» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
246 / 318
»»

PrimoZ_ ::

Pri nas zdrsne dol takoj ko ga je gor par cm. Danes se je že vsaj 2x zapeljal dol.

Ne bi bilo prijetno če ga dobiš na glavo, mislim pa da ni smrtno nevarno.

Razmišljam da bi na tisto linijo kamor pade dal neko grmičevje da ziher nihče ne bo točno tam stal.

dussan ::

Tudi na mojo SE je prvič padel sneg in takoj padel dol. Se je pa del snega "zataknil" za žleb. Ima kdo negativne izkušnje, da mu je sneg poškodoval žlebove? Je kakšna rešitev - mogoče grelni kabel?

wcpapir ::

dussan je izjavil:

Tudi na mojo SE je prvič padel sneg in takoj padel dol. Se je pa del snega "zataknil" za žleb. Ima kdo negativne izkušnje, da mu je sneg poškodoval žlebove? Je kakšna rešitev - mogoče grelni kabel?

Meni grdo polni žleb...mislim da bo popustil pri tem mokrem snegu :)

Constantine ::

GregiB ::

Constantine je izjavil:

https://techcentral.co.za/the-price-of-...


Hmmm, dvomim, da bo to imelo kakšen večji impact na cene elektrarn, če se ne bo pocenilo še kaj drugega, saj paneli ponavadi tvorijo 25-35% celotne cene elektrarne, al kako?
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

bf4ed ::

dussan je izjavil:

Tudi na mojo SE je prvič padel sneg in takoj padel dol. Se je pa del snega "zataknil" za žleb. Ima kdo negativne izkušnje, da mu je sneg poškodoval žlebove? Je kakšna rešitev - mogoče grelni kabel?


Grelni kabel ti ne pomaga. Če zdrsne ti ga lahko odtrga. Najboljše kaj bi lahko napravil je da daš rešetko za žlebe gor. Da lažje zdrsne prek.

Utk ::

https://www.euractiv.com/section/emissi...

Tu si preberite kako bomo tisti, ki imamo panele, plačevali ne vem kak davek na ne vem kaj, še posebej če bomo polnili avte. Ja, morda res nekega dne, ampak šele po bankrotu vas, ki prisegate na nafto in plin.

karafeka ::

A kaj narobe berem, ampak v članku je omenjena dodatna obdavčitev fosilnih goriv (celo do 12 centov za dizel) in tudi na plin. Ampak od 2027 naprej. Mislim super, še več davkov za evropsko birokracijo...
Ni pa omenjenih panelov oz. električnih avtov.

Utk ::

Ni pa omenjenih panelov oz. električnih avtov.

Exactly. V nasprotju s forumsko stroko, ki ve, da bo zdaj zdaj začela po žicah tečt obarvana elektrika, za bojler taka cena, za avto pa drugačna.

FoxKnox ::

Utk je izjavil:

https://www.euractiv.com/section/emissi...

Tu si preberite kako bomo tisti, ki imamo panele, plačevali ne vem kak davek na ne vem kaj, še posebej če bomo polnili avte. Ja, morda res nekega dne, ampak šele po bankrotu vas, ki prisegate na nafto in plin.


Takoj, ko se zmanjša izplen davčne obremenitve fosilnih goriv, se dodatno obdavči nadomestne načine ogrevanja.
Zastonj pač ni nič.
Vse je odvisno od tega, kateri lobi bo na daljši rok izšel kot zmagovalec.
Morda bo kolm top energent v prihodnosti.

feryz ::

karafeka je izjavil:

A kaj narobe berem, ampak v članku je omenjena dodatna obdavčitev fosilnih goriv (celo do 12 centov za dizel) in tudi na plin. Ampak od 2027 naprej. Mislim super, še več davkov za evropsko birokracijo...
Ni pa omenjenih panelov oz. električnih avtov.
Birokrati točno vejo kaj bi ljudje radi. Nove in večje davke. In to z veseljem udejanjajo.

Sicer pa piše, da bo, kontra temu, ustanovljen nov sklad za socialno šibke. Torej za lenuhe in parazite, ki ničesar ne ukrenejo, da bi si izboljšali svoj položaj in le čakajo, da jim bo država to uredila in bodo drugi plačali namesto njih.

SoncnaStreha ::

Na strani https://www.ekosklad.si/prebivalstvo/ak... je že zagotovo 14 dni tako stanje:
JAVNI POZIV
93SUB-SO21

TRENUTNO V OBDELAVI VLOGE PRISPELE NA DAN
24. 2. 2022


Zakaj se nikamor ne premakne?
- ne posodabljajo informacije
- gospa ki pregleduje vloge je zbolela in je en mesec ne bo v službi
- na dotični dan so prejeli 5000 vlog in še niso podelali tega dneva

Utk ::

Eno in drugo je možno, takrat so se iztekali razpisi, tudi tist drug, ampak vse vloge, ki so prišle do njih do nekega datuma, morajo obdelat (in plačat). Bi znala bit nenormalna cifra.

wcpapir ::

SoncnaStreha je izjavil:

Na strani https://www.ekosklad.si/prebivalstvo/ak... je že zagotovo 14 dni tako stanje:
JAVNI POZIV
93SUB-SO21

TRENUTNO V OBDELAVI VLOGE PRISPELE NA DAN
24. 2. 2022


Zakaj se nikamor ne premakne?
- ne posodabljajo informacije
- gospa ki pregleduje vloge je zbolela in je en mesec ne bo v službi
- na dotični dan so prejeli 5000 vlog in še niso podelali tega dneva

To ni točno. Mi smo skoraj mesec dni naprej oddali vlogo (ne spomnim se točno vem da je bilo konec marca) in sedaj se bo iztekel rok za nakazilo, če je že bilo nisem preverjal ker se nakaže kar na banko.

SoncnaStreha ::

Kako pa kaj rešujete problem snega ?

Jaz sem dal panele na celotno Z stran strehe in je bilo rečeno, da bo sneh stalno počasi drsel dol da se ga kaj prida ne bo nabralo.
To je držalo za prvo sneženje ki je bilo že malo nazaj, pa potem v ponedeljek je bilo tudi še vredu je sneg zdrsel dol takoj ko ga je bilo kak cm. V ponedeljek čez noč pa potem torek in sredo pa se je začel prijemat, verjetno v reže med paneli, in je na streh vstrajal do srede zvečer.

Takrat se je iz strehe odpeljala vsaj 15cm debela plast in če bi bil kdo pod streho se ne bi dobro končalo. Polomilo mi je tudi veje na sadnem drevju, ki je cca 4m stran od hiše.
Prejšne dni ko se je iz panelov podrsala mala količina snega je sneg padel na tla praktično v liniji s streho, sedaj pa ga je izstrelilo 4m stran, verjetno je zaradi mase in gladke podlage nabral veliko hitrost.

Priznam da sem sem iz tega vidika malo nategnil. Kaj bi se dalo narediti naknadno, kaki grelni kabli med režami panelov ?

Utk ::

Snegobrani, kot na vsaki normalni strehi. Je pa res, da so vseznalci tega foruma rekli, da je so snegobrani brez veze... tako da ti naj oni povejo kaj zdaj.

SoncnaStreha ::

Utk je izjavil:

Snegobrani, kot na vsaki normalni strehi. Je pa res, da so vseznalci tega foruma rekli, da je so snegobrani brez veze... tako da ti naj oni povejo kaj zdaj.


Tudi jaz sem že takoj razmišljal o tem pa so mi rekli tako
- krovec je rekel da snegobrani na zadnjih ~190cm strehe ne bodo OK, da jih bo potrgalo
- SE majstri so rekli da potem sneg ki ostane tm na dnu panelov in deloma panelih se topi in ponoči zmrzuje in lahko led poškoduje panele

Potem smo pač dali še eno vrsto panelov in so le ti sedaj 15cm do roba strehe.
Na isti princip sem gledal ima tudi mnogo drugih tu okoli mene.

Utk ::

Ja na 15 cm nimaš kaj.
Prej tudi ni bilo snegobranov?

SoncnaStreha ::

Utk je izjavil:

Ja na 15 cm nimaš kaj.
Prej tudi ni bilo snegobranov?


So tisti mali po celi strehi.
Sam tu mi je krovec in SE majstr rekel da bolje da dam panele do dna trehe kot pa da dajem snegobrane. Ker pač da ti mali ne bodo nič zadžali, oni ko je cela letev pa da ne bo dovolj močna za dobrih 5m planke snega držat, da jih vsako leto hodi popravljat take.

Pa še tisto da sneg potem ostane malo na strehi malo na panelih in potem se taja in zmrzuje in da to lahko poškoduje panele.

Potem pa smo kjer smo in sem rekel pa naj bo do dna.

feryz ::

Kdo praviš da ti je zatrdil, da bo sneg kar sam skočil dol, ko ga bo 1 cm? Niti si ne predstavljam, da obstajajo ljudje, ki ne vedo, kaj se bo zgodilo v primeru snežnih padavin.
Tudi snegobrani so blažev žegen. Je treba dati kar konkretno letev spodaj in jo konkretno učvrstiti, da zadrži tiste kilograme na strehi. Drugače skupaj s snegom fašeš še konstrukcijo na bučo.

Vse je odvisno od snega. Včasih jo ucvre dol ko ga je centimeter ali dva, včasih se ga nabere tudi 20 cm. V tem primeru res ni dobro, da te spodaj dobi. Če te že ne potolče do konca, te pa vsaj na pol.
Ampak ponavadi se to prej premisli, ne potem, ko je narejeno. Naši vejo, da v primeru padavin nimajo kaj tam hoditi. In vemo, da tam, kjer bo zgrmel dol, ne sme biti ničesar.
Če bo pa mačko trefilo, bomo pa drugo nabavili.

Utk ::

Je treba dati kar konkretno letev spodaj in jo konkretno učvrstiti, da zadrži tiste kilograme na strehi.

Normalno. Ampak tega ti ne bo štromar povedal.

SoncnaStreha ::

Utk je izjavil:

Je treba dati kar konkretno letev spodaj in jo konkretno učvrstiti, da zadrži tiste kilograme na strehi.

Normalno. Ampak tega ti ne bo štromar povedal.


Saj sem se pogovarjal tudi s krovcem.

Nerazumljivo pišem ali samo nepismeni odgovarjajo ?

Utk ::

Sej nisem tebi odgovarjal. Tebi je krovec vsaj reku, da ne bo šlo. Štromar bi svoje naredu in šel.

SoncnaStreha ::

Utk je izjavil:

Sej nisem tebi odgovarjal. Tebi je krovec vsaj reku, da ne bo šlo. Štromar bi svoje naredu in šel.


Ja krovec je rekel da tisti mali železki po celi streh ne bodo imeli nobenega efekta, ker morajo biti pač po celi strehi in je tisti pas spodaj premalo.
Za linijski snegobran pa je tudi rekel da vsako leto jih par popravljajo ker ne zdržijo cele mase snega in kaj polomi in je priporočal da naj enostavno spustim panele do konca pa naj gre sneg na tla.

SE majstr je komentiral samo to, da sneg, ki ostaja na dnu strehe in deloma panelih lahko le te poškoduje ko se tali in nazaj zmrzuje.

Torej kakorkoli obračaš vsaka opcija ima svoja tveganja.

samsonite ::

Tudi sam sem bil zagovornik snegobranov, ko so mi montirali sončno sem zahteval, da jih prestavijo pod spodnjo vrsto panelov.
Sedaj vidim, da nisem imel prav. Sneg v vsakem primeru zdrsi dol s snegobrani ali brez. Pri meni se sedaj ves sneg nabira na robu strehe, trpijo žlebi, pa ja predvčerajšnjem mi je par snegobranov potrgalo.

wcpapir ::

Meni so žlebi zdržali dve rundi, nazadnje je bilo res kritično. Bom pa dal kovane kljuke gor pomladi...najceneje pa največ doprinosa bo.

Utk ::

Pri nas so snegobrani tam kjer so bli, če jih ni do zdaj potrgalo, zakaj jih bi s paneli. Dve vrsti čez celo streho, paneli pa vmes. Pa ne čisto do snegobranov. Ne vem zakaj bi bilo kaj drugač zarad njih. Za 3 vrste panelov je vseeno prostora.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

SoncnaStreha ::

feryz je izjavil:

Kdo praviš da ti je zatrdil, da bo sneg kar sam skočil dol, ko ga bo 1 cm? Niti si ne predstavljam, da obstajajo ljudje, ki ne vedo, kaj se bo zgodilo v primeru snežnih padavin.
Tudi snegobrani so blažev žegen. Je treba dati kar konkretno letev spodaj in jo konkretno učvrstiti, da zadrži tiste kilograme na strehi. Drugače skupaj s snegom fašeš še konstrukcijo na bučo.

Vse je odvisno od snega. Včasih jo ucvre dol ko ga je centimeter ali dva, včasih se ga nabere tudi 20 cm. V tem primeru res ni dobro, da te spodaj dobi. Če te že ne potolče do konca, te pa vsaj na pol.
Ampak ponavadi se to prej premisli, ne potem, ko je narejeno. Naši vejo, da v primeru padavin nimajo kaj tam hoditi. In vemo, da tam, kjer bo zgrmel dol, ne sme biti ničesar.
Če bo pa mačko trefilo, bomo pa drugo nabavili.


Prvi dve rundi sneženja je zdrsnil sproti dol.
Zadnjo pa se ga je nekaj več nabralo, verjetno ker je zmrzovalo in se je ujelo med reže med panelih. Zato sem razmišljal če bi tam dal kake grelne kable.

Ni pa tako kritično, ker tako kot si rekel domači vedo da tam ne hodit in pač če en dan paziš ni take sile. Samo malo škoda mi je sadnega drevja, ker če se več snega nabere očitno nese dlje kot če sprot zdrsne.

SoncnaStreha je izjavil:

Na strani https://www.ekosklad.si/prebivalstvo/ak... je že zagotovo 14 dni tako stanje:
JAVNI POZIV
93SUB-SO21

TRENUTNO V OBDELAVI VLOGE PRISPELE NA DAN
24. 2. 2022


Zakaj se nikamor ne premakne?
- ne posodabljajo informacije
- gospa ki pregleduje vloge je zbolela in je en mesec ne bo v službi
- na dotični dan so prejeli 5000 vlog in še niso podelali tega dneva


Evo, pa se je datum prestavil na 3.3 :)
Očitno malo z zamikom posodabljajo stanje.

Zgodovina sprememb…

Likalnik ::

Glede snega je pri nas tako...jaz sem imel kljuke na strehi pa sem jih dal dol...trenutno je stanje tako, da sneg leti dol. Včasih se ga nabere večja količina (ta je najbolj nevarna, saj je spodaj zmrznjen sneg in ko se odpelje se kar s hitrostjo)...če gre sproti dol potem ni težav.
Meni leti na vrt tako, ni nevarnosti.
Starši imajo pa nad vhodom...in ko pade dol je težava...imajo zadnjo vrsto snegolovce (kljuke) ampak v praksi to nič ne pomaga....mogoče je še slabše, ker se nabere na koncu strehe večja količina snega in bi bilo blje, če jih ne bi bilo, ker bi sproti dol letel.
težavo kjer vidim je....da nam domačim, kateri smo obveščeni in se zavedamo nevarnosti recimo, da bomo merkali....čeprav nikoli ne več kdaj te preseneti....težje je za obiske, poštarje in ostale kateri pridejo na vrata ne vedoč, da mu nad glavo visi gmota snega.....

SoncnaStreha ::

Pri nas moraš prov iz poti, ki vodi okoli hiše stopit čez kake 30cm viskok rob na travo, da bi bil v nevarnosti, da ti pade na glavo. Tako da iz tega vidika me ne skrbi. Niti ni tam vhoda ali nabiralnika.
Največja škoda bi bil maček :/

Verjetno je tako kot si rekel spodaj poledenelo in nekaj časa je ta led vse skupaj držal na strehi, ko pa je popustilo pa je zdrsnilo s konkretno brzino, saj je padal sneg na tla do 4m stran od strehe.

DamijanD ::

SoncnaStreha je izjavil:

Samo malo škoda mi je sadnega drevja

Dilema: fotosinteza ali fotovoltaika ? :D

MadMax ::

Če ciljaš na predelavo CO2 v O2, FV.
Glavnina FS je itak morje.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Kalibri ::

Dns je kresnu sneg dol s strehe, pes je še živ. Je pa že ves dan v kuči. Najprej je lepo zmrznila gmota snega na edini vrsti snegobranov. Nato je nasulo nov sneg včeraj gor do vrha panelov. Nato sem nekaj z grabljami kremplal dol, ma je bilo zmrznjeno. Danes je vse čisto. Študiram, da bi snegobrane dol pobral. Bolje, da kresne dol tisto malo, kar se nabere od šusa, kot da snegobrani držijo gor sneg in led od celotnega sneženje.
Ali je tudi kaj potrgalo, še nisem opazil.

mihi666 ::

Pri meni se je tudi nabiral sneg ko sem pobral snegobrane dol sneg lepo zdrsi dol. Ampak pri meni ta sneg ne ogroža nikogar, problem je če maš spodaj avto ljudi...

driver_x ::

Mi imamo srečo, da sneg s strehe pada na pločnik, tega pa potem komunala počisti.

Utk ::

driver_x je izjavil:

Mi imamo srečo, da sneg s strehe pada na pločnik, tega pa potem komunala počisti.

Trupla verjetno tudi, ne?

Kalibri ::

Saj tega ni toliko, če sproti drsi dol.

Fiv3er ::

V kolikor želim povečati moč obstoječe elektrarne iz 9 na 13kwp, kakšen je postopek, se odda enaka vloga za soglasje kot prvič z vsemi prilogami? Na obrazcu ne najdem, kje bi lahko označil, da zaprošam samo za povečanje moči.

MacGyver141 ::

Pri elektro gorenjska sem moral samo novo vlogo spisat, brez prilog. Pač dopišeš/spremeniš obstoječo pa novo priključno moč, celotno instalirano moč proizvodnen naprave in moč fotonapetostnih modulov.

Fiv3er ::

Zanima me za elektro Lj.

GregiB ::

Fiv3er je izjavil:

Zanima me za elektro Lj.


(PON-PET med 6.00 in 18.00)
(01) 230 40 03
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

sirotka ::

Fiv3er je izjavil:

V kolikor želim povečati moč obstoječe elektrarne iz 9 na 13kwp, kakšen je postopek, se odda enaka vloga za soglasje kot prvič z vsemi prilogami? Na obrazcu ne najdem, kje bi lahko označil, da zaprošam samo za povečanje moči.


Ne pomeni to konec letnega net meteringa po starem?

feryz ::

Ne, nič to ne pomeni. Pogodbe z dobaviteljem o samooskrbi se ne dotikaš.
Pa četudi, je še celo leto časa.

Ja, enotno vlogo pošlješ na elektro.
Noter imaš obstoječo moč in novo moč.
To je vse.
Možnosti za uspeh pa zelo malo.

sirotka ::

Hvala, potem imam tudi sam še nekaj časa, da to uredim. Je pa tudi pri nas verjetnost nizka, ne dovolijo več novih elektrarn.

telexdell ::

Kalibri je izjavil:

Saj tega ni toliko, če sproti drsi dol.

Poudarek je na "če"...
Pri nas ga je zapadlo preko 50 cm, pa je še ves na strehi. In po izkušnjah iz preteklih let bo še kar nekaj tednov ostal gor. Pa nimam nobenega snegobrana.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Utk ::

Ja, tak sneg te pa v resnici lahk fenta. Če bo vmes še malo pomrznu in ziher bo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Invictus ::

A niso snegolovi obvezni?

Če jih ni gor, potem zavarovalnica ne bo ob nesreči plačala nič.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

driver_x ::

Niso. Niti jih ni mogoče nameščati na vse strehe.

J.McLane ::

Pri snegu na strehi naklon strehe igra zelo pomembno vlogo. V bistvu če bi delal hišo podrejeno najbolj enakomernem dobitku od sonca skozi leto, bi moral postavit hišo z zelo strmo streho na južni strani. Ampak dvmim, da bi kakšna žena odobrila kaj takega. :))
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

telexdell ::

J.McLane je izjavil:

Pri snegu na strehi naklon strehe igra zelo pomembno vlogo. V bistvu če bi delal hišo podrejeno najbolj enakomernem dobitku od sonca skozi leto, bi moral postavit hišo z zelo strmo streho na južni strani. Ampak dvmim, da bi kakšna žena odobrila kaj takega. :))

Saj lahko panele daš na fasado:)

Drugače pa- alpski stil gradnje hiš ima zelo strme strehe. Tudi nesimetrične dvokapnice imajo eno stran položno, drugo pa strmo...Pa v takšnih hišah ne živijo le zakrknjeni samci>:D
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.
««
246 / 318
»»