» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
260 / 322
»»

Neon87 ::

nekikr je izjavil:

BigWhale je izjavil:

nekikr je izjavil:

https://www.24ur.com/novice/slovenija/b...

Se pravi lastnik sončne elekrarne, ki je prej porabil za 200€ elektrike Decembra in zdaj plačuje 15€, bo po novem plačeval vsaj kakšnih 70€? Je tako?


Kako si pa izracunal teh 70EUR?

V članku piše, da bi bila omrežnina vsaj 30% zneska, ki bi ga sicer plačeval.

feryz je izjavil:

Živi bili, pa videli.
Brez SE bi plačal pa 270 evrov.
Kaj je torej bolje?

Ni čisto tako. SE ti bo sigurno decembra vsaj 3x 15 minut delala na polno, kar pomeni, da priključna moč ostane v rangu moči tvoje SE, je ne moreš zmanjšati. Sem in tja bo kdo lahko pogledal in spremenil iz recimo 6 na 5kw ali iz 7 na 4, pri SE boš pa pač imel max moč, recimo da je to 12kw. In čisto možno je, v skladu s slovensko investicijsko mentaliteto, da bodo za tako moč tako pojačali omrežnino, da se bo investicija v SE povrnila šele vnukom.

Saj je logično. Država ne želi 1500€ DDVja pri nakupu SE in potem 15€ mesečno. Država želi od tebe vsaj 1000€ vsako leto. Bodo že naredili tako, da ne bo ceneje.


V zgornjem linku članka piše (obratno kot ti navajaš):
"Imam sončno elektrarno z 10kW moči. Ali bom moral imeti 10kW priključno moč?

Ne. Omrežnina se plačuje zgolj v smeri proti uporabniku.

Imam sončno elektrarno prek sistema net-meteringa. Ali bom moral plačevati omrežnino?

Za vse, ki so v sistemu net-metering obračunavanja, se količina kilovatnih ur za obračun omrežnine izračuna tako kot do sedaj: izračuna se neto odjem, od tega odjema pa se obračuna omrežnina.

Dogovorjena moč se obračunava enako kot za ostale uporabnike. Sončna elektrarna v omrežnino ne šteje, ker je proizvodna naprava."

GregiB ::

Kdo ve, kako se opravi obračun omrežnine po net-meteringu, če je pobot za sončničarja neugoden (neto negativen)? Po kteri ceni?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

feryz ::

Po taki, kot za vse ostale državljane.
Na Petrolu 5 in nekaj centov plus omrežnina plus davščine.

hruske ::

GregiB je izjavil:

Kdo ve, kako se opravi obračun omrežnine po net-meteringu, če je pobot za sončničarja neugoden (neto negativen)? Po kteri ceni?


E, to je dobro vprašanje. Za poračun samooskrbnih ostanejo tarife ET/VT/MT. (19. in 17. člen Akta o omrežnini)
Rad imam tole državico. <3

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hruske ()

wcpapir ::

Imam sončno elektrarno prek sistema net-meteringa. Ali bom moral plačevati omrežnino?


ne.

eriCartman ::

hruske je izjavil:

feryz je izjavil:

Kaj to pomeni, "da je omrežje bolj obremenjeno"? Ker zato bomo plačevali dražje, kao.
A rabijo pozimi, ob dvanajsti uri, več črncev da pehajo elektrone po žicah? Ali kako točno omrežnince boli, če teče po žici 10 kW namesto 1 kW?


Bolj obremenjeno pomeni višje konične moči pretokov. Višje konične moči same po sebi niso problem, dokler to lokalni trafo zmore, oz. dokler linija do lokalnega trafota to zmore. Ko ne zmore več, rabijo zamenjat kak kabel ali trafo predčasno glede na predvideno življenjsko dobo. To je investicija v omrežje, temu je namenjena omrežnina za moč in to distirbuterje zaboli.

Zares nisem prepričan, da boste plačevali dražje. Težko je o tem govorit pred jesenjo.


Tukajle bi bilo dobro vprašanje kam je stopical naš denar, ki smo ga namenjali za potrebe omrežnine do sedaj (ali morda obstaja diagram za katere vse namene se je porabil za npr zadnje leto ali pet let)...najbrž nekako podobna zgodba kot pri npr nadomestilu za uporabo cest, kjer se močno razprši še vse drugam...

feryz ::

Vidim, da nisi na tekočem.
Že leta trobijo, da omrežnine niti za plače ne zadoščajo, zato morajo za investicije poiskati druge vire. Beri, evropska sredstva, če so na voljo.
Takle mamo, pri nas je vedno dovolj za plače fikusov, za vse ostalo pa zmanjka. Pravzaprav že za plače fikusov zmanjka.

ales85 ::

feryz je izjavil:

Vidim, da nisi na tekočem.
Že leta trobijo, da omrežnine niti za plače ne zadoščajo, zato morajo za investicije poiskati druge vire. Beri, evropska sredstva, če so na voljo.
Takle mamo, pri nas je vedno dovolj za plače fikusov, za vse ostalo pa zmanjka. Pravzaprav že za plače fikusov zmanjka.

Od kod so pa potem dobički, če sredstev ni dovolj?

Utk ::

Dobički so prigarani na njihovih hrbtih, zato si zaslužijo vsakoletni bonus. Nikakor ni res, da si kar izmislijo neko ceno in je moramo mi plačat, ne glede če sploh kaj naredijo za omrežje ali ne.

DamijanD ::

Ja najprej si odrežeš za dobiček, kar ostane je za plače, pol pa zmanjka :-)

Daniel ::

Pri nas že najmanj pol leta visi in je podprtih vsaj 4 ali 5 drogov na nizkonapetostnem omrežju. Enostavno, ko se nagne ga podprejo in potem tako stoji skoraj kaksno leto. Zdaj ne vem ali si elektro ne more več privoščiti niti betonskega nosilca in novega droga ali kaj je fora takega upravljanja z omrežjem? Vseke toliko potem katerega od teh drogov menjajo, vmes pa se nagne še par drugih.

hruske ::

Kaj je fora?

ELES ima 3.000km prenosnih vodov.
Distributerji imajo skupaj 63.000km distribucijskih vodov.
Ti vidiš par km tega.

Tudi če bi hoteli vsako leto zamenjat oz. obnovit za cel prenosni sistem kilometrov vodov, bi še vedno rabili 21 let, da se zamenja oz. prenovi vse.

Da ne začnemo o tem, da se večji del razvitega sveta gre elektrifikacijo vsega in vsi hočejo isti material. Hkrati je tudi problem dobit štromarje, ker so spet vsi zasedeni z elektrifikacijo vsega. Pač ... zajeten logistični problem je.

Uglavnem ... Težko po nekaj visečih drogih sklepaš, da je to največji problem, ki ga ima distributer. Lahko ima večje probleme, lahko pa je tudi slab v organizaciji.

Če na to dodaš še populistično potezo prejšnje vlade z znižanjem omrežnine ... pol ti pač izpadejo investicije v omrežje in se ti stanje še malo bolj poslabša.
Rad imam tole državico. <3

Daniel ::

Nisem rekel, da je treba menjati vode, treba je menjati zgolj viseče drogove, da omrežje ne pade na tla, ker potem bo več dela. Vode se bo že menjavalo s časom, kakor bo šlo.

fikus_ ::

Ponavadi ob menjavi droga nameščajo tudi betonske nosilce v zemljo.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

eriCartman ::

feryz je izjavil:

Vidim, da nisi na tekočem.
Že leta trobijo, da omrežnine niti za plače ne zadoščajo, zato morajo za investicije poiskati druge vire. Beri, evropska sredstva, če so na voljo.
Takle mamo, pri nas je vedno dovolj za plače fikusov, za vse ostalo pa zmanjka. Pravzaprav že za plače fikusov zmanjka.


Ampak ne morejo biti za plače če zadeve niso vzdrževane in nadgrajene kot bi bilo treba...predvidevam da je iz naslova omrežnin v državi velikanski pritok sredstev.

DimmniBurek ::

Smo v fazi gradnje hiše (zelo klasična, pritličje in štuk) ~150m^2 uporabne površine, gabariti 8x11m v Domžalah.
Ogrevanje na toplotno črpalko, kuhanje na plin.
Zanima me kakšna je _približna_ letna poraba štroma, za takšno hišo?
There Is No Stronger Drug Than Reality

J.McLane ::

feryz je izjavil:

Vidim, da nisi na tekočem.
Že leta trobijo, da omrežnine niti za plače ne zadoščajo, zato morajo za investicije poiskati druge vire. Beri, evropska sredstva, če so na voljo.
Takle mamo, pri nas je vedno dovolj za plače fikusov, za vse ostalo pa zmanjka. Pravzaprav že za plače fikusov zmanjka.



Daj ne bluzi, v spominu imam eclo da so omrežnino nižali pred dvemi ali tremi leti, ker naj nebi toliko porabili za investicije ali nekaj takega.

Edit: evo članek: https://deloindom.delo.si/energija-in-o...
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: J.McLane ()

telexdell ::

hruske je izjavil:



Če na to dodaš še populistično potezo prejšnje vlade z znižanjem omrežnine ... pol ti pač izpadejo investicije v omrežje in se ti stanje še malo bolj poslabša.

Gibanje cen omrežnine za gospodinjstvo:
omrežnina enotarifno merjenje
do 31.12.2018 0,039350
do 31.12.2019 0,03763
do 31.5.2020 0,03599

Omrežnina že nekaj let pada, ker pač energetiki zaradi visokih plač in bonitet postajajo vedno bolj leni in zato ne posodabljajo omrežja tako intenzivno, kot bi jim zbrana sredstva omogočala. Da pa ne kažejo na sebe je pa dobrodošel dežurni krivec za vse, čeprav je v tem obdobju padanja cen bil odločevalec nekdo drug.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

hruske ::

LOL. Ker si elektrodistribucijska podjetja sama določajo kako visoka bo omrežnina, ane? :D

Sploh tega ne določi Agencija za energijo, nop. /SARCASM
Rad imam tole državico. <3

nekikr ::

DimmniBurek je izjavil:

Smo v fazi gradnje hiše (zelo klasična, pritličje in štuk) ~150m^2 uporabne površine, gabariti 8x11m v Domžalah.
Ogrevanje na toplotno črpalko, kuhanje na plin.
Zanima me kakšna je _približna_ letna poraba štroma, za takšno hišo?

6500kw.

GregiB ::

nekikr je izjavil:

DimmniBurek je izjavil:

Smo v fazi gradnje hiše (zelo klasična, pritličje in štuk) ~150m^2 uporabne površine, gabariti 8x11m v Domžalah.
Ogrevanje na toplotno črpalko, kuhanje na plin.
Zanima me kakšna je _približna_ letna poraba štroma, za takšno hišo?

6500kw.

Samo toliko.... Živim v hiši skoraj istih gabaritov z razliko, da kuham na elektriko in sem do sedaj skuril 5Mwh na leto brez TČ, ki jo vgrajujem. Mi je majster rekel, da lahko pričakujem letno porabo ranga 10Mwh - 12Mwh
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

telexdell ::

hruske je izjavil:

LOL. Ker si elektrodistribucijska podjetja sama določajo kako visoka bo omrežnina, ane? :D

Sploh tega ne določi Agencija za energijo, nop. /SARCASM


Seveda pa nekdo tam na Agenciji enkrat letno na podlagi intezitete mačka, kateraga ima po novoletni zabavi malce dvigne ali zniža znesek za omrežnino. Koliko se jo je zbralo preteklo leto, koliko se jo je dejansko porabilo za obnovo omrežja, ter kakšni so plani za tekoče leto pri tem ne igra nebene vloge. Pa tudi koliko se planira in koliko se dejansko naredi napor zaposlenih nima nobene veze.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

DimmniBurek ::

GregiB je izjavil:

nekikr je izjavil:

DimmniBurek je izjavil:

Smo v fazi gradnje hiše (zelo klasična, pritličje in štuk) ~150m^2 uporabne površine, gabariti 8x11m v Domžalah.
Ogrevanje na toplotno črpalko, kuhanje na plin.
Zanima me kakšna je _približna_ letna poraba štroma, za takšno hišo?

6500kw.

Samo toliko.... Živim v hiši skoraj istih gabaritov z razliko, da kuham na elektriko in sem do sedaj skuril 5Mwh na leto brez TČ, ki jo vgrajujem. Mi je majster rekel, da lahko pričakujem letno porabo ranga 10Mwh - 12Mwh

Tole se mi zdi pa malo veliko. trenutno živim v hiši letnik 83 s nekaj malega izolacije, toplotna 10kW, sicer ogrevam samo pritličje, zgornji štuk ni izdelan, in sem mel lansko porabo 8200 kWh. Bojler greje vodo celo leto (ni vezan na toplotno).
Kaj pa delaš da imaš tako porabo? Veliko kuhate/perete/sušite? Pri meni sva samo 2, brez otrok...
There Is No Stronger Drug Than Reality

GregiB ::

DimmniBurek je izjavil:

Kaj pa delaš da imaš tako porabo? Veliko kuhate/perete/sušite? Pri meni sva samo 2, brez otrok...


Medetažna hiša, približno pritličje in 1 in pol nadstropja. V hiši smo redno trije, eden cel dan. v bistvu 2 gospodinjstva. Ogrevanje poleti vode na elektriko (ko dobim TČ, gre tja), dve kuhinji, 2 TVja, 2 pralna stroja, 2 sušilca idr... Zgrajeno v 80ih
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

trancer01 ::

Saj niso!

cegu ::

Malo offtopic trenutne teme.


A se da nekako povezati trenutno stanje stevca na racunalnik (raspberry pi).


Jaz bi takrat, ko je sonce, grel vodo (in shranil odvecno energijo od od sonca) namesto da ostane nekoriscena ce je tisti cas ne porabim toliko kot jo proizvedem.

SambaShare ::

cegu je izjavil:

Malo offtopic trenutne teme.


A se da nekako povezati trenutno stanje stevca na racunalnik (raspberry pi).


Jaz bi takrat, ko je sonce, grel vodo (in shranil odvecno energijo od od sonca) namesto da ostane nekoriscena ce je tisti cas ne porabim toliko kot jo proizvedem.


Najlažje je brati kar z razsmernika, preveri če ima rs485/modbus vmesnik. Alternativa je lux senzor za raspberry pi in predvidevaš proizvodnjo.

bf4ed ::

cegu je izjavil:

Malo offtopic trenutne teme.


A se da nekako povezati trenutno stanje stevca na racunalnik (raspberry pi).


Jaz bi takrat, ko je sonce, grel vodo (in shranil odvecno energijo od od sonca) namesto da ostane nekoriscena ce je tisti cas ne porabim toliko kot jo proizvedem.


Da se povezat preko tistega optičnega vhoda. Okence na števcu z kovinskim obročem. Je magnetni nastavek za to. Švabi, ki imajo dostop do števca si montirajo to preko maline.

Samo pri nas ni ravno števec dostopen za te stvari, je Shelly boljši.
Namesti si Shelly 3EM. Vidiš porabo in proizvodnjo, ki gre v minus od PV.

DamijanD ::

Ampak saj za to rabiš predvsem podatek iz inverteraja. Solaredge (recimo, da je to daleč najbolj popularno pri nas) ima te podatke na voljo.

Daniel ::

Obstajajo namenske zadeve ampak pri nas tega prodajalci nekako ne ponujajo

https://www.google.com/url?sa=t&source=...

DamijanD ::

To kar je cegu napisal, mi je dalo neko idejo, ne vem pa če se splača. Trenutno običajno TČ 2x dnevno greje vodo enkrat dopoldne in večinoma enkrat po 9ti uri zvečer (čas tuširanja 4-6 oseb). Načeloma imam na voljo vse podatke, da bi lahko naredil tole:
3h pred sončnim zahodom: če SE daje od sebe vsaj 1kW in če je temp SV vsaj 2° pod nastavljeno sproži gretje

S tem bi dosegel, da bi z lastno proizvodnjo ogrel vodo tik pred večerom. Bojim se pa, da ne bi veliko dosegel, ker bi voda ob vsem tuširanju vseeno padla prenizko in bi se ponoči v vsakem primeru še enkrat grelo...

Neon87 ::

Ali mislite, da bodo cene investicije v SE pred zaključkom "NET-METERING" še kaj padle?
Torej, da bi soglasje pridobil pred koncem leta, potem pa bi nekje spomladi drugo leto postavil SE? Verjetno se bodo želeli znebiti zalog,.. ker bo po koncu trenutnega modela obračuna najbrž povpraševanje strmoglavilo.

deco16 ::

Nekatere TČ imajo na voljo vhod v katerega speleš stikalo katero spoji kontakte in takrat TČ sporočiš da imaš viške in da naj greje takrat vodo.

Če ma neka leva iz gorenja(Sanitarna TČ) to, pol majo verjetno tudi druge. Sam pri starših tako nekaj kWh spravim še v vodo.

TESKAn ::

DamijanD je izjavil:

To kar je cegu napisal, mi je dalo neko idejo, ne vem pa če se splača. Trenutno običajno TČ 2x dnevno greje vodo enkrat dopoldne in večinoma enkrat po 9ti uri zvečer (čas tuširanja 4-6 oseb). Načeloma imam na voljo vse podatke, da bi lahko naredil tole:
3h pred sončnim zahodom: če SE daje od sebe vsaj 1kW in če je temp SV vsaj 2° pod nastavljeno sproži gretje

S tem bi dosegel, da bi z lastno proizvodnjo ogrel vodo tik pred večerom. Bojim se pa, da ne bi veliko dosegel, ker bi voda ob vsem tuširanju vseeno padla prenizko in bi se ponoči v vsakem primeru še enkrat grelo...


Lahko pa rečeš naj greje, dokler je na voljo 'zastonj' energija oziroma je temperatura v bojlerju pod neko max. vrednostjo. Maš v bojlerju 10°C več, bo dlje 'držala'.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

telexdell ::

Neon87 je izjavil:

Ali mislite, da bodo cene investicije v SE pred zaključkom "NET-METERING" še kaj padle?
Torej, da bi soglasje pridobil pred koncem leta, potem pa bi nekje spomladi drugo leto postavil SE? Verjetno se bodo želeli znebiti zalog,.. ker bo po koncu trenutnega modela obračuna najbrž povpraševanje strmoglavilo.

Izvajalci nimajo kaj prida zalog, saj moraš kar dolgo čakati, da ti začeto delo komplitirajo in se začne proizvodnja. Pa tudi trgovci vedo, kaj se bo zgodilo konec leta, ne le ti, zato bodo poskušali dobiti soglasij koliko bo možno, da bodo naslednje leto še imeli dovolj dela. Konec neto meritev pa bo le v Sloveniji, drugje bo povpraševanje enako ali večje zato bo to dejstvo v globalni trgovini imelo podoben vpliv kot ga ima mušica na smer gibanja slona.
Če imaš možnost izgradnje sedaj in nameravaš čakati na ugodnejši trenutek daj obvezno v enečbo še, koliko te bo stala elektrika do takrat in za koliko morajo pasti cene, da boš na boljšem.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

telexdell ::

TESKAn je izjavil:

DamijanD je izjavil:

To kar je cegu napisal, mi je dalo neko idejo, ne vem pa če se splača. Trenutno običajno TČ 2x dnevno greje vodo enkrat dopoldne in večinoma enkrat po 9ti uri zvečer (čas tuširanja 4-6 oseb). Načeloma imam na voljo vse podatke, da bi lahko naredil tole:
3h pred sončnim zahodom: če SE daje od sebe vsaj 1kW in če je temp SV vsaj 2° pod nastavljeno sproži gretje

S tem bi dosegel, da bi z lastno proizvodnjo ogrel vodo tik pred večerom. Bojim se pa, da ne bi veliko dosegel, ker bi voda ob vsem tuširanju vseeno padla prenizko in bi se ponoči v vsakem primeru še enkrat grelo...


Lahko pa rečeš naj greje, dokler je na voljo 'zastonj' energija oziroma je temperatura v bojlerju pod neko max. vrednostjo. Maš v bojlerju 10°C več, bo dlje 'držala'.

In kaj bi dosegel s tem? Meritev elektrike je enotarifna, torej je vseeno kdaj jo porabiš. Če jo ob npr. 16. uri pošlješ v omrežje in jo ob npr. 21 uri vzameš iz omrežja za ogrevanja vode ne bo nobene razlike, kot da npr. ob 16. uri vso energijo porabiš za ogrevanje vode. Za tiste, kateri pa bodo na novi shemi samooskrbe bo pa takšni tazmišljanje povsem legitimno in ugodno za denarnico.
Če pa ciljaš na novi način obračuna energije in moči je pa dovolj, da ri bo kakšen dan sneg na panelih ali bolj deževen teden ali... pa boš dosegel max moč, katera ti bo potem veljala vso leto.

PS Da segreješ 300 l vode za 1°C potrebuješ tam 0,35 kWh energije. Ker voda ni enako ogreta po vsej višini torej lahko rečem, da z 1 kWh segreješ 300 l bojler za 5°C. Če boš grel više, boš pa krajšal življensko dobo TČ.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

WhiteAngel ::

A kdo pozna krovca, ki bi bolje integriral solarne panele v streho, npr. takole



Zadržek, ki ga imam z običajno montažo (poleg estetike) je, da snegolovi ne delujejo, saj vse leti preko njih. Tako se cela višina strehe snega posiplje dol in dela škodo, lahko bi bilo tudi nevarno za koga.

DamijanD ::

Linijski snegolovi pomagajo pri tem. Nekje na Vrhniki sem videl tudi par centimetrske robove (sklepam, da snegolovi) med posameznimi vrstami panelov...

PrimoZ_ ::

Če malo povzamem, 13kWp, 35° naklon, orientacija skoraj na čisto na V (-85°), lokacija je gorenjska.

maksimumi po mesecih:
- junij 86,0 kWh
- julij 83,4 kWh
- avgust 77,3 kWh
- september 70,1 kWh
- oktober 49,2 kWh
- november 36,1 kWh
- december 22,3 kWh
****************************************
- januar 35,0 kWh
- februar 40,3 kWh
- marec 68,2 kWh
- april 81,0 kWh
- maj 82,6 kWh

proizvodnja po mesecih:
- junij 2,08 MWh
- julij 2,13 MWh
- avgust 1,74 MWh
- september 1,11 MWh
- oktober 901 kWh
- november 391 kWh
- december 242 kWh
****************************************
- januar 334 kWh
- februar 751 kWh
- marec 955 kWh
- april 1,39 MWh
- maj 1,55 Mwh

In smo sklenili 1 leto obratovanja SE. Pod črto lahko rečem da sem zadovolen in je ubistvu proizvodnja presegla pričakovanja. "Naračunali" so mi 12,5MWh proizvodnje na letnem nivoju, ki pa sem jo kar spodobno presegel.

wcpapir ::

Še 5 dni in bom tudi jaz zakljucil leto.
8.3kwp 10MWh+

Zadovoljen.

b3D_950 ::

kakšno imaš pa porabo po mesecih?
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: b3D_950 ()

DuleSy1 ::

wcpapir je izjavil:

Še 5 dni in bom tudi jaz zakljucil leto.
8.3kwp 10MWh+

Zadovoljen.


Lahko prosim napišeš še lokacijo naklon in orientiranost glede na smer neba? Čudno je da nekateri ponudniki pri orientaciji popolnoma na jug in idealnem naklonu ocenijo proizvodnjo na 1000 kWh na 1 kWp (ali pa mogoče en drobiž več kot toliko), medtem ko podatki na Global solar atlasu kažejo na 1200 kWh na 1 kWp pri teh pogojih. Govoril sem tudi z par lastniki sončnih elektrarn ki jih imajo orientirane popolnoma na jug in vsi pravijo da jim je ponudnik izračunal 1000 kWh na 1 kWp, medtem ko v praksi njihova proizvodnja znaša 1200 kWh na 1 kWp. Kdo ve kaj je tukaj fora in zakaj ponudniku ocenijo toliko premalo? Tudi recimo pri uporabniku wcpapir ravno tako znaša proizvodnja 1200 kWh na 1 kWp (10.000 kWh /8,3 kW = 1200 kWh na kWp). Imamo tu še kakšnega uporabnika ki ima sončno elektrarno obrnjeno popolnoma na jug da bi povedal svojo letno proizvodnjo?

https://globalsolaratlas.info/
https://solargis.com/maps-and-gis-data/...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DuleSy1 ()

deco16 ::

Nekaj so tudi izgube inverterja, pa raje rečejo manj kot več, čez par let se proizvodnja itak zmanjša. Ful je odvisno od mikrolokacije, senčenja itd.

GregiB ::

DuleSy1 je izjavil:

Imamo tu še kakšnega uporabnika ki ima sončno elektrarno obrnjeno popolnoma na jug da bi povedal svojo letno proizvodnjo?


Probaj posurfat po SolarEdgovem javnem monitoringu . Marsikdo ima gor tudi orientacijo panelov (naklona pač ne). Mislim, da bo za okvirno številko dovolj, ne?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

DuleSy1 ::

deco16 je izjavil:

Nekaj so tudi izgube inverterja, pa raje rečejo manj kot več, čez par let se proizvodnja itak zmanjša. Ful je odvisno od mikrolokacije, senčenja itd.


Ja izgube inverterja že, ampak po že upoštevanih izgubah majo 20 % večjo proizvodnjo kot pa ocenjeno s strani ponudnika. Verjetno je res to da raje rečejo manj, pol je pa več da so stranke bolj zadovoljne..Zmanjševanje proizvodnje že, ampak to je v rangu pol procenta letno. Glede senčenja, pri vseh s katerimi sem se pogovarjal nimajo senčenja, nekateri so v Ljubljani, 3 na gorenjskem, en na štajerskem, ampak vsem je pa skupno to da jim je ponudnik ocenik 20 % manj od dejanske proizvodnje. Kakšne imate ostali izkušnje s tem?

Matevz96 ::

DuleSy1 je izjavil:

wcpapir je izjavil:

Še 5 dni in bom tudi jaz zakljucil leto.
8.3kwp 10MWh+

Zadovoljen.


Lahko prosim napišeš še lokacijo naklon in orientiranost glede na smer neba? Čudno je da nekateri ponudniki pri orientaciji popolnoma na jug in idealnem naklonu ocenijo proizvodnjo na 1000 kWh na 1 kWp (ali pa mogoče en drobiž več kot toliko), medtem ko podatki na Global solar atlasu kažejo na 1200 kWh na 1 kWp pri teh pogojih. Govoril sem tudi z par lastniki sončnih elektrarn ki jih imajo orientirane popolnoma na jug in vsi pravijo da jim je ponudnik izračunal 1000 kWh na 1 kWp, medtem ko v praksi njihova proizvodnja znaša 1200 kWh na 1 kWp. Kdo ve kaj je tukaj fora in zakaj ponudniku ocenijo toliko premalo? Tudi recimo pri uporabniku wcpapir ravno tako znaša proizvodnja 1200 kWh na 1 kWp (10.000 kWh /8,3 kW = 1200 kWh na kWp). Imamo tu še kakšnega uporabnika ki ima sončno elektrarno obrnjeno popolnoma na jug da bi povedal svojo letno proizvodnjo?

https://globalsolaratlas.info/
https://solargis.com/maps-and-gis-data/...


orientacija: jug
naklon: 35°
dopoldanska megla

Proizvodnja (2022) 1,26 MWh/kWp, to je bilo prvo celo leto. glede na podatke 2021 in 2023 je bilo nadpovprečno sončno letos ne bom dosegel teh številk.
#hooldthedoor

DuleSy1 ::

GregiB je izjavil:

DuleSy1 je izjavil:

Imamo tu še kakšnega uporabnika ki ima sončno elektrarno obrnjeno popolnoma na jug da bi povedal svojo letno proizvodnjo?


Probaj posurfat po SolarEdgovem javnem monitoringu . Marsikdo ima gor tudi orientacijo panelov (naklona pač ne). Mislim, da bo za okvirno številko dovolj, ne?


Hvala, tole bo prav prišlo ja.

Matevz96 je izjavil:

DuleSy1 je izjavil:

wcpapir je izjavil:

Še 5 dni in bom tudi jaz zakljucil leto.
8.3kwp 10MWh+

Zadovoljen.


Lahko prosim napišeš še lokacijo naklon in orientiranost glede na smer neba? Čudno je da nekateri ponudniki pri orientaciji popolnoma na jug in idealnem naklonu ocenijo proizvodnjo na 1000 kWh na 1 kWp (ali pa mogoče en drobiž več kot toliko), medtem ko podatki na Global solar atlasu kažejo na 1200 kWh na 1 kWp pri teh pogojih. Govoril sem tudi z par lastniki sončnih elektrarn ki jih imajo orientirane popolnoma na jug in vsi pravijo da jim je ponudnik izračunal 1000 kWh na 1 kWp, medtem ko v praksi njihova proizvodnja znaša 1200 kWh na 1 kWp. Kdo ve kaj je tukaj fora in zakaj ponudniku ocenijo toliko premalo? Tudi recimo pri uporabniku wcpapir ravno tako znaša proizvodnja 1200 kWh na 1 kWp (10.000 kWh /8,3 kW = 1200 kWh na kWp). Imamo tu še kakšnega uporabnika ki ima sončno elektrarno obrnjeno popolnoma na jug da bi povedal svojo letno proizvodnjo?

https://globalsolaratlas.info/
https://solargis.com/maps-and-gis-data/...


orientacija: jug
naklon: 35°
dopoldanska megla

Proizvodnja (2022) 1,26 MWh/kWp, to je bilo prvo celo leto. glede na podatke 2021 in 2023 je bilo nadpovprečno sončno letos ne bom dosegel teh številk.


Uff tole so odlični podatki, upam da bo tudi pri meni tako, komaj čakam. Kateri konec Slovenije pa si?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DuleSy1 ()

Likalnik ::

Jaz imam elektrarno obrnjeno na jug....sicer še nisem lastnik eno leto (avgusta bo eno leto) Do sedaj je proizvedla 13.5 Mwh...(s tem, da je bil maj zaradi obilnega dežja kar slab)...nekako računam (če dodam še junij in julij) nekje 17,5 - 18 Mwh na leto (nisem upošteval še pol avgusta, dobil sem jo nekje sredi avgusta)....tako številko so mi pa tudi pri montaži nekako predvideli, da naj bi bila ob koncu leta.

elektrarna je velika 15kw

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

svecka ::

PrimoZ_ je izjavil:

Če malo povzamem, 13kWp, 35° naklon, orientacija skoraj na čisto na V (-85°), lokacija je gorenjska.

maksimumi po mesecih:
- junij 86,0 kWh
- julij 83,4 kWh
- avgust 77,3 kWh
- september 70,1 kWh
- oktober 49,2 kWh
- november 36,1 kWh
- december 22,3 kWh
****************************************
- januar 35,0 kWh
- februar 40,3 kWh
- marec 68,2 kWh
- april 81,0 kWh
- maj 82,6 kWh

proizvodnja po mesecih:
- junij 2,08 MWh
- julij 2,13 MWh
- avgust 1,74 MWh
- september 1,11 MWh
- oktober 901 kWh
- november 391 kWh
- december 242 kWh
****************************************
- januar 334 kWh
- februar 751 kWh
- marec 955 kWh
- april 1,39 MWh
- maj 1,55 Mwh

In smo sklenili 1 leto obratovanja SE. Pod črto lahko rečem da sem zadovolen in je ubistvu proizvodnja presegla pričakovanja. "Naračunali" so mi 12,5MWh proizvodnje na letnem nivoju, ki pa sem jo kar spodobno presegel.


pozimi ti sploh ne pokrije če imaš TČ. 4 meseci ogrevanja maš skoz minus. tole bo v prihodnosti na novem obračunavanju zelo slabo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: svecka ()

GregiB ::

svecka je izjavil:

pozimi ti sploh ne pokrije če imaš TČ. 4 meseci ogrevanja maš skoz minus. tole bo v prihodnosti na net metring zelo slabo.


Ja, pa smo spet tam... so pogodbe, ki smo jih podpisali za letni net-metering trajne ali ne? Če razumem konsenz na tem postu bomo tisti, ki smo ali bomo inštalirali pred 2024 do kakršnekoli spremembe na SE varni pred pogodbenimi spremembami?!
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!
««
260 / 322
»»