» »

Poklic računalničarja? [potrebujem info]

Poklic računalničarja? [potrebujem info]

Temo vidijo: vsi

gamogon ::

Zanimam se (med drugim) tudi za poklic računalničarja (ne vem kako se pravzaprav strokovno reče) in me zanima kakšen je ta poklic (mislim, da je na tem forumu precej ljudi ki se s tem ukvarjajo :) in mi bodo znali odgovoriti).

Najbolj kar me pri tem poklicu namreč skrbi je to, da bo vse skupaj izgledalo tako, da bi moral 8 ur preživel pred LCD-jem :|, ali ne (je v poklicu kaj dinamike)? Torej, če bi lahko kdo opisal potek dela, kakšna je možnost napredovanja, zaposlitve, višina plače in kakšen se vam nasploh zdi ta poklic.
Prav tako vas prosil, če mi lahko kdo pojasni ali moraš za ta poklic na SŠ za računalništvo/elektrotehniko ali je gimnazija oz. tehniška gimnazija vredu.

Hvala vsem za odgovore

kihc ::

V večini primerov to pomeni, da boš raznašal naokrog tiskalnike, računalnike, LCDje, inštaliral windowse ipd zadeve ...
x

gamogon ::

Je poklic kot takšen zanimiv, ali je vsakdan ista rutina?

jype ::

Če se boš 16-20 let pridno učil, potem boš večino časa potoval po svetu in predaval.

Če boš šel za hišnika boš raznašal tiskalnike.

Če boš običajen programer boš podnevi sestankoval, ponoči pa sedel za mašino.

Tody ::

Gamogon, kot prvič ni več 8 urni delovnikov :) Tako ali drugače :) Drugič je pa čisto odvisno od firme v kateri delaš, nekatere imajo bolj specializirane oddelke in si tam samo z parimi nalogami (recimor help desk, maš 10 nalog in le te delaš, ni kej preveč kreative). Lahko ga najebeš (lahko da ti je to tud všeč) in si informatik za celo firmo in priklapljaš miške in skrbiš za active directory in še ke.

Blinder ::

A to sprašuješ za srednjo šolo? A je sploh kdo z srednjo računalniško šolo uspel dobit job?
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

jype ::

Blinder> A to sprašuješ za srednjo šolo? A je sploh kdo z srednjo računalniško šolo uspel dobit job?

Mnogi. Job se dobi na podlagi znanja, ne pa na podlagi šole.

Gladi ::

Blinder je izjavil:

A to sprašuješ za srednjo šolo? A je sploh kdo z srednjo računalniško šolo uspel dobit job?
Se dobi, ampak težko. Ponavadi preko vez, pač delo skrbnikov oz. administratorjev.Mišljeno za te, ki obladajo zgolj znanja iz šole, seveda se pa v vsaki generaciji najde kdo, ki stvari relativno oblada že pred tem in med časom šolanja že programira za denar.

gamogon ::

Ampak se da postat računalničar prek gimnazije?

bluefish ::

Da. Seveda z nekaj samoiniciative.

Blinder ::

brez šole lahko postaneš samo programer. Že tisti z srednjo računalniško šolo verjetno težko dobijo job v računalništvu, tisti brez rač. šole pa niti ne pridejo v poštev za taka dela. izjema je le programiranje.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

jype ::

Blinder> brez šole lahko postaneš samo programer.

Ne. Ti pa nič ne pomaga to da šole nimaš - še vedno se moraš naučiti praktično vsega, kar bi te naučili v šoli (in tudi vse tisto, česar te v šoli itak ne).

gamogon ::

Pa se služba dobi dokaj hitro po šolanju ali je vrsta?

Gladi ::

Praktično nobena sš/fakulteta ti ne zagotovi takojšne službe. Mogoče kakim zdravnikom, to je pa tud to.

jype ::

Služba se ne dobi - službo si najdeš, ali pa ustvariš (ali pa si ob koncu šole že dovolj znan, da službe iščejo tebe - pisanje prostega programja in sodelovanje v skupinah je odličen način za samopromocijo, kjer tisti, ki jih potrebujejo, lahko opazijo tvoje sposobnosti).

_Denny_ ::

Do tega poklica se da priti z bilokatero šolo (npr. večina prodajalcev v tehničnih trgovinah ima trgovsko šolo), dobiti službo pa je druga zgodba.

Trenutno stanje na Zavodu za zaposlovanje:
Elektrotehnik računalništva - 179 brezposelnih
Računalnikar - 33 brezposelnih
Računalniški tehnik - 255 brezposelnih
+ vsi ostali, ki nismo več prijavljeni na ZRSZ.

Za programiranje ne vem, za servis in hardverske stvari pa je nemogoče najti delo, če nimaš vez. V 4 letih sem obiskal več kot 100 podjetij, poslal preko 200 ponudb in ni prišlo do nobenega razgovora. Pri tem pa tudi ni pomagalo x referenc. Uči se programiranja, ker je edino v tem prihodnost, servisiranje pa je dead-end, ker novejše OS težje pokvariš, hardware pa je že tako poenostavljen, da ga lahko menja vsak laik. Glede šole te naj nič ne skrbi, ker te tam naučijo samo osnove, ki ti pri iskanju dela ne pomagajo čisto nič...skratka, nič, kar se ne bi dalo urediti doma z branjem Wikipedije in kake knjige o programiranju.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

gamogon ::

hvala

draciel ::

Sam da ljudje ki bodo to brali ne bodo mislili da lahko postaneš programer brez šole. Mislim seveda lahko ti programiraš , tudi če nimaš osnovne šole , vendar nekje se programiranja moraš naučiti .. in še veliko stvari zraven.

Sam sem se dal čisto v to (učim se doma programirat), ker pač me to kar veseli sam pot je trda..in trnova..

upam da mi uspe.

7982884e ::

če se hočeš sam naučit programiranja oziroma biločesa, se moraš vpisat vsaj na kak tečaj kjer so deadlini in kjer se ocenjuje znanje. najt sam voljo za učenje nečesa kar ni "nujno" je težka stvar

splošna gimnazija ali pa recimo vegova nimata nobene posebne fore na faksu oziroma je razlika v predznanju zgolj v 1. letniku, pa še to minimalna oz. se da vse iz nule naučit brez problema

tisti, ki pa je tak šiht dobil brez da bi sploh hodil na recimo fri, bi pa z narejenim faksom skoraj ziher dobival boljšo plačo in delal bolj zahtevne projekte

Blinder ::

Za programiranje ne vem, za servis in hardverske stvari pa je nemogoče najti delo, če nimaš vez.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

first_line ::

Po mojih izkušnjah je vas 99% 'računalničarjev' samo samonazvanih strokovnjakov. V vseh službah do sedaj sem raje sam na Googlu poiskal rešitev in zvezal/inštaliral/nastavil/zamenjal, ker 99% vas niti Googla ne zna uporabljati.
Pa še izjave tipa: ta računalnik dela bolje, kar ni isto kot hitreje (slabše) mi dajete (moja navita kišta proti neki 10x dražji, kjer sem delal na svoji ker je ta druga preveč mlela).

34054 ::

7982884e je izjavil:

če se hočeš sam naučit programiranja oziroma biločesa, se moraš vpisat vsaj na kak tečaj kjer so deadlini in kjer se ocenjuje znanje. najt sam voljo za učenje nečesa kar ni "nujno" je težka stvar


Ne ni res. Če imaš veselje, tisto ta pravo (ne samo nek vzgib da bi rad nekaj delal ker pač to dela sosed, ali pa ker je mama rekla da so na tem področju dobre plače), potem se lahko naučiš čisto vsega sam. Saj tudi šole in univerze niso magične ustanove kjer ti z injekcijo vbrizgajo znanje v glavo, ampak se moraš (presenečenje!!) vsega naučiti sam tudi tam.

7982884e je izjavil:

tisti, ki pa je tak šiht dobil brez da bi sploh hodil na recimo fri, bi pa z narejenim faksom skoraj ziher dobival boljšo plačo in delal bolj zahtevne projekte


Ne ni res. Zaslužil bo toliko kot se bo izkazal. Tudi v Sloveniji delodajalci niso več tako zabiti da ne bi znali ceniti znanja (pred papirjem), za tujino pa je to še bolj res.


Nočem seveda dajati napačnega vtisa, češ da je dovolj obesit šolo na klin in se doma malo igrati z računalnikom, nato pa pričakovati zaposlitev in še dobro plačo. Ni res, veliko truda je potrebno vložiti, prav toliko, če ne še več, kot če bi hodil v šolo.
Nočem pa tudi, da bi kdo verjel da je zgolj vpisati še v neko šolo dovolj, ne ni. Oseben interes in trud je še kako pomemben. Še posebej na področju računalništva kjer se stvari hitro premikajo naprej.

oemdzi ::

Mene kot študenta višje šole za informatiko (b2) zanima kako zgleda začetek dela in uvajanje, ker se bliža konec šolanja jaz pa v praksi znam narediti le malenkost več kot sem znal pred šolanjem, vse kar sem med šolanjem pridobil je večinoma samo teorija o tem kako kaj deluje oziroma napredno delo v wordu, excell itd, kako se gradi informacijski sistem, baze podatkov itd Izbral sem usmeritev "računalniški sistemi in omrežja" alternativa je bila "programske aplikacije in podatkovne baze". Vglavnem me je strah, da razen spajanja komponent in software inštalacije in še nekaj takšnih del ne bom vedel ničesar več, oziroma ne vem kaj oni pričakujejo od popolnega začetnika brez delovnih izkušenj.

Vem, da imaš mentorja, ampak če si recimo medicinska sestra/policaj/učitelj opravljaš ponavadi rutino vsak dan in se je ni težko priučiti, kot informatik pa dvomim, da bom izvajal rutino npr vsak dan nove kište sestavljal, jih popravljal itd (seveda če ne bom zaposlen v kakšni trgovini/servisu) ...

Blinder ::

ti s tisto šolo začetka dela ne boš videl :)
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Janac ::

Se že vidim čez 3 leta kako bom sedel na zavodu.

oemdzi ::

Blinder je izjavil:

ti s tisto šolo začetka dela ne boš videl :)


A potem se izpišem ? :D

p.s. Od mamine sodelavke sin je dobil s to šolo takoj službo in kar lepo plačano za nekoga brez delovnih izkušenj (1,5k eur, jaz kaj takega na začetku sploh ne pričakujem), ne vem pa kakšno je pa bilo njegovo znanje v primerjavi z menoj. Večina mojih sošolcev je pa že zaposlenih(so starejši) in nimajo takih skrbi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: oemdzi ()

Blinder ::

nekateri imajo srečo ali pa veze. diplomirani računalničarji majo povprečje 1200-1300€ neto.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

7982884e ::

Ne ni res. Če imaš veselje, tisto ta pravo (ne samo nek vzgib da bi rad nekaj delal ker pač to dela sosed, ali pa ker je mama rekla da so na tem področju dobre plače), potem se lahko naučiš čisto vsega sam. Saj tudi šole in univerze niso magične ustanove kjer ti z injekcijo vbrizgajo znanje v glavo, ampak se moraš (presenečenje!!) vsega naučiti sam tudi tam.
no no, ne nabijat. mnogo ljudi si želi naučiti se nečesa novega, pa kupujejo razne knjige, videoposnetke in podobne zadeve, pa jim zmanjka volje ko je treba premostiti neko malo težjo oviro in s časoma obupajo. sploh pri programiranju je tako, če se hočeš v enem letu naučit toliko kot se na faksu, moraš imet dosti volje - seveda jo nekateri imajo, večina pa ne. seveda ti faksa ni treba delat, ampak neka dodatna motivacija pa vseeno je, ker si nekatere zadeve preprosto primoran narest, drugače ne narediš predmeta.

tudi ljudje, ki so plačal osebnega trenerja, nehajo bit debeli v precej večjem odstotku kot ljudje, ki so dal 100€ za fitness knjige. pa si vsi zelo želijo ne bit debeli.

Ne ni res. Zaslužil bo toliko kot se bo izkazal. Tudi v Sloveniji delodajalci niso več tako zabiti da ne bi znali ceniti znanja (pred papirjem), za tujino pa je to še bolj res.
a sem rekel, da to ni res? je pa dejstvo pri večini ljudi, da bo nekdo z določeno sposobnostjo lahko opravljal širši in globlji spekter nalog, če naredi še faks kot pa v primeru, da ga sploh ne gre delat. brez faksa ti za take zadeve preprosto manjkajo teoretične osnove, razen če si res genij.

Gladi ::

first_line je izjavil:

Po mojih izkušnjah je vas 99% 'računalničarjev' samo samonazvanih strokovnjakov. V vseh službah do sedaj sem raje sam na Googlu poiskal rešitev in zvezal/inštaliral/nastavil/zamenjal, ker 99% vas niti Googla ne zna uporabljati.
Pa še izjave tipa: ta računalnik dela bolje, kar ni isto kot hitreje (slabše) mi dajete (moja navita kišta proti neki 10x dražji, kjer sem delal na svoji ker je ta druga preveč mlela).

Ker padalc si ti :))

Invictus ::

_Denny_ je izjavil:


+ vsi ostali, ki nismo več prijavljeni na ZRSZ.

To mi je nekaj znano :)).

Tody je izjavil:

Gamogon, kot prvič ni več 8 urni delovnikov :) Tako ali drugače :)

Z 8 urnim delovnikom se da prav lepo služit tudi v računalništvu. Samo prav moram stempirat projekt. In seveda imeti normalne šefe, stranke, še bolj pa prodajalce. Razen če nisi za vse to kar sam, npr. kot jaz.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

jype ::

Večina pri "8 urnem delavniku" misli na 9-5, kar seveda ni več niti moderno, niti nima smisla.

Da bi se moral ubijat z delom pa seveda ne drži (ampak jebiga, eni radi to počnemo).

Invictus ::

Tudi pri delu od 9-5 se da normalno služit. Celo dobro. Sam ne smeš delat v Sloveniji, ampak kot freelancer nekje v tujini.

Tam je normalno da se dela 8 ur na dan. Ampak to brez kofetov in podobnih pavz ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

SasoS ::

oemdzi je izjavil:

Mene kot študenta višje šole za informatiko (b2) zanima kako zgleda začetek dela in uvajanje, ker se bliža konec šolanja jaz pa v praksi znam narediti le malenkost več kot sem znal pred šolanjem, vse kar sem med šolanjem pridobil je večinoma samo teorija o tem kako kaj deluje oziroma napredno delo v wordu, excell itd, kako se gradi informacijski sistem, baze podatkov itd Izbral sem usmeritev "računalniški sistemi in omrežja" alternativa je bila "programske aplikacije in podatkovne baze". Vglavnem me je strah, da razen spajanja komponent in software inštalacije in še nekaj takšnih del ne bom vedel ničesar več, oziroma ne vem kaj oni pričakujejo od popolnega začetnika brez delovnih izkušenj.


Zato ker ni namen šole, da te nauči kot robota kaj boš delal, ampak da ti da širino in potrebne temelje, znanje moraš pa pridobiti sam. Jaz sem se med srednjo (gimnazija, razen enega leta računalništva nismo imeli praktično nič) samoiniciativno lotil programiranja, med faksom izdelal 2 večja projekta v prostem času, od katerega sem enega nato "prodal" za diplomo (OpenGL 3D engine :)). Faks mi je dal predvsem znanj, ki se jih sam ne bi lotil (podatkovne strukture, kakšna optimizacija algoritmov) ali pa se mi jih ni dalo (php, perl, awk, bash, regex, Makefajli...povedali so mi ravno toliko, da me je začelo zanimati in da sem nato sam zagrabil in ta znanja integriral v svoje projekte).

Sedaj delam na svojem, dela se pa vse od programiranja, popravljanja kompov in inštalacije do čisto lepih projektov načrtovanja in postavljanja kompletne IT infrastrukture. Ko prideš nekam, je čisto drugače če si o nečem nekaj že slišal (tudi če ti je nek prfoks to nabijal nek ponedeljek ob 7h zjutraj), kot da ne veš sploh zakaj se gre. To znanje seveda potem stalno nadgrajuješ, povečini popoldne in čez vikend ko je cajt. Če pa bi čakal da me bodo vse to naučili na faksu...hja, bi najbrž lahko še čakal. Tisto programiranje ni bil niti p od programiranja.

NeMeTko ::

Računalništvo ni samo programiranje (kot bi marsikdaj lahko po odgovorih sklepal), tako kot medicina ni samo kirurgija.

Poznam zelo veliko 'računalničarjev', ki so se v srednji šoli in fakulteti učili vse kaj drugega, samo računalništva ne - pa so kasneje zamenjali stroko in zašli v računalniške vode.

V bistvu ni prav nič slabega na temu, če si 'multidisciplinaren' - izšolan v eni stroki (npr. strojništvo) in kasneje zaideš v računalništvo. V vsaki stroki se najde potreba po računalniški nadgradnji, sploh pa v strojništvu, kjer bo zagotovo veliko bolj efektivno avtomatizacijo sprogramiral izšolan strojnik (ki bo znal tudi konstruirati strojne dele avtomatizacije po meri podjetja), kot pa 'navaden informatik'.
Podobne interdisciplinarne prednosti se lahko najdejo povsod - od kemije, pa do ekonomije in družboslovnih ved.

S takšno multidisciplinarnostjo se sicer znajdeš v določeni niši, kjer pa ponavadi ni velike konkurence - za razliko od klasičnih 'šolanih informatikov', ki jih je toliko, da eden drugemu hodijo po nogah.
Koliko je FRI-jevcev, ki bi znali sprogramirati program, ki bi simuliral izgorevanje goriva v bencinskem motorju? Prečunavati statiko neke zgradbe, optimizacijo kemične reakcije, .....?

Ljudje smo si različni, tako da enim ustreza pisanje ene in iste kode v 1000 variacijah (kar počne 90% programerjev), drugim pa bolj leži nekaj inovativnega. Največ prostora za inovacije pa zagotovo najdeš na multidisciplinarnih področjih.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prepis iz gimnazije na računalniško šolo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10719524 (17528) Smurf
»

Srednja šola

Oddelek: Šola
263861 (2964) lebdim
»

Prepis iz gimnazije na srednjo računalniško šolo

Oddelek: Šola
166830 (6380) riho
»

Šolanje, stopnja II. -> srednja računalniška šola

Oddelek: Šola
123364 (3008) pickle_rick
»

Računalniška srednja šola

Oddelek: Šola
3011295 (8412) Halfdead987

Več podobnih tem