» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
341 / 348
»»

mertseger ::

feryz je izjavil:

mertseger je izjavil:

Kaj pa če bi ti kaj prebral ne pa samo pametoval. Če ne bo meritev v 15 minutnem intervalu ti presežka ne bodo zaračunali. Tisti tvoj teoretični problem so ene same buče, če te pa že zanima bo obračun narejen glede na ET, omrežnina pa obračunana glede na dogovorjeno moč.

Googlaj in beri, vse piše.
A veš kako pravi pregovor? Enkrat lažnivec, vedno lažnivec.
Torej, če je sistem v kurcu in dela slabo ali celo nedela, kako jim potem verjeti, da porabljaš tako, kot oni trdijo, da dosegaš take špice kot oni trdijo ...?
Samo na podlagi položnic? Ker to je edina neizpodbojna zadeva v celi verigi.


Imaš možnost, dobi si nekoga ki ti bo naredil meritve in dokazal da števec dela napačno.

feryz ::

darkolord je izjavil:

darkolord je izjavil:

Ma kdo kakšno bolj svežo informacijo, koliko časa si vzame Elektro Primorska za priklop?

Jutri bo tri mesece, odkar je vse priklopljeno, elektro ima pa papirje na mizi tudi že vsaj dva meseca.
Mesec dni kasneje še vedno nič, elektro ne pove nič uporabnega.
A elektro primorska ne priklaplja več? Tudi ne bi bilo nič čudnega, če so z mojimi papirji podložili kakšna vrata, glede na to, da projekt traja od 2022 ...
Jaz sem možakarju samo papirologijo rihtal, okolica NG.
Oddano 15 maja, tudi še popolnoma nič od njih.

Btw, a kdo ve, ker se mi ne da guglati, kaj se zgodi z net meteringom, če te ne priklopijo do novega leta? Ker očitno bo priklop letos problem za vse, ki se zdaj lotevajo tega.

mertseger je izjavil:

Imaš možnost, dobi si nekoga ki ti bo naredil meritve in dokazal da števec dela napačno.
Hmmm, v tem primeru ne gre za napačno meritev, ampak bolj za napačno interpretacijo podatkov. Pomanjkljive podatke. Manjkajoče podatke. In kar je še tega.

Preverjanje je, bolj ali manj, misija nemogoče.
Bi moral še en števec uštuliti v njihovo, zunanjo, omarico, tega pa ziher ne bi dovolili.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

MadMax ::

Preverjanje je komot skozi solaredge graf (oz. .csv export), inverter tudi povpreči na "polnih" 15 minut...
Kaj več kot decimalko ne bi smel falit.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

gort ::

Feryz najbrž ima tisti Shelly pro 3em ali še kaj boljšega.
Samo agregira si naj na rezine po 15 minut in ne pozabit na povprečje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gort ()

bbbbbb2015 ::

grinnir3 je izjavil:

Vse skupaj je prov tragikomično.

Država nam bo računala omrežnino na podlagi meritev v 15 minutnih intervalih a očitno meritve delajo bolj za en drek.
Sej ne rečem, če bi bile te meritve samo informativne narave. Ampak če so podlaga za obračunavanje bi morale biti točne in zanesljive. Seveda pa ker za elektro ni nobenih posledic imamo kar imamo.

Se bom pa z sosedom zmenil da za en dan odklopi tisto lučkasto šaro po vrtu pa da vidimo.
Stane me nič, oz. bom šenkal sosedu sixpack za njegov trud :D


Jaz bi se na tvojem mestu zmenil, da priklopi dvojne lučke. Za državne praznike pa trojne. Pa uno, naj jih preklopi na 'at random' režim bliskanja.

Elektrotovi štručkoti bodo po kolenih lezli do tvojega števca, pljuvali na indigo svinčnik in zacajhnali stanje števca. Ma ni šanse da kaj na daljavo odčitajo.

Zgodovina sprememb…

joez7 ::

MadMax je izjavil:

Preverjanje je komot skozi solaredge graf (oz. .csv export), inverter tudi povpreči na "polnih" 15 minut...
Kaj več kot decimalko ne bi smel falit.


Iz prve roke. Podatki na Iskra 550 (elektro) in podatki na Inmetru (SolarEdge) se razlikujejo, prihaja tudi do 30% odstopanj.
Razlog. Iskra meri vsako fazo posebej in v primeru nesimetrične obremenitve in proizvodnje v istem trenutku beleži porabo in proizvodnjo (3f sistem). Inmeter pa meri skupno komulativo. Inmeter prikaže manjši inport in manjši export. Iskra pa pokaže večji inport in večji export. KO oboje sešteješ (tako Iskra kot SE) je rezultat isti - nisi nič prikrajšan. Sta pa oba v razredu 1%. Konice prikaže Inmeter večje, Iskra pa manjše.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

MacGyver141 ::

Preko home assistant jaz iz dodatnega merilnika vidim vse po fazah (prejeto in oddano). Napako pri oddani energiji imam 0.84%, pri prejeti pa 0.5%. Pri meni je pa glih kontra in mi moj števc kaze več prejete in oddane (od 1.1 do 18.8).

mertseger ::

MadMax je izjavil:

Preverjanje je komot skozi solaredge graf (oz. .csv export), inverter tudi povpreči na "polnih" 15 minut...
Kaj več kot decimalko ne bi smel falit.


Zakaj sploh rabite take natančne podatke, a ves čas gledate koliko vam proizvaja? Če imaš netmetering a je sploh važno?. Edino kar šteje je vsota na koncu leta, vse ostalo je zgubljanje časa. Najbolj smešni so mi taki ki so si predimenzioniral sončne pa mečejo par MWh na leto stran pol pa jokajo ko jim kak dan ne kaže porabe, pa takoj na netu kaj je narobe da ne vidi, al drugi vidijo.....

bciciban ::

mertseger je izjavil:

MadMax je izjavil:

Preverjanje je komot skozi solaredge graf (oz. .csv export), inverter tudi povpreči na "polnih" 15 minut...
Kaj več kot decimalko ne bi smel falit.


Zakaj sploh rabite take natančne podatke, a ves čas gledate koliko vam proizvaja? Če imaš netmetering a je sploh važno?. Edino kar šteje je vsota na koncu leta, vse ostalo je zgubljanje časa. Najbolj smešni so mi taki ki so si predimenzioniral sončne pa mečejo par MWh na leto stran pol pa jokajo ko jim kak dan ne kaže porabe, pa takoj na netu kaj je narobe da ne vidi, al drugi vidijo.....


Ne gre se za točnost na drugi decimalki.
Gre se za to ali lahko tem meritvam sploh zaupamo.

Oddaja podatkov dela in ne dela, država nam bo pa na podlagi tega računala omrežnino.
Pač vse skupaj izpade malo šalabajzersko.

starfotr ::

mertseger je izjavil:

MadMax je izjavil:

Preverjanje je komot skozi solaredge graf (oz. .csv export), inverter tudi povpreči na "polnih" 15 minut...
Kaj več kot decimalko ne bi smel falit.


Zakaj sploh rabite take natančne podatke, a ves čas gledate koliko vam proizvaja? Če imaš netmetering a je sploh važno?. Edino kar šteje je vsota na koncu leta, vse ostalo je zgubljanje časa. Najbolj smešni so mi taki ki so si predimenzioniral sončne pa mečejo par MWh na leto stran pol pa jokajo ko jim kak dan ne kaže porabe, pa takoj na netu kaj je narobe da ne vidi, al drugi vidijo.....


To je hobi ljudi. Tako, kot imaš lahko za hobi psa, otroka, EV, ICE, hišo, ponudnika interneta ali pa kaj tretjega.

Nekateri 500x na dan preverijo, če jim je kdo pisal na mail, eni pa gledajo aplikacije koliko jim je proizvedlo, koliko jim kaj kaže, kakšna so odstopanja in podobno.

Daniel ::

A ti novi števci ne sporočijo podatkov za nazaj, za čas, ko jim komunikacija ni delala?

Drugače pa tudi sam spremljam zadevo občasno preko SE aplikacije, zadnji čas pa veliko več preko modbusa. Ker so podatki na 5 sekund sem ugotovil, da mi na 17 kW odjemu špice zvečer včasih sekajo tudi čez 20 kW. No sedaj sem se vrgel v Home Asisstant in delam neke avtomatizacije izklopa porabnikov, če M1 (merilec porabe pri SE) pri uvozu elektrike preseže 17 kW. Ampak kaj dosti se v mojem primeru ne da narediti. Že tako bojlerje in ostale večje porabnike, ki niso vezani na čas dela poganjam čez dan, ko dela SE in ni neke druge porabe.

Fluido ::

shmandi je izjavil:

Fluido je izjavil:


Sej pogoj za namestitev take okenske klime niso takšna okna, ki se zapirajo drsno od zgoraj navzdol, z malo iznajdljivosti jih lahko namestiš tudi na vsa druga okna.

No, ta iznajdljivost me pa res zanima. A tako, da izrežeš luknjo skozi troslojno steklo?


Ne, nobenega stekla ne režeš. :)) Takole sem mislil (slika je realna implementacija v eni bajti v Ljubljani):


Ps: ne vidi se ravno najbolje ker je bila v času slikanja noč, vendar tisto okoli klime je neka črna pena ali nekaj temu podobnega. Morda ni najbolj estetska rešitev, vendar zadeva deluje brez težav.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fluido ()

Fizikalko ::

A mi kdo zna pojasnit, zakaj števec od elektra v nekem dane trenutku (npr včeraj sredi sončnega dne) kaže hkrati trenutno oddajo in prejem energije (tiste pulice v levo in desno)? A ni tako, da bodisi prejemaš (če proizvajaš manj kot trenutno porabljaš) ali pa oddajaš (če proizvajaš več kot trenutno porabljaš)?

feryz ::

Na dveh fazah oddajaš, na tretji sprejemaš. Recimo.
Ker je porabnik močnejši kot sončna na tej fazi.

Fizikalko ::

Ja, najbrž bo to res to. thanks.

Aston_11 ::

Ve kdo, kaj je to nek letni servisni pregled, ki ga izvaja geni? Za koliko ocolajo za ta stos?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

Utk ::

Ne vem za geni, pri drugih je od dobrih 100 do 300, odvisno od velikosti elektrarne.

grimmir3 ::

Ok, da nadaljujem s svojo sago glede števca in meritev. V torek je potem sosed odklopil svojo električno šaro na vrtu in pustil odklopljeno do danes ampak se podatki niso začeli pošiljati. Zgleda je šlo za naklučje, ali pa se števec se poveže nazaj če je več kot toliko dni offline. Kdo bi vedel ?

Me je pa danes klical elektro, kdaj bom doma, da pridejo resetirat števec.
Baje se oglasijo jutri pa povem kako bo.

grimmir3 ::

Update.

So prišli, gledali v omarico, potem so za nekaj minut odklopili hišo iz elektrike in sedaj spet deluje.

Če v današnjem času kaj ne dela se stvari reebota. Pa naj bo PC, telefon, avto ali pa električni števec.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: grimmir3 ()

jabe ::

Pri meni ni bilo nikogar naokoli - da bi vedela in sem šla zdele še enrkat preveriti in imam podatke gor in še za nazaj. To jim je ta nekaj sralo, potem smo dobivali pa take generične maile, zdaj so porihtali...

grimmir3 ::

jabe je izjavil:

Pri meni ni bilo nikogar naokoli - da bi vedela in sem šla zdele še enrkat preveriti in imam podatke gor in še za nazaj. To jim je ta nekaj sralo, potem smo dobivali pa take generične maile, zdaj so porihtali...


Pri meni na mail ni bilo nobenega odgovora, me je pa kot rečeno poklical gospod iz elektra in se naslednji dan celo oglasil.
V grafih imam sedaj luknjo ampak zadnje stanje je pravilno. Vsaj če primarjam z podatki iz solaredge, je videti da štima.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Daniel ()

Daniel ::

Pomotoma pritisnil gumb predlagaj izbris. Nerodni prsti. Se opravičujem.

A so v vseh teh primerih težave samo z Iskra števci ali tudi z Landis Gyr?

grimmir3 ::

Moj števec je Iskra.

starfotr ::

Daniel je izjavil:

Pomotoma pritisnil gumb predlagaj izbris. Nerodni prsti. Se opravičujem.

A so v vseh teh primerih težave samo z Iskra števci ali tudi z Landis Gyr?


Nima veze, kateri proizvajalec je.

PLC je pain in the ass za proizvajalce in tudi za uporabnike (elektro distribucije).

Števci imajo (lahko) tudi ethernet ali WiFi. Ampak distribucije se ne grejo tega, da bi za pretakanje podatkov uporabili uporabnikov dostop do interneta.

bbbbbb2015 ::

starfotr je izjavil:

Daniel je izjavil:

Pomotoma pritisnil gumb predlagaj izbris. Nerodni prsti. Se opravičujem.

A so v vseh teh primerih težave samo z Iskra števci ali tudi z Landis Gyr?


Nima veze, kateri proizvajalec je.

PLC je pain in the ass za proizvajalce in tudi za uporabnike (elektro distribucije).

Števci imajo (lahko) tudi ethernet ali WiFi. Ampak distribucije se ne grejo tega, da bi za pretakanje podatkov uporabili uporabnikov dostop do interneta.


Naši trije službeni števci so bili Landis+Gyr in je odčitavanje delalo brezhibno od leta 2009 ali 2010. Zdaj so Iskra in ne dela nobeden.

Daniel ::

Tudi pri meni je Landis Gyr in ni popolnoma nobenih težav z motnjami. Vprašam zato, ker kar sem doslej zasledil je bil pri težavah praktično zmeraj uporabljen Iskrin števec.

jabe ::

grimmir3 je izjavil:


V grafih imam sedaj luknjo ampak zadnje stanje je pravilno. Vsaj če primarjam z podatki iz solaredge, je videti da štima.


Jaz nimam luknje, imam zapolnjene podatke, ampak narobe. Je pa danAsnje stanje OK. Tako da v reanici je vseeno, ker ni bilo sprememb b obracunavanju in tarifah vmes.

joez7 ::

Daniel je izjavil:

Tudi pri meni je Landis Gyr in ni popolnoma nobenih težav z motnjami. Vprašam zato, ker kar sem doslej zasledil je bil pri težavah praktično zmeraj uporabljen Iskrin števec.


Katera Iskra? Stara Iskra MT381 ma preko koncentratorja. Nova Iskra 550 pa preko Sim kartice.
Sem mali provokator, po potrebi diktator, dvomim v vse in nič ne vem.

Srakopir ::

Jaz imam el. števec Landis ampak odkar je priključena SE, ne deluje. Nimam možnosti oddajanja, zato se kaj dosti ne obremenjujem s tem, bo pač Elektro popisoval na roke. Sam mi ni jasno kako bodo funkcionirali časovni bloki, če se ne da spremljati na daljavo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Srakopir ()

gort ::

Pusti 'as is'. Od 1.10.2024 je predvidoma do konca leta 2025 prehoden čas, potem v 2026 spet aktiviran pravičnosten političen marketing. Sicer nekaj neuradno kroži, da Agencija preskakuje dejansko terensko realizacijo, vmes pač preverjaš z izvoženimi 15' moj elektro podatki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gort ()

Daniel ::

Srakopir je izjavil:

Jaz imam el. števec Landis ampak odkar je priključena SE, ne deluje. Nimam možnosti oddajanja, zato se kaj dosti ne obremenjujem s tem, bo pač Elektro popisoval na roke. Sam mi ni jasno kako bodo funkcionirali časovni bloki, če se ne da spremljati na daljavo.


Zanimivo, mogoče je tudi odvisno tudi od tega, kako daleč si od transformatorja.

Pravkar sem ugotovil, da lahko preko Home Asisstanta direktno upravljam z močjo exporta na Solaredge razsmerniku, čeprav imam v zadnjem firmwaru popolnoma izklopljeno možnost dostopa preko 172.16.0.1. Kot kaže gre marsikaj preko modbusa.

DamijanD ::

Daniel je izjavil:


Pravkar sem ugotovil, da lahko preko Home Asisstanta direktno upravljam z močjo exporta na Solaredge razsmerniku, čeprav imam v zadnjem firmwaru popolnoma izklopljeno možnost dostopa preko 172.16.0.1. Kot kaže gre marsikaj preko modbusa.

Kako a daš kakšen screen shot?

Daniel ::

Solaredge modbus integracija. Ko jo nastavljaš imaš opcijo, če želiš nastavljati tudi eksport limitation. Ko sem zadnjič nastavljal HA sem to kar tako pač označil, nisem mislil, da ne deluje. Danes pa malo testiram in če nastavim export na 1000W, čez par sekund eksport dejansko pade na 1000W. Drugače imam 12900W.

slawc ::

joez7 je izjavil:

Daniel je izjavil:

Tudi pri meni je Landis Gyr in ni popolnoma nobenih težav z motnjami. Vprašam zato, ker kar sem doslej zasledil je bil pri težavah praktično zmeraj uporabljen Iskrin števec.


Katera Iskra? Stara Iskra MT381 ma preko koncentratorja. Nova Iskra 550 pa preko Sim kartice.


To nima veze. Vsi prozivajalci so imeli vedno dva načina: PLC ali mobilno omrežje.

Daniel je izjavil:

Tudi pri meni je Landis Gyr in ni popolnoma nobenih težav z motnjami. Vprašam zato, ker kar sem doslej zasledil je bil pri težavah praktično zmeraj uporabljen Iskrin števec.


Starši imajo L+G pa imajo težave.

PLC je pač občutljiv na motnje na omrežju, mogoče nekateri pogoji slabše vplivajo na enega, drugič na drugega proizvajalca.
LP, Slawc

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slawc ()

slawc ::

starfotr je izjavil:

Daniel je izjavil:

Pomotoma pritisnil gumb predlagaj izbris. Nerodni prsti. Se opravičujem.

A so v vseh teh primerih težave samo z Iskra števci ali tudi z Landis Gyr?


Nima veze, kateri proizvajalec je.

PLC je pain in the ass za proizvajalce in tudi za uporabnike (elektro distribucije).

Števci imajo (lahko) tudi ethernet ali WiFi. Ampak distribucije se ne grejo tega, da bi za pretakanje podatkov uporabili uporabnikov dostop do interneta.


Ti komunikacijski kanali niso namenjeni distribuciji, ti se uporabljajo izključno v industrijskih okoljih za industrijske števce, ne za gospodinjstva.
Kar je problem distribucij je to, da se ne gredo tega, da bi omogočili uporabo I1 kanala (m-bus pri L+G in UART pri IE) za domače uporabnike.

bbbbbb2015 je izjavil:



Naši trije službeni števci so bili Landis+Gyr in je odčitavanje delalo brezhibno od leta 2009 ali 2010. Zdaj so Iskra in ne dela nobeden.


Takrat so bili pogoji drugačni, druga tehnologija, drugačen namen uporabe.
LP, Slawc

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slawc ()

DamijanD ::

Daniel je izjavil:

Solaredge modbus integracija. Ko jo nastavljaš imaš opcijo, če želiš nastavljati tudi eksport limitation. Ko sem zadnjič nastavljal HA sem to kar tako pač označil, nisem mislil, da ne deluje. Danes pa malo testiram in če nastavim export na 1000W, čez par sekund eksport dejansko pade na 1000W. Drugače imam 12900W.

Aha sem videl, da lahko v konfiguraciji to omogočiš - ampak zgleda, da je to samo kontrola proizvodnje, ne pa tudi oddajanja - sam imam nastavljeno to mejo...

starfotr ::

M-bus je namenjen priklopu vodomera, plinomera, merilnika toplotne energije - kalorimetra za potrebe beleženja porabe in pošiljanje podatkov o porabi preko PLC, LTE... In ni namenjen domačim uporabnikom.

Seveda se morajo vsi deležniki tu strinjat in tudi plačevat za to storitev. Realnost je pa taka, da ima vsako podjetje svoj sistem, nekateri tudi samo popisovalce.

V ceniku storitev sodo imaš pod 6C opcijo omogočanja I1 vrat.

https://www.sodo.si/sl/za-odjemalce/spe...

Daniel ::

DamijanD je izjavil:

Daniel je izjavil:

Solaredge modbus integracija. Ko jo nastavljaš imaš opcijo, če želiš nastavljati tudi eksport limitation. Ko sem zadnjič nastavljal HA sem to kar tako pač označil, nisem mislil, da ne deluje. Danes pa malo testiram in če nastavim export na 1000W, čez par sekund eksport dejansko pade na 1000W. Drugače imam 12900W.

Aha sem videl, da lahko v konfiguraciji to omogočiš - ampak zgleda, da je to samo kontrola proizvodnje, ne pa tudi oddajanja - sam imam nastavljeno to mejo...


Oddajanje je direktno vezano na proizvodnjo, ne moreš ti proizvajati več, kot imaš lastne porabe + omejitev na oddaji. Meni normalno omeji oddajo na nastavljeno + lastna poraba = proizvodnja.

DamijanD ::

Vem - ampak direktno na inverterju lahko nastaviš ali eno ali drugo (preko HA pa očitno samo proizvodnjo).

Daniel ::

Mi lahko to malo razčleniš? Odkar nimam dostopa do vmesnika se malce lovim. Jaz nastavim oddajo, torej proizvodnja bo moja poraba + določena oddaja. Zakaj bi nastavljal proizvodnjo posebej?

Med opcijami v HA je sicer Direct Export Limitation, Indirect Export Limitation in pa Product Limitation. Nič razen direct export nisem poskušal nastavljati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

celje ::

sicer ne vem v cem je point igranja z temi zadevami. pri meni so montirali, povezali, dela. jaz vsake toliko pogledam na app in to je to. ali pac?

gort ::

Zabave za ljubitelje tehnologije, še posebej v času pred rentabilnostjo investicije.

Daniel ::

Pač raziskovanje možnosti. A ti se pustiš ukalupiti v to kar ti prodajalci in distributerji povedo? Recimo zadeva, ki sicer ni povezana z eksport limitation, sedaj imam nastavljeno, da se štirje bojlerji vklapljajo samo čez dan, ko ni velike porabe in SE dela na polno in ponoči, obenem pa se izklopijo, če bi odjem iz omrežja presegel 17 kW, ko bi bili vklopljeni. Tole z delujočim export limitition sem sedaj odkril naključno in recimo omogoča testiranje meje, koliko lahko oddajaš, preden prične števec izklapljati zaradi oddaje. Sam imam namreč dovoljeno oddajo 13,2, razsmernik pa je omejen na 12,9. Sedaj lahko testiram, ali bi šlo tudi 13, brez, da imam direktni dostop do razsmernika. Seveda pa moram prej še preveriti ali zadeva sploh deluje tudi navzgor od vrednosti nastavljene na samem razsmerniku.

gort je izjavil:

Zabave za ljubitelje tehnologije, še posebej v času pred rentabilnostjo investicije.


Nedolgo nazaj sem izračunal, da bi na MPO plačeval nekaj čez 500 eur ob taki porabi (približno 2,2 mWh), kar rentabilnost ob subvenciji ekosklada za elektrarno 20 kW spravi nekje na malenkost čez 3 leta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

gort ::

Ja, ni skrivnost, da je letno netiranje fina reč za obstoječe upravičence.

Daniel ::

Vsekakor, sploh če nimaš od države subvencionirane cene elektrike. V nasprotnem primeru bi moral iskati baterijski sistem, ki za 3P 17 kW nanese že kar nekaj. 10 kW je kar nekaj robe, za 17 in gor pa precej manj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

gort ::

Kolikor se meni zdi, boš tako moral nabavit baterijo zaradi grelcev mlekovoda.

Ampak tu imaš obljubljeno pomoč enkrat v nedoločeni prihodnosti, huh, a?

* Se je preko portala Moj Elektro možno naročiti na obvestila?
Da. Preko mobilne aplikacije se bo možno naročiti na brezplačno obveščanje o nastopu posameznih blokov ter na brezplačno obveščanje o prekoračitvah dogovorjene moči.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gort ()

Daniel ::

Nič ne računam na to, sploh pa ne na obveščanje 24 ur po dogodku. Vidim v HA, da mi nekatere par sekundne špice letijo tudi čez 20 kW. Bloke so mi že tako ali tako nastavili na 17 kW, razen prvega, ki je 16,1 bo pa naslednje leto najbrž ravno tako 17 kW, tako, da prihranil ne bom kaj dosti. Tistih 500 eur več na leto bom pač moral plačati. Gotov sistem z baterijo (ker toliko mojstra nisem, da bi se tega lotil sam) me bo zagotovo stal vsaj 10x tega zneska. In v 10 letih se bo tudi baterija že kar nekaj degradirala ob takih špicah.

gort ::

Samo špica pomeni 15 minut povprečna moč, ne momentalna špica.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gort ()

Daniel ::

Vem ja, je pa lepo razvidno, da poraba pač konstantno raste.

gort ::

Če boš si premislil glede baterije, se javi, verjetno te uspešno povežem z znancem, ki je podobno situacijo že rešil. Saj mogoče ga poznaš iz kakšnega namenskega foruma.
««
341 / 348
»»