» »

Pokvarjena elektronika diska

Pokvarjena elektronika diska

petrar ::

Zivjo.

Imam problem z elektroniko diska seagate momentus 7200.4 500GB. Moj prijatelj je na svoj laptop dal indukcijsko kuhalno ploščo in si skuhal čaj :S. Zanima me, ali je sploh mogoče, da bi pridobila podatke nazaj s tem da bi popravila elektroniko diska? Sem kupila tudi drugi disk enake serije, vendar bila neuspešna pri menjavi elektronike, ker je med poskušanjem odvitja vijaka (ki je bil požrt) tudi drug disk prenehal delovati. Po uspešni rešitvi vijaka pri urarju (sedaj ga lahko odvijem), mi na obeh diskih sedaj disk 12x piskne ter nato še enkrat po kratkem premoru. Ali kdo ve, kaj bi lahko bilo? Zanima me tudi, če kdo pozna koga, ki bi za normalen denar preveril in popravil elektroniko.

Hvala,
Petra
Danes je najlepši dan mojega življenje :)

kloko ::

ČE si prepričana, da je kriva elektronika, pač kupiš še en disk isti model in tokrat pač bolj paziš pri vijakih. Ampak se bojim, da vam je z indukcijskim kuhalnikom uspelo scvreti kaj bolj v notranjost in je velika verjetnost, da so podatki šli v digitalna nebesa.
Če gre za podatke velike vrednosti, se splača poskusiti pri kakšnem podjetju, ki se bavi s tem. O ponudnikih je bilo že veliko govora tudi na tem forumu.
Verjamem tudi, da se bo javil kdo, ki se bavi s tem ali pozna koga, nežna beseda naredi marsikak čudež...

L.p., Kloko

SplitCookie ::

Ta pavšalna menjava elektronike - ni tako preprosta. Ponavadi je potrebno prenesti tudi EEPROM

Drugače se kaj takega sploh ne dela brez dobrega orodja, ker narediš samo sra*je. Zelo verjetno si pretrgala kakšno potko na PCB-ju.

http://www.tannaris.si/

Pokliči in vprašaj.
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

antonhac ::

Če je res dal indukcijski kuhalnik na ali v bližino laptopa (diska) je veliko večja verjetnost da se je razmagnetila ali dodatno namagnetila zapisovalna površina diska kot pa pokvarila elektronika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: antonhac ()

SplitCookie ::

Težka ker je ohišje, tudi aluminij še vedno 'magnetno' neprevodno - vsaj za indukcijske zadeve - sprobano.
Ne vem pa ali se potem znotraj inducirajo še kakšna ekstra magnetna polja.
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

5er--> ::

Dobra fora za uničevanje diskov.

petrar ::

Torej, sem prepričana, da je poškodovana elektronika pri obeh diskih. Tako kot je rekel SplitCookie, sem poškodovala potko na PCB-ju, ker mi je pri šravfanju požrtega vijaka spodneslo šravfenciger in sem posnela ploščo. A se to sploh da obnoviti? Pri prvem disku (bližnje srečanje z indukcijsko ploščo) pa je elektronika čist mrtva. Tudi če disk priklopim, mi ga ne zazna v biosu - kot da ga ni... Upam pa, da je še kaj gor ostalo... upam, da držijo besede SplitCookija in so podatki še gor. Očitno pa je indukcija skurila elektroniko...
Kupovanje še enega (3) istega diska mi je že malo odveč...rajši bi poskusla popravit PCB... Bomo videli. Poklicala bom tannaris in videla, kaj bodo rekli. Če pa kdo slučajno zna popravit te potke na PCB-ju, bom pa zelo vesela :)
Danes je najlepši dan mojega življenje :)

5er--> ::

Glede na wiki ni problem samo v PCB-ju in se lahko posloviš od podatkov:
For certain forms of computer data storage, however, such as modern hard drives and some tape backup drives, degaussing renders the magnetic media completely unusable and damages the storage system. This is due to the devices having an infinitely variable read/write head positioning mechanism which relies on special servo control data (e.g. Gray Code) that is meant to be permanently embedded into the magnetic media. This servo data is written onto the media a single time at the factory using special-purpose servo writing hardware.
The servo patterns are normally never overwritten by the device for any reason and are used to precisely position the read/write heads over data tracks on the media, to compensate for sudden jarring device movements, thermal expansion, or changes in orientation. Degaussing indiscriminately removes not only the stored data but also the servo control data, and without the servo data the device is no longer able to determine where data is to be read or written on the magnetic medium. The medium must be low-level formatted to become usable again; with modern hard drives, this is generally not possible without manufacturer-specific and often model-specific service equipment.

petrar ::

Hja, upam, da tale wiki nima prav :S Mislim, da bo res najboljš, da dam disk poanalizirat, pa da vidimo, če je kaj gor... Jao jao.. prenosne indukcijske plošče pa v smeti :D
Danes je najlepši dan mojega življenje :)

mihec87 ::

Upaš lahko ja.
Če nisi pripravljena odkasirat 300+eur za podatke bo najbolje da zadevo pozabiš oz lahko das pregledati pa da ti ocenijo.Je pač le potrebno malo znanja za to kar si se lotila..

Plošče so že vredu..težava je v uporabniku...wtf od gdaj se računalnik uporablja za podlago...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihec87 ()

petrar ::

No ja, probam lahko in upam, da so podatki še gor. Sicer pa analiza je brezplačna :) Pa jp, neki znanja je potrebno, prav veliko pa tudi ne... 6 vijakov odšravbat... Če ne bi bil mehak vijak in ne bi bil toliko zategnjen se verjetno danes ne bi o tem pogovarjali, ker bi že vedela, ali so podatki še gor ali ne. Sicer pa je res prvi problem, da je sploh do tega prišlo, v uporabniku... Ja, tako je, če si iz nočne, star 60 let... Jaz pravim, da je velik uspeh, da tak človek z veseljem in zagnanostjo uporablja računalnik..
Danes je najlepši dan mojega življenje :)

SplitCookie ::

A se to sploh da obnoviti?

Da se.


Glede na wiki ni problem samo v PCB-ju in se lahko posloviš od podatkov:

Degausserji imajo mnogo mnogo mnogo večje moči.
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

petrar ::

No takole je. Poslala sem diska na Tannaris na počasno reševanje in v 1 dnevu ?!?!?! me je stric povedal, da je šla na 1 disku elektronika in da so podatki še vedno dosegljivi :)):)):)) Tako da je popravil elektroniko in mi zaračunal 120€. Super zadovoljna :))
Danes je najlepši dan mojega življenje :)

SplitCookie ::

Sam da je :)
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Servis elektronike

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
82591 (1396) DeeCoy
»

Raspberry Pi Zero pošel že prvi dan (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Procesorji
5022010 (17463) antireal
»

Kako popraviti disk?

Oddelek: Strojna oprema
132805 (2505) Glugy
»

Seagate razvil tehnologijo gostejšega zapisa podatkov na diske

Oddelek: Novice / Diski
3715391 (11347) Jst
»

Hdd problem

Oddelek: Pomoč in nasveti
251692 (1025) BlueNik

Več podobnih tem