» »

Računalnik ne boota CDja, po BIOSih utripa le črtica

Računalnik ne boota CDja, po BIOSih utripa le črtica

DoberDan ::

Pozdravljeni!

Za sestrično popravljam precej star računalnik z matično 8RDA+.
Strojni del naj bi delal, čeprav se porabil precej časa, da je nehal javljati vse možne napake glede flopy diska, ide kabla itd.

Sedaj sem prav zvezal. Na plati sta dva ide vhoda. Master gre na hdd, slave drug kabelj pa na cdrom.

Ko računalnik zaženem, se normalno pokažejo biosi, vse se odvrti, potem pa čertica. To je tisto zadnje okno, preden se začnejo nalagati windowsi, ko so inštalitani. No, tu niso.

Torej, v biosih sem vse naštimal da je first bootable device cdrom.
Cd z W XP vstavim, komp se prižge, možnosti, da bi bootal v cd, pa ne da. Ko gre okno z biosi mimo, začne z skrajem zgornjem levem kotu utripati črtica za presledek. To je to.


Kako to kišto pripraviti, da bo bootala? Cd je ok. Sem probal z večimi različnimi cdji ali dvdji, tudi uradnimi. Torej ni napaka v cdju.
V optični enoti tudi ne, ker imam doma štiri in je pri vseh isto. Prosim za pomoč, kaj v biosih naštimat.
Verzija biosa: awardbios v6 oopg phoenix

Hvala za pomoč!

amigo_no1 ::

Pri tebi ti ploščki bootajo ?
Dvd enota je zaznana ?

Kondenzatorji na MB so ok ?


Priklopi dvd enoto na drugem kablu na master in ustrezno nastavi jumper na dvd enoti.

DoberDan ::

Seveda, ploščki so velikrat uporabljeni. Delajo 100%.
Dvd enota je zaznana.
Kondenzatorji? Glede tega nevem, se ne spoznam tok. Pač, vse je vidt okej. Lepo očiščeno, vse stoji tam, kjer predvidevam da bi moralo.

Možnosti, da bi bootal mi ne da. Mora biti nekaj v biosih narobe nastavljeno. Sploh zato, ker se že cel dan s tem ukvarjam - zjutraj mi je bootalo v dvd in se je nalaganje že začelo. Potem sem nekaj prekinil, še preurejal kable ipd, sedaj ne dela.

Dvd mora biti torej sigurno na master?

Evo slike biosov:
















Kaj naj v biosih spremenim?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DoberDan ()

amigo_no1 ::

Strojni del naj bi delal, čeprav se porabil precej časa, da je nehal javljati vse možne napake glede flopy diska, ide kabla itd.

Kako si to rešil ?

Dvd mora biti torej sigurno na master?

Ni nujno, a lahko da ima svoje muhe.
Pri win xp setup ponavadi napiše, "press any key to boot from cd".

Če priklopiš samo dvd enoto brez hdd, je kaj drugače ?

Bios nastavitve izgledajo ok.

Kako izgleda dober in kako slab kondenzator?
https://slo-tech.com/clanki/06002/

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: amigo_no1 ()

tony1 ::

CD enota je lahko malo zje6ana. Sicer še dela, ampak bootati pa ne zna. Preizkusi, če bootanje s te enote&ploščka deluje na kakšnem drugem kompu... ;)

DoberDan ::

Občasno mi pri prvi sliki biosov spodaj z rdečo utripa vdd 1,30V. Včasih pa je na 1,60V in je okej:


No sedaj mi boota v cd in dvd, samo ne morem nič. Pri cdju z originalnimi windowsi (isto rata pri dveh različnih) mi pride le do modre slike, kjer zbereš ali želiš zagnati nek recovery ali inštalirati third part driver, al neki. No tega slednjega ne morem, za prvo pa napiše, da rabim zagonsko disketo.
Pri inšalaciji W7 pa zažene inštal, torej najprej gre una črta, potem okno Starting Windows, pol pa ali se pokaže bluescreen z napako ali pa tole:


Potem lahko zaženem tisto orodje da diagnostiko, ki pa zašteka na 99%.


Kondenzatorji so kolikor toliko okej. Sicer niso tok rjavi kot tisti na linku, so pa vseeno na vrhu v špranjici malenkost beli.


No, torej, še zmeri rabim pomoč.
Je možno da je problem v disku? Biosi ga zaznajo in mu določijo pravilno kapaciteto, ne vem pa, kaj je bilo prej gor in v kakšnem datotečnem sistemu je. Ma lohk to kakšno vezo, da noče gor zapisovat? Da pa inštalitam windowse na ta disk na drugem kompu in ga dam pol nazaj v tega, pa ne gre?

Kako naj pa z USBja bootam?
V biosih lahko izbiram med USB--FDD, USB--ZIP, USB--CDROM, USB--HDD, ZIP100, LAN, SCSI, LS120, HDD--0,1,2,3,4.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DoberDan ()

DoberDan ::

......

......
Ah no, zdej pa gre nekak. Optične so ble vse štiri prešvoh. Peta dela. Bomo vidl kaj bo. Je pa vsekakor še marsikaj druzga tkotko.

Invictus ::

DVD si daj na master na drugem IDE portu.

Če master ne obstaja, potem tudi slave ne. Oz. mu ni treba, je lahko on master. En jumper boš pa že prestavil na DVD.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

hp 450 g6 ni mogoče naložiti windowsa

Oddelek: Pomoč in nasveti
281420 (1022) djforever
»

Windows 7 boot

Oddelek: Pomoč in nasveti
406540 (5861) s6c-gEL
»

Kaj je narobe z diskom?

Oddelek: Strojna oprema
403402 (2680) Mesar
»

Bad sectorji na trdem disku

Oddelek: Pomoč in nasveti
102048 (1860) MSI7
»

En velik problem...HELP!

Oddelek: Strojna oprema
61125 (1125) BLzE556

Več podobnih tem