» »

Je bolj vroča žerjavica ali ogenj?

Je bolj vroča žerjavica ali ogenj?

1
2
»

Aston_11 ::

Moj toplovodni kamin prostor segreje zanemarljivo - gre večinoma v vodo. V prostoru se T na račun kamina dvigne morda za stopinjo ali dve, skratka zanemarljivo. Če bi imel zalogovnik, ne bi bilo v prostoru nič bolj toplo, kot je sedaj. Kamin imam vezan na 80 litrski bojler, da prevzame sunke in je tudi dovolj, da ves čas gori z odprto loputo.

Poldi112 ::

>Z drvmi se brez zalogovnika tople vode žal ne da enakomerno ogrevati oz. se kot ste že omenili popolnoma poruši izkoristek.

Jaz svoj zidan kamin zakurim zjutraj in zvečer in imam konstantno 18-20 stopinj.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Apple ::

Šit... včeraj sem si kupil kamin in zdaj berem, da je uporaba kamina cela znanost... :O
LP, Apple

Aston_11 ::

Ja, moraš dat drva noter in zakuriti.

Apple ::

Haha...

tole glede odpiranja lopute za zrak mi je neznanka...

Moj kotni kamin ima spodaj na zadnji stran neko odprtino... Verjetno za zrak... Sem mislil, da so vsi taki, ki vlečejo zrak skozi dimnik...

Ko sem že kupil in naložil kamin, me je prodajalka šele vprašala, če imam pasivno hišo, ker naj bi kamin full sesal zrak...

Komaj čakam, da izvem, da rabim še eno odprtino v bajti, razen dimnika, za dovod zraka... Grrrrrrr...
LP, Apple

SplitCookie ::

*clap clap clap*

Ja, rabiš:)
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

roCkY ::

;-) je izjavil:

imam zalogovnik vode, govorim o tem ko ni zaloge tople vode... Preden se prekat zagreje tudi traja...ce hoces vso vodo zagret pa crkujes v savni cel dan ker sam kamin tolk ogreje

Kako peč imaš pojma nimam iz povedanega. Ampak glede na povedano prevelik procent daje v prostor. Saj kolker zastopim gre za nekakšen kamin s podporo ogrevanja tople vode. Izkoristek ogrevanja tople vode je verjetno daleč od optimalnega.

Specialna peč je druga zgodba. Greje le vodo. Razdelilni sitem pa jo usmerja. V radiatorje in višek v zagologovnike. Gori pa vedno na polno. Ko je v peči temperatura vode nižja kot v zalogovnikih pa preusmeri.
1500l zalogovnika +300l bojler nekako zadošča za 2 dneva tudi pri temperaturah zadnjih dni. Ko je topleje se ne doloži polna. Zalogovnik bi bil komot še nekaj večji a zaradi nizke kleti več kot 2* 1500l nismo mogli postaviti.

z00s ::

;) Hvala za odg, bom nalagal tako, kot praviš. Torej kakšne super rešitve očitno ni - bom še naprej eksperimentiral.

Apple, kamin je itak za "luksuz" - potek, ko že imaš neko basic ogrevanje,)
Je pa super nemesto televizije, kanale pa menjaš tako, da vržeš še eno poleno na ogenj,)

lp,Z00s

Poldi112 ::

Kakor za koga, jaz se ogrevam izključno na kamin.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

z00s ::

Poldi, dobro se imaš. Pri nas zaradi razporeditve prostorov to ni možno (neenakomerna temp. po sobah).

lp,Z00s

;-) ::

tudi pri nas je kamin bolj namesto televizije in tudi ce 3dni kurim pa je zalogovnik "poln" raje odprem vsa okna in spustim vroco vodo ven pa kurim dalje kot da bi ga pustil v temi....bi pa rad ugotovil kak naj naredim da dam gor ko grem spat in bi zjutraj se vedno imel zeelrjavico da nebi rabo na novo kurit......torej da bi konstantno gorelo/tlelo tam 10ur. Vedno mi za malo zmanjka.

Z gabrom pridem najdlje, bukev se mi prehitro vzge, breza prehitro in popolnoma zoogleni, drugace pa je breza najboljsa za kamin ker ne ostane skoraj nic pepela.

Je pa super stvar za sprostit polno glavo....vcasih lahko po 2-3ure bulim v kamin, kaj mi veckrat ob kakem filmu ne rata.

SplitCookie ::

Zasipaš kurišče s pepelom ali pa ga pokriješ s plehom. To ga ponavadi precej upočasni
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Poldi112 ::

z00s je izjavil:

Poldi, dobro se imaš. Pri nas zaradi razporeditve prostorov to ni možno (neenakomerna temp. po sobah).

lp,Z00s


Ja, to je res, edino nimam otrok, da bi me to motilo. V bistvu mi paše, da je spalnica malo bolj hladna. Edino v kopalnici malo stisnem zobe :).
Imam pa vsa vrata konstantno odprta ter kamin na sredi etaže efektivno v dveh sobah.
Po občutku je na drugi, neogrevani strani kakšne 3-4 stopinje manj.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Aston_11 ::

Meni oglje ostane samo takrat, ko naplastim drva, tako da ostanejo nato spodnje plasti oglja zasute. Potem se drži oglje. Če se nalaga po posamezno drvo, potem zgori sproti.

Pri nas je tudi kamin edini in primarni vir ogrevanja. Ogrevanje pa je zaradi talnega enakomerno po vseh prostorih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aston_11 ()

kixs ::

SplitCookie je izjavil:


V glavnem imajo kamini res nizke izkoristke, 20-30%, vse ostalo zmečeš v dimnik.

Lp


Dandanes imajo zaprti kamini izkoristek med 60 in 70%. Pac novejsa tehnologija.

lp

SplitCookie ::

Ni novejša tehnologija, sam razlika je zaprt vs. odprt.

Nič novega
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

kixs ::

Potem pac navajaj pravilno te izkoristke, ne pa, da me na rit vrze, ko vidim 20-30% in vem, da ima moj vec!

Tudi ne vem zakaj pravijo, da imajo 20 let stari kamini prenizek izkoristek, ce se ni nic spremenilo?

SplitCookie ::

I write for effect

Izkoristek je tak kakršen je, ni odvisen od velikosti/starosti samega kamina kakor od designa

Samo vseeno. Zadeve so slabe, kurjenje na karkoli je 'so last century'
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

jest10 ::

SplitCookie je izjavil:


Samo vseeno. Zadeve so slabe, kurjenje na karkoli je 'so last century'

A dej ga no srat

energetik ::

Glede originalnega vprašanja:
 Temperatures of flames by appearance

The temperature of flames with carbon particles emitting light can be assessed by their color:[10]

    Red
        Just visible: 525 °C (980 °F)
        Dull: 700 °C (1,300 °F)
        Cherry, dull: 800 °C (1,500 °F)
        Cherry, full: 900 °C (1,700 °F)
        Cherry, clear: 1,000 °C (1,800 °F)
    Orange
        Deep: 1,100 °C (2,000 °F)
        Clear: 1,200 °C (2,200 °F)
    White
        Whitish: 1,300 °C (2,400 °F)
        Bright: 1,400 °C (2,600 °F)
        Dazzling: 1,500 °C (2,700 °F)
Vir: Wikipedia

Seveda za žerjavico velja enaka lestvica, saj tudi seva kot črno telo. Itak pa sama temperatura plamena/žerjavice še nič ne pove, koliko moči oddaja kamin, ker je ta po Štefanu odvisna tudi od površine žerjavice/plamena.

Zgodovina sprememb…

nurse013 ::

Verjetno je beli plamen najbolj vroč tako kot pri acitilenskem rezalniku (reže železo )

einstein :P ::

nurse013 je izjavil:

Verjetno je beli plamen najbolj vroč tako kot pri acitilenskem rezalniku (reže železo )



mogoče bi morali pa probati še z žerjavičnim rezalnikom :D
STAY OUT OF MY TERRITORY!

SplitCookie ::

jest10 je izjavil:

SplitCookie je izjavil:


Samo vseeno. Zadeve so slabe, kurjenje na karkoli je 'so last century'

A dej ga no srat


Ti ga ne seri.

Emisije delcev, ogromno dima in ostalih strupenih stvari vs. preprosto drobljenje urana/plutonija

LoL
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

jest10 ::

SplitCookie je izjavil:

jest10 je izjavil:

SplitCookie je izjavil:


Samo vseeno. Zadeve so slabe, kurjenje na karkoli je 'so last century'

A dej ga no srat


Ti ga ne seri.

Emisije delcev, ogromno dima in ostalih strupenih stvari vs. preprosto drobljenje urana/plutonija

LoL

Lol, "tako preprosto" pa kar nekako še ne vidim NEK2, NEK3, NEŠ,...>:D

SplitCookie ::

Ker je folk glup.
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

T0RN4D0 ::

Mja, precej bolj preprosto je naredit drva in jih skurit kot plemenitit uran in plutonij.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

SplitCookie ::

v bistvu ni.

Ker bi za enak output energije rabili ene 100 - 1000x več zaposlenih kakor to dela nek
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

jest10 ::

SplitCookie je izjavil:

v bistvu ni.

Ker bi za enak output energije rabili ene 100 - 1000x več zaposlenih kakor to dela nek


Lej o roza letečih slonih je brez veze govoriti, dokler ti trije ne pristanejo pred hišo.
Enako je brez veze govoriti kaj bi, če bi z nuklearkami, če jih NI.
Ja, fino bi bilo imeti 3-4 nuklearke, ter služiti z izvozom štroma. Samo pol se pa zbudiš v kruto realnost, kjer je še NEK2 pod vprašajem

urosh ::

No, da še tudi jaz dodam.

Ker sem kupil starejšo hišo in je plan jo podreti, sem nabavil 2 kamina. 1 manjši je v dnevni sobi, ki se ga zakuri mogoče 1x/teden, ker se dnevna drugače ne uporablja in je malo dislocirana.
Drugi večji kamin sem pa nabavil na Madžarskem za 350€ (12 kW) in je lociran v kuhinji. Iz kuhinje so vrata v otroško in odprto proti jedilnici, od tam pa so vrata v spalnico in kopalnico. V kaminu kurim bukova drva in pa letos tudi kostanjevino (stare električne sohe). V teh hladnejših dnevih se kuri 24/7 in je prostor primerno ogret - včasih celo preveč. Zvečer vržem gor 3-4 bukova drva in loputa za zrak se zapre. Zadaj na kaminu je en rigl, s katerim "preklapljaš" med uporabo drv in premoga. Če je nastavljen na drva, vleče precej zraka in temu primerno tudi precej gori, zato je nastavljen nekje na 3/4 proti premogu.
Seveda s tem dobim nepopolno izgorevanje in čez noč se šipa počrni. Ker pa so stara okna in ne dihtajo preveč, je vedno dotok svežega zraka in pa večer pred spanjem, se vsi prostori prezračijo. Imamo seveda tudi detektor monoksida (za vsak slučaj). Čez dan pa se šipa počisti, ker se kuri z na pol odprto loputo.
Zaradi nočnega nepopolnega zgorevanja, se seveda v dimniku nabere katran, ki ga počistim tako na 1 ali 2 meseca. Pepel je potrebno spraznit na 3-4 dni. Čez celo zimo skurim približno 6-8m2 drv.

Na začetku se je žena bala, da nas bo zeblo, v bistvu pa je sedaj ravno obratno :)

Če bi sedaj še 1x kupoval, bi pa vzel peč na pelete (tu na Madžarskem), ker je rokovanje lažje in pa manj "svinjarije".

Vem, da izkoristek ni najboljši, služi pa svojemu namenu. V novi hiši pa bo toplotna črpalka. Edino kar še mislim vložiti je toplotna za vodo - sedaj je električni bojler... To pa bom kar naredil enako kot ima en prijatelj in sicer 200 ali 300l bojler in pa zunanja enota od klime. To bom lahko prestavil v novo hišo, investicija pa nekaj čez jurja. In pa v novi hiši še bo prednost, ker bo na eni strani topla voda, zunanja enota pa v prostoru "špajze", ki ga bo hladila. Win-Win.

lp
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Slab vlek kamina

Oddelek: Loža
264075 (3303) ;-)
»

Kateri kamin na drva

Oddelek: Loža
97320 (3118) maqito
»

Kateri kamin na trda goriva?

Oddelek: Loža
174260 (3345) red_baron
»

Pomoč pri izbiri ogrevanja stanovanja

Oddelek: Loža
4017665 (5034) letmein
»

Kakšna peč je to?

Oddelek: Loža
409145 (6928) cordoba

Več podobnih tem