» »

Selitev v Avstrijo

Selitev v Avstrijo

andper22 ::

Pozdravljeni!

Živim v Ljubljani in v kratkem se mislim preseliti v Avstrijo(v Graz) in me zanima če kdo ve katere dokumente moram urediti.
Kako je z odjavo bivališča v Lj. in prijavo novega? Slišal sem da si moram urediti "Sozialversicherungsnummer". Prosil bi nekoga, ki je dal to čez, da mi napiše kako je on to urejal.

Hvala za odgovore!

amigo_no1 ::

Invictus ::

Predvsem če boš delal v Avstriji, ne pozabi odjavit davčnega rezidentstva v Sloveniji. Drugače boš padel pod dvojno obdavčitev.

Kar pomeni da boš pri dohodnini moral v Sloveniji doplačati razliko med avstrijsko in slovensko obdavčitvijo. Ne bi bil prvi :D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

andper22 ::

kje se pa to ureja? na davčni upravi?

Magic1 ::

Je kar žur to zrihtat, moraš it na davčno in prinesit dokaze o prebivališču v tujini ter delovno pogodbo. Potem pa čakaš...
Magic

andper22 ::

potem to urejem ko začnem delati in imam pogodbo o zaposlitvi? prej pa ni treba?

NazgulRR ::

Tudi mene to zanima...ampak sem na Švedskem. A se moram v Sloveniji odjavit? Pa pol nazaj prijavit ko pridem nazaj?

Magic1 ::

Če nebi radi plačali pri nas kot zmešani, se le točno pozanimajte. Pokličite na davčno, kjer ste prijavljeni in vprašajte, kaj vse rabijo. Znajo bit kar smotani, neradi te odjavijo. Vendar te morajo, če drugje stanujete in delate. Na davčni te morajo odjavit, pravtako ti morajo zamrznit prebivališče pri nas, ali nekaj takega.
Magic

Isotropic ::

andper22 je izjavil:

kje se pa to ureja? na davčni upravi?

ja, zapreti moras vse bancne racune v slo, delovno pogodbo rabis, en vprasalnik dobis, kjer ne smes napisati, da imas punco tle recimo. cela groza.
v drugih drzavah ne komplicirajo nic ponavadi, se obdavcen nisi v takem primeru.

para! ::

Kaj pa v primeru, da bi se izselil kar tako, ne zato da bi šel drugam delat? Kako potem urediš to, glede na to, da nimaš delovne pogodbe?
Death before dishonor!

Isotropic ::

potem itak ne placas davka, ker nimas prihodkov. pa vprasanje, ce te bodo v uni drzavi sploh dolgo gledali...

Zgodovina sprememb…

andper22 ::

kako je pa potem z dodatnim zdravstvenim zavarovanjem? če začnem delati v Avstriji moram potem to svoji zavarovalnici sporočiti in se pogodba prekine?

Magic1 ::

Pri nas prekineš stvari.

Sam pa naši delajo na tem, da vsakega, ki gre delat v tujino, mine da bi prišel nazaj... Tipično, kaj lahko naredimo, da je zadeva čim slabša dolgoročno. Pri nas zmoremo še slabše:D Še čudno, da ne zahtevajo, da te morajo starši razdedinit.
Magic

andper22 ::

Ali mogoče kdo ve za kak dober tečaj nemščine(oz. če obstaja v stilu slovensko-nemški) v Grazu?

Invictus ::

NazgulRR je izjavil:

Tudi mene to zanima...ampak sem na Švedskem. A se moram v Sloveniji odjavit? Pa pol nazaj prijavit ko pridem nazaj?

Praviloma da. Ne vem kako je kaj s sporazumom o dvojni obdavčitvi med Slovenijo in Švedsko.

Preveri ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

metalc ::

NazgulRR je izjavil:

Tudi mene to zanima...ampak sem na Švedskem. A se moram v Sloveniji odjavit? Pa pol nazaj prijavit ko pridem nazaj?


Ko si nekje urediš stalno ali začasno prebivališče, moraš v nekem roku Sloveniji prijaviti svoj naslov, sicer si naredil prekršek za neko denarno kazen. Mislim, da se da to urediti kar prek e-uprave. Če si prijavil začasno bivališče, lahko v Sloveniji obdržiš stalnega. Če si prijavil stalnega, moraš kajpak tega odjaviti v Sloveniji. V tem primeru se moraš v nekem roku tudi narisati na ambasadi (ali na UE v Sloveniji) in v dokumente vpisati nov naslov st. bivališča (ali jih celo zamenjati), sicer si spet v prekršku. Najbolje, da greš kar na e-Upravo in priklikaš do prijave bivališča. Tam nekje boš našel tudi odreferirane vse s tem povezane paragrafe.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Davki in potovalni nacin zivljenja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9219196 (6346) karafeka
»

Delo v tujini nasveti (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18749917 (20053) DOOM_er
»

Evropa, Slovenija in davki

Oddelek: Problemi človeštva
222064 (1342) SmeskoSnezak
»

Državljanstvo v Avstriji

Oddelek: Loža
2213303 (10505) andyrozman

Več podobnih tem