» »

računalnik se ne zažene

računalnik se ne zažene

Tine:) ::

Pozdravljeni,
kolega mi je prinesel računalnik, ki že kakšno leto ne dela, da mal pogledam, če bi se dal kej narest. Računalnik se ob pritisku na gumb za vklop nikakor ne odzove.

Zadeve sem se lotil tako, da sem odstranil vse naprave, ki za začetni zagon (vsaj vrtenje ventilatorjev in piska preko motherboard speakerja) niso potrebne.

Poenostavljen sistem sestavljajo:
Napajalnik: 480w
Osnovna plošča: Asus A8N5X (http://www.asus.com/Motherboards/AMD_So...
Procesor: AMD Athlon 64 Processor
RAM: 512Mb

Opis stvari, ki sem jih že naredil:

Najprej sem opazil, da ko prižgem napajalnik, da se prižge zelena lučka na osnovni plati, ki nepretrgoma sveti. tudi ventilatorji se zavrtijo za dva ali tri obrate. Po priklopu tipkovnice preko PS2 vhoda sem opazil nepretrgano utripanje vseh treh diod na tipkovnici (Scroll Lock, Num Lock in Caps Lock), česar si ne znam razložiti. Po pritisku na power gumb se ne zgodi nič.

Nato sem se odločil sprobati RAM. Vstavil sem ga v vse štiri reže in nato poiskusil še z drugim Ramom in vsakič je rezultat enak kot sem opisal zgoraj.

Nato sem zamenjal napajalnik. Vse se je zgodilo enako kot prej, a ob pritisku pa power gumb so se tokrat za približno dve sekundi zagnali vsi ventilatorji in se nato ugasnili (iz speakerja ni bilo nobenega zvoka). Po tem mi tega pojava ni uspelo ponoviti.

Nato sem zamenjal še kabel od napajalnika in spet se je zgodilo, da so se ventilatorji za kratek čas vrteli nato pa ustavili. tudi to se je zgodilo samo enkrat.

No zdej pa ne vem več, kaj bi še lahko naredil. Glede na zgornji opis mislim, da je kolegu crknila matična plošča, nisem pa ravno 100% prepričan.

Če ma kdo kšne ideje, kaj bi lahko bilo narobe oziroma kaj bi še lahko naredil, da bi z večjo sigurnostjo identificiral nedelujočo komponento naj prosim pove.

Za vse ideje in predloge se vam zahvaljujem že vnaprej.
Lep pozdrav!

Duhec ::

Zdaj, ko si napajalnik že zamenjal ostane še pregled, če so na plati kakšni napihnjeni kondenzatorji ali pa da so spustili dušo.
Naredi Clear Cmosa glede na navodila.
PS/2 tipkovnico ne vklapljaj, ko je plata pod napetostjo ampak prej, predno daš plato/napajalnik pod štrom.
Poročaj.

Tine:) ::

Duhec je izjavil:

Zdaj, ko si napajalnik že zamenjal ostane še pregled, če so na plati kakšni napihnjeni kondenzatorji ali pa da so spustili dušo.
Naredi Clear Cmosa glede na navodila.
PS/2 tipkovnico ne vklapljaj, ko je plata pod napetostjo ampak prej, predno daš plato/napajalnik pod štrom.
Poročaj.


Pri fizičnem pregledu plošče nisem opazil nisem opazil nobenih posebnosti (nobeden od kondenzatorjev ni videti napihnjen ali kako drugače deformiran, tudi na plati nisem opazil nobenih drugih poškodb)

Clear CMOS sem že naredil, a se situacija ni izboljšala.

Tipkovnica sedaj je priključena na plato, še preden je plata pod napetostjo. Zanimivo je tudi to, da lučke ne vtripajo vsakič ko priklopim napajalnik ampak le občasno.

Hvala za predlog in lep pozdrav!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

@ ne dela.... halp?

Oddelek: Strojna oprema
368505 (7373) tiran1
»

Računalnik se ne zažene (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
535648 (4584) svetetko
»

PC ugasnil in po ponovnem zagonu ne deluje več.

Oddelek: Strojna oprema
131954 (1693) francek1
»

Težave po resetu

Oddelek: Pomoč in nasveti
6822 (760) Duhec
»

PC se ne zažene

Oddelek: Pomoč in nasveti
131419 (1271) reef00

Več podobnih tem