» »

Smo dosegli višek razvajenosti?

Smo dosegli višek razvajenosti?

«
1
2 3

darkolord ::

Bom začel s konkretnim primerom:

Desetletja nazaj se je 5 članska družina strpala v fičaka, ki je bil majhen, nevaren, švoh (za večji klanc je blo treba vzet zalet) in počasen, pozimi leden, poleti vroč, voda je tekla noter ... In so šli na morje, nabasni ko sardine. Iz Ljubljane do Kopra so se cijazili nekaj ur v vročini, do Hrvaške še nekaj ur več. Prav nič od tega jih ni motilo.

Danes se komot naložijo v CTO (configured to order - po naročilu) enoprostorca, ki je prostoren, neizmerno varnejši, močan, z radiom in kupom elektronike ki te s pomočjo signalov iz vesolja pripelje na tapravo mesto... Skoraj vse perfektno, RAZEN, razen... pri bluetooth povezavi na velikem barvnem zaslonu se ne izpišejo šumniki v imenu klicočega. Ampak ta stvar pa lastnika HUDO moti. Res moti. Precej bolj, kot ga je motilo cijazenje v fičku pri 40 stopinjah. Tako ga moti, da je zaradi tega čisto nesrečen. Zaradi tega slabše spi in se skozi sprašuje, če se ni nategnu, ker ni kupil avta znamke XY, ker tisti tega problema nima.


You get the idea. Že lep čas opazujem splošno počutje ljudi in poskušam razumeti, zakaj so zadnje čase tako (morda celo vedno bolj?) nesrečni. (Tiste prav na dnu socialne lestvice bi tukaj izpustil - tem nikdar ni in jim verjetno tudi ne bo lepo.)

Prepričani so, da je nekoč bilo neizmerno bolje, čeprav navzven tega ni prav nikjer opaziti - tehnologija je hudo napredovala, stvari so dostopnejše, izbira je velika, storitve so se neprimerno izboljšale, dlje živimo, ... Pa kljub temu.

Tale slikica se mi zdi, da odlično ponazarja te občutke:

 Everything was better back when everything was worse

Everything was better back when everything was worse



Pa vedno bolj ko opazujem, bolj se mi zdi, da je vsa ta nesreča čisto umetna. Pestijo nas tegobe, ki smo si jih sami mentalno postavili - ciljanje na neko nedosegljivo materialno perfekcijo.

Za tiste, ki niste še videli, zelo priporočam tale talk:

Barry Schwartz on the paradox of choice

Model je v bistvu postavil teorijo, da so ljudje povečini nesrečni enostavno zaradi tega, ker imajo preveč izbire. Kamorkoli pridejo jih povsod zasujejo z izbiro, kar je po eni strani sicer super, BUT, ..., nobena izbira ni perfektna in pri takšni izbiri ljudje več kot očitno pričakujejo, da bodo stvari perfektne. S takšnim razmišljanem skoraj nikoli ne doživijo pozitivnega presenečenja. Ko si ščetkaš zobe, se sprašuješ, če ne bi morda tista druga zobna pasta bila kaj boljša; ko je bil na voljo samo precej slabši Kalodont, ni prav nihče o tem razmišljal.

Neposredno povezana na to je tudi foušarija, ko ima sosed nekaj več ali boljše, čeprav na nas to ne vpliva, pa smo vseeno zaradi tega manj srečni. Tukaj bi se sicer rad izognil političnim zadevam ("uni tam gor so vse pokvarli brez njih bi bla bla bla").


Tudi tale model (traja mejčkn dlje, vseen vredno) ima par zanimivih teorij:



Tole je eden od rezultatov:
 Sreča eno leto po dobitku na loteriji in po nesreči

Sreča eno leto po dobitku na loteriji in po nesreči




Any thoughs on this? Nam gre res tako slabo ali je večji del res samo v glavi? Vsaj zase lahko rečem, da mi je malo razmišljanja o temu precej pomagalo, da znam stvari bolje ceniti ("could be worse" vs "could be better") in da sedaj dejansko opažam, da nekdo, ki ima večji avto, jahto ali avion sploh ni nujno niti za odtenek srečnejši od mene.
  • spremenilo: darkolord ()

Mavrik ::

Kot je omenil OP - politično jamranje bo brisano.
The truth is rarely pure and never simple.

SplitCookie ::

Samo stvar percepcije.

Današnji mediji na veliko vsiljujejo da je z vsem nekaj narobe in je treba kupit novo, da bo to tisto pravo.

Glede desetletij nazaj in fičotov - imel ga je le tist s kešom, na morje se je šlo izjemoma. Danes je avto danes nekaj tako 'neobičajnega' kakor kolo.
Pa tudi družine so bile mnogo večje

Zgodovina sprememb…

first_line ::

To je sindrom polnoritnosti.
Pozdraviš ga pa s samokontrolo- drkaš pa mkčikn 1x na mesec ne pa 3x na dan.

Pa kakšen EUR daš klošarjem, oziroma revežu (ne prof. beračem) naj si bo za liter žganega ali pa škatlo čikov. Takrat vidiš kako izgleda srečen človek.

Malajlo ::

Ah, dej ne pretiravi. Fičote so imeli tisti, ki niso imeli denarja. Ostali so mel katre pa 101 pa golfe pa kadete pa citroene. na morje se je hodilo (celo več kot letos). Družine so bile pa za 0.2 otroka večje, to pa res.
Ampak to je bilo ravno tako razvajanje kot zdaj na dopust z avionom (pa še to je celo ceneje kot čez mejo).
Postavi v kontekst tistega obdobja in potem primerjaj. Meni se zdi, da smo bolj razvajeno živeli, ko sem bil osnovnošolec, kot pa zdaj moja hčera, ki je teh let (pa se mi zdi, da je tudi ona preveč razvajena).

darkolord ::

Postavi v kontekst tistega obdobja in potem primerjaj.
No v bistvu bi rad ravno cel kontekst primerjal.

Zakaj je otrok pred desetletji bil srečen, če je za božič dobil npr. nalivno pero, danes pa na smrt sovraži svoje starše, če je dobil zgolj avto in ne še iPada zraven (no, američani to, pri nas na srečo še ni tako hudo):

BlaY0 ::

Ah, denar za Fičota je že bil, samo dobit ga nisi mogu kar tako. Folk je hodil v Kragujevac v fabriko, vzelo se je pa tistega, ki je bil pač na voljo.

darkolord je izjavil:


Zakaj je otrok pred desetletji bil srečen, če je za božič dobil npr. nalivno pero, danes pa na smrt sovraži svoje starše, če je dobil zgolj avto in ne še iPada zraven...

Drugačni časi, drugačne potrebe. Danes imaš elektronski podpis, pišeš na računalnik, bereš PDF-je. Kaj ti bo nalivnik. Če karikiram... zadeva je odveč.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

darkolord ::

drugačne potrebe
Samo a je to, da otrok dobi belega(!) iPhona, res potreba?

potréba -e ž (e??) ... a) kar je potrebno za življenje, delo


Ali je samo umetno ustvarjena "potreba"? Sodeč po odzivih v tistemle videu, se zdi, kot da je življenje brez avta in iphona kar naenkrat čisto nemogoče in brez smisla (precej pogost "FML") - pa je res? Ni ane...

Shegevara ::

Opažam jaz drugače, da so ljudje neverjetno optimizirani za to, da najdejo še kako nepomembno težavo in govorijo o svojih problemih, navideznih stiskah itd., če pa ne najdejo svojih, pa govorijo kako sosedu gre slabo, ali pa enkrat pogledajo Svet na kanalu A, oz. kakšno nadaljevanko.


    in so tako zadovoljni, ker bodo imeli in našli neko stvar čez katero se sekirajo.


Predvsem se mi zdi ta človeška želja po pritoževanju tako fascinantna, ker ljudje zapadejo v težave kot so depresija in te reči in ker sem sam zelo brez težav živim brez potrebe, da bi se pritoževal.
Ja, imam kar dosti problemov, ampak enostavno si rečem, da bo že nekako in se ne obremenjujem preveč.

Pa se zmišljujejo, da opravljajo in nergajo predvsem zato, da imajo kaj za povedat. Enostavno, večina ljudi pač nemore iz svoje kože, brez da jim nekaj ne bi bilo prav in bi to morali takoj ostalim povedat. Jaz pa nevem, ali je to vredu al ne, pač naj počnejo kar hočejo.

BlaY0 ::

Dokler ti bo nekdo non-stop vsiljeval (tako ali drugače) vse sorte dobrin, te prepričuje, da to nujno nucaš in te jasno tudi prepričal, do takrat bo tako. Če se že samo v nekem ozkem _prehodu_ temu zoprstaviš, si pomoje že dosti naredil.

Potrošnja je tista, ki diktira razvoj, človeška družba pa je precej nagnjena k razvoju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

darkolord ::

Shegevara> da so ljudje neverjetno optimizirani za to, da najdejo še kako nepomembno težavo in govorijo o svojih problemih, navideznih stiskah itd., če pa ne najdejo svojih, pa govorijo kako sosedu gre slabo, ali pa enkrat pogledajo Svet na kanalu A, oz. kakšno nadaljevanko.

Se strinjam, ampak kako je prišlo do tega? Zakaj včasih, ko je bilo vsega manj, niso posebej iskali svojih težav in problemov?

BlaY0 ::

Skratka, _potrošiti_ moramo engo goro neumnih in brezveznih reči, zato da bi se razvilo recimo eno, ki pa je res in dejansko potrebna.

IceIceBaby ::

Model je v bistvu postavil teorijo, da so ljudje povečini nesrečni enostavno zaradi tega, ker imajo preveč izbire. Kamorkoli pridejo jih povsod zasujejo z izbiro, kar je po eni strani sicer super, BUT, ...,


Apple (med drugim) uspeva zato, ker razumejo tole teorijo. Ljudje plačajo več denarja ampak so po nakupu prav veseli, ker so imeli samo 2 možnosti.

Isto opažam pri svojih trgovinah. Več izbire = manjša prodaja. Zdi se, da bi moralo biti obratno, ampak strani z zelo ozko ponudbo so po konverziji par % boljše kot večje trgovine.

BlaY0 ::

darkolord je izjavil:


Se strinjam, ampak kako je prišlo do tega? Zakaj včasih, ko je bilo vsega manj, niso posebej iskali svojih težav in problemov?

Če ti nekdo skozi oglase na TV non-stop pribija, da so to kar se tebi dogaja v bistvu resne težave, potem začneš verjeti da so res težave.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Grey ::

darkolord je izjavil:

drugačne potrebe
Samo a je to, da otrok dobi belega(!) iPhona, res potreba?

potréba -e ž (e??) ... a) kar je potrebno za življenje, delo


Ali je samo umetno ustvarjena "potreba"? Sodeč po odzivih v tistemle videu, se zdi, kot da je življenje brez avta in iphona kar naenkrat čisto nemogoče in brez smisla (precej pogost "FML") - pa je res? Ni ane...

Seveda je potreba. Starši imajo radi možnost vedeti, kje so njihovi otroci, kaj počnejo itd. Prenosni telefon to omogoča in ker je danes smartphone standard oprema, se navadnega mobitela ne splača sploh kupiti, ker je smartphone prenosnik v malem. Ne vem, če bi mu jaz ravno kupil iPhone, ker je predrag za način hendlanja kot ga imajo otroci, ampak nekega poceni Androida bi mu pa že privoščil. Je pa odvisno seveda, koliko je odgovoren in kako dela s stvarmi.

Za šumnike bi se tudi jaz sekiral, sploh če pomislim, da moram plačevati 1,6€/liter goriva ter, da me je avto stal dobrih 20 tisočakov. Za tako ceno ima da dela vse kot mora, ker zahtevajo od nas čedalje več € za storitev, ki je v veliki meri enaka kot prejšnja. Moti me tudi, če dobim mrtev piksel na zaslonu, moti me, če se materiali prehitro poškodujejo na stvareh, ki jih kupim. Veliko stvari me moti, če niso prav narejene, ker cenim svoj čas in denar.

Primerjava s fičakom...jebiga...živeli so v času, ko se kaj boljšega od fičaka ni dalo kupiti. Me pa bolj zanima, kakšen standard življenja so imeli takrat, ko so se vozili s fičaki. Torej...koliko enot ugodja so lahko kupili za plačo, ki so jo prejemali mesečno. Meni ne pomeni nič iPhone, nova Toyota, nov TV, če vem, da moram za osnovne stvari plačevati veliko in vsako leto več - življenjski standard pada (naraščajoča cena goriva/avtomobilov/elektronike/hrane - stagnantna mesečna plača).

para! ::

Če boste limal ekstremne primere boste bl težko dokazal svoj point! Tamau enostavno rab pomoč. Verjetno starši tud. Sklepam, da gre za robni primer. Verjamem tud, da se da takemu mulcu hitro razložit kako stvari stojijo.
Death before dishonor!

jype ::

Tale daleč najbolje povzame vse, kar je Darko zapisal:

http://vimeo.com/14975413 (začne se pri 1:50)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Kenpachi ::

darkolord je izjavil:

Se strinjam, ampak kako je prišlo do tega? Zakaj včasih, ko je bilo vsega manj, niso posebej iskali svojih težav in problemov?


Ma so, samo ni bilo toliko komunikacijskih kanalov, kjer bi (lahko) vsi objavljali svoje težave in nergali. Bistveno se stvari niso ravno spremenile.
Zaraki Kenpachi.

BlaY0 ::

Bistvo je, da je nekaj normalno. Nekaj pa je normalno, ko to velja za večino. Torej če je večina nezadovoljnih, potem je to nekaj popolnoma normalnega.

Kenpachi je izjavil:

Bistveno se stvari niso ravno spremenile.

Samo številni komunikacijski kanali jih potencirajo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

para! ::

Zdi se, da bi moralo biti obratno, ampak strani z zelo ozko ponudbo so po konverziji par % boljše kot večje trgovine.

Zakaj se ti zdi, da bi moralo bit obratno? Zakaj bi kupec lažje izbral in se odločil za dejanski nakup med 150 izdelki v kategoriji kot med 5imi? Morda je neskončna izbira pomembna, ko kupec ve kaj točno hoče in mu je všeč, da ima trgovec ravno to, kar išče.

Kako naj racionalno izberem recimo šampon v Šparu? Ziher je 100 različnih šamponov tam na polici. Z vsemi si lahko operem lase. Lahko vzamem iz žepa smartphone in guglam o šamponih, al pa izberem enga na podlagi "wild guess" oziroma izgleda embalaže. Če bi se res želel odločit "pametno", pa imam več dela z iskanjem informacij o 200 izdelkih kot o 5ih. Racionalna izbira šampona je torej stran vržen čas.

En je omenu Apple. Oni so to logiko pripeljal do ekstrema: "a hočš telefon? Mamo en model na izbiro!" Če ti je vseen kako in zakaj zadeva dela, ni nobenga problema.
Death before dishonor!

Wox ::

Smo dosegli višek razvajenosti?

Ne. Človeško razvajenost lahko resetira le vojna, kakšna večja naravna katastrofa ali pa pandemija. Ker smo pač po domače rečeno butci. Brez butcev pa tud ekonomija kot jo poznamo (edini parameter je BDP) ne bi bila mogoča.
Commodore 64

BlaY0 ::

Ne vem če smo ravno butci. Če bi bili butci, danes ne bi imeli iPad-ov sploh. To, kakršni smo je v bistvu naša prednost pred ostalimi vrstami. Tudi ta razvajenost in nenasitnost sta nas tako kratkem času pripeljali na tako visoko stopnjo _razvitosti_. Če si bomo s takšnim početjem skopali predčasen grob pa je v tem pogledu itak irelevantno.

Zheegec ::

Joj... Meni pa ne samo, da telefon in navigacija ne kažeta šumnikov, še v slovenščini nista :( :(

I'm gonna go kill myself now.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Wox ::

Čas je relativen.

Tehnološko smo razvitejši od ostalih "vrst", ki jih poznamo. Recimo.

Z iPadom menda ciljaš na to, da niso butci razvili transistor in tehnologijo izdelave integriranih vezij? Aj izdelke je požegnal ovčar, ki mu ovce na veliko ploskamo. Sam se ne bi rad pasel v njegovem rajonu za časa njegovega obstajanja.

Point ni v tem. Point je v tem, da če sva recmo midva razvajena, mora obstajati še kakšnih dva ducata nerazvajenih ljudi.

Kakšna je recmo razlika med etičnostjo in moralo človeka danes in tistim, ki je živel pred 2k leti? Smo na tem področju dosegli zavidanja vredno stopnjo razvitosti?
Commodore 64

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Wox ()

Keyser Soze ::

Un Barry Schwartz je bil meni kar všečen. Sicer sem že malo pozabil kako pa kaj, ker sem ga gledal kakšno leto nazaj, ampak vem da sem bil kar prijetno presenečen kako je zadel žebljico na glavico. Bom doma še enkrat pogledal zadevščino.

Kar se pa tiče razvajenosti, preveč ni nujno bolje. To je problem današnjega časa. Je blo še par teh TED talkov na to temo - takih kratkih, par minut - ampak jih ne morem najt. IMO bomo počasi prešli iz faze kventitete v fazo kvalitete. Vsaj upam.
OM, F, G!

Zgodovina sprememb…

Mipe ::

Morda pa pričakujemo določeno raven kvalitete? Smo postali občutljivi po nategih z vseh strani?

Wox ::

Keyser Soze je izjavil:

IMO bomo počasi prešli iz faze kventitete v fazo kvalitete. Vsaj upam.

Potrošniki? Težka bo. Zarad glave pa denarnice.
Commodore 64

Keyser Soze ::

Oja, bo sčasoma ta preskok.

To ne pomeni danes, jutri ali čez 5 let. Čez 20 pa morda.
OM, F, G!

Wox ::

Sej jest tud upam. Upanje umre zadnje, al kako že gre tista. Ampak trenutno nič ne kaže. Zadeva se tiče svetovne politike. A o politiki ne smemo tule, ker bodo strici jezni.
Commodore 64

globalna80 ::

40 letni Sarajevčan pravi, da se je v obkoljenem in grozovitem Sarajevu leta 93 počutil bolje kot zdaj ko je uspešen biznismen in mu ničesar ne manjka.

Le zakaj? se sprašuje!

pa mu je eden prijatelj namignil, da se v koži 20 letnika dosti bolje počutiš kot 40 letnik pa čeprav si v obleganem Sarajevu, ki je obkrožen z ostrostrelci, granatiranjem in pomanjkanjem hrane.
Great spirits have always found violent opposition from mediocre minds.
Albert Einstein

Zgodovina sprememb…

darkolord ::

Mipe> Morda pa pričakujemo določeno raven kvalitete? Smo postali občutljivi po nategih z vseh strani?

Mislim, da ni samo to. Pričakujemo perfekcijo, ne samo določeno raven kvalitete.

Imamo občutek, da stvari postajajo zmeraj slabše, če se same ne izboljšujejo. Plazma, ki si jo kupil pred letom, je danes že nekoliko slabša, ker ima 5cm širok rob, novi televizorji pa samo 1cm.

Samurai ::

Plazma, ki si jo kupil pred letom, je danes že nekoliko slabša, ker ima 5cm širok rob, novi televizorji pa samo 1cm.

Neumna primerjava, sploh kar se tiče estetike. Greš slučajno k frizerju, da ti bo skrajšal lase samo za 1cm, ali raje za 5cm za isto ceno? Hehe

jype ::

Jaz nimam tega občutka. Everything is amazing.

Še posebej Linux na računalniku za $25, ane :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

darkolord ::

Samurai> Neumna primerjava, sploh kar se tiče estetike. Greš slučajno k frizerju, da ti bo skrajšal lase samo za 1cm, ali raje za 5cm za isto ceno? Hehe

Nisi razumel. Govorim na splošno, da stvari v očeh potrošnika postanejo slabše, ko na trg pridejo boljše stvari.

Tako nekako kot če bi jedel pico v piceriji leta in leta in bi ti bila odlična, ko bi pa sosed odprl novo picerijo, bi pa ti po svoji pici šel malo bruhat, ker ni več tako dobra.


jype> Jaz nimam tega občutka.

No, jaz niti. Poskušam se postaviti v kožo povprečnejšega (= manj srečnega) potrošnika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Utk ::

Jaz tudi nisem obseden s tem. Kupim najcenejšo "good enough" stvar in držim dokler ne crkne. Niti ne razumem zakaj nekateri menjajo telefone na 3-6 mesecev? Sej ne, da to ogromno stane, ampak zakaaaj, komu se da s tem ukvarjat, brez veze. Ali pa tv na 2 leti, večinoma za praktično isto velikost, samo z enim hdmi vhodom več... Ne razumem.

Samurai ::

Nisi razumel. Govorim na splošno, da stvari v očeh potrošnika postanejo slabše, ko na trg pridejo boljše stvari.

Ti govoriš na splošno, jaz sem ti pa podal estetski komentar. Si pričakoval da bom vsak stavek dobesedno razumel in nanj direktno odgovoril?
Ta stavek ima na koncu eno piko. (če pa šteješ znake, kjer so pike, so pa tri pike!)

Looooooka ::

Izbira je grozna stvar :D
Ampak boljse "trpeti" v izobilju izbire, kot trpeti ob tem, da si edine moznosti ne mores privosciti.
Plus smo v nekem obdobju clovestva, kjer so nas navadili na zapravljanje in kupovanje neumnosti. Na naso "nesreco" smo ocitno tudi v obdobju, kjer je tok inovacij vsako leto, da ne mores sledit z nakupi in si vedno "zadaj".
Nas bo slej ko prej minilo...do takrat pa z veseljem "trpim". Vazno, da nisem "srecen, ker imam kruh in vodo" sredi Afrike.

Nissan GTR ::

Ni res, da so bili pa nekoč pri nas vsi srečni in zadovoljni, ko so se v fičotu cijazili... Spominjam se konec 70ih in v 80ih je bil folk že enako materialističen in potrošniški kot sedaj. Želeli so si pa pač najboljše dobrine, ki so takrat obstajale. Tudi pri avtomobilih je bilo tako. Kdor je imel fičota, si želel stoenko. Ko pa je imel stoenko, je pa hotel golfa ali renoja.

pobalinka2 ::

Jaz pa mislim, da 'izbira' sama po sebi nima vpliva.

Imo gre za naš emocionalni odnos do preteklosti. Leta 80 so naši dedki/babice javkali, kako je bilo leta 50 boljše (neglede na vse vojne). Zdaj naši starši javkajo, kako je bilo leta 80 boljše. In verjamem, da bomo mi leta 40 javkali, kako je bilo leta 2010 boljše. (letnice so seveda iz glave; ampak je tako. Vsaj meni.)


Sicer pa ne; mislim, da nismo dosegli viška razvajenosti - ker ne gre za razvajenost. Gre preprosto za sprejemanje situacije v kateri smo. Prav tako smo/ste leta 80-90 bili razvajeni do maksimuma, ki smo/ste ga imeli. Pač okej, seveda se je z razvojem ta maksimum dvignil & posledično ' razvajenost'; ampak kot rečeno, odnos do 'tekočega življenja' (present) in 'minulega življenja' (past) je IMO povezan z nekakšno človeško lastnostjo - obujanja preteklosti & njenega poveličevanja.

Rias Gremory ::

jype je izjavil:

Tale daleč najbolje povzame vse, kar je Darko zapisal:

http://vimeo.com/14975413 (začne se pri 1:50)


Epic video. Bookmarked.

edit:
@OP
Višek razvajenosti? Ne vem če oz. dvomim. Najprej bi bilo dobro tudi postaviti neke meje od kje so ljudje zelo razvajeni.
Na splošno pa smo razvajeni imo. Nekje si popolno out, če nimaš najnovejše stvari. :/ So pa za to krivi mediji in družba imo. Preveč ovac...
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Zgodovina sprememb…

poweroff ::

Na občutek sreče vedno vpliva primerjava z referenčnimi drugimi (se pravi tistimi, ki so mi po statusu približno enaki) in občutek da bi lahko bilo boljše. Večina revolucij se ni začela, ko so bili ljudje na dnu, pač pa, ko je začelo iti malo na boljše.

Ker smo pač izpostavljeni stalnim reklamam - seveda vidimo, da bi lahko bilo marsikaj boljše (ne zavedamo se pa, da je to umetno ustvarjen svet). Zato ljudje ne spijo, če ima sosed avto, ki prikazuje šumnike.

Skratka, vse je stvar perspektive. Pa tudi zrelosti.

Ko se je pred par meseci okvarila neka križarka in so mediji poročali kako grozne so razmere gor, ker se ljudje pač ne morejo 3x na dan stuširat (je trajalo par dni, da so jih prišli iskat), sem sodelavce šokiral s komentarjem da bi morali te ljudi za en teden izkrcati v Somaliji, pa bi videli, kaj so grozne razmere.

Stvar perspektive, ljudje smo ap seveda vedno nagnjeni k temu, da bi imeli več in boljše.

Je pa tudi vprašanje, če se pred 30 leti niso pritoževali nad vročino in počasnimi avtomobili. Bi rekel, da so se, ampak na koncu se spominjaš lepega morja, ne pa vročine na poti. In čez 30 let - bo isto. ;)
sudo poweroff

Looooooka ::

Po drugi strani ne vem zakaj bi se kdorkoli moral primerjati s Somalijo.
Oni se streljajo...mi pa delamo na tem, da bi nam bilo bolje in se poskusamo izogibati konfliktom.
Tko da kar se mene tice je za nas veliko bolj logicno, da pricakujemo VEC, ker aktivno delamo na temu.
Jaz se z drzavami, ki sploh se niso pripravljene priti do te tocke, ne mislim primerjat. So pod mano.
Ker drugace se lahko zacnem primerjat tud s polzem, ki je vesel gnilega sadja. Pa bom takoj srecen :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Looooooka ()

jype ::

To, da si zadovoljen nikakor ne pomeni, da ne stremiš k boljšemu.

darkolord ::

@Looooooka: in ti to, da bi bil srečen, ni v interesu? Si to pripravljen žrtvovati za (kakšen?) dobrobit človeštva ali kako?

Okapi ::

Je pa nekaj res - stvari (naprave, in s tem posredno življenje) postajajo vedno bolj komplicirane. Včasih si lahko praktično vsako stvar doma uporabljal, ne da bi moral prej prebrati navodil, sedaj pa kakšne še vklopit več ne znaš, če prej ne pogledaš v navodila. Ali pa izklopit.;) Podobno je pri nakupih - ni tako hudo, da lahko izbiraš med 100 telefoni (v resnici je to samo dobro), hudo je, ker ne veš, v čem so med njimi pravzaprav razlike. Ni problem, če se znajdeš pred polico s 100 različnimi čokoladami - težko se sicer odločiš, ampak te to ne frustrira, ker so čokolade preprosto "obvladljive". Ko vidiš na polici sto različnih fotoaparatov, z nepregledno množico lastnosti, si pa hitro izgubljen.

In če ljudje stvari okoli sebe ne razumejo več dobro, imajo občutek, da nimajo več nadzora nad svojim okoljem, kar sigurno prispeva k občutku nezadovoljstva.

O.

barakus ::

Okapi je izjavil:

Je pa nekaj res - stvari (naprave, in s tem posredno življenje) postajajo vedno bolj komplicirane. Včasih si lahko praktično vsako stvar doma uporabljal, ne da bi moral prej prebrati navodil, sedaj pa kakšne še vklopit več ne znaš, če prej ne pogledaš v navodila. Ali pa izklopit.;) Podobno je pri nakupih - ni tako hudo, da lahko izbiraš med 100 telefoni (v resnici je to samo dobro), hudo je, ker ne veš, v čem so med njimi pravzaprav razlike. Ni problem, če se znajdeš pred polico s 100 različnimi čokoladami - težko se sicer odločiš, ampak te to ne frustrira, ker so čokolade preprosto "obvladljive". Ko vidiš na polici sto različnih fotoaparatov, z nepregledno množico lastnosti, si pa hitro izgubljen.

In če ljudje stvari okoli sebe ne razumejo več dobro, imajo občutek, da nimajo več nadzora nad svojim okoljem, kar sigurno prispeva k občutku nezadovoljstva.

O.


Glede čokolad in fotoaparatov se ne strinjam, ker sem imel punco, ki je vzela fotoaparat na slepo, kar je pač trgovec svetoval, pri čokoladah pa je bil vsakič problem ;)

gruntfürmich ::

folk je enostavno neumnen. ali pa se ga dela neumnega kot je to zapisano v mojem podpisu.
skratka sami smo krivi za svojo razvajenost/nesrečo, to je ves point.

je pa recimo rekel eden starejši možakar, da učasih je res bilo veliko več petja, veselja, ampak hrane pa ni bilo obilo. in da tega izobilja kar ga imamo sedaj ne bi menjal.
tko da ja, vsekakor moraš tudi občutiti dno, da znaš ceniti to kar imaš. to še večina butastih ljudi zna. dočim če tega večina ne občuti, je pa problem, ko ima človek toliko da se lahko preserava. pa ne preserava na veliko, pač pa že toliko kolikor mu ostane viška čez mesec.

višek pa je težko reči če smo dosegli. ker se lahko samo spreminja ta razvajenost in jo je potem težko opredeliti če je 'večja' kot prejšnja...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

7982884e ::

tudi bogataši so nesrečni in delajo samomore/se fiksajo s kokainom zaradi depresije. danes pa je srednji sloj zahodne evrope in v večji meri tud naše vukojebine po večini meril primeljiv z višjim slojem nekaj desetletij nazaj. s tem da ma življenjsko dobo višjo, zdravstveno oskrbo bolj kvalitetno, dostopnost informacij boljšo kot takrat šefe cie, študijske programe najelitnejših univerz sveta lahko dela prek spleta zastonj.

take probleme, ki jih je op izpostavil, naj rešujejo posamezniki sami, širše se jih pa sploh ne bi smelo obravnavati kot probleme.

darkolord ::

take probleme, ki jih je op izpostavil, naj rešujejo posamezniki sami, širše se jih pa sploh ne bi smelo obravnavati kot probleme.
Sam ta kolektivna depresija tut mene precej ovira. In ostale.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Phantomeye ::

Ljudje od VEDNO tarnajo kako je bilo včasih boljše in od vedno upajo, da bo v prihodnosti boljše kot je v danem trenutku.


Ljudje smo stalno nezadovoljni.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Milenijci niso tako drugačni, le revnejši so (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
17740873 (33186) jype
»

Meja med povprečnim in nekaj več življenjem (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
10816986 (13775) Okapi
»

Zakoni iz internetnih zmenkov trajnejši od klasičnih (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
7417044 (13329) Kamran

Več podobnih tem