» »

Excel, štetje do naslednjega izpolnjenega pogoja

Excel, štetje do naslednjega izpolnjenega pogoja

mirch ::

Imam problem (glej priloženo sliko). Namreč narediti moram plan polic, katere se bi pozneje dodajale ali odvzemale. Torej kako izračunat, koliko placa je med policama, ko katero odvzameš ali dodaš. Imaš neko določeno višino predelka/stopnjo, za katerega lahko polico povišaš ali znižaš (torej gor poskakuješ po stopnicah za vedno fiksno mero gor ali dol).

Torej če imaš polico 4 in 12, je med policama X, če pa še dodaš polico 8, pa je med polico 4 in 8 vrednost Y med 8 in 12 pa vrednost Z.

COUNT funkcija je odlična (saj poskakujem za enake predelke, torej me samo zanima za koliko predelkov skočim ali padem), vendar če bi jih lahko povedal, kako daleč naj šteje - če vmes dodaš polico, naj šteje le do te police. In potem če vmes vklopi polico, da tudi za to polico izračuna do naslednje, koliko je placa.

Malo komplicirano, upam da boste razumeli :)

  • zavaroval slike: Gandalfar ()

joze-67 ::

Pomagaš si lahko tako, da v pomožnem stolpcu delaš delne vsote, ki jih resetiraš ob pojavu nove police.

Recimo, da imaš v A1:A200 karakteristično funkcijo polic (TRUE/1 ... polica je tam, FALSE/0 ... police ni).
V stolpec B daš potem formule
B1: 1
B2: =1 + if(A2;0;B1)
B3..B200: kopiraš B2

Sedaj imaš pred vsako polico (eno vrstico prej) velikost prejšnje police. Od tu naprej je stvar domišljije. Če želiš ta števec imeti poleg police, v stolpec C zapišeš formule
C200: =B200
C199: =if(A200;B199;C200)
C1..C198: kopiraš C199

Lahko v posebno tabelco narediš seznam polic in njihovih višin. Na podoben način, kot si delal delne vsote, oštevilčiš police (1, 2, ...). Potem uporabiš vloookup, da poiščeš i-to polico in vzameš, kar je v stolpcu C. Itd itd

smetko ::

poizkusi uporabiti funkcijo match
Primer:
če imaš v koloni A z TRUE/FALSE uznačeno, kje imaš polico.
najnižja polica(dno) naj bo vedno true, uporabi spodnjo formulo za 1. vrstico, potem jo pa skopiraj navzdol.
=IF(A1;MATCH(TRUE;A2:A$14;0);"")
No comment

mirch ::

Hvala joze-67 in hvala smetko!!!

Uporabil smetkov predlog in deluje odlično. Le da moram najt manjši popravek, namreč pri meni se prva polica začne od spodaj (žal tako je narejeno oziroma oštevilčeno skladišče za katerega se to dela).

Oziroma moram narediti tako, da bo prva polica kazala prostor med 1 in drugo polico, ter druga kazala prostor med 2 in 3 polico.

Ko z to smetkovo funkcijo mi prikazuje npr. pri tretji polici prostor med 2 in 3. Bolje bi bilo če bi to informacijo prikazovalo pri drugi. Mogoče! Če bi bilo to smiselno, moram še dobro premislit:)

Ampak nima veze! Hvala za pomoč!!! To je velik korak naprej, ko me je to najbolj mučlo!!! :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mirch ()

smetko ::

Poizkusi z:
v 15 linijo skopiraj spodnjo formulo in jo skopiraj navzgor.
A1 naj bo vedno true.
=MATCH(2;INDEX(1/($A$1:$A14=TRUE);0))
No comment

mirch ::

Super ... tisoč krat hvala! Sploh nisem vedel za MATCH funkcijo vse do danes:)

Uspela zadnje formula. Ker imam določene višinske razrede, sem pozneje z nekaj množenja in odštevanja dobil kar sem hotel (da ob vsaki "vklopljeni" polici izpiše višino police)

Dela super! :) Hvala ti smetko!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

EXCEL vgnezdenje dveh vlookup funkcij?

Oddelek: Programska oprema
101850 (1549) prtenjam
»

Microsoft Excel in funkcija za datum - starejše mlajše

Oddelek: Programiranje
61032 (911) mgermo
»

Excel - kako odšteti odstotek le pozitivnim številom v stolpcu

Oddelek: Pomoč in nasveti
7997 (900) luzork
»

Excel Težava - fukncija

Oddelek: Pomoč in nasveti
202461 (2154) smetko
»

programiranje krožek(pomoč)

Oddelek: Pomoč in nasveti
442718 (1706) Marat

Več podobnih tem