» »

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Zakaj so solarne elektrarne prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
244 / 324
»»

Utk ::

Če ti bodo pustili, ostalim pa ne, mojega glasu na voltivah ne vidijo.

Koga boš pa potem volil? To je sprejel, mislim da, še Šarec, če ne celo Cerar, dokončno potrdil Janša, Golob je pa zdaj celo prestavil za eno leto, tako da bo še več zajetih v netmetering "za vedno".

lambda ::

Net metering lahko furaš do točke, ko sprejmeš zakon, da ga ne boš več, ali pa do razpada omrežja. Lahko ga sicer za večno za manjši delež SE (tiste, ki so bile do sedaj priključene) - kake logike pravičnosti pa ni v tem. Ampak politiki znajo biti oportunisti (ali pa butlji, kakor vzameš), parcialnih interesov je veliko.

Sicer razumem sebični interes vseh trenutnih lastnikov SE, da stvari ostanejo take kot so.

Ampak nisi mi odgovoril, imaš "za vedno" pogodbo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lambda ()

GregiB ::

lambda je izjavil:

Kako dolgo bo tvoja SE delala po net metering sistemu je politična odločitev. Verjetno nimaš pogodbe za 30 let, ampak jo sproti podaljšuješ, ali pač? Če ti bodo pustili, ostalim pa ne, mojega glasu na voltivah ne vidijo.


Bi bilo dobro, da vsi malo prelistamo zakon o obligacijskih razmerjih.... Načeloma zakoni ne smejo kar tako posegati v že podpisana pogodbena razmerja, lahko pa seveda po mili volji diskriminirajo zoper tiste, ki sklepajo pogodbe po sprejetju zakonov... In ja, pogodba, ki sem jo podpisal pred dnevi je trajna... brez ročnosti, z možnostjo odstopa kupca (mene) z 14 dnevnim odpovednim rokom...

Kakor pa jaz razumem spremembe Net Metering sistema v NL pa gre za to, da oni viške odkupujejo, kar naši štromarji več ne počnejo... in bi naj od 2031 net metering več ne bilo v smislu, ves višek, ki ga ustvariš, sproti prodajaš distributerju (po 0,09€ na kWh), porabo pa plačuješ po tržni ceni...
Bo treba pač po dnevi cote prat...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Utk ::

lambda je izjavil:

Net metering lahko furaš do točke, ko sprejmeš zakon, da ga ne boš več, ali pa do razpada omrežja. Lahko ga sicer za večno za manjši delež SE (tiste, ki so bile do sedaj priključene) - kake logike pravičnosti pa ni v tem. Ampak politiki znajo biti oportunisti (ali pa butlji, kakor vzameš), parcialnih interesov je veliko.

Sicer razumem sebični interes vseh trenutnih lastnikov SE, da stvari ostanejo take kot so.

Ampak nisi mi odgovoril, imaš "za vedno" pogodbo?

Res ne razumem česa ne razumeš. Zdaj imamo kolk, morda 2%, elektrike iz SE, cilj je 10-12%. Po letu 2024. se netmetering za NOVE elektrane ukinja. To je že sprejeto. Ko bomo enkrat na 10%, od tega bo 80% brez netemeteringa, se nihče ne bo več vtikal v tista 2% starih elektrarn, ki bojo počasi itak crkovale.
Pogodba nima datuma trajanja, velja pa za to elektrarno, ki je dobila soglasje.

Kakor pa jaz razumem spremembe Net Metering sistema v NL pa gre za to, da oni viške odkupujejo, kar naši štromarji več ne počnejo.

Sistemov je kolk češ po Evropi. Hrvati vsak mesec obračunajo posebej nižjo in višjo tarifo, na konc leta seštejejo, in potem plačaš razliko po eni in drugi tarifi. S tem da imajo neke faktorje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

GregiB ::

lambda je izjavil:

Ampak nisi mi odgovoril, imaš "za vedno" pogodbo?


So pogodbe z elektrodistributerji, ki jih imajo za odjem tisti, ki nimajo SE datumsko omejene? Moja ni bila...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

feryz ::

Najprej je treba priti do leta 2031 (ali kolikorkoli že), potem bomo pa videli, kaj bomo takrat sklenili z elektrom ali komerkoli že.

Zato pa je cilj čim nižja investicija in čim manjši ROI. Ker jutri lahko drugam zapiha in bomo obviseli z ničvredno navlako na strehah.
Če je investicija poplačana, smo/ste naredili prav, drugače pa šmrk.

PrimoZ_ je izjavil:

Nekateri pa smo delali kaj drugega, pa zato sedaj nimamo tega za opravičevanje, da smo sebične pizde ;)
Okrog tvojega gobezdanja, pa samo tole.
V enem letu sem preko 100 ljudem (veliko tudi s tega foruma), pomagal pri vlaganju papirjev za soglasje. Pač niso vsi za vse in jim to ne gre.
15 ljudem sem pomagal pri nabavi materiala.
Postavil 9 elektrarn (plus svojo), od tega 5 popolnim tujcem (recimo v soboto sem človeka prvič v življenju videl, čeprav je iz moje vasi).
Za vse to nisem dobil niti enega evra, mogoče kakšno malico in nekaj za spit.

Seveda sem delal tudi "kaj drugega" zraven, kot to delate vi, pomembni ljudje.
Zanimiva je zgolj vaša ali pa zgolj tvoja definicija "sebičnih pizd". Če se pogledaš v ogledalo in primerjaš z mano, lahko ugotoviš, da te malo besedni zaklad jebe.

PrimoZ_ ::

feryz je izjavil:


PrimoZ_ je izjavil:

Nekateri pa smo delali kaj drugega, pa zato sedaj nimamo tega za opravičevanje, da smo sebične pizde ;)
Okrog tvojega gobezdanja, pa samo tole.
V enem letu sem preko 100 ljudem (veliko tudi s tega foruma), pomagal pri vlaganju papirjev za soglasje. Pač niso vsi za vse in jim to ne gre.
15 ljudem sem pomagal pri nabavi materiala.
Postavil 9 elektrarn (plus svojo), od tega 5 popolnim tujcem (recimo v soboto sem človeka prvič v življenju videl, čeprav je iz moje vasi).
Za vse to nisem dobil niti enega evra, mogoče kakšno malico in nekaj za spit.

Seveda sem delal tudi "kaj drugega" zraven, kot to delate vi, pomembni ljudje.
Zanimiva je zgolj vaša ali pa zgolj tvoja definicija "sebičnih pizd". Če se pogledaš v ogledalo in primerjaš z mano, lahko ugotoviš, da te malo besedni zaklad jebe.


Hvalevredno, če si res toliko pomagal.

Pač tvoje pisanje o tem da se naj porabi vse, da ne boš kaj šenkal je pač kazalo drugačno sliko, kot sem napisal.

In kot je nekdo drug napisal, planet nam bo hvaležen če bomo malo bolj varčni pri porabi energije.

Utk je izjavil:

lambda je izjavil:

Net metering lahko furaš do točke, ko sprejmeš zakon, da ga ne boš več, ali pa do razpada omrežja. Lahko ga sicer za večno za manjši delež SE (tiste, ki so bile do sedaj priključene) - kake logike pravičnosti pa ni v tem. Ampak politiki znajo biti oportunisti (ali pa butlji, kakor vzameš), parcialnih interesov je veliko.

Sicer razumem sebični interes vseh trenutnih lastnikov SE, da stvari ostanejo take kot so.

Ampak nisi mi odgovoril, imaš "za vedno" pogodbo?

Res ne razumem česa ne razumeš. Zdaj imamo kolk, morda 2%, elektrike iz SE, cilj je 10-12%. Po letu 2024. se netmetering za NOVE elektrane ukinja. To je že sprejeto. Ko bomo enkrat na 10%, od tega bo 80% brez netemeteringa, se nihče ne bo več vtikal v tista 2% starih elektrarn, ki bojo počasi itak crkovale.
Pogodba nima datuma trajanja, velja pa za to elektrarno, ki je dobila soglasje.


Torej če hipotetično vsako leto zamenjam 1 panel imam stalno isto elektrarno pa vedno delujočo :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

lambda ::

GregiB je izjavil:

So pogodbe z elektrodistributerji, ki jih imajo za odjem tisti, ki nimajo SE datumsko omejene? Moja ni bila...

Glede na to, da vas več pravi, da ne, je kot kaže večinoma tako. Dobro subvencijo ste dobili. Če bo omrežje zdržalo zimska polnjenja avtov in TČ, ste zmagali, če ne bo, boste pa v riti kot vsi ostali.

Da pojasnim še težavo net meteringa - nobene motivacije ni za racionalno obnašanje. V trenutkih, ko je lahko cena elektrike na najvišjih vrednostih, imaš 2% populacije, ki bo žgala grelec na polno, da ne bo slučajno od net metering izravnave kaj ostalo.

Utk ::

V trenutkih, ko je lahko cena elektrike na najvišjih vrednostih, imaš 2% populacije, ki bo žgala grelec na polno, da ne bo slučajno od net metering izravnave kaj ostalo.

Tudi če bi vsi to delali z viški, pa ne, ne bi to predstavljajo nobenga deleža v porabi elektrike.
Zakaj pa ne bi raje trgovci z elektriko malo stimulirali, da jim pustiš čim več viška? Ne pa z nekimi 50 evrov, večina pa še to ne.

Akira_ ::

Utk je izjavil:

V trenutkih, ko je lahko cena elektrike na najvišjih vrednostih, imaš 2% populacije, ki bo žgala grelec na polno, da ne bo slučajno od net metering izravnave kaj ostalo.

Tudi če bi vsi to delali z viški, pa ne, ne bi to predstavljajo nobenga deleža v porabi elektrike.
Zakaj pa ne bi raje trgovci z elektriko malo stimulirali, da jim pustiš čim več viška? Ne pa z nekimi 50 evrov, večina pa še to ne.


Pa so SE sploh v interesu trgovcev z elektriko ali je to bolj da so prisiljeni zaradi pritiska EU in zelene agende ?

Ali so poleti res kaki viški elektrike? Ko SE dela najbolje
In koliko je pozimi manjko elektrike? Ko SE dela najslabše

lambda ::

Utk je izjavil:

V trenutkih, ko je lahko cena elektrike na najvišjih vrednostih, imaš 2% populacije, ki bo žgala grelec na polno, da ne bo slučajno od net metering izravnave kaj ostalo.

Tudi če bi vsi to delali z viški, pa ne, ne bi to predstavljajo nobenga deleža v porabi elektrike.
Zakaj pa ne bi raje trgovci z elektriko malo stimulirali, da jim pustiš čim več viška? Ne pa z nekimi 50 evrov, večina pa še to ne.

Še malo komplicirat ane. Rešitev je res enostavna - lastniki SE bi morali energijo prodat, ko jo proizvajajo po ceni kot se takrat odkupuje. Ko jo potrebujejo jo pa odkupit iz omrežja. To, da lahko pozimi na višku potreb pri -10 vzameš iz omrežja tisto kar si na lep julijski dan poslal v omrežje, je neumnost.

Utk ::

lambda je izjavil:

Rešitev je res enostavna - lastniki SE bi morali energijo prodat, ko jo proizvajajo po ceni kot se takrat odkupuje. Ko jo potrebujejo jo pa odkupit iz omrežja. To, da lahko pozimi na višku potreb pri -10 vzameš iz omrežja tisto kar si na lep julijski dan poslal v omrežje, je neumnost.

Jaz sploh ne vidim problema v tem. Ampak to drago zimsko elektriko bojo morali potem plačevat tudi tisti, ki nimajo SE. Mi bomo nekaj prišparali od poletne prodaje, kaj pa oni?
Pa bi reku, da je na lep majski dan elektrika vseeno dražja kot pa na topel zimski večer. Od teh 2% SE v Sloveniji ni zastonj elektrike čez poletje, brez skrbi, TEŠ in JEK delajo na polno. In ne zastonj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

lambda ::

Utk je izjavil:

Jaz sploh ne vidim problema v tem. Ampak to drago zimsko elektriko bojo morali potem plačevat tudi tisti, ki nimajo SE. Mi bomo nekaj prišparali od poletne prodaje, kaj pa oni?

Ja smola, naj se gredo podjetništvo in si še oni naštimajo sončno poleti, če jim bo to pozimi kaj pomagalo.

Utk je izjavil:

Pa bi reku, da je na lep majski dan elektrika vseeno dražja kot pa na topel zimski večer. Od teh 2% SE v Sloveniji ni zastonj elektrike čez poletje, brez skrbi, TEŠ in JEK delajo na polno. In ne zastonj.

Če je res tako, je to še bolje za vse lastnike SE.

Utk ::

Če je res tako, je to še bolje za vse lastnike SE.

Normalno. Zato bi bil jaz malo previden o tem kdo koga subvencionira. Načeloma je čez dan elektrika dražja kot ponoči. To se niti pozimi ne spremeni. Niti tega niso spremenile SE v Sloveniji.

lambda ::

GregiB je izjavil:

lambda je izjavil:

Ampak nisi mi odgovoril, imaš "za vedno" pogodbo?


So pogodbe z elektrodistributerji, ki jih imajo za odjem tisti, ki nimajo SE datumsko omejene? Moja ni bila...

Primer vzorca pogodbe: https://www.petrol.si/binaries/content/...

Kot nemožnost izpolnitve v tej določbi štejejo ... in drugi dogodki (vladni ukrepi, izredna stanja, vojne, embargo, splošne stavke), katerih vpliv na zmožnost izpolnjevanja pogodbenih obveznosti ni mogoče razumno predvideti, jih odpraviti ali se jim izogniti.
V primeru, da izpolnitev pogodbenih obveznosti postane bistveno otežena ali nemogoča zaradi okoliščin višje sile, obveznost preneha za čas in obseg, v katerih je njena izpolnitev bistveno otežena ali nemogoča, če nastalih okoliščin ni mogla preprečiti, odpraviti ali se jim izogniti.

"Za vedno" je očitno nekoliko pogojen.

Utk je izjavil:

Če je res tako, je to še bolje za vse lastnike SE.

Normalno. Zato bi bil jaz malo previden o tem kdo koga subvencionira. Načeloma je čez dan elektrika dražja kot ponoči. To se niti pozimi ne spremeni. Niti tega niso spremenile SE v Sloveniji.

Jaz sem takoj za. Če je tako, bo to samo spodbudilo več SE in vse bo ekonomsko upravičeno in fer.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lambda ()

Utk ::

Jaz sem takoj za. Če je tako, bo to samo spodbudilo več SE in vse bo ekonomsko upravičeno in fer.

Sej to bo zdaj od leta 2024 naprej. Zdaj se bo splačalo postavit čim večjo elektrarno, ne samo toliko kot porabiš, ker boš itak višek dobil plačan. Tudi če malo slabše.
Ne vpliva pa to na stare elektrarne. Razen če bo kater od starih hotel it na novo shemo, to bo lahko naredu.
Samo da stare elektarne niso toliko preddimenzionirane, da bi to imelo strašen smisel. Lahko pa da kdo bolje izolira hišo in bo imel več viška. Potem se mu bo splačalo it na nov sistem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

lambda ::

Trenutno hočejo, da kupiš še hranilnik (baterijo). Naredi izračun, če se splača (in upoštevaj subvencijo ter življenjsko dobo), pa boš videl kje smo ...

telexdell ::

lambda je izjavil:


Še malo komplicirat ane. Rešitev je res enostavna - lastniki SE bi morali energijo prodat, ko jo proizvajajo po ceni kot se takrat odkupuje. Ko jo potrebujejo jo pa odkupit iz omrežja. To, da lahko pozimi na višku potreb pri -10 vzameš iz omrežja tisto kar si na lep julijski dan poslal v omrežje, je neumnost.

Mi lahko zaupaš, kako nek sistem obračuna porabe električne energije vpliva na zagotavljanje zadostni potreb električne energije za vsak dan v letu? Neto meritve niso nič drugega kot obračun porabljene električne energije. Popolnoma enako ti VT in MT cena. Pozimi imaš večkrat, da je preko dneva +, preko noči pa -10°C ali več ali da je tako danes kot včeraj svinjsko mrzlo, pa je zaradi ure dneva ali praznika elektrika polovico cenejša. Če cena vpliva na proizvodnjo elektrike potem vsekakor morajo ukiniti VT/MT cene kot bi morali neto meritve.
Če pogledamo drugače- proizvajalci iz različnih virov proizvajajo elektriko, katero od njih odkupujejo trgovci, po takšni ceni da proizvajalci pokrijejo vse stroške in imajo nek profit. Trgovci pa potem to elektriko prodajajo odjemalcem po takšni ceni, da pokrijejo vse svoje stroške in imajo nek profit. Večina odjemalcev jim elektriko plača z denarjem manjšina pač z električno energijo. Zadovoljni so tako proizvajalci kot trgovci in večina odjemalcev. Manjšina bi se pač rada zaradi zavisti zgrizla nohte do kosti, ker pač ni pomembno, če njim krava crkne, važno da sosedu tudi.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Utk ::

lambda je izjavil:

Trenutno hočejo, da kupiš še hranilnik (baterijo). Naredi izračun, če se splača (in upoštevaj subvencijo ter življenjsko dobo), pa boš videl kje smo ...

Jaz ga sem naredil za pogoje, ki so takrat veljali in bojo veljali do nadaljnega. I'm good.

Manjšina bi se pač rada zaradi zavisti zgrizla nohte do kosti, ker pač ni pomembno, če njim krava crkne, važno da sosedu tudi.

Haha. Točno tako. Kdo bo nazadnje lažje plačal "realno" ceno zimske elektrike pri -15, tist, ki je dal 10 jurjev za elektrarno in poleti prodal za jurja elektrike, ali tist, ki nima nič od tega?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

telexdell ::

Le zakaj takšna fama, da bi elektrika pri -15°C morala biti dražja kot npr. pri +30°C? Za JE ali TE je celo boljše, da je zunaj bolj hladno, saj hladilni stolpi bolje opravljajo svoje delo in zato delujeta z boljšimi izkoristki= proizvodna cena 1kWh elektrike je nižja. Pogledati je treba še, koliko elektrike se porabi za ogrevanje in koliko za hlajenje. Večina večstanovanjskih hiš, ustanov, poslovnih zgradb... se ne ogreva na elektriko, poleti pa se hladi s klimami. Te zgradbe porabijo več elektrike poleti, kot pozimi. Če pa pogledamo potrebe po hlajenju da proizvodnji procesi lahko potekajo je tehtnica še bolj na strani večje porabe elektrike za hlajenje kot pa se porabi za ogrevanje. Stvar je drugačna le pri tistem manjšem deležu individualnih hiš, kateri se ogrevajo na TČ. Ti pa porabijo tak zanemarljiv delež elektrike, da to nikakor ne more kakorkoli vplivati na različne cene energij ob različnih letnih časih. Nekateri se očitno imajo za večje deležnike kot dejansko so.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Invictus ::

Tisti, ki ni zapravil 10 jurjev za elektrarno >:D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

telexdell ::

Invictus je izjavil:

Tisti, ki ni zapravil 10 jurjev za elektrarno >:D.

Tisti, kateri ni zapravi xxx jurjev za SE je pa vsaj toliko, če ne več zapravil za porabljeno električno energijo. In dokler bo elektrarna obratovala, zapravljal za porabljeno električno energijo več kot tisti, kateri je elektrarno postavil, pa kakršni koli obračun si bodo še namislili.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

lambda ::

telexdell je izjavil:

Le zakaj takšna fama, da bi elektrika pri -15°C morala biti dražja kot npr. pri +30°C?

Dvomim, da je to kdo rekel. Govora je samo o cenovnih viških (naj bodo v vročinskih valovih ali pa hladnih oblačnih brezvetrovnih zimskih dneh). Sončne elektrarne so super za poletno vročino, pozimi so pa neuporabne. Trditve, da si upravičen pozimi vzeti iz omrežja kar si poleti poslal notri so precej pdoobne kot bi zagovarjal, da je povsem logično da lahko 2033 vzameš iz omrežja ves višek ki si ga 2023 poslal v omrežje, ker imaš pač tako pogodbo. Lahko bi jo sicer imel, ne bi pa spremenilo dejstva, da je to nesmisel.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lambda ()

telexdell ::

lambda je izjavil:

telexdell je izjavil:

Le zakaj takšna fama, da bi elektrika pri -15°C morala biti dražja kot npr. pri +30°C?

Dvomim, da je to kdo rekel. Govora je samo o cenovnih viških (naj bodo v vročinskih valovih ali pa hladnih oblačnih brezvetrovnih zimskih dneh). Sončne elektrarne so super za poletno vročino, pozimi so pa neuporabne. Trditve, da si upravičen pozimi vzeti iz omrežja kar si poleti poslal notri so precej pdoobne kot bi zagovarjal, da je povsem logično da lahko 2033 vzameš iz omrežja ves višek ki si ga 2023 poslal v omrežje, ker imaš pač tako pogodbo. Lahko bi jo sicer imel, ne bi pa spremenilo dejstva, da je to nesmisel.

Na stvar lahko gledaš tako ali drugače. V nobenem primeru pa ne moreš v omrežje nekaj dajati, če omrežje tega ne more sprejeti ali iz omrežja nekaj jemati, če tega v omrežju ni. Življenje ti bo precej lažje če boš neto meritve jemal takšne kot so bile mišljene in takšne kot so. Niso nič drugega kot način plačila porabljene elektrike. Ti plačuješ porabljeno elektriko z denarjem, lastnik SE pa plačuje elektriko z elektriko. Trgovec kot posrednik pa pri tem pobere profit- tako brezplačne viške elektrike kot tudi razliko med VT, kateri prejema in večinoma MT katero vrača lastniku SE. In lastnik SE (razen redkih bolnikov kateri bi naredili karkoli, da le ne bi komu podarili kakšne kWh elektrike) Ne porabijo niti kWh elektrike več poleti in niti kWh elektrike več pozimi, kot bi jo če SE sploh ne bi imeli. Normalen človek se pač zaveda, da je energija redka dobrina, s katero je treba delati racionalno in kljub temu, da porabo plačuje z elektriko ugasne luč v prostoru, katerega zapusti ali kupuje varčne aparate ali ogreva prostore ko je potrebno ali...
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

phnj90 ::

Fotoni poganjajo SE, ne vročina, temperatura panelov 25oC je idealna, višja ali nižja pomenita manj outputa. Tudi pozimi SE niso neuporabne, output je nekje 15-20% poletnega, vendar ne toliko zaradi mraza kot megle, oblačnosti in nižje virtualne trajektorije sonca. K sreči je bil zadnji teden decembra zelo sončen, kar je pomenilo manjšo porabo TČ in dodatne kWh na SE, mesečna proizvodnja je bila višja kot pri marsikom na forumu z 'večjo' SE in izid prvega leta je v črnem - s pozitivno ničlo (160 kWh viška). Nesmisel ali ne, pogojev si nismo izmislili nepravičniški investitorji ampak smo jih upoštevali pri kalkulaciji v inflacijskem obdobju. Prag rentabilnosti sicer še ni dosežen ampak smo optimistični, če ne bo kakšne diabolus ex machina posega na nivoju EU v naslednjih letih, kar pa velja tudi za druge oblike investiranja ali varčevanja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: phnj90 ()

Utk ::

Trditve, da si upravičen pozimi vzeti iz omrežja kar si poleti poslal notri so precej pdoobne kot bi zagovarjal, da je povsem logično da lahko 2033 vzameš iz omrežja ves višek ki si ga 2023 poslal v omrežje, ker imaš pač tako pogodbo. Lahko bi jo sicer imel, ne bi pa spremenilo dejstva, da je to nesmisel.

Kaj tako idiotskega pa lahko izjavi samo popoln idiot na slo-techu.

To kar si ti rekel je praktično isto kot da bi rekel, kako zaboga ti neka firma kar da avto, če si pa ti programiral 2000 ur za čisto neko drugo firmo. Se slišiš kakšen idiot si?

Zarad mene mi komot plačujejo 1 cent, 10 centov, ali pa 100 evrov, čisto vseeno mi je, poleti za elektriko, jaz bom pa enako pozimi plačeval njim nazaj. Ker tudi ti plačuješ enako za elektriko poleti in pozimi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

BigWhale ::

lambda je izjavil:

Trditve, da si upravičen pozimi vzeti iz omrežja kar si poleti poslal notri so precej pdoobne kot bi zagovarjal, da je povsem logično da lahko 2033 vzameš iz omrežja ves višek ki si ga 2023 poslal v omrežje, ker imaš pač tako pogodbo. Lahko bi jo sicer imel, ne bi pa spremenilo dejstva, da je to nesmisel.


Zakaj bi bil nesmisel, da se elektriklo placuje z elektriko? Tvoja primerjava je sicer nesmiselna, vkljucije nek izmisljen in absurden scenarij.

Net metering kot ga imamo sedaj, je dost dober nacin za kickstartat zanimaje za SE. Early adopterjem se splaca dat kak benefit, na koncu nam je vsem v interesu da poleti skurimo cim manj premoga. Za pozimi ze vemo, da ga ne bomo skuril bistvno manj.

telexdell ::

phnj90 je izjavil:

Fotoni poganjajo SE, ne vročina, temperatura panelov 25oC je idealna, višja ali nižja pomenita manj outputa. Tudi pozimi SE niso neuporabne, output je nekje 15-20% poletnega, vendar ne toliko zaradi mraza kot megle, oblačnosti in nižje virtualne trajektorije sonca. K sreči je bil zadnji teden decembra zelo sončen, kar je pomenilo manjšo porabo TČ in dodatne kWh na SE, mesečna proizvodnja je bila višja kot pri marsikom na forumu z 'večjo' SE in izid prvega leta je v črnem - s pozitivno ničlo (160 kWh viška). Nesmisel ali ne, pogojev si nismo izmislili nepravičniški investitorji ampak smo jih upoštevali pri kalkulaciji v inflacijskem obdobju. Prag rentabilnosti sicer še ni dosežen ampak smo optimistični, če ne bo kakšne diabolus ex machina posega na nivoju EU v naslednjih letih, kar pa velja tudi za druge oblike investiranja ali varčevanja.

Paneli imajo negativni temperaturni koeficient. To pomeni, da nižja kot je temperatura boljši izkoristek imajo. V katalogih so podane karakteristike za neko specifično temperaturo. To pa zaradi tega, da se lahko različni paneli primerjajo med seboj, ne pa, da ima tam najboljši izkoristek.
Pozimi običajno velja zakonitost- več sonca, večji mraz in bolj gnilo kot je vreme, bolj toplo je. Če torej pozimi SE proizvajajo veliko pomeni, da bodo TČ bolj trošile elektriko.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

krucymucy ::

Utk je izjavil:


Pa bi reku, da je na lep majski dan elektrika vseeno dražja kot pa na topel zimski večer. Od teh 2% SE v Sloveniji ni zastonj elektrike čez poletje, brez skrbi, TEŠ in JEK delajo na polno. In ne zastonj.

TEŠ letos, do danes opoldne, ni delal še nič.

Kakorkoli, z vsakim MWh pridelanim iz SE se pokuri 400 kil premoga manj.
Niti ni vazno ali poleti ali pozimi. Neka povprecna SE letno prihrani 5 ton premoga.

FoxKnox ::

Net metering je predvsem v korist trgovcem z električno energijo in nočna mora SODO .
Trgovci so vaše viške sproti prodali lokalnim odjemalcem. torej vašim sosedom po trenutno zamejeni ceni ali še bolje, prodali so ga kakemu podjetju po 5x višji ceni.
Obenem so zakupili elektriko za vas, ko jo boste rabili po najnižji možni ceni na borzi. Win win situacija.
Edino kar ima SODO od vas, je omrežnina in veliko motnjo v omrežju ob maksimalnem sončnem dnevu. Zato bodo enostavno blokirali oddajo v omrežje . Omrežje kot zastonj baterija ? NO GO. Nabavi svojo in bodi samozadosten .Brez omrežja.
Net metering je samo še za tastare, dokler jim deluje SE ali dokler se nek kravatkar ne spomne, da to ni v skladu z neko uredbo in se ukine za vse. Ravno tako, kot se je ukinilo plačevanje oddane električne energije.
Čez ene 10 let se bo politika hvalila, da imajo zavedno prebivalstvo, ki je omogočilo doseg zelene agende o 25 % pokritosti z obnovljivimi viri, Obenem pa bo javni promet, gospodarstvo in proizvodnja gnana na dizel, zemelski plin, kurilno olje in kolm. BE SMART OR BE GREEN .

lambda ::

BigWhale je izjavil:

Zakaj bi bil nesmisel, da se elektriklo placuje z elektriko? Tvoja primerjava je sicer nesmiselna, vkljucije nek izmisljen in absurden scenarij.

Net metering kot ga imamo sedaj, je dost dober nacin za kickstartat zanimaje za SE. Early adopterjem se splaca dat kak benefit, na koncu nam je vsem v interesu da poleti skurimo cim manj premoga. Za pozimi ze vemo, da ga ne bomo skuril bistvno manj.

Priznam, pretiran scenarj. Ampak tako flat-rate cena elektrike za odjemalce kot net metering za SE kot še kaj drugega so zgolj sistemi, ki se uporabljajo zaradi enostavnosti in zato ker je bilo v preteklosti ob obilju elektrike in dokaj enakomerno razporejeni proizvodnji to možno. Dvomim, da bo čez desetletje ali dve še vedno (vsaj glede na kao "zeleno" smer brez jedrske, ki si jo je zamislil dobršen del EU). Če se motim, bom neizmerno vesel in v tem primeru mi je popolnoma vseeno, če vsak slehernik fura net metering. Elektrika je nekako fungible med sezonami dokler je sistem uravnotežen, ko ni več pa omrežje ne more biti zastonj medsezonska baterija.

phnj90 ::

telexdell je izjavil:


Napisal sem samo povzetek iz tega, moje poznavanje teorije in materialov je veliko prešibko za bolj detaljno debato.

Pri nas pozimi sicer maksimalni trenutni output zdaleč ne dosega poletnega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: phnj90 ()

krucymucy ::

phnj90 je izjavil:



Pri nas pozimi sicer maksimalni trenutni output zdaleč ne dosega poletnega.

To je samo zaradi kota. Ce bi imel panele montirane pravokotno na sonce bi bil enak oz. vecji zaradi nizje temperature.

phnj90 ::

krucymucy je izjavil:

To je samo zaradi kota. Ce bi imel panele montirane pravokotno na sonce bi bil enak oz. vecji zaradi nizje temperature.

Ja, to morebitno vedenje nam prav nič ne koristi in je brez vrednosti, naši paneli so statični, iščemo optimalno temperaturo, ki je morda lahko posledica tudi kota obsevanja v sezoni, ne rečem. Zame se tu stvar konča, ker ne morem kaj veliko eksperimentirati, ko bom dejansko doživel drugače, bom napisal v temo. Vi pa kar nadaljujte.

Aja, shit, napisal sem idealna najprej, se opravičujem, dejanska idealna bi bila potem -273C?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: phnj90 ()

wcpapir ::

Z net meteringom ima probleme samo in izključno par forumašev slo techa in prav nihče drug.

Fanatiki se pač najdejo ;)

Utk ::

wcpapir je izjavil:

Z net meteringom ima probleme samo in izključno par forumašev slo techa in prav nihče drug.

Fanatiki se pač najdejo ;)

Sej z električnimi avti je isto.

wcpapir ::

krucymucy je izjavil:

phnj90 je izjavil:



Pri nas pozimi sicer maksimalni trenutni output zdaleč ne dosega poletnega.

To je samo zaradi kota. Ce bi imel panele montirane pravokotno na sonce bi bil enak oz. vecji zaradi nizje temperature.

Pri meni zimski max output ni tako zelo zdaleč vstran od poletnega. Kot 45 stopinj.

Utk je izjavil:

wcpapir je izjavil:

Z net meteringom ima probleme samo in izključno par forumašev slo techa in prav nihče drug.

Fanatiki se pač najdejo ;)

Sej z električnimi avti je isto.

Fantaxirajo tam ki res ni težac, koga boli k*** kdaj kdo porabi elektriko, tudi geni jonkupoje pavšalno in lahko izbereš, da boš koristil le sončno energijo, luč pa sveti po temi isto, pa tč tud dobro leti ponoci ceprav je na racunu 100% soncna energija.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: wcpapir ()

telexdell ::

phnj90 je izjavil:



Aja, shit, napisal sem idealna najprej, se opravičujem, dejanska idealna bi bila potem -273C?

Še bolj prav bi bilo, če bi napisal 0K.
Da jer pozimi manjša proizvodnja je nekako logično. Pozimi je dan dolg tam 8 ur, polet pa 16 ur. Če je zaradi temperatur izplen mogoč 5% boljši je zaradi časa trajanja dneva poleti vsaj 50% boljši. Potem je tu še število sončnih dni pa si tam nekje na 20...30%.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

SambaShare ::

Pa zaradi nižjega kota sonca pozimi mora biti izkoristek slabši, ni važno kako pravokotno imaš panele. Če ne drugega, ima svetloba skozi atmosfero daljšo pot in je več sipanja.

phnj90 ::

telexdell je izjavil:

phnj90 je izjavil:



Aja, shit, napisal sem idealna najprej, se opravičujem, dejanska idealna bi bila potem -273C?

Še bolj prav bi bilo, če bi napisal 0K.
Da jer pozimi manjša proizvodnja je nekako logično. Pozimi je dan dolg tam 8 ur, polet pa 16 ur. Če je zaradi temperatur izplen mogoč 5% boljši je zaradi časa trajanja dneva poleti vsaj 50% boljši. Potem je tu še število sončnih dni pa si tam nekje na 20...30%.

Napisal sem trenutni maksimalni output. Tudi tole ni dovolj precizno?

Izgleda, da potrebujem fizikalno podkovanega odvetnika v tej temi ali kaj :-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: phnj90 ()

nejc_nejc ::

dejet vi men neštromarju tole razložit:

Konec letošnjega leta 2022 bo v Sloveniji stalo 724 megavatov sončnih elektrarn, so ocenili v Združenju slovenske fotovoltaike (ZSFV), kar bo za 258 megavatov več kot konec leta 2021. Pri oceni so...

Moč na pragu elektrarne NEK: 696 MW

torej 1:1

delež proizvodnje:



???

PrimoZ_ ::

Inštalirana moč nima veliko skupnega z proizvodnjo.

Če bi sonce svetilo 24/7 na vse SE, potem bi primerjava z NEK držala.
Ampak ker ne, je pač proizvodnja za 20x manjša.

Drugače rečeno, inštaliran MW panelov bo pri nas na leto dal ~1GWh električne energije.

Sedaj pa pogooglej koliko gwh na leto da nek.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PrimoZ_ ()

nejc_nejc ::

ok
Samo kje je tukaj iz državnega vidika zagotoviti konstantno proizvodnjo, glede na konstantno porabo?

telexdell ::

nejc_nejc je izjavil:

ok
Samo kje je tukaj iz državnega vidika zagotoviti konstantno proizvodnjo, glede na konstantno porabo?

Poraba je daleč od konstantne. Razlikuje se po urah dneva, pa podnevi/ponoči, pa delavnik/vikend pa... Zaradi tega ima TEŠ (JEK zaradi zastarelosti nekaj manj ali sploh nič) možnot prilagajanja proizvodnje. In tako kot lahko TEš zmanjša proizvodnjo ponoči, ko ne je odvzem manjši in ne delujejo sončnice, da bi lahko vplivale na njeno proizvodnjo ta lahko TEŠ tudi zmenjaš proizvodnjo, ko SE delajo na polno. Na ta način pokuriš manj premoga, manj se segreva ozračja, več krav bo preživelo in več steakov bomo lahko pojedli.

telexdell je izjavil:

nejc_nejc je izjavil:

ok
Samo kje je tukaj iz državnega vidika zagotoviti konstantno proizvodnjo, glede na konstantno porabo?

Poraba je daleč od konstantne. Razlikuje se po urah dneva, pa podnevi/ponoči, pa delavnik/vikend pa... Zaradi tega ima TEŠ (JEK zaradi zastarelosti nekaj manj ali sploh nič) možnot prilagajanja proizvodnje. In tako kot lahko TEš zmanjša proizvodnjo ponoči, ko je odvzem manjši in ne delujejo sončnice, da bi lahko vplivale na njeno proizvodnjo tako lahko TEŠ tudi zmanjša proizvodnjo, ko SE delajo na polno. Na ta način pokuriš manj premoga, manj se segreva ozračja, več krav bo preživelo in več steakov bomo lahko pojedli.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

Matevz96 ::

nejc_nejc je izjavil:

dejet vi men neštromarju tole razložit:

Konec letošnjega leta 2022 bo v Sloveniji stalo 724 megavatov sončnih elektrarn, so ocenili v Združenju slovenske fotovoltaike (ZSFV), kar bo za 258 megavatov več kot konec leta 2021. Pri oceni so...

Moč na pragu elektrarne NEK: 696 MW

torej 1:1

delež proizvodnje:



???


Kot so že drugi rekli NEK deluje praktično ves čas (na vsakih 18 mesecev se ustavi za 1 mesec) sončna pa deluje cca. 1000 ur na leto (1 kw inštalirane moči proizvede 1000 kWh).

Da bo še malo bolj zanimivo polovica elektrike iz NEK pripada Hrvaški. Ne vem pa če je to upoštevano v tem grafu
#hooldthedoor

krucymucy ::

Matevz96 je izjavil:



Da bo še malo bolj zanimivo polovica elektrike iz NEK pripada Hrvaški. Ne vem pa če je to upoštevano v tem grafu


Ni upostevano, tudi eles na svoji strani navaja polno moc JEK, torej ~700MW.

krucymucy ::

nejc_nejc je izjavil:

dejet vi men neštromarju tole razložit:

Konec letošnjega leta 2022 bo v Sloveniji stalo 724 megavatov sončnih elektrarn, so ocenili v Združenju slovenske fotovoltaike (ZSFV), kar bo za 258 megavatov več kot konec leta 2021. Pri oceni so...

Moč na pragu elektrarne NEK: 696 MW

torej 1:1

delež proizvodnje:



???

Izkoristek SE v Sloveniji je nekih 12-13%. Torej bo vsega skupaj ~800GWh/leto ali 320.000 ton premoga manj.
30% je izkoristek na lep dolg poletni dan brez oblacka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krucymucy ()

driver_x ::

Po takem izračunu je izkoristek moje 10% (na letni ravni) oz. 22% na najboljši poletni dan.

papirza ::

Živijo.

Oče razmišlja, da bi si tudi on postavil SE. Rabil bi vašo ponoč, katerega izvajalca priporočate?
Oče je rekel, da bi najraje prek GEN I to uredil. Kakšne imate kaj izkušnje z njimi?
Verjetno imajo svoje podizvajalce, kako so pa kaj odzivni?

BigWhale ::

telexdell je izjavil:

Paneli imajo negativni temperaturni koeficient. To pomeni, da nižja kot je temperatura boljši izkoristek imajo.


Je pa zaradi tega nekaj vec izgub na kablih. All in all zaradi manj svetlobe in manjsega vpadnega kota svetlobe, paneli proizvedejo precej manj energije kot poleti. To, da so bolj ucinkoviti jim ne pomaga kaj dosti.
««
244 / 324
»»