» »

Foxconn pojasnil razloge za zamude pri dobavi iPhona 5

Foxconn pojasnil razloge za zamude pri dobavi iPhona 5

The Wall Street Journal - Trenutno je v ZDA in drugod po svetu na svoj primerek iPhone 5 potrebno čakati 3 do 4 tedne, naš Si.Mobil pa informacije o prejemu nove pošiljke še čaka, vmes pa vas naproša, da podate rezervacijo. Ljudje bi torej radi kupili iTelefon, vendar ga trenutno preprosto ne morejo dobiti v roke. Apple se je za zdaj zavil v molk, so pa zato toliko bolj živahne razprave tu in tam na spletu. Apologisti so tako mnenja, da jih je preprosto presenetil volumen prednaročil (2 milijona enot samo v prvih 24 urah ali 2x toliko kot pri 4S), tako da je pač treba počakati, da se to počisti. Spet drugi so špekulirali, da mora biti vzrok nekje zunaj, morda pri Sharpu, ki naj bi zamujal z dobavo 4'' LTSP zaslona, a je to slednji hitro in ostro zanikal. Na koncu je začelo skrbeti tudi investitorje, tako da je delnica izgubila približno desetino od svoje poletne rekordne vrednosti.

Zdaj se je krivec javil sam, in sicer gre za njihovega ključnega dobavitelja, tajvansko podjetje Foxconn. V intervjuju z Wall Stree Journalom so priznali, da je zaradi težnje k miniturizaciji nov model pač "zelo težko sestaviti skupaj", pri čemer se delavci v njihovih proizvodnih linijah "še učijo", zato "produktivnost še ni na želeni ravni" (čeprav "že raste"). Pričakujejo, da se bo v nekaj tednih oz. morda poldrugemu mesecu stvar uredila.

Zlobni jeziki seveda niso uspeli izpostaviti, da je k zaostanku pripomoglo tudi nezadovoljstvo delavcev nad delovnimi pogoji (dolge nadure, delo med prazniki) in plačo, zaradi česar so konec septembra v nekaterih tovarnah tudi stavkali oz. demonstrirali. Foxconn je obstoj stavke seveda zanikal in skušal manjkajoče delavce nadomestiti s pripravniki - tokrat srednješolci, ne študenti - vendar so morali po valu protestov v domači in tuji javnosti otroke poslati nazaj tja, kamor spadajo, v šolo.

Dodatne komplikacije naj bi nastale tudi zaradi izbire in obdelave materiala za ohišje, ki za razliko od prejšnjih izdaj ni bil najbolje dodelan, zato naj bi kar tretjina telefonov v roke potrošnikov prišla z vidnimi praskami na robovih ohišja (scuffgate). Sprejem telefona kljub začetnemu navdušenju tako ni najboljši, dodatno senco dvoma nad Applovo odličnostjo pa sta vrgla še dva ločena incidenta odkrite kraje tujih dizajnov - nova iOS6 aplikacija za uro namreč skoraj dobesedno povzema značilni (in zaščiteni) dizajn postajnih ur s švicarske nacionalne železnice SSB, v promocijskem materialu za nove MacBooke pa so uporabili fotografijo očesa ("retine") švicarske fotografinje Sabine Liewald, brez da bi za to zakupili ustrezne pravice. Lastnika obeh del sta po teženju sicer uspela dobiti ustrezno plačilo, a za podjetje, ki je še dva meseca nazaj sveto zatrjevalo, da oni vse izdelajo sami ter da so lopovi vsi drugi, se kaj takega preprosto ne spodobi.

25 komentarjev

JesusChrist ::

Foxconn je pa naravnost smešen. Cel svet ve kaj se dogaja al oni zanikajo. Lahko kar spremenijo svoj moto v "Ne priznamo pa da nas poleg dobite".

Apple... apple pa že ne kopira!
remember, the clock is ticking. run like no tomorrow.

Masamune ::

So se učili od Američanov:

lp, j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Masamune ()

Glugy ::

Krvave roke majo...to se jim vid.

AngelOfDeath ::

Vsi tile so vajenci proti našim Politikom.
edit: Slovnica

klinker ::

AngelOfDeath je izjavil:

Vsi tile so vajenci proti našim Politikom.



+10

Samo kaj da recem...ce je folk brez jajck in se nic ne buni. Povsod demonstrirajo, slovencki pa se znamo samo pred tvjem pizdit ;((

No...z iPhone 5 so po moje dejansko malo zafurali...hardware ni prav nic posebnega, mapsi polom, pa design ni vec to to, sploh to da je v celoti crn. 4/4S izgleda precej bolj na nivoju. Zdaj jih bo Android res sisnu po moje...vsaj z vidika nekoga ki o telefonih nekaj ve in ne gleda samo na znamko 8-)

Invictus ::

Seveda če ne pozabimo da je iPhone 5 vsaj 2x hitrejši praktično od vseh telefonov ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

klinker ::

Invictus je izjavil:

Seveda če ne pozabimo da je iPhone 5 vsaj 2x hitrejši praktično od vseh telefonov ...


Blo nekoc ja...poskusi JellyBean na podobnem hardwareju...ze na mojem Nexus S leti smooth kot 4S, edino aplikacije rabijo svojih nekaj ms za zagon, ker ima Nexus S pac opazno pocasnejsi storage napram novejsim aparatom. Sem sicer vedno trdil da je iPhone v tem superioren, ampak trenutno je vsaj meni postal "samo se en top gadget med mnogimi".

Invictus ::

klinker je izjavil:

"samo se en top gadget med mnogimi".

Saj to je vedno tudi bil. Ne razumem fetišiziranja nekih gadgetov ...

Kaj pa je bil iPhone prej zate? Rešitelj sveta pred lakoto?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Gregor P ::

... bolj pokazatelj, da so ostali načrtno zavirali razvoj oz. so ležerno spali na preteklih lovorikah.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Unknown_001 ::

Sj iPad pa iPhone pa te ostale prenosne malenkosti so edini čistokrvni Apple proizvodi, za razliko od računalnikov, ki so se že odkar so na intel preklopil precej oddaljili od posebnosti firme in postali zgolj podhranjeni Pc-ji ki jih rešuje le OS in "čudovito" ohišje.

Invictus ::

Ne vem če so ravno podhranjeni ...

Sicer je pa pri laptopu najpomembnejše ohišje in baterija. Če ga seveda tako uporabljaš. Kot laptop. Ne kot šminko ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

klinker ::

Invictus je izjavil:

klinker je izjavil:

"samo se en top gadget med mnogimi".

Saj to je vedno tudi bil. Ne razumem fetišiziranja nekih gadgetov ...

Kaj pa je bil iPhone prej zate? Rešitelj sveta pred lakoto?


Ja, resitelj sveta ;((
Bil je pac nad vsemi ostalimi.

Unknown_001 ::

Invictus je izjavil:

Ne vem če so ravno podhranjeni ...

Sicer je pa pri laptopu najpomembnejše ohišje in baterija. Če ga seveda tako uporabljaš. Kot laptop. Ne kot šminko ...


Mrmph!

v računalnik za 2000eur pa za grafično dajo stare radeone z oskubljenim pomnilnikom na 1Gb.

Invictus ::

Kaj pa otroci vedo za kaj se uporabljajo računalniki razen za igrice ...

BTW, novi imajo NVIDIA GPUje. Vsaj preberi si kaj preden pljuvaš.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Unknown_001 ::

Ali me obsojaš da sem odvisnik od igric?

Eni nucamo tud za kakšen Solidworks, Pro enginier, pa Mastercam poganjat neko ornk stvar.
Če pa misliš da se razvoj grafike giblje samo okoli igric si lahko tudi ti kaj prebereš.

Kar se Appla tiče me pa en drek briga kaj coprajo tam pri njih, tak da lahk od mene kar pričakuješ da nisem na tekočem z njimi.

blackbfm ::

če delaš ornk stvar pol si moraš prvoščit tut ornk komp...pa mislm da ornk macbooki niso lih podhranjeni

klinker ::

Unknown_001 je izjavil:

Invictus je izjavil:

Ne vem če so ravno podhranjeni ...

Sicer je pa pri laptopu najpomembnejše ohišje in baterija. Če ga seveda tako uporabljaš. Kot laptop. Ne kot šminko ...


Mrmph!

v računalnik za 2000eur pa za grafično dajo stare radeone z oskubljenim pomnilnikom na 1Gb.


Najdi boljsi all in one za podoben denar, pol pa govori take.

Unknown_001 ::

A če najdem mi boš dal mir s takimi?

Unknown_001 ::

http://www.ceneje.si/racunalnistvo/racu...

Kar se preformance na ceno tiče...

para! ::

Ja, resitelj sveta
Bil je pac nad vsemi ostalimi.

Nikoli ni bil nad vsemi ostalimi. Že od nekdaj je v top segmentu, ja, ampak že od začetka ima konkurenco, oziroma že od začetka si vedno našel telefon, ki je po večini primerljiv, v nečem pa tudi boljši (pa čeravno v nepomembnih neumnostih kot je število jeder ipd).

lp
Death before dishonor!

klinker ::

Unknown_001 je izjavil:

http://www.ceneje.si/racunalnistvo/racu...

Kar se preformance na ceno tiče...


Dobra zadeva ni kaj....na zadnje ko sem iskal kaj podobnega je blo ali drazje ali pa ni prislo blizu hardwareju iMaca. Sicer ogaben, pa vseeno dober in kompakten workstation...ce je ta quadro se dejansko zmogljiv in da nima samo en kup rama, je kar dober nakup.

para! je izjavil:

Ja, resitelj sveta
Bil je pac nad vsemi ostalimi.

Nikoli ni bil nad vsemi ostalimi. Že od nekdaj je v top segmentu, ja, ampak že od začetka ima konkurenco, oziroma že od začetka si vedno našel telefon, ki je po večini primerljiv, v nečem pa tudi boljši (pa čeravno v nepomembnih neumnostih kot je število jeder ipd).

lp


Konkurenca je primerljivo delujoc in kvaliteten aparat...lahko ime 10jeder vec, pa ne pomaga ce se vse sesuva in dela kot da bi gledal diapozitive. To da nek aparat hoce bit konkurenca se ne pomeni da to tudi je.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: klinker ()

Unknown_001 ::

Prednost je tudi ta, da samo ekran odmakneš pa lahko notri šaraš pa nadgradiš ga lahko(ne samo RAM pa disk).
Kar se delovnih postaj tiče se je hp precej potrudil.

blackbfm ::

Najprej pljuvas cez macovega radeona, a tist quadro je pa 3x slabsi:))

Unknown_001 ::

Ja ce za igrice uporabljas...

Al nismo vsi taki;((, ce pa to pri sebi vidis, pol pa...

valuk ::

Unknown_001 je izjavil:

Ali me obsojaš da sem odvisnik od igric?

Eni nucamo tud za kakšen Solidworks, Pro enginier, pa Mastercam poganjat neko ornk stvar.
Če pa misliš da se razvoj grafike giblje samo okoli igric si lahko tudi ti kaj prebereš.

Kar se Appla tiče me pa en drek briga kaj coprajo tam pri njih, tak da lahk od mene kar pričakuješ da nisem na tekočem z njimi.

Zato maš pa itak stacionarca


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Foxconn zanika stavko, delavci pravijo drugače

Oddelek: Novice / Ostale najave
279076 (7108) BaToCarx
»

Delavci v Foxconnu stavkajo

Oddelek: Novice / Ostale najave
4614665 (12289) nekikr
»

V Foxconnovi tovarni zaradi nemirov ustavljena proizvodnja (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / NWO
8622416 (18864) Utk
»

FLA: Razmere v Foxconnovi tovarni ipadov nadpovprečno dobre (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
9123734 (21281) Markoff

Več podobnih tem