» »

Google se je poravnal z založniki glede Google Books

1 2
3
»

Okapi ::

Daj, ne laži samemu sebi, lepo te prosim. Če bi lahko neopaženo in nekaznovano kradel pivo, in se ob tem še tolažil, da gostilničar ni pri tem ob nobeno pivo, bi ga veselo kradel, in to tisto najboljše.

O.

PaX_MaN ::

Kako je problem v avtorju če mu pa drugi kradejo?
:|

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

M-XXXX ::

Daj, ne laži samemu sebi, lepo te prosim. Če bi lahko neopaženo in nekaznovano kradel pivo, in se ob tem še tolažil, da gostilničar ni pri tem ob nobeno pivo, bi ga veselo kradel, in to tisto najboljše.

V življenju sem imel nešteto priložnosti, da bi neopaženo ukradel pivo in nikoli me nebi dobili pa tega nisem naredil. Zakaj: ker bi s tem nekoga oškodoval. Avtorja NE oškodujem!

Predpostavi sledečo situacijo: v gostilni ti dajo pivo (ali pa vzameš) (zastonj) in naslednji dan ga prineseš nazaj. Isto pivo, ista flaša (po dogovoru z gostilničarjem). Za koliko si ga oškodoval? Piva drugače nebi popil (ne doma, ne v gostilni).

nekikr ::

M-XXXX je izjavil:

Prav res, gostilničarni bodo navdušeni, ko ne bodo več prodali nobenega piva. Ko že ravno o idiotih ...

Aha, po tej logiki bi ti prepovedal domačo kuhinjo, ter vinogradniško, domače pivovarstvo...
Dobra piva in dobra hrana se bo vseeno prodajala za to se ni bat, slabi pa bodo propadli: tako kot je treba... Isto kot pri avtorjih: dobri nimajo težav, obratno. Slabi pa se zgovarjajo na vse drugo kot, da bi videli problem v sebi.

PS:
Če ukradem jogurt v trgovini in jim pustim recimo 10c, kolikor stane material, potem nisem tat kajne?

Zelo neumna primerjava. Oni imajo malo več stroškov kot materil: ga je bilo treba naredit (delo trgovke, ki je morala narediti DRUG sendvič), embalaža, rezanje mesa/sira, vse surovine. Z avtorskim delom (kopiranjem) pa on ne izgubi nič, dokler mu ostane original, s tem nima nobenih dodatnih stroškov in nič več dela. Čisto isto dela ima, če napiše knjigo in proda en izvod, ali proda en izvod katerega prekopira 10 miljonov ljudi. Prav tako ne izgubi nič denarja (vse stroške so krile osebe ki so kopirale).

Ok, potem pustim v trgovini 14c. Toliko, da pokrijem vse stroške materiala in dela z drugo "kopijo". Potem nisem tat kajne? Se dobiva danes, pa če res stojiš za tem svojim to tudi dokažeš v praksi in iz lokalne pekarne odneseš 30kg kruha ter jim pustiš toliko kot stane material + delo z novo kopijo?

Okapi ::

Piva drugače nebi popil (ne doma, ne v gostilni).
Če piva ne nameravaš piti, ga pusti pri miru in ga ne prenašaj naokoli. In kot rečeno, ne laži samemu sebi, da avtorjem ne delaš škode.

O.

PaX_MaN ::

Avtorja NE oškodujem!

Če mu spizdiš ne da bi ti on dovolil, seveda ga.
Plača, prispevki za ZZZS & ZPIZ; pa seveda državo ker ne dobi davka.

Predpostavi sledečo situacijo: v gostilni ti dajo pivo (ali pa vzameš) (zastonj) in naslednji dan ga prineseš nazaj. Isto pivo, ista flaša (po dogovoru z gostilničarjem). Za koliko si ga oškodoval? Piva drugače nebi popil (ne doma, ne v gostilni).

Za nič, ker si napisal da si se dogovoril z gostilničarjem...

Mipe ::

nekikr je izjavil:

Zakaj sprašuješ neumnosti?

Zakaj potem govorite neumnosti?

Milijone aplikacij je. Ogromno jih je brezplačnih. Namesto MS Office imam na voljo Libre Office, ki čisto dobro dela. Namesto Photoshopa imam na kupe brezplačnih orodij, kot so Paint.Net, Inkscape, Gimp in tako naprej.

Obilo brezplačnih alternativ, in tu ne govorim o travniških kopijah.

Pa me obtožujete, da KRADEM.

Lejte, če imamo v trgovini na voljo 10 znamk piva, izmed katerih so 4 brezplačna, 1 od teh pa ima zadovoljiv okus... uganite, katerega bom vzel.

nekikr ::

Mipe je izjavil:

nekikr je izjavil:

Zakaj sprašuješ neumnosti?

Zakaj potem govorite neumnosti?

Milijone aplikacij je. Ogromno jih je brezplačnih. Namesto MS Office imam na voljo Libre Office, ki čisto dobro dela. Namesto Photoshopa imam na kupe brezplačnih orodij, kot so Paint.Net, Inkscape, Gimp in tako naprej.

Obilo brezplačnih alternativ, in tu ne govorim o travniških kopijah.

Pa me obtožujete, da KRADEM.

Lejte, če imamo v trgovini na voljo 10 znamk piva, izmed katerih so 4 brezplačna, 1 od teh pa ima zadovoljiv okus... uganite, katerega bom vzel.

Konkretno si zgrešil poanto. Če uporabljaš izdelek za katerega avtor ne računa, potem nisi pirat, ne kradeš. Dokaj jasno.
Če pa ukradeš apliakcijo, za katero avtor hoče nekaj denarja, potem pa si pirat in kradeš.
Bo šlo zdaj?

Mipe ::

Če si zasluži denar, ga bo dobil. Tržne zakonitosti. Na milijone avtorjev je, ki štancajo bolj ali manj isto robo. Uspešni so tisti, ki izstopajo z inovacijami ali kvaliteto.

M-XXXX ::

Ok, potem pustim v trgovini 14c. Toliko, da pokrijem vse stroške materiala in dela z drugo "kopijo". Potem nisem tat kajne? Se dobiva danes, pa če res stojiš za tem svojim to tudi dokažeš v praksi in iz lokalne pekarne odneseš 30kg kruha ter jim pustiš toliko kot stane material + delo z novo kopijo?

Če ne razumeš mojega posta, ga tako dolgo beri, da ga boš in ne podtikaj izjav.

Če mu spizdiš ne da bi ti on dovolil, seveda ga.
Plača, prispevki za ZZZS & ZPIZ; pa seveda državo ker ne dobi davka.

V istem postu sem napisal, da mu naslednji dan prinesem istega nazaj (obe možnosti, enkrat po dogovoru z gostilničarjem, enkrat ga ukradem) in v obenem primeru prinesem isto pivo naslednji dan nazaj. Koliko sem ga oškodoval?

PaX_MaN ::

M-XXXX je izjavil:

V istem postu sem napisal, da mu naslednji dan prinesem istega nazaj (obe možnosti, enkrat po dogovoru z gostilničarjem, enkrat ga ukradem) in v obenem primeru prinesem isto pivo naslednji dan nazaj. Koliko sem ga oškodoval?

Nisi. At best, je blo kr neki napisan.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

Okapi ::

Mipe je izjavil:

Pa me obtožujete, da KRADEM.
Kdo te obtožuje? Kradejo tisti, ki z neta snemajo zadeve, ki niso brezplačne, ne tisti, ki snemajo brezplačne. Pri čemer imamo kot brezplačne v mislih tiste, za katere njihovi avtorji rečejo, da so brezplačne, ne tistih, ki so "brezplačne" zato, ker pirat zanje nič ne plača.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

nekikr ::

Mipe: to je jasno. Ampak če nekdo zahteva plačilo za svoje delo, ti pa to ignoriraš in si nelegalno prisvojiš, je to kraja. Lahko zamenjaš besedo, ampak še vedno je stara dobra kraja.

M-XXXX: če delo in ideja nista vredna nič, potem moj scenarij drži. Lahko obračaš, lahko se izmikaš, če imaš pa jajca pa dokaži, da imaš prav ti in pojdi z mano do pekarne. Peka ne bova oškodovala, saj bo dobil povrnjen material in dodatno delo za novo "kopijo". Ostalo pa tako ali tako ni vredno nič (če lahko ukradeš).

M-XXXX ::

M-XXXX: če delo in ideja nista vredna nič, potem moj scenarij drži. Lahko obračaš, lahko se izmikaš, če imaš pa jajca pa dokaži, da imaš prav ti in pojdi z mano do pekarne. Peka ne bova oškodovala, saj bo dobil povrnjen material in dodatno delo za novo "kopijo". Ostalo pa tako ali tako ni vredno nič (če lahko ukradeš).

Kar na enkrat pa pozabljaš, da delo, ki ga ima pri VSAKEM kruhu in to je tudi večina cene, od tukaj on služi.

Če strnem:
pek ima z vsakim kruhom recimo 5 minut dela, če mu ukradeš kruh, si ga oškodoval za surovine, delo ter vse stroške, ki jih je imel zraven (elektrika,...)
pisatelj ima z knjigo pol leta dela. Če mu knjigo prekopiraš 825823531273128 krat bo imel pol leta dela. Stroškov bo imel toliko kot z eno knjigo. Tako dolgo bi pisal, kot je pisal eno knjigo.

Gandalfar ::

A tole z pandoro je ze kdo nalimal: http://blog.pandora.com/pandora/archive...

Ocitno se dobi kar dosti denarja iz cheap spletnih servisov. Ampak pri nas se jih se vedno otepajo nase zalozbe.

Btw: Humble Ebook Bundle - http://www.humblebundle.com/
tukaj bi kar z veseljem kupil nekaj knjig slovenskih avtorjev. Placal bi pa z Moneto ali pa Paypalom pa bi bila cista zmaga.

nekikr ::

M-XXXX:
Cena posamezne žemlje: 10c sestavine, 15 centov delo, 0 centov ideja. Cena na polici brez DDV 58,33c.
Cena posamezne e-knjige: 0c sestavina, 50 centov delo (tipkanje in vse ostalo, ker je cena porazdeljena na maso vseh), 50 centov ideja (porabljen čas izven delovnega, da dobiš idejo). Cena "na polici" brez DDV 3,33€.

Koliko ukradeš komu, če mu ne plačaš toliko kot zahteva ampak preprosto ukradeš?

Okapi ::

Ocitno se dobi kar dosti denarja iz cheap spletnih servisov. Ampak pri nas se jih se vedno otepajo nase zalozbe.
Saj tudi radijske postaje so brezplačne, in nekatere televizije. Pa brezplačne tiskane dnevnike in tednike tudi poznamo. Imaš različne poslovne modele, ampak ne morejo (oziroma ne smejo) uporabniki prisiliti nekoga, da uporabi njim všečen poslovni model.

Teoretično lahko recimo pisatelj v svoji knjigi proda 10 strani oglasov po jurja evrov in bo lahko natisnil 5000 izvodov brezplačnega romana ter še vedno zaslužil več, kot če bi prodal za Slovenijo standardnih 500-800 izvodov.

O.

M-XXXX ::

Koliko ukradeš komu, če mu ne plačaš toliko kot zahteva ampak preprosto ukradeš?

Peku: 58,33c.
Avtorju 0. (v primeru, da prekopiraš/spletna različica ali nekaj), fizična kraja knjige ne podpiram^^

nekikr ::

Se pravi delo avtorja ni vredno nič, njegova ideja tudi ne, pekova pa? Boš stal za tem? Pridepš jutri k meni v službo da boš programiral? Zastonj seveda, tvoje delo ni namreč vredno absolutno nič (če si programer recimo).

Mipe ::

Če že moramo komu plačati za delo, naj bo to pripravnik, ki je na mašini kopiral knjige. Glede na kopijo je on dal več dodane vrednosti.

M-XXXX ::

Čak, čak, zdaj se pa izjasnimo, ali se pogovarjamo o vrednosti ideje, ali o tem koliko si nekoga oškodoval s tem, da si mu ukradel nekaj kar še zdaj ima in z ničemer ni bil prikrajšan.

Zaradi mene mi lahko ukradejo avto, hišo, vikend, travnik, hosto, kamin, drva, računalnik, zaveso ter mačka, če mi vse pustijo tako kot je bilo pred krajo in imam vse te stvari še naprej. Pravzaprav bi bila to tako dobra kraja, da bi vedel, da so mi ukradli ob enem pa sploh nebi nikoli ne pogruntal ne vedel, če mi nebi to nekdo povedal!

Okapi ::

Naj ugibam - star si 16 let in v življenju nisi še ničesar ustvaril?>:D

Mipe ::

Dobro, pa poglejmo. Avtor - tudi jaz sem avtor, mimogrede, in vem, kako se temu streže - pol leta piše knjigo. Kakor se mu pač zahoče. Na koncu pošlje rokopis založniku. Pol leta dela, iz katerega je nastala vsebina, ki se prodaja. Naprej so samo stroški za natisk in oglaševanje, ki jih nosi založba.

Zdaj pa vzemimo, recimo, rudarja, pod krampom katerega se odlušči kovinska ruda, katere vsebina bo kasneje zaljšala več čipov. Ta delavec je vložil svoje fizično delo in zdravje, da lahko uživamo sadeže njegovega dela. Koliko ta delavec dobi od naše uporabe kovin, ki jih je iztrgal iz nedrja matere Zemlje?

Ideja, da bi avtor prejemal nekakšno licenčnino za vsako kopijo svojega umotvora, je slična ideji, da bi vsak rudar dobil licenčnino od vsake rude, ki jo izkopa.

Okapi ::

Seveda si priročno pozabil omeniti, da lahko daš naključnemu neizobraženemu človeku kramp v roke, in bo lahko začel kopati rudo, če mu daš v roke pero, si ga bo pa znal samo za uho zataknit. Strošek pisanja knjige ni samo tistega pol leta, ko jo tipkaš. In če nočeš plačevate licenčnine avtorju, ga pač ne beri. A te kdo sili?

O.

M-XXXX ::

Okapi je izjavil:

Naj ugibam - star si 16 let in v življenju nisi še ničesar ustvaril?>:D

Tvoje mnenje o meni je za debato popolnoma nepomembno.

Dobro, pa poglejmo. Avtor - tudi jaz sem avtor, mimogrede, in vem, kako se temu streže - pol leta piše knjigo. Kakor se mu pač zahoče. Na koncu pošlje rokopis založniku. Pol leta dela, iz katerega je nastala vsebina, ki se prodaja. Naprej so samo stroški za natisk in oglaševanje, ki jih nosi založba.

Res je. Zdaj pa povej v katerem primeru si imel več stroškov ter dela s knjigo, če se je prodala v enem izvodu (ali nobenem), ali v milijonih? Čas/stroški letijo tukaj samo na čas pisanja-pred izdajo. Če pride ponoči en do tebe, si celo knjigo pretipka in ti knjigo pusti in jo doma prebere, ti je ukradel točno kaj? (v korist primerjave spodaj: omenjeno knjigo čez 2 ure vrže stran (lahko celo preden jo prebere)). Koliko škode si naredil avtorju?

Zdaj pa vzemimo, recimo, rudarja, pod krampom katerega se odlušči kovinska ruda, katere vsebina bo kasneje zaljšala več čipov. Ta delavec je vložil svoje fizično delo in zdravje, da lahko uživamo sadeže njegovega dela. Koliko ta delavec dobi od naše uporabe kovin, ki jih je iztrgal iz nedrja matere Zemlje?

Po pravici povedano, žal nisem čisto razumel primerjave, oziroma na kaj apeliraš.

Recimo, da je to njegov rudnik: plačan bo po izkopanem materialu (praktično delo- malo sreče glede na žilo, v kateri koplje). Če mu kdo zvečer nakopan material ukrade mu naredi neposredno škodo (čeprav ta material vrže 2 ure kasneje v smetnjak). Si mu naredil kaj škode, ali je škoda enaka 0?

PS: S
eveda si priročno pozabil omeniti, da lahko daš naključnemu neizobraženemu človeku kramp v roke, in bo lahko začel kopati rudo, če mu daš v roke pero, si ga bo pa znal samo za uho zataknit. Strošek pisanja knjige ni samo tistega pol leta, ko jo tipkaš. In če nočeš plačevate licenčnine avtorju, ga pač ne beri. A te kdo sili?

Znašel se bo približno toliko kot sodoben avtor v delu za trakom/v poljedelstvu, ali pa za krampom v rudniku ko bo zelo verjetno omagal po 2-3 urah ali polomil stroj za kakšnega pol miljona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: M-XXXX ()

Okapi ::

Ideja, da bi avtor prejemal nekakšno licenčnino za vsako kopijo svojega umotvora,
In še drug pogled - ko plačuješ "licenčnino" za knjigo, ki jo je nekdo pisal pol leta, si lahko srečen, da ti ne zanjo ne zaračuna 6 mesecev dela. Imaš ogromno srečo, da je avtor lahko praktično brez stroškov naredil kopijo zate. Ker ti imaš od knjige prav enako korist, kot če bi jo napisal samo za tebe, za 6 mesečnih plač.

O.

Mipe ::

Okapi je izjavil:

Seveda si priročno pozabil omeniti, da lahko daš naključnemu neizobraženemu človeku kramp v roke, in bo lahko začel kopati rudo, če mu daš v roke pero, si ga bo pa znal samo za uho zataknit. Strošek pisanja knjige ni samo tistega pol leta, ko jo tipkaš. In če nočeš plačevate licenčnine avtorju, ga pač ne beri. A te kdo sili?

O.


Vsakdo lahko prime tako kramp kot pero. Pravzaprav je lažje pisati kot kopati.

Res je, šodra ne berem in ga tudi ne. Žal založbe pričakujejo, da bom najprej kupil knjigo, nato pa jo prebral, kupnine pa ne vračajo. Ker je bil ovitek strgan.

Jebiga.

Gandalfar ::

To seveda ni res, ce kupis pri nas online.

Mipe ::

Ja, res imaš nek povzetek na vpogled, celo nekaj prvih strani na Amazonu. Mimogrede, tam sem kupil kar nekaj knjig.

Gandalfar ::

Ne, pri nas lahko online nakupe v 15 dneh vrnes. Ce se to tako veselo to dela za racunalniske komponente, zakaj se ne bi se za knjge?

Okapi ::

Ker v zakonu piše, da ne. V 14+30 dneh bi vsak lahko prebral knjigo in jo vrnil.

O.

PaX_MaN ::

V zakonu piše tudi, da kraja za zasebne namene ni kraja...

bluefish ::

Okapi je izjavil:

Ker v zakonu piše, da ne. V 14+30 dneh bi vsak lahko prebral knjigo in jo vrnil.

O.
Bookdepository vračanje robe očitno omogoča: http://www.bookdepository.co.uk/help/to...

Can I return my item for a refund or exchange?

We are happy to refund items that are returned to us within 30 days, provided they are in perfect condition.

Please contact us using the online contact form to obtain a returns authorisation.

Mipe ::

In kaj pomeni "perfect condition" v njihovem slovarju? Še v originalnem PVC ovitku?

Paziti je treba na te fore :)

bluefish ::

Pri knjigah, ki sem jih do sedaj naročil, ni bilo ovitka.

Okapi ::

Eno je prostovoljna odločitev trgovine, drugo pa zakonska obveza. Pri nakupu na daljavo morajo pri nas (in v EU) trgovine vzeti robo nazaj, je pa, vsaj pri nas, nekaj izjem, in med njimi so tudi knjige (in programska oprema, glasbene in filmske plošče, časopisi in revije in še nekaj stvari).

O.
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vrhovno sodišče: skeniranje knjig za Google Books je legalno

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
196689 (4787) noraguta
»

Google Books ne krši avtorskih pravic

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
75870 (4257) nekikr
»

Založniki in avtorji v primeru Google Books terjajo dve milijardi dolarjev odškodnine

Oddelek: Novice / Tožbe
104027 (3681) antonija
»

Sodišče zavrnilo poravnavo za Google Books

Oddelek: Novice / Tožbe
146080 (5462) OmegaBlue

Več podobnih tem