» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
261 / 322
»»

DuleSy1 ::

svecka je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:

Če malo povzamem, 13kWp, 35° naklon, orientacija skoraj na čisto na V (-85°), lokacija je gorenjska.

maksimumi po mesecih:
- junij 86,0 kWh
- julij 83,4 kWh
- avgust 77,3 kWh
- september 70,1 kWh
- oktober 49,2 kWh
- november 36,1 kWh
- december 22,3 kWh
****************************************
- januar 35,0 kWh
- februar 40,3 kWh
- marec 68,2 kWh
- april 81,0 kWh
- maj 82,6 kWh

proizvodnja po mesecih:
- junij 2,08 MWh
- julij 2,13 MWh
- avgust 1,74 MWh
- september 1,11 MWh
- oktober 901 kWh
- november 391 kWh
- december 242 kWh
****************************************
- januar 334 kWh
- februar 751 kWh
- marec 955 kWh
- april 1,39 MWh
- maj 1,55 Mwh

In smo sklenili 1 leto obratovanja SE. Pod črto lahko rečem da sem zadovolen in je ubistvu proizvodnja presegla pričakovanja. "Naračunali" so mi 12,5MWh proizvodnje na letnem nivoju, ki pa sem jo kar spodobno presegel.


pozimi ti sploh ne pokrije če imaš TČ. 4 meseci ogrevanja maš skoz minus. tole bo v prihodnosti na novem obračunavanju zelo slabo.


Boš pač ranga 30 % na letni ravni povlekel iz omrežja, pa kaj pol, še vedno boš proizvedel ranga 70 % na letni ravni, meni se zdi to povsem ok. Sicer pa pozimi bi lahko precej izboljšal proizvodnjo z svetlobniki odbojniki, kanal Tech Ingredients je dobil 4x večjo proizvodnjo na ta način, strošek pa zelo majhen v do it Yourself izvedbi. Sicer če bi se sam osebno tega loteval bi naredil drugače kot on, ne tako da so odbojniki zraven panela, ampak da je odbojnik površine recimo 5x5 metrov na ločenem kovinskem stebru kake 10 metrov od hiše, magar še nek Arduino ki bi prek dveh koračnih motorjev zadevo usmerjal proti panelom ves čas. Če se komu da igrat s tem bi se več kot splačalo finančno.


GregiB je izjavil:

svecka je izjavil:

pozimi ti sploh ne pokrije če imaš TČ. 4 meseci ogrevanja maš skoz minus. tole bo v prihodnosti na net metring zelo slabo.


Ja, pa smo spet tam... so pogodbe, ki smo jih podpisali za letni net-metering trajne ali ne? Če razumem konsenz na tem postu bomo tisti, ki smo ali bomo inštalirali pred 2024 do kakršnekoli spremembe na SE varni pred pogodbenimi spremembami?!


Zakon pravi da za tiste ki so jih inštalirali pred 2024 so trajne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DuleSy1 ()

PrimoZ_ ::

svecka je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:

Če malo povzamem, 13kWp, 35° naklon, orientacija skoraj na čisto na V (-85°), lokacija je gorenjska.

maksimumi po mesecih:
- junij 86,0 kWh
- julij 83,4 kWh
- avgust 77,3 kWh
- september 70,1 kWh
- oktober 49,2 kWh
- november 36,1 kWh
- december 22,3 kWh
****************************************
- januar 35,0 kWh
- februar 40,3 kWh
- marec 68,2 kWh
- april 81,0 kWh
- maj 82,6 kWh

proizvodnja po mesecih:
- junij 2,08 MWh
- julij 2,13 MWh
- avgust 1,74 MWh
- september 1,11 MWh
- oktober 901 kWh
- november 391 kWh
- december 242 kWh
****************************************
- januar 334 kWh
- februar 751 kWh
- marec 955 kWh
- april 1,39 MWh
- maj 1,55 Mwh

In smo sklenili 1 leto obratovanja SE. Pod črto lahko rečem da sem zadovolen in je ubistvu proizvodnja presegla pričakovanja. "Naračunali" so mi 12,5MWh proizvodnje na letnem nivoju, ki pa sem jo kar spodobno presegel.


pozimi ti sploh ne pokrije če imaš TČ. 4 meseci ogrevanja maš skoz minus. tole bo v prihodnosti na novem obračunavanju zelo slabo.


Za obstoječe ne bo spremembe, nobene omrežnine ne bomo plačevali. Je nekdo tu lepil prav iz zakona ven, tako da ne preveč verjet gostilniškemu nabijanju fovšljivcev.

Sicer pa je resen primankljaj samo december in januar. November in februar niti ni tako veliko zmanjkal.

Likalnik ::

tudi pri meni sta dva meseca na leto pri katerih SE ne pokrije TČ...JAN in DEC...NOV in FEB sta bila poravnana z proizvodnjo in je pod črto nula....ampak dokler je letni net-metering me ne skrbi:)

telexdell ::

GregiB je izjavil:


Ja, pa smo spet tam... so pogodbe, ki smo jih podpisali za letni net-metering trajne ali ne? Če razumem konsenz na tem postu bomo tisti, ki smo ali bomo inštalirali pred 2024 do kakršnekoli spremembe na SE varni pred pogodbenimi spremembami?!

Nič ni večno in tudi pogodbe ali zakoni ne. V vsakem primeru pa bo tisti, kateri bo vključen v stari sistem imal možnosti, da preide v novega, če bo to zanj ugodneje ali če ostne na starem na boljšem, kot če si postavi SE kasneje. Če ne zaradi česar drugega- prej bo nehal plačevati za elektriko.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

FoxKnox ::

Še enkrat za vse trde glave. Plačevanje omrežnine ne more biti vključeno v sistem netmeteringa. Ne za nove, ne za stare, ne za marsovce .Velja za vse .
Citat :Spremembe po pojasnilih ministrstva narekuje evropska direktiva, kjer je izrecno zapisano, da je potrebno plačevati omrežnino za vso prevzeto električno energijo iz omrežja in da stroška omrežnine ni možno vključiti v "netmetering" shemo.

netopypy ::

v.d. tasta je razmisljal o soncni elektrarni, sem mu ravnokar ponudil pol zraven (verjetno bo verjel le, ce mu prinesem denar?) se za to leto, ce se odloci, je sicer imel ze oglede in z nekimi kicastimi droni ampak ga je odvrnila vrednost investicije nekje 13 jurjev. sem sicer povedal, da dokler nima toplotne (ali ce je sploh ne planira), da lahko viske prodaja preko ene firme - sem to prav povedal? v.d. tasce pa je rekla, da me ne morejo tako izkoriscati ampak 'no way, nikakor, not in our lifetime' ali podobnem smislu pa ni bilo receno...

FoxKnox je izjavil:

Še enkrat za vse trde glave. Plačevanje omrežnine ne more biti vključeno v sistem netmeteringa. Ne za nove, ne za stare, ne za marsovce .Velja za vse .
Citat :Spremembe po pojasnilih ministrstva narekuje evropska direktiva, kjer je izrecno zapisano, da je potrebno plačevati omrežnino za vso prevzeto električno energijo iz omrežja in da stroška omrežnine ni možno vključiti v "netmetering" shemo.

torej so vse kalkulacije samo nateg in se prag rentabilnosti doseze dve ali tri leta kasneje?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: netopypy ()

stara mama ::

CEO tašče in CTO tasti znajo bit zelo trde glave.
Pa varianta brezobrestnega kredita? Če imata vsaj mal soli v glavi je ugodnejša (in če mislita živet še vsaj nekaj časa).
Zapakiraj jima tako, kot bi ti zapakiral trgovec/marketingar.

Zgodovina sprememb…

ales85 ::

FoxKnox je izjavil:

Še enkrat za vse trde glave. Plačevanje omrežnine ne more biti vključeno v sistem netmeteringa. Ne za nove, ne za stare, ne za marsovce .Velja za vse .
Citat :Spremembe po pojasnilih ministrstva narekuje evropska direktiva, kjer je izrecno zapisano, da je potrebno plačevati omrežnino za vso prevzeto električno energijo iz omrežja in da stroška omrežnine ni možno vključiti v "netmetering" shemo.

Ponavadi zakoni ne vplivajo retroaktivno. So pa seveda izjeme.

netopypy ::

stara mama je izjavil:

CEO tašče in CTO tasti znajo bit zelo trde glave.
Pa varianta brezobrestnega kredita? Če imata vsaj mal soli v glavi je ugodnejša (in če mislita živet še vsaj nekaj časa).
Zapakiraj jima tako, kot bi ti zapakiral trgovec/marketingar.

nista prevec za kredite, meni osebno ni tezava dodati, konec koncev, smo vecinoma v dobrih odnosih, ce le ne udarijo kaksni anticni refleksi premocno na plano...

meni se gre bolj za to, da izkoristita obstojeco priliko, ostalo pocaka, viski se bodo porabili ali pa izplacali?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: netopypy ()

Likalnik ::

netopypy je izjavil:

stara mama je izjavil:

CEO tašče in CTO tasti znajo bit zelo trde glave.
Pa varianta brezobrestnega kredita? Če imata vsaj mal soli v glavi je ugodnejša (in če mislita živet še vsaj nekaj časa).
Zapakiraj jima tako, kot bi ti zapakiral trgovec/marketingar.

nista prevec za kredite, meni osebno ni tezava dodati, konec koncev, smo vecinoma v dobrih odnosih, ce le ne udarijo kaksni anticni refleksi premocno na plano...


sicer je tako...ali plačuješ cca 5-7 let tistih 130EUR kredita na mesec za SE....ali pa plačuješ strošek elektrike + ogrevanje na mesec (strošek je približno enak)....ena stvar bo po 5-ih letih zaključena...druga pač ne....logika je čisto enostavna.
Za moje pojme je bil to najboljši kredit "ever"..pač sploh ne vem da ga imam...ker sem tudi prej plačeval tak znesek za elektriko in ogrevanje...in se mi ni nič spremenilo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

ToniT ::

Likalnik je izjavil:

netopypy je izjavil:

stara mama je izjavil:

CEO tašče in CTO tasti znajo bit zelo trde glave.
Pa varianta brezobrestnega kredita? Če imata vsaj mal soli v glavi je ugodnejša (in če mislita živet še vsaj nekaj časa).
Zapakiraj jima tako, kot bi ti zapakiral trgovec/marketingar.

nista prevec za kredite, meni osebno ni tezava dodati, konec koncev, smo vecinoma v dobrih odnosih, ce le ne udarijo kaksni anticni refleksi premocno na plano...


sicer je tako...ali plačuješ cca 5-7 let tistih 130EUR kredita na mesec za SE....ali pa plačuješ strošek elektrike + ogrevanje na mesec (strošek je približno enak)....ena stvar bo po 5-ih letih zaključena...druga pač ne....logika je čisto enostavna.
Za moje pojme je bil to najboljši kredit "ever"..pač sploh ne vem da ga imam...ker sem tudi prej plačeval tak znesek za elektriko in ogrevanje...in se mi ni nič spremenilo


+1

stara mama ::

Likalnik je izjavil:

netopypy je izjavil:

stara mama je izjavil:

CEO tašče in CTO tasti znajo bit zelo trde glave.
Pa varianta brezobrestnega kredita? Če imata vsaj mal soli v glavi je ugodnejša (in če mislita živet še vsaj nekaj časa).
Zapakiraj jima tako, kot bi ti zapakiral trgovec/marketingar.

nista prevec za kredite, meni osebno ni tezava dodati, konec koncev, smo vecinoma v dobrih odnosih, ce le ne udarijo kaksni anticni refleksi premocno na plano...


sicer je tako...ali plačuješ cca 5-7 let tistih 130EUR kredita na mesec za SE....ali pa plačuješ strošek elektrike + ogrevanje na mesec (strošek je približno enak)....ena stvar bo po 5-ih letih zaključena...druga pač ne....logika je čisto enostavna.
Za moje pojme je bil to najboljši kredit "ever"..pač sploh ne vem da ga imam...ker sem tudi prej plačeval tak znesek za elektriko in ogrevanje...in se mi ni nič spremenilo

Mora ju vprašat, če raje živita v najemu ali v stanovanju z mesečnim obrokom kredita enakim najemnini :)
Mislim, da mora tule vžgat samo dober marketing, če ne je pač to boj z mlini na veter.
Tud po novem netmeteringu ne bo konec sveta, ziher bojo nastavljeni kaki bombončki (da prepričajo stare). Al pa palca :)

Zgodovina sprememb…

GregiB ::

netopypy je izjavil:

torej so vse kalkulacije samo nateg in se prag rentabilnosti doseze dve ali tri leta kasneje?

Ne... če so kalkulacije samo nateg, so nateg tudi tiste, ki bi kazale na 2 do 3 leta daljši ROI... Živi bili pa videli-kalkulacije so vse, kar ostane...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

netopypy ::

stara mama je izjavil:

Mora ju vprašat, če raje živita v najemu ali v stanovanju z mesečnim obrokom enakim najemnini :)

sicer mi nismo v najemu in je vse odplacano, tudi na hisi je ze soncna elektrarna skoraj kaksno leto... mogoce bo tamlad v najemu, ko bo sel studirat, ker se sedaj ne ve, kaj in kam, ker bi morda bilo tudi tisto vprasanje obvladano.

GregiB je izjavil:

netopypy je izjavil:

torej so vse kalkulacije samo nateg in se prag rentabilnosti doseze dve ali tri leta kasneje?

Ne... če so kalkulacije samo nateg, so nateg tudi tiste, ki bi kazale na 2 do 3 leta daljši ROI... Živi bili pa videli-kalkulacije so vse, kar ostane...

kaj pa potem ni nateg?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: netopypy ()

GregiB ::

netopypy je izjavil:

GregiB je izjavil:


Ne... če so kalkulacije samo nateg, so nateg tudi tiste, ki bi kazale na 2 do 3 leta daljši ROI... Živi bili pa videli-kalkulacije so vse, kar ostane...

kaj pa potem ni nateg?


Da se zastopimo... Pogodba za SE, ki sem jo podpisal, je trajna. Se pravi, nima ročnosti... Kot tako jo tudi jemljem, predvidevam, da se do kakršnihkoli sprememb na moji strani pogoji ne bodo spreminjali. Nisem pa ziher, saj že zdaj država nakazuje na to, da nekaj velja za porabo, za omrežnino pa ne (več)... Je to nateg? Nimam pojma... smrdi že...

stara mama je izjavil:

Mora ju vprašat, če raje živita v najemu ali v stanovanju z mesečnim obrokom kredita enakim najemnini


Lej, tema je o SEjih, a tole floskulo vidim praktično povsod, kjer je govora o kakšnih investicijah, sploh v nepremičnine, seveda... Je dejstvo, da če nimaš začetnega kapitala (ki bi ga lahko bolje investiral, kot v cegle) je najem kredita in po preteku lastništvo nepremičnine v sedanjih razmerah razumnejša opcija, kot najem... Ampak... za ceno najema NI VARIANTE, da dobiš kredit, kjer bi bil obrok enak najemnini. Nehajte s temi bedarijami.
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

wcpapir ::

b3D_950 je izjavil:

kakšno imaš pa porabo po mesecih?

Porabo?

DuleSy1 je izjavil:

wcpapir je izjavil:

Še 5 dni in bom tudi jaz zakljucil leto.
8.3kwp 10MWh+

Zadovoljen.


Lahko prosim napišeš še lokacijo naklon in orientiranost glede na smer neba? Čudno je da nekateri ponudniki pri orientaciji popolnoma na jug in idealnem naklonu ocenijo proizvodnjo na 1000 kWh na 1 kWp (ali pa mogoče en drobiž več kot toliko), medtem ko podatki na Global solar atlasu kažejo na 1200 kWh na 1 kWp pri teh pogojih. Govoril sem tudi z par lastniki sončnih elektrarn ki jih imajo orientirane popolnoma na jug in vsi pravijo da jim je ponudnik izračunal 1000 kWh na 1 kWp, medtem ko v praksi njihova proizvodnja znaša 1200 kWh na 1 kWp. Kdo ve kaj je tukaj fora in zakaj ponudniku ocenijo toliko premalo? Tudi recimo pri uporabniku wcpapir ravno tako znaša proizvodnja 1200 kWh na 1 kWp (10.000 kWh /8,3 kW = 1200 kWh na kWp). Imamo tu še kakšnega uporabnika ki ima sončno elektrarno obrnjeno popolnoma na jug da bi povedal svojo letno proizvodnjo?

https://globalsolaratlas.info/
https://solargis.com/maps-and-gis-data/...

Vzhod malce proti jugu...lokacija 02 med mb in ce. Naklon strehe ne vem mislim da 45 stopinj. Kar strma.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: wcpapir ()

hruske ::

DuleSy1 je izjavil:

vsem je pa skupno to da jim je ponudnik ocenik 20 % manj od dejanske proizvodnje. Kakšne imate ostali izkušnje s tem?


20% je lahko komot letnega odstopanja. Pač včasih je bolj sončno leto, drugič je bolj oblačno, razlika na mesečnem nivoju je lahko tudi 25%.

Načeloma jaz računam, da je 1140 kWh na kWp letne proizvodnje.

Lokacija znotraj Slovenije ni toliko pomembna kot mikrolokacija in senčenje raznega drevja in morebitnih okoliških hribov. Če na global solar atlas popraviš lokacijo v URLju, se ti izriše ocena za točno tvojo lokacijo, tam so tudi zelo dobro prikazani vplivi okoliških hribov.

Vpliva še naklon in azimut, npr. čisti vzhod ali čisti zahod dajeta nekje 75% čistega juga.
Rad imam tole državico. <3

DuleSy1 ::

Jst imam streho obrnjeno čisto na jug, bolj idealno ne bi mogl bit, prav tako je brez kakršnihkoli senc, to bi mogl bil preko 1200 kWh/kWp ane? Tale proizvodnja od wcpapirja me pa preseneča, ima preko 1200 kWh/kWp in nima proti jugu, ampak na vzhod. Mogoče strmina strehe tolk vpliva da pozimi polovi toliko več sonca. Naša streha je tudi precej strma, kolikšen je kot pa ne vem, bi mogu zmerit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: DuleSy1 ()

deco16 ::

Location location location :)

DuleSy1 ::

Grosuplje

wcpapir ::

DuleSy1 je izjavil:

Jst imam streho obrnjeno čisto na jug, bolj idealno ne bi mogl bit, prav tako je brez kakršnihkoli senc, to bi mogl bil preko 1200 kWh/kWp ane? Tale proizvodnja od wcpapirja me pa preseneča, ima preko 1200 kWh/kWp in nima proti jugu, ampak na vzhod. Mogoče strmina strehe tolk vpliva da pozimi polovi toliko več sonca. Naša streha je tudi precej strma, kolikšen je kot pa ne vem, bi mogu zmerit.

Kot sem že večkrat povedal na naši lokaciji je moja lega "idealna", čeprav niti monterji niso vrjeli v to. Pri nas če pride oblak na nebo pride po 12 uri. Sosed ki ima 10KWp in identično usmeritev ter bolj ravno streho mu dela manj...sva že razpravljala po 12 uri mu proizvodnja zelo pade na dni ko se pojavijo oblaki, takrat pa že moja usiha in potem brca poleti tam do 18 ure neke male W. Enako je pozimi, pri nas ni nikoli megle-lansko leto nismo imeli enega meglenega dne. Pozimi zjutraj polovi sonce potem pa so tako spet oblaki.

Matevz96 ::

DuleSy1 je izjavil:

Grosuplje


Nima veze, pomembna je mikrolokacija. ali je kakšno drevo, senca elektro kabla, jutranja megla...
#hooldthedoor

DuleSy1 ::

Kot sem že omenil ni nobenih dreves ki bi metale senco na streho, nekaj jutranje megle je, elektro kabel gre sicer od sosede k nam po zraku, vendar nikoli nisem videl da bi metal kakršnokoli senco na streho.

BigWhale ::

Likalnik je izjavil:

tudi pri meni sta dva meseca na leto pri katerih SE ne pokrije TČ...JAN in DEC...NOV in FEB sta bila poravnana z proizvodnjo in je pod črto nula....ampak dokler je letni net-metering me ne skrbi:)


Zakaj bi te pa skrbelo, tudi ce ne bi bilo net meteringa? Dva mesca, namesto dvanajst, bi placeval elektriko? GROZA! :>

Likalnik ::

BigWhale je izjavil:

Likalnik je izjavil:

tudi pri meni sta dva meseca na leto pri katerih SE ne pokrije TČ...JAN in DEC...NOV in FEB sta bila poravnana z proizvodnjo in je pod črto nula....ampak dokler je letni net-metering me ne skrbi:)


Zakaj bi te pa skrbelo, tudi ce ne bi bilo net meteringa? Dva mesca, namesto dvanajst, bi placeval elektriko? GROZA! :>


Bi moral prebrati kaksen post visje, da bi razumel kontekst…nisem pisal, da me karkoli skrbi oziroma, da je GROZA…samo podal sem ugotovitve do katerih sem prisel v slabem letu uporabe SE.
In ja, tudi, ce bi moral dva meseca placati elektriko bi se z investicijo v SE strinjal…tako, da iz moje strani ni tezav

DamijanD ::

hruske je izjavil:

Če na global solar atlas popraviš lokacijo v URLju, se ti izriše ocena za točno tvojo lokacijo, tam so tudi zelo dobro prikazani vplivi okoliških hribov.

Saj solar atlas omogoča iskanje po naslovu, ni neke potrebe po spreminjanju URLja.

feryz ::

Jaz sem naračunal povrnitev investicije v 29,64 meseca (cene iz leta 2021, torej skoraj pol nižje kot so te dni, 1 kWh je bil 5,6 centa plus prašičjereja).
Če bo zaradi tega naraslo na 36 mesecev, me ne bo hudič vzel. Pa ne bo.

nekikr ::

BigWhale je izjavil:

Likalnik je izjavil:

tudi pri meni sta dva meseca na leto pri katerih SE ne pokrije TČ...JAN in DEC...NOV in FEB sta bila poravnana z proizvodnjo in je pod črto nula....ampak dokler je letni net-metering me ne skrbi:)


Zakaj bi te pa skrbelo, tudi ce ne bi bilo net meteringa? Dva mesca, namesto dvanajst, bi placeval elektriko? GROZA! :>

Ker v tistih dveh mesecih pokuriš za 4 navadne. Če Decembra plačaš 200€, Junija pa 65€, kako je to potem procentualno?

GregiB ::

feryz je izjavil:

Jaz sem naračunal povrnitev investicije v 29,64 meseca (cene iz leta 2021, torej skoraj pol nižje kot so te dni, 1 kWh je bil 5,6 centa plus prašičjereja).
Če bo zaradi tega naraslo na 36 mesecev, me ne bo hudič vzel. Pa ne bo.


Tole gre??? Če gledam, da pride recimo za en kWp nekje jurja, zgenerira pa cca 1 MWh na leto, pa če je cena iz omrežja npr. celih 150€ / MWh (brez omrežnine), kako je lahko ROI potem 30 mesecev???
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

J.McLane ::

Pa saj decembra in januarja ni proizvodnja iz SE enaka 0, pa tudi ogreva se ne samo dva meseca v letu.

Nimam SE imam pa TČ za gretje in poraba po mesecih celotnega 2x gospodinjstva (6 oseb, 2x kuhinja):
Maj 530 kWh
Junij 512 kWh
Julij 530 kWh
Avgust 530
September 684 kWh
Oktober 753 kWh
November 1029 kWh
December 1237 kWh
Januar 1251 kWh
Februr 826 kWh
Marec 913 kWh
April 519 kWh

Sama TČ je decembra in januarja pokurila 33% celoletne porabe TČ (imam posebej števec za TČ). Če pa vključim 4 zimske mesece TČ porabi 64% celotne porabe TČ.

Če to svojo pporabo primerjam po mesecih s tistim kar je objavil @PrimoZ_
- junij 2,08 MWh (300% viška)
- julij 2,13 MWh (višek)
- avgust 1,74 MWh (višek)
- september 1,11 MWh (višek)
- oktober 901 kWh (višek)
- november 391 kWh (638 kWh manjka)
- december 242 kWh (995 kWh manjka)
- januar 334 kWh (917 kWh manjka)
- februar 751 kWh (75 kWh manjka)
- marec 955 kWh (višek)
- april 1,39 MWh (višek)
- maj 1,55 Mwh (višek)

Torej pod črto, če bi bil mesečni obračun bi moral doplačat (če bi jaz imel tako SE kot PrimoZ_) za 2625 kWh porabe od skupne 9318 kWh.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

nekikr ::

Kar pomeni, da se ti investicija ne povrne v 9-10 letih ampak v 13. Huda naložbena zadeva bi bila to.

Utk ::

Ja, ampak on ima 13 kwp elektrarno, kar je za porabo 9300 kwh totalen overkill. Pri letnem obračunu bi ti bila dovolj 8kwp

nekikr ::

Ne vem. Računati moraš, da je slej ko prej lahko 30% manj proizvodnje. Se pravi slabo leto plus degradacija panelov. Če danes postaviš točno toliko kot rabiš potem boš od petega leta naprej praktično vedno v minusu. A se "splača" plačati več zdaj in vzeti na rezervo ali pa potem doplačevati je pa bolj vprašanje financ kot kaj drugega.

PrimoZ_ ::

Tako je. Cena SE je bila okoli 1000€ na kWp in za 9,3MW porabljene bi bila dosti med 8kWp in 9kWp sončna, odvisno od lege. Po odbiti subveciji manj kot 8k€.
Cena elektrike pa je sedaj dobrih 15c na kWh, torej na letnem nivoju prihranka 1000€ kar ti da 8 let ROI. SE pa ti bo delala še naslednjih 15 ali 20 let.

Utk ::

Ja, lahko vzameš malo več kot rabiš, ampak 50% več je malo huda. Če vidiš, da imaš malo premalo, ni tak problem čez par let še kakšen panel gor vržt.

nekikr ::

PrimoZ_ je izjavil:

Tako je. Cena SE je bila okoli 1000€ na kWp in za 9,3MW porabljene bi bila dosti med 8kWp in 9kWp sončna, odvisno od lege. Po odbiti subveciji manj kot 8k€.
Cena elektrike pa je sedaj dobrih 15c na kWh, torej na letnem nivoju prihranka 1000€ kar ti da 8 let ROI. SE pa ti bo delala še naslednjih 15 ali 20 let.

Si štel tudi zavarovanje in omrežnino? Pa kakšno čiščenje?

Utk je izjavil:

Ja, lahko vzameš malo več kot rabiš, ampak 50% več je malo huda. Če vidiš, da imaš malo premalo, ni tak problem čez par let še kakšen panel gor vržt.

Seveda je problem. Če dodaš en panel po 2023 nisi več v net meteringu :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nekikr ()

PrimoZ_ ::

Verjamem da obstajajo delnice in skladi ki imajo potencialno boljši ROI, ampak vseeno mislim da je SE dost solidna naložba.

Sploh v netmetering shemi in da si naredil preden so šle cene noro gor.

Utk ::

Če dodaš en panel po 2023 nisi več v net meteringu :)

Kdo bo pa vedel...
Sej max moč ostane ista.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

J.McLane ::

In nekateri še kar tupite dalje da po 2023 ne bo več net-meteringa, WTF. A nismo to že ene parkrat obdelali, plačevalo se bo prejeto omrežnino, energijo se bo obračunvalo še vedno letno.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

nekikr ::

PrimoZ_ je izjavil:

Verjamem da obstajajo delnice in skladi ki imajo potencialno boljši ROI, ampak vseeno mislim da je SE dost solidna naložba.

Sploh v netmetering shemi in da si naredil preden so šle cene noro gor.

Tudi Bitcoin recimo se je ful splačal ko je bil še po cente. Za nekoga, ki dela SE danes, gre za max 5% letni donos. Ob tem, da ne vemo trenutno kako močno bodo lastnike SE udarili po žepu z omrežnino (v net metering je le porabljena energija, kar pa državo močno žuli). Saj ne, da je čisto zanič, ampak suho zlato pa tudi ni.

kow ::

Verjetno bos moral v nekaj letih vracunati tudi prihranek pri gorivu? Vsak, ki ima hiso ter denar za investicijo v fotovoltaiko, bo verjetno tudi imel denar za vsaj rabljen EV kot drugi ali tretji avto.

nekikr ::

Seveda, ampak potem moraš imeti toliko večjo SE, ki spet stane, avtomobili pa pokurijo veliiiiko. Pa za toliko večjo SE rabiš tudi veliko streho in soglasje.

feryz ::

GregiB je izjavil:

feryz je izjavil:

Jaz sem naračunal povrnitev investicije v 29,64 meseca (cene iz leta 2021, torej skoraj pol nižje kot so te dni, 1 kWh je bil 5,6 centa plus prašičjereja).
Če bo zaradi tega naraslo na 36 mesecev, me ne bo hudič vzel. Pa ne bo.

Tole gre??? Če gledam, da pride recimo za en kWp nekje jurja, zgenerira pa cca 1 MWh na leto, pa če je cena iz omrežja npr. celih 150€ / MWh (brez omrežnine), kako je lahko ROI potem 30 mesecev???
Tole gre le če si, vsaj glede na tukajšnje komentarje, navaden bedak in se lotiš tega v samogradnji, počasi in premišljeno.
Brez veze da tukaj pišem koliko sem DEJANSKO dal denarja iz žepa za SE, ker mi itak ne bo nihče verjel.
Dobesedno smešna cifra, govorimo o manj kot 350 €/kW (pri 12 kW SE).

Btw, cena panelov ni bila še nikoli nižja, kot je te dni.
Trenutno so okrog 28 centov/w.

J.McLane ::

nekikr je izjavil:

Seveda, ampak potem moraš imeti toliko večjo SE, ki spet stane, avtomobili pa pokurijo veliiiiko. Pa za toliko večjo SE rabiš tudi veliko streho in soglasje.


Kakor komu, povprečen avto v slo naredi 15k km letno, to je dodatnih ca. 2500 kWh letno. Po drugi strani novogradnja z izolacijo in sodobnimi napravimi, ne bo letno skurila sama od sebe 12.000 kWh letno
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

hruske ::

DamijanD je izjavil:

hruske je izjavil:

Če na global solar atlas popraviš lokacijo v URLju, se ti izriše ocena za točno tvojo lokacijo, tam so tudi zelo dobro prikazani vplivi okoliških hribov.

Saj solar atlas omogoča iskanje po naslovu, ni neke potrebe po spreminjanju URLja.


Oh, lol. HVALA.
Rad imam tole državico. <3

bciciban ::

nekikr je izjavil:

PrimoZ_ je izjavil:

Verjamem da obstajajo delnice in skladi ki imajo potencialno boljši ROI, ampak vseeno mislim da je SE dost solidna naložba.

Sploh v netmetering shemi in da si naredil preden so šle cene noro gor.

Tudi Bitcoin recimo se je ful splačal ko je bil še po cente. Za nekoga, ki dela SE danes, gre za max 5% letni donos. Ob tem, da ne vemo trenutno kako močno bodo lastnike SE udarili po žepu z omrežnino (v net metering je le porabljena energija, kar pa državo močno žuli). Saj ne, da je čisto zanič, ampak suho zlato pa tudi ni.


Hm...
Malo nazaj sem gledal mislim da ECE 10MW elektrike te pride več kot 2500€. Trenutno sicer manj, ker je država omejila ceno ampak koliko časa bo ta omejitev še ?

Sedaj pa ali plačaš 2500€ za elektriko kot celoto ali pa imaš SE in nekje 30% porabiš lastne proizvodnje, druugo pa moraš uvažat in za 70% plačaš omrežnino. Pa recimo da bo omrežnina cca polovico tega (verjetno precej manj), boš za istih 10MW plačal 840€ omrežnine. Torej na leto prihraniš 1660€. Dajmo še 100€ na leto za zavarovanje pa si 1560€/leto.

Cena SE pa že pada, lani je bila norija, letos jo je sosed ravno dal na streho 10,4kWp za 11k€. Pod črto krepko več kot 5% donos.

deco16 ::

feryz je izjavil:


Btw, cena panelov ni bila še nikoli nižja, kot je te dni.
Trenutno so okrog 28 centov/w.



Nevem kašne cene si ti plačeval sub 30c je kar normalno za panele, celo "slovenske" iz bisola.

bciciban ::

10MW košta po ceniku
2.654 € ET
2.448 € (50:50 vt in mt)

Trenutno vlada blokira ceno, ampak vprašanje koliko časa še.

J.McLane ::

Od kje ti te cene? Pa mera za energijo je MWh

Tule imaš primerjalni kalkulator, juniske cene so že polne brez znižane DDV, cene elektrike na trgu so a pa tudi padle, tako da ne verjamem da je kakšen problem dobaviteljim zagotoviti tisto regulirano ceno ki jo je postavila vlada
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

bciciban ::

Cene so od ECE, geni nima kalkulatorja (ali pa nisem videl) oni pa so bili drugi na katere sm pomislil.
https://www.ece.si/za-dom/elektrika/kal...

Da MWh, sem bil površen.
««
261 / 322
»»