» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
245 / 322
»»

MadMax ::

BigWhale je izjavil:

telexdell je izjavil:

Paneli imajo negativni temperaturni koeficient. To pomeni, da nižja kot je temperatura boljši izkoristek imajo.


Je pa zaradi tega nekaj vec izgub na kablih.

??
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

FoxKnox ::

papirza je izjavil:

Živijo.

Oče razmišlja, da bi si tudi on postavil SE. Rabil bi vašo ponoč, katerega izvajalca priporočate?
Oče je rekel, da bi najraje prek GEN I to uredil. Kakšne imate kaj izkušnje z njimi?
Verjetno imajo svoje podizvajalce, kako so pa kaj odzivni?


Ni važno, katerega vzameš, vsi te bodo obrali.
Ali oče hoče SE, ker je preračunal, da se mu to glede na cene EE splača na dolgi rok ali razmišlja o montaži SE ker je trenutno IN, trendy, ql,must have in ima par 10k evrov viška ?

telexdell ::

BigWhale je izjavil:

telexdell je izjavil:

Paneli imajo negativni temperaturni koeficient. To pomeni, da nižja kot je temperatura boljši izkoristek imajo.


Je pa zaradi tega nekaj vec izgub na kablih. All in all zaradi manj svetlobe in manjsega vpadnega kota svetlobe, paneli proizvedejo precej manj energije kot poleti. To, da so bolj ucinkoviti jim ne pomaga kaj dosti.

Tudi izgube v kablu padajo s temperaturo. So pa odvisne od kvadrata toka, tako da odgovor ni tako enostaven. V vsakem primeri pa nižje temperatura- morebitne večje izgube v kablu pomenijo več proizvedene energije.
Tisto glede vpadnega kota, manj svetlobe... je pa stvar zopet relativna. Eden ima streho 15°, drugi 60°, spet tretji idealnih 34°...Eni imajo boljši vpadni kot poleti, drugi pozimi in tretji skoraj nikoli pa kljub temu pridela največ elektrike. Če pa greš poleti proti severnem polu boš imel nižje temperature kot pri nas in zaradi tanjše atmosfere še več svetlobe. Pa tudi sonce bo lahko sijalo tudi 24 ur.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

telexdell ::

FoxKnox je izjavil:


Ni važno, katerega vzameš, vsi te bodo obrali.
Ali oče hoče SE, ker je preračunal, da se mu to glede na cene EE splača na dolgi rok ali razmišlja o montaži SE ker je trenutno IN, trendy, ql,must have in ima par 10k evrov viška ?

S temi neumnostmi glede stroškov montaže in lupljenja strank se pa že zelo pretirava. Vsak vidi le delavce na strehi tistih nekaj ur, nihče pa ne vidi, da morajo ti delavci dobiti plačo tudi na deževen ali leden zimski dan, ko ne morejo biti na strehi. Ti delavci imajo tudi dopuste in bolniške, ko tudi morajo dobiti plačo. Ti delavci morajo biti tudi zavarovani pred poškodbami...Pa postavitev SE ni le nekaj ur dela na strehi. Si je treba ogledati objekt, je treba narediti načrte postavitve, je treba izbrati opremo, jo naročiti in dostaviti na objekt. Po končanem delu na strehi je treba povezati, sprogramirati in v splet povezati inverter, izvesti meritve, izdelati predajno dokumentacijo. V garancijski dobi za izvedbo del je treba brezplačno zagotoviti menjavo okvarjene opreme...
Gotovo vsi vi, katere izvajalci SE tako lupijo delate voluntersko in delodajalcu v službi namesto plače vam vsak mesec nakažete kak €€€, da ga ne lupite.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

feryz ::

Ker drugi delavci na bajti vsega tega pa ne rabijo, kaj ne?
Če ti bo pridejo trije mujoti zidat v dežju, jim boš plačal 500 evrov za 8 ur, če ti pridejo panele montirat pa 5000? Pa ponavadi pridejo isti, da ne bo pomote.
Postavitev SE se seveda zelo razlikuje, odvisno od objekta do objekta, od strehe do strehe.
Vendar je redko kdaj potrebno več kot 2 delovna dneva za 3 ljudi, se pravi 50 delovnih ur.

To, okrog dokumentacije, programiranja, nastavitev in ostalo, je navaden bikov drek. Vem da nekateri računajo 100 evrov za pridobivanje soglasja, čeprav gre za, dobesedno, 5 minut dela za računalnikom.
Tudi vse ostalo je nekako v tem rangu. Še najdlje vzame programiranje razsmernika, ker moraš čakati kur... update, kar ti vzame 15 minut. Zato je pri novih modelih Solaredge tudi izključil to opcijo.

Kar se tiče garancije, sem že povedal. Počakajte da bum mine in potem še enkrat preštejte, koliko firm, ki se danes ukvarjajo s sončnicami, bo še ostalo. V glavnem gre za inženiringe z enim, dvemi ali tremi zaposlenimi, ki najemajo delavce. Tako firmo zapreti in novo odpreti, je stvar parih minut.

mertseger ::

papirza je izjavil:

Živijo.

Oče razmišlja, da bi si tudi on postavil SE. Rabil bi vašo ponoč, katerega izvajalca priporočate?
Oče je rekel, da bi najraje prek GEN I to uredil. Kakšne imate kaj izkušnje z njimi?
Verjetno imajo svoje podizvajalce, kako so pa kaj odzivni?


Če imaš denar da skeširaš takoj potem ne jemlji GEN-i ker ne boš imel letos elektrarne gor. Najdi kakega drugega izvajalca.

Likalnik ::

papirza je izjavil:

Živijo.

Oče razmišlja, da bi si tudi on postavil SE. Rabil bi vašo ponoč, katerega izvajalca priporočate?
Oče je rekel, da bi najraje prek GEN I to uredil. Kakšne imate kaj izkušnje z njimi?
Verjetno imajo svoje podizvajalce, kako so pa kaj odzivni?


imaš čisto različne izkušnje in zgodbe glede tega katerega monterja vzeti....jaz recimo sem razočaran na GEN-i (glede na to kaj se je pri tastu dogajalo, da je čakal skoraj eno leto na montažo in da so ga zajebali pri subvenciji, ker niso oddali vloge itd) sem pa zadovoljen s Sonce Energija...
poznam pa primere kateri so zadovoljni z GEN-i...tako, da tukaj točno določiti kateri so slabi kateri so dobri ne moreš....moraš imeti malo sreče...je pa tudi odvisno od samega prodajnika kako se zavzame zate.
Tako je...vsi teli monterji imajo svoje podizvajalce...
koga boš vzel je potem tudi pomembno ali boš viške prenašal na drug objekt preko tržnice ali ne...Sonce energija to nudi...ostali ne.
Potem Gen-i ima možnost finaciranja...prav tako Petrol.
pač vsak ima svoje pluse in minuse...pridobi ponudbe in se zmeni za oglede...potem boš pa videl kateri ti najbolje ustreza.
Cenovno so pa nekje vsi na istem....velike razlike ni

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

telexdell ::

feryz je izjavil:

Ker drugi delavci na bajti vsega tega pa ne rabijo, kaj ne?
Če ti bo pridejo trije mujoti zidat v dežju, jim boš plačal 500 evrov za 8 ur, če ti pridejo panele montirat pa 5000? Pa ponavadi pridejo isti, da ne bo pomote.
Postavitev SE se seveda zelo razlikuje, odvisno od objekta do objekta, od strehe do strehe.
Vendar je redko kdaj potrebno več kot 2 delovna dneva za 3 ljudi, se pravi 50 delovnih ur.

To, okrog dokumentacije, programiranja, nastavitev in ostalo, je navaden bikov drek. Vem da nekateri računajo 100 evrov za pridobivanje soglasja, čeprav gre za, dobesedno, 5 minut dela za računalnikom.
Tudi vse ostalo je nekako v tem rangu. Še najdlje vzame programiranje razsmernika, ker moraš čakati kur... update, kar ti vzame 15 minut. Zato je pri novih modelih Solaredge tudi izključil to opcijo.

Kar se tiče garancije, sem že povedal. Počakajte da bum mine in potem še enkrat preštejte, koliko firm, ki se danes ukvarjajo s sončnicami, bo še ostalo. V glavnem gre za inženiringe z enim, dvemi ali tremi zaposlenimi, ki najemajo delavce. Tako firmo zapreti in novo odpreti, je stvar parih minut.

Govoril sem o garanciji za izvedbo del. Ta običajno traja leto dni. Če daš delati taki firmi, katera bo propadla taki hitro-pač smola.
Če pogledaš tistih 500 EUR, katere stisneš v žep mujotom si ob tem prihranil tam 9,5 ali 23 % DDV, pa tam 30% prispevkov, pa tam 20% dohodnine, pa tam 5% za potne stroške, pa tam 10% za zavarovanje, osebno zaščitno opremo, pa tam 4% za nadzor in organizacijo, pa tam 10% za dopuste, bolniške, regrese, božičnice, jubilejne nagrade pa...
Mimogrede- a nimaš tudi ti neke firme? Pa neke strašne avte voziš? Torej očitno na svoji firmi ne delaš tako, kot pišeš po forumih (voluntersko postavljaš SE, zaslužiš kot mujo...)?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

feryz ::

Kaj ddv mešaš zraven? Kakšno stiskanje v žep?
Govorim o ceni dela. Razliki med polaganjem ceglov na zid in vijačenjem profilov na streho.
Btw, ceglarstvo je nekajkrat težje od sončničenja, poleg tega se opravlja v vseh vremenskih pogojih. Za razliko od del na strehi.
Gre za napačno vrednotenje del, to je vse.

Ja, imam firmo. Opravljamo neprimerno težje delo od postavljanja sončnih elektrarn, potrebno je za nekaj razredov več znanja in take rvc-je lahko samo od daleč sanjaš.
Tako pač je, napačna branža.

telexdell ::

feryz je izjavil:

Kaj ddv mešaš zraven? Kakšno stiskanje v žep?
Govorim o ceni dela. Razliki med polaganjem ceglov na zid in vijačenjem profilov na streho.
Btw, ceglarstvo je nekajkrat težje od sončničenja, poleg tega se opravlja v vseh vremenskih pogojih. Za razliko od del na strehi.
Gre za napačno vrednotenje del, to je vse.

Ja, imam firmo. Opravljamo neprimerno težje delo od postavljanja sončnih elektrarn, potrebno je za nekaj razredov več znanja in take rvc-je lahko samo od daleč sanjaš.
Tako pač je, napačna branža.

In zakaj ne zamenjaš branže ali obstoječo razširiš? Nenazadnje si že vzpostavil nekaj nabavne verige pa tudi praktične izkušnje si si že pridobil.

PS bi pa rad videl gradbinca, kateri bi mi tri mandlce za zidanje posodil za 500 €/dan. Bo prej tam 1000 €+ tam 0,6 €/km + DDV. Če pa pridejo zidat, se pa ne bo obračunalo po urah ampak po merskih enotah materiala in bo strošek dela, skrit v materialu verjetno še 50% večji.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

FoxKnox ::

telexdell je izjavil:

FoxKnox je izjavil:


Ni važno, katerega vzameš, vsi te bodo obrali.
Ali oče hoče SE, ker je preračunal, da se mu to glede na cene EE splača na dolgi rok ali razmišlja o montaži SE ker je trenutno IN, trendy, ql,must have in ima par 10k evrov viška ?

S temi neumnostmi glede stroškov montaže in lupljenja strank se pa že zelo pretirava. Vsak vidi le delavce na strehi tistih nekaj ur, nihče pa ne vidi, da morajo ti delavci dobiti plačo tudi na deževen ali leden zimski dan, ko ne morejo biti na strehi. Ti delavci imajo tudi dopuste in bolniške, ko tudi morajo dobiti plačo. Ti delavci morajo biti tudi zavarovani pred poškodbami...Pa postavitev SE ni le nekaj ur dela na strehi. Si je treba ogledati objekt, je treba narediti načrte postavitve, je treba izbrati opremo, jo naročiti in dostaviti na objekt. Po končanem delu na strehi je treba povezati, sprogramirati in v splet povezati inverter, izvesti meritve, izdelati predajno dokumentacijo. V garancijski dobi za izvedbo del je treba brezplačno zagotoviti menjavo okvarjene opreme...
Gotovo vsi vi, katere izvajalci SE tako lupijo delate voluntersko in delodajalcu v službi namesto plače vam vsak mesec nakažete kak €€€, da ga ne lupite.


Tako kot je že Feryz napisal, je vse skupaj napihnjeno in predrago za kvaliteto in kvantiteto opravljenega dela.Sami delavci so plačani po svojih pogodbah, to nima veze s končno ceno.
Poznam izvajalce in vsi se hvalijo.da tako dobro niso še nikoli služili, prodajo vse kar imajo na zalogi in vse, kar bodo šele naročili, denar ni problem. Par let nazaj je bila cena montaže panelov že okoli 800 €\ kW. Koliko je sedaj ?

GregiB ::

telexdell je izjavil:

S temi neumnostmi glede stroškov montaže in lupljenja strank se pa že zelo pretirava.


Ne bo držalo... ko sem se odločal za SE sem poslal povpraševanje šestim različnim ponudnikom... enega poznam osebno (poslovno). Razlike med ponujenimi cenami so bile precej več, kot zgolj... predmetne. Trije od ponudnikov, po tem, ko sem jih zavrnil, so bili pripravljeni spustiti ceno na tisto od najugodnejšega ponudnika... PMSM gre torej za lupljenje, ja...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

telexdell ::

GregiB je izjavil:

telexdell je izjavil:

S temi neumnostmi glede stroškov montaže in lupljenja strank se pa že zelo pretirava.


Ne bo držalo... ko sem se odločal za SE sem poslal povpraševanje šestim različnim ponudnikom... enega poznam osebno (poslovno). Razlike med ponujenimi cenami so bile precej več, kot zgolj... predmetne. Trije od ponudnikov, po tem, ko sem jih zavrnil, so bili pripravljeni spustiti ceno na tisto od najugodnejšega ponudnika... PMSM gre torej za lupljenje, ja...

Eno je normalen poslovni odnos, drugo pa je lupljenje. Cena na trgu se oblikuje kot mediana med ponudbo in povpraševanjem. Če imaš več ponudnikov in lahko svobodno izbiraš med njimi potem nobena cena ni lupljenje. Če pa imaš le enega ponudnika ali ne moreš svobodno izbirati med vsemi ponudniki na trgu potem pa je to lupljenje.

Če nek izvajalec proda vse svoje kapacitete po neki ceni le zakaj bi to ceno znižal, če ljudje v vrsti čakajo, da bi mu jo plačali? Tudi marsikateri trgovec oglašuje, da ti bo dalj boljšo ponudbo od konkurence, če mu jo prineseš. Pa še kakšno nagrado dobiš.

Vsak opravilno sposoben investitor pa bo poskušal pridobiti ponudbe od večjega števila izvajalcev in potem izbral tistega, kateri mu bo najbolj ustrezal. In to ni nujno, da je najcenejši.
Trg je dinamičen in razmere na njem se dnevno spreminjajo. Zato so tudi vprašanja- katerega proizvajalca priporočate neumna. Tisti kateri je bil danes super-duper je mogoče izgubil najboljšega delavca, ker je šel na svoje, ostali delavci so pa (milo rečeno) zanič (smo v firmi odpovedali sodelovanja dolgoletnemu partnerju ravno zaradi tega vzroka- pa ni šlo za montažo SE:8)).
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

GregiB ::

telexdell je izjavil:

Eno je normalen poslovni odnos, drugo pa je lupljenje.


Lej tole se lahko strinjava, razhajava se zgolj v tem, kaj je "normalno" in kaj ne. Osebno razumem "lupljenje" strank v tem, da se neke trenutne ali "nenormalne" tržne razmere izkorišča za neosnovane dvige marž nad "normalne" marže v sektorju, čeprav so vhodni parametri ostali enaki...Ti dam primer... Pred letom dni sem dal povpraševanje za TČ. Dobil ponudbo s cenami materiala in storitev in potem komercialnimi popusti. Nato sem taistega ponudnika po letu dni še enkrat povprašal po osveženi ponudbi za ISTE STR+VARI... medtem, ko so šli vhodni parametri gor za cca. 8% (razumljivo, inflacija), tudi njegovo delo, pa je končna cena presegala prejšnjo za 13%... ker je znižal komercialne popuste. Verjetno je mislil, da ne bom opazil... Ko sem ga povprašal, zakaj je temu tako, mi je odvrnil... "Vete, gospod, jest se na procente ne spoznam preveč..."
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

DamijanD ::

papirza je izjavil:

Živijo.
Oče razmišlja, da bi si tudi on postavil SE. Rabil bi vašo ponoč, katerega izvajalca priporočate?
Oče je rekel, da bi najraje prek GEN I to uredil. Kakšne imate kaj izkušnje z njimi?
Verjetno imajo svoje podizvajalce, kako so pa kaj odzivni?

Pri gen-i so odzivni kar se komunikacije tiče. Kar se pa same izgradnje tiče, so pa (še vedno) čisto zabasani (preveč naročil + pomanjkanje razsmernikov), tako da trenutno po mojih informacijah zaključujejo SEje, ki so jih postavljali oktobra. Verjetno bo čakalna doba za začetek montaže pri njih vsaj 3-6 mesecev - razen, če se v vmesnem času preden dobite soglasje od elektra že vse spuca in bo material na zalogi.

GregiB ::

Smem vprašat lastnike SE, kako ste zadevo zavarovali? Za cca 30€ na leto bi do-zavaroval pri polici za hišo.... Ima kdo zavarovan tudi strojelom? kakšna je razlika med škodo, ki jo krije strojelom in garancijo, ki jo daje proizvajalec, razen izpada prihodkov? Se mi zdi zadeva rahlo nesmiselna... Thx
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

feryz ::

Poklicali smo na zavarovalnico in so poslali dopolnjeno polico. Potem smo doplačali in to je to.

Bostjan_321 ::

GregiB je izjavil:

Smem vprašat lastnike SE, kako ste zadevo zavarovali? Za cca 30€ na leto bi do-zavaroval pri polici za hišo.... Ima kdo zavarovan tudi strojelom? kakšna je razlika med škodo, ki jo krije strojelom in garancijo, ki jo daje proizvajalec, razen izpada prihodkov? Se mi zdi zadeva rahlo nesmiselna... Thx


Pri ZT je tako, strojelom krije tudi okvare ob indirektnem udaru strele, ki jih garancija ne.
Osnovno zavarovanje krije samo škodo, ki bi jo povzročil požar, direktni udar strele, toča, veter...

Ali ti je to vredno razlike 120€ v ceni pa presodi sam.
Jaz sem vzel samo osnovno.

Likalnik ::

jaz sem vzel samo osnovno....oziroma poklical sem na zavarovalnico in poleg hiše mi je dodal k polici še zavarovanje za SE in TČ...cca 100€ mislim, da je dražje kot je bilo brez SE in TČ

DamijanD ::

Kaj si pa pri TČ zavaroval?

Bostjan_321 ::

DamijanD je izjavil:

Kaj si pa pri TČ zavaroval?


ZT ima strojelom.
Torej če se ti TČ pokvari iz bilokakega razloga oz. indirekektnega udara strele.

Ne delam reklame za ZT, povem samo kaj so meni ponujali pred kratkim.

So pa zelo tečni z siljenjem vsega v neke pakete.

Zgodovina sprememb…

GregiB ::

Bostjan_321 je izjavil:


ZT ima strojelom.
Torej če se ti TČ pokvari iz bilokakega razloga oz. indirekektnega udara strele.


Ja, sem malo okoli poizvedel, baje je pri TČ tole edini "benefit", pri sončni elektrarni pa je zajet tudi izpad "proizvodnje", torej povračilo škoda, ki nastane zaradi nedelovanja samega (strošek elektrike, ki jo moraš "potegniti" s grida)
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

feryz ::

Pri katerem zavarovanju? To velja le za klasične elektrarne, ne za net metering.

Bostjan_321 ::

GregiB je izjavil:

Bostjan_321 je izjavil:


ZT ima strojelom.
Torej če se ti TČ pokvari iz bilokakega razloga oz. indirekektnega udara strele.


Ja, sem malo okoli poizvedel, baje je pri TČ tole edini "benefit", pri sončni elektrarni pa je zajet tudi izpad "proizvodnje", torej povračilo škoda, ki nastane zaradi nedelovanja samega (strošek elektrike, ki jo moraš "potegniti" s grida)


Si prepričan da je izpad proizvodnje vključen za domače elektrarne po sistemu net metering ?

Kolikor jaz vem, vsaj ZT, to vključuje samo pri zavarovanju SE ki prodajajo elektriko.

WaterBoy ::

Kako se tole izplača:
https://www.zurnal24.si/pod-streho/varc...

Recimo 150 za mikro razsmernik (https://www.zurnal24.si/pod-streho/varc... in še vsaj enkrat tok za module.

Kok je to rentabilno da se ti povrne strošek?

Utk ::

Teoretično se splača, problem je samo v tem, da moraš to elektriko porabit takrat ko jo dela. Če nimaš takrat porabe, gre v 0.

wcpapir ::

Bostjan_321 je izjavil:

GregiB je izjavil:

Bostjan_321 je izjavil:


ZT ima strojelom.
Torej če se ti TČ pokvari iz bilokakega razloga oz. indirekektnega udara strele.


Ja, sem malo okoli poizvedel, baje je pri TČ tole edini "benefit", pri sončni elektrarni pa je zajet tudi izpad "proizvodnje", torej povračilo škoda, ki nastane zaradi nedelovanja samega (strošek elektrike, ki jo moraš "potegniti" s grida)


Si prepričan da je izpad proizvodnje vključen za domače elektrarne po sistemu net metering ?

Kolikor jaz vem, vsaj ZT, to vključuje samo pri zavarovanju SE ki prodajajo elektriko.

Izpad prihodka se zavaruje pri elektrarnah, s katerimi se energija prodaja in niso v lasti fizičnih oseb.

krucymucy ::

WaterBoy je izjavil:

Kako se tole izplača:
https://www.zurnal24.si/pod-streho/varc...

Recimo 150 za mikro razsmernik (https://www.zurnal24.si/pod-streho/varc... in še vsaj enkrat tok za module.

Kok je to rentabilno da se ti povrne strošek?

Pri trenutni ceni elektricne energije in pod pogojem da porabis vso proizvedeno energijo racunaj na prihranek 75EUR/leto.
Ceno sem racunal 0,11EUR/kWh.
Ne lep dolg poletni dan lahko 0.6kWp proizvede tja do 4,5kWh/dan. To moras porabiti, jih bos?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krucymucy ()

papirza ::

Hvala vsem za odgovore! :)

deco16 ::

Lahk pa maš več panelov pa baterijo, pa skoz oddajaš 800W (ni blo 600W kao?).

Pol se pa nabere fajn več...

telexdell ::

krucymucy je izjavil:


Pri trenutni ceni elektricne energije in pod pogojem da porabis vso proizvedeno energijo racunaj na prihranek 75EUR/leto.
Ceno sem racunal 0,11EUR/kWh.
Ne lep dolg poletni dan lahko 0.6kWp proizvede tja do 4,5kWh/dan. To moras porabiti, jih bos?

In kje danes dobiš elektriko po 0,11€/kWh? Država je nastavila max. dovoljeno ceno in ta znaša za VT tam 0,19€/kWh, če pa imaš VT:MT 50:50 pol pa je cena elektrike 0,172 €/kWh. Pa 0,6 kW lahko puščaš v omrežje, sama SE je lahko močna 0,8 kW.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

J.McLane ::

Tole si pa narobe izračunal, če porabljaš 50:50 je cena končne elektrike z DDV in vsemi dajatvami 0,155 €/kWh + 11 € fiksnih (odvisno od priključne moči).
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

telexdell ::

J.McLane je izjavil:

Tole si pa narobe izračunal, če porabljaš 50:50 je cena končne elektrike z DDV in vsemi dajatvami 0,155 €/kWh + 11 € fiksnih (odvisno od priključne moči).

Maš prav a ne za dolgo>:D- upošteval sem DDV 22% in ne 9,5%, na koliko je trenutno znižan.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

krucymucy ::

telexdell je izjavil:


In kje danes dobiš elektriko po 0,11EUR/kWh? Država je nastavila max. dovoljeno ceno in ta znaša za VT tam 0,19EUR/kWh, če pa imaš VT:MT 50:50 pol pa je cena elektrike 0,172 EUR/kWh. Pa 0,6 kW lahko puščaš v omrežje, sama SE je lahko močna 0,8 kW.

Ocitno na petrolu. Cena je omejena.

https://www.petrol.si/za-dom/energenti/...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krucymucy ()

jabe ::

telexdell je izjavil:


In kje danes dobiš elektriko po 0,11€/kWh? Država je nastavila max. dovoljeno ceno in ta znaša za VT tam 0,19€/kWh, če pa imaš VT:MT 50:50 pol pa je cena elektrike 0,172 €/kWh. Pa 0,6 kW lahko puščaš v omrežje, sama SE je lahko močna 0,8 kW.


Petrol ima ceno za samooskrbo nizje od tega z vsemi davscinami. Se zmeraj in do nadaljnjega.

FoxKnox ::

Z mojega računa Geni za december :
VT 0.094\kwh
MT 0,064\kwh z ddv

Utk ::

December je zelo nerelevanten trenutno.

FoxKnox ::

Utk je izjavil:

December je zelo nerelevanten trenutno.


Ja nova cena 1.1.23
VT 0.1292\ kwh
MT 0.08979\ kwh z ddv

Utk ::

Ja, to je pa isto kot pri drugih.

telexdell ::

jabe je izjavil:


Petrol ima ceno za samooskrbo nizje od tega z vsemi davscinami. Se zmeraj in do nadaljnjega.

Verjetno je kje na svetu še nižja cena elektrike a kaj to nekomu, kateri bo postavil balkonsko SE pomaga? Z njo se ne bo vključil v sistem samooskrbe, torej mu ostane redni cenik.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

feryz ::

jabe je izjavil:

Petrol ima ceno za samooskrbo nizje od tega z vsemi davscinami. Se zmeraj in do nadaljnjega.
Verjetno bi radi pobrali vse samoskrbneže in s tem tudi viške. Tistim par, ki morajo doplačati, pa ni problema na pol častiti elektriko.

red_baron ::

Pozdravljeni,

Je kdo že mogoče nižal pri Geni v pogodbi določeno moč sončne elektrarne?

Imam odobreno 13.2Kw sončno in sedaj ugotavljam, da je preveč saj očitno dveh el. avtov še nekaj časa ne bo pri hiši in prav tako se mi zdi da bo prodaja presežkov vedno bolj zakomplicirana.
Imam sicer letno porabo za vse (ogrevanje, voda..) 5 MW.


Hvala.

phnj90 ::

Zelo verjetno ne, ker navadno so težave ravno obratne.

feryz ::

Kaj nižal? A ni fajn da šenkaš elektro podjetjem 10 MWh na leto? Boš pa ja dobrotnik. Tistih par jurjev investicije gor ali dol.

phnj90 je izjavil:

Zelo verjetno ne, ker navadno so težave ravno obratne.

Seveda to je težava za genijalce. Morajo se odreči denarju, to pa ni tako lahko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

phnj90 ::

Pri nas je sončna elektrarna (in output) omejena zaradi DES, ne zaradi obstoječe in prihodnje porabe, ko se nabavijo ev za vsaj 25000 km letno. Meni je zelo žal, da tudi mi ne moremo sebično trošiti prekomerno producirane eletrike zaradi predimenzionirane SE, manjka nam vsaj še kakšnih 5MWh za ev. Zelo tudi obžalujem, da ne morem zapraviti za razne avte letno vsaj kakšne 100-200kEUR (v vrednosti investicij 15-20 SE) kot nekateri drugi forumaši, ki jim je vseeno tudi za kazni. Eni pač moramo biti skromni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: phnj90 ()

GregiB ::

Ker imam SE prvo zimo, sem se danes malce zagledal na sneg na panelih... Glede na to, da je sneg praktično edino "meteorno" kritje panelov me zanima, ali kdo zadevo odstrani ali pač gledate, kako lepo skopni? Glede na črno podlago, je življenska doba snega kaj krajša?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

feryz ::

Pri nas kmalu sam dol pride. Če ni že.

driver_x ::

Najbolje je, da sneg zdrsne s panelov, saj jih pri tem še očisti.

feryz ::

Ni pa fajn, da ga spodaj čakaš. Ali celo kaj parkiraš tam.
Prileti, kot da se mu kam mudi.

driver_x ::

In tudi fino se zbije skupaj.
««
245 / 322
»»