnikih kobalta.

Electric cars: Running on child labour?
Exposed: Child labour behind smart phone and electric car batteries

Obstajajo tudi alternative za redke zemlje. Nasa firma kupuje elektromotorje od kitajskih dobaviteljev, vendar zgolj od tistih, ki dokazejo, da ne uporabljajo takozvanih konfliktnih mineralov. Itak da ni vse popolno, ampak otroskega dela pa jaz ne morem preprecit bolje kot da kupim ameriske baterije in slovenske solarne panele.

Mi je pa jasno, da je Samsunga v mojem zepu najbrz napravil en 15 letnik. Zalostno, ampak nimam neke pametne alternative.

Težko boš danes ostal brez krvavih rok. Sicer pa redkih zemljin se malo porabi za solarne sisteme. Predvsem zato ker jih menjavaš mogoče 1x na 15 let. Če pa se ogneš še litijskih baterij pa toliko majn. Največ se porabi za konstantno menjavanje mobitelov, računalnikov, televizij...kjer je tudi pač dosti baterij.

Res je. Ele avto ni rešitev. Rešitev je odlična infrastruktura in kolo ali kolesu podobno sredstvo, na lastni ali pomožni sistem.
Slovenija sploh ne more bit eko, ker je seljačko naseljena. Žal. Smo ravno vidli koliko energije gre za ENO nč kaj posebej dolgo vožnjo. Ki jo veliko ljudi dela, zgolj za recimo it po mleko.

Brez skrbi, Savdijci imajo močno umazane roke. Kitajci pa načeloma vsaj nekaj vrnejo afriki, napram ZDA, ki zaneti samo državljanske vojne.


Kolo je resitev, ce je tvoj siht 5-10 km stran. V mojem primeru, ko je 65 km in to na taksni lokaciji, da bi z javnim prometom potreboval 4 ure+ da pridem tja...je resitev avto. Zdaj lahko recem jebiga, bom dalje kuril 3000 litrov benza letno in svinjal luft (ter financiral kamelojebe), lahko pa nekaj naredim glede tega.

Trenutno imam novo hiso v planiranju, pa sem pac zacel rezmisljati o tem - ce se to gres, je smiselno sistem cim bolje integrirati v hiso. We shall see, hvala vsem za mnenja.

Nikec3 ::

Kolo je resitev, ce je tvoj siht 5-10 km stran. V mojem primeru, ko je 65 km in to na taksni lokaciji, da bi z javnim prometom potreboval 4 ure+ da pridem tja...je resitev avto. Zdaj lahko recem jebiga, bom dalje kuril 3000 litrov benza letno in svinjal luft (ter financiral kamelojebe), lahko pa nekaj naredim glede tega.

Če boš nabavil Teslin Model 3 se ti bo ob tej kilometrini dejansko to splačalo, v kolikor ga primerjaš s kakšnim BMW-jem 3, Audijem A4 ali Mercedesom C razreda.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Nikec3 ()

hammock ::

Nikec3 je izjavil:

Kolo je resitev, ce je tvoj siht 5-10 km stran. V mojem primeru, ko je 65 km in to na taksni lokaciji, da bi z javnim prometom potreboval 4 ure+ da pridem tja...je resitev avto. Zdaj lahko recem jebiga, bom dalje kuril 3000 litrov benza letno in svinjal luft (ter financiral kamelojebe), lahko pa nekaj naredim glede tega.

Če boš nabavil Teslin Model 3 se ti bo ob tej kilometrini dejansko to splačalo, v kolikor ga primerjaš s kakšnim BMW-jem 3, Audijem A4 ali Mercedesom C razreda.


Bi se znalo, ceprav sploh ne dvomim, da si bodo nasi prej ali slej namislili obdavcitev domace "elektrarne", ko bo zacela upadati prodaja pogonskih goriv in bo posledicno manj trosarin teklo v vreco brez dna. Ali pa dodatne dajatve na avto, kar je se lazje.

Gregor P ::

Logično

The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

marS ::

@hammock če boš zidal novo hišo razmisli o tej strehi.
...no more heroes...
https://ilbis.com/

vostok_1 ::

Don't.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

hammock ::

marS je izjavil:

@hammock če boš zidal novo hišo razmisli o tej strehi.

Fejst sem skepticen glede tega...skrbijo me elektricne povezave. Res me zanima kako je to izvedeno.

V bistvu bolj studiram o ravni strehi + paneli na montazah.

vostok_1 ::

hammock je izjavil:

marS je izjavil:

@hammock če boš zidal novo hišo razmisli o tej strehi.

Fejst sem skepticen glede tega...skrbijo me elektricne povezave. Res me zanima kako je to izvedeno.

V bistvu bolj studiram o ravni strehi + paneli na montazah.


60 stopinj naklon, južna lega. Tehnično najboljše.
Vprašanje samo, koliko si občutljiv na tradicionalno estetiko.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

hammock ::

vostok_1 je izjavil:

hammock je izjavil:

marS je izjavil:

@hammock če boš zidal novo hišo razmisli o tej strehi.

Fejst sem skepticen glede tega...skrbijo me elektricne povezave. Res me zanima kako je to izvedeno.

V bistvu bolj studiram o ravni strehi + paneli na montazah.


60 stopinj naklon, južna lega. Tehnično najboljše.
Vprašanje samo, koliko si občutljiv na tradicionalno estetiko.

Treba videti kaj bodo na obcini dovolili. Ce nova hisa ni prva dalec okoli, potem jo je naceloma potrebno orientirati enako kot ze obstojece, plus omejitve so glede naklonov streh. We shall see:)

vostok_1 ::

To tudi. Občina zna težit ja.
Drugače pa poglej tisti link iz arsa. Tam imaš primerne lege in naklone za slovenijo.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21
««
91 / 322
»»