» »

kdaj začnejo hoditi parkeljni

kdaj začnejo hoditi parkeljni

zantel ::

Pozdravljeni!

Zanima me če kej veste kdaj pri vam v vaši vasi začnejo hoditi zlobni hudički (parkeljni)
napišite kdaj in pa vas ali mesto kjer bodo "laufali"


lp zan

draciel ::

kako misliš ? Parkeljni seveda pridejo v spremstvu Miklavža ane :D

Da bi pa imeli kak shod samo parkeljni, pa nebi vedu :D

Rias Gremory ::

Uff tuki okol nč ne hodjo kokr vem, hodjo pa v Škofji Loki kokr vem.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

LuiIII ::

Verjetno je malo pomešal z maškarami in kakšnimi laufarji ipd. Parkeljni vsaj pri nas niso nikoli hodili posebej. Pridejo zraven Miklavža z angeli. No, pred hišo seveda malo porožljajo in zagodrnajo in s tem opozorijo na Miklavžev prihod. So pa to eni najlepših spominov iz otroštva drgač, ko smo bili pri stari mami ob peči zbrani vsi njeni vnuki in vnukinje in čakali na Miklavža. Zakon!

figula ::

Kot rečeno, so obvezni spremljevalci Miklavža. Njihov namen je "ustrahovanje" porednih otrok :)
Pridejo pa 5. decembra. Res škoda, da so dandanes bolj omejeni na obiskovanje mestnih središč in večjih trgovskih centrov. Ko so razgrajali po vaseh in hodili od hiše do hiše, je bilo bolj veselo.

Tero ::

Give a man a fish, he'll be fed for a day.
Teach a man to fish and he'll drown himself.

opeter ::

Jaz sem jih videl včeraj na TV. So bli pred parlamentom.

Sicer pa resno: parkeljni hodijo vedno skupaj z Miklavžem. O "zborovanju" samih parkeljnov še nisem slišal ...
Na našem koncu jih sicer verjetno ne bo, saj se bo Miklavževanje dogajalo znotraj župnijske cerkve.
Sicer pa, nikoli ne veš.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

rokp ::

O, pa "zborujejo". Vceraj so bili (poleg tistih pred parlamentom ;) tudi v Podkorenu.

martincek1 ::

Res nihče od vas niti slišal ni za to?? :|

Pri nas hodijo teden prej po vasi (in vseh okoliških), 5-30 komadov/vas in lovijo mulce ki se jim pridejo nastavljat. Kar dobri spomini, zelo razburljiva zadeva, precej stresna ko te ulovijo in fašeš batine ker ne znaš nobene pesmi od Atomik Harmonik. :)) Tamali ponavadi zmolijo kakšen del molitve, tisti malo večji pa v najslabšem primeru pristanejo v kakšnem gnoju/mrzli vodi.

dzinks63 ::

To je bilo včasih, da so hodili parkeljni, bili so zelo nesramni, delali škodo, po vhodnih vratih tokli z verigami, po fasadi in oknih krempljali, tako da so te poškodbe bile konkretno vidne. Vse to se je seveda dogajalo po vaseh, med laufanjem so namensko ropotali z verigami, včasih celo koga ugrabili, ga zvezali in odvlekli, to so bile zelo mučne šok stres zadeve za male in tudi malo večje otroke. Še dober, da se je to večidel končalo v današnjih časih, takrat pa so se otroci skrivali pod mizami in glasno molili, da so parkeljni čim prej odšli. Bili pa so prav grozovito napravljeni, z debelimi kosmatimi črnimi kožuhi, velikimi rogovi, rdeče žarečimi očmi, hudo že samo po sebi za pogledat, sploh skozi oči predšolskih otrok.

draciel ::

martincek1 je izjavil:

Res nihče od vas niti slišal ni za to?? :|

Pri nas hodijo teden prej po vasi (in vseh okoliških), 5-30 komadov/vas in lovijo mulce ki se jim pridejo nastavljat. Kar dobri spomini, zelo razburljiva zadeva, precej stresna ko te ulovijo in fašeš batine ker ne znaš nobene pesmi od Atomik Harmonik. :)) Tamali ponavadi zmolijo kakšen del molitve, tisti malo večji pa v najslabšem primeru pristanejo v kakšnem gnoju/mrzli vodi.



Hm.. res nikol še nism slišal za to. A po mestih so tud hodili al sam po vaseh?

slovenec_89 ::

Pri nas gremo v parkeljne noč pred Sv. Miklavžem, se prav da 5. decembra zvečer.
Kdor ne moli, ga odvlečemo, no smo ga, sedaj kake 5 let sem že prestar za to. ;)
Se pa spomnim, da smo enkrat enega odvlekli kar daleč od vasi in ga za eno drevo privezal.
Vem, da smo potem sestri njegovi povedali, ga je šla čez 2 uri odvezat.

Zgodovina sprememb…

dzinks63 ::

Kakšen običaj je to:



zvečer, ponoči v temi z zvokom rožljanja verig, je občutek strahote še dodatno podvojen.

zantel ::

Ja kokr jz vem v naselju Šenčur pri Kranju začnejo že točno en tedn prej hoditi.....in tako je prebližno v vseh Kranjskih vaseh, res pa mi ni všeč da so parkelni in včasih in sedaj preveč agresivni sploh ko imajo v sebi kakšno "dozo " pjače

Matako ::

Parkeljni so GOTOFI!

Miklavž, prenehaj uničevati socialno državo z radikalnim zmanjševanjem daril in zastraševanjem otrok! Dovolj nam je! ;(
/\/\.K.

errhec ::

opeter je izjavil:

Jaz sem jih videl včeraj na TV. So bli pred parlamentom.




Verjetno si mislil V in ne pred?? Ali se motim??
dd

Ejsi_Disi ::

Hja, tukaj na gorenjskem koncu (občine Šenčur, Preddvor, Cerklje) hodijo po vaseh že teden prej. Seveda je odvisno od velikosti vasi, največjkrat pa hodijo 1-2x pred Miklavžem in potem še s samim Miklavžem 5. decembra.
Rock n' roll ain't noise pollution!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Miklavž vs Božiček vs Dedek Mraz - December čas obdarovanja

Oddelek: Loža
362884 (1785) A. Smith
»

Ali bo rekreacija v gozdu ponoči prepovedana?

Oddelek: Problemi človeštva
467204 (5310) BlaY0
»

Božiček, do kdaj ?

Oddelek: Loža
499824 (7993) Ziga Dolhar
»

Problem pri matematiki.

Oddelek: Šola
6721 (646) Bleeh
»

Resničnost, 116.

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
363716 (2464) njord

Več podobnih tem