» »

Življenje v ZDA

Življenje v ZDA

1 2 3
4
»

Ramon dekers ::

Nissan_GTR je izjavil:

če boste tolk vsi komplicirali okrog nekih papirjev, ne boste niti do Graza prišli kaj šele do Sydneya. Tisti, ki ima res namen, bo šel živet na tuje, pa magari ilegalno.



Beračiš lahko doma. Nevem kdo te bo zaposlil brez papirjev.

#000000 ::

Jest bom šel tja 100% samo ne vem če bom ostal, ker kače videt ne morem, za morske pse me BK ker sem bolj rad v hribih :)

Invictus ::

jan_g je izjavil:

Eh, to pa ni res. Je že res, da imaš recimo v javnem prometu razglase tudi v španščini (in kitajščini!, vsaj v SF-ju), ampak življenje ni odvisno od znanja španščine.

Kako pa misliš da boš nagovarjal svojo čistilko, kuharico in vrtnarja? V slovenščini?

zee je izjavil:

Ugotavljam, da bi veliko Slovencev rado zapustilo rodno grudo, vendar ko je to treba dejansko izvesti, pa "stisnejo prpo" in najdejo 100+1 razlog proti selitvi, pa naj si gre za varnost, hrano, vreme.

S tem se pa strinjam.

Sem parim ljudem ponudil službe v tujini, kjer bi zaslužili vsaj 5k EUR neto. Še za vsakega je bilo premalo ali pa delo ni bilo dolgega roka, kaj naj žena tam počne, itn ...

Skratka milijon razlogov zakaj ne iti ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Invictus ::

eric_cartman je izjavil:

No kaj pa Kanada (Toronto)? Kdo hodi tja? Že kdo delal tam?

Kolega imam v kanadi, ki tam tudi dela in pravi, da je supr in da nebi nikol prišel nazaj.. Sam bi sicer takoj izbral Avstralijo.. Vendar je za nas Slovence močno predraga.. No ne za vse Slovence.. Za večino pa..

Daj razloži zakaj je Avstralija predraga ?!?! Me prav zanima. Edino kar tam odstopa so cene alkohola in tobaka, ki so res svinjsko obdavčene.

Ramon dekers je izjavil:


Jah enako kot Anglija ali Irska. Sobica stane cca 500 AUD na mesec.

V čem je to problem, če pa služiš tam 10k AUD na mesec? Ali pa še več če si kak strokovnjak. Pleg tega je javni prevoz dobro porihtan, z relativno poceni mesečnimi kartami, tako da ti konec meseca lahko ostane precej več denarja kot tukaj.

eric_cartman je izjavil:

Alle mennesker er f?dt frie og med samme menneskeverd og menneskerettigheter. De er utstyrt med fornuft og samvittighet og b?r handle mot hverandre i brorskapets ?nd.


Mislim, da je to na Norveškem največji problem :D Dobr si če se naučiš govort njihovega jezika...

Norvežani sami pravijo, da je njihov jezik podoben angleščini. Kadar ne veš angleške besede, samo poveš norveško. In zadaneš v 50 % primerov.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Ramon dekers ::

V čem je to problem, če pa služiš tam 10k AUD na mesec? Ali pa še več če si kak strokovnjak. Pleg tega je javni prevoz dobro porihtan, z relativno poceni mesečnimi kartami, tako da ti konec meseca lahko ostane precej več denarja kot tukaj.


Kdo pravi da je problem. Smo initial capital potrebuješ večji, bistveno večji za mesec življenja v AU. kot tu.

Sem parim ljudem ponudil službe v tujini, kjer bi zaslužili vsaj 5k EUR neto. Še za vsakega je bilo premalo ali pa delo ni bilo dolgega roka, kaj naj žena tam počne, itn ...


Kakšne službe?

eric_cartman ::


Daj razloži zakaj je Avstralija predraga ?!?! Me prav zanima. Edino kar tam odstopa so cene alkohola in tobaka, ki so res svinjsko obdavčene.


Am.. Če misliš, da boš prišel tja dol in začel dobivati 10 k AU $ mesečno se pač motiš..

Draga zato, ker moraš imeti vsaj 15000 $ za 3 mesece življenja tam dol in sploh ne veš če boš v tem času službo dobil... Da ne govorimo potem še vse ostalo kolko denarja pride...

O tem sem prebral že na tone in tone materiala @Invictus.. Zato si prosim preberi tale blog!!!:



http://avstralija.tuditi.delo.si/2006/0...

Tale blog je eden daleč najboljših kar sem jih bral.. Opisano je na 50-ih straneh vse o tem, kako je pri njej potekala selitev v Avstralijo, do rihtanja papirologije, do življenja tam dol, do koliko denarja je zapravila.. Pojdi po mesecih in postih navzgor in preberi njen cel blog..

Ko boš na koncu ugotovil koliko živcev in koliko denarja je porabila, za vse potrebne stvari v Avstraliji me boš razumel o čem govorim.. Če misliš, da pa je AU poceni potem pa si ali bogat ali pa naiven in nimaš pojma, kaj je treba sploh vse urediti..

Dokler pa ne prebereš celega bloga, pa nimava več kaj parlamentirati... Boš povedal potem, če se ti zdi vse tako enostavno (ona je sicer imela še dodaten zaplet - nosečnost).. Jaz sem se pač že menil z njo, da bi nama s punco pomagala, ko prideva dol.. Vendar je zaradi premalo denarja iz moje strani cilj nemogoče doseči...

Invictus ::

Če greš v drugo državo brez zagotovljene službe, hmmm, good luck. Sam še nikoli nisem tako šel in tudi ne bom.

Začetni kapital? Če imaš zagotovljeno službo, ti vse vize, namestitve in prevoz krije delodajalec. Če se nisi za to sam spogajal, si si sam kriv. Ali pa preprosto nisi dovolj dober ...

Službe?

Delo na projektih, plača od 350 - 500 EUR na dan. Za pol leta. IBM software.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

eric_cartman ::

@Invictus najlažje je bit pameten..

Tudi o tem si preberi, kako iščeš službo tam dol.. Tudi o tem je veliko napisala..
Ko se Avstralci, ker so leni in se jim ne da odpisovati na prošnje za delo požvižgajo na maile in se lahko z njimi dogovarjaš le preko telefona.. In potem razgovor in potem še vse ostalo.. Se pravi moraš priti na razgovor v AU, pa sploh ne veš če boš službo zares dobil.. In kaj se potem zgodi, ko prideš tja pa ne izberejo tebe...

Daj no.. Sami pametnjakoviči.. Se vidi da si nisi veliko prebral o selitvah.. Kar tja v 3 dni nekaj streljaš in misliš, da je to zelo enostavno..

Pa še to..delodajalec ti zrihta le delovno vizo, ki velja pol leta in ti jo potem lahko podaljšuje.. Če ti jo plača delodajalec je to čista sreča, kajti to ni politika AU.. Oni želijo na tvojem računu ob prihodu videti vsaj 4500 EUR .. Ker ne želijo imeti beračev po ulicah... In to je zapisano na immigration office-u.. + ne smeš kupiti enosmerne letalske karte, temveč dvosmerno.. Že ta te pride najcenejša 1100 EUR do Brisbane-a oz. Melbourna...

Potem pa da ne govorim o vseh drugih stvareh.. Resno pravim vsem tistim, ki razmišljajo o selitvi v AU.. Preberte celoten tale blog:

http://avstralija.tuditi.delo.si/2006/0...

Zgodovina sprememb…

jan_g ::

>Kako pa misliš da boš nagovarjal svojo čistilko, kuharico in vrtnarja? V slovenščini?

Kako pa jih nagovarjam tukaj v Sloveniji? Izpostavljaš neobstoječ problem.

eric_cartman ::

Aja.. pa na temle blogu morš vsakič za nov mesec kliknit zgoraj levo previous entries, da bereš za vsak mesec blog od začetka... Malo je čudno tole..

Invictus ::

@eric

Sam sem tam že delal. Lansko leto. In sem imel vse stroške plačane. Samo spakiral sem kufre in šel. Tako da nič ne pametujem ... In oni so našli mene, ne jaz njih. Če ima podjetje interes da te zaposli, ti tudi vse zrihta ...

Tako da tukaj edino ti bluziš. Po branju enega blogu si prebavil vse znanje tega sveta o imigraciji v Avstralijo ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

eric_cartman ::

Potem si eden redkih srečnežev, ki služba tebe išče in ne ti službe.. Mi smo očitno samo povprečno prebivalstvo, ki se moramo kar fajn pretegniti da najdemo službo.. Verjameš ali ne, pa sovražim ljudi, ki jim vse pade v naročje in potem pravijo da je lahko..

Seveda.. Imel sem sošolca, ki je rekel, da je bil na potovanju po celi Ameriki S in J.. Rekel je da je bilo poceni, ko je zapravil za vse to v enem mesecu 7000 EUR. Drugo pa je če ti atek, ki je poln denarja da od teh 7000 EUR zraven 6500 EUR, kot jih je dobil on... Potem je stvar jasno poceni..

Ne smeš gledat samo nase in kaj si ti dobil.. Boli mene briga to.. Eni so zadel na lotu par miljonov pa jim je zdej življenje velik lažje.. Pa kaj to men pomaga, če od tega jst nimam nič... In ni pravilno da tako gledaš in praviš da je vse zelo lahko..

Prebral sem že ogromno stvari in tut pogovarjal sem se z ene par Slovenci dol.. Vsi so rekli, da če bi vedli kolko komplikacij je blo za vse to, da so dobili delo, vize itd. bi še enkrat prekleto dobro razmislili če bi šli v AU.. Pa vendar so potem vztrajali, ker ko si že na pol poti je pa res neumno da odnehaš...

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Daj se še malo smili samemu sebi. Ko se boš nehal, pa pojdi kaj pametnega naredit.

In nič mi ni padlo samo od sebe. Samo prave kontakte sem dobil in spraševal prave ljudi. Ohranjal stike. In delal.

Saj mogoče veste moto podjetja Hermes Softlab.

Good work creates more work.

In meni se je zgodilo točno to. Treba je nekaj narediti da te najdejo.

A misliš da imajo države rade cel kup imigrantov, ki ne znajo nič in samo izkoriščajo sistem? Oni rabijo ljudi, ki prinesejo dodano vrednost. Če tega nimaš, tough luck.

BTW. Avstralija ima precej dober socialni sistem. Dobiš tam 300 AUD na teden. Kar je za enega mladega dovolj da si najame eno sobo in od ostalega preživi. Če se mu ne ljubi delat ali študirat.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

eric_cartman ::

Ne smilim se samemu sebi.. Pač pa sem diplomiral, nabiram si izkušnje in namenjen sem študirat naslednje leto tudi naprej.. In moja prvovrstna želja je bila magisterij v AU... Ta vsaj za nas povprečne ljudi stane malo preveč denarja..

Pa ne me met za lenega, ker ravno sedaj visim v službi... In sem se pripravljen močno zmigati za kaj takega..Vendar meni se pač to ne zdi tako enostavno kot tebi...

Zakaj pa si ti prišel nazaj v Slo?

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Za študirat, če imaš kako zanimivo področje, Avstralija ponuja študentsko vizo, kjer lahko tudi nekaj delaš. Pokliči avstralskega konzulata v Sloveniji, pa ti bo več povedal.

Meni se je iztekla pogodba, pa niti nisem imel namen dol ostat. Sam za par tednov sem vskočil na konec projekta. Za moj način posla je Avstralija preveč odmaknjena.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

eric_cartman ::

No sej to je pa sploh tisto kar se stalno dogaja... Tudi pri študiju.. Nekateri, ki sploh nimajo prave želje po nečem, jim ponudijo službo, jim plačajo vse stroške in nevem kaj še vse oz. pri študiju pridejo na nek faks, ki jim sploh ne pomeni nevem kaj in potem zabluzijo v višjih letnikih ali pa se prepišejo (medtem ko vzamejo možnost nekomu, ki si je tja res želel).. Za ostale, ki si pa dejansko to želimo pa je skoraj vedno tako, da se nam pri veliko stvareh ne izide ali pa enostavno nimamo te sreče, da bi prišli do takih prijateljskih krogov oz. poznanstev, ki bi nam zrihtali posel v tujini ne glede na to, kako dobri smo na svojem področju...

S študentsko vizo lahko delaš 25 ur tedensko... Kar pomeni 25 ur krat recimo da v povprečju okoli 15 $, kar pomeni 1500 $ na mesec..+ še partnerico s sabo itd.. In ne prideš s tem denarjem nikamor.. Še v Sloveniji ni veliko cca. 400 €.. Kaj šele tam..

Sploh pa je brezveze to, ker za foreign students letnik stane za mojo izobrazbo cca. 18000 $...To je nemogoče plačat, če nimaš že od prej kaj našparano.. Zadnja možnost pa so štipendije, ki so pravzaprav loterija.. Oz. imaš šanse nekako iste, da igraš loterijo in tam zadaneš denar za študij, kot da težiš za štipendijo državi (poleg tega, ti Slovenija ponuja le 4500 € štipendije letno).

Invictus ::

S 1500 AUD se da tam kar lepo živeti. Od kje ti ideja da je to 400 EUR??? A partnerka pa ne zna delat? Boš pa še malo delal na črno. Se tudi da. Dokler ne služiš preveč.

Skromno, ampak se da ... Če ti je želja pač živeti v Avstraliji. Če sta par, imaš dobre šanse da dobiš delovno vizo. Če imaš pravo izobrazbo, ki je nisi navedel. Od kod pa vem da si res dober ??? Če si družboslovec iz javne uprave, pozabi na isto službo v Avstraliji. Ali sploh na delovno vizo. Oni hočejo INŽENIRJE. Tehnične stroke.

In ne "pizdi" o tem kako sem vse dobil na pladnju. Sem delal ko budala po tujini da sem si ustvaril "renome". In prijateljstva v tujini. In nehaj se smilit samemu sebi in drugih okrivit za svoje probleme. Nisem jaz kriv če nisi zadovoljen v Sloveniji.

Sem pa ziher da se da kaj uredit glede šolnine, saj se je tam vpisalo cel kup Indijcev, Kitajcev in ostalih Azijcev, ki so potem na črno delali. In niso študirali. Zato je lansko leto vlada malo zaostrila pogoje za študentsko vizo.

Sicer je pa zgoraj že zee povedal da Slovenci najdejo milijon razlogov zakaj se ne preselit ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

eric_cartman ::

Mislim cca. 400. Oz če preračunaš 375 $ tedensko to pride 302.29 EUR..

Po poklicu sem grafični oblikovalec (diplomirani) in imam čez kreativno grafiko za dnevno informativne oddaje oz. poročila na SLO 1 zato pravim, da sem tukaj tudi danes, ker na televiziji pač prazniki in vse to zgubijo pomen - tu še vedno vse oddaje tečejo ne glede na vse praznike in vikende..

Vendar, pa bom šel opravljati še eno izobrazbo, s katero bi se tudi rad v prihodnje ukvarjal, skupaj z oblikovanjem in fotografijo.. In to je FE LJ.. Potem pa upam, da na podlagi tega in dosedanjih izkušenj lahko dobim kakšno delo, ki bo predvsem bolje cenjeno.. Ker RTV šele ko si notr vidš da je res podn od podna.. Na srečo mam tesne sodelavce vredu, vendar pa je folk tukaj na splošno ogaben.. Vsi polni sami sebe..Vsak novinar, voditelj.. Sami velki egoti z nemogočimi željami in predvsem delo v javni ustanovi ponuja tudi zelo slabo plačilo kar pa je itak katastrofalno glede na znanje, ki ga imam..

Zgodovina sprememb…

Isotropic ::

meh upam, da imas ze kaj znanja s podrocja elektro, ker se bos sicer na FE 2. stopnji orenk opekel. razen ce bos prej delal osnovne izpite (oet, meritve, mata, elektromagnetika) kot diferencialne.

pa mislim, da se AUD giblje okoli 2eur oz. nekaj manj.

Zgodovina sprememb…

ramiz?! ::

1 EUR = 1,25 AUD
Never regret anything, there's always a reason things happen.

Invictus ::

Sam bi ti svetoval da se ne mučiš z magisterijem, ampak iščeš službo "down under" kot grafični oblikovalec. Razen če ti oblikovanje "smrdi", pa bi raje počel kaj drugega.

Nikoli nimajo nič proti kreativcem ... Boš moral pa kaj pokazati kaj znaš. Tako da si pripravi kako zbirko slik ali kar pač delaš in daj to nekam na splet. Oz. imej to pripravljeno da pošlješ nekam. Ker bodo to zahtevali. Konkurenca tu je huda. Ker vsak ki zna odpreti Photoshop že misli da je grafični oblikovalec :|.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

eric_cartman ::

Ne..sej vem..To bi blo logično, da bi nadaljeval študij.. Glede na to da sem na čisto drugi smeri, mi je pa jasno, da ne bom mogel narest študija z diferencialci..

Zato, glede na to, da sem star 24 let imam še vedno čas za študij.. Tako, da grem v 1. letnik visokošolskega študija na FE.. Druge opcije tudi jaz ne vidim.. Oz. ker si to želim početi, je to edina možnost, da si pridobim še visoko izobrazbo na elektrotehniki...

Zgodovina sprememb…

kapitan ::

Zmeden si. Po mojem bo najboljše, če si vzameš nekaj časa samo zase, pozabi na prijatelje, družino, žensko/e, ugotovi kdo si, kaj si in kaj bi rad počel v življenju, potem vleci ustrezne poteze. Od grafičnega oblikovanja, do magisterija, pa spet na vsš, pa....
Previsoko se ceniš, tvoje znanje v realnem svetu ni niti približno na nivoju, kot ti pričakuješ. Ne mislim nič slabega, zgolj lažeš si in to ti ne pomaga.
Invictus ti pri svojih 40ih lahko pove kako prideš v tujino, ob 6 ti zvoni telefon, ob 10 si že na letalu, zate pa to ne velja, ker njegovi dve skladišči znanja presegata tvoje znanje za.... dve skladišči. Ugotovi kaj ti je všeč, počni to, če boš dovolj priden bo tudi tebi zvonil telefon.
Ti je grafično oblikovanje všeč? Te je zamorilo delo ali si se kar tako vpisal, ker je bilo cool na papirju? Imaš malo morje načinov kako se dokazat, greš v trgovino, si pogledaš njihove odurne embalaže, izbereš en izdelek, ki ti še posebej izstopa zaradi svoje podobe, doma poštudiraš zadevo, pripraviš svojo verzijo, kontaktiraš proizvajalca in čakaš. Danes je malo morje nekih startupov, poleti so mi metali vizitke v žep brez, povabi se v kakšno ekipo, če ne drugo jim izdelaj neko konkretno vizitko, da ne bo ravno template iz Worda. Izdelaj jim GUI, ikone, banner, spletno stran, layout, menije... karkoli. Imaš ogromno načinov, da si razširiš portfolio, uporabi vse, kaj pa te stane? Nabral si boš nove izkušnje, spoznal nove stvari in to je pot kako prideš do tistega klica. Upam, da si umetnik, ker oblikovanje je umetnost, tako kot je umetnost prevajanje in programiranje, lahko narediš prevod knjige, lahko pa narediš "google prevod", tako kot je pri nas na TV. Imaš kaj znanja iz psihologije? Marketinga? To ti odpre zgolj nove možnosti kako prepričaš delodajalca naj te zaposli, ker boš s svojim delom prepričal njegove kupce.

Invictus ::

Še ne nekaj za vse, ki bi radi delali v tujini ...

Konkurenca je huda. Vsi ti Pakistanci, Indijci, Filipinci delajo za 10% cene. Zato moraš biti dober. In če si dober, lahko postavljaš ceno. Američani imajo celo rek za "outsourcerje":

If you pay penauts, you get monkeys.

Pomeni da če hočejo dobre ljudi, jih morajo plačati. In tudi plačajo ...

Če si iz Slovenije in misliš da obvladaš, se zavedaj da je zunaj še 1000 takih kot ti. Ne bodo se vsi prijavili na isto delo kot ti, ampak izmed teh se jih nekaj bo.

Samozavest pomaga. Tudi nekaj blefiranja. Samo moraš biti pa dober na tehničnem področju. Ker te bodo stestirali.

Ko nekaj obljubiš, se tega drži. Če se ne boš, te naslednjič ne bodo klicali. Raje že prej reci ne.

Imaš dve poti. Lahko si iščeš redno službo. Recimo da imaš neko varnost, vendar bo plača manjša.

Drugo je biti "freelancer". Tarife so lahko dobre (pač kolikor si upaš zahtevat), ampak to pomeni dnevno iskanje novega posla. Oz. vsaj s tem začneš, ko si nekje en mesec ali dva pred koncem. Ali pa tudi ne če si dovolj zaslužil.

Precej težko je priti na projekt v samem začetku, ponavadi vskočiš kasneje, ko vidijo da so se zajebali z najetjem preveč Indijcev. Tako da sanje Slovenskih ITjevcev kako bodo razvijali arhitekturo nekega produkta tukaj odpadejo. Za to imajo podjetja svoje, zaposlene arhitekte.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Ramon dekers ::

Invictus je izjavil:

S 1500 AUD se da tam kar lepo živeti. Od kje ti ideja da je to 400 EUR??? A partnerka pa ne zna delat? Boš pa še malo delal na črno. Se tudi da. Dokler ne služiš preveč.

Skromno, ampak se da ... Če ti je želja pač živeti v Avstraliji. Če sta par, imaš dobre šanse da dobiš delovno vizo. Če imaš pravo izobrazbo, ki je nisi navedel. Od kod pa vem da si res dober ??? Če si družboslovec iz javne uprave, pozabi na isto službo v Avstraliji. Ali sploh na delovno vizo. Oni hočejo INŽENIRJE. Tehnične stroke.

In ne "pizdi" o tem kako sem vse dobil na pladnju. Sem delal ko budala po tujini da sem si ustvaril "renome". In prijateljstva v tujini. In nehaj se smilit samemu sebi in drugih okrivit za svoje probleme. Nisem jaz kriv če nisi zadovoljen v Sloveniji.

Sem pa ziher da se da kaj uredit glede šolnine, saj se je tam vpisalo cel kup Indijcev, Kitajcev in ostalih Azijcev, ki so potem na črno delali. In niso študirali. Zato je lansko leto vlada malo zaostrila pogoje za študentsko vizo.

Sicer je pa zgoraj že zee povedal da Slovenci najdejo milijon razlogov zakaj se ne preselit ...



Si ti gledal SOL listo? Socialni delavci so tudi tam, nepremičninski cenilci tudi, ekonomisti tudi.

mahoni ::

Koliko vas je, ki je bralo to temo tudi odslo v ZDA? A se sploh da priti tako, da si isces job, ko si sele gor? Recimo, da vzames s seboj 300k dolarjev in potem iz tega zacnes?

buttcrack ::

Danes 100% ne :)

Okapi ::

Na desetine tisoče mehiških migrantov vzame s seboj 300 dolarjev in začne iskati službo, ko jim uspe priti čez mejo. Tako da, da se, če te dobijo, te pa pač pošljejo domov.

Ampak če imaš 300k dolarjev, obstajajo bolj elegantni načini.

Alayne ::

Da odpišem avtorju teme.

Lani živela 1 leto v HCOL mestu v ZDA kot del stay abroad PhD študija. Moja izkušnja je pozitivna se pa seveda razlikuje od situacije do situacije. Bila sem na J1 visi kot research scholar, zato ob raziskovalnem delu nisem smela bit zaposlena drugje. Kolikor sem slišala od sodelavcev tujcev je največji problem prehod na delovno vizo, ker more delodajalec nekako poročati, da za enako delovno mesto ne najde kvalificiranega ameriškega delavca. Glede na to, da se pri raziskovalnem delu dela na projektih, noben delodajalec noče večno garantirati tvojega mesta in tvoje nujnosti. Ampak to je povsod tako. Torej študij je lažji kot samo delo.

Financiranega sem bila iz domačega (avstrijskega inštituta) plača + kriti potni stroški in stroški poceni najemnine + dodatna državna (avstrijska) štipendija za študij v USA - 10k eur + dodatna enkratna pomoč iz mojega foha cca 1k eur. Pomoje sem bila na koncu na rahli pozitivni nuli. Delala sem v TOP 10 US hospital in posledično sem morala imeti zdravstveno zavarovanje z visokim kritjem- kril mi ga je šef v USA iz svojega žepa (cca 50 USD/teden). Pozor pri zavarovanjih - veliko jih ima visoke deductible. Zobozdravstvo in optika ni krita. Sem šla pa vseeno samoplačniško na pregled za očala in po nova očala, ker je kvaliteta storitve neprimerno boljša. Prav tako pozor, ker imajo razne bedarije v drobnem tisku. Recimo hormoni niso zdravila. Zato sem si svoj inzulin (sem diabetik) in hormonsko kontracepcijo prinesla iz SLO. Veliko vitaminov in podobnih OTC zdravil je skoraj zastonj v vseh supermarketih.

Sodstvo- nimam izkušenj.
Policija- zelo prijazni in odzivni. Naj povem, da sem živela v relativno slabem predelu in so bili do zob oboroženi na vsakem vogalu. Pač hotela sem prišparat na stroških najemnine :) Zaradi našega predela je imela tudi stanovanjska zgradba svojega vratarja in varovanje etc. Commute je bil cca 1h v eno stran, od tega 40 min peš - brez problemov. Še shujšala sem.
Cena storitev: zelo drago, vendar so vsi noro prijazni, ustrežljivi etc. So mi pa tudi azijski kolegi zaupali, da je temu tako, ker sem svetlolasa belka z native level angleščino in ne bom imela problemov na banki etc.
Stroški nasploh: dragi. Vendar se z malo prilagajanja, da veliko narediti. Jaz sem recimo najemala sobo v stanovanju ene raziskovalke na inštitutu in mi je dovolila souporabo vse opreme in tudi stroški so bili v najemnini. Tako sem si kuhala doma in nosila na šiht. Tudi kavo. Starbucks (5USD+ :S) Našla sem tudi balkansko/evropsko štacuno 500m od doma, kar pomeni da sem jedla relativno podobno. Argeta + radenska :) Malo heca. Se da prihranit, če ne jemlješ njihovega ready-to eat. V centru mesta, kjer sem delala ni bilo normalnega obroka pod 12 USD.

Glede poroda, ker vidim, da ste zašli. Mislim, da je sostanovalka dala okoli 10 000 USD, osnovni porod in isti dan domov. Samo del je imela preko zavarovanja, ker še ni presegla deductible. Bo pa potem vrtec plačevala 3k na mesec :S

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Alayne ()

mahoni ::

Okapi je izjavil:

Na desetine tisoče mehiških migrantov vzame s seboj 300 dolarjev in začne iskati službo, ko jim uspe priti čez mejo. Tako da, da se, če te dobijo, te pa pač pošljejo domov.

Ampak če imaš 300k dolarjev, obstajajo bolj elegantni načini.

No na ta low level ne ciljam. Ciljam bolj na takojsnjo integracijo. Najbrz je to tudi odvisno v katerem state clovek zivi.

Smrekar1 ::

Okapi je izjavil:

Na desetine tisoče mehiških migrantov vzame s seboj 300 dolarjev in začne iskati službo, ko jim uspe priti čez mejo.


Približno 70% ilegalcev pride v državo po legalni poti kot turisti in preprosto ne zapustijo države ko jim poteče vizum.

Toliko o tem kako teoretično učinkovit bi lahko bil tisti zid.

mahoni ::

Skratka jaz bi rad spokal iz EU. Tle ni vec prihodnosti. Mogoce je ni vec niti v USA, ampak rajsi se vidim tam gnit kot tu.

Smrekar1 ::

mahoni je izjavil:

Skratka jaz bi rad spokal iz EU. Tle ni vec prihodnosti. Mogoce je ni vec niti v USA, ampak rajsi se vidim tam gnit kot tu.


Pa pojdi, boš videl kako lepo te bodo sprejeli 8-)

zztop ::

mahoni je izjavil:

Skratka jaz bi rad spokal iz EU. Tle ni vec prihodnosti. Mogoce je ni vec niti v USA, ampak rajsi se vidim tam gnit kot tu.
Zanimivo. Če ni skrivnost, kaj točno pa ti je problematično v EU, da vidiš ZDA kot rešitev? Ker jaz berem ravno obratno, Američani hočejo v EU, ker v ZDA ne vidijo prihodnosti.

c3p0 ::

Sam bi v EU gotovo ostal, morda bolj na severu, Finska, Islandija... Problem je, če imaš rad vroča poletja in dosti dnevne svetlobe.

feryz ::

Moj žlahtovec pravi, da je v LA super. Pozabi pa povedati, da je bil priden v lajfu, postavil/pokupil par industrijskih objektov in jih zdaj, v "penziji" renta za 400k USD mesečno.
So pa čudni tam. Medtem, ko jaz "zafiro" uporabljam kot traktor, vsaj po takih poteh se vozim, uporablja on, primerljiv voz, za katerega je sicer plačal manj, ker so tam avti cenejši, samo ob nedeljah za k maši.

Ko pridejo sem, požrejo vse kar vidijo. Pravijo da tam hrana ni vredna pol k..., ne glede na to, koliko jo plačaš. Morda je nostalgija, kdo bi vedel.

So si pa vsi zelo dobro postlali. Štirje bratje in sestre imajo vsak svoj klan, razseljeni po vsej ZDA, sploh mulci so po 1000 km in več od staršev, pa imajo vsi denarja kot pečka. Če je to merilo za uspeh in srečo v življenju.

Ne smeš pa niti pod razno začeti teme o politiki. Vojna v bajti takoj. Tudi med sabo se sfajtajo, zato se temu izogibajo.

Na splošno gre Slovencem tam dobro. Verjetno zato, ker so tja odšli tisti z jajci. Ni primerljivo z Mehičani, ki se zgolj prestavijo par km in lenarijo dalje.

zztop ::

Če si premožen in/ali akademik je ZDA definitivno med boljšimi "državami" za živet.

Sam sem slišal od folka, ki so se preselili iz EU v ZDA, da je kruh obupen.

Okapi ::

mahoni je izjavil:

Okapi je izjavil:

Na desetine tisoče mehiških migrantov vzame s seboj 300 dolarjev in začne iskati službo, ko jim uspe priti čez mejo. Tako da, da se, če te dobijo, te pa pač pošljejo domov.

Ampak če imaš 300k dolarjev, obstajajo bolj elegantni načini.

No na ta low level ne ciljam. Ciljam bolj na takojsnjo integracijo. Najbrz je to tudi odvisno v katerem state clovek zivi.

Na integradijo lahko kar takoj pozabiš, sploh pa na "takojšnjo".

feryz ::

Med Mehičane se lahko takoj integrira, zakaj ne? Prav veseli bodo enega pridnega Slovenčka.

A110 ::

Če je sposoben in ima posebna znanja mu v EU verjetno nič ne manjka. Če je pa navaden fizički radnik pa delovne vize tako ali tako ne bo dobil in bo v isti bedi kot ilegalci iz juga.

Ganon ::

mahoni je izjavil:

Skratka jaz bi rad spokal iz EU. Tle ni vec prihodnosti. Mogoce je ni vec niti v USA, ampak rajsi se vidim tam gnit kot tu.


Tako, ameriška greznica bi te rešila. :))
1 2 3
4
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Delo v tujini nasveti (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18749818 (19954) DOOM_er
»

Kvaliteta življenja v Floridi (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8622021 (17161) Dejan_007
»

Delo v Avstraliji (tujini) (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7518172 (9907) Pegaz

Več podobnih tem