» »

Ročna ura

Ročna ura

Temo vidijo: vsi
««
142 / 188
»»

Okapi ::

S slikami je to "narobe", da jih Firefox noče pokazati (ker shrani.si ne podpira https).

V držalu je mikrofon, ki posluša tik-takanja ure, v napravici pa procesor, ki na osnovi tega izmeri njeno frekvenco (beat), aplitudo nihanja nemirke (amp), tako imenovan "beat error" (B.E. - po domače povedano je to razlika med trajanjem "tika" in "taka" - idealno sta enaka in je beat error 0), ter koliko ura prehiteva ali zaostaja, v sekundah na dan (rate).

L.A. pomeni Lift angle, in je podatek, odvisen od modela mehanizma, ki ga moraš ročno vnesti, da zna timegrapher prav izračunati amplitudo.

Držalo potem obračaš okoli vseh osi, da ugotoviš stanje ure v različnih položajih.

S pomočjo podatka o tem, kako natančno gre ure, jo lahko sam na hitro reguliraš, ostali podatki ti pa povedo, v kakšnem stanju na splošno je mehanizem, in če obvladaš, tudi kaj je z uro verjetno narobe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Ganon ::

Aha, mikrofon, zanimivo. Zakaj imajo cene teh naprav tako velik razpon?

Kako uro reguliraš, če na primer zaostaja?

Okapi ::

Glede razpona cen bi težko rekel. Verjetno zato, ker imaš na eni strani izdelke specializiranih švicarskih in nemških proizvajalcev, ki se s tem ukvarjajo že desetletja, in ker so bile te naprave namenjene poklicni rabi, za urarje, so bile cene še dodatno navite. Na drugi strani so se pa potem pojavili Kitajci, ki so ugotovili, da je to mogoče narediti veliko ceneje in prodati navadnim ljubiteljem.

Razlika, ki deloma upraviči višjo ceno, je recimo možnost izpisa na papir, priklop na PC in podobno, kar imajo dražji timegrapherji. Te dražje naprave omogočajo tudi natančnejše merjenje amplitude pri nekaterih manj pogostih vrstah mehanizmov, drugače pa v sami natančnosti merjenja po mojem kakšne posebne razlike ni.

Imaš pa recimo tudi programe za android, ki uporabljajo kar mikrofon od telefona/tablice. In programe za PC, ki delujejo s pomočjo priključenega mikrofona.

Okapi ::

Še o reguliranju ure.
Večina mehanizmov, vsaj tistih bolj običajnih, ima regulator, ki ga premakneš v + ali -.
Ta je lahko v obliki vzvoda ...



... ali v obliki vijaka (rdeča puščica).



Ker ti regulatorji nimajo točno določene skale, je brez timegrapherja takšno reguliranje bolj delo na slepo (malo premakneš vzvod ali vijak, potem pa tekom naslednjega dneva vidiš, kaj si pravzaprav naredil).

Ales ::

Nekateri timegrapherji omogočajo kup dodatnih stvari in ne le meritev osnovnih parametrov, npr. spektrografski izpis, kar zelo pomaga pri diagnosticiranju morebitnih napak. Razlika pa je npr. tudi v kvaliteti mikrofona, potem pa še same naprave.

Ne rečem, nekateri poznani izdelovalci timegrapherjev, kot npr. Witschi, imajo navite cene, a dejansko gre za zelo kvalitetne naprave. Ali so vredne te cene je pa druga...

Večino običajnih ročnih ur nastaviš da gre malo počasneje ali hitreje s pomočjo majhnega vzvoda, v bistvu s premikom skrajšaš ali podaljšaš vzmet nemirke. Malo kvalitetnejše ure imajo majhen vijak, s katerim lahko to bolj natančno narediš, če pa imaš na voljo le vzvod, pa moraš biti zelo natančen, sicer jo boš v hipu spravil za minuto sem in tja, ne le za par sekund.

hammock ::

Vprasanje - imam uro ki dnevno konstantno leti med +4s in +5s mimo. Je to smiselno regulirati ali naj bom srecen da ni vec? Ura je Christopher Ward C60 z Selita mehanizmom.

Okapi ::

Nima smisla regulirati.

Standardna Sellita SW 220 ima tovarniško toleranco +-12 s/d, različica Elabore +-7 s/d, najboljša različica Top pa +-4 s/d.

Po standardu COSC za kronometer je dovoljeno odstopanje -4 do +6 s/d.

Začneš z -2 minutami in ko čez dva meseca pride čas za premik datuma, bo +2 minuti in popraviš še to.;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

hammock ::

Okapi je izjavil:

Nima smisla regulirati.

Standardna Sellita SW 220 ima tovarniško toleranco +-12 s/d, različica Elabore +-7 s/d, najboljša različica Top pa +-4 s/d.

Po standardu COSC za kronometer je dovoljeno odstopanje -4 do +6 s/d.

Začneš z -2 minutami in ko čez dva meseca pride čas za premik datuma, bo +2 minuti in popraviš še to.;)

Ok hvala, sem si mislil :) Dobro je da je prehitevanje predvidljivo, po enem tednu je ne glede na nacin nosenja zelo blizu +30s.

Okapi ::

Če te to moti, jo pač enkrat na teden popraviš - izvlečeš krono, jo za pol minute ustaviš, in poženeš naprej. V dobrih starih časih smo to z Darwili, Raketami in drugimi takimi urami, ki so pol minute zgrešile v enem dnevu, počeli vsak dan. Si se navadil, da jo navijaš ob pol osmih zvečer, pred poročili, ko je bila na televizijskem zaslonu ura, in si jo takrat še nastavil.;)

Carjou ::

Zdravo,
v oči mi je padla ura Seiko Skx 009 sedaj pa me zanima, če si jo kdo lasti in kje bi jo bilo mogoče kupiti. Našel sem jih na Ebay.de, Monsterwatches v Sloveniji pa ne. Tako, da je tujina edina opcija?

Lep pozdrav, Simon

profii ::

v trgovini huda ura sem jih videl.

Edit: na spletu je nimajo. Je pa bila nekaj tednov nazaj v MC Šiška še v vitrini.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: profii ()

Carjou ::

Super jih bom kontaktiral, hvala za odgovor.

Ales ::

V tujini boš ceneje prišel čez, z dajatvami vred.

Sicer pa jo imam in mislim, da nisem edini v temi... Pa marsikdo ima verjetno tudi SKX007 ali kako drugo iz te serije. Jaz sem takrat našel ugodno ponudbo na eBayu, iz Japonske. Ni pa to vedno isto, cene oz. ponudba varira.

Dri3r ::

Seiko je letos izdal novo kolekcijo "Seiko 5 Sports" v rahlo modificiranem (brez screew down crown) SKX ohišju kar nedvomno potrjuje govorice, da se produkcija klasičnih SKX končuje. Tudi Cene SKX 007/009 sledijo temu trendu in počasi rastejo. Še pred pol leta so bile na sivem trgu v tujini okoli 200€, trenutno pa se že bližajo 300€.
dri3r

doktorproof ::

Carjou je izjavil:

Zdravo,
v oči mi je padla ura Seiko Skx 009 sedaj pa me zanima, če si jo kdo lasti in kje bi jo bilo mogoče kupiti. Našel sem jih na Ebay.de, Monsterwatches v Sloveniji pa ne. Tako, da je tujina edina opcija?

Lep pozdrav, Simon


Jaz sem jo nabavil pri Monsterwatches. Dal vgraditi še safirno steklo in drug pašček. Vse OK! Lahko samo priporočam.

Ales ::

Eh te govorice. Že leta in leta se pojavljajo ugibanja, da naj bi Seiko počasi zaključeval s proizvodnjo SKX. Vsako leto se pojavi nek nov razlog, kak čisto za lase privlečen, kak malo manj... in vsem je skupno eno, da bo pa zdaj sigurno prav zares zagotovo konec proizvodnje... pa se še kar ni zgodilo.

Tudi ne vem, zakaj bi naredili kaj takega. SKX modelom uspešno dvigujejo ceno, prodaja je menda še vedno odlična, proizvodnja je po toliko letih optimizirana do konca. Ne zdi se mi, da bodo SKX kaj kmalu nehali štancati, sploh pa ne brez pravega naslednika v nižjem razredu Diver's ur. Seiko Sports to pač ni. Ta linija obstaja od pamtiveka in nikoli ni bila mišljena kot nadomestek Diver's modelom.

Folk je nekaj podobnega pomislil, ko so ponovno izdali "Turtle" Diver's par let nazaj (SRP modeli), a glej ga zlomka... SKX se še kar veselo prodaja, samo dražji je postal...

profii ::

Ales je izjavil:

Eh te govorice. Že leta in leta se pojavljajo ugibanja, da naj bi Seiko počasi zaključeval s proizvodnjo SKX. Vsako leto se pojavi nek nov razlog, kak čisto za lase privlečen, kak malo manj... in vsem je skupno eno, da bo pa zdaj sigurno prav zares zagotovo konec proizvodnje... pa se še kar ni zgodilo.

Tudi ne vem, zakaj bi naredili kaj takega. SKX modelom uspešno dvigujejo ceno, prodaja je menda še vedno odlična, proizvodnja je po toliko letih optimizirana do konca. Ne zdi se mi, da bodo SKX kaj kmalu nehali štancati, sploh pa ne brez pravega naslednika v nižjem razredu Diver's ur. Seiko Sports to pač ni. Ta linija obstaja od pamtiveka in nikoli ni bila mišljena kot nadomestek Diver's modelom.

Folk je nekaj podobnega pomislil, ko so ponovno izdali "Turtle" Diver's par let nazaj (SRP modeli), a glej ga zlomka... SKX se še kar veselo prodaja, samo dražji je postal...


Dejansko so naredili prvi nadomestek SKXu z istim ohišjem (minus navojna krona), kar se je zgodilo prvič, odkar (več let) so govorice zunaj. Ne tako kot je bilo ob izidu Turtle in Baby Turtle.
Zakaj bi ob tem sploh še proizvajali SKX?
https://monochrome-watches.com/the-2019...

S tem da so se (končno) rešili 7S26 in prešli na 4R36.

dorian123 ::

profii je izjavil:


Zakaj bi ob tem sploh še proizvajali SKX?

En razlog bi lahko mogoče bil zaradi potapljačev (ne bi zdej tu debatiral, če potapljači sploh uporabljajo ure za potapljanje, al so računalniki to povsem nadomestil). Teli novi Seiko 5 sports modeli mogoče IZGLEDAJO kot skx, ne kvalificirajo pa se za certifikat ISO 6425.

Ker nisem potapljač in mi water resistance ni nabolj pomembna zadeva, dokler lahko uro mirno nosim v dežju in ko si umivam roke, ti bo morda kdo drug znal povedati, če je to res pomembno. Če je, potem je SKX vs. teli novi modeli, ki izgledajo kot SKX dejansko divers watch vs. a watch that looks like a diving watch.

Okapi ::

Ali pa so mogoče ugotovili, da bodo tisti, ki bi radi certificirano potapljaško uro, pač kupili serijo Prospex. Jaz sem Samuraia dobil, novega, za 315 evrov.

Ales ::

profii je izjavil:

Dejansko so naredili prvi nadomestek SKXu z istim ohišjem (minus navojna krona), kar se je zgodilo prvič, odkar (več let) so govorice zunaj. Ne tako kot je bilo ob izidu Turtle in Baby Turtle.
Zakaj bi ob tem sploh še proizvajali SKX?
https://monochrome-watches.com/the-2019...

S tem da so se (končno) rešili 7S26 in prešli na 4R36.

Ravno o takih govoricah sem govoril, vse skupaj nima ne repa ne glave, pa kar zaživi in se širi naprej.

Kako je ta Seiko Sports lahko nadomestek za SKX, če sploh ni potapljaška ura? Samo izgleda tako. Noben Seiko Sports ni certificiran po ISO 6425 in tudi ta ni.

Nihče, ki si želi enostavne in cenovno ugodne mehanske potapljaške ure ne bo kupil tega, temveč bo ali zavil h konkurenci ali pa se odločil za SRP.

Kar se mehanizma tiče, edini razlog, da Seiko pri SKX ni prešel na 4R36 je verjetno ustaljena logistika in pa manjko želje, da bi karkoli spreminjali pri utečeni proizvodnji. Morali bi prilagoditi številčnico, pokrov ohišja, dokumentacijo, itd.. Mehanizma sta pa praktično enaka. 4R36 je le majhna evolucija 7S26, med sabo sta popolnoma izmenljiva. Lahko ga jutri sam vgradiš v SKX... pa boš kaj malo pridobil. Po moje da dokler bodo tako ali tako masovno štancali 7S26, se tega ne bodo dotikali.

Sicer pa... bomo videli. Če ne to leto, pa naslednje zih ustavijo proizvodnjo. Ali pa potem naslednje...

Slej ko prej bo to dejansko držalo, morda celo letos. Ampak zaradi ene Seiko Sports ure že ne.

profii ::

Nočem se prerekati z vama Dorian in Ales, ampak potapljači mislim da že zelo dolgo ne kupujejo SKXa zaradi potapljaškega namena. Če že želijo Seika ima ta dovolj drugih Prospex modelov. Seiko, kakor je meni znano ne menja mehanizma v istem modelu ure, zato niso v SKXa vgradili 4R36, zato pa so zamenjali ime in mehanizem.

Morali bi prilagoditi številčnico, pokrov ohišja, dokumentacijo, itd.. Mehanizma sta pa praktično enaka. 4R36 je le majhna evolucija 7S26, med sabo sta popolnoma izmenljiva. Lahko ga jutri sam vgradiš v SKX...


Sam sebe negiraš, a sta enaka ali moraš prilagoditi številčnico?

Se strinjam, enkrat ga bodo nehali proizvajat, če ga že niso...

Dri3r ::

Govorice ali ne, trenutna cena (katera raste) namiguje na to, da se zaloge manjšajo. Močno dvomim da se povpraševanje veča, en od razlogov bi mogoče bil trenutni trend Seiko mod-anja ampak le-ti imamo na razpolago veliko aftermarket ohišij tipa SKX v različnih barvah, z drilled lugi, helium escape valvi, itd.. 300€ SKX pač ni vreden, ISO certifikat gor ali dol.
dri3r

Carjou ::

Iz tukaj je kdo naročeval? https://www.creationwatches.com/product...

Ales ::

profii je izjavil:

Morali bi prilagoditi številčnico, pokrov ohišja, dokumentacijo, itd.. Mehanizma sta pa praktično enaka. 4R36 je le majhna evolucija 7S26, med sabo sta popolnoma izmenljiva. Lahko ga jutri sam vgradiš v SKX...


Sam sebe negiraš, a sta enaka ali moraš prilagoditi številčnico?

Številčnico in pokrov ohišja bi bilo potrebno spremeniti samo zato, ker je na obeh navedeno "7S26", ne zaradi kakih razlik v mehanizmu.

Okapi ::

No ja, resnici na ljubo je strošek za to bolj ali manj 0, ker orodja (in matrice za tiskanje) tudi niso večna. Ko moraš narediti novega, pa pač narediš takega s prilagoditvami za nov mehanizem.

knesz ::

Carjou je izjavil:

Iz tukaj je kdo naročeval? https://www.creationwatches.com/product...

Kar nekaj nas je. Vedno brez težav, boš pa k ceni moral prišteti še stroške carinjenja in DDV.

Dri3r ::

Carjou je izjavil:

Iz tukaj je kdo naročeval? https://www.creationwatches.com/product...

Iz creationwatches sem naročil že vsaj 5 različnih ur, vedno brez problemov in dejansko je v parih dneh na roki. Tej ceni pa moraš prišteti še carinski postopek in zavarovanje pošiljke, glede na ceno bi čez prst rekel še cca 50EUR. Trenutno je verjentno najugodnejši SKX tukaj (EUR249) https://www.discountshop.com/si-en/Seik... , verjetno ker vseh strani z urami ne poznam in ker je brez davka v SLO. (enkrat stestirano, ura je prišla v 10 dneh)
dri3r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dri3r ()

Carjou ::

Super hvala za odgovore. Bolj ko gledam več ur mi je všeč.

Okapi ::

Carjou je izjavil:

Super hvala za odgovore. Bolj ko gledam več ur mi je všeč.
Zdaj vsaj veš, zakaj imajo ženske toliko čevljev in torbic:))

shuttle ::

Kako se vam zdi nova kolekcija Seiko 5? Bo vredna nakupa?

https://www.seikowatches.com/global-en/...

celloak ::

Imam eno prošnjo, ki zna bit malo far-fetched, ampak najbrž imam tukaj še največ šans.

V torek 27.8. imamo photoshooting, za katerega bi potrebovali katerega koli Audemars Pigueta. Oziroma, če se lahko zmišljujem, Royal Oaka.

Če ima kdo slučajno doma AP-ja, in bi se bil pripravljen uri odreči za 6 ur (seveda si lahko tudi ves čas zraven), se priporočam.

Hvala lepa!

Raptor F16 ::

Spodobi se, da ponudiš nekaj za kavcijo.

Ali denar v vrednosti ure ali podobno vreden predmet.

Na lepe oči ti nihče ne bo izročil ure.


Sicer pa majstr. Zakaj mora biti original? Ker gre za photoshooting je važen "look" in bo ponaredek povsem zadostoval.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Zgodovina sprememb…

celloak ::

Kavcija je sprejemljiva. Pogodba takisto. Placilo za najem tudi. Vse je OK.

Zakaj mora biti original? Pac, mora biti. Zelo je pomembno.

Darko! ::

celloak je izjavil:


Zakaj mora biti original? Pac, mora biti. Zelo je pomembno.


Ampak Fotografije s sposojeno uro ne bodo prikazovale "original" realnega življenja.
Fotografije bodo fejk !
:P
:)

Darko! ::

Car ti jo zihr lahko zrihta:


ribac7 ::

Pozdravljeni, v kateri trgovini v Sloveniji se lahko kupi kovinski pasek 20mm za uro? Po spletu sodeč, je ponudba zelo majhna, naj pa povem, da aliexpress,amazon itd. ne pride v poštev.

Okapi ::

Pri vsakem urarju in prodajalcu ur imajo kakšnega. 20 mm je standardna velikost. A ti bo oblika in cena všeč, je pa drugo vprašanje.

Na spletu jih verjetno ni veliko, ker je povpraševanje majhno in se nikomur ne ljubi ukvarjati z vpisovanjem podatkov za paske v spletno trgovino. Skratka, pod pod noge, in v trgovino ali do urarja.;)

Okapi ::

Lahko ti pa jaz prodam enega vrhunskega "vintage", švicarskega. Nerabljen, po zelo ugodni ceni.



Znamka je Henry & Cie.



Tule jih prodajajo po 90 evrov.

https://www.chrono-shop.net/en/vintages...

Dri3r ::

dri3r

b4d ::

Jaz sem zavil v Stentime, sem upal da imajo Kuki, pa ne drzijo vec. Imajo pa precejsnjo izbiro Hirscha.
b4d.sablun.org

bluefish ::

Danes sem že skorajda oddal naročilo za neko CW uro, a opazil, da zbirajo prednaročila za podoben model s COSC.

Obe imata SW200-1 mehanizem. Pri prvi je navedena toleranca +20/-20 seconds per day, pri COSC varianti pa -4/+6 seconds per day.

Ali recimo v te COSC variante dejansko vgrajujejo "boljšo" varianto mehanizma ali se gre za povsem enake mehanizme? Malo sem bral teste in recimo ne-COSC mehanizem tudi menda dosega tam nekje +/-5 s.

Pa pozicija loga mi je bolj všeč pri COSC >:D

C65 Trident Vintage Mk II

C65 Sandhurst Series 1 - COSC

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

hammock ::

Jaz imam ta mehanizem v ne COSC varianti (CW60), pa mi dnevno gre +4-5s. Kolega ima COSC, pa mu tece tam okoli -2s. Osebno se mi bolj dopade malo vec, pa v plus :)

Ales ::

Še n-tič, narobe si predstavljate, kaj COSC pomeni.

Lahko imaš navaden Seiko 5 z 7s26, ki gre slučajno dnevno +5s, pa ni niti v istem vesolju, kot COSC ali GS.

Za vsa ta dnevna odstopanja, ki vam morda niso ok, okt je recimo -2s, je dovolj kratek obisk pri urarju. COSC ali GS ure pa vam kratek obisk pri urarju ne bo iz neba pričaral.

No, osebno bi mehansko uro z -2s dnevno ali +5s (sploh če gre sicer za manj precizen mehanizem) absolutno pustil pri miru.

hammock ::

Ja, COSC je cel standard za ocenjevanje natancnosti (tocnosti?) ur. Za koncnega uporabnika je pa edino vazno koliko ura dnevno leti mimo. Generalno gledano bo COSC ura dnevno prehitevala/zaostajala manj kot ne COSC, so pa seveda izjeme. Nekateri proizvajalci se niti ne odlocijo za certificiranje, ker je predrago, kljub temu da so mehanizmi dovolj dobri za certifikat.

profii ::

Je kakšna fizična trgovina s CW urami?

Okapi ::

COSC je v resnici bolj tržna poteza kot karkoli drugega. Mehanizem je v bistvu enak, samo iz tekočega traku je prišel dovolj natančen, da ustreza standardu COSC, in ga pošljejo na testiranje, da ga lahko malo dražje prodajo.

Sedaj menda niti ne dobiš več zraven certifikata z rezultati merjenja. Tole sem recimo dobil zraven kronometrskega Balla.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

hammock ::

profii je izjavil:

Je kakšna fizična trgovina s CW urami?

Ne, samo v UK imas en showroom.

profii ::

hammock je izjavil:

profii je izjavil:

Je kakšna fizična trgovina s CW urami?

Ne, samo v UK imas en showroom.


Torej pomerjanje preko YouTuba pred nakupom. :)
Nisem najbolj navdušen nad zapravljanjem 1k€ "na blef".

Je pa definitivno C65 na buy listi.

Hvala.

bluefish ::

Načeloma ponujajo 60 dni za vračilo. Ampak ja, ne bi bilo slabo, če bi se dalo kje pri nas to čudo pomeriti.

Okapi je izjavil:

COSC je v resnici bolj tržna poteza kot karkoli drugega. Mehanizem je v bistvu enak, samo iz tekočega traku je prišel dovolj natančen, da ustreza standardu COSC, in ga pošljejo na testiranje, da ga lahko malo dražje prodajo.
Mnja, sem domneval. Zdaj je le še vprašanje, če sem pripravljen dati cca. 100 € več za meni malo bolj všečen design :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

Ales ::

V bistvu enak je lahko, a ni nujno, da je iz tovarne enako natančen. Nekateri izdelovalci mehanizmov sploh ne nastavljajo več ročno, nekateri pa jih. Pa to ne govorim samo o tistem osnovnošolskem zavrti vijak levo ali desno oz. premakni vzvod, temveč gredo nekateri mehanizmi lahko na dejansko nastavljanje. Poliranje osi, uravnoteženje nemirke, itd.., skratka, v roke urarju.

Nimam pa pojma, kaj v praksi prav oni počno, da dosežejo COSC in kaj ne. Čisto možno, da samo avtomatsko pomerijo mehanizme ko so končani ter jih razvrstijo po doseženih odstopanjih, potem pa ene certificirajo, druge ne. Čisto možno tudi, da bi tudi tisti brez certifikata, lahko certifikat dosegli... morda pa tudi ne. Oz. vsaj ne brez kakega malo boljšega urarja.

Osebno se pri teh modernih mehanizmih ne bi toliko oziral, ali je certificiran ali ne in ne bi pričakoval velikih odstopanj. Je pa potrebno imeti tudi malo sreče.
««
142 / 188
»»